Dodaj do ulubionych

Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1-4?

31.08.22, 08:15
W przedszkolu jest prosta sprawa, dzieci spędzają tam pół dnia i mają mnóstwo czasu na swobodną, wspólną zabawę, interakcję i budowanie relacji towarzyskich.
Ale przychodzi szkoła, na dziesięciominutowych przerwach nie nawiąże się głębokich towarzyskich relacji, podczas siedzenia w ławce na godzinach lekcyjnych również. A dzieci bardzo potrzebują towarzystwa. Jak rozwiązujecie ten problem. Szczególnie w dzisiejszych czasach gdy dużo dzieci nie chodzi do rejonówek, gdzie można liczyć że będą dzieci z bloku obok, tylko są posyłane do "dobrych", ale odległych od miejsca zamieszkania szkół. Jak wspomagacie wczesnoszkolne dzieci w budowaniu przyjaźni, szczególnie gdy wam nie uśmiecha się nawiązywanie szkolnych relacji z innymi rodzicami, i wolelibyście się trzymać na dystans? Zapraszacie kolegów do domu? Jak to wygląda organizacyjnie? Kolega przychodzi ze swoją mamą, z którą wy potem wy męczycie się na wspólnej kawce w kuchni podczas gdy dzieci się bawią? Mama dowozi dziecko, zostawia, a potem odbiera? Jak to organizujecie. A może macie inne pomysły, aby wasze dzieci znalazły przyjaciół w szkole? Zaznaczam, że chodzi mi o dzieci w początkowych klasach, takie które wymagają opieki i nie puści się ich jeszcze samych do kolegi kilka kilometrów od domu.
Obserwuj wątek
    • shellyanna Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:27
      Szkoła rejonowa załatwia temat.
      To już gorzej było z przedszkolem, bo przez 2 lata woziłam do innej miejscowości i w nowym domu było z tymi kontaktami ciężko.
      Czasem umawiałam się z rodzicem z grupy na przywiezienie dziecka do nas lub my do nich na 2-4 godziny, do tego okoliczne płace zabaw i sąsiedzi.
      • black.imak Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:50
        I jak rodzic przywoził dziecko to siedział w tym czasie "na kawce" czy zostawiał, a potem odbierał?
        • shellyanna Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:18
          Opcja druga. Kilka razy kawa się zdarzyła, ale raczej na zasadzie „wybadania środowiska”. Wiadomo, ze dla obu stron to najczęściej ulga, ze jedni maja spokój, bo dzieci du.y nie zawracają wiecznym „nudzi mi się”, a zrzucający dziecko mogą w tym czasie ogarnąć swoje sprawy.
        • shellyanna Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:20
          Zreszta podobnie na urodzinach. Zrzucam dziecko i odbieram w określonym czasie. Na urodziny dzieci często oferowaliśmy ze sami zabierzemy dziecięcych gości i odstawimy je po imprezie. Choć zdarzają się rodzice oczekujący kawy i uczestnictwa.
          • black.imak Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:37
            To ja znowu z pytaniem organizacyjnymwink Jak sama przywozisz do dziecka gości to jak rozwiązujesz kwestię fotelików?
            • shellyanna Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:43
              Teraz to już raczej poddupniki, ale wcześniej rodzice dawali foteliki. Jechały najczęściej 3 auta z kierowca (ja, mąż i ktos z rodziny lub przyjaciół).
              • shellyanna Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:45
                To jest o tyle dobra opcja, ze urodzinowo na drugim końcu miasta nie są wtedy wrzodem na tyłku dla rodziców gości.
        • maly_fiolek Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:50
          To zależy, jeśli była obustronna ochota na kawę czy grę planszową to się zostawało. Jeśli nie to nie.
    • 1matka-polka Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:32
      "Szczególnie w dzisiejszych czasach gdy dużo dzieci nie chodzi do rejonówek, gdzie można liczyć że będą dzieci z bloku obok, tylko są posyłane do "dobrych", ale odległych od miejsca zamieszkania szkół.“

Posylamy do rejonowek, Polska to nie USA, zeby szkoly sie roznily w zaleznosci od dzielnicy.
      • milva24 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:45
        Właściwie to się zgadzam i sama posłałam do rejonówki jak i większość znajomych ale moja koleżanka jednak dziecko dowozi bo rejonówka na tym osiedlu gdzie nabyła nieruchomość jest druga najgorsza od końca w kwestii wyników, zdarzają się w niej pobicia, wymuszenia itp. Chodzą do niej głównie dzieci okolicznej patologii albo ludzi, których to nie obchodzi.
        • ginger.ale Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 12:42
          Super sąsiedztwo 🙄
          • milva24 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 14:39
            No właśnie. Nie wiem co ją podkusiło, żeby nabyć tam mieszkanie. To ja już wolałam na blokowisku z lat 70 niż taki niby luksus wciśnięty między rozpadające się kamienice.
      • berdebul Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:49
        😂😂😂 Jesteś naiwna, czy nie widziałaś rankingów szkół?
      • maly_fiolek Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:51
        Ja dzieciaki posyłałam do rejonówek.
    • triss_merigold6 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:39
      Do szkół odległych od miejsce zamieszkania posyłają tylko ci, którzy wybudowali się w jakiejś dupie w środku niczego i albo będę wozić, albo dziecko będzie dojezdzalo gminnym busem półtorej godziny przez okoliczne wiochy.
      • black.imak Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:48
        Wystarczy, że się mieszka na obrzeżu dużego miasta (Warszawa, Kraków), najbliższa szkoła, rejonowa, 1,5 km od domu, odpada bo ma bardzo niski poziom. Trzeba więc wziąć udział w procesie rekrutacji, a tam już dziecko nie ma pierwszeństwa przyjęcia i najbliższa szkoła o dobrym poziomie do której dziecku udaje się dostać jest 3,5 km od domu. I co wtedy? To już zbyt daleko by wczesnoszkolne dziecko samo realizowało się towarzysko.
        • milva24 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:52
          Z moich obserwacji wynika, że w sypialniach dużych miast jest bardzo przyzwoity poziom w szkołach. To są zazwyczaj doinwestowane obiekty. Gorzej z "apartamentowcem" na menelskim osiedlu. Tam strach dzieciaka samego na plac zabaw wypuścić.
          • 1matka-polka Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:57
            "Gorzej z "apartamentowcem" na menelskim osiedlu. Tam strach dzieciaka samego na plac zabaw wypuścić"

Rzeczywiscie, pierwszy apartamentowiec na trojkacie we Wroclawiu mial przerabane ale teraz juz tyle tego wybudowali, ze menele gina w tłumie...
            Poza tym w centrum jest po pare szkol w promieniu 2 km, wiec można wybierać.
            • tol8 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 14:31
              Dzieci z trójkąta chodzą do 3 podstawówek, o ile 96 i 2 są mocno słabe, to 85 jest dobrą szkołą. Na szczęście zlikwidowali gimnazja, bo to na Świstackiego obejmowało rejonem cały trójkąt i wyniki z egzaminu na poziomie kilkunastu pkt to była tam norma.
        • obrus_w_paski Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:46
          Sorry muszę to napisać: 3,5km to daleko???? Dziecko w tym wieku rower/ hulajnoga i ciao
          • milva24 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:48
            Zależy po jakiej trasie, jeśli jest ścieżka rowerowa to powiedzmy ok ale jeśli po drodze są trzy ronda i dwa skrzyżowania to słabo.
          • berdebul Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:47
            W miejscu bez chodnika, pobocza i z szosą pełną świrów jeżdżących „szybko, ale bezpiecznie”?
        • hanusinamama Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 11:09
          Ja jednak bym brała pod uwage to gdzie chodzą dzieci z okolicy gdzie mieszkam. Nie patrzyłam na poziom szkoły tylko własnie na to. Córka (mimo ze mieszkamy na osiedlu domków a nie w blokowisku gdzie dzieci duzo wiecej), ma mase koleżanek blisko z klasy i ze szkoły.
      • thank_you Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:54
        Nie, posyłają także ci, którym chcą miec dzieci w najlepszych szkołach.
      • hanusinamama Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 11:07
        NO i?? Nie kazdy mieszka w centrum Warszawy
    • nie_ma_niebieskich Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 08:51
      Jest różnica między pierwszą klasą a czwartą.

W czwartej dzieci same się już umawiają - na weekendy, nocki, spotkania po szkole, wypady do kina, CH, nawet tygodniowe pobyty u siebie w wakacje. I tu rodzice goszczący zapewniają różne lokalne atrakcje.
      Czy rodzice zostają na kawę w czasie zabawy dzieci - zależy. Jedni tak inni nie. Nic przeciwko temu z mężem nie mieliśmy, nawet wiele takich spotkań było bardzo sympatycznych. No i przynajmniej wiadomo było, z kim mamy do czynienia, dziecko też. I łatwo wyjaśnić ewentualne nieporozumienia między dziećmi, gdy choć trochę znasz rodziców. Dla mnie to plus.

W pierwszej klasie to głównie urodziny jednak, choć spotkania w domach bez okazji też były - wtedy to praktycznie zawsze z rodzicami, no i umawianie na zabawę tez na tym etapie było między rodzicami.

Dodatkowo przypomnę, że towarzystwo dla dzieci to nie tylko szkoła - sąsiedzi też mają dzieci. W naszym przypadku bardzo miłe i dobrze wychowane, których rodziców również chętnie gościmy od czasu do czasu.
      • jeste_m_sobie Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:37
        Ale na te wypady do kina i CH to dzieci same chodzą w wieku lat 10 (czwarta klasa) czy jednak z rodzicami?
        • nie_ma_niebieskich Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:40
          Z rodzicami. Tzn. nie za rączkę, ale w jakimś sensownym pobliżu.
    • lauren6 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:05
      Szkoła rejonowa.

W młodszych klasach dzieci nawiązują relacje nie tylko na 10 minutowych przerwach, ale potem w czasie świetlicowym (no chyba, że wpadniesz na pomysł odbierania 7 latka że szkoły o 11, prosto po lekcjach), na zajęciach dodatkowych.
    • bruy-ere Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:11
      black.imak napisał(a):

> Ale przychodzi szkoła, na dziesięciominutowych przerwach nie nawiąże się głębok
      > ich towarzyskich relacji, podczas siedzenia w ławce na godzinach lekcyjnych rów
      > nież.

Bzdura. W ciągu 8 lat codziennych spotkań nawiążą i to jeszcze jakie, czasem są to relacje na całe życie.

> Jak wspomagacie wczesnoszkolne dzieci
      > w budowaniu przyjaźni,

Nic nie musisz robić, niczego organizować.
      Pewnego dnia dziecko ci zapyta - czy może taki a taki kolega do mnie przyjść lub czy ja mogę przyjść do niego? Wtedy zabierasz kolegę po lekcjach i później rodzice go odbierają lub twoje dziecko jedzie do kogoś innego i ty je odbierasz. Ustalasz to z jego rodzicami tak prowadząc rozmowę, żeby było oczywiste, że mowa tylko o dziecki i żeby nikt ci się nie wbił na chatę w czasie gdy dzieci się bawią smile

• hugo43 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:34
        Moja ma glownie zycie osiedlowe,teren spory,zamknięty.lata z dzieciakami az łeb strzela.z klasy utrzymuje kontakt z dwiema koleżankami po lekcjach,tu się umawiają w szkole lub przez telefon .
      • black.imak Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:46
        To jeszcze jedno pytanie. Czy jak oddajecie jakiemuś rodzicowi pod opiekę swój najcenniejszy skarb big_grin to nie macie obaw, że tak naprawdę nie znacie tej rodziny, nie wiecie czy nie ma tam jakiejś patologii, czy nie ma tam np. ojca pijaka/pedofila albo dużego, agresywnego psa? Do dziś pamiętam tą historię jak chłopczyk poszedł w odwiedziny do kolegi z klasy, i tam w mieszkaniu kolegi zagryzł go amstaff sad
        • nie_ma_niebieskich Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:10
          Dlatego właśnie ja cieszyłam się, mając okazję poznać rodziców. Wiadomo, wszystkiego nie wyłapiesz, ale to przecież nigdy, a dzieciaka nie da się trzymać za rękę do osiemnastki.
    • mamkotanagoracymdachu Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:33
      Dlatego właśnie moje dziecko zostaje po lekcjach na swietlicy (jak 90% klasy). Maja wtedy po zajęciach czas na luźna zabawe i budowanie relacji.
      • bruy-ere Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:48
        mamkotanagoracymdachu napisała:

> Dlatego właśnie moje dziecko zostaje po lekcjach na swietlicy (jak 90% klasy).
        > Maja wtedy po zajęciach czas na luźna zabawe i budowanie relacji.

O to, to!
        Choć z tego, co tu czytałam dla e-matki świetlica to zło smile
      • black.imak Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 09:51
        Nie wszystkie dzieci dostają miejsce w świetlicy. Świetlica jest chyba tylko dla dzieci obojga pracujących rodziców. Mojej znajomej nie przyjęli dziecka do świetlicy, bo siedziała w domu z drugim, niemowlakiem. Druga znajoma też nie dostała miejsca w świetlicy, bo akurat straciła pracę i była w trakcie poszukiwań kolejnej. Różne są sytuacje.
        • mamkotanagoracymdachu Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:23
          U nas akurat w szkole niepublicznej świetlica jest dla wszystkich, i są tam organizowane całkiem fajne zajęcia dodatkowe (dwa języki obce, szachy, robotyka, kółko teatralne, itp.). Ale jest tez sporo czasu na luźna zabawe.
        • hanusinamama Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 11:12
          Zalezy od szkoły. U mnie jest dla wszystkich
        • bruy-ere Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 12:44
          U nas w szkole państwowej też świetlica jest dla wszystkich chętnych. Są organizowane zajęcia (języki, szachy, sportowe) i konkusy. Żadne z moich dzieci nie miało problemu z zostawaniem w świetlicy, wręcz przeciwnie, nie chcieli wychodzić.
    • pyza-wedrowniczka Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:21
      Mój chodzi do szkoły na osiedlu (nie rejonówka, ale ma tam 20 minut pieszo/2 przystanki autobusem) więc dzieci też są w podobnym promieniu. W klasach 1-2 syn po prostu mówił, że chciałby się spotkać z Maćkiem, dzwoniłam do mamy Maćka i zapraszałam do nas lub pytałam, kiedy mogę syna podrzucić. Ew. rano, jak zaprowadzałam syna do szkoły, to się z kimś spotkałam i chłopaki się w naszej obecności umawiali na popołudnie. Wtedy zabierałam obu po szkole i mama Maćka przychodziła do nas po syna. Bez żadnych kawek, pogaduszek itp.
      Od 3 klasy do kolegów chodzi już sam (podobnie jak do szkoły), więc tylko mi mówi "Umówiłem się i idę do Maćka" i sobie idzie sam. Czasami dzwoni po szkole "Jestem u Maćka, wrócę za 3 godziny" tongue_out Więc radzi sobie, takich Maćków ma wielu.
    • mae224 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:43
      chodził do rejonówki z dziećmi sąsiadów i żadnej kwestii nie rozwiązywałam, bo jest bardziej towarzyski niż bym chciała.
    • princy-mincy Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:44
      Przeciez dzieci w I klasie nie siedza w lawce 45 min z 10 min przerwami.
      Oni pracuja w grupach, maja jak najbardziej mozliwosc na nawiazanie relacji towarzyskich.
      • tanebo001 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:48
        Ale teraz jest taka moda że wszystko się robi za dzieci.
        • princy-mincy Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 01.09.22, 07:57
          W sensie ze rodzice. Siedzą z dziećmi w klasie i robią za nich?
          Ja mówię o pracy grupowej na lekcjach.
          Do tego dochodzi czas w świetlicy po lekcjach. Moje dzieci nie chciały być szybko odbierane bo się fantastycznie bawią w świetlicy.
    • gaskama Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 10:59
      Ja wprowadziłam popołudnia piątkowe u syna. Syn mógł zaprosić co piątek 4 osoby. Dzieciaki się bawiły, ja zamawiałam pizze albo coś gotowałam. Były lody, atrakcje. Na początek zapraszał różne dzieciaki. Potem wykrystalizowała się grupa kumpli. Z czasem inni rodzice podjęli inicjatywę i piątki stały się piątkami spotkań. W gimnazjum, potem w lo kontynuowali te tradycje. Oczywiście już nie co piątek, ale raz w miesiącu. I już nie głównie u nas w domu, ale zwykle szli do pizzerii. Teraz maja po 20 lat, studiują w różnych miastach, ba w różnych krajach .... ostatni tydzień w 6 spędzili żeglując po mazurach.
    • hanusinamama Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 11:07
      MOje dziecko nie chdozi do rejonówki...bo szkoła rejnowa jest dalej niż ta do której chodzi. Zapisałam ją do tej bliższej, bo:
      1) łatwiej sameu do niej dotrzeć dziecku
      2) w okolicy wszystkie dzieci chodzą do tej szkoły

Młoda ma w szkole dzieci dowożone spory kawałek. Z jedna z takich dziewcyznek utrzymuje kontakty poza szkolne: czasami ta dziewczynka wraca z moją do domu po szkole potem mama ją odbiera, czasami moja jedzie do niej.
      Dzieci w klasach 1-3 mają sporo czasu na kontakty w szkole. Trzeba poczekać az dziecko zaiwąze jakies przyjaźnie.
    • andaba Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 11:48
      Wcale.
      Dzieci załatwiały to we własnym zakresie.
    • slonko1335 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 12:04
      w szkole dzieci wczesnoszkolne pracujących rodziców zazwyczaj pół dnia spędzają w świetlicy gdzie moga się udzielać towarzysko do woli, moje wychodziły też na podwórko po tym jak zostały odebrane gdzie bawiły się z dziećmi mieszkającymi w sąsiedztwie
    • niemoralna Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 12:26
      Same albo zabiegały kontakty , albo nie. Od wielu lat dzieci socjalizowy sie w własnym zakresie i dobierały sobie same towarzystwo. Teraz nastała chora inicjatywa znajdowania dzieciom na siłę kolegów i
      koleżanek a później wysryw tysiąca wątków, ze Adas/ Kasia nie chce zaprosić na urodziny Tomusia i jak to tak, bo przecież nie wypada, bo to jego " kolega " ,który wprawdzie jest kolega tylko dlatego, bo rodzice tak chcą. Glupie i szkodliwe
      Jedynymi wypierdkami społecznymi mogą być dzieci na edukacji domowej , w szkole publicznej lub prywatnej dzieci same przejmują inicjatywę i ta forma od wieków miala sie w najlepsze .
      • panipoczterdziestce Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 16:11
        Dokładnie tak. Moje dzieci same sobie zapewniały kontakty towarzyskie. Żeby 3, 4 klasisiscie organizować towarzystwo? Do mnie dzwoniła kiedyś jedna mama, czy moja córka wyjdzie na plac zabaw pobawic się z jej . Numer miała niestety ode mnie. Moja wyszła się pobawić, ale tamta dziewczynka była nudna u moja wypaliła idę do domu, bo jesteś nudna. Tamtej dzieciak wrócił z płaczem a mamuśka do mnie dzwoni pełna pretensji, że jej dziecko z płaczem wróciło. Powiedziałam basta i nigdy więcej nie umawiam dziecka przez inne matki na wspólną zabawę.
    • mikams75 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 12:32
      dzieci nawiazywaly relacje w szkole a po szkole same wyrazaly chec spotkania z konkretnym dzieckiem. Mielismy klasowa liste z numerami telefonow, wiec wystarczylo sie zdzwonic i ustalic miejsce spotkania. Choc najczesciej to dzieci dzwonily do siebie (z telefonow domowych badz rodzicow) i same staraly sie ustalic szczegoly spotkania choc w mlodszym wieku to zazwyczaj rodzic byl w tle rozmowy.
      Pare kawek zaliczylam w celu poznania, bywalo sympatycznie ale bywaly tez np. pogaduchy na placu zabaw czy w drodze z jakis tam zajec. Spotkania byly rozne np. zapraszanie do domu i albo dziecko bylo przyprowadzane albo byl spacerek i sie odprowadzalo, bywalo, ze ktos proponowal zabranie na jakis wiekszy/odleglejszy plac zabaw czy np. dodatkowy czas na zabawe po odebraniu z zajec.
      Roznie bylo ale dzieci zazwyczaj szybko sie same organizuja i jak jest niedaleko to sie same odwiedzaja czy wychodza na podworko. Nie pomagalam nigdy w nawiazywaniu przyjazni, nie organizowalam sama spotkan bez inicjatywy ze strony dziecka. No chyba, ze mnie np. jakas mama poprosila, zeby po zajeciach odebrac bombelka i zglosi sie po niego 2h pozniej, bo ma cos waznego, ale zazwyczaj to juz byly zaprzyjaznione bombelki i nigdy nie kombinowalam z szukaniem dziecku towarzystwa i tobie tez nie polecam, bo pozniej wynikaja z tego rozne konflikty.
    • 18lipcowa3 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 12:39
      Jak ? Pozwalam otworzyć drzwi i wyjść na dwór.
    • tol8 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 13:11
      Zajęcia dodatkowe sportowe
      Odbiór z przyjacielem ze szkoły, ba zmianę, potem odwiezienie do domu
    • ichi51e Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 13:26
      po szkole dziecko przyprowadza kogoś albo godzinami nie wraca - jak się okazuje było u x uncertain
    • szmytka1 Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 13:45
      Wypuszczałam po prostu na podwórko i woziłam na pilke 😆 a jak było młodsze, bawiło się z dziećmi moich kolezanek, o moje relacje też nikt specjalnie nie dbał, a niw byłam jakimś odludkiem.
    • extereso Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 14:54
      Moje też chodziły do rejonowej, organizowaliśmy w niższych klasach dowozy w pakietach po troje dzieci, więc każdy miał mniej kursów do szkoły/ że szkoły, często potem dzieci zostawały się pobawić czy razem szły na plac zabaw. Na osiedlu mieliśmy też bratanków, dzieci bardzo szybko nauczyły się chodzić wzajemnie do siebie, nocować itd. przy otwartości rodziców i nie przejmowaniu bzdurami typu nieporządek, pozwalało to na oszczędność czasu. Z niektórymi się zaprzyjaźniliśmy, to bywaliśmy u siebie, z innymi czysta współpraca, to na kawkach nie marnowaliśmy czasu.
    • panipoczterdziestce Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 14:58
      Moje dzieci zawsze same sobie zapewniały kontakty towarzyskie. W klasie 1-2 wychodziły ze mną na podwórko i bawiły się z tymi, co akurat byli, od 3 klasy wzwyż same. Zimą chodziły lub chodzą do dzieci w tym samym bloku i bawią się lub te dzieci przychodzą do nas. Nie uznaję załatwiania towarzyszy zabaw dla dzieci.
    • princesswhitewolf Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 15:05
      Tzw playdates. Idziemy wlasniem
    • wkswks Re: Jak dbacie o życie towarzyskie dzieci w kl. 1 31.08.22, 15:09
      Dzieci zgadywały się w przedszkolu/ szkole miedzy sobą więc rodzice tylko dogadywali szczegóły. Generalnie sama odbierałam dzieci, czasem ta inna mama, tata czy starszy brat się odzywali, że idą do sklepu/na trening i mogą po drodze przyprowadzić.
      Teraz dzieci same sobie chodzą; czasem któraś z koleżanek córki zadzwoni z telefonu swojej mamy do mnie, prosi moja córkę do telefonu i umawiają sie np na rolki tu i tu.
      Kawki raczej nie. Z mama najlepszego kolegi mojego syna tak, ale mamy podobne zainteresowania. Jak dzieci były małe to cześciej zdarzały się nasiadówki w domacch, kiedy dzieci się bawiły, ale tez raczej z tymi mamami, z którymi ja osobiście nadawałam na tych samych falach. Do dziś zreszta tak jest, tylko teraz jeździmy razem na jakieś jednodniowe wypady w dni wolne od szkoły.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka