Dodaj do ulubionych

Betonowanie rynków w miastach

03.09.22, 11:37
Kolejny przykład, kolejnego miasta, którą "znalazłam" w necie- ktoś przecież zatwierdza te zmiany, to wycinanie drzew. I takie betonowe rynki, centra są w bardzo wielu miastach
Obserwuj wątek
    • angazetka Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 12:40
      A niby ta upiorna moda została już przemielona i skrytykowana chyba wszędzie. Myślałam nawet, że już szczęśliwie sobie idzie (na Wielkanoc odkryłam, że dotarła do rodzinnej wsi męża i sądziłam, że jak każda moda - trafia do coraz mniejszych ośrodków, aż w końcu zdycha).
    • 35wcieniu Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 12:44
      Mój "ulubiony" przypadek to Bartoszyce.
      https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-vNeY-wjTo-RKfv_tak-wygladal-rynek-w-bartoszycach-do-2013-roku-tak-wyglada-dzis-664x0-nocrop.jpg
      • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 12:47
        Jakim głupim i pazernym xujem trzeba być, zeby robić takie rzeczy...
        • marzeka11 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 12:51
          1matka-polka napisała:

> Jakim głupim i pazernym xujem trzeba być, zeby robić takie rzeczy...
          >

Ale kim są ci skurw..., którzy podpisują się pod takimi zmianami w swoich miastach.
          • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 12:58
            No właśnie...
        • no_name33 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 22:54
          Spójrz na domki. Kostka, kostka, kostka króluje.

Niestety. Krótkowzroczne, bezmyślne działania.

• tanebo001 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 12:51
      Po pierwszej burzy te domy wokół będą pozalewane...
      • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 12:59
        Najlepiej jest w upały, mam nadzieję, ze bije im tam przynajmniej z 50 stopni C od tej betonowej płyty....
      • 35wcieniu Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 13:34
        Niestety nie, przecież ten rynek tak wygląda od dawna. Teraz znowu chcą go przebudować żeby przywrócić zieleń.
        • hanusinamama Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:21
          Zalewane nie...ale woda z deszczu spływa do kanalizacji. Przypominam, ze wysychamy jako kraj, brakuje wody. Tereny zielone to doskonałe miejsca retencji wody opadowej
    • purchawka2020 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 13:26
      To wiejska mentalność- drzewo to coś co śmieci. Trawnik to coś co trzeba strzyc.
      • mysiaapysia Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 13:33
        Nie zgadzam się, że wiejska. Te wsie, które znam mają mnóstwo zieleni. Każdy skrawek jest zajęty przez ogród albo sad. Chodniki w obejściach wyłożone kratką. Ale to są wsie ponad pół godziny drogi do dużego miasta. Te bliżej dużego miasta to właśnie betonowe pustynie. Takie jakby rozlane miasto.
        • purchawka2020 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 14:22
          A u mnie we wsi ze starego drzewostanu został jeden modrzew o który trwa awantura - bo gubi patyki i szyszki na podjazd sąsiadki modrzewia.
          A były piękne lipy i dęby....
          • mysiaapysia Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 14:29
            No to współczuję. Czy to aby na pewno starzy mieszkańcy? U nas ludzie najwidoczniej doceniają ziemię. Dobre klasy bonitacyjne. Po prostu żal nie wykorzystać na ogród i sad. Mnóstwo drzew owocowych. Do tego trawniki z kwiatami przed każdym domem.
            • purchawka2020 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 16:09
              To bardzo starzy mieszkańcy. Nie ma nowych. 80 km od najbliższego miasta wojewódzkiego pośrodku niczego więc napływających brak. Ja jestem dziwną bo mam zarośniętą działkę. Moje stare jesiony i orzechy sadzone jeszcze przez dziadka to łakomy kąsek dla miejscowych. Zniszczyli mi nasadzenia dębów ( bo im zacienia sławojkę?).
              • mysiaapysia Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 16:37
                Co to znaczy zniszczyli? Weszli na Twoją działkę?
          • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 14:30
            Modrzew to dziadostwo a w polaczeniu ze swierkiem stanowi idealne warunki dla mszycy - ochojnika niszczacego swierki.
            • kamin Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 08:07
              Czemu modrzew to dziadostwo? Właśnie miałam sobie zamawiać do ogrodu i mnie zaintrygowało co masz na myśli.
              • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 14:08
                kamin napisał(a):

> Czemu modrzew to dziadostwo? Właśnie miałam sobie zamawiać do ogrodu i mnie zai
                > ntrygowało co masz na myśli.

Czesciowo juz napisalam, ze ochojnik. Poza tym, to brzydki drapak i tyle🙄
                • yadaxad Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 14:17
                  Brzydko było fajnie. Ludziom popierdoliło od porządku.
                • bene_gesserit Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:26
                  Sama jesteś brzydki drapak.
                  • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 07:46
                    bene_gesserit napisała:

> Sama jesteś brzydki drapak.
                    >

Jest mnostwo innych, ładniejszych drzew. Chociazby świerki, ktore modrzew zaraża ochojnikiem.
            • droch Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 13:16
              W ogóle, rośliny to dziadostwo, tylko przyciągają szkodniki.
              Dla niekumatych: to był sarkazm.
        • simply_z Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 15:19
          małe miasteczka raczej..potem stawiają te wstrętne donice z obumierającymi roslinami..
    • berdebul Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 13:53
      Tanio, kosić nie trzeba, podlewać, wystarczy pozamiatac
    • chebellacosa92 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 15:26
      U mnie na wsi ludzie też z zapałem się betonują. Zostawiają kawałeczek trawki z tyłu a dookoła beton. Żadnych drzew, tylko tuje.
      • mysiaapysia Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 16:02
        Ale to tacy starzy mieszkańcy, czy mieszczuchy z kawka na tarasie?
        • purchawka2020 Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 16:10
          Mieszczuchy doceniają drzewa. Nie traktują ich jako materiał opałowy.
          • mysiaapysia Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 16:15
            No a ja mam inne doświadczenia z wsią zwykłą i tzw. wsią podmiejską. To na tej drugiej jest niemal wszystko zabetonowane. Mąż rozmawiał z kilkoma osobami, twierdzą, że im się nie chce męczyć, bo w sumie niewiele czasu mają na zajęcie się domem. Wyjeżdżają wcześnie rano, wracają wieczorem. Skarżą się, że nie maja za dużo czasu na odpoczynek.
            • wkswks Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 18:35
              To głównie w nowych domkach jest betonowanie przestrzeni. Zreszta sam trawnik to tez niewiele lepsze kuwno: porad do koszenia, nawozy, zero cienia, a i tona wody na podlewanie. Przys starych domach, typu klocki z lat 70tych i starszych zazwyczaj jest zieleniej.
          • mid.week Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 06:55
            purchawka2020 napisał(a):

> Mieszczuchy doceniają drzewa. Nie traktują ich jako materiał opałowy.

Różnie z tym bywa. Znajomi się wybudowali pod miastem. Pod a nie w mieście, bo "nie są stworzeni do życia w betonie". Na działce zmieścił się dom, podjazd, parking na 5 aut a nawet rondo. Z tyłu plac do odpoczywania, bo na trawie się nie da. Zostały jakieś nędzne resztki to je zasypali żwirem. W żwir wpadały liście, więc postanowili wyciąć drzewa.

Mam sąsiadów niedaleko, ogródek mikro ale cieszył oko. W tym sezonie zasypali go kamieniami. Cały ogródek... Był taki uroczy to wydali kupę kasy na kamienie, które latem trzymają ciepło a zima potęgują uczucie chłodu. Z elewacja pol - zach. to rewelacyjny pomysł.
    • taki-sobie-nick Re: Betonowanie rynków w miastach 03.09.22, 21:50
      Yyyy.

TAKA ŁADNA FONTANNA!
    • 123zielona123 Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 00:25
      Nie mam fotek. Jest takie miasteczko Kunów w kieleckiem. Już dawno temu na rynku wycięto piękne stare drzewa i rynek wybetonowano. wtedy jeszcze betonoza była modna...
    • bywalec.hoteli Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 00:50
      co ciekawe lewactwo lubi betonować (vide Poznan)
      • tanebo001 [...] 04.09.22, 01:00
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • agusia.gerek Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 05:02
          Ale po co na 15 minut? Dwie minuty wystarczą łącznie z toaletą po...
          • lauren6 Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 07:39
            Gdy instrument nie działa i pół godziny wypinania może nie starczyć...
        • bywalec.hoteli [...] 04.09.22, 23:10
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
          • tanebo001 Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:12
            Czyli trafiłem
            • bywalec.hoteli Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:13
              nie trafiłeś i nigdy nie trafisz do kobiecego łona - juz zawsze pozostaniesz prawiczkiem koniobijcą
              • tanebo001 Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:21
                Ufff! Grunt że nie jestem ograniczonym samcem.
                • bywalec.hoteli Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:30
                  tylko umyj ręce jak się potem masz z kimś witać
                  • tanebo001 Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:44
                    Dużo o tym myślisz, co? Przykro mi nie jestem gejem.
                    • bywalec.hoteli Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:45
                      po samotnych czynach masz klejące ręce
                      • tanebo001 Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:48
                        Ty też.
          • hanusinamama Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:18
            Czyli bingo!!!
    • mid.week Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 06:44
      Moda zaczęła się od dużych miast, które wycinały drzewa, likwidowały trawniki tłumacząc to potrzebą stworzenia miejsca na imprezy masowe. Taki łysy plac zrobił się symbolem wielkomiejskiego centrum i aspirujące władze z małomiasteczkowym kompleksem zaczęły naśladować. Poszło lawinowo. Teraz miasta wojewódzkie wydają koszmarne pieniądze aby zwrócić zielen przestrzeni miejskiej, mniejszych nie będzie na to stac.
      • anorektycznazdzira Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 07:55
        prawda
      • pomozeciepomozemy Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 15:26
        W Warszawie dopiero co wyremotowano Plac Pięciu Rogów, cóż, dalej sporo betonu.
    • janja11 Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 16:11
      Totalna bezmyślność i głupota decydentów. Łatwo zdewastować ( bo betonowanie jw to dewastacja ), a naprawić się praktycznie nie da.
      Za takie niszczenie zieleni powinny być surowe kary.
    • yabbaryt Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 21:01
      Temat trochę bez sensu. Rynek to moze 1-2% powierzchni małego miasta. Taki rynek często pełni funkcje handlowe i nie widzę problemu aby był zabetonowany. Po co budować osobne zabetonowane targowiska. Ważne jest aby w takim mieście były parki, lasy, obszary zadrzewione.
      • novembre Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 21:16
        Boże.
      • hanusinamama Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:19
        NO super ze nie widzisz....cieszymy się. Taki rynek mało kiedy pełni funkcje handlowe, zazwyczaj włodarze wypieprzają handlujących...juz pomijam ze pod rzewkiem w cieniu milej handlowac niż na patelni. Serio za dużo TVP!!!
      • mid.week Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 07:25
        Tak, na Wrocławskim bywają jarmarki. Zima i wiosna. Latem nie, bo nie da się tam wytrzymać.
      • laura.palmer Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 08:37
        Zapraszam latem na dowolny festiwal kulinarny we Wrocławiu na pl. Nowy Targ, to zobaczysz jak fajnie jest postać w kolejkach w pełnym słońcu na gołym betonie. Z zakupionym jedzeniem ludzie uciekają w okoliczne podwórka, zgadnij dlaczego.
        • mid.week Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 09:13
          Jakiś czas temu Urząd zapowiadał prace związane z zazielenieniem tego placu. Przyznali się do błędu i zgodnie z tym co pisali w planach było zapełnienie zielenią "jak tylko umożliwia to instalacja podziemna". Bardzo kibicowałam. Ostatnio mignal mi jakiś projekt. Okazuje się że wg urzędu instalacja podziemna pozwala na dosadzenie kilku kęp traw i bylin 🤦‍♀️
          Kaktusy siech sobie tam posadzą i nie zawracają głowy.
          • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 09:20
            Biora do roboty ziomkow debilow, to im takie projekty wychodza. Podpowiadam -posadzić PNĄCZA NA PODPORACH. 🙄
          • mid.week Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 15:42
            znalazłam te wizualizację "przywrócenia zieleni" - 3 drzewka i trawa

https://scontent.fpoz5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/298063942_588597202633679_8231487020772754028_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=9T6av-hGKwUAX9dWOlw&_nc_ht=scontent.fpoz5-1.fna&oh=00_AT96xz8NzJaGpFGpDTWU3ZOJoYm8pb1FxhrS3Mv41f2Eug&oe=631B445E
            • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 16:50
              Dla mnie jawna kpina z mieszkancow, zwlaszcza tych, ktorzy maja okna na ten beton.
        • babsee Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 13:43
          Na Nowym Targu najlepsze sa betonowe leżanki smilew zyciu nie widzłam czegos bardziej brzydkiego i głupiego. Zreszta, po zabiegach pana architekta, ten plac po prostu umarł śmiercią naturalną.
          • mid.week Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 15:44
            tak, a w każdym kolejnym projekcie te nieszczęsne ławki-leżanki zostają. Są niepraktycznie i strasznie niewygodne.
    • novembre Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 21:15
      Lać po gębie i patrzeć, czy równo puchnie. Kto to dopuszcza do realizacji?? Kto potem chce spędzać czas latem na patelni? Nawet ostatnio otwarcie takiego ryneczku odbyło się w pobliskim parku, no ciekawe, dlaczego.
    • pade Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 21:20
      Masakra. A tak pięknie było.
    • hanusinamama Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:17
      Polecam ksiązkę Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta -Jan Mencwel. Bardzo też lubię go posłuchać, mądrze facet mówi nie tylko o betonozie, pierdolcu wycicnania drzew.
    • taki-sobie-nick Re: Betonowanie rynków w miastach 04.09.22, 23:19
      Co to za miasto?
      • neptunka Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 01:08
        Kielce
    • aagnes Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 07:50
      Dodam tylko, ze pod postami na ten temat np na facebooku pojawia sie mnóstwo głosów ludzi, ktorzy są zadwololeni, ze tak jest elegancko, drezwa to smietnik w postaci liści itd, malo tego, niektorym brakuje jeszcze miejsc do parkowania. kolejny powód, zeby stąd jechac, hen, najdalej, ten kraj to dno mentalne, kołtun i nic sie nie zmieni.
      • 1matka-polka Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 08:08
        "mnóstwo głosów ludzi, ktorzy są zadwololeni, ze tak jest elegancko"

Bo sami tam nie mieszkaja i nie musza przebywac, kiedy jest 50 C. A do tego nie maja wyobrazni. 🤷‍♀️
      • hanusinamama Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 14:52
        BO taka mamy mentalnośc w PL. Las tez musi byc wysprzatny z lisci, z gałęzi i umarłych drzew. Debile
    • purchawka2020 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 08:16
      Dodam jeszcze powszechne stanowisko wojewódzkich konserwatorów zabytków, którzy widzą Rynek jako miejsce reprezentacyjno - handlowe i napierają na utwardzanie powierzchni , żeby to wyglądało jak przed wojną.
      Tylko funkcja Rynku przez te 100 lat się zmieniła - nikt tam nie przyjeżdża furmankami handlować żywizną tylko ludzie chcą sobie posiedzieć przy fontannie, polizać lody, puścić dzieci z hulajnogą, menele chcą wysączyć piwko. Nie da się tego robić latem w pełnym słońcu ( czyli od połowy kwietnia do końca września ).
      • hanusinamama Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 14:53
        W książce Jana Mencwela jest pięknie opisany przykłąd jak to konserwator zabytków zabronił posadzić drzewa bo nigdy na tym historycznym rynku ich nie było....do parkingu dla samochodów juz nic nie miał smileZapewne 250 lat temu były tam parkingi...
    • kochamruskieileniwe Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 10:25
      No bo tak pięknie jest teraz i wielkomiejsko...
      Przykładowe zdjęcia z Wielkopolski.
      Kórnik pokazywałam w poprzednim wątku dotyczącym betonozy.

Teraz kolejne miasteczko.

A i jeszcze targowsko 2 razy w tygodnu trzeba wyrzucić (kilka straganów warzywno-owocowych), bo to tak szpeci krajobraz...

Przed remontem (kostka brukowa na środku)
      https://mapio.net/images-p/23668870.jpg

Po remoncie - z obowiązkowa fontanną,
      https://www.galeriawielkopolska.info/wp-content/uploads/2021/04/dolsk-4.jpg

• turzyca Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 15:08
        >A i jeszcze targowsko 2 razy w tygodnu trzeba wyrzucić (kilka straganów warzywno-owocowych), bo to tak szpeci krajobraz...

Gdzieś w dyskusji przeczytałam, że to betonowanie to właśnie po to, żeby umożliwić handel i w ogóle spotkania ludności, koncerty, występy itp.
        • balbina1710 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 16:19
          turzyca napisała:

> >A i jeszcze targowsko 2 razy w tygodnu trzeba wyrzucić (kilka straganów wa
          > rzywno-owocowych), bo to tak szpeci krajobraz...
          >
          > Gdzieś w dyskusji przeczytałam, że to betonowanie to właśnie po to, żeby umożli
          > wić handel i w ogóle spotkania ludności, koncerty, występy itp.
          >

Ale to jest calkiem rozsadne podejscie. Ja mieszkalam w kilku wielkich europejskich miastach i wszedzie tak bylo. Rynek/Stare Miasto to nie byl park. Niekoniecznie wybetonowany ale wylozony kostka granitowa potrafi wygladac pieknie. I na tych rynkach cos sie ciagle dzialo. W kamieniczkach wokol placu masa kafejek. byla masa kafejek. A na placu albo targ, albo jakeis swieto, festiwal, koncert, jarmark... Nikt sie od slonca nie rozpuszczal - bylo od groma parasoli. Parki to byly wokol. I tak bym chciala miec. Masa zieleni na osiedlach. Od groma parkow w miescie. Ale niekoniecznie na rynku. No kurcze, taki Krakow ma dwa rynki, oba utwardzone. I kilka krokow do Plant, jak ktos chce sobie pod drzewem posiedziec, czy alekami pospacerowac. Nie rozumiem tego upierania sie, ze to akurat rynek ma byc zielony.
          • nenia1 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 17:18
            balbina1710 napisała:

> Ale to jest calkiem rozsadne podejscie. Ja mieszkalam w kilku wielkich europejs
            > kich miastach i wszedzie tak bylo. Rynek/Stare Miasto to nie byl park. Niekonie
            > cznie wybetonowany ale wylozony kostka granitowa potrafi

Wycinanie drzew nigdy nie było zbytnio rozsądne, ale faktem jest, że puste betonowane/brukowane
            rynki w miastach to wcale nie jest Polska specyfika.
            • tanebo001 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 17:21
              Tylko że średniowiecze mamy już dawno za sobą...
              • yadaxad Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 17:27
                W średniowieczu akurat uwielbiano kompanie się. Pomijając, że tym określeniem obejmuje się tysiąc letni okres.
          • kochamruskieileniwe Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 17:31
            Kostka granitowa ulozona nie scisle, tak ze woda deszczowa wsiąka a nie splywa jak ze sciśle ulozonych plyt jest ok.
            W tym przypadku na liczne kafejki wokol rynku bym nie liczyla, bo miasteczko ma ok. 1600 mieszkancow i niewielu turystow. Miasto wplalo zainwestowac w rynek niz w jezioro, ktore mogloby przyciągnąć turystow.
    • gulcia77 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 10:33
      To zdjęcia z mojego własnego miasta. Obecnie miasto próbuję tą kostkę maksymalnie zazielenić, ale to tylko pudrowanie trupa.
      • aagnes Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 12:15
        Mozna zamordowac czlowieka, ale mozna tez zamordowac miasto. to powinno byc karane jak zbrodnia.
      • bywalec.hoteli Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 12:17
        coś podobnego widziałem w Rybniku
      • figa_z_makiem99 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 12:26
        Wszędzie tak robią, w Gdyni próbują pudrować trupa i zabrali miejsca parkingowe przy ulicach, posadzili miejscami trawkę i ławki tylem do ruchliwej ulicy, kto tam usiądzie? A godzina parkowania 6 zł, centrum umiera.
    • barattolina Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 13:22
      Plac Solidarności, Szczecin. Obsypany wieloma nagrodami z dziedziny architektury.
      Widok na zdjęciach kolejno: z 2004r(Gazeta Wyborcza) i 2022r (Architektura-Murator).

Za dzisiejszy wygląd placu odpowiada Miasto i uznany architekt Robert Konieczny (KWK PROMES).
      Wiem, że teraz usiłuje się to naprawić i wprowadzić z powrotem więcej zieleni.
      • purchawka2020 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 13:48
        Parczew - przed, po i w trakcie.
    • morska-ton Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 13:49
      Betonoza... Straszna choroba... Ten zielony ryneczek taki piękny, nie rozumiem tego. Ludzie wszystko betonują, a tu nawet piasku zaczyna brakować,.
      • yadaxad Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 17:06
        Nie w jakieś aborcji, ale akurat w tym się objawia cywilizacja śmierci. Ma być niklowo i błyszcząco jak w prosektorium. Bo te jakieś drzewka, krzaki, w trawie rosną jakieś "perze", coś tam łazi i lata, to życie, a nie zamieciony porządeczek. Który wystarczy szlaufem pod ciśnieniem zamieść, by się znowu błyszczało.
        • kokosowy15 Re: Betonowanie rynków w miastach 05.09.22, 17:22
          Place, rynki powinny być (w miarę możliwości) zielone, porośnięte trawa. Miejsca targowe - już nie bardzo, nawet płyty ażurowe utrudniają chodzenie, posługiwanie się wózkami. Za to łączna powierzchnia byłych trawników, obecnie dokładnie zniszczonych przez parkujące samochody jest na jednym niewielkim osiedlu wielokrotnie większa niż największy centralny plac w miescie0

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka