Dodaj do ulubionych

poradnik 4-klasisty LO - studia i matura

02.09.22, 16:35
Niedawno był wątek dla 8 klasy to teraz alternatywnie 4 LO.
Proszę o wszelkie porady bo w tym temacie jestem zerowa.
Jak wyglądają sytuacje z akademikami w dużych miastach, można w ogóle dostać gdzieś miejsca? Czy wszystko zajmują Ukraińcy?
Jak się wybiera przedmioty na maturę?
Do kiedy trzeba zdecydować?
Do kiedy można zmienić?
Jak sensownie zaplanować co się będzie zdawać?
Wszelkie porady bardzo mile widziane.
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 17:51
      Przedmioty na maturę to zasadniczo wybiera się decydując się na konkretną klasę w szkole średniej - ciężko zdać dobrze rozszerzenie mając realizowany jakiś przedmiot tylko w zakresie podstawowym. Ale można oczywiście zadeklarować dowolny i pracować samemu - deklaracje się wypełnia w szkole do chyba listopada (na pewno podadzą konkretny termin), potem jeszcze można zmieniać ostatecznie do końca stycznia albo początku lutego (też im powiedzą, a nawet każą na piśmie przyjąć do wiadomości)

Generalnie wszystko zależy od tego, na jaki kierunek i na której uczelni chcesz iść - sprawdzasz, jakie przedmioty tam liczą w rekrutacji i zastanawiasz się, na czym się skupiasz, bez czego w ogóle nie mozesz podchodzić skutecznie, a co może zwiększyć szanse i dać dobry wynik.
      • aracon Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:51
        Jeśli maturzysta wybiera siè na studia warto zobaczyć jak liczone są punkty w rekrutacji na dany interesujący go kierunek i sprawdzić progi. Od tego uzależnić wybór tego co zdawać na maturze i w jakim zakresie. Z ciekawostek moje dziecię w ostatniej chwili zorientowało się, że może zdawać matuę na poziomie dwujęzycznym z angielskiego co przełożyło się na ciut lepszy przelicznik punktów.
        • barbibarbi Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 15:27
          Czy ta matura dwujęzyczna jest obok matury rozszerzonej z angielskiego jako dodatkowa, czy zamiast?
          • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 15:29
            zamiast
          • koko8 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 17:55
            Zamiast, poziom dwujęzyczny może wybrać każdy.
            • koko8 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 17:58
              I chyba w klasach dwujezycznych jest obowiązkowa (w sensie dwujęzyczna, zamiast rozszerzonej) poprawcie mnie, jeśli nie.
              • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 18:29
                W klasie dwujęzycznej nie wiem od kiedy, matura z jednego języka obcego ma być obowiązkowa. Ciekawostka - nie musi to być język przewodni, czyli np. w klasie dwujęzycznej z hiszpańskim można zdawać angielski.
                • koko8 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 18:37
                  Tak jest. Tylko, że język przewodni obowiązkowo trzeba zdawać dwujęzyczny. Drugi język, mozna zdawać rozszerzony bądź na poziomie dwujęzycznym. Tak est w tym roku
    • em_em71 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:02
      Pójdziesz na zebranie to powiedzą, przed dzieckiem też nie będą ukrywać takich informacji 😉
      Dostępność mieszkań/akademików to raczej melodia przyszłości, ale witaj w klubie, też mam czwartoklasistę.
    • bruy-ere Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:12
      To ja trochę podepnę się pod temat, bo nie jest dla jasne: czy polski, matematykę i język obcy (te 3 obowiązkowe) wszyscy zdają na poziomie podstawowym czy jeśli jeśli ktoś miał rozszerzenie np. z matmy to zdaje na rozszerzonym?
      • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:14
        bruy-ere napisała:

> To ja trochę podepnę się pod temat, bo nie jest dla jasne: czy polski, matematy
        > kę i język obcy (te 3 obowiązkowe) wszyscy zdają na poziomie podstawowym czy je
        > śli jeśli ktoś miał rozszerzenie np. z matmy to zdaje na rozszerzonym?

Te 3 podstawy zdają wszyscy, plus każdy sobie wybiera rozszerzenia (minimum jedno). Czyli minimum 4 pisemne egzaminy, jesli zdaje ktos więcej rozszerzeń to więcej.
        • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:17
          Czyli jeśli ktoś zdaje matematykę w rozszerzeniu to musi ją zdawać także w podstawie? Dwa razy?
          • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:21
            zwyczajnamatka napisał(a):

> Czyli jeśli ktoś zdaje matematykę w rozszerzeniu to musi ją zdawać także w pods
            > tawie? Dwa razy?

Tak
            • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:29
              Bez sensu
              • bruy-ere Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:38

> Bez sensu

Właśnie ja też nie mogłam w to uwierzyć, dlatego dopytuję tutaj.
                Może też dlatego, że kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej - przedmiot, który się miało rozszerzony zdawało się wyłącznie na poziomie rozszerzonym.
                • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:42
                  bruy-ere napisała:

> zwyczajnamatka napisał(a):
                  >
                  > > Bez sensu
                  >
                  > Właśnie ja też nie mogłam w to uwierzyć, dlatego dopytuję tutaj.
                  > Może też dlatego, że kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej - przedmiot, który si
                  > ę miało rozszerzony zdawało się wyłącznie na poziomie rozszerzonym.

Ja nadal nie mogę w to uwierzyć, może ta NOWA MATURA co to ma wejść w tym (?) roku zmieni to wariactwo.
                  No przecież to jest niemożliwe, żeby zdawać matematykę, polski czy angielski DWA razy!
                  Jeśli ktoś zdaje rozszerzenie to wiadomo, że z palcem w nosie zadałby i podstawę!
                  Co to za bzdura kompletna i kto to wymyślił?
                  • ichi51e Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:44
                    a tymczasem co roku trafiaja się tacy co oblewają podstawowa a zdają rozszerzona...
                    • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:49
                      ichi51e napisała:

> a tymczasem co roku trafiaja się tacy co oblewają podstawowa a zdają rozszerzon
                      > a...
                      >

Zważywszy że rozszerzonej nie można nie zdać, nie bardzo rozumiem, co chcesz powiedzieć...
                      • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:13
                        Może chciała powiedzieć, że zdarza się, że ktoś osiąga lepszy wynik na rozszerzeniu niż na podstawie. Bo tak bywa, słyszałam, że stosunkowo często na polskim.
                        • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:41
                          kurt.wallander napisała:

> Może chciała powiedzieć, że zdarza się, że ktoś osiąga lepszy wynik na rozszerz
                          > eniu niż na podstawie. Bo tak bywa, słyszałam, że stosunkowo często na polskim.

Nie wiem, co to znaczy "stosunkowo często", bo nie znalazlam takich danych na stronie cke - zapewne są takie osoby, choć osobiście znam raczej takich, którzy super napisali oba poziomy albo podstawowy calkiem wysoko, a rozszerzony już, no niestety, slabiej - ale to i tak nie ma znaczenia, bo to są INNE egzaminy, podstawa i rozszerzenie.
                    • bluea.nne Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 20:56
                      Matematykę? Na pewno nie...

Może być , że wynik z j. polskiego jest wyższy z pr niż z pp
                  • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 23:35
                    Dobra - w gimnazjum trzeba było zdać język rozszerzony - który się do NICZEGO nie liczył. Był to 6 egzamin w ciągu 3 dni. Ot sztuka dla sztuki, aby jeszcze bardziej uprzykrzyć życie dzieciakom.

Co do matury - to podobno na rozszerzeniu z polskiego jest łatwiej uzyskać dobry wynik niż na podstawie.
              • bergamotka77 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 21:35

> Bez sensu

Moj zdawał rozszerzony polski i zdal lepiej rozszerzenie niż podstawę z tego przedmiotu big_grin
            • bruy-ere Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:31
              Dzięki za wyjaśnienie.
              I zaczynam chyba rozumieć fenomen popularności klas mat-geo-ang. Łatwiej maturę (podstawową) zdać, choć z drugiej strony wątpię, czy 8-klasista wybierający profil LO myśli takimi kategoriami (ale może rodzice już tak).
              • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:34
                Ja jako rodzic tak sobie właśnie myślałam, ale i tak wybierała córka. Niezbyt rozumiem sens dwukrotnego zdawania matury z tego samego przedmiotu.
                Skoro na daną uczelnie potrzebna jest rozszerzona matura z matematyki, to po co ja zdawać także w podstawie? Nie rozumiem tego kompletnie.
                • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:48
                  Są uczelnie, które liczą osobno podstawę i osobno rozszerzenia. Inne liczą tylko rozszerzenia, a podstawę traktują tylko jako oczywisty fakt, że ktoś zdał maturę. Generalnie te podstawy to jest naprawdę tylko zaliczenie pro forma dla kogoś, kto przygotowuje się do rozszerzenia z ktoregoś z tych obowiązkowych przedmiotów, na pewno nie zmienia to nic w samych przygotowaniach do egzaminu. A dla tych, którzy stawiają na inne przedmioty i ta matma czy polski nie jest do niczego potrzebny/a w rekrutacji na studia, jest to po prostu próg do zaliczenia na minimum i tyle.
                  • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:50
                    Dzięki za wyjaśnienie, ale nadal uważam, że pisanie dwa razy np polskiego jest bez sensu.
                    • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:07

> Dzięki za wyjaśnienie, ale nadal uważam, że pisanie dwa razy np polskiego jest
                      > bez sensu.

Ja na to patrzę tak: żeby zdać maturę, musisz osiagnąć wymagany próg z podstaw pol-mat-język obcy i przynajmniej zakodować arkusz z jednego rozszerzenia. I to jest zdana matura, wystarczy na papier "wyksztalcenie średnie" i można iść na studia, gdzie biorą każdego z maturą albo na tym zakończyć i iść dokądkolwiek, gdzie matura potrzebna. Jeśli na studia, na które chcesz iść, potrzeba rozszerzenia z polskiego, to piszesz rozszerzenie z polskiego, to jest inny egzamin, poszerzajacy możliwości, nie patrzę na to jak na "pisanie dwa razy tego samego", bo to jest co innego. Uczelnia to traktuje jako dwa osobne egzaminy. Moje osobiste dziecko rekrutowało się na studia, gdzie liczono mu wynik zarówno z matmy podstawowej, jak i rozszerzonej i jeszcze do tego inne rozszerzenie, czyli efektywnie znaczenie miały wyniki z 3 egzaminów maturalnych (ze zdawanych 6), z czego tylko 1 (podstawowa matma) był jednym z obowiązkowych, by zdać maturę. Na tym to polega - podstawa jest dla uzyskania matury, rozszerzenia wybierasz pod kątem studiów, przy czym czasem podstawa też jest brana pod uwagę przy rekrutacji, ale to naprawdę nie jest wyzwanie dla kogoś, kto ten przedmiot rozszerza.
                • katriel Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:59
                  > Skoro na daną uczelnie potrzebna jest rozszerzona matura z matematyki,
                  > to po co ja zdawać także w podstawie? Nie rozumiem tego kompletnie.

Ponieważ maturę podstawową można zdać albo nie zdać. Jeśli dostaniesz za mało punktów, to po prostu oblałeś, nie masz matury, nie idziesz na studia (chyba że zdasz poprawkę).
                  Matura rozszerzona jest jak egzamin ósmoklasisty, nie można jej nie zdać. I całkiem sporo maturzystów pisze ją na 10 czy 20%. Po co przystępowali? Czasem dlatego, że zasady rekrutacji na wybranym kierunku są takie, że te 20% z rozszerzonej matematyki daje im znaczącą przewagę nad kolegami, którzy jej nie zdawali. Czasem tak sobie, dla sportu czy dla towarzystwa. Albo dlatego, że jakiś przedmiot na poziomie rozszerzonym zdawać (zdawać, nie zdać) trzeba, to po co się uczyć kolejnego przedmiotu, skoro można jeszcze raz matematykę.
                  Naprawdę uważasz, że ich wszystkich powinno się zwolnić z matury podstawowej tylko dlatego, że przystapili do rozszerzonej?

> Jeśli ktoś zdaje rozszerzenie to wiadomo, że z palcem w nosie zadałby i podstawę!

No właśnie nie wiadomo. Z tego, że ktoś raczył przyjść na egzamin z matematyki rozszerzonej i podpisać się na arkuszu, w żaden sposób nie wynika, że cokolwiek umie, a w szczególności - że zdałby podstawę.
                  • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:16
                    Możnaby zrobic dowolność. Kto potrzebuje matematyki rozszerzonej, zdaje tylko rozszerzoną, i automatycznie uznaje się, że podstawową też zaliczył.
                    • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:24
                      kurt.wallander napisała:

> Możnaby zrobic dowolność. Kto potrzebuje matematyki rozszerzonej, zdaje tylko r
                      > ozszerzoną, i automatycznie uznaje się, że podstawową też zaliczył

No własnie nie można, Katriel napisala dlaczego - rozszerzenia nie mozna nie zdać. Podstawa jest wlaśnie po to, by zdać maturę. Nie, to że ktos podszedł do roszerzenia z matmy/polskiego/języka nie jest żadnym miernikiem tego, że podstawę by zaliczył na 30%. Jakbyś to chciała w ogóle liczyć, ktoś napisze rozszerzenie na 25% i uwalamy mu maturę, bo nie zdawał podstawy?
                      • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:32
                        Masz rację. Ale wszystko jest do ustalenia. Można ustalić próg zdawalności rozszerzenia na 30% i tylko wtedy zaliczać również podstawę. I, podkreślam, pozostawić dowolnośc - czyli możnaby zdawać i podstawę i rozszerzenie, lub tylko jedno z nich, w przypadku polskiego, matematyki i angielskiego.
                        • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:43
                          Zasadniczo to możnaby różne rzeczy, ale osobiscie uważam, że niech juz nikt tego nie dotyka 😀
                        • pyza-wedrowniczka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 20:58
                          To wtedy dopiero byłby problem, że ktoś dostał 27% z rozszerzonej i oblał, ale podstawową by zdał. I co z takimi?
                          • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 21:53
                            No to juz każdy podejmuje swoją decyzję i ponosi jej konsekwencje, prawda?
                      • saszanasza Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 19:27
                        iwoniaw napisała:

> No własnie nie można, Katriel napisala dlaczego - rozszerzenia nie mozna nie zd
                        > ać. Podstawa jest wlaśnie po to, by zdać maturę. Nie, to że ktos podszedł do ro
                        > szerzenia z matmy/polskiego/języka nie jest żadnym miernikiem tego, że podstawę
                        > by zaliczył na 30%. Jakbyś to chciała w ogóle liczyć, ktoś napisze rozszerzeni
                        > e na 25% i uwalamy mu maturę, bo nie zdawał podstawy?
                        >
                        >

To ma sens teraz, kiedy właśnie rozszerzeń nie można nie zdać, natomiast jeśli wejdą progi zdawalności z rozszerzeń, min. 30% to traci jakikolwiek sens.
                        • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 19:34
                          To jeszcze zależy od wymagań uczelni. Niektóre biorą pod uwagę oba wyniki
    • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:12
      Ja mam pytanie odnośnie akademików - że się tak podepnę do wątku.
      Czy nadal tak jak za moich czasów podczas przydziału miejsca w akademiku brany jest pod uwagę dochód na osobę w rodzinie,? Za moich czasów tak było, ten kto miał niższy dochód miał pierwszeństwo przed tym z wyższym dochodem (na osobę w rodzinie). Czy są jakieś górne limity? Na przykład, że powyżej 3 tyś na osobę w rodzinie do akademika nie przyjmujemy?
      • myelegans Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:24
        za moich czasow jeszcze kwestia odleglosci. ja sie lapalam, ale uznano, ze 60km od domu to spokojnie mozna dojezdzac
        • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:31
          Czy to się zmieniło przez tych -dzieści lat?
          • myelegans Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:52
            nie mam pojecia, ale powinno. wszystko zalezalo od uczelni np. na UJ bylo kiepsko z miejscami, a na AGH dostawali wszyscy, jeszcze wynajmowali UJtowi...
      • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:38
        Wszystko zależy od konkretnej uczelni. Syn w tym roku składał podanie o akademik (politechnika Poznańska) , kryteria przyznania były 3 -, dochód na osobę w rodzinie, odległość oraz uciążliwość dojazdu.
        Dostał, choć dochodów nie mieliśmy najniższych. Odniosłam wrażenie że mają sporo miejsc i przyjmują wszystkich, a te kryteria są pro forma, bo tego dochodu nie trzeba było w żaden sposób udokumentować. A już na UAM potrzebne były zeznania podatkowe i inne ceregiele.
      • gryzelda71 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 20:06
        Tak. Dochód się wpisuje.
        • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 20:45
          Przy czym nie ma chyba odgórnie ustalonego limitu. Po prostu pierwsze 100, 500 czy 1000 osób otrzymuje miejsce.
      • kaskaz1 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 07:37
        Syn dostal akademik, o dochód nie pytano- uczelnia trójmiejska
        • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:23
          Ano właśnie - co kraj (uczelnia 😉) , to obyczaj. Z ciekawości - jakie były kryteria przyznawania?
      • segregatorwpaski Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 23:21
        To wszystko zależy od uczelni. Pwr - przyznawane są punkty: 1. za średnią (pierwszy rok dostaje za ilość punktów rekrutacyjnych) 2. odległość od miejsca zamieszkania (powyżej 200 km jest przydzielana pewna ilość punktów), 3. za 'osiągnięcia' społeczne - np. prace na rzecz samorządu, rady mieszkańców itp. 4. za dotychczasowe to, ze dotychczas mieszkało się już w akademiku 5. za pobieranie stypendium socjalnego/udokumentowanie dochodów.
        • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 01:04
          " 2. odległość od miejsca zamieszkania (powyżej 200 km jest przydzielana pewna ilość punktów)," - czyli ktoś uznało, że osoby mające na uczelnię 180 km spokojnie mogą dojeżdżać, fajnie 😁
          • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 10:03
            Tak samo jest na uczelni córki. Jak ktoś ma mniej niż właśnie 200 km - nie należy mu sie akademik.
          • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 10:47
            little_fish napisała:

> " 2. odległość od miejsca zamieszkania (powyżej 200 km jest przydzielana pewna
            > ilość punktów)," - czyli ktoś uznało, że osoby mające na uczelnię 180 km spokoj
            > nie mogą dojeżdżać, fajnie 😁

No gdzieś musieli postawić granicę, wszystko pewnie zależy od tego, jaką uczelnia ma własną bazę akademików - jak mają tyle miejsc, że jeszcze innym uczelniom odnajmują, to pewnie dla swoich studentów mają miejsce dla wszystkich chętnych, jak nie mają prawie nic, to wymyślają kryteria rozmaite. Wiadomo, że 180 ani nawet 100 km raczej nikt codziennie nie jedździ, tylko szuka stancji albo mieszkania do wynajęcia
            • geoardzica_z_mlodymi Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 10:51
              Myślę, ze 50 km do codziennego dojazdu jest do przyjęcia pod warunkiem dobrego połączenia. Taka odległość Lublin- Puławy. A i tak męczące.
              • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 10:59
                40-45 km to w Warszawie masz z Ursynowa na UKSW na Młocinach. Więc 50 km w Warszawie to często norma.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 11:53
                  Skąd wzięłaś tę kilometrówkę? Z Piaseczna na Mlociny jest ze 40. I do tego komunikacja jakaś typu metro. A jak masz wiochę bez PKS, czy PKP 50 km od granic miasta, to kicha.
                  • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 12:35
                    40 km z Kabat na Młociny jadąc autostradą, czyli najszybciej bo ok 35 min. Bo metrem to ok 1,5 h
                    • geoardzica_z_mlodymi Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 15:56
                      No, tak, jak student ma samochód to luz nawet przy 100 km. Większość jednak jeździ metrem (jak metro ma). Ode mnie do metra jest 40 minut autobusem.
            • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 10:54
              Teraz jak sporo zajęć jest online ( u córki wszystkie wykłady w zeszłym roku ), a ćwiczenia wciśnięte w 1-2 dni, to raczej dojeżdżają. Taniej. Kilka razy zdarzyło się, że dwie koleżanki nocowały u mojej córki - bo na drugi dzień rano był egzamin stacjonarnie. Niby dałyby radę dojechać, ale wiadomo wszystko się po drodze mogło zdarzyć, więc było bezpieczniej.
              • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 11:07
                No raczej oczywiste, że każdy robi, jak mu taniej lub/i wygodniej, gdyby te kolezanki nie miały opcji spania u córki ani nikogo innego, to przeciez nie spędzilyby nocy na Centralnym, tylko szukaly jednak opcji dojazdu albo pojedynczy mocleg by sobie oplaciły w jakimś ho(s)teli. Rozmawiamy jednak chyba o organizowaniu sobie życia na czas studiów w mieście innym niz dom rodzinny, a nie o tym, co mozna zrobić, jak taz na dwa tygodnie potrzebujesz się na dwa dni w Warszawie/Gdańsku/Krakowie/Poznaniu/Lublinie czy gdzie tam jeszcze zahaczyć...
                • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 12:31
                  No ale uczelnia ma taki wymóg do 200 km się nie należy i chyba jak dojazd zajmuje powyżej 2h.
            • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 12:29
              Jasne, że gdzieś musieli postawić, aczkolwiek jest to granica dość absurdalna. Jak dla mnie powinna być albo płynna albo ustalona np w okolicy czasu potrzebnego na dotarcie na uczelnię w obrębie miasta - czyli np godzina. No ale wiadomo - prawo uczelni do ustalenia kryteriom i z pewnością zależy to od liczby miejsc w akademikach.
              • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 12:31
                A, i jeszcze dodam, że jak dla mnie to jednak głównym kryterium powinien być dochodów (plus oczywiście odległość). Takie radykalne odrzucenie osób w odległości mniejszej niż 200 km od uczelni nie wydaje mi się dobre.
          • segregatorwpaski Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 13:15
            200 km to wartość graniczna dla dodatkowych punktów, a nie warunek konieczny, jak wyniki egzaminu/sesji są mega świetne i ma się jakieś punkty za 'aktywność' to można się dostać do akademika mieszkając i we Wrocławiu.
            • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 13:37
              Odniosłam się do tego, co napisała arwena "Jak ktoś ma mniej niż właśnie 200 km - nie należy mu sie akademik." Nic nie było o punktach, które można zdobyć w inny sposób
              • segregatorwpaski Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 20:26
                ? Przecież odniosłaś się do mojej wypowiedzi, był nawet cudzysłów:
                " 2. odległość od miejsca zamieszkania (powyżej 200 km jest przydzielana pewna ilość punktów)," - czyli ktoś uznało, że osoby mające na uczelnię 180 km spokojnie mogą dojeżdżać, fajnie 😁
                • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 04.09.22, 20:33
                  Sorry, skleiły mi się dwie wypowiedzi.
                  🙈
                  Choć nadal uważam, że przyznanie punktów za odległość dopiero od 200 km, a nie stopniowo np od 70 (godzina jazdy) jest nadal lekko nie fair. Jeśli studenci pozostałą liczbę punktów będą mieli identyczną lub bardzo zbliżoną, odległość 180 km stawia go na przegranej pozycji , mimo iż wiadomo, że nikt nie da rady codziennie jeździć 180 km
    • ichi51e Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:30
      przedmioty na maturę to się chyba wybierało 2 lata wcześniej?
      • koko8 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 18:48
        Yyyy... moje dziecko ma w tym roku maturę i nieczego nie wybierało. Mówisz, że wybierało się w drugiej klasie?
        • katriel Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:02
          Na pewno w którymś momencie wybierało, których przedmiotów będzie się uczyć w wersji rozszerzonej. To oczywiście nie determinuje, które będzie zdawać, ale jednak ma znaczący wpływ.
          • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:18
            Ale typowe podanie szkole, co zamierza się zdawać na maturze, odbywa się na pocz. 4. klasy (chyba do listopada, jak pisała iwoniaw). I jeszcze później można dokonywać zmian.
            • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:39
              Ostateczne deklaracje są w lutym 😁
          • koko8 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 19:28
            Otóż wybierało się profil klasy licealnej, i tego wyboru dokonywało się w klasie ósmej SP (jakie 2 lata wcześniej?). Profil klasy determinuje co najmniej 2 i co najwyżej 4 rozszerzenia. A i tak ma się to nijak do rozszerzonych przedmiotow maturalnych.
    • asia_i_p Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 20:22
      Przedmioty na maturę są trzy obowiązkowe - podstawowy polski, podstawowa matematyka, podstawowy język obcy. Oraz od jednego do pięciu rozszerzeń. Jedno jest obowiązkowe - w sensie, że minimum trzeba je wybrać, przyjść na nie, zostawić ślad na liście obecności, podpisać arkusz egzaminacyjny i oddać.

Przedmioty obowiązkowe, czyli te podstawowe, trzeba zdać na 30%, żeby matura była zaliczona. Rozszerzone - nieważne, ile ma się punktów, nie wpływają na zdanie matury, poza tym, że do tego jednego trzeba przystąpić.

Do 30 września trzeba wybrać przedmioty, do 7 lutego można je zmienić.

Wybierać te przedmioty trzeba od tyłu - czyli kolejność to praca (gdzie chce pracować), w związku z tym jakie chce studia, na stronie studiów sprawdzić, jakie rozszerzenia punktują. Oczywiście też rozsądnie, żeby miał szansę je zdać.
      • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 21:14
        No od tego roku to już chyba nie wystarczy wybrać rozszerzenie, przyjść i zostawić ślad na liście obecności, tylko trzeba je zdać, na minimum 30%?
        • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 21:55
          To chyba jeszcze nie zostało przyklepane ustawą?
          • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 22:32
            No właśnie nie wiem 😐
            O tylu rzeczach pieprzą ciągle jakby były już przyklepane, że się gubię. A przyszłoroczną maturą akurat nie jestem bezpośrednio zainteresowana, więc za bardzo nie wnikam.
        • mysiaapysia Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 22:43
          Minimum 30 procent z jednego rozszerzenia ma obowiązywać od matury w 2025 r.

Ale ustne z polskiego i języka obcego już od 2023.
          • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 23:19
            O widzisz! To młodszy się zalapie niestety. Chyba że do tego czasu zmienią zdanie, co wcale nie jest wykluczone
          • bruy-ere Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 23:50
            mysiaapysia napisała:

> Minimum 30 procent z jednego rozszerzenia ma obowiązywać od matury w 2025 r.
            >
            > Ale ustne z polskiego i języka obcego już od 2023.

A te ustne to po jaką cholerę?
            • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 02.09.22, 23:52
              Sztuka dla sztuki - do niczego nie potrzebne.
              • baz12 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:45
                A co jak obleje się ustne, matura niezdana?
                • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:55
                  Tak
          • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 11:53
            mysiaapysia napisała:

> Minimum 30 procent z jednego rozszerzenia ma obowiązywać od matury w 2025 r.
            >
            > Ale ustne z polskiego i języka obcego już od 2023.

No to szkoda, z dwojga złego wolałabym odwrotnie, obowiązkowe 30% z rozszerzenia wcześniej, a ustne odłożone w czasie.
    • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 00:06
      Do zdawania rozszerzenia wyraża zgodę nauczyciel. Syn koleżanki nie mógł zdawać rozszerzenia, bo pani orzekła, iż nie napisze na tyle, ile ona oczekuje i zniszczy jej statystyki. Może podchodzić za rok, bo wtedy już się jego wynik nie liczy.
      Kolegi córka nie dostała zgody na rozszerzenie z fizyki. Potrzebowała rozszerzenia na wybrany kierunek, % nie były ważne. Pan nie dopuścił jej. Ojciec, fizyk, poszedł do szkoły, nauczyciel pogadał z nim, potrzebę zrozumiał, zdania nie zmienił.
      Nie wiem, czy to jest powszechna praktyka w każdym LO, ale zamurowało mnie, gdy się o tym dowiedziałam.
      • asia_i_p Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 00:14
        To nie jest powszechna praktyka i nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić prrzepisy, które na to pozwalają. Co to znaczy - nie dopuścił?
        • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 00:24
          Nie mogli podejść do zdawania matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym.
          On - 3 lata temu, ona - ostatni rok szkolny.
          Dwa różne warszawskie licea.
          • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 00:27
            Nie ma absolutnie żadnych przepisów które by dawały nauczycielowi możliwość decydowania o tym, co zdaje uczeń!
            • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 00:34
              Gdy to pierwszy raz usłyszałam, byłam w takim szoku, że gdybym nie znała koleżanki osobiście, nie byłabym w stanie uwierzyć. Niestety, było już tak późno, że zmiana szkoły nie wchodziła w grę. Chłopak chciał iść na SGH, nawet nie miał po co papierów składać.
              Fizyk właśnie oceną zaszantażował.
              • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:36
                A po co mu fizyka na SGH?
                • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 12:12
                  Chłopak - matma.
                  Dziewczyna - fizyka.
                  Dwa niezależne przypadki, różne lata, różne szkoły.
              • asia_i_p Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 12:01
                Ale po cholerę zmiana szkoły?
                Wersja a - sklada deklarację i nie mówi fizykowi. Listy na sale układane są juz po wystawianiu ocen.
                Wersja b, jeśli fizyk jest pokumplowany z dyrektorem/ sekretarką i może grzebać w deklaracjach - załatwia sobie zdawanie matury poza szkołą. Bo konflikt z nauczycielem, bo ma fobię szkolną, cokolwiek. Da się.
                • mysiaapysia Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 12:20
                  Właśnie. W wynikach matur w województwie w tabeli na stronie OKE są też wyniki z matur pisanych w siedzibie OKE. Domyślam się, że nieprzypadkowo. Albo deklarację w sekretariacie opatrzyć adnotacją, że dane osobowe do wyłącznej informacji dyrektora szkoły. Jakby nauczyciel cokolwiek bąknął na temat rozszerzenia natychmiast zapytać na jakiej podstawie cokolwiek wie. Ma uczyć, a nie bawić się w złośliwości i bezprawnie grzebać w danych osobowych.
                  • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 15:04
                    A jak dyrektor jest fizykiem czy matematykiem?
                    • mysiaapysia Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 16:07
                      No wtedy faktycznie kicha. Ale np. te licea które znam nie mają sytuacji, aby dyrektor jednocześnie uczył. W sumie nie wiem od czego to zależy. Może od wielkości szkoły. Znane mi licea są naprawdę duże pod względem ilości klas.
                      • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 16:11
                        Dyrektor chyba musi uczyć co najmniej jedną klasę.
                        • mysiaapysia Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 19:14
                          Znalazłam info, że nie musi. Może być zwolniony z obowiązku
                          www.portaloswiatowy.pl/pensum-nauczyciela/czy-dyrektor-szkoly-musi-prowadzic-zajecia-z-uczniami-6892.html
                • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 15:03
                  Opcja a mało realna w naszych liceach.

Opcja b - żeby zdawać POZA szkołą, musi najpierw skończyć liceum. Jesteś pewna, że je skończy? Jeżeli jest na granicy 1/2 - bo tylko wtedy takie akcje odchodzą - to z pewnością nauczyciel może mu udowodnić, że nic nie umie.
                  Na studiach miałam profesora, który na poprawkę ( ustną ) zapraszał po 3 osoby. Najpierw nikt nie chciał wejść pierwszy- a potem okazywało się, że zdawały tylko te pierwsze 3. Profesor wyszedł z założenia, że skoro nie chcieli wejść pierwsi - to znaczy, że nie są dobrze przygotowani. Pytał dopóki ktoś nie odpowiedział. Ludzie podchodzili po kilkanaście razy do zaliczenia.
                  • mysiaapysia Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 16:08
                    Co do kolejności to w sumie w kwietniu kończy się liceum. Matura jest w maju. Nie można samej deklaracji złożyć w cke jeszcze przed kwietniem pod warunkiem skończenia liceum?
                    • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 16:10
                      Nie - ostateczna wersja musi być złożona na początku lutego.
                      • mysiaapysia Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 19:16
                        No ale przecież wtedy w szkole też nie ma jeszcze zakończonej klasy 4. Czyli deklaracja jest składana przed skończeniem szkoły.
                        • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 08:25
                          Deklaracja maturalna nie jest równoznaczna z podejściem do matury. Żeby podejść musisz spełnić oba warunki. Złożyć deklarację w terminie i ukończyć klasę 3. Złożenie deklaracji i brak ukończenia szkoły - oznacza, że maturę zdajesz za rok.
                          • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 08:31
                            Teraz 4 klasę
                            • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 08:36
                              Masz rację smile.
            • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 11:55
              little_fish napisała:

> Nie ma absolutnie żadnych przepisów które by dawały nauczycielowi możliwość dec
              > ydowania o tym, co zdaje uczeń!

Przepisów nie ma, ale to się załatwia nieformalnie, np. uczniowi grozi się, że jeśli nie zrezygnuje ze zdawania przedmiotu, to zostanie uwalony jedynką na koniec.
        • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:34
          Proste - rezygnujesz ze zdawania matury rozszerzonej - albo nie zdajesz 3 klasy.
          Ostatnie zmiany deklaracji - początek lutego. Wystawienie ocen końcowych - koniec kwietnia.
          I zapewniam, że nauczyciele wie jak to zrobić.
          Już kiedyś pisałam, jak kolega mojego syna został postawiony przed takim wyborem. Matematykę rozszerzoną potrzebował. Dostał 2 na pierwszy semestr i zmienił szkołę. Gdyby nie zmienił i uparł się przy pisaniu matury w tej szkole - to po prostu by nie zdał z matematyki. Wtedy nie wiedziano, że będzie strajk i wszyscy zdadzą - bo dyrektorka wystawiając oceny uznała, że nie mieli szansy się poprawić.
          Kolega napisał maturę z matmy na coś ok 75%.
          • ichi51e Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:45
            Niesamowite to jest to ze ludzie tak boja się egzaminu komisyjnego ze aż idą na takie układy. Przecież w takim wypadku można powiedzieć ze się chce pisać komis
            • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:53
              I go nie zdasz. Jak nauczyciel będzie chciał - to tak ułoży komis, że po prostu nie będzie szansy zdać.
              Na matematyczkę mojego syna, jakiś rodzic złożył skargę do kuratorium ( nie z klasy syna tylko z równoległej ). Standardem było 18-20 jedynek na semestr, na koniec roku mniej - bo część zmieniała szkołę, część się wybroniła, ktoś tam miał warunek, poprawki w sierpniu itd. Ocena 3 to było marzenie.
              Kuratorium przejrzało wszystkie sprawdziany z prawie dwóch lat. Znaleźli JEDNO zadanie, które wykraczało poza podstawę. Wszystko inne się jak najbardziej mieściło w ramach.
              Ale fakt - ci co zostali dopuszczeni do rozszerzenia - zdali je na min 85% - czyli coś ok 97 centyla, jeśli sie nie mylę.
              Tak więc z komisami bywa różnie - zależy od intencji i jakie przyjmujemy założenie. Mają zdać czy uwalić.
              • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 11:40
                Używając sformułowania "dopuszczeni do matury" utrwalasz tę patologię i utwierdzasz niektórych w przekonaniu, że do zadawania matury potrzebna jest zgoda nauczyciela.
                • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 12:28
                  Chciałam zwrócić uwagę na patologię, że może się zdarzyć, że nauczyciel zablokuje uczniowi możliwość zdawania rozszerzenia. Jak to się nazywa czy nie nazywa nie ma aż takiego znaczenia, po prostu piszę Wam, żebyście były świadome, że takie rzeczy się dzieją. Koleżanka nie miała pojęcia o takich praktykach, gdyby wiedziała wcześniej, przeniosłaby syna do innej szkoły. Nie mieli ochoty na podania, skargi, awantury, komisy etc. Odpuścili, rozszerzenia z matmy nie pisał ze swoim rocznikiem.
                  Pisał za rok.
                  • mysiaapysia Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 12:35
                    Czyli rok w plecy z powodu bezprawnego działania szkoły. No super dla młodego człowieka...
                    • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 12:41
                      Tak się skończyło uncertain Masakra.

Dziewczyna od fizyki też nie mogła wybrać tego kieunku z wymaganym rozszerzeniem, bo go nie miała.
                  • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 13:07
                    Ja rozumiem, że chciałaś zwrócić uwagę na patologię, ale sformułowanie, że potrzebna jest zgoda nauczyciela czy "dopuszczenie do matury" jest niefortunne i niektórzy mogą myśleć, że zgodne z prawem. Na to z kolei chciałam ja zwrócić uwagę.
                    • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 13:17
                      Trafna uwaga. Dobrze wiedzieć w takiej sytuacji, że jest to niezgodne z prawem.
                • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 14:54
                  Dobra - żeby podejść do matury należy ukończyć szkołę średnią. Nauczyciel jak chce - to może to uniemożliwić.
              • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 12:45
                W mojej klasie w LO jedną dziewczynę zmuszono do zmiany szkoły po 3 kl. Miała wybór - zda warunek i zabiera papiery, albo powtarza rok. Wybrała pierwszą opcję.
                • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 14:18
                  W przypadku promocji do kolejnej klasy jest to, powiedzmy, połowicznie akceptowalne (bo tak naprawdę albo uczeń zaslużył na to 2 i idzie dalej, jest słaby z przedmiotu i może nie zdać matury, ale co z tego - albo nie umie nawet na 2 (nie wierzę, w przypadku osoby o przeciętnym IQ, bez uposledzebia umyslowego, no kaman, nie mówimy o poziomie olimpijskim, tylko o dopuszczającym z podstawy programowej, niechby i rozszerzonej) i wówczas dawanie mu tej 2 jest fałszowaniem dokumentacji i poświadczaniem nieprawdy na urzędowym dokumencie), ale szantażowanie maturzysty, że nie skończy szkoły nie jeśli nie zaliczy x, y czy z, ale jeśli wybierze konkretny przedmiot na maturze, to czyste sku...syństwo i tak naprawdę czekam, aż ktoś zacznie takich "pedagogów" przeczołgiwać przez postepowanie przed komisja dyscyplinarną i sądem. Rozumiem, dlaczego ludzie tego nie robią masowo, ale bardzo dziwię się, że ktos wie o takich praktykach w szkole X i nie tylko odradza jej wszystkim z podaniem powodu, ale jeszcze pozwala kolejnemu dziecku tam aplikować.
                  • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 14:56
                    I co im zrobią?

Niestety dziecko czasem się uprze jak osioł i żadne argumenty nie pomogą. Przerobiłam z synem.
                    • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 15:16
                      arwena_11 napisała:

> I co im zrobią?
                      >
                      > Niestety dziecko czasem się uprze jak osioł i żadne argumenty nie pomogą. Przer
                      > obiłam z synem.

Wiesz, co zrobić, żeby nie dopuścić do zajęć z niepasującą ci fundacją w ramach godziny wychowawczej, a nie wiesz, co zrobić, gdy dziecko upiera się na szkołę nie tylko łamiącą prawo, ale i charaktery, a czasem i zycie młodych ludzi? Fascynujące.
                      • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 16:04
                        Dobra, mój syn się ogólnie w tej szkole odnalazł. Tak jak pisałaś - kwestia charakteru. Jak dostał na 1 semestr pierwszej klasy jedynkę - to mu babka weszła na ambicję i się zaparł. Zdał poprawę semestru na 4 i już nigdy więcej nie miał problemów.
                        Ale on miał wywalone na wszystko inne poza matematyką. Tylko tego się uczył w tej szkole. Maturę zdał świetnie, na studia do Anglii się dostał i właśnie skończył 1 stopień z najwyższą oceną. Teraz zaczyna magisterkę z jakimś kursem prawniczym w Londynie.
                        Córka w tej szkole by zginęła psychicznie - dlatego wiadomo było, że nawet o tym nie myślimy. Dlatego szukaliśmy dla niej szkoły wymagającej, z wysokim poziomem, ale przyjaznej big_grin
                  • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 17:18
                    iwoniaw napisała:

Rozumiem, dlaczego ludzie tego nie robią
                    > masowo, ale bardzo dziwię się, że ktos wie o takich praktykach w szkole X i nie
                    > tylko odradza jej wszystkim z podaniem powodu, ale jeszcze pozwala kolejnemu d
                    > ziecku tam aplikować.

Takie "zniechęcanie" do matury potrafi byc bardziej subtelne. Np. nauczyciel danego przedmiotu niezdającym matury daje luzy, nie trzeba prawie nic robić, by miec ocene pozytywną na koniec, nie trzeba przychodzić na lekcje, nie pisze się sprawdzianów, w efekcie ma sie więcej czasu na przygotowanie do egzaminów. Ale już jesli ktoś zadeklarował zdawanie tego przedmiotu na maturze, to musi chodzić, musi pisać sprawdziany. Mozna powiedzieć, że to nie kara, tylko odebranie przywileju.
                    Moja córka przez to zrezygnowała ze zdawania jednego przedmiotu, do którego chciała podejść "z marszu", bez specjalnego przygotowywania się, trochę dla sportu.
                  • kropkaa Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 19:01
                    Zgadzam się, że jest sqrwysyństwo czystej wody. I nie wiem, co bym ja zrobiła, gdyby to o moje dziecko chodziło, ale raczej coś z repertuaru dżihad. Pewnie po, ale bym nie odpuściła.
                    Tak jak piszę - postawiono ich przed faktem dokonanym (tutaj piszę o koleżance i synu z matematyką, bo tę historię usłyszałam pierwszą i mną wstrząsnęła, drugi przypadek był niejako potwierdzeniem, że to się dzieje naprawdę i nie jest pojedynczym wypadkiem przy pracy), wcześniej nawet do głowy im nie przyszło, że coś takiego jest w ogóle możliwe.
                    Dlatego piszę Wam o tym, żebyście były świadome, że to nie jest SF na Netflixie, tylko patologia polskiej szkoły.
      • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 00:23
        Praktyka totalnie niezgodna z prawem. Nie ma czegoś takiego jak zgoda czy dopuszczenie do matury. Uczeń kończy szkołę i może przystąpić do dowolnego (zadeklarowanego) przedmiotu. Niestety, niektórzy stosują szantaż - albo odpuszczasz rozszerzenie, albo 1 na koniec roku (i wtedy nici z całej matury)
        • geoardzica_z_mlodymi Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 06:33
          U mojego syna w warszawskim lo (śrebrna, więc nie top) tak nie było. Mógł dowolnie deklarować. Nauczyciel matematyki tylko informacyjnie chciał wiedzieć na koniec, kto zdaje rozszerzenie - pamiętam, ze od tych, którzy zdawali, wymagał poprawy ostatniego sprawdzianu, od tych podstawowych już nie. Może trochę straszył. żeby przemyśleli, czy dadzą radę ale mało kogo przestraszył. Syn zdawał przedmiot, którego nie miał w rozszerzeniu, inny, którego w ogóle nie miał w lo, podobnie jego koledzy.
          • nuka_2 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:12
            U mojej podobnie (warszawska szkoła „złota” ale nie z pierwszej dwudziestki) dopuścili wszystkich do matury rozszerzonej i też tylko były rozmowy, żeby się zastanowić czy ktos da radę. Maturę rozszerzoną cześć osób pisała z przedmiotów, które nie były rozszerzone w danej klasie.
            • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:26
              Rozmowa to nie szantaż czy straszenie. U młodego w LO też fizyk po próbnych maturach rozmawiał z kilkorgiem uczniów - gdzie się wybierają na studia i czy koniecznie muszą zdawać fizykę, bo jeszcze jest czas na zmianę decyzji i przygotowanie z innego przedmiotu, bo on tu szans na duży sukces nie widzi. Ale szkołę ukończyli wszyscy i fizykę ostatecznie zdawał każdy kto chciał.
    • zwyczajnamatka Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 03.09.22, 10:28
      Moja koleżanka wysyła córkę na studia do Krakowa. Mówi,że całe szczęście, że mają dodatkowe mieszkanie w Krakowie, bo podobno wynajęcie graniczy z cudem - nie ma mieszkań, a akademiki zajęte przez Ukraińców.
      Nie wiem czy to prawda, może ktoś z Krakowa się wypowie.
    • bruy-ere Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 07:37
      A czy oceny na świadectwie maturalnym (średnia itd) mają jakieś realne znaczenie w rekrutacji na studia?
      • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 07:45
        Nie
        Przynajmniej na polskich uczelniach się z tym nie spotkałam
      • iwoniaw Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 07:50
        bruy-ere napisała:

> A czy oceny na świadectwie maturalnym (średnia itd) mają jakieś realne znaczeni
        > e w rekrutacji na studia?

Masz na mysli świadectwo ukończenia szkoły? Nikt nawet o nie nie pyta (na polskich uczelniach w kazdym razie), kandydaci przedstawiaja wyłącznie zaświadczenie z CKE o wynikach egzaminu maturalnego.
        • bruy-ere Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 08:09
          Tak, o to mi chodziło, dzięki. Czyli tylko sama matura ma znaczenie.
          • kurt.wallander Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 12:42
            W Polsce nie, ale spotkałam się z informacjami, że uczelnie zagraniczne żądały ocen z wszystkich lat nauki, a matura interesowała je o tyle, że miała być zdana.
          • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 14:11
            Zależy od uczelni i kraju. W Anglii sama matura zdana minimum na poziomie określonym przez uczelnię indywidualnie dla danego studenta ( po przejrzeniu jego aplikacji ).
            Syn koleżanki studiuje w Danii - liczyły się oceny i rozmowa kwalifikacyjna. Maturę trzeba było zdać.
            • arwena_11 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 14:11
              Pomyłka nie ten wątek smile
    • leosia-wspaniala Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 08:56
      >Proszę o wszelkie porady bo w tym temacie jestem zerowa.

>Jak się wybiera przedmioty na maturę?
      Do kiedy trzeba zdecydować?
      Do kiedy można zmienić?
      Jak sensownie zaplanować co się będzie zdawać?

Ale ty zdajesz tę maturę? Bo jak twoje dziecko, to zostanie poinformowane w szkole.
      • little_fish Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 09:07
        Ona jako rodzic też zostanie poinformowana. W każdym razie my zostaliśmy poinformowani na zebraniu
      • bib24 Re: poradnik 4-klasisty LO - studia i matura 05.09.22, 09:16
        no i? nie wolno zbierać info na ematce?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka