Dodaj do ulubionych

Język rosyjski w szkołach (średnich)

02.09.22, 11:07
Czy w szkołach Waszych dzieci, czy tych w których pracujecie, naucza się języka rosyjskiego?
Ja zawsze uważałam swoją edukacje językowa w szkołach za mały ewenement - za młoda na rosyjski w podstawówce, za stara na obowiązkowy angielski, za to w liceum uczyłam się rosyjskiego obok francuskiego. Ogólnie w moim liceum wciskano ten rosyjski, gdzie się da - profile z rozszerzonym angielskim, francuskim czy niemieckim jako drugi język, u mnie na humanie obok francuskiego, tyle pamietam. Zawsze myślałam, ze to z powodu nauczycielek, których nie chciano zwalniać z pracy. Jednak one są już emeryturze obecnie, liceum było i jest z kategorii tych dużych i dosyć dobrych, jak na interior oczywiście. Ostatnio z ciekawości weszłam na stronę mojej starej szkoły, by sprawdzić, czy będą korzystać z tego niesławnego podręcznika do HiTu. PS. Nie będą smile A tu moje zdziwienie, ze wciąż naucza się tam rosyjskiego. Szkoła się unowocześnila od moich czasów, są nowe profile, nowe języki jak hiszpański czy włoski, plus ten nieszczęsny rosyjski nie do ruszenia. Pytam: po co?
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:12
   Uważasz, że rosyjski jest językiem zbędnym?
   • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:18
    Ja osobiście tak uważam smile Ale to tylko moje zdanie, bo nigdy nie lubiłam tego języka.
    Poza ludźmi z mojej szkoły większość równieśnikow nigdy nie uczyła się w szkole rosyjskiego, wiem, bo na studiach o tym rozmawialiśmy.
    • simply_z Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:20
     teraz przy naplywie Ukraincow, ktorzy uzywaja rowniez rosyjskiego, chyba stanie sie bardziej popularny. Zalezy tez skad jestes, w moim rejonie tez nikt sie nie uczyl ale juz sciana wschodnia, czy glebokie wydupia swietokrzyskie tak.
     • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:25
      Województwo na ścianie wschodniej, ale jego zachodni kraniec wink. Moja szkoła nawet w moim mieście była wyjątkiem, w innych liceach/technikach rosyjskiego nie było, przynajmniej na przełomie wieków.
     • leosia-wspaniala Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:44
      >teraz przy naplywie Ukraincow, ktorzy uzywaja rowniez rosyjskiego, chyba stanie sie bardziej popularny.

      Ukraińcy, nawet rosyjskojęzyczni, rozumieją po ukraińsku. I często gęsto nie chcą już mówić po rosyjsku. A ci, którzy na razie nie chcą wracać, uczą się polskiego.
      • simply_z Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:39
       jasne wink
      • aandzia43 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:02
       Więc nie wiem dlaczego w przestrzeni publicznej słyszę ciągle rosyjski w rozmowaxh między przybyszami zza wschodniej granicy. Znacznie częściej niż ukraiński.
       • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:41
        A nie surżyk słyszysz?
        • aandzia43 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:11
         Surżyk też, ale ładnego rosyjskiego chyba więcej. Ja z pokolenia które rosyjski miało jeszcze nawet na studiach, osłuchana jestem i sporo rozumiem. Może taka specyfika emigracji w moim mieście.
         • riki_i Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 23:55
          Kolejny raz wraca ten sam temat. Również miałem rosyjski na studiach. Dziś jest cała masa rosyjskiego na warszawskiej ulicy. Każdego dnia słyszę rosyjski. Tak, owszem, teraz TEŻ pojawił się surżyk (dla mnie surżyk to każda mieszanina rosyjskiego z ukraińskim). Czystego ukraińskiego na warszawskiej ulicy, przykro mi, ale nie słyszę wcale. Po rosyjsku mówię płynnie.

          Btw pani z Donbasu, o której wielokrotnie pisałem, przestawiła się teraz na hardkorowy ukraiński nacjonalizm (cztery lata wcześniej pociskała za to o jedynym słusznym języku rosyjskim, no tak jej się szybko zmieniło pod wpływem okoliczności historycznych, bywa). Po którejś kolejnej tyradzie na temat wspaniałości języka ukraińskiego, owa pani rzuciła mimochodem, że jak ją ktoś w Warszawie zagaduje po ukraińsku (są tutaj teraz kluby dla Ukraińców, występują też artyści z UA, ostatnio Wierka Sierduczka w "Stodole", no generalnie mogą się bez problemu obracać w swoim ukraińskim sosie), to ona zawsze odpowiada po rosyjsku. Zdębiałem i pytam "ależ dlaczego, skoro Ty teraz jesteś neofitka wielbiąca Banderę". No to mi odpowiedziała - "bo tak". Kurtyna.          • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 11:22
           Nie dziwi mnie to zupełnie, poznałam ukraińskich nacjonalistów mówiących po rosyjsku i to takich hardcore, w klimatach wręcz neonazi i Ukraina tyko dla białych Ukraińców. Natomiast to, że ja wszędzie słyszę ukraiński może wynikać z tego, że w mojej tańszej i biedniejszej okolicy osiedlili się generalnie biedniejsi ludzie z prowincji na zachodzie, a w Twojej zamożnej enklawie bogaci, którzy są w większości rosyjskojęzyczni. W 80 procentach sklepów i stoisk na moim osiedlu słychać ukraiński. Na placu zabaw dzieciaki nawijają po ukraińsku. Dzieci w przedszkolu córki też.
    • gama2003 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:34
     Myślę, ze paradoksalnie znajomość tego języka jest potrzebna. Może nie powszechna i z innego powodu, niż jakiegokolwiek innego.
     Jest w szkołach opcją do wyboru, mozna dyskutować, czy powinien zostać, czy być opcją już do studiowania. Zwłaszcza teraz.

     W moich licealnych latach rosyjski był obowiązkowy. Podręczniki były straszne.
     Mialam szczęście do nauczycieli, w liceum genialna i postrzelona babka uczyła nas przez kulturę i literaturę rosyjską i wchodziło jak w masło. Zdawałam na maturze rosyjski i 6 dostalam z marszu i bez powtórek.
     Lekcje były wesołe, chyba najśmieszniejsze ze wszystkich i nauki się nie czuło.
     Chyba trochę był dla mnie ten język językiem profesorki a nie sąsiada z ostrymi zębami. Moje wspomnienia są więc fajne, nikt mnie nie indoktrynował a pokazywał rosję od strony sztuki, literatury, przyrody i kulinariów. Li i jedynie. Każdemu takiego nauczyciela, języka dowolnego.

     Czasy mamy, jakie mamy. I ciekawe też jak to się przeloży na wybory nowych licealistów. Język w tym przypadku jest dosłownie narzędziem, by rozumieć co rosjanie wyprawiają.
     • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:46
      Heh, ja miałam powalona nauczycielkę wiec może i stad moja niechęć. Ale kilka śmiesznych wspomnień związanych z tymi lekcjami mam. Jako pierwszy rocznik odeszliśmy od starocia i zaczęliśmy nowoczesny podręcznik (Wstrieczia), który bywał zabawny - wciąż pamietam moja przyjaciółkę, która zaczęła się prawie dusić ze śmiechu wskazując palcem na jeden fragment - jacys Masza i ktoś spędzili wieczór oglądając nowa komediu s Edi Merfi, cyrylica wydawała się w tym kontekście zabawna smile
      No ale jak wiele roczników przede mną, tłuklismy tez na pamięć „Ja pomniu ciudnoje mgnawienie”…
      • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:49
       Każdego języka można uczyć źle. Miałam tak beznadziejną nauczycielkę francuskiego ze przez cztery lata nie nauczyłam się absolutnie nic. Kompletna strata czasu. Ale nie twierdzę, że nie ma sensu uczyć się francuskiego
       • profes79 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:00
        Ja miałem to samo z niemieckim; niechęć do tego języka mam nadal po ćwierć wieku od pierwszego kontaktu z tym językiem.
        Rosyjskiego uczyłem się którko, na podyplomóce i trudno nazwać to w sumie "uczyłem się". Niemniej jednak drukowaną cyrylice czytam i cos tam jestem w stanie zrozumieć aczkolwiek proces jest bolesny.

        Język rosyjski to taki sam język obcy jak każdy inny; w państwach Europy Wschodniej może być bardziej przydatny niż angielski. Nie jest jakoś powszechnie uczony (standardem jest angielski) ale nie znaczy to, że nie powinien być uczony w ogóle.
     • kochamruskieileniwe Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:47
      Bardzo potrzebny język. Jest mnóstwo literatury fachowej z dawniejszych lat, nietłumaczonych na angielski. Zawsze jestem proszona o tłumaczenie, chociaż znam zdesperowanego Szweda i Amerykanina, którzy nauczyli się rosyjskiego, by samodzielnie czytać interesujące ich pozycje.
      • droch Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:54
       A co to za fachowa literatura z czasów ZSRR, która może być dzisiaj wartościowa? Z ciekawości pytań, nie neguję z góry.
       • kochamruskieileniwe Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:57
        oceanografia/klimatologia/geologia/paleontologia/ itp
        wbrew pozorom mozna tam znaleźć sporo wiedzy. Takiej, która ileś lat tam później była wielkim odkryciem na zachodzie suspicious
        Przez to, że było publikowane w jęz. rosyjskim długo pozostawało niedostępne dla reszyu świat.
        • simply_z Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:15
         matematyka i fizyka
         • droch Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:20
          Z matematyki praktycznie wszystkie istotne prace są dostępne po angielsku. Owszem, niektóre rosyjskie podręczniki były przyjemne w czytaniu, ale przecież radzieccy naukowcy nie zmienili zasad matematyki.
         • stephanie.plum Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:53
          i szachy...
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 18:45
           O, tak, syn ma całą biblioteczkę szachową po rosyjsku.
          • droch Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 09:19
           W latach 60-tych XX wieku - owszem, Fischer nauczył się rosyjskiego, żeby studiować rosyjskie czasopisma. Ale to było ponad 50 lat temu, dzisiaj można dojść do szachowego mistrzostwa bez znajomosci rosyjskiego. A ilość materiałów po angielsku jest olbrzymia.
           • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 11:02
            droch napisał:

            > Fischer nauczył się rosyjskiego, żeby studi
            > ować rosyjskie czasopisma. Ale to było ponad 50 lat temu, dzisiaj można dojść d
            > o szachowego mistrzostwa bez znajomosci rosyjskiego. A ilość materiałów po angi
            > elsku jest olbrzymia.

            40lat temu moja rusycystka mowila ze "studiuje" arabski. Bo jej corka studiuje arabistyke i wszystkie dostepne materialy sa po rosyjsku a corka ni w zab rosyjskiego.
            Kto teraz uczylby sie arabskiego z rosyjskich materials? Chyba ten kto sie zatrzymal na latach 70 czy 80tych ubieglego wieku.
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:25
        droch napisał:

        > A co to za fachowa literatura z czasów ZSRR, która może być dzisiaj wartościowa
        > ? Z ciekawości pytań, nie neguję z góry.

        Tez zapytalam. Choc ja akurat jestem wysoce sceptyczna.
      • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:02
       kochamruskieileniwe napisała:

       > Bardzo potrzebny język. Jest mnóstwo literatury fachowej z dawniejszych lat, ni
       > etłumaczonych na angielski.

       A o jakiz to fach chodzi bo nic rozsadnego mi do glowy nie przychodzi.
       I nie znam nikogo kto uczylby sie jezyka z konkretnej potrzeby.
       Pare osob ktorych Rosja fasvynowala. To bylo wszystko
       • kochamruskieileniwe Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:24
        Juz napisalam. Zostala dorzucona jeszcze matematyka i fizyka. Ludziom parającym się nauką rosyjski się przydaje.
   • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:58
    profes79 napisał:

    > Uważasz, że rosyjski jest językiem zbędnym?
    Tak wlasnie cale zycie uwazalam a teraz jeszcze bardziej.
    Mam prawie 50lat i zycie tylko potwierdzilo moja opinie. Rosyjski nigdy sie nie prxydal.
    • riki_i Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 00:00
     Mi się przydał podczas podróży turystycznych. Od Egiptu po Seszele mogłem sobie porozmawiać z innymi gośćmi hoteli czy wycieczek. Choć potem żona mi zabroniła (organicznie zawsze nienawidziła Rosjan).
  • gryzelda71 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:14
   W szkole średniej drugi język do wyboru. I owszem rosyjski jest. To problem?
   • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:20
    Może faktycznie jest teraz do wyboru w przeciwieństwie do moich czasów, kiedy był obowiązkowy na wybranych profilach.
    • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:25
     W moim liceum już nie był obowiązkowy na żadnym profilu, a było to parę ładnych lat temu i nie w Poznaniu czy Wrocławiu. Może akurat taki lokalny klimacik u Ciebie.
     • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:34
      Tak jak pisałam, nauczycielki były zasiedziane smile
      Były w takim wieku wtedy w latach 98-02, ze zaczęły na pewno za czasów dominacji rosyjskiego, za młode na emeryturę, za stare na zmianę zawodu wiec miały po prostu stabilne zatrudnienie.
  • katriel Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:20
   Mój syn (lat 13) jest szachistą. Sam hobbystycznie nauczył się cyrylicy, żeby móc korzystać z rosyjskojęzycznych książek szachowych. Zdarza mu się też oglądać rosyjskojęzyczne kanały szachowe na youtube i dzięki podobieństwu języków sporo rozumie. W sumie poważnie myślę o nauce rosyjskiego dla niego, czy to w formie wybrania tego języka za rok w liceum (w jednym z trzech, które najpowazniej rozważamy, jest taka opcja), czy znalezienia kursu albo wynajęcia prywatnego nauczyciela, bo szkoda mi to tak zostawiać w pół drogi.
   • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:28
    Niech się uczy w jakiejś formie, zwłaszcza jeśli mu się podoba i już zainwestował w to czas smile Zawsze lepiej znać niż nie znać.
    • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:35
     To fakt. Może i nie lubię tego języka, ale tez uważam, ze znajomość jakiegokolwiek na pewno nie zaszkodzi.
     • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:41
      Ja teraz też nie lubię i nie mam zamiaru go tykać, ale przed 24.2. nieraz myślałam, żeby się podciągnąć, skoro literki jeszcze umiem poskładać.
   • mama-ola Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:51
    Katriel, mogę polecić dobre materiały dla samouków, jeśli chcesz napiszę do Ciebie na priv.
    • katriel Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:02
     O, dzięki, napisz, chętnie popatrzę.
     • mama-ola Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 18:29
      Wysłałam - list normalnie, a pliki wetransferem, tak więc warto sprawdzić spam.
  • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:34
   Pytasz, po co uczy się języka z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych na świecie i w dodatku używanego powszechnie w naszym regionie? Jest zdecydowanie bardziej popularny od włoskiego.
   • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:38
    Tak, ale wiesz, ze w nauczaniu języków liczą się tez aktualne trendy, czasem na przekór logice. Włoski i hiszpański są powszechnie lubiane, popularne, uważane za dosyć łatwe i większość woli je znać niż nie znać.
    A rosyjski…. No mamy jako naród skomplikowane z nim relacje, z oczywistych względów.
    • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:46
     Tym bardziej- warto znać język wroga wink, a rosyjski dla Polaków nie jest trudniejszy niż włoski czy hiszpański.
    • berber_rock Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:47
     Wloski i hiszpanski sa latwe w porownaniu do jezyka, ktory w 70% brzmi jak polski??? smile
     W dodatku RU ma latwiejsza (bardziej regularna) gramatyke niz PL.

     W zanim mnie zarzucisz krytyka, mowie w czterech: EN, FR, RU, ES wiec mam porownanie.
     Rosyjski jest piekny, literatura rosyjska - zloty wiek.
     A ze narod? Nie lacze tych dwoch rzeczy. Czy to ich wina ze im od wiekow piora mozgi?
     • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:02
      Tak, dla mnie języki romańskie są łatwe, ale to dlatego, ze ich gramatyka mi „wchodzi” i jest logiczna, a słownictwo to nie jest wielki problem, jako ze w liceum uczyłam się tez łaciny, dosyć intensywnie - olimpiady, matura pisemna itd.
      No i jestem romanistka z zawodu wiec jakoś „czuje” te języki bardziej niż słowiańskie. Właśnie przez to podobieństwo do polskiego uważam je za trudniejsze w nauce, podkreślam, żeby nikt mi nie zarzucił pogardy dla ojczystego języka kosztem tych zachodnioeuropejskich.
     • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:41
      berber_rock napisała:

      > A ze narod? Nie lacze tych dwoch rzeczy. Czy to ich wina ze im od wiekow piora
      > mozgi?

      Pytanie było retoryczne, ale: moim zdaniem nie są to takie niewinne lelije. Co innego pranie mózgów wieki temu, co innego dziś.
     • droch Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:56
      Chyba w 30%, nie 70?
    • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:47
     Aktualne trendy kazały kiedyś wszystkim iść na zarządzanie 🙄 Akurat kierowanie się logiką jest wskazane, a w edukacji rzadkie. Znajomość rosyjskiego daje spore perspektywy. A nauka wcale nie jest dla Słowian trudna. A co do skomplikowanych relacji to niemiecki też Ci przeszkadza?
     • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:56
      Nie, uczyłam się w podstawówce, niestety większość zapomniałam, ale wciąż potrafię przeczytać w miarę poprawnie tekst w tym języku smile Dodam tez, dla mnie rosyjski nie był łatwy w nauce, łatwe były dla mnie języki zachodnioeuropejskie romańskie, widziałam w nich pewien porządek i logikę, rosyjski tak jak i polski uważam za chaotyczne, deklinacje to koszmar, na szczęście polski jest moim rodzimym językiem, ale zawsze podziwiałam ludzi, którzy się naszego języka uczyli.
      A co do relacji, to raczej nie ma co porównywać stopnia ich skomplikowania w czasach współczesnych. Nawet przed 24.02. A w praktyce: ilu Polakow wyjeżdża za praca do Niemiec, a ilu do Rosji?
      • berber_rock Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:03
       No ale zaraz - ten rosyjski w tym Twoim dawnym liceum jest obowiazkowy czy tylko do wyboru?

       Bo rzucasz sie jakby Ci ktos chomato na leb zalozyl.
       • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:04
        Był obowiązkowy.
        Ja się rzucam? 😄 w którym miejscu? Wskażesz?
        • berber_rock Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:43
         Był czy jest?
         Bo powyżej piszesz ze nauczają go nadal i nie rozumiesz po co?
         • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:25
          Był w moich czasach, obecnie nie wiem, ale podejrzewam, ze jest dla chętnych, o czym piszą niektóre forumki. Fakt, nie pomyślałam o tym wcześniej.
    • veryvery Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 19:33
     manon.lescaut4 napisał(a):

     >. Włoski i hiszpański są powszechnie lubiane, popularne, uważane
     > za dosyć łatwe i większość woli je znać niż nie znać.
     >

     A ta opinia to skąd że większość ludzi wolałaby znać hiszpański i włoski ?🤔 zupełnie tego nie widzę, zwlaszcza jeśli chodzi o włoski, który jest językiem bezużytecznym, chyba tylko dla miłośników Italii lub osób chcących tam mieszkać.
   • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:07
    g.r.uuu napisała:

    > Pytasz, po co uczy się języka z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych na świ
    > ecie i w dodatku używanego powszechnie w naszym regionie? Jest zdecydowanie bar
    > dziej popularny od włoskiego.

    Dawno nie czytalam tak zabawnej opinii.
    Najpopularniejszy? Gdzie? W Rosji tylko. Rosja jest duza. Nie o popularmosc chodzi tylko o liczbe ludzi ktorzy sie nim posluguja.
    Nasz regionie? Dobre dobre. Nie znam ani pol czlowieka z Europy Srodkowej ktory mowilby po ruski. A sama Rosja to nie jest nasz region.
    A co ma do rzeczy wloski? Co ma piernik do wiatraka
    • simply_z Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:14
     Boze kobieto..nie kompromituj sie... po rosyjsku mowia w Gruzji, na Lotwie, na Litwie, w Estonii, wszelkiego rodzaju bylych republikach radzieckich, a i Ukraincy tez, wbrew obiegowej opinii, ze nie lubia go uzywac (tja). To, ze ty nie znasz (LOL), nie znaczy, ze nie istnieja.
     • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:24
      Powaznie? Chyba ci sie pokolenia pokickaly. Juz nie to pokolenie.
      A teraz to nawet jak ktos zna to nie chce go uzywac.
      Zdajesz sobie sprawe w jakim swiecie zyjesz?
      U nas w Holandii do nawet do pomocy Ukraincom rosyjski byl nie wskazany.
      Niby mozna bylo die porozumiec ale to trauma. I lepiej sie nie zdradzac z jego znajomoscia.
      • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:28
       A u nas w Niemczech ktoś, kto nie mówi po ukraińsku, ale mógł pomóc po rosyjsku, był bardzo pożądany, bo lepiej po rosyjsku niż nie pomóc wcale.
       Przecież dla bardzo wielu Ukraińców rosyjski to język ojczysty, nie ukraiński.
       • 35wcieniu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:34
        Przecież u nas też, yammer przylazla siać ferment jak w absolutnie każdym wątku, który zaszczyca obecnością.
        Moja matka nauczona rosyjskiego za młodu, dogaduje się teraz z Ukraińcami o niebo lepiej niz ja metodą "przecież ukraiński podobny do polskiego" (miałam rosyjski na studiach ale nie osiągnęłam sukcesu).
        • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:39
         Ok, nie znam jammer, chociaż teraz widzę, że nawet nick pasuje do siania fermentu.

         Moja matka też z Ukraińcami rozmawia swoim szkolnym rosyjskim i nikt się nie obraził.
         • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:51
          niemcyy napisał(a):

          > Ok, nie znam jammer, chociaż teraz widzę, że nawet nick pasuje do siania fermen
          > tu

          Nick ci nie pasuje? Masz cos z glowa? Pytanie retoryczne.
          • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:00
           Nick mi nie przeszkadza, ale wynika z niego zabawna w tym kontekście gra słów, której może nie jesteś świadomy.
           • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:06
            Nie wiem jaka gre slow masz na mysli w tym slowie holenderskim.
        • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:49
         35wcieniu napisał(a):

         > Przecież u nas też, yammer przylazla siać ferment jak w absolutnie każdym wątku
         > , który zaszczyca obecnością.

         Znowu wscieku macicy dostajesz. W kazdym watku sie dowalasz. Odwal sie i wez se jakies hormony na uspokojenie.
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:47
        U nas Ukraincy mowia po angielsku.
        • 35wcieniu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:49
         XD (mówiłam?)
        • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:51
         To bardzo fajnie, ale małe dzieci albo mocno starsze osoby niekoniecznie znają obce języki.
         • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:03
          Powiem tak. Tym ktorzy nie znaja angielskiego lub niemieckiego albo francuskiego pomagaja ci ktorzy znaja. To bardzo waska grupa ludzi. Nie wiem czy angielski wsrod Ukraincow jest popularny. U nas mowia prawie wszyscy. Niewykluczone ze dostalismy jakas wyselekcjobowana grupe jezykowa.
          O dzieci nikt sie nie martwi bo te poszly do szkoly i na dzien dzisiejszy juz tak mowia w holenderskim ze Lada moment nawet akcent im zaniknie.
      • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:50
       Jakie pokolenia? Ty serio uważasz, że użytkownicy języka rosyjskiego są jak dinozaury i wyginęli?
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:55
        g.r.uuu napisała:

        > Jakie pokolenia? Ty serio uważasz, że użytkownicy języka rosyjskiego są jak din
        > ozaury i wyginęli?

        Ci po 60tce to chyba raczej juz nie bardzo licza sie zawodowo i interesow na masowa skale nie przeprowadzaja zeby ich znajomosc rosyjskiego byla dla kogos wyzwaniem do jego nauczenia sie rosyjskiego.
        To juz kraje w pelni Europejskie mowiace po angielsku.
        • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:00
         Ostatnio rozmawiałam po rosyjsku z 19-letnim Czeczenem. I z wieloma Ukraińcami w wieku 30-40 lat. Poza tym dzięki znajomości języka wiem, co się dzieje w Rosji.
         • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:04
          g.r.uuu napisała:

          > Ostatnio rozmawiałam po rosyjsku z 19-letnim Czeczenem. I z wieloma Ukraińcami
          > w wieku 30-40 lat. Poza tym dzięki znajomości języka wiem, co się dzieje w Rosj
          > i.

          Jakos Czeczenow nie spotykam tak masowo zeby uczyc sie z tego powodu rosyjskiego.
          Widzisz ja bez jezyka wiem co tam sie dzieje. Choc nawet wiedziec nie chce.
          • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:19
           Ale naprawdę nikt nie każe Ci się uczyć. Ja znam i bardzo siwe z tego cieszę, bo mi się ten język przydaje
           • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:27
            g.r.uuu napisała:

            > Ale naprawdę nikt nie każe Ci się uczyć. Ja znam i bardzo siwe z tego cieszę, b
            > o mi się ten język przydaje

            Ale to wiadomo. Ja znam malo przydatny holenderski i mnie sie bardzo przydaje.
            Rozmawiamy jednak o ogolnej przydatnosci.
            • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:43
             Wybierając profil z danym językiem każdy bierze pod uwagę, czy jemu to się jakoś przyda. Jak komis pasuje niemiecki, bo jest zbieżny z jego planami to się uczy niemieckiego
           • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:29
            No właśnie. TOBIE się przydaje. Śmiem jednak twierdzić, ze większości młodych ludzi w Polsce, się nie przyda. To nie jest popularny kierunek podróży, wakacji, pracy zarobkowej, Erazmusa czy szeroko pojętego poznawania kultury, nawet seriali na Netflixie. Czy współczesnej literatury jeśli chce się czytać w oryginale. TERAZ wiele się zmieniło, to fakt z wiadomych względów, ale raczej ogółem myślałam o ostatnich latach/dziesięcioleciach.
            • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:33
             Zgadzam sie. O to mi chodzi to zbyt malo popularny kierunek dla czegokolwiek (a teraz nawet interesow juz nie ma) zeby mowic o jego przydatnosci.
             • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:39
              Dokładnie, tez o tym ponyslalam. Teraz już nawet interesów nie ma, ani nie będzie w bliższej perspektywie.
              • kurt.wallander Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 17:57
               Podam ci przykład, gdzie rosyjski się przydaje i będzie jeszcze długo przydawał. W turystyce i hotelarstwie. Wynajmuję mieszkanie na krótki termin i wszyscy goście z Rosji (co oczywiste), ale i z dawnych republik radzieckich mówią po rosyjsku. Owszem, niektórzy też po angielsku, niektórzy po polsku, ale po rosyjsku chyba każdy. Dziś przyjechali goście z ...Albanii, również podający język rosyjski jako główny do komunikowania się. Ja serio żałuję, że sie tego rosyjskiego swego czasu nie nauczyłam, bo akurat teraz przydałby mi się.
               • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 18:07
                I ci goscie tak przyjezdzaja turystycznie i ani troche po angielsku?
                • kurt.wallander Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 19:22
                 Tak, niektórzy ani trochę, niektórzy trochę. Bywa, że w 4-osobowej rodzinie jedna osoba porozumie się w języku innym niż rosyjski. Czasem mówią po rosyjsku i np. niemiecku, który ja znam baaardzo szczątkowo.

                 Co nie zmienia faktu, że byłoby nam wszystkim wygodniej, gdybym i ja znała rosyjski. Generalnie w pracy polegającej na kontaktach z ludźmi z różnych krajów, znajomość jak największej liczby języków jest przydatna.
    • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:46
     jammer1974 napisała:

     > g.r.uuu napisała:
     >
     > > Nie o popularmosc cho
     > dzi tylko o liczbe ludzi ktorzy sie nim posluguja.
     > Nasz regionie? Dobre dobre. Nie znam ani pol czlowieka z Europy Srodkowej ktory
     > mowilby po ruski. A sama Rosja to nie jest nasz region.
     > A co ma do rzeczy wloski? Co ma piernik do wiatraka

     No to się posmialysmy obie, bo ja też dawno nie czytałam czegoś zabawniejsze go. Kraje, z którymi sąsiadujemy to nie jest nasz region? To co nim jest?
     • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:57
      Tylko Bialorusini i Ukraincy mowia po rosyjsku. Z uwzglednieniem ze ci ostatni juz nie chca mowic. A co pierwsi coraz mniej.
      Nic mi nie wiadomo zeby inne znaly ruski.
      • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:01
       Widocznie nie tylko nauki rosyjskiego unikalas i w ogóle niewiele Ci wiadomo big_grin
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:08
        g.r.uuu napisała:

        > Widocznie nie tylko nauki rosyjskiego unikalas i w ogóle niewiele Ci wiadomo big_grin

        Oj tak unikalam jak tylko moglam. I wiekszosc srodkowoeuropejskich "towarzyszu" unikala. Z wszystkim z tego regionu od zawsze rozmawialam po angielsku. Z Vzechami i Slowakami nastepowaly radosne proby porozumien we wlasnym jezyku i ostatecznie przechodzilo sie na angielski.
     • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:43
      Region geograficzny może i owszem, ale Polacy w swym ogóle zadeklarowali się już lata temu jako należący a na pewno aspirujący do świata Zachodu. To w tamta stronę patrzymy, w lewo wręcz, bym powiedziała smile
      • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:51
       Ale geografia ma znaczenie. Możemy się nawet czuć Francuzami, kto nam zabroni. Ale jak przyjdzie co do czego, to uchodźcow będziemy mieć raczej takich, z którymi porozumiemy się po rosyjsku, a nie po francusku. Jesteśmy terenem działania przestępców rosyjskojęzycznych, a nie francuskojęzycznych. A w razie wojny też grozi nam raczej atak z tej części a nie z zachodu. Jestem zdania, że główne języki regionu geograficznego warto znać
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 17:20
        g.r.uuu napisała:

        > Ale jak przyjdzie co do czego, to uchodźcow będziemy mieć raczej takich, z któr
        > ymi porozumiemy się po rosyjsku, a nie po francusku. Jesteśmy terenem działania
        > przestępców rosyjskojęzycznych.

        Trudno uznac uchodzcow za ten czynnik ktory zakwalifikowali jakis jezyk jako pozadany z punktu widzenia zawodowego. Chyba ze sie jest pracownikiem sochalnym pracujacym stricte z ukrainska diaspora.
        W policji zwykly rosyjsko jezyczny policjant nie jest przydatny. Chyba ze ma uprawnienia tlumacza przysieglego. Przestepcow przesluchuje sie oficjalnie z udzialem tlumacza przysieglego. Nawet gdy policjantem jest rodowity Rosjanin.
        • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 18:07
         W niemieckiej policji polskojęzyczni policjanci niebędący tłumaczami przysięgłymi są przydatni.
         Rok zatrzymano w Niemczech Polaków podejrzanych o kradzieże, którzy już po zgarnięciu gadali między sobą o tym, gdzie mają ukryte łupy. Pechowo dwóch niemieckich policjantów znało polski, wysłuchało do końca i dziupla im przepadła.

         www.bz-berlin.de/polizei/polizisten-belauschen-gauner-bei-gespraech-und-finden-so-transporter-mit-diebesgut
         • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 18:08
          *Rok temu
         • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 21:03

          > Rok zatrzymano w Niemczech Polaków podejrzanych o kradzieże, którzy już po zgar
          > nięciu gadali między sobą o tym, gdzie mają ukryte łupy. Pechowo dwóch niemieck
          > ich policjantów znało polski, wysłuchało do końca i dziupla im przepadła

          Nie wiem jak dziala niemiecka policja. W Polsce od momentu zatrzymania sa rozdzielani aby nie uzgadniac wspolnej wersji. Dzieki czemu latwiej potem udowodnic ze klamia.

          • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 01:52
           Ja też nie wiem, ale ci byli złapani w 4 na gorącym uczynku, więc gdzie ich mieli natychmiast rozdzielić jak może na wezwanie przyjechał jeden radiowóz? Złodzieje na widok policji może od razu gadać między sobą, 1-2 minuty i padły kluczowe kwestie.

           Tak zadziałała niemiecka policja, że polscy złodzieje wpadli i nie zdążyli zacząć kłamać.

           • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 11:10
            Jak potrzeba to wzywa sie inne jednostki do pomocy i odwozenia. Sprawcy od momentu zatrzymania nie maja prawa sie porozumiewac. Wiec Polski policjant nawet nie ma prawa niczego uslyszec.
            • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 11:20
             Miał do nich strzelać jak rzucili między sobą parę zdań czy co miał zrobić, żeby nie zrozumieć, jak sam akurat zna polski?
             Zanim znowu dziwnie odpiszesz: są przepisy regulujące, czy informacje zdobyte w taki sposób mogą być wykorzystywane w postępowaniu i najwyraźniej mogą.

        • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 19:34
         Z uchodźcami pracują nie tylko pracownicy socjalni, ale też pracownicy organizacji pozarządowych, prawnicy, lekarze. Właśnie, mój ginekolog przyjmuje rosyjskojęzyczne pacjentki, wiec dla niego to też przydatne z punktu widzenia zawodowego. Policjant nie musi przesłuchiwać, sam fakt, że na przykład zrozumie, co mówią zatrzymani albo co jest na nagraniach go istotna rzecz. Kolejna branża: dziennikarze, rosyjski bardzo przydatny. Też dla osób zajmujących się geopolityką, pracujących w think tankach.
      • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 17:13
       manon.lescaut4 napisał(a):

       > Region geograficzny może i owszem, ale Polacy w swym ogóle zadeklarowali się ju
       > ż lata temu jako należący a na pewno aspirujący do świata Zachodu.

       Nawet bym powiedziala ze juz tysiac lat temu nasi przodkowie zdecydowali gdzie kulturowo nalezymy i jak narazie nic sie w tym wzgledzie nie zmienilo. Raczej nie przewiduje ze kiedykolwiek do zmian dojdzie. Chyba mozemy byc spokojnie przynajmniej o kolejny tysiac.
      • alicia033 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 06:55
       manon.lescaut4 napisał(a):

       > To w tamta stronę patrzymy, w lewo wręcz, bym powiedziała smile

       🤣 🤣 🤣
       i dlatego wybory wygrywa tu piss. Z tego zapatrzenia się na Zachód.
  • alicia033 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:38
   Ty poważna jesteś? Do 24.02 Rosja to był olbrzymi rynek i znajomość rosyjskiego była w wielu branżach dużym atutem u pracownika, mającym bardzo miłe przełożenie na pensję. Rosyjski był, jest i długo jeszcze będzie przydatny, mnóstwo osób wybierało jego naukę świadomie a nie jako jakąś zbędna zaszłość.
  • paola.brunetti Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:40
   W szkole mojej córki w Poznaniu rosyjski jest w kilku klasach do wyboru i nic nie słyszałam o braku zainteresowania. Wojna oczywiście dużo zmieni, ale słyszałam, że firmy szukały ludzi ze znajomością tego języka. Jak będzie w przyszłości, tego nie wie nikt, ale widziałam, że w obecnych klasach pierwszych nadal naucza się rosyjskiego. W Poznaniu jest kilka szkół z tym językiem do wyboru.
  • daniela34 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:40
   Bo to przydatny język, tak po prostu. Uczenie się rosyjskiego jest co najmniej równie sensowne co niemieckiego, o ile nie bardziej (więcej ludzi mówi po rosyjsku niż po niemiecku). Na pewno bardziej niż włoskiego.
   • konsta-is-me Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:46
    Gdyby wartościować języki według ilości ludzi, to najlepiej uczyć się chińskiego 😉
    • daniela34 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:48
     Oczywiście, że warto, z tym że o ile mi wiadomo to trudny język i dość trudno znaleźć tyłu nauczycieli żeby powszechnie wprowadzać go do szkół.
    • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:48
     O, o, o właśnie. Od dawna się o tym mówi i ciekawa jestem, czy w jakichś liceach w Polsce naucza się mandaryńskiego.
     • 35wcieniu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:03
      Nie naucza się bo nie ma nauczycieli. Ludzie, którzy mogliby uczyć robią dzięki znajomości języka kariery i pieniądze, których szkoła im nie da.
      Ale nadal na pytanie czy warto znać chiński odpowiedź brzmi: warto. Tylko trudno.
      • amast Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:57
       > Tylko trudno.

       Trudno to się przełamać, żeby zacząć się uczyć. Bo "trudno". Jak się człowiek już przekona do nauki, to okazuje się, że język jak każdy inny, pod kilkoma względami łatwiejszy niż języki słowiańskie na przykład. A jak jeszcze ktoś ma talent do języków (zazdroszczę), to już w ogóle nic tylko sinologię kończyć smile
       • 35wcieniu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 17:48
        Przecież napisałam że trudno w kontekście tego co powyżej- nie bardzo da się w szkole, mało nauczycieli, trudno też zacząć na własną rękę bo nie wiadomo,które materiały są dobrej jakości jeśli startuje się od zera...
        Że można próbować inaczej to oczywiste.
   • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:10
    Co wy z tym wloskim ciagle. Wloskiego malo kto sie uczy. Choc ten przynajmniej jest ladny.
    • simply_z Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:12
     calkiem sporo sie uczy plus to dobry wstep do nauki innych jezykow romanskich, jak francuskiego czy hiszpanskiego.
     • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:26
      To juz wole na wstepie hiszpanski lub francuski. Rownie ladne a bardziej przydatne.
      • simply_z Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:58
       coz hebrajski, ktorego sie uczylas tez specjalnie przydatny chyba nie jest..?
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:11
        simply_z napisała:

        > coz hebrajski, ktorego sie uczylas tez specjalnie przydatny chyba nie jest..?

        To bylo radosne 2 letnie hobby. Z Zydami i tak rozmawialam po angielsku. To byla zreszta jedna z przyczym dlaczego zarzucilam nauke. Tzn.brak praktycznej motywacji. Radosc i przyjemnosc nie na dlugo starczyla. To byl jednak jezyk ktory wymagal zaangazowanie.
     • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:34
      To ja (ale z własnego doświadczenia wink ) bym potraktowała francuski jako wstęp do innych języków romańskich smile Jeden z trudniejszych, ale jak się go opanuje, to taki hiszpański wydaje się super łatwy. Ale to już kwestie techniczne, w każdym razie sercem i głowa jestem zawsze #teamjezykiromanskie.
      • alicia033 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 07:00
       wstępem do innych języków, romańskich zwłaszcza, to jest łacina. Też nadal nauczana w liceach, chociaż nikt nią nie mówi.
       To dopiero dla ciebie musi być kuriozum...
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 11:12
        alicia033 napisała:

        > wstępem do innych języków, romańskich zwłaszcza, to jest łacina.

        Bardzo pomocny jezyk do uczenia sie nie tylko romanskich jezykow ale wszystkich indoeuropejskich.
       • manon.lescaut4 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 12:58
        No nie dla mnie kochana Alicjo, byłam dwa razy na olimpiadzie, jako jedyna ze szkoły zdawałam z niej pisemna maturę (na 5) wiec mnie akurat w tej kwestii nie musisz pouczać, krynico mądrości wszelakiej.
        Ale jeśli ktoś chce się zaznajomić z językami romańskimi w wieku postlicealnym bez szukania nauczyciela łaciny, dobrze jeśli zacznie od pięknego i trudnego francuskiego.
    • daniela34 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 15:49
     jammer1974 napisała:

     > Co wy z tym wloskim ciagle. Wloskiego malo kto sie uczy.

     Włoski w polskich szkołach średnich jest dość często drygim jezykiem. O wiele częściej niż rosyjski, choć jego przydatność jest zdecydowanie mniejsza. 20 lat temu w moim prowincjonalnym liceum był włoski a rosyjskkiegp ni cholery.
     • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 17:11
      Ja bym zaryzykowala stwierdzenie ze wloski Polskim bardziej sie przyda bo predzej do Wloch na wakacje pojada niz na wschod.
      • daniela34 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 18:33
       Na wakacjach znajomość języka jest miłym bonusem, ale nie jest niezbędna. Natomiast w pracy w wielu zawodach jest dużo bardziej przydatny. Owszem, wojna trochę pozmieniała, ale po rosyjsku mówią nie tylko Rosjanie.
       • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 21:04
        Sciana wschodnia mowi z ktora nikt juz nie bedzie wspolpracowal. Przynajmniej oficjalnie.
        Jezyk rosyjski na naszych oczach staje sie zupelnie bezuzyteczny.
        • daniela34 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 21:44
         Znaczy z którą ściana wschodnią nikt nie będzie współpracował? Z Ukrainą? Z Litwą? Z Gruzją? Z pozostałymi byłymi krajami ZSRR? Gwarantuję, że będzie. Mało tego, z Rosją prędzej czy później również. Jakkolwiek by nas to obrzydzało.
        • riki_i Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 00:11
         jammer1974 napisała:

         > Sciana wschodnia mowi z ktora nikt juz nie bedzie wspolpracowal. Przynajmniej o
         > ficjalnie.
         > Jezyk rosyjski na naszych oczach staje sie zupelnie bezuzyteczny.

         Chwilowo staje się bezużyteczny (handlowo etc.), z racji międzynarodowej izolacji Rosji oraz wzmożonej emancypacji narodowej krajów byłego ZSSR, zagrożonych imperialnie przez Ruskich , które starają się pozbyć tego języka.

         Ale to się może zmienić.
         • noi_noi Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 03.09.22, 00:28
          riki_i napisał:

          > jammer1974 napisała:
          >
          > > Sciana wschodnia mowi z ktora nikt juz nie bedzie wspolpracowal. Przynajm
          > niej o
          > > ficjalnie.
          > > Jezyk rosyjski na naszych oczach staje sie zupelnie bezuzyteczny.
          >
          > Chwilowo staje się bezużyteczny (handlowo etc.), z racji międzynarodowej izolac
          > ji Rosji oraz wzmożonej emancypacji narodowej krajów byłego ZSSR, zagrożonych i
          > mperialnie przez Ruskich , które starają się pozbyć tego języka.
          >
          > Ale to się może zmienić.

          Ze jak? Ty jesteś z Hol, jeśli sie nie mylę? Poczytaj gazety "normalne" i posluchaj co nasz rząd mówi i na czym Holandia stoi
  • kurt.wallander Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:52
   Myślę, że przez fakt, że obecnie nauka rosyjskiego nie jest modna, jego znajomość może się okazać atutem w przyszłości.
   Nie znam szkoły, w której rosyjski byłby narzuconym jedynym drugim językiem, więc ci, którzy obecnie się go uczą, robią to z własnej nieprzymuszonej woli.
   • g.r.uuu Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 11:55
    Oczywiście, że tak jest. Już w moim roczniku mało kto się uczył, a mnie ta znajomość potem mocno procentowała. Jak zaczęłam się uczyć ukraińskiego to też każdy gadał, że strata czasu i bez sensu. A mnóstwo ciekawych rzeczy zrobiłam zawodowo dzięki temu, że się nauczyłam.
  • trut_u Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 12:54
   Kawał świata mowi po rosyjsku... Dogadasz się, poza samą Rosją, we wszystkich byłych krajach ZSRR i satelickich, prócz tego znajomość cyrylicy bardzo pomaga. Uczyłam się rosyjskiego w LO, z własnego wyboru. To już włoski wydaje mi się mniej przydatny.
   • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:11
    Tak. I chinski i koreanski podobnie. Kawal swiata mowi. A arabski? Jeszcze wiekszy kawal swiata.
    • niemcyy Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:14
     Niepotrzebnie się wyzłośliwiasz, bo tak właśnie jest, z tym, że rosyjskiego jednak łatwiej się nauczyć niż chińskiego czy arabskiego.
     • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:27
      Zalezy dla kogo. Ja sie hebrajskiego uczylam i byl to zdecydowanie fajniejszy jezyk. Bo nie o trudnosc chodzi a o stosunek do jezyka.
  • pitupitt Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:15
   Jest takie powiedzonko, że dobrze jest znać język wroga.
  • enigma81 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:28
   W liceum syna don wyboru jako drugi język jest albo niemiecki albo rosyjski.
   Od przyszłego roku ma być hiszpański, ale nie wiem czy zamiast któregoś z powyższych czy dodatkowo.
   Przy napływie ludzi z Ukrainy, nie tylko uczniów - to chyba nie jest taki zły pomysł, żeby znać choćby podstawy.
  • aagnes Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:44
   Moja córka ma, ale ona lubi dziwne języki, był koreanski, teraz rosyjski, sama uczyłam się w podstawówce więc jestem w stanie jej pomóc przynajmniej na poziomie alfabetu.
  • bruy-ere Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:52
   Uczyłam się obowiązkowo rosyjskiego przez 8 lat (bardzo niechętnie, ale nie było wyboru), nauczyłam bardzo dobrze. Nie używałam ponad 20 lat. Od 24.02 tego roku używam znów i przydaje się bardzo. Co ja nie robiłam, gdzie nie byłam i jakich to ludzi poznałam dzięki posługiwaniu się rosyjskim to głowa mała. Rozumienie (mniej więcej) ukraińskiego w pakiecie.
  • angazetka Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 13:53
   Po co? Bo to język obcy z naszego kawałka świata i język, którym mówią miliony ludzi? Równie dobrze można pytać, po co się uczyć jakiegokolwiek języka obcego.
   Zwłaszcza że teraz rosyjski nie jest przecież obowiązkowy.
   • droch Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:02
    Pyranie „po co” akurat jest dość sensownie. Mamy ograniczoną liczbę „slotów” na języki obce, trudno znać dobrze więcej niż dwa. Angielski jest konieczny, czy drugim ma być rosyjski? Ja jestem na nie, moim zdaniem, to nie opłaci się. Piszę z pozycji osoby znającej rosyjski smile
    • angazetka Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:09
     Ale przecież nikt do tego rosyjskiego nie zmusza.
     Ja się chciałam w liceum uczyć rosyjskiego, niestety, u moim liceum był tylko w ramach jednego profilu. Zrobiłam rok lektoratu na studiach, żeby choć podstawy znać.
    • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:17
     droch napisał:

     >Ja jestem na nie, moim zdaniem, to nie opłaci się. Pisz
     > ę z pozycji osoby znającej rosyjski smile

     Zgadzam sie. Rosyjski absolutnie z punktu widzenia uzytecznosci nie jest warty wysilku.
     Ja znam dwa. Holenderski bo mieszkam i oczywiscie angielski. Jakbym miala uczyc sie jezyka bo potrzebny to bylby to raczej niemiecki, hiszpanski albo francuski. W obszarze mojego mieszkania i dzialania szczegolnie te dwa ostatnie mile widziane.
     W zadnym razie rosyjski.
     Ten to raczej hobby teraz dosc kantrowersyjne.
   • jammer1974 Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:13
    Zawsze dobrze jest die uczyc. Jezyki ogolnie sa przydatne. Ale teraz to po prostu strata czasu jak mysli sie o przydatnym jezyku.
    Nikt z Rosjanami juz wspolpracowalo nie bedzie. Nikt nie bedzie potrzebowac rosyjskojezycznego pracownika.
    • simply_z Re: Język rosyjski w szkołach (średnich) 02.09.22, 14:17
     czaisz, ze rosyjski to nie tylko Rosjanie?