Dodaj do ulubionych

Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonów

04.09.22, 12:07
Jakie odmiany się wam w tym roku spisały? Jakieś choroby?

Olbrzym Malinowy i Olbrzym Żółty jak do roku dopisały najlepiej.

Poza tym to Oxheart z czerwonych oraz Włoskie Costoluto Florentino i Costoluto do Parma jak zwykle genialnie owocują. Tak samo dark Galaxy it'd. Shapka Monomahia też ladnie
MoneyMaker też pięknie. Nie wsadzę już Ożarowskiego bo jest beznadziejny już kolejny rok.

Z czarnych to prym wiedzie Brandywine a Black Prince to coś kiepski w tym roku. Reszta tak sobie.
Obserwuj wątek
    • asfiksja Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 12:15
      Od lat uprawiam tylko 1 odmianę - pomidor koktajlowy "koralik". Bardzo duże plony, zero chorób, bez osłon, bez palików. Jedyna wada jest taka, że to małe bździągwy.
      • riki_i Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 13:06
        A nie masz problemów z grubą skórką w koktajlowych?

Ja lubię nieduże malinowe. Teściowa w foliaku odnosi sukcesy ze wszelkimi odmianami, u mnie w warszawskim ogródku niestety trzeba strasznie walić chemią bo inaczej wszystko gnije. Hoduję sobie ostatnio tylko ilości śladowe .
        • szmytka1 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 21:00
          Niektóre tak mają. Spróbuj yellow pearsheaped. Te maja cienka niezależnie czy donica balkon, namiot foliwoy, czy grunt, ale u mnie są dosyć podatne na zaraze. Co roku chorują i muszę je pryskać.
          • nena20 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 08:36
            Mam , dla mnie są okropne w smaku.
        • asfiksja Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 17:50
          Akurat te "koraliki" nie mają takiej grubej skóry jak np. pomidory lima. Mnie też wszystko gnije oprócz tej jednej pancernej odmiany (nie używam folii ani żadnej chemii w ogrodzie, nie pryskam też żadnymi ekologicznymi wynalazkami). Malinowe zgniły mi raz spektakularnie, bardzo mnie to sfrustrowało.
      • taniarada Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 13:17
        Ja polecam tę odmianę ,nie hoduje dużych .Trzeba koło tego chodzić ,a dla mnie niech sobie samo rośnie .Nie jestem zapaleńcem ogrodowym , choć ogród mam duży i jest miejsce dla wszystkiego. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://eko-ogrody.pl/katalog-produktow/310-pomidor-kokt-czerwony-1szt-primabella-.html&ved=2ahUKEwivyZfsgPv5AhVC_SoKHffCBQcQFnoECBAQAQ&usg=AOvVaw11-3F89jKs-Ks25IFR_y-T
    • taniarada Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 13:11
      Pomidory koktajlowe .Mam ich całe pólko .W sumie obrodziło wszystko .Jabłka ,grusze borówki i jeżyny teraz dochodzą .Mam dwa drzewka głogu to zrobię wino ,dobre na serce .Jak parę lat temu wstecz to orzechy włoskie nie rodziły ,blisko jest rzeka i był przymrozek .Dobry rok dla plonów i szczególnie dla mnie bo mogę zaznać odrobiny radości ,a ciągle w pogoni za pracą i pieniędzmi .Pozdrówka.
    • chebellacosa92 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 13:26
      Ja zrezygnowałam z uprawy pomidorów - już mi się nie chce łazić koło tego, pryskać, pielić, obrywać, podlewać. Nawet folii na konstrukcję nie naciągnęłam. Jest nas trójka, w tym jedno niepomidorowe. Przetworów nie robię. Siły już nie te i chęci brak.
    • wapaha Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 13:28
      nienawidzę cię za to co napisałaś
      nic nie rozumiem tongue_out

U mnie sa po prostu pomidory tongue_out - znam gałązki,malinowe, bawole oko,czekoladowe, daktylowe, gruszkowe,koktajlowe

• princesswhitewolf Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 14:08
        A bo to są nazwy własne odmian.
        • wapaha Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 14:11
          to jeszcze nie ten etap u mnie smile
    • memphis90 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 13:43
      Kupiłam czarne Dancing wiht Smurf i ten krzak był szalony. Nie wiem, czy tak miało być, ale krzaczor zdominował warzywniak, miał chyba z 10 głownych pędów, które się potem rozgałęziały i rozgałęziały... Ale pomidorki dobre. Poza tym miałam jakieś koktajlowe Tiny Tim, Micro Tom - powinnam była przewidzieć, że satysfakcji z tego nie będzie, nomen omen i te sprawy... I jakieś koktajlowe/karłowate no-name'y z Lidla, całkiem smacznie urosły.
      • princesswhitewolf Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 14:09
        >. I jakieś koktajlowe/karłowate no-name'y z Lidla, całkiem smacznie urosły.

Nazwa to Lidl koktajlowy i już
      • pade Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 20:45
        U mnie też coś szalonego wyrosło. I to pomiędzy malinami a rzędem truskawek. Małe koktajlowe.
        Owszem, sadziłam, ale dwa lata temu i nie w tym miejscusmile
    • kropkaa17 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 14:10
      Ten rok był dobry dla pomidorów, bez zarazy, sprawdziły się wszystkie które zasadziłam: malinowy ożarowski, beta, bawole serce, koktajlowy cherolla, żółty gruszkowy perun i san marzano.
      Zebrałam już ponad 80 kg i końca nie widać, krzaki jeszcze oblepione.
      • princesswhitewolf Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 14:11
        To może ja mam jakiś felerny ten ozarowski....,🤔?
    • ms.piggy Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 19:39
      moje zdechlaki sad
      mam przebudowywany ogród, wiec tylko 2 doniczki, ciagle przestawiane, ruszane, przesuszone albo zalane
    • solarpowerprincess Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 20:33
      W tym roku poszłam we włoskie San Marzano. Owocują obłędnie.
      • astomi25 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 20:54
        smile
      • szmytka1 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 20:57
        Moje w zeszłym roku lepiej niż w tym.
    • szmytka1 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 20:57
      Ja mam kilkadziesiąt odmian, więc trudno mi powiedzieć co najlepiej. Może marmande bardzo duO owocow. Malinowe też się spisują, malinowy olbrzym i malinowy o nieznanej nazwie, bo dostalam od sasiada
      • ladymercury Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 21:07
        Moje odkrycia premierowe to: Gardeners Delight (Monty go uprawia, w tym roku po raz pierwszy nasiona były dostępne w Obi, więc od razu kupiłam), Perun, Pikador. Z uprawianych kolejny rok Nepal i Health Kick.
        Niedźwiedzia Łapa mnie zawiodła, podobnie Betalux. Moze za mały na upały i ulewy. Krzaki całe w błocie.

Już zlikwidowałam pomidory, bo zaraza idzie. Mamy na działkach gościa, który z uporem maniaka sądzi co roku grzadke ziemniaków.
        Zresztą teraz zaglądam na RODOS tylko w weekendy. Większość pomidorów już dojrzała, te niedojrzałe dochodzą w altanie. Starczy na jskis czas 😄, przetworów też zrobiłam mnóstwo.
        • ladymercury Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 21:12
          Aha i żółte z marketu, może to Ożarowski żółty.
      • princesswhitewolf Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 10:45
        No właśnie szmytka, te olbrzymy polskie to świetne pomidory sa
    • aadrianka Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 20:59
      Pomidory mam na balkonie, i malinowe mają rozmiar koktajlowych, a krzak Red Pear wydał zawrotną liczbę 3 owoców, ale ja rośliny uśmiercam samym spojrzeniem, więc i tak jestem dumna. W przyszłym roku przymierzam się do Bawolego Serca, czy to ma szansę owocowac na balkonie z wystawą wschodnią?
      • ladymercury Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 05:58
        Ja mam porównanie tej samej odmiany na balkonie, w gruncie na działce, w donicy na działce (koktajlowe i samo kończące czyli mniejsze krzaki). Porównanie zdecydowanie na korzyść donicy.
        Balkonowe mniejsze owoce, mniej owoców.Tak, że na balkonie będę upeawuac raczej zieleninki.
        Balkon południowo zachodni, ale typu loggia.
    • barattolina Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 22:50
      Ja się wpisze nie w temacie, ale to jedyne miejsce gdzie mogę być zrozumiana - kocham Bawole Serca 😍❤️🍅… jeść oczywiście, bo o hodowli nie mam bladego.
      • ladymercury Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 06:00
        🍅🍅🍅🍅🍅Amore pomidore🍅🍅🍅
        • default Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 13:29
          U nas właśnie Bawole serca w tym roku udały się znakomicie. Dużo, wielkie, dorodne, mięsiste, bez plam i chorób. Pyszota.
          Poza tym Limy - też udane, one z kolei raczej na przetwory, ale smaczne i na świeżo.
    • smoczy_plomien Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 23:19
      W tym roku założyłam warzywnik i pierwszy raz w życiu hodowałam jakąkolwiek roślinę. Ogólnie jestem bardzo zadowolona z plonów, tym bardziej, że na razie nie mam szklarni i hoduję tylko w gruncie. Najbardziej jestem zadowolona z Noir de Crimee. Jantar wyszedł ładny i duży, ale głównie córce smakuje, dla mnie w smaku średni. Malinowy olbrzym nie wyszedł olbrzymi. Lima bardzo płodna. Black Cherry pyszny i plenny. Z chorób to musiałam wywalić 2 krzaki Limy, bo chyba alternarioza na nich wyszła, ale to pewnie kwestia nasion, bo córka je sadziła z zestawu dla dzieci. A tak to pod koniec sierpnia przyszła zaraza ziemniaczana, ale prysnęłam i chyba jest pod kontrolą, bo mąż właśnie pojechał na działkę i mówi, że nie widzi liści do usunięcia - co przynajmniej znaczy, że krzaki nie obumarły jeszcze w całości, bo że coś tam nowego wylazło to nie wątpię, tylko stary nie umie szukać.
    • bywalec.hoteli Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 04.09.22, 23:49
      zasadziłem na mojej nowej hawirze pomidory azerskie z Azerbejdżanu i wyszły pico bello 😀
    • tairo Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 02:59
      Duże: Brandywine we wszystkich kolorach tęczy, German Orange Strawberry, bawole serce.
      Na przetwory: San Marzano.
      Koktajlowe: żółte gruszki, ewentualnie czerwone gruszki.
      Z bardziej fantazyjnych Indigo Blue Beauty i Pineapple, bo nie dość że ładne, to i smaczne.
      Z czarnych najlepiej się sprawdzają Brandywine i krymski.
      Moneymaker rośnie dobrze, ale w smaku przegrywa z kretesem. Ożarowski jest smaczny jak na sklepowy, ale w ogrodzie nie rzuca na kolana.
    • lily_evans011 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 07:50
      Mam 2 odmiany pomidorków koktajlowych, klasyczne czerwone kulkowate i żółte gruszkowe. Dużo pożółkłych liści, codziennie dojrzewa kilka pomidorków, widzę dużo zielonych, może jeszcze dojrzeją. Myślę, że wahania pogody - raz upały, a raz ulewne deszcze i chłód - nie były sprzyjające dla nich.
      Mam gąszcz krzaków i zastanawiam się, czy to przetrzyma zimę, czy na wiosnę ewentualnie wysiewa się nowe, bo nie mam pojęcia.
      • berdebul Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 08:34
        Nie, wiosną siejesz nowe.
        • lily_evans011 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 08:44
          W sumie może i dobrze, bo cały balkon mam tym zajęty, w przyszłym roku chcę mieć może ze 3 krzaczki tych badyli. A co warto posadzić, żeby cały rok żyło? Chcę mieć taką roślinę, która wytrzyma wszystkie warunki, plus kącik ziołowy, pomidorki w ograniczonym zakresie, ze 3 doniczki truskawek, sezonowe kwiaty (teraz ledwie wcisnęłam w ten bajzel jedną jeżówkę purpurową, to moja "pamiątka znad morza").
          Z drugiej to mi smutno, bo w jednej donicy te pomidory będą zaraz mojego wzrostu i dobrze sobie prosperują...
          • berdebul Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 10:58
            Jak chcesz małe krzaki to szukaj odmian samokończących, lub bardzo małych jak Tiny Tim (dorasta do 30 cm, ładnie owocuje). Albo (o ile masz gdzie powiesić) uprawiaj do góry nogami.
            Cały rok można hodować ostre papryczki, o ile na zimę zabierzesz je do środka. Lisc laurowy podobnie.
            Drzewko oliwne spokojnie wytrzyma zimę na zewnątrz, a jest ładne, pięknie kwitnie (słodki, delikatny zapach) i nawet oliwki się udają.
            • lily_evans011 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 12:43
              O, i już mam dzięki tobie tyle fajnych idei!
              • pade Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 23:47
                Zostałaś ogrodniczką? 🙂
    • nena20 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 08:43
      Kocham pomidorki papryczkowy z biedronki, udały się super. Duże krzaki i powtarzają owoce jak w sklepie. Mam też bawole serce ale nie jestem jakoś zachwycona. Koralik, maskotka, Ola polka też fajne. Mam jeszcze żółte gruszki, yellow coś tam.....okropne w smaku. Już sobie szykuje nasiona, kupuje różne odmiany pomidorów i jeśli mi smakują pobieram nasionka. Ostatnio kupiłam pomidor rosmamunda , taka malinowa sakiewka, już pobralam nasionka.
      • szmytka1 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 10:55
        A mnie yellow pearsheaped smakują najlepiej że wszystkich moich pomidorów, mam kilkadziesiąt odmian 😆
        • nena20 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 11:17
          Kurcze nie wiem co z nim jest nie tak. Rośnie jak dziki, ma pełno owoców, nawet jeszcze kwitnie. Smakiem mnie nie zachwycił, mężowi podrzucam do sniadaniowki😜
          • szmytka1 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 11:26
            Nic z nim nie jest nie tak, po prostu ty i ja mamy różny gust i smakują nam inne rzeczy.
            • nena20 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 12:24
              Smak pomidora zależy również od gleby, stosunków wilgotnościowych. Być może u mnie jest za sucho? Podobnie bawole serca są takie sobie, a większości smakuje.
              • szmytka1 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 14:45
                Ja mam je na balkonie, w namiocie I pod chmurką, aż takich różnic nie ma 😉
    • hanusinamama Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 11:25
      Nie mam szklarni a w wakacje duzo wyjezdzamy. Sieje więc od kilku lat koktailowego maskotkę, red cherry i żółtą olę polkę. W tym roku miałam w sumie 19 krzaczków. Przy czym sporo z tego wzieła sąsiadka która mi do kotów przychodziła. Jak wróciłam czesc zjedlismy na surowo, częśc jak co roku upiekłam z czosnkiem, tymiankiem i zawekowałam.
    • enigma81 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 11:55
      Mam malinowe i bawole serca.
      Obie odmiany się sprawdziły, ale lepsze był spod folii niż z gołek grządki. Plus zero zmian na skórce a te na świeżym powietrzu pękały mi na krzaku jeszcze i później skórka robiła się brzydka.
    • kura17 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 15:14
      uwielbiam pomidory, najlepiej roznokolorowe smile
      dajcie wiecej zdjec, blagam!

sama nic nie mam w ogrodku, ale zjadam z rozkosza.
      • lily_evans011 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 05.09.22, 15:20
        A proszę bardzo. Codziennie mam tego typu zbiory, ale tak o połowę mniejsze.
        • annaboleyn Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 10:47
          Łaaaadnie! Jestem pomidorową psychofanką ❤️
          • lily_evans011 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 12:45
            A jakie smaczne są, słodziutko-kwaskowe. I nawet te czerwone, które dojrzały teraz, są lepsze od tych sprzed tygodnia, ciekawe.
            • annaboleyn Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 16:57
              Bo pewnie dojrzewały w innej pogodzie?
    • babsee Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 10:36
      Oooo!ja też już nigdy nie zasadzę ożarowskiego- szkoda miejsca dla niego. Krzaki ccvienkie, patykow trzeba z 10 żeby toto ustało i po 4 pomidory na krzaku.Do bani
      Ja postanowilam, że w przyszlym roku zasadze same krakowskie, sa najlepsze, ale ja nie lubie pomidorow gigantów, ja na nie mówie Gargamele, takie powyginane. Krakowskie super owocują, i to juz wczesnie zaczynaja a jeszcze mam na krzakach z 5 kg i czekam az dojrzeją.
      Od 2 lat psikam pomidory tylko i wyłącznie opryskiem z drożdzy- nie ma żadnej zarazy, a rosną jak oszalałe. Polecam,
      generalnie ten rok jest pomidorowy smile
      • princesswhitewolf Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 10:46
        A krakowskie to jaka to odmiana? To sobie z Polski ściągnę i wypróbuję za rok
    • berdebul Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 10:52
      Bez chorób, ale też bez szału. Miały ciężką, zimną wiosnę, mimo szklarni. Dużo sadzonek padło całkiem. Nie zawiodła miranelka (żółty, koktajlowy), odmiany galaxy, czarny koktajlowy (z marketu). Całkiem padły tajskie, nie wytrzymały zimnej wiosny sad
      • berdebul Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 10:59
        Mirabelka
    • heca7 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 12:55
      U mnie w tym roku same nowe odmiany. W szklarni. Dość wcześnie wyniosłam pod szkło. Najpierw długo stały i się namyślały. Potem ruszyły w górę i nadal kwitną.
      Hitem okazał się chocolate cherry. Mały owoc, bardzo słodki. Ostatnio coś słabo dojrzewał. Co chciałam zrywać to nie było dojrzałych. Sprawa się rypła jak któregoś dnia poszłam znowu zerwać pomidory, widzę z daleka, że ktoś jest w szklarni. Pewnie dziadek podlewa. Podchodzę a tam mój mąż stoi w środku i rąbie prosto z krzaka tylko te małe tongue_out
      Od lat nie mam pomidorów poza zadaszeniem. W Polsce to "głupiego robota". Zaraz dopada je zaraza ziemniaczana. W tym roku nie mam ale też starannie zamykałam szklarnię zawsze kiedy miało padać.
      __
      • princesswhitewolf Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 14:36
        Podlewaj drożdżami systematycznie. Konkurencja dla ziemniaczanej zarazy
        • heca7 Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 14:39
          Ok, dzięki za info smile
    • maly_fiolek Re: Pomidory -Wasze wrażenia z tegorocznych plonó 06.09.22, 16:28
      Olbrzym Malinowy i Bawole Serce w szklarni obrodziły jak złoto smile.
      Tak samo jak Awizo w gruncie smile.
      Zrobiłam chyba z 50 słoików z sosem pomidorowym lub pomidoropochodnym z cukinią, papryką, cebulką, czosnkiem, i co mi tam do gara wpadło.

Zaskoczyła mnie plenność papryk smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka