Dodaj do ulubionych

Neapol - czy jest bezpiecznie?

09.09.22, 12:13
Pytanie do emam, które były, bywały lub mieszkały w Neapolu. Mam możliwość spędzenia tam urlopu z przyszłym roku, wraz z dzieckiem. Ale czytam wiele informacji o kradzieżach, niebezpiecznym zachowaniu kierowców i innych nieprzyjemnych sytuacjach. Musielibyśmy się tam poruszać komunikacją publiczną, która również podobno nie jest bezpieczna. Czy ktoś może potwierdzić? Jechać czy jednak nie?
Obserwuj wątek
    • gris_gris Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:18
      Oczywiscie, ze jest to zupelnie bezpieczne miasto na urlop! Owszem, trzeba uwazac przy przechodzeniu ulicy smile Nie rozumiem, dlaczego komunikacja publiczna mialalby byc niebezpieczna? Bardziej istotne jest, kiedy ten urlop, bo w lecie Neapol jest nie do wytrzymania, za goraco. Ech, mialam jechac w listopadzie (dzieci maja tydzien ferii), ale maz zwlekal z decyzja, i bilety teraz sa drogie...
    • mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:20
      Ja bym nie jechała, ale ja jestem uprzedzona do Neapolu:p
      • gris_gris Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:26
        mashcaron napisała:

> Ja bym nie jechała, ale ja jestem uprzedzona do Neapolu:p

W Neapolu sa swietne muzea, piekne koscioly, stare miasto, moim zdaniem swietna atmosfera, no i oczywiscie jedzenie. Jest baza wypadowa na wyspy, wybrzeze Amalfitanskie, Pompeje i Herkulanum. Uwielbiam od pierwszego pobytu, i zawsze chetnie wracam, choc nadal nie znosze przechodzic przez ulice.

• mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:29
          A ja nie uwielbiam od pierwszego pobytu, rąbneli mi torebkę z kolan jak staliśmy na światłach :p
          Potem, kolejnym razem pojechałam zawieźć kolegę na lotnisko i jako kierowca tam, to po prostu coś strasznego:p
          • gris_gris Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:31
            mashcaron napisała:

> A ja nie uwielbiam od pierwszego pobytu, rąbneli mi torebkę z kolan jak staliśm
            > y na światłach :p
            > Potem, kolejnym razem pojechałam zawieźć kolegę na lotnisko i jako kierowca tam
            > , to po prostu coś strasznego:p

Wierze, Polecam taksowki albo Alibus.

• dyzurny_troll_forum Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:37
              gris_gris napisała:

> Wierze, Polecam taksowki albo Alibus.

Alibus jest wspaniały, ale jak dobrze pamiętam to Alibus odjeżdża ze złej strony palcu Garibaldiego...
              • pure_cashmere Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 15:29
                Co to znaczy zla strona placu Garibaldiego? Co tam jest?
                • dyzurny_troll_forum Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 15:51
                  pure_cashmere napisał(a):

> Co to znaczy zla strona placu Garibaldiego? Co tam jest?

Jak się stanie twarzą do dworca na placu Garibaldiego to po prawej stronie jest cywilizacja, w miarę czysto, w miarę spokój, knajpki, policja stoi, zaraz obok Ibis Styles. Całkiem europejski klimat rzekłbym.

Po lewej natomiast jest Afryka. Inżynierowie, architekci i lekarze mają swoje stoiska ze wszystkim, głównie podróbami Apple, swoje legowiska, swoje obozowiska. Tam też jest raj kieszonkowców - tam wyjmą ci portfel nawet z majtek i to w 10-15 sekund.

To trzeba zobaczyć na własne oczy -tego za bardzo opisać się nie da.

Z lewej odjeżdża wspomniany bus na lotnisko.

Podobno prawa strona należy do miasta, a lewa do mafii. Ale ja tam nie wiem...
                  • aandzia43 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 02:58
                    Mieszkałam w hotelu po lewej stronie placu, spoko. Większym wyzwaniem było przechodzenie przez ulicę.
          • no_easy_way_out Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:43
            > rąbneli mi torebkę z kolan jak staliśmy na światłach

Staliscie na swiatlach we Wloszech??? smile
            Od razu bylo widac, zescie turysci tongue_out
            • mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:45
              Staliśmy, w dłuuuuugim korku, baaardzo dluuuuuugo.
    • dyzurny_troll_forum Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:24

> Czy ktoś może potwierdzić? Jechać czy jednak nie?

Jechać, ale portfel schować w majtkach - to może nie ukradną.
      I jednak nie bywać w pewnych miejscach...
      • pure_cashmere Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:32
        w jakich miejscach? na pewno chciałabym zwiedzić centrum miasta, port, poza tym wycieczka na Wezuwiusza, Pompeje, Herkulanum, Amalfi i popłynąć na Capri. Planuje również pojechać na 2 dni do Rzymu pociągiem. Rym, znam dobrze, wiem że jest bezpiecznie.
        • mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:33
          No, na przykład Scampia
          • pure_cashmere Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:36
            o Scampii wiem, nie zamierzam się zbliżać
            • mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:37
              Zaczynają ja wyburzać, więc zaraz się cały element gdzieś rozlezie. A tak, to chociaż w jednym miejscu siedzieli...
              • dyzurny_troll_forum Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:42
                mashcaron napisała:

> Zaczynają ja wyburzać,

Przecież zaczęli lata temu, i już prawie nic nie zostało.
                • mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:45
                  Zostało.
          • gris_gris Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:38
            mashcaron napisała:

> No, na przykład Scampia

Jest bardzo malo prawdopodobne, aby tam sie znalazla. W Scampii nie byl nikt z rodziny mojego meza, mieszkajacej kilka dekad w Neapolu; nie jest ona ze tak powiem po drodze.

• mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:39
              Czasem wystarczy pomylić zjazd. Ale faktycznie, na piechotę czy autobusem to chyba dość nie po drodze.
        • pure_cashmere Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:35
          *Rzym
        • dyzurny_troll_forum Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:36

> w jakich miejscach?

Głównie cała jedna strona palcu Garibaldiego, tam gdzie ulokowali się inżynierowie, lekarze i architekci.

O to cię nie podejrzewam, ale gdybyś robiła piesze wycieczki pomiędzy stanowiskami archeologicznymi - tymi mniej znanymi z biletu - to idąc przez pola można się natknąć na obozowiska lekarzy, inżynierów i architektów. I wtedy już może być bardzo nieprzyjemnie.
        • astomi25 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:40
          O jeju mam traume Neapolowa😬
          Jesli chcesz zwiedzic Pompeje, Capri itd to Neapol nie musi byc baza wypadowa. Mysmy spali w Pompejach, do Neapolu jechalismy pociagiem. Brrrr
          • mashcaron Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:41
            Czyli nie jestem jedyną ;p
        • celandine Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 14:22
          Wszystko to zwiedzisz spokojnie komunikacją a miasto na piechotę, pomiędzy centro storico a morzem spokojnie można się poruszać na nogach. Do Amalfi autobusem, Pompeje i Herkulanum pociągiem, z wykopalisk piękna jest też Cuma, pierwsza kolonia grecka na zachodzie, bardzo malowniczo położona na wybrzeżu, tam dojeżdża kolejka Cumana i w tamtą stronę są plaże, bo tej w mieście nie polecam zdecydowaniem
          • aandzia43 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 02:52
            I Paestum smile
    • tanebo001 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:34
      Nie. Gdy wybuchnie Wezuwiusz będzie ci ciepło...
    • szafireczek Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:37
      Fascynujące miasto, choć ma swoje frustrujące aspekty. Trzeba być ostrożnym, ale nie ma co mnożyć obaw, bo czy Neapol, czy inne miejsce - podstawowe zasady bezpieczeństwa trzeba zachować. Jedź i ciesz sie pobytem.
      • primula.alpicola Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 14:56
        Powiedziałabym odwrotnie, frustrujące miasto, choć ma swoje fascynujące aspektywink
        • przepio Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 15:55
          primula.alpicola napisała:

> Powiedziałabym odwrotnie, frustrujące miasto, choć ma swoje fascynujące aspekty
          > wink

I jak widać, że coś jest w tym, że albo się Neapol kocha, albo nienawidzi smile
    • sumire Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 12:49
      Nooo, ruch uliczny to jest temat na powieść w wielu tomach, zbyt czysto też nie jest, ale miasto jest cudowne, okolice tym bardziej. Nie taki diabeł straszny wink
    • celandine Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 14:08
      Mieszkam w Neapolu od dawna, nigdy nie spotkało mnie nic złego, niczego mi nie ukradli. Nie należy chodzić że złotym zegarkiem ani drogim aparatem na szyi po dzielnicy Forcella ani po dzielnicy hiszpańskiej. Metro linia 2 jest bezpieczne i nim można się poruszać po mieście od stacji Garibaldi. Autobusem nie ma sensu jeździć. Do Pompejów czy Sorrento dojedziesz pociągiem, który jest ohydny ale działa.
      • koronka2012 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 00:51
        Piszesz tak jakby inne linie metra były mniej bezpieczne 🤔
        W jakiej części miasta się zatrzymać żeby było ok? Zastanawiałam się nad tymi nadmorskimi miasteczkami tylko nie wiem czy poza sezonem nie są zamknięte na głucho? W sensie knajpek itd
        • celandine Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 08:23
          Przepraszam, chciałam napisać linia 1 metra, to jest to nowsze metro. Linia 2 to jest takie metro, które jeździ poza Neapol, do Pozzuoli (warto, rzymskie ruiny) i nie to, że jest niebezpieczne, ale jest w nim więcej dziwnych typów i ponoć kradną. Żeby zwiedzić raczej lepiej zatrzymać się w centro storico (okolice Piazza San Domenico), albo typu dwie noce w Neapolu a potem np. jedna z wysp Procida lub Ischia lub Sorrento/Amalfi.
    • bywalec.hoteli Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 14:12
      Ja bym chętnie zwiedził Neapol, ale musisz wiedzieć, że to jest miasto porównywalne z Warszawą (milion mieszkańców), więc na cały urlop na pewno tam bym nie jechał (pojechałabyś na urlop do Warszawy?)
      • princesswhitewolf Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 01:35
        Ale centrum starowka jest małe i skondensowane jeśli nie brać pod uwagę innych okolicznych atrakcji za Neapolem

• celandine Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 08:29
          Ma 17 km kwadratowych, to największa starówka we Włoszech, ale zdecydowanie warto chodzić pieszo
          • princesswhitewolf Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 13:20
            Serio? Mi się to małe wydawało. Tyle że po całych B17 km kw się nie lazii tylko docelowo do zabytkow
    • primula.alpicola Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 14:50
      Jedź, tylko miej oczy dookoła głowy i nie trać czujności. Chyba najgorzej z przestępczością jest w okolicach dworca kolejowego. Uważaj na ruch uliczny.
      To jest miasto-chaos.
      • astomi25 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 15:30
        Ja nie zapomne burger Kinga w okolicy dworca kolejowego. Przylepilismy sie z brudu do stolika. Jak probowalam wytrzec chusteczkami odswiezajacymi stolik, to efekt byl taki, jak scieranie gumka myszka skads resztek kleju ( wiecie o co chodzi? Robia sie takie czarne farfocle)
        big_grin
    • nangaparbat3 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 15:06
      Ojej! Birbante-Rocca już na Was czyhają!
    • tol8 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 09.09.22, 16:18
      Bardzo bezpiecznie. Mieszkałam cztery dni w typowo włoskiej uliczce koło stacji Dante i Museo i było bardzo bezpiecznie. Korzystałam z metra tylko, wystarczało do zwiedzania. W cenie karty Kampania są też pociągi do Herlulanum, Sorento i Pompei
      • princesswhitewolf Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 01:30
        Tam koło dworca bezpiecznie? Ja się myślałam że wykoncze z dziadami tam. Blondynko-psychole uliczne.
        W Mediolanie to mnie na ulicy nie zauważali i byłam przezroczysta a w Neapolu to świry jakieś.
    • princesswhitewolf Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 01:26
      Ale to małe centrum po co ci tam transport, no chyba że chcesz jeździć za Neapol na Amalfi do Pompei czy na Capri it'd.. tam się chodzi.W jeden dzień obejdziesz centrum. Tam na jednej ulicy jest konsulat polski. Poza małym centrum syfiasto, a koło dworca niebezpiecznie w sensie kradzieży. W restauracjach uważaj ceny inne niż podane....naciągają.Ja bym tam nie siedziała dłużej niż 2 dni. Poza Neapolem już zupełnie inna bajka

• pure_cashmere Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 14:08
        no właśnie potrzebuje transportu do Wezuwiusza, Pompei, Amalfi i Capri. Dlatego pytam. Neapol to jeden max 2 dni. Bazę noclegową mam w miasteczku niedaleko Neapolu.
        • princesswhitewolf Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 17:29
          A no to bedzie fajnie. Na dwa dni to tak spokojnie bez pospiechu. Baza za Neapolem to bezpieczniejszy i przyjemniejszy pomysl
        • celandine Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 17:57
          Aż się boję spytać, które to miasteczko, bo wiele podmiejskich miejscowości jest strasznie zdegradowanych i paradoksalnie lepiej i bezpieczniej jest w centrum Neapolu. Ale jeśli to Baia lub Pozzuoli to spoko. W Baia jest fajny zamek muzeum. W mieście bardzo warto zobaczyć podziemny Neapol i nowość dopiero udostępnione groby hellenistyczne głęboko pod kamienicą (ipogeo dei Cristallini)), kopali to przez wiele lat, niesamowite. W tej samej dzielnicy cmentarz Fontanelle z czaszkami, którym się przynosi dary.
          • gris_gris Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 18:08
            celandine napisała:

> Aż się boję spytać, które to miasteczko, bo wiele podmiejskich miejscowości jes
            > t strasznie zdegradowanych i paradoksalnie lepiej i bezpieczniej jest w centrum
            > Neapolu.

To samo pomyslalam. Moj maz mowi, ze w przypadku niektorych z tych na zboczach Wezuwiusza wybuch wulkanu bylby pozadany...
            • celandine Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 18:29
              Mój mąż ( który kocha Neapol i jego historię, napisał nawet dwa przewodniki) mówi, że jedyna opcja to byłoby jak robili władcy Asyrii, deportować całą ludność, spalić wszystko i potem zaimportować mieszkańców z dalekiej północy..
              • gris_gris Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 18:37
                celandine napisała:

> Mój mąż ( który kocha Neapol i jego historię, napisał nawet dwa przewodniki) mó
                > wi, że jedyna opcja to byłoby jak robili władcy Asyrii, deportować całą ludność
                > , spalić wszystko i potem zaimportować mieszkańców z dalekiej północy..

smile

Przyslij link do przewodnikow prosze (jesli nie jest to problemem oczywiscie ze wzgledu na prywatnosc, moze na maila?), jestem bardzo ciekawa!

• pure_cashmere Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 18:43
            jadę do rodziny, która tam mieszka 15 lat, ok 30 km od Neapolu. Jakoś żyją do tej pory więc nie jest chyba tak źle. Natomiast o Neapolu nie mają za dobrego zdania i unikają jak mogą. Dlatego chcialam poznać tez inne opinie.
            • princesswhitewolf Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 23:58
              Ja mam opinie jak twoja rodzina. Za Neapolem są sympatyczne wioski i miasteczka. Neapol to straszna kloaka z wyjatkiem centrum Storico, a także Vomero, Quartieri Spagnoli, Rione Sanita, Chiaia, Santa Lucia.... Decumani di Napoli ( no to już obrzeża Neapolu). O i Posillipo jak kogoś stać...

• marzeka11 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 17:34
      Byłam w tym roku w lipcu- bardzo mi się tam podobało. Fakt- nasza pilotka powiedziała, aby uważać na torebki, plecaki (miałam z przodu), ale też nic się nie zdarzyło, a za to widziałam mnóstwo pięknych miejsc.
      No i to taka baza, z której popłyniesz na Capri, Amalfi czy Positano, niedaleko do Pompejów.
    • kasandra33 Re: Neapol - czy jest bezpiecznie? 10.09.22, 18:12
      Wyjdź sobie w Krakowie z szalikiem klubowym na miasto, wtedy się okaże że Kraków jest równie niebezpieczny jak Neapol

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka