Dodaj do ulubionych

Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowerowej

06.09.22, 09:27

www.onet.pl/motoryzacja/brd24pl/wielka-zmiana-dla-rowerzystow-i-kierowcow-resort-zrobil-to-po-cichu/l81gvz1,30bc1058
Niech ktoś mi wytłumaczy. Łopatologicznie.

Ps. Szlag trafił expres do kawy, a bez tego napoju nie funkcjonuje sad
Obserwuj wątek
    • runny.babbit Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:29
      Jak jesteś na masce samochodu to wina kierowcy, a jak wbijasz w bok to twoja.
      • martishia7 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 11:20
        Doskonałe wytłumaczenie! big_grin
    • pomozeciepomozemy Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:32
      Łopatologicznie: gdybym uważała, że mam pierwszeństwo na przejściach nie klepałabym dziś w klawiaturę.
    • thank_you Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:33
      Nie masz pierwszeństwa na przejeździe.
      • anilorak174 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:35
        Rowerzysta na przejeździe ma pierwszenstwo. Rowerzysta dojeżdżający do przejazdu juz nie.
        • thank_you Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:41
          Omg, skasujcie moj wpis, bo dokładnie to miałam
          Na myśli. 😂 A teraz bedzie 50 wpisów pod tym, co napisałam. 😃

Tak, kierowca nie musi ustępować rowerzyście DOJEZDZAJACEMU tak jak ustępuje teraz pieszemu.
          Nowelizacja dotycząca wtargnięć jasno pokazuje skalę problemu z rozpędzonymi rowerzystami, którzy drogi traktują jak własne podwórko i podchodzą swobodnie do zjazdów z chodnika na ulice, z ulicy na chodnik itp., itd.
          • kokosowy15 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 17:01
            Z chodnika na JEZDNIĘ, bo chodnik to też ulica. Oraz na PRZEJAZD ROWEROWY na tejże jezdni. Gdy kierowca jedzie samochodem 50 km/godz, to "zamula" ale rowerzysta przy 20 km/godz pędzi jak szalony. W cywilizacji pierwszeństwo jest dokładnie zdefiniowane, u nas jest "wtargniecie", jak w przypadku starszej pani, rozjechanej po pokonaniu połowy jezdni. W Europie obowiązuje pierwszeństwo z prawej, dlaczego ma nie dotyczyć rowerzystów?
            • thank_you Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 17:17
              Oesu, ile można.
        • thank_you Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:42
          Jesli możesz to zgłoś moj wpis, niech go skasują, bo bedzie wprowadzał w blad.
          • anilorak174 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:49
            Spox 🙂
    • skumbrie Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:45
      Jak obserwują niektórych rowerzystów (z roweru, żebyśmy miały jasność), to jestem za wysokimi karami, nie tylko ograniczeniem praw.
      • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:23
        Dziwne. Ja mam podobnie, ale w stosunku do kierowców… Obserwacje również z roweru big_grin
      • ichi51e Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 18:51
        no... zaskakujące ile ludzi porusza się ruchem Browna... naprawdę najbardziej prawej strony trzymają się dzieci...
    • mid.week Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 09:48
      Banda debili
      • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:24
        Dokładnie. To jest wręcz zachęta dla kierowców do jazdy w mieście a’la Schetyna.
        • gorzka.gorycz Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:27
          Może raczej zachęta dla niektórych rowerzystów do myślenia.
          • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:35
            Ile dziennie śmiertelnych wypadków powodują rowerzyści?
            System, w którym najbardziej niebezpieczni uczestnicy ruchu drogowego są zachęcani do szybkiej jazdy jest zły. A tworzenie konstrukcji warunkowego pierwszeństwa to jest debilizm, nawet ja na standardy rzadu PiS. Wyobraź sobie przepis typu „na drodze głównej samochód osobowy ma pierwszeństwo przed ciężarowym wyjeżdżającym z drogi podporządkowanej tylko wtedy, gdy już jest na skrzyżowaniu”.
            • gorzka.gorycz Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 11:20
              W jaki sposób są zachęcani? Co to ma wspólnego jedno z drugim?
              • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 11:28
                W bardzo prostu: jeśli kierowca zwolni i auto uderzy w rowerzystę, może być winny. Jeśli nie zwolni, to może tłumaczyć się, że rowerzysta wjechał mu pod koła. I sąd może przyznać mu racje.
                A prawo powinno zmuszać zwalniania w mieście, zwłaszcza w okolicy przejść i przejazdów dla rowerów, nawet jeśli kierowcy mieliby obrazić się.
                • gorzka.gorycz Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 13:39
                  A co szkodzi, żeby jadący rowerzysta zwolnił i rozejrzał się , czy nie wjeżdża pod samochód? Lub w samochód? Czy też wsiadając na rower magicznie nabiera praw do wszystkiego?
                  • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 15:07
                    Nie jestem przeciwnikiem rozglądania się i ostrożności. Natomiast to kierowcy zabijają na drogach, nie rowerzyści. Gorzej, że teraz kierowcy będą stymulowani do jeszcze mniej ostrożnej jazdy.
                  • kurt.wallander Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 18:57
                    Czyli to rowerzysta ma teraz co chwilę stawać i ruszać ponownie przed przejazdami? Bo jak nie stanie, to zostanie oskarżony o wjeżdżanie pod samochód?
                    • ritual2019 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 19:06
                      kurt.wallander napisała:

> Czyli to rowerzysta ma teraz co chwilę stawać i ruszać ponownie przed przejazda
                      > mi? Bo jak nie stanie, to zostanie oskarżony o wjeżdżanie pod samochód?

Co znaczy co chwila? Jesli trzeba to tak, nalezy ustapic. Drogi rowerowe przeciez maja znaki/sygnalizacje i sa tak skonstruowane zeby nie stwarzaly zagrozenia.
            • nangaparbat3 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 15:04
              Nie masz racji. Przejazdy rowerowe najczęściej umieszczone są w tym samym miejscu, co przejścia dla pieszych, i widoczność tam jest wystarczająca, ale tylko jeśli chodzi o osoby poruszające się pieszo, a nie gdy mamy do czynienia z rozpedzonym rowerem. Mnóstwo rowerzystów nie zwalnia przed jezdnią, podobnie zresztą jak przed przejściami dla pieszych, że już nie wspomnę o zatrzymaniu roweru i przepuszczeniu pieszego.
              • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 15:09
                A kierowcy to niby zwalniają przed przejściami? No właśnie. A to podstawa bezpieczeństwa drogowego w terenie zabudowanym.
              • maly_fiolek Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 16:14
                > Przejazdy rowerowe najczęściej umieszczone są w tym samym miejscu, co przejścia dla pieszych, i widoczność tam jest wystarczająca

Nie masz racji. Widoczność jest wystarczająca gdy osoba zbliża się do przejścia w tempie pieszego. Jeśli rowerzysta wjeżdża na przejście z normalną prędkością rowerzysty to kierowca w znacznej części przypadków nie będzie miał szans zareagować.
                • kamin Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 18:47
                  Dlatego kierowca ma obowiązek zwolnić przed przejazdem dla rowerów. Tylko większość o tym nie wie i później jest "olaboga, bo ten rower pędził 18 km na godzinę i nie było szans zauważyć"
                  • ritual2019 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 18:52
                    kamin napisał(a):

> Dlatego kierowca ma obowiązek zwolnić przed przejazdem dla rowerów. Tylko więks
                    > zość o tym nie wie i później jest "olaboga, bo ten rower pędził 18 km na godzin
                    > ę i nie było szans zauważyć"

Bo moze nie byc, rowerami mozna osiagnac spora predkosc. Drogi rowerowe sa czescia ruchu wiec ich oznakowanie/sygnalizacja musi byc dostosowana.
        • hanusinamama Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:30
          Predzej dla rowerzystów do myślenia. Sama duzo jezdze rowerem i mam świadomosc ze jadący szybko rower moze nie być zauwazony ...
          • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:38
            Może. Osobliwie gdy kierowca nie zachowuje szczególnej ostrożności przed przejazdem rowerowym. Teraz tym bardziej nie będzie opłacało się zwalniać - jeśli pacnie w rowerzystę, będzie tłumaczyć się, że ten wjechał my pod koła.
            Wczoraj w Zielonej Gorze bandyta na pełnym gazie potrącił i ciężko ranił kobietę schodzącą już z przejścia dla pieszych. Pewno przechodziła tak szybko, że nie dało się jej zauważyć?
            • mid.week Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 11:00
              Nieważne w którą stronę zmiana (IMO w głupia) banda debili głównie dlatego że wprowadzają takie zmiany po cichu. W du... mają ludzkie życie
            • mava1 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 13:28
              >Wczoraj w Zielonej Gorze bandyta na pełnym gazie potrącił i ciężko ranił kobietę schodzącą już z >przejścia dla pieszych. Pewno przechodziła tak szybko, że nie dało się jej zauważyć?

a co ma piernik do wiatraka?
              W ostatnia sobotę przejeżdżałam obok wypadku, gdzie potrącony został rowerzysta na przejeździe, i to na światłach. Kierowca skręcał na zielonej strzałce i uderzył w rower. Potem okazało się, że kierowca miał 4 promile. To też wina "kierowców"? czy tego jednego kierowcy?
              Za to ja sama niedawno jechałam samochodem, przejeżdżając przez przejście z ddr. Wzdłuż jezdni jest ściezka rowerowa z mozliwością zjazdu na przejście/ddr. Jadący ścieżką rowerzysta w żaden sposób nie zaznaczył chęci zmiany kierunku (wjazdu na przejście) ale ja wcale nie byłam pewna czy tego nie zrobi (bo zazwyczaj nie pokazują) A ponieważ był tuż przed przejściem to zwolniłam prawie do zera. Teraz w takiej sytuacji, rowerzysta nie będzie mógł wjechać na jezdnię. Choc ja i tak będę nadal wyraźnie zwalniała bo rowerzyści są nieprzewidywalni i niewiarygodni, w większosci.
    • la_mujer75 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 10:42
      Ojtam, ojta, paru tych podejrzliwych lewaków, co pomyka na rowerze, wpadnie pod koła, to może reszta sie oduczy jeżdzić na rowerach? W końcu czy to takie zdrowe? Powietrze coraz bardziej zanieczyszczone, więc to dla ich dobra, prawda?
      • kokosowy15 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 17:05
        Czyby? Jak myślisz, kto zanieczyszcza to powietrze?
    • babsee Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 13:52
      Przepis i tak był martwy. Bo połowa debili kierowców i tak miała w pompie nadjeżdzających rowerzystow dokładnie tak smao jak ma w pompie nadchodzących pieszych. Druga połowa puszcza jednych i drugich.
      • mysiaapysia Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 14:39
        Do tego jeszcze wielu kierowców wyprzedza rowerzystów w odległości sporo mniejszej od przepisowego minimum 1 metra. Oczywiście piszę o drodze BEZ ścieżki rowerowej.
      • mid.week Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 15:41
        O to jeszcze pozbawmy pierwszeństwa pieszych, a co tam. Wróćmy do dzikiego prawa kiedy ułani za kierownicą mogli się popisywać fantazja
    • agaagaaga123 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 16:38
      Ten zakaz wjezdzania bezposrednio pod nadjeżdżający pojazd to naprawde bestialskie ograniczenie uderzajace w prawa rowerzystow. Czy ten autor tekstu ma w o gole głowę?
      • droch Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 17:02
        Ale teraz każdy przypadek prawnicy będą podciągać pod wjeżdżanie wprost pod koła pojazdu. Ciekawe, że analogicznej regulacji nie na w przypadku skrzyżowania dróg - tam jedziesz drogą z pierwszeństwem, to masz pierwszeństwo, proste i bezdyskusyjne. Nawet jeśli z podporządkowanej nagle wyjeżdża ciężarówka, dalej pojazd na głównej drodze ma pierwszeństwo.
        • ritual2019 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 18:36
          A droga rowerowa jest zawsze z pierwszenstwem? Nie ma zadnych znakow/sygnalizacji dla rowerzystow na tej drodze?
          • kokosowy15 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 19:48
            Może gdzieś się zdarzaja, nie widziałem.
            • ritual2019 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 19:54
              kokosowy15 napisał(a):

> Może gdzieś się zdarzaja, nie widziałem.

Aha. To jakis nie potrafie sobie tego wyobrazic.
    • ritual2019 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 18:19
      Polska to nowoczesny kraj...
      • taniarada Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 20:00
        Jak kiedyś to wyglądało wiadomo .Komuna zrobiła swoje .Jedyne przepisy bo jakiś durny minister wpadł na pmysła..Sam jeżdżę dużo rowerem ,auto zostawiam na dłuższe trasy lub zakupy .Nic się nie zmienia wystarczy zejść z roweru i udawać pieszego .
    • ichi51e Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 18:49
      nie można wymuszać na autach przepuszczania na skrzyżowaniu z trasa rowerowa.
      • kokosowy15 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 19:49
        Dlaczego?
        • ritual2019 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 19:55
          Bo to niebezpieczne.
          • kokosowy15 Re: Mam czy nie mam pierwszeństwo na ścieżce rowe 06.09.22, 20:03
            Zwolnienie lub zatrzymanie samochodu żeby przepuścić rowerzyste jest niebezpieczne? Przechodzenie przez jezdnię także jest niebezpieczne? Czasem bywa, ale chodzenie po chodniku także czasami grozi śmiercią lub kalectwem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka