Dodaj do ulubionych

Lampa antydepresyjna?

15.09.22, 16:44
Przymierzam się do zakupu. Co roku mam zimą pogorszenie nastroju i spadek energii, suplementuję witaminę D, ale niewiele pomaga. Lekarka zasugerowała, żebym sobie kupiła lampę do naświetlania. Ma któraś z was? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? I w ogóle działa to? Jestem trochę sceptyczna, z drugiej strony zdesperowana żeby kolejnej zimy nie spędzić głównie leżąc w łóżku.
Obserwuj wątek
    • sonnija70 Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 16:53
      Wygogluj sobie Beurer TL 100 lampa antydepresyjna. Kupilam dla osoby w depresji i uwaza, ze jej pomogla.
    • alpepe Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 17:16
      A co jest złego w leżeniu w łóżku?
      • marta.graca Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 18:14
        Przez cały czas? Ty tak na poważnie?
      • folivora Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:50
        Poleżeć w łóżku nic złego, gorzej jak od początku listopada do końca marca codziennie przez 2h nie mogę wstać z łóżka, żeby zebrać się do pracy, a po powrocie do pracy do tego łóżka wracam uncertain
    • asfiksja Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 17:21
      Wszystko, czego potrzebujesz do fototerapii masz już w domu, bo efekt terapeutyczny zapewnia jasne światło widzialne, emitowane przez zwykłą lampę i odbierane przez oczy (dalej nerw wzrokowy i mózg). NIE chodzi o promieniowanie UV (które też daje efekt poprawy nastroju, ale niestety z poważnymi skutkami ubocznymi). Nie chodzi też o podczerwień, choć miło grzeje.
      Ilość światła i tak musisz dobrać do siebie, bo ludzie mają różną wrażliwość, żadna specjalna lampa ci tego nie zrobi.
      • sonnija70 Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 18:10
        Nie wprowadzaj jej w blad. Swiatloterapia to zupelnie inne swiatlo. Wystarczy poczytac na ten temat.
        • asfiksja Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 19:04
          "Zupełnie inne" czyli jakie? Tylko napisz własnymi słowami, o jaką część spektrum/barwę/natężenie chodzi, bo ulotkę reklamową drogiej lampy to faktycznie każdy może sobie znaleźć.
          • marta.graca Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:20
            Co najmniej 10000 luksów.
            • asfiksja Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 21:03
              Ale o to chodzi, że niekoniecznie całe pomieszczenie musi być oświetlone jakoś-tam oświetlone. Najważniejsze jest to, ile światła trafi do oka.
              W każdym razie chodzi o promieniowanie widzialne, czyli zwykłe światło, te drogie lampy nie emitują niczego czarodziejskiego. Tylko po prostu mocno świecą.
              Tak samo "promienniki podczerwieni", kupowane do ogrzewania terrariów itp. nie emitują niczego innego niż zwykłe żarówki starego typu.
              • sonnija70 Re: Lampa antydepresyjna? 16.09.22, 11:10
                Sorry, mialam na mysli luksy nie lumeny. Tak jak wyzej kolezanks pisze 10 tys
          • sonnija70 Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:54
            Nie no wukliem Google nie zamierzam byc. Poczytaj czym jest swiatloterapia - slowa klucze to ilosc lumenow i imitowanie swiatla dziennego. Nie kupilam pierwszej lepszej lampy, tylko sporo czytalam na temat przed zakupem.
            • asfiksja Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 21:11
              Ale wytłumacz mi to jak krowie na rowie - co sprawia, że światło z cud-lampy imituje światło dzienne lepiej niż światło ze zwykłej lampy o tej samej liczbie lumenów i tej samej barwie.
              Bo już, widzę, nikt nie kwestionuje, że chodzi o zwykłe promieniowanie widzialne.
              • pitupitt Re: Lampa antydepresyjna? 16.09.22, 10:14
                Nie dość, że ignorantka, to jeszcze leń. Nieładnie... Ale jeżeli prosisz o wersję dla krowy na rowie to proszsz: światło słoneczne ma natężenie 100 tysięcy lx. Standardowa lampa w pomieszczeniu emituje światło o natężeniu około 500 lx. Lecznicze światło z lamp antydepresyjnych, do fototerapii, ma natężenie od 2,5 tys. do 10 tysięcy luksów. O ilość lx cała impreza się rozbija...
                • mid.week Re: Lampa antydepresyjna? 16.09.22, 10:28
                  Na Allegro widzę żarówkę o mocy 5000lumenow, kolor biały neutralny, za 90zl. Będzie git?
                  • princy-mincy Re: Lampa antydepresyjna? 16.09.22, 12:34
                    Zalezy jak daleko bedziesz ja miec od oka.
              • pitupitt Re: Lampa antydepresyjna? 16.09.22, 10:16
                Albo jeszcze inaczej: zwykła lampa nie emituje takiego światła jak lampa lecznicza. Nie dziękuj.
    • pomozeciepomozemy Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 17:22
      W obecnej sytuacji przy zakupie chyba należy zwrócić uwagę, ile toto żre.
      • lily_evans011 Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 18:19
        I czy to się w ogóle przyda...
    • sjanna Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 19:14
      Mam, używam, również w pracy. Uważam, że jest efektywna, aczkolwiek raczej nie jako jedyny element wspomagający.
    • berdebul Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:12
      Mam, uzywam. Beurer jest ok, mały (ważne, bo noszę do pracy), lekki, bardzo mi pomaga.
      • folivora Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:51
        O, noszenie do pracy to fajny pomysł! Z tego co czytałam, to trzeba chwilę posiedzieć, a ja rano wolę dłużej spać niż siedzieć przed lampą.
        • sjanna Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 21:47
          Jest lekki, płaski, zmieścisz do większej torby.
        • berdebul Re: Lampa antydepresyjna? 16.09.22, 11:39
          Rano pijam kawę z lampą, oraz odpala się w sypialni o zadanej godzinie. Pobudki zima o 4 są trudne.
    • extereso Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:28
      Ja tak profilaktycznie stosuję, w zeszłym roku zapomniałam, ale w tym sobie poświecę. Różnicy nie widziałam, ale też nie miałam zaburzeń, kupiłam je jeszcze na fali zmęczenia po trzecim dziecku małym wówczas.Mam słuchawki walkee, tylko 7 minut się naświetla.
    • bene_gesserit Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:53
      Zanim kupisz, sprawdź przeciwskazania do fototerapii. Nerwice odpadają, różne choroby siatkówki też (pewnie i obciążenia genetyczne w tym kierunku), zdaje się problemy z tarczycą również, ale nie pamiętam. Weź sobie najpierw poczytaj.
      • extereso Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 20:56
        Czyli przy siatkówce to lepsze te moje słuchawki
        • ladymercury Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 21:06
          Mam, używam, widzę efekty. Moja ma formę panelu świetlnego, jest duża. Można włączyć do malowania i śniadania rano, do czytania. Nie trzeba patrzec bezpośrednio w panel. Wystarczy być w odległości pół metra. Ja stawiam sobie na stole.
    • mid.week Re: Lampa antydepresyjna? 15.09.22, 22:11
      Nie kupuj, bo i tak nie będzie prądu 🤷‍♀️
    • tilijka123 Re: Lampa antydepresyjna? 16.09.22, 09:13
      Kupiłam rok temu ale taką dużą medyczną na ścianę bo zależało mi, żeby czas naświetlania był krótki.
      Mąż zapala przy śniadaniu i czasem po powrocie z pracy w okresie zimowym. Różnica byłą taka, że wcześniej po powrocie z pracy kładł się i spał przez 1-2 godziny, a przy lampie już tego nie potrzebował.

Te małe tanie lamy wymagają długiego czasu naświetlania, czyli warto zabrać ją do pracy i naświetlać sie w ciągu dnia przez kilka godzin.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka