Dodaj do ulubionych

podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za dużo?

05.09.22, 17:21
ematko wszystkowiedząca ratujsmile
mam jak niżej

268,40 mg/dl

norma 115 - 190

jaka może być przyczyna? i co z tym zrobić?
Obserwuj wątek
    • szare_kolory Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 17:33
      Przyczyn może być kilka. Najprościej pewnie przeanalizować co jadasz i jak działa Twoja wątroba. Potem też zastanowić się jak byłaś przygotowana do badania. No i przy takim wyniku, tak znacznie odbiegającym od normy, lekarz powinien zinterpretować całość. Bo zakładam, że badałaś nie tylko to. Trzeba by pewnie porównać np. z poziomem cukru.
    • esperantza Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 17:54
      Przede wszystkim ważne są frakcje. Btw, ja ostatnio usłyszałam ze tez mam podwyższony 196 😏
    • q_fla Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 18:09
      Podobno dużo, ja mam o wiele więcej i to tego niedobrego, podobnie trójglicerydy wywalone w kosmos. Mamy tak rodzinnie. Moja mana ma 78 lat, ma o dwa i cztery lata starsze siostry. Nie mają żadnych problemów z sercem, mało tego nie biorą żadnych leków. Mamie trochę pamięć siadła, najstarsza słabo słyszy, ale już jako dziecko ogłuchła na jedno ucho od wybuchu bomby w czasie wojny. Średnia właśnie wróciła z pieszej pielgrzymki do Częstochowy, aktywnie uczestniczy w kole PTTK.
      Wg lekarzy z takimi wynikami chol już dawno nie powinny żyć. A ja takie same wyniki jak teraz miałam 30 lat temu.
    • damartyn Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 18:11
      Wazniejszy poziom trójglicerydów.
      • q_fla Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 14:33
        Ja mam wszystko co złe wywalone w kosmos. W ogóle nie jem pieczywa i typowo mącznych potraw, cukier traktuję jak przyprawę. Mam dużo ruchu, także w pracy, regularnie chodzę na basen i jeżdżę na rowerze. I nie mam nadwagi.
    • lisciasty_pl Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:19
      Oni co kilka lat obniżają tą normę żeby wciskać ludziom statyny. Dopóki trójglicerydy są nisko nie ma się co przejmować.
      • malenka9 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:31
        lisciasty_pl napisał:

> Oni co kilka lat obniżają tą normę żeby wciskać ludziom statyny.

Otóż to. A to gówno, czyli statyny na wszystko inne zaszkodzi, a i tak tego tzw. zlego cholesterolu nie obniży. Gdy są podwyższone trójglicerydy, wtedy jest się czym przejmować. Na podwyższenie poziomu trójglicerydów ma wpływ obecnie obowiąziująca piraminda żywieniowa, czyli styl odżywiania, w którym dominują węglowodany.
        • malenka9 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:33
          ...piramida
          • memphis90 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 21:14
            No nie, bo piramida absolutnie nie promuje podawania cukrów prostych, wręcz przeciwnie - a trójglicerydy biorą się z nadmiaru cukrów prostych. Jedząc węglowodany złożone i dużo błonnika nijak nie wybijesz sobie TG w kosmos.
            • malenka9 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 21:25
              memphis90 napisała:

> - a trójglicerydy biorą się z nadmiaru cukrów prostych.

Ssałaś kiedys w ustach chleb? Pytanie..po jakim czasie staje się on w ustach słodki?

• malenka9 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 23:09
                Odpowiem. Wielocukier zawarty w pieczywie już w ustach jest w stanie przemienić się w glukozę, czyli cukier prosty.
                • memphis90 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 18:47
                  Hipertrójglicerydemia jako zjawisko chorobowe nie jest związana z obecnością jakiejkolwiek ilości glukozy w diecie czy tez w organizmie. Winne są skoki glikemii związane ze spożyciem dużych ilości cukrów prostych, nie z powolnym trawieniem wielocukrow (tudzież ssaniem chleba…), jako ze wówczas - stymulowane przez insulinę - uruchamiane są mechanizmy obniżania stężeń glukozy, w czasie których nie jest ona na bieżąco użytkowana, tylko przekształcana w kwasy tłuszczowe.
            • kk345 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 09:20
              memphis90 napisała:

> No nie, bo piramida absolutnie nie promuje podawania cukrów prostych, wręcz prz
              > eciwnie - a trójglicerydy biorą się z nadmiaru cukrów prostych. Jedząc węglowod
              > any złożone i dużo błonnika nijak nie wybijesz sobie TG w kosmos.
              >
              Nie warto z nią podejmować polemiki, to neofitka paleo, czy innej bzdury, lata tu z krużgankiem...
      • marta.graca Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:36
        Nie, przy takim poziomie cholesterolu nie dostaniesz statyn. Lekarz zalecił mi ruch, zmianę diety i kontrolę za kilka miesięcy.Moja mama bierze statyny- ale ona wyjściowy miała blisko 400.
        • marianna211272 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 21:26
          ja dostalam ale ruch byl,odzywianie prawidlowe i jestem szczupla.Sprobowalam jeszcze dieta dodatkowo ograniczyc to mi wystrzelil jeszcze bardziej bo nie chcialam brac prochow
          • alfa36 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 22:06
            Czyli masz genetycznie podwyższony poziom? Bierzesz statyny?
          • wapaha Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 20:49
            marianna211272 napisał(a):

> ja dostalam ale ruch byl,odzywianie prawidlowe i jestem szczupla.Sprobowalam je
            > szcze dieta dodatkowo ograniczyc to mi wystrzelil jeszcze bardziej bo nie chcia
            > lam brac prochow

a jaką dietą ?
            wymyśloną czy rozpisaną przez dietetyka ?
            bo wiesz, ja uważałam sie za mądrą i świadomą , zwracałam uwagę na to co jem i jak jem- jestem aktywna fizycznie, ponadprzciętną ( jesli chodzi o czas spędzony na aktywności i jest intensywność) . Dopiero jadłospis ułozony przez dietetyka stricte pode mnie pokazał mi jakie błędy robię i nauczył jak ich unikac ( do tego wspomaganie poprzez suplementację kwasów omega 3 i 6 itp)
    • malenka9 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:24
      panna_lila napisała:

> ematko wszystkowiedząca ratujsmile
      > mam jak niżej
      >
      > 268,40 mg/dl
      >
      > norma 115 - 190
      >
      > jaka może być przyczyna? i co z tym zrobić?

Olej to. Statyny, broń cię panie bosze od nich., gdyby ci ktos wmówil, ze masz je brac. Sprawdz trójglicerydy. To jest wazniejsze.
    • bib24 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:28
      nie pamiętam dokładnie liczb ale tak z pamięci, jeżeli grozi ci zawał to branie statyn przed 5 lat statystycznie przedłuży ci życie o 3 dni ale dowali pełno skutków ubocznych smile taka to siła statyn.
      • alfa36 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 16:54
        Skąd ta wiedza? Mam przepisane statyny. Cholesterol powyżej 300, trójglicerydy w normie. Genetycznie obciążona. Niedoczynność tarczycy.
        Jeszcze nie biorę...
        • bib24 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 17:57
          słuchałam różnych wykładów i tak wychodzi z badań. statyny może obniżają cholesterol ale słabo przedłużają życie po prostu.
          • alfa36 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 20:44
            Dzięki. Od wiosny rozmyślam. A ostatnio mam trudny czas i wiecznie ochotę na słodkie. Aż boję się zbadać cholesterol...
            • wapaha Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 20:50
              alfa - chodź na priv, mam pomysł
    • iberka Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:39
      Podpinam się z czytaniem smile. Mnie wyszedł całkowity 5.34 mmol/l (norma do 5, wszystko inne ok, pani dr dorzuciła wyciąg z karczocha w tabletkach).
    • kk345 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:44
      Oprócz tego wyniku całkowitego masz jeszcze pewnie wynik HDL i nieHDL, dopiero te trzy dają obraz do omówienia z lekarzem- liczą się proporcje wszystkich trzech frakcji. Plus warto jeszcze spojrzeć na poziom cukru
    • wapaha Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 20:51
      Jest dużo za dużo
      Ale ważny jest poziom trójglicerydów

Przyczyny :
      - za tłusto
      -za słodko
      -przetworzone jedzenie
      - niedobór kwasów omega 3-6 /zaburzenie ich proporcji
      - brak błonnika
      - brak ruchu
      • panna_lila Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 22:35
        Jak patrzę na to co wypisałaś, to to nie może być przyczyną, bo
        -nie jem tłusto
        - nie jem słodkości w nadmiarze, kawałek ciasta raz na jakiś czas
        - nie jem przetworzonego....its, its😊
        • magata.d Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 09:14
          panna_lila napisała:

> Jak patrzę na to co wypisałaś, to to nie może być przyczyną, bo
          > -nie jem tłusto
          > - nie jem słodkości w nadmiarze, kawałek ciasta raz na jakiś czas
          > - nie jem przetworzonego....its, its😊
          A węglowodanów ile jesz? Chleb, makarony, ryż, kasze? A jakie masz trójglicerydy, bo to jest istotne, a nie cholesterol całkowity.
        • magata.d Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 09:15
          A owoców nie jesz za duzo? To też węglowodany.
        • pomozeciepomozemy Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 09:29
          A alko? Gdybam tak patrząc na dietę jednego z eksów?
        • wapaha Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 11:35
          panna_lila napisała:

> Jak patrzę na to co wypisałaś, to to nie może być przyczyną, bo
          > -nie jem tłusto
          > - nie jem słodkości w nadmiarze, kawałek ciasta raz na jakiś czas
          > - nie jem przetworzonego....its, its😊

a co z resztą ?
          ile węglowodanów ? ile surowych warzyw a ile owoców ? ile błonnika ? ile masz ruchu ?
          żeby stwierdzić, czy faktycznie coś twojemu organizmowi szkodzi musiałabyś rzetelnie przyjrzeć się każdemu posiłkowi -bo tutaj mleko 3,2% do kawy i dziennie zbierze się szklanka, tutaj masełko, tu smażone potrawy- ale niewiele tylko raz dziennie itd itd

no i- juz kilka osób ci pisało - nie rozpatruje się cholesterolu wg jednego parametru-najważniejsze są trójglicerydy
    • no_easy_way_out Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 21:31
      Za duzo, choc nie jes to kosmos.

Co ma spore znaczenie, jezeli bedziesz robic regularnie:

- jak najmniej “zlych” tluszczow: tlustsze miesa, maslo, slodycze, smazone na glebokim oleju rzeczy
      - unikac cukrow prostych (slodycze, slodzone napoje, cukier w herbacie/kawie, ciasta)

- wiecej ruchu, Jesli masz go malo.
      Nawet chodzenie zwawym krokiem pomoze

- niektore tluszczem sa nie tylko ok ale wrecz wskazane- ja np jem pare razy w tygodniu awokado Oraz nieduzo (30-40g), ale czesto, najlepiej codziennie orzechy- w zasadzie kazde (ale niesolone i nieprazone) brazylijskie, migdaly, pecan, nerkowce

- jak lubisz wynalazki typu jogurt naturalny z ziarnami slonecznika, pestkami dyn, dosypac odrobine zmielongo siemienia (siemia?) lnianego

- duzo warzyw

- owoce - ale bez przegiec z ilosciami.
      Jak jablko to jedno-dwa a nie 5.
      Jak winogrona to srednia kisc a nie pol kilo itd

- soli owocowe w umiarze- 200-300ml ok, litr dziennie nie ok

- ryby ok ale nie za czesto (raz-dwa na tydzien), najlepiej nie z puszki i nie w oleju.a Jesli juz w oleju to odcisnij.

I najwazniejsze- to nie ma byc akcja ktora potrwa “az” tydzien, tylko zmiana przyzwyczajen, zeby to trwalo miesiacami . Wtedy co najmniej polowa tego stanie sie Twoja druga natura- chyba, ze sie do czegos z powyzszych strasznie zmuszasz- wtedy wyluzuj

Nie trzeba strasznie pilnowac kazdej jednej kalorii , nie ma jednej rzeczy ktorej bym powiedzial ze w ogole zupelnie zero.
      Ale np. Jesli lubisz zolty ser , ale w sumie umiesz zyc bez niego , to 3-4 plasterki sera na tydzien smialo zjedz. Ale 3-4 plasterki sera dziennie to juz nie.
      Frytki tez sovie zjedz jak kochasz - ale raz na miesiac, a nie 2-3 razy w tygodniu
      Itd

Ja stosowalem to powyzej, plus jeszcze kilka pomniejszych rzeczy (ale podalem ponad polowe).
      Mnostwo korzysci
      Cholesterol ogolny spadl z ok 240 na 170-180 (zly spadl bardziej niz dobry).
      Ale korzysci bylo duzo wiecej.

Lekow nie bralem zadnych
      • panna_lila Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 22:31
        Dziękuję za tak szczegółowy wpis😀
      • czerwonylucjan Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 09:35
        A jakie to byly jeszcze inne korzysci?
        • no_easy_way_out Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 18:21
          Celem ataku mojego eksperymentowania na sobie nie byl tylko cholesterol, choc tak, tez.

Z innych korzysci calosci dodam ogolnie lepszy dobrostan zoladka, znaczna redukcja popoludniowej "sennosci" w okolicach 1-3, ktora wczesniej mialem duzo czesciej, wyraznie lepsze wysypianie sie (normalnie potrzebuje 7.5-8h srednio, zeby czuc sie dobrze - po tej akcji zauwazylem, ze nieraz budze sie po 6-6.5h i czuje sie calkiem fajnie, w sensie mam energie. To byl niespodziewany efekt ale bardzo sympatyczny).
          I kilka innych - ale te chyba najwazniejsze.

Tylko ze ja jeszcze kilka zmian, typu codziennie albo troche kefiru, albo kiszonej kapusty, albo ogorkow kiszonych (nieduzo).
          Bardzo rzadko cos smazylem - znacznie czesciej pieklem. Kiedys tak 50 / 50, a zmienilem na 10/90.
          Kostke masla jak mialem kupiona, to te sama kostke masla mialem grubo ponad pol roku pozniej (data waznosci poszla sie walic, ale co z tego, jak w zasadzie go nie uzywalem do prawie niczego).

Albo twardo pilnowalem, ze nigdy na pusty zoladek nic nie wypije z rana - wpierw zjem chocby pol banana; herbata dopiero wtedy.
          Albo ze zadnej kofeiny w czarnej herbacie ani kawie po godzinie 15 - chyba ze weekend, nie zamierzam isc spac przed polnoca, to wtedy tak do 17.

Dodam, ze to nie byla ogromna przemiana, bo ja odzywialem sie i wczesniej w miare zdrowo; ale jednak zblizylem sie mocno do odzywania cholernie zdrowego, takiego zahaczajacego o fanatyzm.

To co najfajniesze z tej dluzszej akcji to to, ze gdy w koncu odpuscilem przesadnie pilnowanie sie, to jakas polowa nowych przyzwyczajen ze mna po prostu potem zostala i mam je do teraz.
          • czerwonylucjan Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 18:45
            A o co chodzi z tym piciem na pusty zoladek?
            • no_easy_way_out Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 19:10
              Nie o cholesterol smile
              • czerwonylucjan Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 10.09.22, 12:54
                Domyslam sie, ale po co to robisz?
      • memphis90 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 18:54
        >ryby ok ale nie za czesto (raz-dwa na tydzien), >najlepiej nie z puszki i nie w oleju.a Jesli juz w >oleju to odcisnij.
        A co to za herezje??? Ryby i olej bardzo korzystnie wpływają na profil lipidów…

>Jak winogrona to srednia kisc a nie pol kilo itd
        >- soli owocowe w umiarze- 200-300ml ok, litr >dziennie nie ok
        Kiść to właśnie 0,5kg. Przywysokich tg winogrona lepiej odpuścić, maja bardzo dużo fruktozy. Soczki owocowe to najlepiej w ogóle odpuścić, 300ml soku to dużo.
        • no_easy_way_out Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 19:08
          >ryby ok ale nie za czesto (raz-dwa na tydzien), >najlepiej nie z puszki i nie w oleju.a Jesli juz w >oleju to odcisnij.
          A co to za herezje??? Ryby i olej bardzo korzystnie wpływają na profil lipidów…

Co masz na mysli? Jakos watpie, zeby cos odwotnego niz ja mowie. UWazasz, ze ryby 2 razy w tygodniu to stanowczo za malo, ze az jedziesz "herezja" ??
          Ryby puszkowe zwykle sa w oleju slonecznikowym. Odciskalem pare razy i tego oleju jest 35ml-40ml. To duzo kalorii "olejowych"; sam olej w takiej puszce to 300, 350 kalorii (!) - kalorie ktore mozna z powodzeniem zamienic na cos innego. U mnie osobiscie sa to orzechy, o czym wspominalem - ale to ja.

Chyba ze nie masz na mysli oleju w puszce?
          Moze mowimy o dwoch roznych olejach.
          Tylko ze napisalem wyraznie ze o olej z puszki mi chodzi, wiec juz nie wiem?
    • panna_lila Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 22:36
      Dziękuję dziewczyny, sprawdzę te pozostałe parametry o których piszecie, zobaczymy co powie pani doktorka
    • nuka_2 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 05.09.22, 23:31
      Oprócz oceny frakcji lipidowych, ważna jest tez ocena innych obciążeń- wiek, palenie, poziom cukru, wartości ciśnienia tętniczego, wywiad rodzinny itp Przy takich samych wartościach cholesterolu jednej osobie wystarczy dieta i aktywność fizyczna, innej trzeba włączyć statynę
    • purchawka2020 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 10:02
      A co poradzicie na cholesterol w towarzystwie jelita drażliwego?
      Więc błonnik i pełne ziarno odpada - najlepiej się czuję jedząc białe pieczywo z kefirem i makaron.
      • czerwonylucjan Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 10:19
        Blonnik rozpuszczalny? Taki jak w owsie czy jablkach?
      • magata.d Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 10:50
        purchawka2020 napisał(a):

> A co poradzicie na cholesterol w towarzystwie jelita drażliwego?
        > Więc błonnik i pełne ziarno odpada - najlepiej się czuję jedząc białe pieczywo
        > z kefirem i makaron.
        Wyżej juz tyle osób napisało, ze trzeba ograniczyć węglowodany i przetworzone jedzenie. Nie musisz jest tego pełnego ziarna skoro ci szkodzi. Ogranicz to białe pieczywo i makaron, i tyle. A jak masz podwyższone trójglicerydy, to ogranicz jeszcze bardziej. O słodyczach, fasdfoodach, przetworzonym jedzeniu to wiadomo, ze trzeba zupełnie wywalić.
        • magata.d Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 10:53
          Poczytaj, posłuchaj, poszukaj informacji o tym, ile syfu jest w olejach roślinnych (rzepakowym, slonecznikowym itp.). Może to ci szkodzi.
          • alfa36 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 17:04
            To masło jeść 🤔?
            • sol_13 Re: podwyższony cholesterol? czy to jest dużo za 06.09.22, 22:16
              Jeść, ale prawdziwe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka