Dodaj do ulubionych

(Drobne) patenty na oszczędzanie energii

02.09.22, 10:45
Dawajcie takie patenty, bo wiadomo, że teraz każdy promil zużycia się liczy.

1.Jeszcze sezon przetworów, a ja mam patent na sterylizację słoików. Jeśli się potrzebuje mało na raz, to oszczędnie będzie w mikrofalówce. Centymetr wody na dno i stopniowo zwiększać moc, tak, żeby spokojnie doprowadzić wodę do wrzenia bez pęknięcia słoika wink

2. Na kuchence indukcyjnej duże oszczędności daje owinięcie garnka z zewnątrz czymś izolacyjnym, np. folią bąbelkową, paskiem kartonu. Dodatkowa korzyść, że można dać mniejszą moc, więc mniejsze ryzyko przywarcia czy przypalenia zawartości przy długim grzaniu.

3.. Przykrywać makaron w czasie gotowania. Niby powinien być odkryty, ale nawet jeśli ktoś zauważa spadek jakości przy użyciu przykrywki (ja nie) to chyba warto się poświęcić.
Obserwuj wątek
    • alpepe Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 10:52
      2. Ten patent z folią bąbelkową to wypróbowałaś? Przy jakiej temperaturze? Bo wydaje mi się, że teoretyzujesz. Folia przywrze do garnka i się stopi i tylko będzie z tego smród i problem.
      • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:04
        alpepe napisała:

> 2. Ten patent z folią bąbelkową to wypróbowałaś? Przy jakiej temperaturze? Bo w
        > ydaje mi się, że teoretyzujesz. Folia przywrze do garnka i się stopi i tylko bę
        > dzie z tego smród i problem.
        >
        Wypróbowałam oczywiście. Tylko na indukcyjnej i tylko na garnkach można wink Zwyczajna bąbelkowa, którą każdy ma, jeśli coś zamawia przez internet, nie stopi się w temperaturze 100 stopni czy trochę więcej przy dnie. Zostawiałam na przecierze pomidorowym na całą noc ostatnio i nic się nie stopiło.
        • princesswhitewolf Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 00:38
          To juz lepiej uzywac gar cisnieniowy.
    • magda.z.bagien Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:00
      Szybkowar
    • mae224 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:01
      - podgrzewanie kilku rzeczy w piekarniku razem, a nie jednej tak, a drugiej w garnku lub na patelni
      - wyłączanie lamp i lampek, szczególnie świecących nocą, pod domem
      - wymiana na oszczędne żarówki
      - wkładanie pełnego wsadu pralki, zmywarki, obniżenie temp prania (jeśli to możliwe)
      - ograniczenie czasu czuwania ekspresu do kawy
      - zmniejszenie zużycia czajnika elektrycznego, herbaty można zaparzyć w dzbanku/ do termosu
      - w okolicach świąt pewnie ograniczę czas używania lampek
      • kachaa17 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:47
        Z tym czajnikiem to myślę, że to już przesada. Mycie termosu potem to jest dodatkowa robota a ile się zaoszczędzi na podgrzaniu wody?
      • pomozeciepomozemy Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:48
        Polecam czajnik z regulacją temperatury.
      • memphis90 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:49
        >- wyłączanie lamp i lampek, szczególnie świecących nocą, pod domem
        To chyba zależy czy jest oswietlenie ulicy... Jak nie ma latarni, to tak nie za bardzo widzę pozbycie się oświetlenia zewnętrznego. Aczkolwiek oświetlanie ogródka, żeby wyglądał jak z katalogu ze światełkami, łańcuchami, lampionami to rzeczywiście mniej ekonomiczne.
        • mae224 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:53
          Można zamontować lampę z czujnikiem. Oświetlenie ulicy jest z drugiej strony, od podwórka nasze własne.
        • sueellen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 23:58
          A ja zaczęłam wyłączać lampy przed domem. Nie mam żadnego oświadczenia i doceniam piękne gwiaździste niebo 🙂
          • memphis90 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 15:57
            Nawet jak wyłączę lampę przed domem, to mam nikłe szanse na gwiaździste niebo - nie mieszkam w schronisku Orle w Izerach... Natomiast zimą bardzo ciężko się parkuje tyłem po ciemku.
      • panna.nasturcja Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:45
        Herbata zaparzona w termosie po czasie dłuższym niż pół godziny nie nadaje się do picia. Dlaczego miałabym się tym katować będąc w domu a nie w podróży na końcu świata, gdzie nie ma żadnej opcji zrobienia herbaty?
        • iwoniaw Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:52
          panna.nasturcja napisał(a):

> Herbata zaparzona w termosie po czasie dłuższym niż pół godziny nie nadaje się
          > do picia. Dlaczego miałabym się tym katować będąc w domu a nie w podróży na koń
          > cu świata, gdzie nie ma żadnej opcji zrobienia herbaty?

Zwłaszcza że nie ma wszak obowiązku gotowania pelnego czajnika wody, gdy chcemy zaparzyć jedną filiżankę herbaty. Zawsze nalewam tyle, ile potrzebuję wrzątku.
        • mae224 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:52
          Pierwsze słyszę, ale ok. Każdy ma swoje obsesje.
        • koko8 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 15:37

> Herbata zaparzona w termosie po czasie dłuższym niż pół godziny nie nadaje się
          > do picia

Że co? Zmień termos.
        • kachaa17 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 16:57
          Nie zauważyłam. Jeśli używasz temosu tylko to herbaty to herbata jet ok. Gorzej jak się robi na zmianę akwen i herbatę wtedy już smak herbaty jwzt zmieniony.
          • primula.alpicola Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 17:16
            Nasturcji chodzi pewnie o zbyt długi czas trzymania liści w wodzie i ja to całkowicie rozumiem.
            • koko8 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 18:41
              Ja nie zrozumialam, przyznaję, ale też nigdy nie zaparzałam herbaty ani kawy bezposrednio w termosie. Przelewam gorące, już zaparzone napoje. Wtedy rzeczywiscie, można wypić kilkanaście filiżanek gorącej herbaty, bez zmienionego smaku, przy jednym zagotowaniu czajnika.
      • mikams75 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 17:33
        czy to duza roznica, jesli zagotuje 300ml dwa razy czy 600ml na jeden raz do termosu?

• jednoraz0w0 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 18:54
          Nie wiem czy duża, ale czajnik się studzi a potem rozgrzewa od nowa, więc trochę energii się marnuje.
    • riskylea Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:26
      Wyciąganie ładowarek z kontaktów, wyłączanie urządzeń z trybu standbyx, wymiana żarówek, gaszenie światła przy wychodzeniu z pokoju, dostosowywanie palnika do wielkości garnka
      • riskylea Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:27
        Regularne odkamienianie czajnika i ekspresu, prasowanie większych ilości ubrań, a nie codziennie jednej koszuli.
      • bigimax4 [...] 02.09.22, 11:33
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • memphis90 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:55
        Ładowarka zużywa 0.07kW miesięcznie, 0.85 kW rocznie, a to jest jakieś... 60gr rocznie.
        • dyzurny_troll_forum Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:02
          memphis90 napisała:

> Ładowarka zużywa 0.07kW miesięcznie, 0.85 kW rocznie, a to jest jakieś... 60gr
          > rocznie.

zużycie energii elektrycznej mierzymy w Wh, kWh, MWh...
          • kk345 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:57
            Ukrzyżuj ją za pominięcie tego h. To będzie odpowiednia kara za niewybaczalny błąd
            • dyzurny_troll_forum Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:05
              kk345 napisała:

> Ukrzyżuj ją za pominięcie tego h. To będzie odpowiednia kara za niewybaczalny
              > błąd

Urządzenie o mocy 0.07kW zużywa w ciągu miesiąca 50.4 kWh energii elektrycznej. Zaczynasz coś kąsać czy nadal pustka?

Tu nie chodzi o pominięcie "tego h" tu chodzi o to, że nie wiadomo do końca co napisała, a co chciała napisać.
              • memphis90 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 19:05
                Ładowarka zużywa poniżej 1kWh rocznie, co stanowi koszt ok 5gr/m-c, 60gr/rok.
              • kk345 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 05.09.22, 20:03
                Musisz mieć wyjątkowo żałosne życie, skoro próbujesz brylować na forum takimi gównami.
        • bigimax4 [...] 02.09.22, 12:05
        • sarah_black38 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 15:07
          memphis90 napisała:

> Ładowarka zużywa 0.07kW miesięcznie, 0.85 kW rocznie, a to jest jakieś... 60gr
          > rocznie.
          >

Myśl perspektywicznie ... jedna osoba 60 gr rocznie a ile milion osób? A dziesięć milionów użytkowników ładowarek ... ? Ile to będzie w przeliczeniu na spalony węgiel do produkcji energii elektrycznej i emisji CO2 do atmosfery ... ???
      • bigimax4 [...] 02.09.22, 13:54
    • szmytka1 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:29
      Ad 1. Ja mam jeszcze lepszy patent, nie sterylizuje wcale, bo i po co? Moja matka prawie od 50 lat robiąca przetwory, też nie robi tego.
      • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:57
        szmytka1 napisała:

> Ad 1. Ja mam jeszcze lepszy patent, nie sterylizuje wcale, bo i po co? Moja mat
        > ka prawie od 50 lat robiąca przetwory, też nie robi tego.

Ale też nie pasteryzuje przetworów? Bo ja nalewam ten np. przecier do słoika i już nic potem nie robię. Jeśli byłby zimny i miał jakieś zarodniki na sobie, to by się nie popsuło?
        • szmytka1 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:10
          Ja pasteryzuje wszystko, a niektóre rzeczy tyndalizuje nawet. Nie uznaje jedzenia nie pasteryzowanego. Nie dałabym nikomu do spożycia z uwagi na strach przed zatruciem.
          • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:17
            szmytka1 napisała:

> Ja pasteryzuje wszystko, a niektóre rzeczy tyndalizuje nawet.

No i tu jest różnica.
            Wtedy kiedy ktoś chce lub musi sterylizować, to w mikrofalówce jest najbardziej oszczędnie. Żeby trzy słoiki obgotować w garnku, trzeba ze dwa litry wody doprowadzić do wrzenia i pogotować jakiś czas, a w mikrofalówce pół szklanki. Oczywiście w piekarniku byłoby jeszcze drożej (przy małej liczbie).

A dla Ciebie pomysł na oszczędzanie to pozbyć się schizy i uwierzyć, ze część przetworów można robić bez energochłonnej pasteryzacji i nie zatruć nikogo wink
            • szmytka1 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:21
              A dlaczego mam jeść tak jak nie akceptuje tego? Nie zjadłabym i koniec. Mikrofali nie używam, bo nie posiadam. Mam za to garnek do gotowania nawet 1 sloika jak zajdzie potrzeba, oraz gar specjalny donpasteryzacji wielu słoików.
              • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:58
                szmytka1 napisała:

> A dlaczego mam jeść tak ?

No żeby oszczędzać energię przecież wink i Putinowi ch. w oko.
                • znowu.to.samo Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 13:03
                  Nie wiem czy mówimy o tym samym: moja mama jak wlewa coś gorące niemal wrzące do sloika to zakręca mocno i słoik wekuje się sam. Czy to to chodzi
                  • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 13:12
                    znowu.to.samo napisała:

> Nie wiem czy mówimy o tym samym: moja mama jak wlewa coś gorące niemal wrzące d
                    > o sloika to zakręca mocno i słoik wekuje się sam. Czy to to chodzi
                    >
                    Tak, o to. Jak wynika z innych wpisów, można tak robić nawet z ogórkami konserwowanymi. Nie cierpię pasteryzować i robię to tylko z połówkami brzoskwiń w syropie (bo inaczej połówek by nie przypominaływink)
      • tilijka123 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:08
        Są pewne rzeczy, których nie trzeba pasteryzować. Dżem, sok, przecier pomidorowy zamkną się jeśli wleje się wrzące do słoika. Ale są rzeczy, które trzeba zagotować. Np. marynowana papryka, ogórki w occie, sałatki warzywne. Nawet jak zalejesz surowe wrzącą zalewą to się nie zamkną i smak nie będzie taki jak oczekiwany bo warzywo nadal będzie surowe.
        • szmytka1 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:11
          Ja wszystko pasteryUje lub tyndalizuje
        • amast Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:52
          > Ale są rzeczy, które trzeba zagotować. Np. marynowana papryka

Paprykę wrzucasz do gotującej się zalewy na kilka minut, potem przekładasz do słoików, zalewasz, zakręcasz, odstawiasz słoik do góry denkiem. Zamyka się koncertowo, a smak jest super.
          • tilijka123 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:04
            Czyli zamiast gotować paprykę w słoiku gotujesz w garnku w zalewie. Można i tak.
        • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:25
          Nigdy w życiu nie pasteryzowałam ogórków marynowanych. Ani razu się nie zepsuły.
          • tilijka123 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:30
            Ale robisz w ten sposób, ze zalewasz surowe ogórki zalewą, zamykasz i już? Nie są surowe w smaku?
            • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:39
              Wpisz sobie w wyszukiwarkę "ogorki konserwowe bez pasteryzacji" - jest sporo wariantów, zazwyczaj zalewa się gorącą zalewą, ale robiłam też takie całkiem na zimno, wtedy do zjedzenia szybciej.
            • panna.nasturcja Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:49
              Ale przecież ogórki konserwowe są surowe, z definicji.
        • panna.nasturcja Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:49
          W życiu nie pasteryzowałam ogórków, ani kiszonych, ani konserwowych, nigdy się nie zepsuly. Ogórki w occie mają być surowe, przecież nie gotowane.
          Soków z sokownika też nie pasteryzuję, dwa lata stoją spokojnie.
          • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:31
            Przecież w sokowniku to się gorącą parą samo pasteryzuje wystarczająco wink
            • panna.nasturcja Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 01:26
              No właśnie dlatego nie widzę już potrzeby pasteryzowania słoików.
    • ritual2019 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:38
      Wymiana zarowek na energooszczedne - mamy od lat
      Wylaczanie swiatla gdy nikt w pomieszczeniu nie przebywa.
      Wylaczanie gniazdek gdy sie ich nie uzywa a wtyczka jest w gnizadku np toster.
      Nie przegrzewanie pomieszczen czyli sensowne uzywanie wody, ogrzewania - my mamy od dawna HIVE za pomoca ktorego optymalnie programujemy zuzycie emergii w domu.
      Oprocz tego pranie gdy potrzeba a nie dla sportu, prysznic gdy trzeba a nie kilka razy na dzien itp.
      • magazynka Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 00:22
        Wtyczka tostera w gniazdku nie pobiera żadnej energii, jeśli nie jest włączony. Inne urządzenia (robot, czajnik itd) też.

Inaczej jest z ładowarkami, bo mają wewnątrz mini transformatorek czy tam inne uzwojenia i pobiera prąd jałowy.
        Urządzenia na standby - telewizor, router, komputer, kuchenka z wyświetlaczem, inne, też pobierają prąd.
    • gryzelda71 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:40
      Ta mikrofala.to zaiste duża oszczędność. Sterylizacja sloikow?
    • memphis90 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:45
      W sensie słoik z metalową pokrywką mam podgrzewać w mikrofalówce...? Owijania gorących garnków folią też nie widzę.

Proponuję natomiast ładowac telefon i laptopa w pracy. Ew. grzać wodę i zabierać do domu w termosie.
      • gryzelda71 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:48
        Tol8 lubie to.
        • georgia.guidestones Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 23:20
          gryzelda71 napisała:

> Tol8 lubie to.
          Too late chyba by sie tez kapala tylko i wylacznie na basenie z multisporta, wynosila materialy biurowe, kostki zapachowe i papier do wc.
      • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:54
        memphis90 napisała:

> W sensie słoik z metalową pokrywką mam podgrzewać w mikrofalówce...? Owijania g
        > orących garnków folią też nie widzę.
        >
        > Proponuję natomiast ładowac telefon i laptopa w pracy. Ew. grzać wodę i zabiera
        > ć do domu w termosie.
        >
        Bez pokrywki.
        A z folią zobacz po prostu. Ostatnio byłam na wywczasach z dwupalnikową kuchenką o tak głupawej regulacji, że albo się gotowało za bardzo albo wcale. Okręciłam garnek ścierką i okazało się, że wrze sobie spokojnie przy temperaturze na wyświetlaczu 80 stopni.
        • memphis90 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:57
          Scierka to nie folia... Jako dziecko bawiłam się w "przypalanie" garnków folią, więc jakby to już przetestowalam big_grin
          • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:00
            memphis90 napisała:

> Scierka to nie folia... Jako dziecko bawiłam się w "przypalanie" garnków folią,
            > więc jakby to już przetestowalam big_grin
            >
            No koleżanko, taka młodziutka to Ty nie jesteś, żeby jak dziecko bawić się garnkami na kuchence indukcyjnej wink
            Powiadam wypróbuj.
            • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:01
              jakO dziecko oczywiście
              • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:31
                Dlaczego? Kuchenki indukcyjne są na rynku od lat 70-tych, w Polsce trochę później i na początku było ich bardzo mało, ale pod koniec 80-tych już ludzie miewali.
                • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:47
                  arthwen napisał(a):

> Dlaczego? Kuchenki indukcyjne są na rynku od lat 70-tych, w Polsce trochę późni
                  > ej i na początku było ich bardzo mało, ale pod koniec 80-tych już ludzie miewal
                  > i.
                  >
                  Ale to musiał być zupełny margines wtedy. W 89tym pracowałam w Niemczech i tam się zetknęłam pierwszy raz z kuchenką z płytą ceramiczną. Właścicielka mi opowiadała, że są jeszcze lepsze, ale za drogie na razie. Chodziło oczywiście o indukcyjną, a kobita była zamożna (stadnina, restauracja).
                  • panna.nasturcja Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:52
                    No bo jak Ty się nie zetknęłaś to i nikt inny, prawda?
                    Kuchenek elektrycznych to używali moi rodzice na wyjazdach letnich pod namiot z nami już w latach siedemdziesiątycyh, na początku.
                    • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:16

> No bo jak Ty się nie zetknęłaś to i nikt inny, prawda?

Nie wiem, jak można przypisać taki ton temu, co napisałam.
                    • nanuk24.0 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 15:19

> Kuchenek elektrycznych to używali moi rodzice na wyjazdach letnich pod namiot z
                      > nami już w latach siedemdziesiątycyh, na początku.

Kuchenka elektryczna to nie jest to samo co indukcyjna.
                      • panna.nasturcja Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 01:27
                        Nie. Tak samo jak ceramiczna.
                  • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:31
                    Nie wiem czy margines, moja cioteczna babcia miała smile
                    • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 15:30
                      arthwen napisał(a):

> Nie wiem czy margines, moja cioteczna babcia miała smile
                      >

No, toś mi zadała pracę domową. Niestety dane GUS obejmują pytanie o posiadanie kuchenki ceramicznej lub indukcyjnej dopiero od 2013 roku i w dodatku nie ma rozróżnienia danych w tabeli. Obu rodzajów kuchenkę miało wtedy 10 % gospodarstw, po 24 latach od 1989 roku.
                      www.ieif.sggw.pl/wp-content/uploads/2021/01/Konsumpcja-d%C3%B3br-i-us%C5%82ug_druk.pdf

Zdziwiłabym się, gdyby jeszcze za komuny liczba gospodarstw wyposażonych w kuchenki indukcyjne zbliżała się do promila. To była skrajna, nawet jak na ten ustrój, bida z nędzą i niedoposażenie domostw. Byli też ludzie bogaci, ale, no właśnie, w liczbie marginalnej wink
                      • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 15:52
                        Ale wiesz jaka była sytuacja materialna rodziców memphis? Bo ja nie wiem, może akurat miała wink
                        • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 16:10
                          arthwen napisał(a):

> Ale wiesz jaka była sytuacja materialna rodziców memphis? Bo ja nie wiem, może
                          > akurat miała wink

W moim zdaniu "ale to musiał być zupełny margines" był domyślny początek "rzeczywiście, pomyliłam się...", a nie domyślne zakończenie "a rodzice memphis na pewno byli poza tym marginesem".
                          • ritual2019 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 17:04
                            W Polsce to ludzie mieli te kuchnie indukcyjne zanim je w ogole wynaleziono - na tym forum to standard.
                            To jak z telefonami, w latach 80-tych wszak kazdy mial 🤣
                            • princesswhitewolf Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 01:36
                              No ja mialam pierwsza komorke w 1996r w UK.

W latach 80tych to chyba Centertel nie dzialal...moze w koncowce...
    • s12345s Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:49
      Wlewanie do czajnika tyle mniej więcej wody ile potrzeba na zrobienie kawy czy herbaty, a nie cały czy pół, a robimy jedną filiżankę herbaty czy kawy.
      Odkamieniam czajnik kwaskiem cytrynowym, po zagotowaniu wody np. na herbatę. Zawsze tej wody trochę na spodzie zostaje. Więc do tej gorącej wody, która mi została wsypuję kwasek (trochę, na oko) i już tego nie gotuję. Odkamienia się super. Wypróbowane wiele razy.
      • eliszka25 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:10
        Sypania kwasku cytrynowego ma oko, to ja jednak nie polecam 😉
        • gryzelda71 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:25
          A co się stanie?
          • dariamax Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:34
            Będzie ci cholernie piekło oko
            • gryzelda71 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:24
              Ale to trzeba stac nad tym czajnikiem? A może zerkać przez dziubek?
              • niemcyy Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:54
                Naprawdę nie załapałaś żartu eliszki?
                • gryzelda71 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:03
                  Moj bosze jaki wstyd.....Ech musze się ogarnąć. Ale dzięki, że tak delikatnie mnie do pionu....
                  • niemcyy Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:19
                    smile
      • panna.nasturcja Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 13:54
        No tylko odkamienia się wyłącznie tam, gdzie jest woda, więc tej wody musi jednak być więcej niż resztka na dnie.
        • s12345s Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:43

> No tylko odkamienia się wyłącznie tam, gdzie jest woda, więc tej wody musi jednak być więcej niż resztka na dnie.

Mam czajnik szklany, więc boki nie są zakamienione, bo widzę. Plastikowy mam w pracy i też nie widzę, żeby boki czajnika były w kamieniu, no chyba, że czajnik jest z grzałką na wierzchu, bo jak jest grzałka w spodzie i jej nie widać, to kamień jest tylko na spodzie czajnika.
          Niemniej uważam, że nie ma sensu specjalnie gotować wody, żeby tylko odkamienić czajnik. Wystarczy odkamieniać przy okazji, gotowania wody na herbatę.
          • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 15:53
            A ja uważam, że jest sens, mój czajnik akurat się zakamienia po całości. Grzałka znaczenia nie ma, bo i niby jakim cudem miałoby to mieć znaczenie (kamień się wytrąca z wody, a nie z grzałki).
            • s12345s Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 18:15
              arthwen napisał(a):

> A ja uważam, że jest sens, mój czajnik akurat się zakamienia po całości. Grzałka znaczenia nie ma, bo i niby jakim cudem miałoby to mieć znaczenie (kamień się wytrąca z wody, a nie z grzałki).>

Jak grzałka jest na wierzchu to potrzeba więcej wody, bo grzałka jest dość wysoka i oblepiona kamieniem.
              Jak Ci się czajnik po całości zakamienia to wlej więcej wody, zrobisz herbatę, a do tej reszty co zostanie wsyp kwasek. Nie gotuj drugi raz. Po kilku minutach po kamieniu nie będzie śladu. Chodzi o to, aby specjalnie nie gotować wody do odkamienianie czajnika.
              • arthwen Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 19:36
                Żeby porządnie odkamienić czajnik, to muszę wlać pełen, a nie pełen minus jeden kubek herbaty. I zresztą po co mam robić tę herbatę tylko dlatego, że chcę czajnik odkamienić? Nie mam ochoty i nie widzę sensu.
                Nie wspominając o tym, że czajnik się odkamienia raz na parę miesięcy, żadna różnica to jedno dodatkowe gotowanie.
                Istotniejsze jest to, żeby nie gotować nadmiaru wody kiedy potrzebujemy 1 kubka.
                • s12345s Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 11:04
                  arthwen napisał(a):

> Nie wspominając o tym, że czajnik się odkamienia raz na parę miesięcy, żadna różnica to jedno dodatkowe gotowanie.

To zależy od wody. Ja muszę odkamieniać co tydzień lub góra dwa tygodnie.
                  • efka_454 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 20:56
                    s12345s napisała:

> arthwen napisał(a):
                    >
                    >
                    > > Nie wspominając o tym, że czajnik się odkamienia raz na parę miesięcy, ża
                    > dna różnica to jedno dodatkowe gotowanie.
                    >

>
                    > To zależy od wody. Ja muszę odkamieniać co tydzień lub góra dwa tygodnie.

Może zacznij filtrować wodę. Wystarczy dzbanek z filtrem. Odkąd fitruję to prawie nie muszę odkamieniać czajnika, bo nie ma osadu
      • iberka Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 18:50
        Polecam wylewanie resztek wody żeby kamień nie miał aż tak dobrze wink
        • magazynka Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 00:33
          Ja taką wystudzoną już resztką z czajnika podlewam storczyki.
          • nanuk24.0 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 00:55
            A ja taka wode piję.
            Mój dzień zaczyna się od zagotowania wody w czajniku, który wypełniony jest po brzegi.
            Rano wypijam pierwsza szklankę z cytryna i miętą, resztę wody przelewam do butelki i tak mi towarzyszy ta butelka przez cały dzień, do której dolewam w razie potrzeby wodę.
        • sylwianna2018 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 12:46
          Mam bardzo twardą wodę i wiecznie był kamień w czajniku. Odkąd mam dzbanek Brita i z niego wlewam wodę do czajnika oraz ekspresu- zero kamienia. Nie odkamieniam czajnika od 3 lat bo nie ma już kamienia. Poza tym mając wodę w dzbanku filtrującym bardzo ograniczyłam kupowanie wody mineralnej.
    • mja-15 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 11:59
      U mnie do wymiany pozostała tylko cudowna plazma Panasonica na jakiś nowy wynalazek, ale dużo bardziej oszczędny.
      • dyzurny_troll_forum Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:06
        mja-15 napisała:

> U mnie do wymiany pozostała tylko cudowna plazma Panasonica na jakiś nowy wynal
        > azek, ale dużo bardziej oszczędny.

Nie za bardzo jest na co wymienić plazmę Panasonica...
        Którą masz? Ja 50" VT
        Poza tym to tylko nominalnie ma koło 500W, tak naprawdę pobiera dużo dużo mniej...
        • mja-15 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:25
          Na pewno Viera kupiona w 2012 r. Nie pamiętam modelu, ale w tamtym czasie to był najlepszy telewizor i pół biura obkupiło się akurat w ten model.
          • sol_13 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 23:31
            Też ją mamwink
      • agusiah Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:22
        Też mam i też żal mi wymienić
        • s12345s Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:53
          agusiah napisała:

> Też mam i też żal mi wymienić

Też miałam, plazmę Panasonica (42 cale) kupiłam chyba w 2010 r. W tamtym roku zmieniłam na nowego Samsunga (55 cale) i muszę przyznać, że rachunki za prąd są sporo mniejsze. U mnie telewizor gra dużo godzin.
          Aczkolwiek uważam, że kolory plazma miała lepsze, zwłaszcza czerń. Prawie tydzień ustawiałam kolory na nowym telewizorze, bo chciałam żeby czerń wyglądała jak czerń, a buzie były w naturalnym kolorze. W końcu ustawiłam, tak jak chciałam, ale co się namęczyłam to moje. wink
          • vasaria Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 17:24
            Też miałam plazmę 50 cali samsunga i zamieniłam na sony 85 cali. Rachunki spadły znacząco. Poza tym rady z wątku, typu światło tylko tam gdzie przebywam, gotowanie tylko tyle wody ile potrzebuję to robię normalnie, bez konieczności oszczędzania. Nienawidzę marnotrawstwa.
    • magia Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 12:15
      1. Najlepiej pasteryzować w zmywarce razem. Z bieżącym myciem naczyń, takie 2w1smile
      Sama pasteryzuje w piekarniku. Oszczędzam robiac to tylko wcweekndy gy mam niższa faryfe pracować.

3. Wodę z makaronem wystarczy zagotować i wyłączyć. Makaron zmięknie we wrzątku.
      • princesswhitewolf Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 00:41
        I zrobi sie makaronowa ciapa a nie al dente
        • bananananas Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 09:33
          princesswhitewolf napisała:

> I zrobi sie makaronowa ciapa a nie al dente

Zmień makaron wink Serio myślę, że zalecenie powstało w czasach, kiedy makarony były robione z niskoglutenowych mąki tak zostało.
          • wapaha Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 18:07
            nie zrobi, tez tak robię od jakiegoś czasu smile
            wracam z treningu i wstawiam makaron na mały gaz, przykrywam , -w tym czasie robię czynności po-treningowe - picie, rozcieranie, rozciąganie. Jak zaczyna się gotować to po ok 2-3 min wyłączam i idę pod prysznic. Wychodze i odcedzam
            Od tego się zaczęło i..robię tak już za każdym gotowaniem makaronu wink
          • princesswhitewolf Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 16:07
            Ja robię domowy makaron z włoskiej Caputo specjalna mąka do pasta. Lepszej jakości nie może byc
    • rb_111222333 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:22
      Gotowanie jajek - wsadzam jajka do zimnej wody, zagotowuję na gazie, po zagotowaniu wody wyłączam gaz i zostawiam jajka w gorącej wodzie na 10 min - tak otrzymuję jajka na twardo. Przy użyciu indukcji czas, na który odstawia się jajka pewnie powinien być ciut dłuższy, bo indukcja zagotowuje wodę błyskawicznie.
      • s12345s Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:59
        rb_111222333 napisał(a):

> Gotowanie jajek - wsadzam jajka do zimnej wody, zagotowuję na gazie, po zagotowaniu wody wyłączam gaz i zostawiam jajka w gorącej wodzie na 10 min - tak otrzymuję jajka na twardo.

O, to muszę wypróbować. Bo jajka na twardo powinny się też gotować jakiś określony czas. Za długie gotowanie im szkodzi, coś tam tracą.
    • mandre_polo Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 14:48
      Pranie w pralce przy pełnym wsadzie. Oszczędność wody i prądu mega
      • princesswhitewolf Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 01:37
        Pradu

Większość wspolczesnych pralek dobiera ilosc.wody do wagi ubran
      • novembre Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 11:28
        Pralka powinna być zapełniona w max 80%, w przeciwnym razie nie będzie w stanie dobrze wypłukać prania.
        • mandre_polo Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 14:25
          Znam osoby które piorą przysłowiowe 3 koszulki, 1 szt dżinsów żeby mieć w koszu pusto. Zużycie wody jest znaczące gdy pierzemy 3 razy w tygodniu a codziennie dwie pralki bo białe i kolorowe oddzielnie
          • wapaha Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 18:08
            mandre_polo napisał(a):

> Znam osoby które piorą przysłowiowe 3 koszulki, 1 szt dżinsów żeby mieć w koszu
            > pusto. Zużycie wody jest znaczące gdy pierzemy 3 razy w tygodniu a codziennie
            > dwie pralki bo białe i kolorowe oddzielnie

tu kolejny patent-chusteczki odplamiające - i prac można do wyboru do koloru wink
            • balladyna Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 10:24
              Dopytam: jeśli wrzucę białe z kolorowymi plus chusteczkę, to białe pozostanie naprawdę białe?
            • magia Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 12:29
              ale kupowanie chusteczek do prania to znow malo eko.
              U mnie biale lezycw koszu tyle czasu az sie pelny beben uzbiera. Przy 4 ludziach zwykle tydzien to trwa. W ostateczności rabie laczone pranie z ręcznikami.
              Oszczędnościa jest na pewno pranie w orzechach/poduszkach magnezowych zamiast w proszku.
            • mandre_polo Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 19:52
              Chusteczki kosztują nie mało. Cierpliwość to coś co zanika a popłaca. Odkąd piorę przy pełnym wsadzie nasze rachunki, zaliczki na wodę są stabilne. Przez rok obserwowaliśmy zużycie kiedy przyszła niedoplata że spółdzielni. Na lokalnym forum są co rok posty o wysokości czynszu w mojej enklawie - ludzie nie wiedzą że płacą za uciekająca wodę. Wolę wydać na coś innego
    • nena20 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 15:20
      Używam prądu kiedy świeci słońce, mam panele, staram się prac,.gotować itd. kiedy produkowana jest darmowa energia.
    • mid.week Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 17:28
      Delegowanie kosztow - znam kogos kto suszył pomidory w biurowym piecyku
      • iwoniaw Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 17:32
        mid.week napisała:

> Delegowanie kosztow - znam kogos kto suszył pomidory w biurowym piecyku

Niektórzy to mają możliwości - piecyk w biurze! Możnaby zapiekankę albo pieczeń na obiad dla rodziny wrzucić stosowną ilość czasu przed wyjściem do domu, torba termiczna i voila! 😀
        • mid.week Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 18:52
          iwoniaw napisała:

> mid.week napisała:
          >
          > > Delegowanie kosztow - znam kogos kto suszył pomidory w biurowym piecyku
          >
          > Niektórzy to mają możliwości - piecyk w biurze! Możnaby zapiekankę albo pieczeń
          > na obiad dla rodziny wrzucić stosowną ilość czasu przed wyjściem do domu, torb
          > a termiczna i voila! 😀
          >
          >

I biurowa kawę w termos! 😁
      • amast Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 17:39
        > Delegowanie kosztow

U mnie na osiedlu starsze panie masowo przychodziły do osiedlowego ośrodka kultury, żeby skorzystać z toalety. A niektóre i nabrać wody do baniaka. Było to na tyle częste, nachalne i bezczelne, że kierownictwo ośrodka w pewnym momencie zainwestowało w zamki i udostępniło klucze tylko osobom, które z powodów różnych muszą korzystać z toalet w przybytku.
      • princesswhitewolf Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 01:38
        Ja slyszalam o jednym co zyl w duzym samochodzie ( jak to teraz modne) i w nocy cichcem sie podpinal do firmy w ktorej pracowal
    • nanuk24.0 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 18:35
      U mnie w domu dominują czujniki/sensory.
      Oświetlenie frontu domu jest na sensor, ustawiony do krawężnika, tak że przechodniom oświetla, ale już nie reaguje na przejeżdzające samochody.
      Na sensory mam tez oświetlenie w pomieszczeniach, w których nie przebywam długo, tak jak: pralnia, garderoba, szafy wnekowe(w nich światło się włącza jak otwieram drzwi, wyłącza, kiedy zamykam)
      Na sensor mam kran, zainstalowalam, kiedy dzieci były małe i zapominały wode w kranie zakręcić. Teraz się samo wyłącza.
      Czasomierz w pomieszczeniach, typu łazienka, kuchnia. Można ustawić ile minut światło ma być zapalone, po tym czasie gaśnie.
      Mam centralne ogrzewanie i centralna klimatyzację, termostat operuje w swoim telefonie. Kiedy jestem poza domem, zimą obniżam temperaturę, latem podnoszę, pół godziny przed przyjazdem do domu zmieniam sobietemperaturę w telefonie.
    • jednoraz0w0 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 02.09.22, 19:12
      Rolety typu honeycomb w oknach, zwłaszcza zachodnich.
    • princesswhitewolf Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 03.09.22, 00:43
      Airfryer albo funkcja airfyer w piekarniku do wielu rzeczy a nie wlaczanie funkcji piekarnika z termo czy bez obiegu
    • nangaparbat3 Re: (Drobne) patenty na oszczędzanie energii 04.09.22, 20:57
      Wyłączam klimę, kiedy tylko się da.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka