Dodaj do ulubionych

Wycięcie znamiona - czerniak

06.09.22, 16:36
Do emam, które się na tym znają, bądź miały z tym do czynienia.
Mam w rodzinie osobę, która udała się do dermatologa aby ocenił znamiona jakie ma na ciele. Dermatolog pooglądać dermatodkopem i wskazał dwa, które lepiej byłoby usunąć. Zaznaczył przy tym że nic się z nimi nie dzieje, i nie wiadomo czy mogłyby być złośliwe, ale wyglądają podejrzanie.
Są to znamiona takie od urodzenia.
I teraz pytanie, na razie nic się nie dzieje, co przyniesie przyszłość nie wiadomo.
Gdyby zdecydować się na usunięcie, to co się dzieje gdyby po badaniu histopatologicznym wyszło że to jednak czerniak. Czy wdraża się procedury onkologiczne? Czy jest to na zasadzie całe szczęście że zdążyliśmy usunąć i żyje się dalej.
Wiecie jak to jest lekarz sugeruje usunięcie, a jak się porozmawia z ludźmi to czasem wychodzi że lepiej nie ruszać...
Obserwuj wątek
    • qwirkle Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 16:47
      tak tak. Nie warto chodzić do lekarzy na badania bo jeszcze coś Ci znajdą. Zdecydowanie. No.

A na serio: iść, wyciąć, zbadać. Jak będzie czerniak, to wtedy się martwić
    • asia.sthm Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 16:50
      > Mam w rodzinie osobę, która udała się do dermatologa aby ocenił znamiona jakie ma na ciele.

Irytujace, ze osoba udaje sie do lekarza tylko po to zeby wypiac sie na jego opinie.

> czasem wychodzi że lepiej nie ruszać...

Bzdura. Zawsze lepiej usunac niz nie usunac.

I teraz co, jak ci tu ktos napisze ze jemu usunieto i teraz zaluje to pojdziesz do tej osoby i powiesz: nie usuwaj?
    • sueellen Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 16:51
      Nic. Jeśli małe i wycięte tak, że nic nie zostało to na tym operacja się właściwie kończy.
      • sueellen Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 16:54
        Pewnie jakieś badania będą robić ale właściwie to tyle. Bardzo wielu mam ( i miałam) znajomych z czerniakiem. Ci co wycięli szybko i się nie zastanawiali, nie mieli problemów, innych czekało długie i bolesne leczenie. Jeden zmarł.
    • mashcaron Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 16:54
      Szczerze mówiąc, to nigdy nie słyszałam o przypadku "lepiej było nie ruszać", nie znam ani jednej osoby, której zdrowie by się pogorszyło po usunięciu znamienia.
      Sama miałam usunięty taki podejrzany pieprzyk 20 lat temu.
      • jagnaodboryny Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 16:59
        No rodzinnie mamy dużo znamion na ciele, starsze pokolenie radzi nie ruszać bo oni tyle lat żyją nic się nie dzieje, więc ta osoba zastanawia się co jeśli ruszy i wyjdzie że to czerniak, co się dalej dzieje w takim przypadku.
        • kk345 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:02
          >tyle lat żyją nic się nie dzieje
          Ci z czerniakiem też tyle lat żyli i było dobrze, aż przestało być... I ci z rakiem płuc, i ci z rakiem gardła...
        • malia Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:31
          aaaaaaa, nie załapałam, wy z czasów Boryny jeszcze, to tak, wtedy wkładano do pieca na 3 zdrowaśki i nic nie wycinano
        • memphis90 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:51
          Z czerniakiem „tyle lat żyją i nic się nie dzieje”?
        • black.imak Re: Wycięcie znamiona - czerniak 07.09.22, 11:37
          W skrócie. Wcześnie wycięty czerniak bez przerzutów jest praktycznie w 100 % wyleczalny i jest po sprawie. Jeśli jednak znamienia się nie wytnie i będzie się z nim żyć 5, 10 15 lat aż w końcu dojdzie do przerzutów, to taki rozsiany czerniak z przerzutami jest właściwie wyrokiem śmierci. Jeśli znamię nie jest czerniakiem to wycięcie go nie spowoduje, że się zezłośliwi. Wybór należy do ciebie. A starego pokolenia, jeszcze z tak durnymi i zaściankowymi poglądami w tych kwestiach absolutnie nie należy słuchać.
      • asia.sthm Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:00
        > Szczerze mówiąc, to nigdy nie słyszałam o przypadku "lepiej było nie ruszać", ...

Chyba nikt nigdy nie slyszal, ale nadal panuje przekonanie, ze rak spi dopoki sie go nie ruszy. To jakis pieprzony mit wart obalenia na wieki wiekow.
      • grey_delphinum Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:01
        To, co piszesz, to dla mnie jakiś kosmos... Tak, podejrzane znamiona się wycina i to jak najszybciej.

Cierpię na zespół znamion dysplastycznych i corocznie wycinam kilka pieprzyków. Nie wyobrażam sobie czekania, aż zmiana się zezłośliwi (a zawsze tak się może zdarzyć) lub trwania w niepewności.
        • chococaffe Re: Wycięcie znamiona - czerniak 07.09.22, 12:20
          grey- czy dobrze kojarzę, że masz cerę nacyznkową? Mam wrażenie, że bardzo mi pomógł "kompleks na naczynka" z ecospa (z 10 zł kosztuje)
    • malia Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 16:59
      nie, nie wicie jak to jest, bo robimy tak jak lekarz zaleci. Znamiona najlepiej usunąć, anie czekać aż zrakowacieją
    • kk345 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:01
      >Mam w rodzinie osobę, która udała się do dermatologa

Szkoda, ze zmarnowała jego czas, skoro nie ma zamiaru wdrażać jego zaleceń.

>Są to znamiona takie od urodzenia.
      Znamiona moga zezłośliwieć-tak, te posiadane od urodzenia też.
      Tylko na czerniaka masz takie poglądy z czasów Reymonta, czy rozciągają się na całą współczesną medycynę?
    • lauren6 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:05
      > a jak się porozmawia z ludźmi to czasem wychodzi że lepiej nie ruszać

Słuchaj lekarza, a nie debili.
    • damartyn Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:10
      „Gdyby zdecydować się na usunięcie, to co się dzieje gdyby po badaniu histopatologicznym wyszło że to jednak czerniak. Czy wdraża się procedury onkologiczne? Czy jest to na zasadzie całe szczęście że zdążyliśmy usunąć i żyje się dalej.„

Leczenie jest uzależnione od kwalifikacji tego czerniak. Który stopień. I później w zależności od tego wdraża się odpowiednie postępowanie.
    • alpepe Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:13
      Moja mama mawiała, że należy unikać sińców, bo można dostać raka. Taka sama błędna logika.
    • silenta Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:29
      Lepiej nie ruszać to największa bzdura jaka funkcjonuje w ramach tzw. medycyny ludowej i przesądów.
    • woman_in_love Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:30
      I tak nie usuniecie, bo pielęgniarki strajkują, także możesz dać sobie spokój.

najwyżej spiszecie testament.
    • nangaparbat3 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:34
      Jeśli czerniak wyjdzie , to się wdraża.
      Znajomy lekarz właśnie sobie usuwa takie znamię, bo ma w miejscu wciąż drażnionym przez ubranie.
    • asfiksja Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:37
      Taaaak, też znam takich, co dopiero jak poszli na diagnostykę to się okazało, że są chorzy. A wcześniej unikali konowałów jak ognia i jakoś zdrowi byli. Przypadek? Nie sądzę.
    • ta Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:42
      Znam osobę, u której usunięto podejrzaną zmianę barwnikową już w kilka dni po stwierdzeniu, że się zmieniła, nieco powiększyła i pociemniała. Wynik - czerniak. Osoba żyje w zdrowiu już 36 lat po operacji.
      Tak więc, jeśli lekarz mówi, że zmiana wymaga wycięcia, to usuwać i nie dyskutować.
    • memphis90 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 17:49
      >Wiecie jak to jest lekarz sugeruje usunięcie, a jak >się porozmawia z ludźmi to czasem wychodzi że >lepiej nie ruszać...
      Przekonanie, ze jak się nie usunie czerniaka, to on się jakoś tak magicznie rozwieje jest jednak nieco złudne…
      • ajaksiowa Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 18:00
        Wieki temu miałam usunięte znamię na plecach bo zaczynało się zmieniać,wyszło na to źe nie złośliwe ale mogło zezłośliwieć,więc usuwaj jak naszybciej☝️☝️☝️
    • magda.z.bagien Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 21:58
      Wyciąć, tym bardziej jeśli dermatolog tak sugeruje.
      Badanie histopatologiczne jest po to, że w razie gdyby coś nieciekawego wyszło, to należy się przyjrzeć pozostałym zmianom na skórze I regularnie je monitorować.
      Czemu niby lepiej nie ruszać?
      • damartyn Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 22:07
        Dokładnie badanie histopatologiczne służy rozpoznaniu nowotworu i określeniu czy mamy do czynieni ze zmianą łagodną czy złośliwą.
    • przepio Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 22:15
      Bylam u chirurga, z jedną rzeczą do wycięcia, ale lekarka zwróciła uwagę na kilka innych. Powiedziała, żebym usunęła te z nosa, zza uszu i z ud. W sumie usunęłam 11 zmian, wszystkie były przebadanie hist-pat. I wszystko na nfz.
      • marzeka11 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 06.09.22, 22:19
        Usunąć.
        Czerniak to paskudny rodzaj raka, kilka lat temu mój uczeń w przeciągu 4 lat stracił na czerniaka oboje rodziców.
        Jego mamy nie dało się już uratować, ale poradziła ona koleżance , aby szybko szła i usunęła podejrzliwe znamię i ona akurat wyszła z czerniaka.
    • moze_sprobowac_inaczej Re: Wycięcie znamiona - czerniak 07.09.22, 11:10
      jagnaodboryny napisał(a):

> Wiecie jak to jest lekarz sugeruje usunięcie, a jak się porozmawia z ludźmi to
      > czasem wychodzi że lepiej nie ruszać...

No! Bo ludzie wiedzą lepiej! Pani Krysia wczoraj na bazarku tak mówiła - jej koleżanki wyj miał wycięty pieprzyk i umarł.
      • asia.sthm Re: Wycięcie znamiona - czerniak 07.09.22, 11:26
        > jej koleżanki wyj miał wycięty pieprzyk i umarł.

i w ten sposób wyginą wyje, nie ma tego złego, co...
    • chebellacosa92 Re: Wycięcie znamiona - czerniak 07.09.22, 15:30
      Ja usuwam wszystko, co się da. W mojej rodzinie zdarzały się przypadki czerniaka, więc chucham na zimne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka