Dodaj do ulubionych

Pomysły na wykorzystanie pyr pure

13.09.22, 13:54
Bo mam od przedwczoraj pół garnka (jak to się stało? Nie wiem) i żal mi wywalić. Babcia kiedyś takie kotlety robiła. A jakieś inne pomysły?
Jestem w fazie nie wyrzucam.
Obserwuj wątek
    • kk345 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:00
      >pyr pure
      Czego?
      • daniela34 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:05
        Puree ziemnaczane
        • kk345 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:13
          Szukałam skojarzeń z kategorii "pjur pyr", obstawiając jakis hipsterski wyciag z krystalicznych łez jednorożca.
          • daniela34 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:15
            Nic nie pobije dla mnie wątku o skwalanie nakładanym na laluset (możliwe, że coś przekręcam). Był to wątek niewątpliwie po polsku. Nic nie zrozumiałam ze startera.
            • primula.alpicola Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:58
              daniela34 napisała:

> Nic nie pobije dla mnie wątku o skwalanie nakładanym na laluset (możliwe, że co
              > ś przekręcam). Był to wątek niewątpliwie po polsku. Nic nie zrozumiałam ze star
              > tera.

Danielabig_grin
              • daniela34 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 15:02
                O prosz...znalazłam. Nawet dałam tam wyraz swojemu zdumieniu

forum.gazeta.pl/forum/w,567,173052036,173052036,Skwalan_na_Ialuset_pytanie_do_ekspertki.html
                • primula.alpicola Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 15:07
                  Pamiętambig_grin
                • black.emma Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 17:16
                  O rany! A tam znalazły się osoby, które potrafiły merytorycznie odpowiedzieć. Pamietam ten wątek, myślałam, ze to jakiś bełkot 😂
    • daniela34 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:04
      Albo kotlety ziemniaczanej (mogą być z dodatkiem np.szpinaku)- wzorem babci, albo np.kluski śląskie. Możesz też zrobić zapiekanki mięsne pod puree (jedna duża albo kilka małych)
    • kura17 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:06
      ponic (ja sie nie znam, ale tak od wuja uslyszalam) "prawdziwe" ciasto na knedle robi sie z tluczonych zimnych zeimniakow - akurat sezon sliwkowy jest. przepis bardzo prosty, moge napisac, jesli chcesz - tylko ostrzegam, ze sama go (jeszcze!) nie probowalam.

ja robie z ziemniakami omlet na sniadanie, tak niby hiszpanska tortilla - bardzo smaczne.
      • shellyanna Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:10
        Poproszę te knedle smile
        • kura17 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 15:05
          tluczone ziemniaki dajesz do garnka i wygladzasz. "kroisz" na 4 rowne czesci, 1/4 wyjmujesz i rowno dokladasz od gory na to 3/4. w wolne miejsce wsypujesz make. dodajesz spora szczypte soli, jajko i cukier waniliowy (opcjonalnie) i wyrabiasz reka lekkie ciasto.
          potem to juz normalnie obklejasz sliwki (suche, z pestkami, wegierki najlepsze, niewielkie) - robisz takie placuszki plaskie z ciasta, wrzucasz na wrzatek i gotujesz pare minut po wyplynieciu.
          • kk345 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 15:50
            >obklejasz sliwki (suche, z pestkami)
            Gdybym jako jedzący trafiła na taką pestke w środku, czułabym się wyjątkowo nie kochana przez kucharza/kucharkę. Na tej samej zasadzie nie mogę zrozumieć, dlaczego kupne marynowane śliwki są z pestkami, ja zawsze marynuję wypestkowane...
            • kura17 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 16:31
              trudniej sie robi bez pestek, bo sok wycieka i utrudnia klejenie.
              u mnie zawsze byly pestki w knedlach, rowniez w pierogach z czeresniami.
              nikt nie czul sie nie-kochany smile
              • kk345 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:34
                >trudniej sie robi bez pestek, bo sok wycieka i utrudnia klejenie.
                Zbyt dojrzałe śliwki, trzeba wziąć twardsze big_grin
                • kk345 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:35
                  A jak się dwie połówki złoży miękkim do środka, to już w ogóle nic nie ma prawa wyciec- a zęby jedzących są bezpieczne. Spróbuj, seriosmile
                  • kura17 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 09:58
                    tak rzadko robie knedle, ze szkoda zachodu wink
                    ... na ogol robi mi teraz mama lub ciocia, wczesniej babcia - nigdy mi pestki nie przeszkadzaly, trakowalam wyjmowanie ich jak czesc jedzenia knedli smile
          • mamkotanagoracymdachu Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 16:12
            To jest przepis na kluski śląskie. Do knedli dajesz jeszcze twarog.
            • bene_gesserit Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 16:25
              Kluski, genialny pomysł. To szarobure za oknem to jest kluskowa pogoda. Kluski, bułka tarta albo masło.

Idę myśleć nad obiadem na jutro, a miała być ogórkowa.
            • kura17 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 16:30
              > To jest przepis na kluski śląskie. Do knedli dajesz jeszcze twarog.

nie w mojej rodzinie wink
              ale nie jestesmy ze slaska.
              • konsta-is-me Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 11:27
                Ja nie jestem ze Śląska ( w sensie górnego, bo tak się mówi) a zawsze knedle tylko z twarogiem, inaczej to są pyzy albo kluski -śląskie właśnie
            • swinka-morska Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 17:26
              mamkotanagoracymdachu napisała:

> To jest przepis na kluski śląskie. Do knedli dajesz jeszcze twarog.

What??
              Nigdy w życiu...
              • aurinko Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:50
                Jakie nigdy wink ja zawsze daję trochę miękkiego twarogu (uwielbiam Strzalkowo), tak mniej więcej 1/4 ilości ziemniaków. Do tego jajko i odrobina mąki, bardzo mało. Ciasto jest mieciutkie, pulchne i delikatne. Pycha.
            • kk345 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:33
              A skąd! jaki twarog do knedli???
              • daniela34 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:35
                Twaróg do knedli jest pyszny jeśli robisz knedle twarogowe, cudne, delikatne i w dodatku szybciej się robi. Z tym, że dla mnie albo rybki, albo akwarium, jak ziemniaki to już nie ser, jak ser to bez ziemniaków.
          • aurinko Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:52
            Z pestkami? W życiu!
            Śliwki naciąć do połowy, wyjąć pestkę, w dziurkę dodać odrobinę cukru z cynamonem :p
    • cojapaczem Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:42
      kotlety ziemniaczane nadziewane smazona kapustka mniam
    • bene_gesserit Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 14:56
      Zapiekankę, np coś w stylu shepherd's pie albo fisherman's pie albo podobną zapiekankę wege.
      Babkę ziemniaczaną z warzywami albo kaszą gryczaną, cebulą i białym serem (najlepsza z wędzonym białym serem) - genialna rzecz na świeżo, genialna też odsmażana. Albo coś podobnego, ale w formie muffinowej, z warzywami i np żółtym serem.
      Kluski, np kopytka. Nie wiem, czy sie nadają do zamrażania, ale może tak.
      Nadzienie do ukraińskich pierogów albo naleśników. Moja przyjaciółka robi po prostu kotlety z tego nadzienia - bardzo dobre, zwłaszcza z sosem.
      Gofry ziemniaczane, o ile masz gofrownicę.
      Z puree można zrobic też chleb, bułki albo podobno również ciasto, ale nie próbowałam - słyszałam tylko, więc chętnie poczytam, czy ci się udało, jakby co smile
      • konsta-is-me Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 11:29
        Co to są ukraińskie pierogi ?
        Tylko nie mów że to samo co ruskie, pls...
        • aurinko Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 20:02
          Może chodzi o wareniki. To są jak najbardziej ukraińskie pierogi często nazywane w Polsce ruskimi 😀
          • konsta-is-me Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 20:13
            Warenki to warenki a ruskie to ruskie ( nie mylić z rosyjskimi) 😜
            • aurinko Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 21:09
              konsta-is-me napisała:

> Warenki to warenki a ruskie to ruskie ( nie mylić z rosyjskimi) 😜

Nie.
              pl.m.wikipedia.org/wiki/Wareniki
          • bene_gesserit Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 20:17
            Poniekąd. One po prostu pochodzą z kresów, z terenów Ukrainy.
            Nazwa 'ruskie', jak i sama potrawa rozpowszechniła się przy okazji kolonizowania Ziem Odzyskanych przez ludność przesiedloną z kresów. Najpierw nazywano je zresztą 'lwowskimi'. A potem stały się motywem wielu żartow w rodzaju 'Kto zamawiał ruskie? Nikt, same przyszli'
            W wielu regionach terenów byłego ZSRR pierogi 'ruskie' nazywane są polskimi. A są ukraińskie.
    • primula.alpicola Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 15:01
      Babkę ziemniaczaną, jakieś kotlety, kuleczki, gnocchi, czy krokieciki.
      Albo zwyczajnie podsmażyć na maśle aż do chrupiącej skórki.
      • jasnoklarowna Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 16:30
        OOOOO to to.
        Mój tata tak nas nauczył.
        Odrobina tłuszczu na patelnię, na to pure, i uklepujesz łyżką aż pokryją równo całe dno. A jak podsmażysz to albo przekrecasz zsuwając na talerz i znów na patelnie drugą stroną, albo podrzucasz jak bardzo gruby naleśnik i usiłujesz złapać patelnią tą drugą stronę. Tata i młodszy brat umieją łapać, ja nie potrafię, przekręcam nieporadnie.
        Muszą być z obu stron zrumienione na skórkę koloru karmelowego. PYYYCHA
        • primula.alpicola Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 17:24
          Tam ODROBINAbig_grin
          Mnóstwo masełka!
        • aurinko Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:57
          Mniam smile czasem robię dokładnie tak jak opisałaś, pychota smile
    • majenkir Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 15:06
      Ja bym po prostu usmażyła placuszka 🤤
    • mondaymorning1987 Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 15:38
      Kopytka robię jak mi zostają ziemniaki
    • pepsi.only Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 16:40
      Ja wczoraj zrobiłam knedle ze sliwkami, boże, jakież to było pyszne.

Dawno nie jedliśmy klusek śląskich, ja lubię, rodzina nie bardzo
      Kopytka! Kopytka to my wszyscy lubimy, i inne gnocchi (dodaję czasem twaróg, czasem szpinak)
      Albo tzw krokieciki - do purre dodać troszkę mąki, jajko, formować kulki czy też wałeczki i w panierkę i usmażyć, podawać z surówką np colesław.
      • aurinko Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:55
        Polecam do gnocchi dodać troszkę pesto smile
    • magda.z.bagien Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 17:22
      Kluski śląskie, kopytka itd
    • kochamruskieileniwe Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 17:25
      Czeskie knedliki ziemniaczane
      Ziemniaki dauphine

Knedle ze sliwkami, kopytka, ślaskie, zapiekanki, farsz do ruskich, itp juz wymieniono...
    • aurinko Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 21:54
      Zapiekanka z mielonym mięsem i na górę ziemniaki pure wyciskane elegancko w "beziki".
    • mika_p Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 13.09.22, 22:38
      Farsz do ruskich.
      Zeszklona cebula, ziemniaki, sól, pieprz, pod koniec biały ser.
      Nie umiem w pierogi, ale jak zostawały ziemniaki z obiadu, to jedliśmy farsz do ruskich na kolację. Najpierw sama jadłam potem jedno dziecko, potem jeszcze drugie, a potem trzeba było specjalnie planować, żeby zostało ziemniaków, bo nastolatek płci męskiej żerty jest, jak wiadomo
    • shellyanna Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 09:55
      Zrobiłam szagówki smile zeżarli wszystkie.
      Jednego dnia z bułka tarta i masłem, a drugiego resztę z sosem z duszonego indyka i surówką.
      Mam poczucie spełnienia i czystego sumienia.
      Pochwale się tez, ze jak gotowałam rosół to pierwszy raz w życiu nie wywalilam włoszczyzny tylko zrobiłam sałatkę jarzynowa.
      Pierwszy raz w życiu!
      • bene_gesserit Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 10:58
        Brawo. Kopytka rządzą.
    • hanusinamama Re: Pomysły na wykorzystanie pyr pure 15.09.22, 20:18
      Jadłabym cały dzien z jogurtem lub kefirem. Wielbię

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka