Dodaj do ulubionych

Co z pigwy?

10.09.22, 12:00
Moje coroczne pytanie. Soków co nie miara, suszone też, dżem membrillo nie zzarty. No a ja znowu mam drzewo do oberwania 🤦

Wymyślili może cos nowego co można z Pigwy zrobić?

Obserwuj wątek
    • borsuczyca.klusek Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:02
      Nalewkę
      • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:12
        Ale kto to wychleje potem 😭 jak tu sami niepijacy no i chyba całe litry tej nalewki musiałabym robić bo ja mam drzewo całe 😭
        • kadfael Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:32
          Ja, ja przyjmę nalewkę!
      • cosmetic.wipes Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:12
        👍
        • primula.alpicola Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:23
          Nalewkę i do mnie wyślijbig_grin
          • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:09
            Taa do Polski będę wysyłac 🤣
            • primula.alpicola Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:27
              Pff, bez łaski. Może Ci ją robale zeżrą, będzie po problemie.
              • taniarada Re: Co z pigwy? 10.09.22, 16:57
                Nie bądź okrutna. Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda 😃
                • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 19:30
                  Na pewno jeśli do mnie przybędzie jakąś ematka to się podzielę.
                  • glasscraft Re: Co z pigwy? 10.09.22, 19:31
                    A na pinterest popatrzylas (chociaz to dzielo szatana - jak sie zobaczy, to natychmiast trzeba sprobowac)?
                    • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 20:03
                      Jeszcze nie. Ciągle zapominam że Pinterest istnieje. Mam to samo z Instagramem
                      • taniarada Re: Co z pigwy? 10.09.22, 20:15
                        Princessa to łatwe do wymówienia .I jak brzmi.Ja lubię takie nicki ,kobiety mają w tym polot .Faceci niekoniecznie .
                      • black_magic_women Re: Co z pigwy? 12.09.22, 14:34
                        Uwielbiam pinteresta, ale to może dlatego, że zawsze zbierałam wycinki z gazet. Miałam całe tematyczne segregatory, i wcale nie z przepisami, więc teraz robię to samo online. Za to na instagramie oglądam (via picuki.com) tylko 4 konta, w tym 2 należą do tej samej osoby (firma i priv).
      • eliszka25 Re: Co z pigwy? 12.09.22, 14:19
        Nalewka najlepsza 👍🏻. U mnie zeszłoroczna nabiera mocy 😋
    • krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:03
      Co to ta kula zielona ?
      To prawdziwe czy sztuczne ?
      • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:10
        To tam musi być, bo inaczej kamera mi wychwytuje przejeżdżające samochody i co sąsiad robi zamiast kto do mnie lezie. Długo szukałam czegoś co zasłoni bo się w apce nie dalo ustawić by wykluczyło co w tle. Sztuczna kula bukszpanowa przed kamera

• krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:18
          Mówisz o takim dzwonku z kamera ?
          Przecież tam możesz ustawić zasięg

I myślałam ze ta figa to w ogródku
          Jak przy szosie karmiona spalinami to noze nie jedzcie tego
          • taniarada Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:39
            Szosa ,szosie nie równa .Może to być dróżka lokalna .O ile wiem to ma ogród potężny , ma co robić .Jak daje radę nie wiem .Tam trzeba niewolników do pracy .
            • krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:00
              No właśnie to tym bardziej powinna jeść tylko z ogrodu a te odurzone spalinami mieć tylko jako dekoracje a No trafić się
              • krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:00
                Nie trawić tylko truć się wink
          • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:08
            >Mówisz o takim dzwonku z kamera ?
            Przecież tam możesz ustawić zasięg

Nie. To tak nie działa na zasadzie zasięgu.to działa na ruch. I tło jest zawsze w ruchu bo jest tam ulica.
            • krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:59
              Ale po co ci taka ogromna kamera jak to samo masz w dzwonku?
              Jakie są zalety takiej kamery jak na lotnisku ?
              • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:11
                Dlaczego jak na lotnisku? Na zdjęciu widzisz lampę.

Ja mam Ring ( nazwa firmy). Dzwonek pokazuje tylko to co na wprost drzwi. Ja mam 4 kamery wokół domu
                • krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:12
                  Aha
                  Ale nie pisałaś ze mieszkasz w szeregowce ?
                  Byłam pewna ze to ulica taka angielska z domkami połączonymi
                  • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:16
                    Nie, w bliźniaku. Na tej ulicy są bliźniaki. Kamery są od ogrodu i z przodu. en-uk.ring.com/
                    • krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:35
                      Aha ok bo chyba mi się coś pomieszało bo pamiętam że pisałaś że twój facet mieszka na tej samej ulicy i ma jakiś taki wąski malusieńki dom więc myślałam że to po prostu ulica szeregowej
                      • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 15:09
                        Nie nie.mieszka na tej samej ulicy acz niedaleko. Tam są inne domki. Cudaczne moim zdaniem. 4 domki małe wokół małego obszaru podzielonego na 4 ogródki. I obok kolejne takowe itd
                  • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:25
                    To co masz na myśli takie całe ulice połączone to raczej coś co masz w samym centrum miast. Ja mieszkam na obrzeżu Londynu i tu jest jak to na obrzeżach już więcej miejsca i mniej ciasna zabudowa w większości.

Ale pomyśleć że paręset lat temu to miejsce było ważniejsze niż cokolwiek w Londynie.Tu był główny zamek królewski Hampton Court. Pol km od mojego domu
                    • krolewska.asma Re: Co z pigwy? 10.09.22, 14:37
                      Dzizes ile oni mają tych Zamków dosłownie pół Londynu te zamki które opłacają podatnicy
                      nie denerwuje was to ?smile)))

Fajny zameczek, do tego ogrodu można ba spacer czy zaryglowane dla pospólstwa ?
                      • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 15:08
                        Nie no coś ty, wiesz ile to dochodu? Poza zwiedzaniem tam są imprezy wszelakiego typu i to na siebie zarabia
    • bei Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:20
      Sok, konfiturę, dżem, syrop z miodem,

polki.pl/przepisy/ksiazki-kucharskie,co-mozna-zrobic-z-pigwy-9-przepisow,10045065,artykul.html
        No już pisałam że mam tego masy.
    • biala_ladecka Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:31
      Sąsiedzka grupa fb.
      Hasło: oddam.
      Nie dziękuj.
        Chyba tak to się zakonczy
    • malenka9 Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:32
      Ja robię nalewkę i marmoladę.
    • daniela34 Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:35
      Ja robiłam taką pigwę do herbaty z cynamonen.
    • taniarada Re: Co z pigwy? 10.09.22, 12:36
      Pigwa to świnia 😀 Kwaśne to trzeba dużo cukru .Dała Ci bei przepisy nie jest to skomplikowane, bo to roślina nie doceniona .A zamiast cytryny rewelacja .Zresztą jest tego multum na YouTube .
      • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:10
        Ale ja już mam kilkadziesiąt słoików membrillo dżemu, soki i suszona
        • taniarada Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:29
          Od przybytku głowa nie boli .Możesz sprzedać lub rozdać swoje wyroby sąsiadom .Jak masz dużą zamrażarkę to możesz je zamrozić .Są jeszcze lepsze .Możesz trzymać je w piwnicy w skrzynkach .Owoce obrodziły w tym roku i jest wysyp jak u mnie .Jeszcze nie było takiego ogrodowego roku .Tu. masz wszystko .www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://pl.food-and-recipes.com/publication/25690/&ved=2ahUKEwj08ZbOjYr6AhWqs4sKHarKDQwQFnoECAkQAQ&usg=AOvVaw240gDUqKE4FfU94Gmi5D_O
    • maleficent6 Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:17
      Likier do ciasta
      Sos do mięsa
    • ga-ti Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:18
      Oj, chętnie bym przygarnęła.
      Chociaż robić jej nie lubię, bo twarda, ale już jeść lubię. A pić jeszcze bardziej wink
    • aankaa Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:18
      nalewkę, podeślę kuriera po odbiór big_grin
      • aankaa Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:19
        słoiki też mogę przygarnąć
        • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:20
          Przyjedź.
          • aankaa Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:29
            ciut daleko
            • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:48
              Niom mówię
      • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:28
        Do Londynu?
    • shmu Re: Co z pigwy? 10.09.22, 13:31
      Galaretka. U mnie schodzi w każdej ilości
        Że sok i żelatyny dodać?
          No i z 8 kg??
          • boogiecat Re: Co z pigwy? 10.09.22, 16:29
            Ne ne, bez zelatyny. Z 1kg pigwy robisz dwa sloiczki galaretki- trzeba pogotowac sok z cukrem do zgestnienia.
            Kocham pigwowa galaretke, sprobuj.

Mozesz tez zrobic purée na slono i zamrozic do obiadow.
            Albo rozne mieszanki warzywne typu tajine, do sloikow.

Na zywca robilam slodka tarte odwrocona (jak z jablkami) i tarte z lagodnym serem plesniowym typu brie. A tesciowa lubi robic na swieta pieczone pigwy do mies. Owoc sie niezle przechowuje, chyba nawet nie trzeba mrozic od jesieni do grudnia.
            • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 16:57
              No ale tak się robi membrillo dzem
              • boogiecat Re: Co z pigwy? 10.09.22, 19:15
                Nie no, membrillo robi sie ze zmiksowanego owocu, a galaretke tylko na soku. Jest o wiele delikatniejsza w smaku i mniej slodka.
                Chyba, ze chodzi ci o to, ze sok do galaretki jest produktem ubocznym przy gtowaniu pigwy do membrillo, ale tu mozesz uniknac nadprodukcji membrillo i marnotrawstwa robiac z wycisnietych owocow puree z dodatkiem octu cydrowego, wanilii, anyzku, z maslem posolone i popieprzone jest naprawde dobre.

Podstawowy przepis na galaretke to 1 kg dojrzalej pigwy pokrojonej w kawalki (niczego nie usuwasz) gotowac pod przykrywka niecala godzine w 750 ml wody, odlac sok przez sitko wyciskajac porzadnie (powinnas otrzymac ok 500 ml soku) i go nastepnie gotowac na mocnym ogniu z 200 g cukru i soku z polowki cytryny jakies pol godziny do zgestnienia.

Ciekawa jestem co tam naprodukujesz.
                • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 19:31
                  Ah czyli wysyłasz miąższ...a tego to nie wiedzialam
        • shmu Re: Co z pigwy? 12.09.22, 10:06
          Ja dodaję trochę żelatyny i oczywiście cukier. Są osoby, które nie dodają żelatyny i twierdzą, że dla nich jest wystarczająco gęste, ale wg mnie jest zbyt lejąca. Ja dodaję nie aż tyle, ile jest na opakowaniu, ale jednak dodaję połowę tego, co zalecają.
          • shmu Re: Co z pigwy? 12.09.22, 10:09
            Aha, sok robię w sokowniku. Kroje owoce na duże kawałki, nie wyjmuję gniazd, i gotuje na parze wg. przepisu z sokownika. Jej, jak to cudownie pachnie! Potem cukier, żelatyna i do słoików.
    • glasscraft Re: Co z pigwy? 10.09.22, 15:20
      Czy ktos moglby mi wyjasnic, jak tej krowie na rowie, jaka jest roznica pomiedzy pigwa a pigwowcem. Bo mam w ogrodzie krzak (zdecydowanie nie drzewo), ktore ma ciemno pomaranczowo-czerwone kwiaty, a potem owocuje zoltym malym kwasnynm i twardym jak diabli niby jablkiem pachnacym... no "pigwa". Owocow malo, wiec ja je susze i dodaje zima do herbaty, bo na nic innego by nie wystarczylo, ale ciekawa jestem co to jest - pigwa, czy pigwowiec?
      • czarna_kita Re: Co z pigwy? 10.09.22, 15:58
        glasscraft napisała:

> Czy ktos moglby mi wyjasnic, jak tej krowie na rowie, jaka jest roznica pomiedz
        > y pigwa a pigwowcem. Bo mam w ogrodzie krzak (zdecydowanie nie drzewo), ktore m
        > a ciemno pomaranczowo-czerwone kwiaty, a potem owocuje zoltym malym kwasnynm i
        > twardym jak diabli niby jablkiem pachnacym... no "pigwa". Owocow malo, wiec ja
        > je susze i dodaje zima do herbaty, bo na nic innego by nie wystarczylo, ale cie
        > kawa jestem co to jest - pigwa, czy pigwowiec?
        >
        Pigwowiec.
        Pigwa wygląda jak gruszka a pigwowiec dokładnie jak opisalas. Małe żółte jabłuszka. Bardzo fajnie delikatnie pachną.
        • glasscraft Re: Co z pigwy? 10.09.22, 16:11
          Dzieki! Moja sasiadka ma wlasnie takie gruszki i ani huhu nam nie wychodzilo dlaczego ja mam quince w postaci mini jablek, a ona quince w postaci gruszek smile
        • qwirkle Re: Co z pigwy? 10.09.22, 16:52
          Pigwowce są krzewami o kwiatach i owocach jak opisałaś, zapach jak dla mnie bardzo intensywny. Pochodzą z dalekiej Azji.

Pigwa (Cydonia oblonga) jest drzewem o owocach o gruszkowatym kształcie. Europa.
        • shmu Re: Co z pigwy? 12.09.22, 10:10
          Pigwa wygląda jak bardzo brzydka , nieregularna i ogromną gruszka. Owoce są tak nieperfekcyjne, że aż piękne. Często używam do dekoracji stołu.
      • princesswhitewolf Re: Co z pigwy? 10.09.22, 16:55
        Krzak= pigwowiec.
        Drzewo= pigwa.

Popatrz u mnie na zdjęcie na owoc. Tak.wyglada pigwa portugalska. Cydonia Oblonga portugalska
    • czarna_kita Re: Co z pigwy? 10.09.22, 15:56
      Tylko nalewkę. Jest mega zdrowa. Robię co roku.
    • celandine Re: Co z pigwy? 10.09.22, 19:21
      Zeszłej jesieni coś mi przyszło do głowy i wrzuciłam pigwę do ciasta zamiast jabłka, bleh, to było niejadalne..
    • szmytka1 Re: Co z pigwy? 12.09.22, 11:38
      Zetrzeć na tarce, dla leniwych przepuścić przez tarkę elektryczna razem z pestkami, zasypać cukrem, przełożyć do słoików, zapasteryzowac. A zima dodawać te wióry do herbaty zamiast cytryny. Pod wpływem cukru tonpusci sok i będą te wióry w takim syropie.
    • eliszka25 Re: Co z pigwy? 12.09.22, 14:23
      Moja znajoma robi chutney z pigwy. Dostałam kiedyś w prezencie i pyszne to było! Do sera czy do mięsa świetnie pasowało. Ja mam pigwowca, który ma twardsze owoce, więc produkuję nalewkę.
    • black_magic_women Re: Co z pigwy? 12.09.22, 14:27
      U nas babcia robiła w syropie i używało się zamiast cytryny do herbaty.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka