Dodaj do ulubionych

Szkoły dzielą się nauczycielami

30.08.22, 20:20
Przepraszam, nie będę mogła uczestniczyć w dyskusji, ale zapraszam wszystkich do oceny tego wywiadu:
tvn24.pl/pomorze/krynica-morska-drewnica-stegna-sztutowo-mikoszewo-nowy-dwor-gdanski-szesc-szkol-w-roznych-miastach-i-ci-sami-nauczyciele-przez-braki-kadrowe-6090243?fbclid=IwAR3udTOjuBMhr4N5hTWc5LDDS7TjS-6v_p_C5vZrGBGsHcIqwSsStvZqUcY#playlist-6090243-video-6090215
Przerażające:
1. w Polsce powiatowej też brakuje nauczycieli
2. są nauczyciele, którzy się na to godzą

Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:24
      Skoro sie godza, to dobrze im tak.

Polska powiatowa i wiejska? Dzieci gorszego sortu szkol nie potrzebuja. One powinny wrocic do czworakow i odrabiac panszczyzne u plebana.
    • ga-ti Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:29
      1. To miasteczka na Mierzei, w sezonie pełno ludzi, ale po lecie życie nieco zamiera (pomijając sanatoria), więc trudno się dziwić, że nauczycieli nie mają w nadmiarze.
      2. A nauczyciel też chce (jeśli zdrowie mu pozwala) pracować więcej niż goły etat, żeby ta pensja jakoś wyglądała. A nawet jest zmuszony pracować w kilku miejscach, żeby etat wyrobić. Taki fizyk, uczy tylko w 7 i 8 klasach, niech szkoła ma po 2 klasy w roczniku, to 4 klasy, fizyka chyba jest jedna w tygodniu, nie ma rady, trzeba szukać drugiej szkoły albo robić podyplomówkę i uczyć innego przedmiotu.
      Nie każdego stać by pracować na część etatu, czy się przeprowadzić do dużego miasta z dużą szkołą, więc się godzą.
    • asia_i_p Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:34
      Ja myślę, że gdyby się przestali godzić, to ktoś mógłby sobie nagle przypomnieć, jaka jest istota zatrudnienia na podstawie mianowania. I nagle to ta wiejska szkoła mogłaby się okazać głównym miejscem zatrudnienia.
      • volta2 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:39
        jak się przestaną godzić, to się zlikwiduje szkołę w krynicy, mikoszewie i stegnie, i wszyscy będą dojeżdżać do nowego dworu. będzie kilka dużych szkół i nauczyciel nie będzie musiał pracować w kilku miejscach

czy to będzie z korzyścią dla mikoszewa tudzież krynicy? no wlaśnie
      • kamin Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 21:50
        Zupełnie szczerze, nie zrozumiałam. O chodziło "ktoś mógłby sobie nagle przypomnieć, jaka jest istota zatrudnienia na podstawie mianowania. "?
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 11:02
          Pewnie o to, że kiedyś nauczycielowi przydzielano pracę i musiał jechać tam, gdzie go oddelegowano.
          Nie miał nic do gadania.
          Jak dostał przydział do Krynicy Morskiej, to musiał jechać do Krynicy Morskiej, chociaż mieszkał, miał rodzinę i kończył studia w Krakowie.
          • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 12:48
            big_grin To są mokre sny zwolenników PRL-u wink Nie, nie o to chodzi.
          • kamin Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 22:30
            Aaa. Dzięki.
      • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 12:46
        >Ja myślę, że gdyby się przestali godzić, to ktoś mógłby sobie nagle przypomnieć, jaka jest istota zatrudnienia na podstawie mianowania.

Musieliby wcześniej zapoznać się z przepisami. MI.
    • cegehana Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:40
      Sam ten fakt jest mało przerażający a wobec tego co w ogóle się dzieje w oświacie wręcz wcale. Wielu ludzi branz różnych łączy etaty/dorabia w różnych miejscach i wiele firm decyduje sie na pracownika w niepełnym wymiarze godzin. To jest ok jeśli strony dochodzą do kompromisu. A chęć do kompromisu musi być duża skoro udaje się dograć dojazd do sześciu miejsc. Nie jest to oczywiście dobrze, ze brakuje nauczycieli, ale dobrze, że jest (jeszcze) ktoś w oświacie kto ma chęć szukać realnych rozwiązań.
      • hanusinamama Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:49
        Powodzenia, tak robia dzisiaj 40-50latkowie. Młodych chetnych do tego zawodu nie ma, za 10 lat jak spora czesc odejdzie na emerytury bedzie zapaść.
        Wiec sam ten fakt jest bardzo przerazający
        • marta.graca Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:27
          Już teraz w wielu szkołach obsada miejsc jest tylko dlatego, że ściągają do pracy emerytów.
    • bistian Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:44
      Praca w 6 różnych szkołach? Chyba kogoś rozum opuścił big_grin
      • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:31
        To jest raczej współpraca sześciu szkół. Myślę że niewielu nauczycieli pracuje we WSZYSTKICH sześciu placówkach. Za to po prostu tutaj dyrektorki usiadły wspólnie i pomyślały że lepiej dla nich i dla kadry oraz uczniów jak opracują WSPÓLNIE te plany lelcji tak żeby to miało ręce i nogi. Bo to że nauczyciele z tych placówek będą krążyć między nimi to było pewne. Pewnie problem trwa od lat i w końcu ktoś wpadł na pomysł żeby to jakoś systemowo, chociażby i na niskim szczeblu załatwić.
    • gaskama Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 20:58
      Tvn24 łże. Przeca mamy najlepszy system edukacji w Europie. Tak powiedział Dzban roku 2021.
      • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 21:05
        Taki trochę cyrk objazdowy ten system...
        • lifecolor Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 07:51
          A propos cyrku objazdowego

• little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:08
            🤦
      • hanusinamama Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 21:09
        nauczycieli nie brakuje....baaa z innych zawodów odchodzą i idą na nauczyciela, bo tam 8tysi na rękę.
        • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 21:14
          No jak objeżdżają po 6 szkół to nie brakuje. Się zsumuje, to się wszystko zgadza
    • malia Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 21:41
      Z tym godzeniem się, to może być różnie, nauczycieli nie, będzie szkoły się zamknie, a ci nauczyciele pewnie też tam mieszkają, ich dzieci i dzieci ich rodzin i sąsiadów chodzą do tych szkół, więc to jest jakiś dodatkowy powód do godzenia się
      • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 22:31
        Najbardziej prozaicznym powodem może być to, że tam po prostu nie ma innej pracy...
    • rosie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 22:22
      Jeśli pracują w kilku szkołach, to mają wyrobione dwa etaty. To się przeklada na pieniadze. Widzialam zarobki nauczyciela pracującego na 1.5 etatu. Było chyba 7500zł na miesiąc, małe wiejskie szkoły, lekcje tylko na rano. W szkole moich dzieci nauczyciele jeżdżą po kilku szkołach i niektórzy nie wyrabiają nawet jednego etatu. Taka polityka, szkół jest dużo a dzieci mało.
      • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 22:33
        Kilka szkół (odległość 19 - 40 kilometrów), dwa etaty i praca tylko na rano to się słabo klei, nie sądzisz?
        Te 7500 za 1,5 etatu to brutto czy netto?
        • rosie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 07:22
          Sprawdzę, osoba dodatkowo pełni funkcję publiczną, w której musi skladać oświadczenie majątkowe (ale nie jest dyrektorem szkoły). Przwdmiot, ktorego uczy to jedna godzins tygodniowo (chociaż nie wykluczam, że dorobił sobie jakąś podyplomówkę z plastyki, techniki...).
          • rosie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 07:32
            O.k już sprawdziłam. Dwie szkoły, kwota podana za rok ale nie określono czy brutto czy netto. Po podzieleniu na 12 wychodzi ok 6000zł/miesiąc (to 7,5 tyś wyjdzie pewnie z dodatkową pracą podaną w innym punkcie). Jak ktoś nie wierzy to trudno.
            • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 07:37
              Tak tak, 6000 w szkole i 1500 w tej "drugiej pracy". Oczywiście.
              Wiesz, często dwie lub więcej szkół to nauczyciel obskakuje żeby JEDEN etat zrobić. Bo godzin brak. Ale pisz dalej
              • rosie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:02
                Na priv mogę wysłać oświadczenie majątkowe. Tutaj nie wstawię.
                • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:08
                  Ale czemu na priv? Skoro ktoś musi te oświadczenia publikować to chyba nie masz problemu żeby je tu zamieścić? Poza tym samo oświadczenie bez np stażu pracy osoby też nie mówi wszystkiego. Po, prostu wybacz ale trudno mi uwierzyć że ktoś zarabia 6000 zł i jeszcze DORABIA marne 1500. Na co, na waciki? Pracuje w dwóch szkołach na półtora etatu i jeszcze ma czas pełnić funkcję publiczną?
                  A poza tym nawet jeśli tak jest oty usiłujesz wmówić że tak jest PPWWZECHNIE z zarobkami nauczycieli a ja wiem z praktyki że tak NIE JEST.
                  • rosie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:17
                    Dlaczego nie tutaj? Bo ja przestanę być anonimowa? Gdzie napisałam, że jest to powszechne? Napisalam, że nauczyciel w szkole w gminie obok ma problem z uzbieraniem etatu ucząc w kilku szkołach. Podałam przyklady z własnego podwórka a ty mi zarzucasz, że tworze jakąs teorię. Nie wiem czy wiesz ale dyrektorzy szkół skladają oświadczenia majątkowe co roku. Możesz sobie sprawdzić ile zarabia, jaki ma samochód i ile kredytu hipotecznego zostało mu do spłaty. W przypadku "tego" nauczyciela wyjątkowo nie jest to funkcja dyrektora, pełni inną funkcję spoleczną. Być może to 1500zł nie jest najwazniejsze w tym co robi?
                    • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:20
                      Jak mi wyślesz to też przetaniesz być anonimowa. Rzucasz JEDNYM przykładem po co? Takie teksty są tu częste odnośnie zarobków nauczycieli. Poza tym w temacie tego wątku chodzi nie tylko o zarobki ale o problem BRAKU nauczycieli i to jest problem. Wyciąganie przy tym tych 7500 zł zarobków jest po co? Ja teorię mam, ty możesz nadal twierdzić że to było tak, sobie.
                  • jasnoklarowna Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 20:14
                    paskudek1 napisała:
                    trudno mi uwierzyć że ktoś
                    > zarabia 6000 zł i jeszcze DORABIA marne 1500. Na co, na waciki?

Nie wiem czy twoje wyobrażenie dotyczy tylko nauczycieli, ale bliska mi osoba zarabia 6400 na rękę i dorabia w innych miejscach, czasem tego dorabiania jest dodatkowy tysiąc,czasem mniej, a czasem 2500, zależy od ilości zleceń.
                    I nie uważa że to na waciki ale na podreperowanie budżetu.
                    tyle że to nie nauczyciel.
                    >
            • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:09
              Nie określono brutto czy netto - jak wiemy, to w zasadzie żadna różnica 🤣
              • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:17
                little_fish napisała:

> Nie określono brutto czy netto - jak wiemy, to w zasadzie żadna różnica 🤣

No oczywiście że to żadna różnica. Nie jestem pewna czy to ten sam nick czy inny ale już tutaj ktoś szastał takimi informacjami o zarobkach nauczycieli. Chociaż tamten mi się kojarzy że jako księgowa w szkole pracowała 🤣.
                • triss_merigold6 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:54
                  To jest jak najbardziej możliwe jeśli nauczyciel ma +20% stażowego, półtora etatu, warszawski dodatek motywacyjny i ZASTĘPSTWA rozpisane na cały semestr, czyli w praktyce jest zaorany na maksa.
                  • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 09:04
                    Ale jaki, zaorany? Przecież ten nauczyciel jeszcze pełni funkcję publiczną i dorabia do pensji w szkole...
                    • volta2 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 14:29
                      jest radnym, nie przesadzaj, wiele się przy tym narobić nie trzeba, a dieta leci

mam kolegę, katechetę i radnego jednocześnie, pytam go dlaczego nie startuje w konkursie na dyrektora, a o mi na to, że się nie opłaci bo ma lepsze zarobki w szkole jako zwykły nauczyciel + motywacyjny wysoki bo dobrze żyje z dyrką i jest super gościem dla uczniów + dieta radnego. przy pełnieniu funkcji dyrektorskiej nie mógłby być radnym. (mogło się coś zmienić, kolegi nie wiedziałam ze sto lat ale rozmowę zapamiętałam)
                      • rosie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 15:40
                        Dzięki volta 2, podobna sytuacja, tylko tutaj nauczyciel uczy innego przedmiotu smile
                        • livia.kalina Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 23:12
                          na pewno jakiegoś lewackiego
              • rosie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:18
                Podał "dochód" więc można przyjąc że netto
                • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 09:10
                  Dochód brutto też istnieje
      • ladymercury Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 23:11
        O, pan minister. Dobry wieczór 😄.
        Rosie to drugie imię? Ładne.
      • ga-ti Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 30.08.22, 23:52
        Mogą wyrobić, a mogą nie wyrobić, zależy, czy to polonista i ma po 7 lekcji każdego dnia w kilku szkołach = 35 godzin, czy chemik, który ma po 4 godziny w każdej z kilku szkół = max 20. Do tego zebrania, dni otwarte w każdej ze szkół, rady pedagogiczne w każdej ze szkół i robi się ciekawie.
        • marzeka11 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 07:39
          ga-ti napisała:

> Mogą wyrobić, a mogą nie wyrobić, zależy, czy to polonista i ma po 7 lekcji każ
          > dego dnia w kilku szkołach = 35 godzin
          , czy chemik, który ma po 4 godziny w każ
          > dej z kilku szkół = max 20. Do tego zebrania, dni otwarte w każdej ze szkół, ra
          > dy pedagogiczne w każdej ze szkół i robi się ciekawie.

Uwierz, nie chciałabyś, aby tak pracujący polonista uczył Twoje dziecko.
          Pracował kiedyś u nas przed laty anglista, miał 39 godzin- potem juz nie dziwiłam się, że nazywano go "puchar przechodni", bo żadna potem szkoła nie chciała, aby pracował następny rok.
          • grey_delphinum Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:32
            Nauczycielka z rodziny (polonistka) będzie miała w tym roku 33 godziny w jednej szkole (legalnie, bo uczy też dzieci ukraińskie j pol jako obcego). Ma też dwie ósme klasy. Kosmos.
            • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:39
              33 godziny z uczniami dodajmy. Masakra. A gdzie reszta?
            • marzeka11 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:50
              grey_delphinum napisał(a):

> Nauczycielka z rodziny (polonistka) będzie miała w tym roku 33 godziny w jednej
              > szkole (legalnie, bo uczy też dzieci ukraińskie j pol jako obcego). Ma też dwi
              > e ósme klasy. Kosmos.

Współczuję jej, naprawdę- u mnie będzie to 27 godzin i już mnie to przytłacza, bo z reguły moi uczniowie mają w każdym semestrze ponad 20 ocen i zastanawiam się, jak dać radę z tymi wszystkimi pracami.
              • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 09:12
                To w tym roku będą mieli 15 ocen. I zapewniam cię, że nic się nie stanie
              • 152kk Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 23:09
                A po co tyle ocen? Jeśli ze sprawdzianów/ kartkówek to dręczysz biednych uczniów bez sensu. Chybaże to większość projekty / prace dodatkowe dla chętnych - to szacun , chociaż i tak uważam, że wystarczyłoby kilka ocen na semestr, jak już nie ma wyjścia z tą ocenozą.
                • kub-ma Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 06:59
                  Ocena jest informacją zwrotną. Nie ma na celu dręczenie uczniów.
                  • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 07:07
                    Nie musi być ich aż tyle. Zwłaszcza, że oceny u nas zazwyczaj wystawia się po sprawdzianie, kartkówce itp. Sorry ale od sprawdzania to im tej wiedzy nie przybędzie.
                    • paniusiapobuleczki Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 17:03
                      Przybędzie. Częstsze kartkówki z mniejszych partii materiału pomagają w przyswojeniu. Kartkówka nie musi sprawdzać pamięciowego opanowania materiału.
                    • marzeka11 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 17:14
                      paskudek1 napisała:

> Nie musi być ich aż tyle. Zwłaszcza, że oceny u nas zazwyczaj wystawia się po s
                      > prawdzianie, kartkówce itp. Sorry ale od sprawdzania to im tej wiedzy nie przyb
                      > ędzie.
                      >
                      Nie stawiam tylu ocen tylko za sprawdziany czy kartkówki- nie zadaję zadań domowych, większość ocen to praca na lekcji, zadania, które robią, fragmenty prac dłuższych, krótkie formy, argumentowanie na jakiś temat itd. itp.
                      I jest to na bieżąco informacja, jak "idzie" praca ucznia, postęp.
                      Moja była kiedyś uczennica przyszła do mnie z pytaniem o liczbę ocen, bo w marcu (wtedy to było) miała z polskiego 2 oceny!!! I tak każdy z klasy 2- 3 oceny, to nie było normalne.
                  • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 10:43
                    Informacja zwrotna nie musi być w postaci oceny wink
                    • kub-ma Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 17:39
                      skumbrie napisała:

> Informacja zwrotna nie musi być w postaci oceny wink

Nie musi.
                      W przypadku przedmiotów egzaminacyjnych dobrze żeby była w postaci oceny/procentów.
          • ga-ti Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 20:39
            Oczywiście, że bym nie chciała. Widzę u moich dzieci, jak uczą przepracowani nauczyciele, no po prostu na dłuższą metę tak się nie da, ale cóż, to tak jak z pielęgniarkami uncertain
      • asia_i_p Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:47
        6000 za półtora etatu to 4000 zł za etat. Przy dyplomowanym ma nawet szansę być netto, jeśli jest dodatek wiejski. Przy innych stopniach awansu raczej mówimy o brutto.
      • kub-ma Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 14:41
        Jak ktoś pracuje na 1,5 etatu to oczywiste, że zarabia więcej. Tyle tylko, ze to jest 60 godzinny tydzień pracy
    • bulzemba Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 08:32
      Nauczycieli brakuje nie tylko w Polsce powiatowej. "Moja" podstawówka mała nie jest (4-6 klas w roczniku), w promieniu 5 km mamy co najmnie 5 kolejnych niemałych szkół. I co? W zeszłym roku matematyczka po pół roku zrezygnowała z klasy mojej córki bo w tej szkole miała tylko ta klasę. Pozostali nauczyciele nie byli w stanie załatać tej dziury bo a) sami mają już 1,5 etatu, b) są emerytami, c) plan lekcji jest zamknięty na "dociśnięcie nogą" bo zwyczajnie liczba sal, klas, nauczycieli i godzin się nie styka.

• nowynickdlawatku Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 09:54
      Ważne !!!
      • nowynickdlawatku Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 09:56
        Przy czym nauczyciel dyplomowany to najwyższy stopień awansu zawodowego ! Nie ma nic wyżej oprócz kuratora oświaty. A awans zawodowy wymaga przedstawienia miliona planów, papierów, lat i teczki objętości pracy magisterskiej.
        • ladymercury Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:28
          Profesora oświaty. Tytuł honorowy, medal z ziemniaka, dodatek do pensji i emerytury.
      • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 10:25
        Ale co ważne? Przecież to są ogólnodostępne informacje. I od dawna wiadomo, że te cyfry nijak nie zgadzają się z tymi podawanymi przez ministerstwo oraz osoby, które "widziały" wypłaty czy oświadczenia majątkowe nauczycieli
      • mava1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 14:04
        wiesz...średnie wynagrodzenie w 2005 r wynosiło ok. 2400 zł a obecnie wynosi 5 700 zł.
        I inna była wartość złotówki wtedy i dzis więc nie bardzo wiem, co chcesz udowodnić.
        W 2005 r moje wynagrodzenie zasadniczne wynosiło najniższą krajową, potem podnosiło się, kiedy podnosiło się wynagrodzenie minimalne. Reszta moich zarobków (czyli zdecydowana większośc) to były honoraria.
        Nie wiem, co wchodzi w sklad wynagrodzenia nauczyciela ale takie "tabelki" w żaden sposób nie oddają zarobków, w przełożeniu na godziny pracy.
        • nowynickdlawatku Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 16:32
          Chcę udowodnić to że pensje nauczycieli są bardzo, poniżająco, niskie ! A większość nauczycieli nie dostaje nic poza tym co w tabelce
    • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 12:44
      Brawo dla dyrektorów, że znaleźli tyle jeleni.
      Nauczyciele? Żal.pl
      • marzeka11 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 12:56
        O, widzę, że problem z brakiem nauczycieli nie dotyczy tylko Polski
        next.gazeta.pl/next/7,168930,28849102,niemcy-brakuje-dziesiatek-tysiecy-nauczycieli-tak-zle-jeszcze.html
        • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:08
          Artykuły ze Stanów na ten sam temat też znajdziesz.
          • marzeka11 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:19
            Czyli widoczny jest kryzys zawodu.
            • joana012 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:28
              marzeka11 napisała:

> Czyli widoczny jest kryzys zawodu.
              W Polsce to chyba szczególnie skoro różnica pensji nauczyciela początkującego i takiego z 15 letnim stażem to chyba ok. 800 zł brutto po tej pisowskiej podwyżce dla początkujących. Podwyżkę musieli zrobić bo od nowego roku ma być wyższa najniższa. Stara gwardia przed emeryturą musi się pogodzić z takim poniżającym traktowaniem, mają też stażowe, ale ci w młodsi...
              Turlasz się kilkanaście lat po tych stopniach a tutaj wchodzący do zawodu ma niewiele mniej od ciebie. Geniusze rodem z filmów Bareji mogli do czegoś takiego doprowadzić
    • kasandra33 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:16
      Szkoły powoli zaczynają też zatrudniać multi nauczycieli. I tak jeden nauczyciel uczy matematyki, fizyki i chemii, a drugi biologię i geografię. W tym kierunku powinna iść praca w szkole.
      • mava1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:52
        >Szkoły powoli zaczynają też zatrudniać multi nauczycieli.

No nie wiem... W mojej podstawówce, jeszcze za PRLu, fizyczka uczyła także matematyki. A biologiczka uczyła chemii.
        Natomiast mam inną refleksję, gdzie w tym wszystkim dzieci? bo jesli nauczyciel uczy w jednej szkole to zna swoich uczniów. Wie na co ich stać, że nie jest problemem jeśli dziś uczeń się nie przygotował bo jest to tylko "wypadek przy pracy", a inny uczeń, słaby, nagle pisze doskonałą kartkówke to trzeba się przyjrzeć itp itd. Może porozmawiać z rodzicami np. na co zwrócić uwagę, bo zna swojego ucznia.
        Natomiast jeśli nagle nauczyciel ma uczyć w 6 szkołach i przeszło setkę dzieci, to jest to bardziej produkcja taśmowa. "Odwala" robotę, sprawdzanie prac, kartkówek, bez refleksji bo inaczej się nie da, nie wyrobi sie.
        • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 13:59
          Ale przecież władz NIE INTERESUJE jak nauczyciel to ogarnie i czy to będzie z korzyścią dla dzieci. I szczerze wątpię czy tam są nauczyciele którzy pracują we wszystkich 6 szkołach. Chociaż i takie coś może się zdarzyć. Myślę że po prostu dyrektorki tych szkół się porozumiały żeby oficjalnie i na poziomie także dyrekcji ogarnąć coś co funkcjonowało już od lat. Jakoś nie wierzę że to po raz pierwszy nauczyciele z terenu gdzie są mało liczne szkoły pracują w więcej niż jednej placówce.
          • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 14:26
            Z pewnością. Wspólne ułożenie planu, jakaś koordynacja w sprawie imprez, rad pedagogicznych czy dni dyrektorskich. To bardzo ułatwia sprawę
            • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 14:32
              Dokładnie. Szkoda że u mnie w mieście to nie działa. Aż tak dużo szkół nie ma a myślę że to by ułatwiło działania. Inna sprawa że Mogliby w końcu jakoś zmienić przepisy w kwestii obowiązku udziału w radach dla nauczycieli, którzy mają np do 5 godzin w szkole. Albo znieść obowiązek zatwierdzania przez radę każdego durnego aneksu do arkusza. One i tak najczęściej wynikają np z konieczności dania dodatkowych godzin jakiejś rewalidacji czy czegoś takiego dla ucznia. Przecież i tak to musi być zrobione to na cholerę nasze głosowania.
              • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 15:14
                Ależ to już można zrobić. Wystarczy, że dyrektor, zamiast kazać wam pierdzieć w stołki godzinami, zrobi 10-minutowe spotkanie online przeznaczone na głosowanie. Tylko musicie zaproponować, jeśli sam jest zbyt mało lotny, żeby na to wpaść wink
                • marzeka11 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 15:17
                  skumbrie napisała:

> Ależ to już można zrobić. Wystarczy, że dyrektor, zamiast kazać wam pierdzieć w
                  > stołki godzinami, zrobi 10-minutowe spotkanie online przeznaczone na głosowani
                  > e. Tylko musicie zaproponować, jeśli sam jest zbyt mało lotny, żeby na to wpaść
                  > wink

No i u mnie niektóre rady w zeszłym roku szkolnym pozostały przez Teamsa, a potrzebne szybkie głosowanie nad czymś- na dużej przerwie.
                • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 15:37
                  Wiesz co, może przestań wypowiadać się na tematy o których GÓWNO wiesz? Spotkania on line są, spotkania na przerwach są itp itd. Ja mówię o tym żeby przepisy zniosły obowiązek pewnych głosowań nad rzeczami które I TAK MUSZĄ być wprowadzone i opinia rady ma się do tego nijak. Jeśli opinia poradni mówi że Jasio z 3 A ma mieć godzinę rewalidacji to ja nie muszę w tej kwestii zatwierdzać zmiany w arkuszu bo po co? Ma dostać to trzeba godziny przydzielić nauczycielowi.
                  • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 18:45
                    Dokładnie. Albo nauczycielka X wraca z macierzyńskiego wskakując na przygotowane dla niej godziny, w związku z czym ulegają zmianie przydziały innych osób/następuje rozwiązanie umowy z nauczycielem na zastępstwo. Po cholerę tu głosowanie rady???
                    • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 19:45
                      No, właśnie. O takich sytuacjach mówię. Albo rada musi zatwierdzić plan finansowy na rok następny. Czasem się zastanawiam co by było gdyby NIE ZAAKCEPTOWAŁA? Organ prowadzący da więcej kasy? 🤣🤣🤣
                      • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 20:32
                        Nie. Bo rada w przypadku budżetu ma kompetencje opiniujące, a nie stanowiące.
                        • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 20:58
                          To na cholerę ta opinia? Żeby tworzyć pozory? Bo chyba tylko po to.
                          • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 21:14
                            Żeby potem móc protestować 😁
                            Serio!
                            Mieliśmy swego czasu w szkole taką sytuację, że nam bardzo mocno obcięto budżet, już nie pamiętam dlaczego. No i po burzliwej dyskusji na radzie przystąpiono do głosowania. Też odezwały się głosy, że w sumie po co, i tak to nic nie zmieni. No i dyrektor wtedy powiedział - po to, żeby jeśli w listopadzie zabraknie kasy i pójdziemy po nią do organu prowadzącego, nie usłyszeć "ale przecież państwo pozytywnie zaopiniowali ten budżet, więc o co teraz chodzi?". Oczywiście to taka formalna przepychanka, ale to się pewnie jeszcze długo nie zmieni. 😐
                            • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 21:16
                              No w sumie chyba tylko po to. Tylko szczerze mówiąc jak nam dyrekcja czyta planowany budżet to ja i tak nijak nie pamiętam ile było rok wcześniej.
                              • little_fish Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 22:36
                                Dyrekcja pamięta i przypomina 😁
                  • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 10:44
                    >Jeśli opinia poradni mówi że Jasio z 3 A ma mieć godzinę rewalidacji to ja nie muszę w tej kwestii zatwierdzać zmiany w arkuszu bo po co? Ma dostać to trzeba godziny przydzielić nauczycielowi.

To swoją drogą.
                    Weź ze trzy głębokie wdechy, nieustanny wqrw ci szkodzi wink
      • kub-ma Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 14:54
        kasandra33 napisała:

> Szkoły powoli zaczynają też zatrudniać multi nauczycieli. I tak jeden nauczycie
        > l uczy matematyki, fizyki i chemii, a drugi biologię i geografię. W tym kierunk
        > u powinna iść praca w szkole.

Ja nie jestem do tego przekonana.
        Kocham tę swoją matematykę i lubię jej uczyć. Przez tyle lat w zawodzie mogłam zrobić uprawnienia do uczenia innych przedmiotów, ale prawda jest taka, że byłabym wtedy zawiedziona i tęskniłabym do tej swojej matematyki. Skończyło się tym, że mogę jeszcze uczyć matmy w języku angielskim, ale już uczenie języka angielskiego mnie odpycha.
      • berdebul Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 20:43
        Jak w Ani z Zielonego Wzgórza - jeden nauczyciel od wszystkiego, na uj nam wąski specjalista.🙄
    • kamin Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 22:28
      Rzaczej brakuje godzin dla nauczycieli w poszczególnych szkołach. Miło że strony dyrektorów, że się dogadali i dzięki temu nauczyłem uzbierają pełen etat, a może więcej.
      • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 31.08.22, 23:33
        To działa w dwie strony. W wielu przedmiotach w małej szkole trudno uzbierać etat przez co trudno znaleźć nauczyciela do nauczania bo nikt z 4 czy 6 godzin się nie utrzyma. Z drugiej strony może być tak że np szkoła ma etat dla polonisty czy matematyka, ba, ma nawet więcej ale niepełne dwa np. Musi szukać w innej szkole kogoś kto weźmie kilka godzin. Zwłaszcza że dobry dyrektor raczej nie powinien zapchać JEDYNEGO nauczyciela przedmiotu po korek bo jak w ciągu roku wyskoczą jakieś zajęcia dodatkowe to już ich nie ma gdzie upchnąć.
        • skumbrie Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 10:48
          Ty obejrzałaś ten materiał i czytałaś artykuł, czy jak zwykle teoretyzujesz?
          • paskudek1 Re: Szkoły dzielą się nauczycielami 01.09.22, 13:28
            Mniej niż Ty bo lepiej znam sytuację szkół. I realia prac w nich. W przeciwieństwie do ciebie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka