Dodaj do ulubionych

Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją?

11.09.22, 23:17
I otwarcie mówiącą, że nie chce żyć.

Nie jestem ani psychologiem, ani psychiatrą, nie mam w tym temacie doświadczenia. Znacie takie przypadki? Wiecie jak można takiej osobie pomóc? I sobie zresztą też.

Pytam poważnie i proszę o poważne odpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • sueellen Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 11.09.22, 23:23
      Ja bym zapytała czy przed śmiercią chce herbaty.

A tak serio, zadzwoniłbym po pomoc SPECJALISTOW
    • bene_gesserit Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 11.09.22, 23:40
      Jeśli ma myśli S, poprosiłabym ją o kontakt z jej lekarzem. To, że mówi o tym, że chce się zabić wbrew rozpowszechnionemu poglądowi nie oznacza, że 'tylko tak mówi'. Zwykły człowiek nie uniesie tej sytuacji, powinien się tym zająć natychmiast specjalista.

Jeśli nie, jeśli ta osoba 'po prostu' ma depresję, powinnaś okazać wiele cierpliwości i zrozumienia. Mów spokojnie, oferuj pomoc. Taką, jakiej ta osoba potrzebuje i taką, jaką faktycznie masz chęć i możliwość okazać. Możesz też wybadać, czy ta osoba nie bierze na siebie winy za swoją chorobę (zazwyczaj bierze) i wyjaśnić prostymi słowami, że to jednak nie jest jej wina. I że jest światełko w tunelu w sensie terapii i farmaceutyków.
      I, broń borze, żadnego 'weź się w garść' albo rozbawiania na siłę w sensie zabierania w jakieś wesołe miejsca.

A - weź pod uwagę to, że depresanci mogą mieć ograniczone możliwości koncentracji. Nie denerwuj się, jeśli podczas rozmowy z tobą będą się wyłączać.
      • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 00:50
        Leki bierze od kilku lat, co jakiś czas lekarze zmieniają jej leczenie farmakologiczne. Trzy tygodnie temu zaczęła terapię. Na razie jest zadowolona - terapeutka wyróżnia się niemalże wszystkim, ma ogolone pół głowy, drugie pół ma długie kolorowe włosy, jedna cała ręka jest wytatuowana, tzw. rękaw, ale tych tatuaży ma znacznie więcej, do tego wiekowo ma zdecydowanie bliżej do mnie, niż do tej osoby.
        To jej druga terapia i mam ogromną nadzieję, że jej pomoże i przegada swój PTSD (stwierdzony na poprzedniej terapii) oraz coraz częstsze ataki paniki.

Ja jej powiedziałam, że nie wiem jak jej pomóc, ale ma mnie każde zawołane i tak - podczas naszej rozmowy w zasadzie tylko jej przytakiwałam, a momentami udawało mi się przekierować rozmowę na inne tory.
        • bene_gesserit Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 01:30
          O rany.
          Moim zdaniem robisz bardzo dużo. Bezradność i pogodzenie jest trudna, ale IMO konieczna, bo pomoże tej osobie (w sensie nie będziesz się skupiać w jej sytuacji na sobie). Brzmi pokrętnie, ale mam nadzieję, ze rozumiesz, o co mi chodzi. Moim zdaniem robiłaś i robisz wszystko to, co potrzeba.
          • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 11:51
            Rozumiem, rozumiem smile
            I dziękuję.
    • nieeznaajoomaa Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 11.09.22, 23:45
      Jak ma myśli samobójcze, to szpital niestety, nie ma żartów

Do lekarza po skierowanie albo po prostu zgłosić się na izbę przyjęć

W szpitalu nie tylko ją zabezpieczą, żeby nie zrobiła sobie krzywdy, ale też ustawią leczenie i przede wszystkim zdiagnozują porządnie, bo może to rzeczywiście kliniczna depresja, a może na przykład zaburzenia osobowości czy jeszcze co innego

Oczywiście wsparcie najbliższych też jest bardzo ważne, ale to zdecydowanie za poważna sprawa, żeby ją leczyć zwykłą rozmową

Aha, i osoba z myślami samobójczymi może być leczona w szpitalu nawet bez zgody, decyzję wstępnie podejmuje lekarz dyżurny przy przyjęciu
    • nieeznaajoomaa Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 11.09.22, 23:49
      Przede wszystkim słuchać i akceptować, nie lekceważyć uczuć, nie udzielać "dobrych rad" z gatunku: weź się w garść, inni mają gorzej, idź pobiegać i tak dalej. To znaczy można oczywiście zaproponować jakąś aktywność, ale uszanować ewentualną odmowę i nie naciskać
    • raphidophora_tetrasperma Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 11.09.22, 23:52
      Z moich doświadczenia z chorymi osobami, doradzę żeby niczego nie negować. Jeśli osoba chcę mówić, to doskonale: wysłuchaj, nie udzielaj rad. Potakuj. Jeśli to osoba blisko zapewnij, że nie dasz jej zginąc i przejdziecie przez to razem, zapewnij wsparcie na wszystkich płaszczyznach (jeśli Cię na to stać psychicznie i finansowo). A.i w pierwszej kolejności zadbaj o siebie
      • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:48
        Niczego nie neguję, żadnych rad nie udzielam, po prostu nie wychodzę przed orkiestrę. Postępuję tak ze wszystkimi moimi córkami. Moja matka i moja tfuteściowa zawsze, ale to zawsze musiały wszystko wiedzieć i najpierw robiły przesłuchanie, a pod moją nieobecność grzebały we wszystkim, co się da. Nawet do kosza na śmieci bo może jakiś "nieodpowiedni" rachunek znajdą i będą mieć powód do zrobienia mi awantury, a przy tym były moje dzieci i wszystko widziały i słyszały. Przede wszystkim moja teściowa i moja matka też wmawiały naszym córkom, że my (ja i mój mąż) porzuciliśmy je, nigdy już nie wrócimy z UK, zapomnieliśmy o nich i teraz babcie podjęły się je wychować. To było 16 lat temu!
    • b.bujak Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 11.09.22, 23:58
      oprócz tego, co już dziewczyny napisały poszukaj numerów telefonów zaufania, niech będą pod ręką, może się przydadzą; są też linie dla osób bliskich - tam możesz sama próbować
      • ajaksiowa Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 07:55
        Uszanowałabym decyzję..
        • eriu Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 10:04
          Oprócz potencjalnych wyrzutów sumienia to za "uszanowanie decyzji" dostajesz zarzuty karne. Jak ktoś wie o tym, że inna osoba ma myśli samobójcze i nie robi nic to dokładnie na to jest paragraf. Bo można zgłosić chociażby na służby.
          • alpepe Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 11:10
            Zgłosić na służby to jakieś podlaskie czy z rosyjskiego?
          • ajaksiowa Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 11:21
            eriu napisała:

> Oprócz potencjalnych wyrzutów sumienia to za "uszanowanie decyzji" dostajesz za
            > rzuty karne. Jak ktoś wie o tym, że inna osoba ma myśli samobójcze i nie robi n
            > ic to dokładnie na to jest paragraf. Bo można zgłosić chociażby na służby.
            >

Odmowa kontynuacji leczenia też jest karalna?
        • alpepe Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 11:10
          Również uszanowałabym decyzję.
          • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:04
            O nie. Na pewno tego nie zrobię. Chodzi o moją najmłodszą. Ma depresję od wielu lat, miała już jedną terapię i ona jej bardzo pomogła. Jednak nie do końca przepracowała niektóre rzeczy. I teraz na tej terapii, mam nadzieję, że ta terapeutka jej pomoże tak do końca, a ja będę wreszcie spokojnie spać.
          • kura17 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 14:54
            > Również uszanowałabym decyzję.

uszanowalabys decyzje swojej corki, ktora chcialaby sie zabic?
            • ajaksiowa Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 17:20
              kura17 napisała:

> > Również uszanowałabym decyzję.
              >
              > uszanowalabys decyzje swojej corki, ktora chcialaby sie zabic?
              >
              > gdy to pisałam nie wiedziałam że chodzi o córkę
              >
              >
              >
              • bene_gesserit Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 17:27
                Nieno, nawet jeśłi chodzi o luźne więzi typu koleżanka z pracy, Jeśli ktoś się zabija, zostaje po nim wielka dziura. To jest potwornie trudna sytuacja dla tych, którzy żyją. Cięzar do niesienia. Nie można się 'oburzać' na samobójcę, że podjął taką, a nie inną decyzję. Ale też nie ma, dopóki żyje, co 'szanować decyzji', raczej zrobić wszystko, żeby jednak nie przeprowadził planu.
    • jak_zwykle_wszystko_zajete Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 07:54
      Oprócz tego, co dziewczyny napisały: pomoc w codziennych obowiązkach, których ta osoba nie ma siły zrobić. Może to być umycie naczyń zalegających w zlewie czy zmiana pościeli.

A czasem po prostu pobycie obok. Nie robienie niczego wspólnie, tylko danie świadomości, ze nie jest się samemu. Przykład: ta osoba drzemie, a Ty obok czytasz książkę. Po prostu jesteś.
      • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:07
        Mieszkamy osobno, często dzwonimy do siebie, ale rzadko się widzimy, szczególnie teraz, gdy nie mogę prowadzić.
    • asia_i_p Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 08:06
      Moja ciotka mówiła mi, że przede wszystkim nie zostawiać samego i dyskretnie pilnować. I namawiać na leczenie, wszytkimi możliwymi środkami starać się doprowadzić do rozpoczęcia leczenia.

Wszystko inne - głębokie rozmowy o życiu, wyciąganie na spacery, itd. to jest jak podawanie herbatki przy ciężkim zapaleniu płuc. Owszem, wyraz troski, ale nie zastąpi leczenia.

Znam osobę, która z takiej głębokiej depresji wyszła i mówi, że przez ten ból psychiczny, jaki czuła, nic z tego, co robiła dla niej rodzina praktycznie do niej nie docierało.
    • klaramara33 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 08:12
      Mam takie doświadczenie, moja przyjaciółka kiedyś miała kilka prób samobójczych. Jej nikt nie był w stanie pomóc oprócz lekarzy...i pomogli dzięki Bogu,dziś już takich akcji nie ma.
      Pamiętam co uważała wtedy, że np. jak odejdzie to wszystkim będzie lżej.
      • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:09
        To samo mówi córka.
        • klaramara33 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:42
          No to przykro. Jak leki nie pomagają i psychoterapeuta gdzieś po miesiącu to trzeba zmieniać.
          • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:54
            Nie wiem, czy pomagają, czy nie. Całkiem niedawno zmieniła leki i na razie nic nie mówi o ich skuteczności. No ale to trzeba poczekać około miesiąca.
            • aqua48 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 14:40
              rosapulchra-0 napisała:

> Całkiem niedawno zmieniła leki i na razie nic
              > nie mówi o ich skuteczności. No ale to trzeba poczekać około miesiąca.

To na ten miesiąc weź ją do siebie, albo wprowadź się do niej i pilnuj.
              • bene_gesserit Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 15:30
                Nie da sie pilnować.

Wiem, że się nie da bo nie da się mieć kogoś na oku 24/7 poza warunkami więzienia albo szpitala. Jeśli jest źle, powinna trafić do ośrodka, ale przy tej sytuacji w psychiatrii całkiem możliwe, że nie będą jej mogli pomóc, albo nie pomogą tak, jak tego potrzebuje.

Ja bym raczej stawiała na bezpośredni kontakt. Oprócz terapii i farmaceutyków, oczywiście. Żeby tak otoczyć ją ciepłem, jak kocem na jesień. Nie chodzi o rozowy, spacery, czy o wyjście na gofry, ale o bycie razem.
                • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 20:09
                  I tu pojawia się problem. Mam złamany prawy bark i zwyrodniałe prawe biodro. Do tego stopnia, że poruszam tylko z laską.. Samochodu nie mogę prowadzić z w/w przyczyn.
                  Córka mieszka z dziewczyną, więc gdy wraca do domu, nie jest sama.
                  Ale za to mój mąż jest dosłownie na każde jej zawołanie, a to na zakupy, a to na długi spacer z psami (my mamy Lolę - staffika, a dziewczyny mają Deebo - też staffika) W poniedziałek rano mąż ma telefon od najmłodszej, że albo ją tato zawiezie do pracy, albo pożyczy jej na taksówkę.
                  • bene_gesserit Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 20:13
                    Nie musisz ty osobiście otulać, ważne żeby byli przy niej ci, na których może liczyć i których kocha.

Moja przyjaciółka przeszła przez ostatnich parę lat przez podobną historię, też z córką. Szpitale, zmienianie lekarzy, terapie, zmiany leków... Jest już o wiele lepiej - cały czas nie jest dobrze, ale wszystko ku temu zmierza. Trzymaj się, musisz o siebie dbać, zeby mieć siłę.
    • suki-z-godzin Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 10:15
      Usiądź na rękach, sposób w jaki obchodzisz się z własnym zdrowiem psychicznym i fizycznym wskazuje, że jesteś w stanie narobić więcej szkody niż pożytku. Ledwo człapiesz,a już cię korci bawić się w siostrę miłosierdzia?
      • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:10
        Żadna siostra miłosierdzia, tylko matka..
        • suki-z-godzin Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 20:27
          rosapulchra-0 napisała:

> Żadna siostra miłosierdzia, tylko matka..

matka, która tym razem wykorzystuje depresję własnego dziecka do dzielenia się z internetem szczegółami życia swojego i swojej rodziny.
          ty tu nie jesteś po to, żeby córce pomóc, tylko żeby sobie zrobić dobrze, wystawiając swoją rodzinę na reality szoł. po raz kolejny.
          • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 13.09.22, 01:23
            Bene, dziękuję. Nawet nie wiesz, jak jak w tej sytuacji potrzebuję wsparcia. Z tego stresu i martwienia się o nią i jej starsze siostry nie śpię po nocach. Jeszcze raz dziękuję.
            • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 13.09.22, 09:29
              Dopiero teraz zobaczyłam swój błąd. Powyższe słowa skierowane są do bene_gessrit, nie suk z godzin.
    • aqua48 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 10:56
      rosapulchra-0 napisała:

> I otwarcie mówiącą, że nie chce żyć.

Umówić do psychiatry na cito i pójść z nią na tę wizytę. A potem dopilnować by regularnie brała leki i załatwić też równolegle psychoterapię.
      Moim zdaniem to najlepsze i najskuteczniejsze co można zrobić. Żadne gadki-szmatki ani trzymanie za rękę w takiej sytuacji nie pomogą.
      • rosapulchra-0 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:18
        W tej chwili córka czeka na wizytę u psychiatry, a terapię zaczęła 3 tygodnie temu. Leki przepisane przez GP bierze uczciwie. Ona mieszka ze swoją dziewczyną, która była podporą dla swojej matki i podporą dla swojej siostry, teraz jest podporą dla mojej najmłodszej.
        • aqua48 Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 14:43
          rosapulchra-0 napisała:

> W tej chwili córka czeka na wizytę u psychiatry, a terapię zaczęła 3 tygodnie t
          > emu. Leki przepisane przez GP bierze uczciwie. Ona mieszka ze swoją dziewczyną,
          > która była podporą dla swojej matki i podporą dla swojej siostry, teraz jest p
          > odporą dla mojej najmłodszej.

Nie za dużo na tę dziewczynę spadło? Podoła opiece nad Twoją córką? Możesz je przenieść do siebie lub wprowadzić się do nich ,że by dziewczyna miała oddech a córka pilnowanie dopóki leki nie zaczną działać?
        • b.bujak Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 20:15
          rosapulchra-0 napisała:

> W tej chwili córka czeka na wizytę u psychiatry, a terapię zaczęła 3 tygodnie t
          > emu. Leki przepisane przez GP bierze uczciwie.

uzgodnij z córką, kto z was może rozmawiać z lekarzem i/lub terapeutą na temat jej stanu, postępów leczenia - w miarę możliwości i przyjętych praktyk warto, żeby jeszcze ktoś oprócz pacjentki miał informacje od lekarza / terapeuty - chodzi rownież o wskazowki dla osób z otoczenia osoby chorej;
          powinniście mieć na przykład swiadomosc, że początki terapii, zmiany leków są szczególnie trudne i często wiąże się ze zwiększeniem ryzyka samobojstwa - oczywiście nie ma metody na stuprocentowe upilnowanie, ale minimalizuje się ryzyko poprzez ograniczanie dostepności leków, ostrych narzędzi itp..
        • suki-z-godzin Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 20:19
          rosapulchra-0 napisała:

> emu. Leki przepisane przez GP bierze uczciwie. Ona mieszka ze swoją dziewczyną,
          > która była podporą dla swojej matki i podporą dla swojej siostry, teraz jest p
          > odporą dla mojej najmłodszej.

właśnie o tym mówię. ręce pod siebie, nie wywlekaj spraw swojej córki publicznie, jesteś niereformowalna.
    • asfiksja Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 12:25
      Najbardziej potrzebne jest przejęcie odpowiedzialności za taką osobę przez czas zaostrzenia choroby. Chodzi o zorganizowanie i dopilnowanie leczenia, higieny, odżywiania, ruchu, spraw codziennych. Myślę, że jeśli ma się ochotę porozmawiać to też można, najlepiej o tych konkretnych sprawach, których musisz dopilnować, żeby ta osoba zrobiła. Głębokie rozmowy o sensie życia to raczej jak już się polepszy.
    • stephanie.plum Re: Jak rozmawiać z osobą z głęboką depresją? 12.09.22, 19:59
      ROZMAWIAĆ?
      rozmawianie będzie raczej u dołu listy potrzeb.

bądź przy niej, 24/7, dyskretnie, pomagaj jej oddychać. przebrnąć przez kolejne godziny.

to nie tak, że jak porozmawiasz, to jej się zaraz poprawi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka