Dodaj do ulubionych

jak tam z religia w Waszych szkolach?

01.09.22, 16:54
Jestem wkurzona na maksa. Dwoje dzieci w szkole podstawowej. Wszystkie 4 religie pomiedzy innymi zajeciami mimo, ze ponad polowa uczniow z obydwu klas nie jest zapisana i obie trojki klasowe juz w zeszlym roku aktywnie dzialaly w tej sprawie, zbieraly podpisy i slaly pisma do dyrekcji z informacja, ze wiekszosc nie chodzi i w zwiazku z tym rodzice oczekuja, ze zabobony beda odprawiane przed lub po obowiazkowych zajeciach.

U syna dodatkowo dwie religie sa tego samego dnia jedna po drugiej, wiec cala klasa zaczyna o 7 rano; maja jedna normalna lekcje, a potem dwugodzinne okienko, w czasie ktorego maja siedziec na dupach na korytarzu pod bacznym okiem pan woznych; nie ruszac sie , nie halasowac i nie rozrabiac. Opuscic szkoly im podobno nie wolno (o to jeszcze powalczymy).

Zastanawiam sie, czy jest sens jeszcze dzialac w tej sprawie. Jak jest u Was? Czy religia wyladowala na skrajnych lekcjach?

Jedyne, co mi jeszcze przychodzi do glowy, to napisanie do fundacji wolnosc od religii. Nie spodziewam sie, ze cos to zmieni, ale jestem na tyle zla, ze mam ochote chociaz troche podniesc cisnienie dyrekcji.

Obserwuj wątek
    • milva24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:00
      Moja jedna ma na ostatnich lekcjach. Druga jedni okienko, będzie chodziła do biblioteki. W zeszłym roju też tak było. Nie ribie zadymy bo druga religia jest na 7:10 w poniedziałekbig_grin widać, że się starali z planem ale nie zawsze wyjdzie. A okienko akurat przed matmą, mojej akurat nie zaszkodzi jak sobie powtórzy i sprawdzi, czy aby na pewno zrobiła pracę domowąwink
      • milva24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:00
        O jejku ale mi literówek nawychodziło🙄
    • ga-ti Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:00
      A nie można tej jednej lekcji, pierwszej przełożyć gdzieś na koniec i po prostu przychodzić dopiero na czwartą lekcję? Albo usankcjonować wagary wink
      Moje dzieci chodzą na religię, ale uważam, że u Was to spore przegięcie z planem. Walczcie.
      A, podstawówkowe ma dwa razy w środku (cała klasa chodzi), starsze jeszcze nie wiem, w zeszłym roku rel. była dwa razy na pierwszej lekcji.
      • ania357 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:05
        Z wagarami to nie przejdzie, bo ta pierwsza lekcja jest akurat wazna. Gdyby to miala byc jakas muzyka/plastyka etc., to co tydzien mielibysmy rano jakies szczepienia/dentyste/lekarza.
        • bib24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:08
          musisz miec 50% frekwencji + 1 lekcja żeby zdać smile
          • kamin Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 18:12
            Ale to 50procent dotyczy każdego przedmiotu z osobna? Jeżeli ktoś jest codziennie w szkole, tylko na plastykę mu nie po drodze to co wtedy? Załóżmy, że przyszedl na plastykę trzy razy w semestrze i ma trzy oceny.
            • little_fish Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 19:40
              Tak, liczone dla każdego przedmiotu osobno. Można nie być klasyfikowanym z jednego przedmiotu.
            • ichi51e Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:23
              Musi mieć 51% z tego przedmiotu. Jeśli frekwencja się zgadza i są jakieś oceny to zalecenie jest klasyfikować. Jeśli jest to rzecz która ma jedna godzinę w tygodniu to dupa ale jeśli to jest coś co ma 2 godziny to wystarczy się pojawić na porannej raz w miesiącu plus reszta i się zgadza.
    • bib24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:03
      nieststy religia w środku.
      nie ma żadnych podstaw do zakazania wychodzenia w trakcie religii. polecam grupe na fejsie "nasze dzieci nie chodzą na religię"
      • ania357 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:06
        dzieki, zaraz zajrze
    • mama-ola Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:05
      Mój syn ma w środku, ale nie wnerwia nas to aż tak bardzo jak Ciebie. Posiedzi sobie w bibliotece, wypocznie. Syn z tych introwertycznych, lekcje go męczą, więc godzina, podczas której nie musi się odzywać i nikt niczego od niego nie chce, jest oddechem.
      • bib24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:07
        no to sobie wyobraź lekcje codziennie od 8 do 15 lub 16 i 2 religie w środku. każde wcześniejsze wyjście jest na wagę złota.
      • arkanna Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:09
        Może cię nie wnerwia bo to jedna godzina. a tam. "wiec cala klasa zaczyna o 7 rano; maja jedna normalna lekcje, a potem dwugodzinne okienko, w czasie ktorego maja siedziec na dupach na korytarzu pod bacznym okiem pan wozny". Mój w takiej sytuacji nie chodziłby na 1lekcje . Zaczynałby dopiero od 4 godziny lecyjnej
        • ania357 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:14
          Takie rozwiazanie tez przyszlo mi do glowy, ale na pierwszej lekcji maja jezyk obcy, wiec niestety taka opcja odpada.
          • ga-ti Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:32
            To może ten język można przerzucić na inny dzień? Czy jakiś podział na grupy, chodzący na religię na rano, niechodzący na popołudnie? Tak kombinuję, bo wyszło beznadziejnie.
          • ichi51e Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:25
            Jeśli będziecie pisać podanie to koniecznie napisz tez ze taki układ zajęć prowokuje i namawia dzieci do wagarów i podważa rangę przedmiotu z pierwszej godziny.
      • ania357 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:09
        Mnie to wkurza, bo w zeszlym roku dostalismy informacje, ze klasy, w ktorych wiekszosc nie chodzi, beda mialy religie przed lub po obowiazkowych zajeciach. I specjalnie w tym celu zbieralismy w zeszlym roku deklaracje i wydawalo sie, ze w tym roku wreszcie bedzie normalnie.
        • hanusinamama Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:19
          Pisałabym najpierw do szkoły oficjalne pismo. Jak nie pomoze to do kuratorium.
    • ladymercury Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:07
      Jeśli rzeczywiście mają ich pilnować woxne na korytarzu, to skarga do KO. Nie mogą być pozostawieni bez opieki, a pracownik obsługi nie jest właściwą opieka. Chyba, że panie woźne mają uprawnienia pedagogiczne.
      Skarga będzie na pewno zasadna.
      Znam przypadek, kiedy tak zostawiano dzieci pod nieobecność nauczyciela zerowki(w ich sali, ale z panią woźna) i było grrruuubo.
      • ania357 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:10
        Rzecz sie dzieje w Krakowie. Myslisz, ze jest pisac skarke do KO? wink
        • ania357 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:13
          *Myslisz, ze jest sens pisac skarge do KO?
        • arthwen Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:20
          Tak.
          Bo Nowak sobie może być świrnięta, ale przepisy są przepisami.
        • ladymercury Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 18:26
          Tak. Niedopełnienie przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Nie do obrony. Tylko poczekaj, żeby tak posiedzieli. Chyba, że było oficjalnie mówione na zebraniu i są świadkowie, czy jest na piśmie np w wiadomości do rodziców itp.
          Nieprzestrzeganie bezpieczeństwa i przemoc to powod natychmiastowej kontroli. A propos bhp w aspekcie planu lekcji to jeszcze może być kontrola Sanepidu (higiena nauki, okienko, niezapewnienie właściwych warunków - korytarz a nie sala, bez nadzoru nauczyciela)
          • ladymercury Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:26
            Też jestem z Krakowa 😄
        • julita165 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 06:59
          Dlatego trzeba pisac skarge nie na religie w srodku dnia tylko na opieke woznej. Moze ta religie ustrzela przy okazji.
      • ladymercury Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:11
        I to nie chodziło o nagly wypadek, tylko planowe zostawianie, jak u Was. Niezapewnienie właściwej opieki i bezpieczeństwa, najgorsze, co może być.
        I to na korytarzu, masakra.
      • ga-ti Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:29
        Ciekawe, jak coś się komuś stanie, zakrztusi się wodą, kto będzie wtedy za dzieci odpowiadał? Bo przecież nie woźna.
        U nas młodsi siedzą w świetlicy, starsi w czytelni, pod opieką bibliotekarek.
        • ladymercury Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 18:28
          I to jest zapewnienie opieki. Wtedy na okienko nie poradzisz. Wtedy Sanepidowi nawet w razie kontroli dyrektor się wytłumaczy problemami kadrowymi i organizacyjnymi
          • ladymercury Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 18:47
            A, doczytalam. Lekcja na zerówce, potem dwa okienka. W Sanepidzie też ma szansę się nie wybronić.
    • arthwen Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:20
      Do "Wolność od religii" pisz, owszem, może coś poradzą.

U nas jak zawsze - religia jest na jakichś skrajnych lekcjach, nie wiem nawet na jakich, bo plan mojego dziecka reglii nie obejmuje. Ale z tym akurat w naszej szkole nigdy problemu nie było.
    • little_fish Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:28
      Też jestem wkurzona, dwie religie w środku. Szykuję się na rozmowę.
    • lauren6 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:33
      Też jestem wkurzona. Z utęsknieniem czekam aż wywalą to indoktrynujące 💩 ze szkół.
    • iza232 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 17:38
      Obie religie mamy jako ostatnie - liceum. Załatwiłam to w sierpniu z wicedyrektorką.
    • jowita771 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 18:07
      U młodszej religia na skrajnych lekcjach, u starszej łączona z inną klasą, bo nie ma wymaganej liczby chętnych. W zeszłym roku była w środku i niechodząca większość siedziała w klasie w czasie religii, bo byli pod opieką ksiedza, pomogła interwencja fundacji wolność od religii.
    • attiya Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 19:27
      Po raz pierwszy od 7 lat religia jest na skrajnych godzinach.
    • mamkotanagoracymdachu Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 19:29
      U nas z całej klasy na religie chodzi 5 dzieci (a to jeszcze podstawówka przed komunia), religia jest na pierwszej lekcji w poniedziałek, wiec jestem bardzo zadowolona.
      • jowita771 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 07:01
        Religia jest dla tych dzieci osobna czy są łączeni z inną klasą? Powinni być łączeni. Jeśli mają osobno religię, to zainteresowalabym tym wydział edukacji. Najlepiej poprosić o interwencję jakichś lewicowych radnych, jak już ktoś pisał. Osobna religia dla tak małej grupy jest tylko po to, żeby katecheta miał godziny. Nauczyciele normalnych przedmiotów jeżdżą po szkołach, bo nie mają etatu w jednej, nie ma pieniędzy na podwyżki, a tu lekką ręką wydaje się pieniądze na religię, która powinna być usunięta ze szkoły.
        • ania357 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 11:14
          Oczywiscie, ze nie sa laczeni z inna klasa. Dzieki za wskazowke. Trzeba przekuc wk...w w dzialanie smile.
    • jehanette Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 19:36
      Wreszcie na skrajnych <3
      Ślij pisma ale nie tylko do dyrekcji,ale daj w kopii do prezydenta/burmistrza (albo zastępcy odpowiedzialnego za edukację), kierownika/dyrektora wydziału edukacji w mieście/gminie, uruchom lokalnych lewicowych radnych żeby przy cisnęli sprawę. Wtedy na to szanse zadzialac.
    • zwyczajnamatka Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:00
      U córki na skrajnych lekcjach (2kl LO) więc bezproblemowo.
    • extereso Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:14
      U nas nigdy nie było w środku, mam na myśli liceum.
    • madame_edith Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:15
      Walczcie o przełożenie tej pierwszej godziny. Na wychodzenie ze szkoły nie macie szans, u nas nawet w liceum nie mogą sobie „dzieci” wyjść na przerwie w zajęciach. Jak im wypadnie ostatnia godzina to rodzice muszą pisać zgodę na wyjście starym siedemnastoletnim koniom 🤦‍♀️
      • woman_in_love Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:46
        Bo jestescie mietkie cipki, wiec dyrekcja robi wam co chce.
      • bib24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 22:14
        to nieprawda. okienko to nie jest przerwa, to jest brak zajęć. nie ma obowiązku zwalniać z braku zajęć.
        • madame_edith Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 23:24
          No widzisz, a u nas nie wypuszczą ze szkoły i co zrobisz
          • bib24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 23:30
            to ich weż od tylca. wypisz zwolnienie z wykropokowaną datą, skseruj 50 razy i co tydzień je dawaj dziecku. nie mogą nie wypuścić na prośbę rodzica. a nieobecności też nie wpiszą bo niby z czego.
            generalnie to nie mogą zakazać wyjścia ale wychodzę z założenia że z koniem się nie kopie. dawaj kartke i niech się gonią. debile.
            • madame_edith Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 13:24
              No jest to kusząca opcja 😁
          • berdebul Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 11:13
            Awanturę taką, że dyrekcja wolałaby spotkać jeźdźców apokalipsy. tongue_out Rodzice są zbyt mili i tolerują absurdy typu jedna lekcja okienko inne lekcje.
            • madame_edith Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 13:26
              Ja mam tyle stresów i nerwów, że jak słowo daję nie mam już siły się awanturować nawet w słusznej sprawie i jak wiem, że się należy. sad
      • julita165 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 07:01
        Przeciez rpdzic mpze napisac ze prosi o zwolnienie dziecka z zajec w od do. I tak co tydzien jesli inaczej sie nie da.
      • arthwen Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 12:28
        Ale na jakiej podstawie szkoła tego zabrania?
        Bo u nas - w podstawówce - normalnie podpisuję zgodę całoroczną, że dziecko może wychodzić i tyle.
        • madame_edith Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 13:30
          Nie wiem, nie zgłębiałam na jakiej podstawie, choć pewnie powinnam. Fakt jest, że na skargi rodziców, że nie można wyjść kupić sobie czegoś do jedzenia uruchomili w szkole catering z apką do zamawiana wcześniej obiadu wedle życzenia. 5 metrów od bramy szkoły super piekarnia jest, no ale niedasie.
          A na okienka/wcześniejsze wyjścia jest telefon „mamo zwolnij mnie w librusie bo nie mamy lekcji”. Absurd
    • ichi51e Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:19
      A co ma na tej jednej lekcji?
      Nie wiem czy to możliwe ale nie dałoby się założyć jakiegoś kolka teatralnego? Wydawnictwa gazetki szkolnej? Przynajmniej by nie traciły czasu
      • ichi51e Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:20
        Gdybym ja miała taki plan w czwartej klasie to by mnie szkoła dopiero na tej 4 godzinie ujrzała… trzeba optymalizować.
        • sabek81 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:34
          U mojej córki w liceum nie ma na szczęście religi ale to społeczna szkoła.
          • sabek81 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:35
            Religii
    • cisco1800 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 20:45
      U mojej córki jutro pierwszą lekcja jest religia. Więc pójdzie później
    • bei Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 21:37

www.wolnoscodreligii.pl
      polecam tez
      rownoscwszkole.pl/do-pobrania
      oraz wsparcie:
      www.facebook.com/groups/nasze.dzieci.nie.chadza.na.religie
      • bei Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 21:37
        www.wolnoscodreligii.pl
        • bei Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 21:38
          Jeszcze raz

wolnoscodreligii.pl/
    • laluna82 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 21:47
      I klasa podstawówki. Jedna religia na końcu, więc luz, druga w trakcie zajęć - więc świetlica.
      Na razie nawet nie wiem czy ktoś oprócz mojego nie będzie chodził. Ale ponieważ to początek szkoły, to podejrzewam, że większość chce zaliczyć komunię, bo jak to w Polsce bez komunii big_grin wink
    • ivaz Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 21:52
      Niestety, w środku zajęć
    • escott Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 22:07
      Oczywiście w środku... Nie wkurza mnie to, bo lekcji i tak malutko, i tak będę posyłać dziecko na świetlicę, no trudno mi udawać, że akurat te 45 minut tam to dla mnie koniec świata. Ale wkurza mnie i to naprawdę potwornie, że w ogóle jest. 2 lekcje. Cholerny koszmar.
    • thea19 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 22:09
      U mojego na pierwszych lekcjach
    • unaluna Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 01.09.22, 22:43
      U mojego dziecka jest tylko jedna religia w tygodniu ( 5 kl. podstawówki) - ostatnia lekcja.
      • bib24 Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 08:25
        a jedna jest bo
        - nie mieszkasz w Polsce lub
        - jesteś w prywatnej szkole lub
        - jakiś inny rodzic wymęczył pismami zgodę kurii na zmniejszenie godzin

samo się nie zmniejszyło.
        • kropkaa Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 13:24
          Kiedyś i u nas była jedna - z powodu braków kadrowych kuria wyraziła zgodę. Teraz są dwie. Moje dzieci nie chodzą.
        • arthwen Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 13:57
          Może mieszka w rejonie, gdzie brakuje katechetów, więc i owszem, wtedy się "samo" zmniejsza wink
        • unaluna Re: jak tam z religia w Waszych szkolach? 02.09.22, 20:12
          bib24 napisała:

> samo się nie zmniejszyło.

Nikt nie pisał, że samo się zmniejszyło. Jest jedna, bo dyrekcji szkoda marnować godziny na religię, kiedy można ją wykorzystać na coś innego. I ma taką możliwość.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka