Dodaj do ulubionych

Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim problemy

14.09.22, 11:20
Senior, pan 73-lata nie przyjmuje leków na nadciśnienie.
Nie, bo:
- to chemia
- szkodzi mu i go truje
- lekarz (podobno) mu powiedział, że barnie leków na stałe nie jest zdrowe i uzależnia
- nic mu nie będzie
- preferuje naturalne metody (herbatka ziołowa)
- lekarz, który zaleca mu przyjmować leki na stałe, to konował, który ma z tego kasę
- nie bo nie
- itp

Pan ma zawsze ciśnienie nie mniej niż 160/110.
Kilka razy zaliczył SOR, gdzie było (to pierwsze > 200).
Jak pan się źle czuje, jego żona obdzwania dzieci i błaga o pomoc.
Wszyscy mają dość: jęków, płaczu i zawodzenia pani. Pana również, który w swoim postanowieniu jest konsekwentny.
Pan stwarza problem całej rodzinie, ale twierdzi, że o co chodzi, on przecież do nich nie wydzwaniał o pomoc - to jego żona. Jemu nic nie będzie, bo on ma silny organizm. I bez pomocy medycznej by mu przeszło.

Da się rozwiązać problem?
Córka pana dostaje gęsiej skórki, jak widzi na telefonie w ciągu 5 minut 15 nieodebranych połączeń od matki.
Obserwuj wątek
    • demodee Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:26
      To chyba nie senior sprawia problemy, tylko żona seniora...
      • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:30
        Senior stwarza problemy sobie i żonie, a zona przekazuje dalej.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:07
          Nie, to żona stwarza problemy, bo nie daje mężowi żyć w spokoju i jeszcze dzieci tym zamęcza.
          • mamkotanagoracymdachu Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:22
            Chyba umrzeć w spokoju mu nie daje. Dziwisz się?
        • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:22
          Nie, senior nie bierze leków i resztę ma w dupie.
          Całą dalszą akcję buduje żona, gra w teatr, ktorego nie będzie dopiero wtedy, gdy ona przestanie się w to angażować.
          • terazkasia Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:29
            panna.nasturcja napisał(a):

> Nie, senior nie bierze leków i resztę ma w dupie.
            > Całą dalszą akcję buduje żona, gra w teatr, ktorego nie będzie dopiero wtedy, g
            > dy ona przestanie się w to angażować.

Podpisuję się i ja pod tym
            • iwoniaw Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:47
              Szczera prawda. Gdyby pani żona nie nakręcała dramy, to szybko by się okazało, że bez publiki unikanie leczenia i demonstrowanie "jestem nieśmiertelny, no chyba że mnie karetka zabiera" nie jest aż tak atrakcyjne.
    • alicia033 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:31
      Da się ale wymaga to twardej d.py, czyli konsekwentnego ograniczania rozmowy z mamusią w temacie "tata źle się czuje" do zdania: to ja się rozłączam, dzwoń na 112.
      • ajaksiowa Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:32
        Sygnaturka piękna👍👍👍
    • anilorak174 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:34
      Gruba skóra. Jak ojciec źle się czuje to niech matka wzywa pogotowie, a nie angażuje wszystkich dookoła.
      • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:39
        Matka wezwie pogotowie, ojciec pojedzie karetką (w domu nie dali rady ogarnąć, miał objawy udaru). Matka wyje, żeby ją zawieźć do szpitala, warować z nią na SOR, a po paru godzinach zapewnić obojgu transport do domu.
        • mid.week Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:44
          ixiq111 napisała:

> Matka wezwie pogotowie, ojciec pojedzie karetką (w domu nie dali rady ogarnąć,
          > miał objawy udaru). Matka wyje, żeby ją zawieźć do szpitala, warować z nią na S
          > OR, a po paru godzinach zapewnić obojgu transport do domu.
          >

SOR też może odwieźć pacjenta niechodzącego. Wystarczy powiedzieć że nie macie możliwości odbioru pacjenta
          • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:54
            No właśnie - wystarczy powiedzieć. Małżonka pana nie powie, bo chce (tak chce), żeby to córka ich odwiozła.
            • alpepe Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:03
              A córka mówi: nie mogę mamo, zamów taksówkę.
            • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:24
              A córka nie odwozi i tyle.
              Mówi jasno matce „dopóki tata nie będzie się leczył, brał leków, chciał mojej pomocy to ja nie będę się angażować, proszę mamo, nie dzwoń do mnie w tej sprawie.” I konsekwentnie nie odbierać telefonów.
            • anilorak174 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:31
              To córka mowi, ze nie odwiezie i proponuje zamowienie taksówki.
              Dopóki ojciec nie zacznie się leczyć.
              • zabrakloliter92 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 19:08
                Córka mówi że wypiła wino, piwo, wódkę, i za kierownicę nie wsiada.
        • demodee Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:46
          > Matka wyje, żeby ją zawieźć do szpitala, warować z nią na SOR, a po paru godzinach zapewnić obojgu transport do domu.

Ale teraz chyba rodzina, z powodu covidu, nie waruje przy chorym na SORze.
          • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:51
            Niestety, ale waruje. Nie jest wpuszczana na salę, gdzie go ogarniają. Jest na dole i czeka na info, czy pan zostaje (i wtedy trzeba dostarczyć niezbędne rzeczy) czy wraca do domu.
            • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:52
              Nie wpadła jeszcze na to, żeby mieć na stałe spakowany podręczny zestaw szpitalny?
              • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:54
                Nie wiem, ale masz racje, powinna
                • nangaparbat3 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:10
                  Jasny gwint, ona powinna???? Dorosły facet nie umie sobie spakować rzeczy do szpitala - od wypadku???? Co tu się dzieje????
                  • szmytka1 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:57
                    To taki sam, jak ten co nie umie nic ugotować i ten co nie umie pralki uruchomić.
                    • chlodne_dlonie Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 21:51
                      Niestety w tej grupie wiekowej wcale nie rzadkość uncertain
                • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 17:36
                  ixiq111 napisała:

> Nie wiem, ale masz racje, powinna

Tak? Z jakiej racji powinna? Ten pan jest upośledzony, leżący, z demencją?
                  Bo z opisu wynika, że nic z tych rzeczy i jeszcze swoje problemy sam stwarza.
                  Więc ona nic nie powinna. Najwyżej zadbać o siebie.
        • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:48
          Nie ma potrzeby. Przy braku możliwości samodzielnego powrotu pacjenta, szpital musi zapewnić transport medyczny.
          • memphis90 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:10
            Ale pan nie jest niechodzący. Brak samochodu nie oznacza konieczności transportu karetką, jest autobus, taksówka i uber.
            • komorka25 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 21:23
              memphis90 napisała:

> ... Brak samochodu nie oznacza konieczności transportu karetką, jest autobus, taksówka i uber.

Nie wszędzie. Znam powiatowe miasta bez komunikacji miejskiej i taksówek, a o uberze to tam nawet nie słyszeli.
              • memphis90 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 21:40
                Próbujesz mi powiedzieć, ze tam w powiecie karetki robią za taksówkę, wożąc w te i z powrotem klientów z ciśnieniem, którym skoczyło od oglądania meczyku w tv…? No jakoś tak wątpię…
          • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 17:35
            Przecież ten pan jest całkowicie sprawny, zaden szpitalny transport mu nie przysługuje.
    • swinka-morska Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:35
      Komunikat do matki: współczujemy głupoty współmałżonka i poczucia bezsilności, ale nie dzwoń, nie pomożemy.
      Komunikat do ojca: człowiek po udarze wygląda tak i tak (pokazać poglądowe video). Jak cię szlag trafi, nie będziemy się tobą zajmować i matkę też od tego odwiedziemy, spędzisz resztę życia w domu opieki.
      • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:40
        >> po udarze wygląda tak i tak (pokazać poglądowe video

Pan jest święcie przekonany, że jego to nie spotka.
        • swinka-morska Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:41
          A jak to się dzieje, że w ogóle mierzy ciśnienie?
          • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:44
            Żona mu mierzy, jak narzeka, że się źle czuje, boli go głowa, jak sprawia wrażenie podpitego, a jest w 100% trzeźwy
        • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:44
          Jeśli to spotka to i tak nie będzie świadomy, jakiego syfu narobił rodzinie. Win win.
          • sasha_m Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:01
            Oj niekoniecznie. Mam info z pierwszej ręki, jak to jest. Pełna świadomość przy braku kontroli nad ciałem, łącznie z mową i mimiką. Okropna sprawa.
      • asia.sthm Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:42
        > Komunikat do ojca: człowiek po udarze wygląda tak i tak (pokazać poglądowe video).

Cisnienie mu skoczy, ale to chyba jedyne dobre rozwiazanie. Oby pomoglo!

Reszta rady tez znakomita, podpisuje sie pod caloscia.
    • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:41
      Pracuje na piękne mikroudary.
      Info od rodziny - proszę dzwonić pod 112. Rodzina na odległość nie diagnozuje, czy pan ma wylew, czy tylko zdenerwował się przy tvp.
    • mid.week Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:41
      Być może Mamie potrzebna wizyta u sensownego psychologa, być może dobrze zrobiłaby rozmowa z grupą wsparcia, może z lekarzem geriatra. Istnieje szansa, że po rozmowie z autorytetem medycznym, który zdejmie jej poczucie odpowiedzialności za życie męża, trochę się uspokoi. Może jakieś leki dla niej. Patrzenie co jakiś czas jak bliska ci osoba balansuje na granicy śmierci jest wykańczające psychicznie.
      • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:43
        >> Patrzenie co jakiś czas jak bliska ci osoba balansuje na granicy śmierci jest wykańczające psychicznie.

O to to.
    • alpepe Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:56
      To nie senior robi problemy, a seniorka. Seniorka, która prowadzi Projekt Senior. Moja mama miała podobnie, ale niestety, ochotniczka. U nas zwykle kończyło się pogotowiem, bo ja mieszkam za granicą, a brat też ponad 100 km, ewentualnie mój były mąż był w roli ratownika. Cóż, nic się innego nie dało zrobić.
    • borsuczyca.klusek Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:56
      Niech matka dosypuje mu leków do herbatki.
      • migafka357 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:36
        Popieram. Rozgniatałabym tabletki na łyżeczce, jak dla pieska albo kotka, i posypywała kanapki przed nałożeniem wędlinki. Pan niereformowalny, a to żona będzie miała z nim najwięcej problemów, gdy dostanie udaru albo straci pamięć, bo naczynia w mózgu się pozwężają. Kobita ma prawo się bronić przed problemami, skoro się nie da inaczej, to tak, nie ma wyjścia.
        • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:27
          Da się inaczej, wystarczy przestać brać odpowiedzialność za pana i nie reagować. Pan będzie musiał zacząć odpowiadać za siebie. A tak ma za darmo atencję całego otoczenia a o to mu chodzi.
          • flo-bo Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:04
            Widać zero świadomości co do realiów. Brak reakcji to prosta droga do udaru małżonka i potem wieloletniej opieki nad osobą, która nie mówi, robi pod siebie a często jest również agresywna.
            Teatr teatrem, zabieganie o bycie w centrum uwagi to swoją drogą, ale dość prawdopodobne jest że żona ma świadomość, że po wylewie męża zostanie sama z jego obsługą być może sparaliżowanego, zapieluchowanego, niekomunikatywnego, agresywnego. Miejsc w ośrodkach opieki dla takich osób naprawdę nie jest dużo.
            Panu trzeba powiedzieć, że jak żonę będzie denerwował to mu żona na serce zejdzie i zostanie sam. A jak wylewu dostanie to będzie tak i tak wyglądał i się zachowywał. I niech przestanie zachowywać się jak dziecko, a zacznie jak dorosły, bo sam nie jest.
            • agaagaaga123 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 17:32
              Niech sie rozwiedzie i poda mu ten powod.
            • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 17:39
              Poczytaj może moje wpisy bardzie. Akurat nie, nie brak realiów.
              Pana trzeba zacząć traktować jak osobę dorosłą. Może wtedy do niego dotrze.
              I nie powielaj mitu, że żona będzie sie musiała wiele lat opiekować leżącym małżonkiem, od tego są instytucje.
            • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 17:42
              flo-bo napisała:

> Miejsc w ośrodkach opieki dla takich osób naprawdę nie jest dużo.

Miejsc w ośrodkach po pandemii jest do wyboru do koloru. Załatwiałam w tym roku i w ciągu dwóch dni mialam dwadzieścia chętńych ośrodków. Problem miałam, bo test na covid był dodatki, ale z ujemnym mogłam przebierać jak w ulęgałkach a chory nawet nie siadał w tamtym momencie.
          • krisdevalnor Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 16.09.22, 08:05

> Da się inaczej, wystarczy przestać brać odpowiedzialność za pana i nie reagować
            > . Pan będzie musiał zacząć odpowiadać za siebie. A tak ma za darmo atencję całe
            > go otoczenia a o to mu chodzi.
            A co zrobi jak pan rzeczywiście dostanie udaru i obowiazek opieki spocznie prawnie na niej?
            • tt-tka Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 16.09.22, 08:10
              Nie ma czegos takiego jak "obowiazek opieki spocznie prawnie na niej", prawo nie jest w stanie zmusic nikogo do sprawowania osobistej opieki, co najwyzej do alimentacji.
            • daniela34 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 16.09.22, 08:10
              Co wy z tym prawnym obowiązkiem opieki? Nie ma czegoś takiego jak prawny obowiazek osobistej opieki. Pan może równie dobrze zostać wysłany do stosownego ośrodka a pani będzie miała li I jedynie obowiązek alimentacyjny o ile pan ma niską emeryturę.
            • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 16.09.22, 12:03
              Daniela już wyjaśniła, nie wiem skąd w ludziach pomysł o obowiązku osobistej opieki, ale jest powszechny.
      • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:01
        śmichy chichy, ale ja tak robiłam.

każdy wieczór był bardziej emocjonujący, niż kolejny odcinek Gry o tron.

wypije do dna...? nie wypije...?

tyle, że chodziło o 97 letnią babcię z Alzheimerem. tu gościu a 73 lata, mógłby wnuki uczyć na nartach jeździć, a nie takie cyrki.
        • borsuczyca.klusek Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:10
          Żadne śmichy. Osoba z rodziny dostała taką radę od lekarza.
        • memphis90 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:13
          Ja zagroziłam, ze kupię taką strzykawkę jak dla kota i będziemy wkładać leki wprost do gardła…
    • woman_in_love Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:57
      większość facetów powinna umierać w wieku 55 lat max, zostawiając swoim dzieciom i żonie sutą rentę, i uwalniając ich od swego popieprzenia
      • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:36
        tak, a nawet wcześniej, jak sobie żona zażyczy!
        • jowita771 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:22
          Cieszę się, że nie jestem sama z tym pomysłem.
      • tokyocat Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 00:08
        Ot to !
    • lauren6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 11:59
      Jeszcze nie padła rada o wystawieniu panu walizek za drzwi?
      To co robi podpada pod znęcanie się nad żoną.
      • demodee Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:07
        A może senior powinien pogadać z jakimś psychologiem?
        • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:12
          Nie będzie chciał. Dolary przeciwko orzechom.
    • tojaba Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:05
      ixiq111 napisała:

> Pan ma zawsze ciśnienie nie mniej niż 160/110.

Przestać mierzyć ciągle to ciśnienie. I skończyć z przymuszaniem seniora do czegokolwiek - bez tych przepychanek słownych, przy warzywnej diecie, dolne samo spadnie do 90-100.
      • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:11
        Nieprawda. To co napisałaś jest potwornie szkodliwe.
        • tojaba Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:27
          triss_merigold6 napisała:

> Nieprawda. To co napisałaś jest potwornie szkodliwe.

Potwornie szkodliwe to jest myślenie, że człowiek w wieku 73 lat nie ma prawa o sobie decydować.
          I że żona/dzieci "wiedzą lepiej".
          • maslova Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:47
            Ależ oczywiście, że ma prawo. Problem w tym, że negatywne skutki tego decydowania o sobie obciąża w głównej mierze rodzinę właśnie.
            • tojaba Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:07
              maslova napisała:

> Ależ oczywiście, że ma prawo. Problem w tym, że negatywne skutki tego decydowan
              > ia o sobie obciąża w głównej mierze rodzinę właśnie.

No to faktycznie problem, taka wybujała wyobraźnia rodziny. Jeszcze chwila, a zaczną sobie wyobrażać fatalne skutki wychodzenia seniora z domu, bo a nuż się przewróci, w głowę uderzy i...też może być warzywo!
              Ciekawa jestem, jak pokolenie dzisiejszych czterdziestoletnich wyobraża sobie siebie za te 25-30 lat...
              • sasha_m Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:41
                Na pewno nie będę taka głupia. Medycyna poszła do przodu, żeby polepszyć jakość i długość życia i zamierzam z tego korzystać, ku radości i uldze mojej i mojej rodziny.
                I nie przekazuj dalej swoich teorii, że ciśnienie rozkurczowe w granicach 90-100 jest właściwe u osoby 70+. Bo nie jest, zgodnie z wiedzą medyczną.
                • tojaba Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 19:16
                  sasha_m napisała:

> I nie przekazuj dalej swoich teorii, że ciśnienie rozkurczowe w granicach 90-10
                  > 0 jest właściwe u osoby 70+. Bo nie jest, zgodnie z wiedzą medyczną.

Nie pisałam, jakie ciśnienie jest właściwe. Napisałam (na podstawie 30 letniego doświadczenia życia
                  z nadciśnieniem, leczonym farmakologicznie), żeby (w przypadku opisanym przez Wątkodajkę) zaprzestać ciągłego mierzenia ciśnienia i kłótni i przejść na dietę warzywną, a ciśnienie rozkurczowe seniora spadnie do 90-100.
                  Dzisiaj, według ESH to 1 stadium nadciśnienia. Dla mnie (według mojego lekarza prowadzącego) mieści się w normie. Nie pisałam, że to rozwiązanie "na zawsze". Ale mogłoby być pierwszym krokiem.
              • eliszka25 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:56
                Widzisz, tylko co innego wypadek, którego nie da się przewidzieć, a co innego skutki ignorowanego nadciśnienia, które jak najbardziej da się przewidzieć. Wyobraźnia rodziny nie ma tu nic do rzeczy. Nieleczone nadciśnienie, to nie jest wybujała wyobraźnia rodziny 🤦🏼‍♀️. Natomiast rodzina jak najbardziej ma prawo martwić się, co będzie, gdy ojciec dostanie udaru lub wylewu, bo obowiązek opieki/zapewnienia opieki spadnie na tę właśnie rodzinę.
          • jednoraz0w0 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:46
            Ale on nie do końca decyduje o sobie, bo jak się zamieni w warzywo to opieka i jej koszty spadną na żonę.
            • nangaparbat3 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 21:34
              I na dzieci, i na dzieci.
      • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:28
        Przestań wypisywać głupoty o nadciśnieniu, możesz komuś poważnie zaszkodzić.
        • tojaba Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:05

> Przestań wypisywać głupoty o nadciśnieniu, możesz komuś poważnie zaszkodzić.

A Ty przestań siać panikę.
          Zafiksowałaś się (nie tylko Ty, przyznać muszę) na tym potencjalnym udarze i najchętniej głosowałabyś za przymusowym ubezwłasnowolnieniem wszystkich 70 plus (a może nawet i młodszych, jeśli tylko mają inne zdanie w kwestii swojego leczenia).

I słusznie napisała Stephanie.plum, że problem w starych rodzicach, którzy "przeszkadzają żyć" młodym.
          Naprawdę, jak się czyta te wywody, jakie to straszne rzeczy mogą się przytrafić, gdy seniorzy będą sami decydować o sobie i jak juniorom życie (z)marnują - to nic, tylko wsiąść w samolot i wyjechać gdzieś, gdzie można
          popływać z piraniami.

• sasha_m Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:28
            Oczywiście, my tutaj jesteśmy głupie. Ale może poczytaj o skutkach nieleczonego nadciśnienia i jakie jest wtedy prawdopodobieństwo udaru lub wylewu?
          • maslova Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:30
            > jak juniorom życie (z)marnują

Jakim juniorom? Przecież tu mowa o żonie tego pana.
          • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 17:44
            Moźe poczytaj, co piszę, bo ani słowa nie pisałam o ubezwłasnowolnieniu, wręcz przeciwnie, pisałam cały czas żeby zostawić pana w spokoju i przestać się przejmować.
      • 71tosia Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:29
        A jak dostanie udaru to kto będzie się nim zajmował? Takie rady jak twoje najlepiej ignorować
      • flo-bo Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:11
        Ten post trzeba usunąć! To bardzo szkodliwe bzdury! Młodsi ludzie lądują z udarem. Tu potrzebne są leki.
    • woman_in_love Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:27
      poczekać do zimy... big_grin

nie dziękuj
    • primula.alpicola Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:38
      Zdenerwowałam się, co za typ! Jak dostanie udaru, który go położy w charakterze warzywa, to dopiero poznacie, co to są kłopoty.
      Na razie wystarczy odzwyczaić mamę od bycia na gwizdek z powodu kaprysów seniora
    • abecadlowa1 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 12:40
      Ciekawe, kto robi problemy z perspektywy pana seniora.
    • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:10
      Czy ktoś wie, jak radzą sobie z takimi osobami w placówkach, np. domach opieki?
      • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:13
        Podają leki w jedzeniu albo podczas posiłku i pilnują, żeby podopieczny przyjął.
      • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:20
        ixiq111 napisała:

> Czy ktoś wie, jak radzą sobie z takimi osobami w placówkach, np. domach opieki?

Nie pozwalają sobie na dyskusje z pacjentem.
        A pacjenci o dziwo raczej słuchają bo to obcy ludzie nakazują.
        • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:32
          Bzdura. Pan jest w pełni świadomy, musiałby CHCIEĆ pójść do domu opieki.
          A wtedy to trochę inaczej wygląda.
          Ty i Triss piszecie o osobach, które mają demencję lub inne zaburzenia ńie pozwalające decydować o sobie.
          • triss_merigold6 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:34
            Po udarze będzie miał i demencje, i inne zaburzenia.
            • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:39
              Ale teraz nie ma a autorka pyta o sytuację obecną.
      • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:30
        W domu opieki świadomy pacjent jest dobrowolnie.
        Jak nie chce brać leków to się z nim rozwiązuje umowę i odwozi do domu i tyle.
        Nikt się nie bawi w leki a kanapkach z osobą świadomą i decyzyjną.
    • asfiksja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:18
      >Da się rozwiązać problem?
      Tylko przy odpowiednim jego zdefiniowaniu. Na pewno ojcu nie da się przetłumaczyć i nie ma sensu tego robić - w tym sensie się nie da.
      Natomiast być może matką jeszcze można wstrząsnąć i wytworzyć nawyk dzwonienia na pogotowie, a nie marudzenia dzieciom. Wszak to ona będzie się w razie czego zajmować pacjentem po udarze.
    • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:19
      Znam to nieprzyjmowanie leków i wymówki. Typowe: nie bo to chemia, a chemia szkodzi, nie bo lekarka głupia i się nie zna, a ponieważ pacjent powiedział, że poprzedni lek nie skutkował (no jak się go nie bierze, to nie skutkuje, proste jak drut) to dała silniejszy, a silniejszy szkodzi bardziej. Więc - nie. Nie bo jest nieubezwłasnowolniony i wie co robi, nie bo nie, itp. itd. Ośli upór. U nas w rodzinie pacjentem jest kobieta.
      Jedyną dobrą radą jest odciąć się psychicznie, ale to niezwykle trudne. Doraźnie można matce pomóc spakować torbę ojca do szpitala i wręczyć zapisane/zapisać w komórce numery taksówek.
    • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:21
      Pan ma rację: nie prosi i żadną pomoc, więc należy przestać dawać sobą manipulować żonie pana. I tyle.
      Jak pan się zechce leczyć to wtedy można mu pomagać.
      Pani gra w tę grę dobrowolnie, reszta nie musi.
      • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:36
        halooo, "pan" to tato, a "żona pana" to mama. czyli najbliższa rodzina.

jest coś takiego, jak więzi rodzinne? kapitał życzliwości, wspólnej historii, który pozwala współpracować?
        jeśli w tym przypadku nie ma, to faktycznie, masz rację.
        i też uważam, że tata ma prawo nie prosić o pomoc.

dziwi mnie jednak, u psychologa, szybciutkie dawanie rad jak ta wyżej.
        • nie_ma_niebieskich Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:42
          To jest jedyna rozsądna rada.
          I nie czepiaj się sposobu, w jaki forumka pisze o rodzicach - chciałaby pisać inaczej, to by pisała. Nie twoja sprawa.
          Bliskie więzi, albo nazbyt bliskie, też mogą prowadzić do podobnych problemów.
          • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:55
            to nie jest jedyna rozsądna rada, o ile nie ograniczamy się do perspektywy ojciec = senior stwarzający problemy, a matka przeszkadza swoim wyciem.

do gwinta, to są rodzice!

i bardzo proszę, nie trać czasu na mówienie mi, czego mam się nie czepiać, bo wyrażam tu tylko swoje zdanie, co nie jest chyba zabronione.

jak już napisałam, wątkini nie rozwiąże problemu, jeśli tak do niego podchodzi. i rada pani psycholog nasturcji też nic nie pomoże.
            • nangaparbat3 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:23
              OT - jakiej psycholog?????
              • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:30
                ej, bo ja mam wrażenie, że nasturcja jest psychologiem.

dlatego nieraz dziwi mnie, gdy jedzie po bandzie.

mogę wszakże się mylić, sorki, sorki...
                • pade Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:31
                  nie jest
                  • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:37
                    no to wgrywamy program: sorki, sorki
                    • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:38
                      i duża ulga, że nie jest.
                  • tt-tka Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 19:08
                    Jest
                    • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 19:11
                      Dzięki
              • panna.nasturcja Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 15.09.22, 17:47
                Owszem, akurat jest. A tutaj piszę prywatnie i mam prawo do własnych opinii.
                Kilka foremek zna moje dane, dość łatwo sprawdzić.
                Pade o mim zawodzie wyuczonym ani wykonywanym nie ma pojęcia.
            • kk345 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 15:41
              >do gwinta, to są rodzice!

I? Ja wiem, ze ty akurat masz wdrukowane, że rodzina to rodzina i zakładam, ze miałaś szczęście trafić na rodzinę kochającą, wspierającą sie WZAJEMNIE (a nie kosztem jednostki) i szanującą się. Ja też mam taką rodzinę, ale z łatwością mogę sobie wyobrazić, ze niektórzy nie mają, źle wylosowali- i osoba, rzucająca komuś takiemu "do gwinta, to są rodzice" albo "to matka, należy jej się", czy "masz obowiązki, nieważne co ci robili" powoduje u mnie żywą niechęć i podejrzenie, ze ma empatię ameby.
              Odcięcie się, brak zgody na obarczanie poczuciem winy jest czasem najzdrowszym i niezbędnym odruchem, by ratować samego siebie. Człowiek dojrzały to wie, nawet, jeśli nie zna tematu z własnego doswiadczenia.
              • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:00
                skąd Ty wiesz, co ja mam "akurat wdrukowane"?

napisałam, "do gwinta, to są rodzice", nie dlatego, że uważam, iż się im coś z samego tego tytułu należy, tylko ponieważ zafrapował mnie bezosobowy ton w wątku oraz rady typu "pani jest sama sobie winna, niech siedzi cicho".

od obarczania poczuciem winy jesteśmy daleko, chyba, gdy rozpacz starszej pani jest ujęta tu krótko "matka wyje".

ale po co ja to piszę, forum i tak wie lepiej, kto co myśli, a ja, jak wiadomo, jestem z epoki jaskiniowej.
                • kk345 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 17:12
                  Wyjaśniło się niżej, ze to nie rodzice. Swoją drogą twoje emocjonalne reakcje w tym wątku sporo mówią o twoich "wdrukowaniach".
                  • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 17:14
                    dzięki, że robisz mi psychoanalizę za friko.
                    • kk345 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 22:40
                      Proszszsz. Akurat ty od zawsze jawisz mi się jako skrzyżowanie Polyanny z Anią z Zielonego Wzgórza i Kopciuszkiem w jednej osobie, więc czytam twoje posty jak baśnie z innego świata.
                  • nangaparbat3 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 17:30
                    A co mówią o "wdrukowaniach" rady odcięcia się od matki szukającej pomocy i obarczonej odpowiedzialnością za życie ojca?
                    • alpepe Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 19:08
                      U mnie to żal do matki, że się z ojcem nie rozstała, że zdradziła mnie i mojego brata, że portki jej były ważniejsze od własnych dzieci.
                    • kk345 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 22:39
                      Że dorośli ludzie powinni stawiać zdrowe granice? To coś niezwykłego?
        • kk345 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:43
          Kapitał życzliwości u Pana jakoś nie przewiduje współpracy z rodziną, by ich nie obciążać swoim leżeniem w stanie wegetatywnym.
          • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:57
            no to niech zdycha.
            • iwoniaw Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:53
              Nie no, lepiej żeby "zdychało" cale otoczenie, które pan ma w pompie i od którego potrafi tylko wymagać i oczekiwać. Wszelka próba postawienia mu granic powinna być zrównana z probą zabójstwa, to oczywiste. 🤮
              • pade Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 15:02
                Pan niczego nie oczekuje ani nie wymaga.
                W każdym bądź razie w poście startowym niczego takiego nie ma.
                Raczej chce mieć święty spokój.
              • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 15:09
                możesz mieć takie zdanie, którego, jak widać po emotce, sama nie podzielasz, ale dlaczego podpinasz się pode mnie?

gdy wspinam się na wyżyny zrozumienia jakie mogły być podteksty twojej wypowiedzi, stwierdzam jedynie, że imputujesz mi coś, czego ani trochę nie chciałam powiedzieć.

po co te wszystkie cienkie żaluzje i gimnastyka słowna? nie żal ci czasu?
        • ixiq111 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:45
          Gdyby nie było więzi, nikt by się panem nie przejmował i mu nie organizował pomocy - tak myślę.

Ps. To nie moi rodzice, ale dalsi krewni
          • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:58
            ale problem ma ich dziecko, tak?
        • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 13:58
          stephanie.plum napisała:

> dziwi mnie jednak, u psychologa, szybciutkie dawanie rad jak ta wyżej.

Bo nie miałaś do czynienia z bliską osobą, która jest poważnie i przewlekle chora, u lekarza bywa regularnie, jednak poddawać się jego zaleceniom nie ma zamiaru, ale co jakiś czas stawia na nogi całą rodzinę bo coś poważnego jej się (ponownie i w skutek wcześniejszych swoich zaniechań i zaniedbań) dzieje?

• stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 14:02
            nieee, wcale...

:~D
            • kk345 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 15:42
              I co, ratowałaś wbrew woli tej osoby?
              • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:01
                a w życiu.
                • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:04
                  ale to ja byłam stawiana na nogi, i ja walczyłam o to, by babcia - teraz dziadek mieli starość taką, jaką chcą, nawet jeśli ich wybory nie zawsze rozumiałam.

w przypadku babci, gdy przyszedł Alzheimer, po prostu starałam się, żeby nie cierpiała - nie bała się, czuła się w miarę spoko. tu już trudno było pytać Ją o zdanie.
                  • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 16:20
                    stephanie.plum napisała:

> ale to ja byłam stawiana na nogi, i ja walczyłam o to, by babcia - teraz dziade
                    > k mieli starość taką, jaką chcą, nawet jeśli ich wybory nie zawsze rozumiałam.

To może napisz jak KONKRETNIE przekonywałaś te osoby do regularnego brania przepisanych leków, czy podawaniu się decyzjom lekarza w przypadku nagłych a ostrych dolegliwości będących konsekwencją zaniechania leczenia.
                    • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 17:20
                      moja droga oraz kochana rozmówczyni, ludzie są różni.

i to nie jest tak, że teraz podam przepis, jak sobie radzić z "seniorem stwarzającym problemy wszystkim wokół". wręcz przeciwnie, jak tu pisałam, uważam, że przy takim podejściu raczej problemów nie da się rozwiązać.

opiekowałam się babcią, obecnie mam na stanie dziadka - i owszem, zdarzały się momenty, zwłaszcza z dziadkiem, że wiedział lepiej, niż lekarze, a potem był klops. ale ja wiedziałam, jak z nim rozmawiać, bo znamy się jak łyse konie. opisanego w wątku "seniora", nota bene, lat 73 (wtf?) nie znam, więc co ci po tym, że opiszę, jak siadałam z dziadkiem i mówiłam mu, żeby brał leki, bo chciałabym, żeby prawnuka w szachy nauczył grać.
                      • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 17:28
                        Aha, czyli sposobu jak Ty sobie radzisz nie podasz, "bo ludzie są różni", ale bez oporów jeździsz w te i wewte po kimś kto podobny problem ma, i pyta co zrobić. Hmm...
                        • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:11
                          oh la la, no popatrz, jaka ze mnie wredna małpa.

bo przecież seniorzy 73 + są wszyscy tacy sami, więc mogłabym podać "sposób", jak sobie poradzić z każdym, ale złośliwie nie chcę.

i w dodatku ośmielam się wyrazić opinię, że problemu nie rozwiąże osoba mająca podejście "senior przeszkadza a matka wyje"", co jest oczywiście "jeżdżeniem bez oporów w te i wewte" po wyżej wymienionej osobie.

ojej, ależ jestem zła i niedobra, a fuj.
                          • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:32
                            Jeśli sądziłaś, że Twoja ironia i złośliwości komukolwiek pomagają, to rozczaruję Cię - również nie.
                            • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:36
                              nie masz racji, mnie pomogły...

:~)
                  • gorzka.gorycz Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:02
                    stephanie.plum napisała:

> ale to ja byłam stawiana na nogi, i ja walczyłam o to, by babcia - teraz dziade
                    > k mieli starość taką, jaką chcą, nawet jeśli ich wybory nie zawsze rozumiałam.
                    >
                    I co? Poświęcałaś dobrostan dziecka, męża?
                    • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:12
                      co masz na myśli pisząc "dobrostan"?
                      • gorzka.gorycz Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:20
                        Mam na myśli podporządkowywanie potrzeb dziecka i męża potrzebom seniorów. Uznawanie, że ich potrzeby są ważniejsze. Że mają pierwszeństwo.
                        • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:34
                          ale to nie jest tak, że ja jestem jedynym dawcą w tej rodzinie, a dziecko, mąż i seniorzy to są biorcy.

babcia i dziadek wnieśli ogromny kapitał życiowy i należy im się za to od nas tyle, ile jesteśmy w stanie dać,
                          ja i mąż stanowimy team (oczywiście nie zawsze do końca zgrany, ale cóż), a synek pradziadków szczerze kocha(ł) i dobrze, że widzi, że są dla nas wszystkich ważni.

dobrostan jest, mimo, że senior czasem "stwarza wszystkim problemy".
                          • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:41
                            stephanie.plum napisała:

> dobrostan jest, mimo, że senior czasem "stwarza wszystkim problemy".

Aha i to ten dobrostan odreagowujesz sobie pasywną agresją na forum...
                            • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:43
                              no jasne, ja - postrach forum!
                              • aqua48 Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 18:57
                                Skup się, może być Ci trudno uwierzyć, ale ten wątek nie jest ani o Tobie, ani o Twoich przymiotach.
                                • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 19:01
                                  bla, bla, bla
                          • gorzka.gorycz Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 19:04
                            Jakoś mi trudno uwierzyć w ten dobrostan.
                            • stephanie.plum Re: Co zrobić? Senior stwarzający wszystkim probl 14.09.22, 19:06
                              cóż, rozumiem.