Dodaj do ulubionych

5000 kWh na rok to faktycznie dużo?

15.09.22, 22:35
Wybaczcie, że zakładam nowy wątek, ale skoro w tym drugim usłyszałam, że mam bardzo wysokie zużycie prądu, zaś w realu najmniejsze ze znajomych (z którymi się rozmawia na takie tematy, więc może to nie jest wielka grupa, ale jednak), to jestem ciekawa, jak na to spojrzeć.

Jeśli jest pole do oszczędności, to chętnie, tylko ja go nie widzę.

Dane są takie:
Dom 100m, 3 os.

Kuchnię odpalam dwa razy dziennie.
Herbatę często robię w czajniku elektrycznym.
Pralka chodzi ok. dwa razy w tygodniu.
Suszarka do włosów średnio raz dziennie.
Laptopy dwa, jeden używany przez kilka dni w miesiącu, drugi faktycznie dużo, 8h pewnie dzień w dzień.
Tv ze dwie godziny dziennie może średnio.
Pompa do solarów i nagrzewnica do kominka też pobierają prąd.
I... To chyba tyle.

Rzeczywiście takie szaleństwo?
Obserwuj wątek
    • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:36
      Zmywarka i lodówka jeszcze, czasem mikser... No normalnie. Sprzęty energooszczędne niby.
      • panna.nasturcja Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:53
        Nie mamy zmywarki, mikser rzadko, lodówka oczywiście jest.
      • spirit_of_africa Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 08:37
        Nie odkurzasz i nie prasujesz?
    • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:39
      Mam taką samą konfigurację osobowo-metrażową i mamy zużycie poniżej 2000

• nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:40
        Jak?
        • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:43
          Pisałam w tym wątku że nie wiem ale w mieszkaniu miałam dużo mniejsze zużycie niż teraz.

Prawdopodobnie to jakieś przyzwyczajenia na które nawet nie zwracam uwagi a które sumując się robią wielką różnicę.
          • vasaria Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:49
            Taaa. Zapewne to przyzwyczajenie, to prąd podpięty na lewo. Nie uwierzę, że można w domu zużywać takie ilości kwh. To jest nierealne.
            • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:54
              Nawet nie wiem jak to skomentować. Chyba tylko tak, że musisz mieć wyjątkowo wąskie horyzonty skoro jedynym wytłumaczeniem dla Ciebie jest kradzież.
              • kaka73 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:04
                Ja zużywam 10.000 na rok. Ogrzewamy prądem dom. Mamy fotowoltaikę. To co wymyślili to jakiśkosmos. Dopłaty do kopciuchów a my mamy ekologiczne ogrzewanie i z tymi 2000kw to chyba mi na dwa miesiące starczy
                • ewaewa2002 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 12:12
                  właśnie się zastanawiam jak to będą rozliczać. Mam dom 160m, produkuję około 4500 kwh, zużywam około 2800 kwh/rok, więc oddaję 1700 kwh. teraz założyłam pompę, cieplną i na pewno zużyję rocznie więcej prądu. Ciekawe jak to będą rozliczać....
              • vasaria Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:05
                olpa7 napisała:

> Nawet nie wiem jak to skomentować. Chyba tylko tak, że musisz mieć wyjątkowo w
                > ąskie horyzonty skoro jedynym wytłumaczeniem dla Ciebie jest kradzież.

Przeczytaj uważnie artykuł, może zrozumiesz, czemu twoje wypowiedzi to bzdury i koło domu to ty nawet nie mieszkałaś.

biznes.interia.pl/gospodarka/news-tani-prad-dla-polakow-ile-to-jest-2000-kwh-rocznie,nId,6287745
                • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:11
                  To zapraszam, oprowadze Cię po domu i pokaże rachunki za prąd.
        • rosie Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 11:42
          Znajomy robił remont w domu, montując coś przewiecił kabel. Ale nie tak, że coś przestało działać, zahaczył o jeden cienki kabelek. W tym samym czasie robił ocieplenie domu. I kiedy porzadkowal teren wokół budynku dotknął się piorunochronu. Okazało się, że w piorunochronie płynie prąd. Mieli wyższe rachunki ale że oni zajmowali piętro a rodzice dół nie szukali przyczyny wyższych rachunków.
      • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:16
        Nie wierzę. Nie wierzę ze w domku z dziecmi masz 2000. Ale nie takie bajki na tym forum już były...
        • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:21
          To jest za pierwszy rok, mieszkam w szeregowce 100 metrów a nie w domu 300. Na pewno to robi różnicę
          • kk345 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 00:06
            Byłoby milej, gdyby było na tym zrzucie cokolwiek widać...
            BTW- jesteś pewna, ze to na dachu to tylko solary? Bo fotowoltaika tłumaczyłaby to wasze zużycie...
            • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 05:51
              Tak, one są do grzania wody.
            • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 06:39
              Niestety forum tak przerabia zdjęcia
              • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 06:51
                A gdzie tu jest na ile osób i jaki budynek?
                • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 06:56
                  Rozumiem że na Twoich zestawieniach energii dostawca wypisuje liczbę użytkowników i metraż budynku big_grin
                  Pisałam już że zużycie na trzy osoby, 100 metrów szeregówka. Większość i tak nie uwierzy bo zużywa dwa razy tyle ale jak widać się da. Może dzięki temu część osób faktycznie coś pozmienia i uda się im ograniczyć jeśli muszą
                  • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 06:57
                    olpa7 napisała:

> Rozumiem że na Twoich zestawieniach energii dostawca wypisuje liczbę użytkownik
                    > ów i metraż budynku big_grin

Ty nie rozumiesz raczej, że ta grafika niczego nie dowodzi. Mogłaś sobie darować wstawianie.
                    • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 07:20
                      No trudno, to przełknij to swoje zużycie i płać
                      • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 07:23
                        Myślisz, że nie płacę?
                        Zresztą ja akurat nie dociekam, czy piszesz prawdę (taka moja forumowa filozofia). Zwróciłam po prostu uwagę na bezsensowność tego "dowodu".
                        • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 07:30
                          No cóż, dowody to można sobie przedstawiać w sądzie. Tu jak ktoś chce pomóc to jest oskarżany o oszustwo, kłamstwo oraz kradzież bo ktoś inny ma swój punkt widzenia albo...inne zużycie prądu.
                          • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 08:00
                            Taka ta pomoc jak i ten "dowód". Napisałaś coś w stylu: nie wiem, jak to robię, widocznie mam dobre nawyki. Dzięki za pomoc! Z pewnością skorzystam z Twojej rady 🤣
                            • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 08:15
                              W innych miejscach pisałam więcej ale się powtórzę.
                              Mam wszystkie sprzęty nowe i światła LED. Nie mamy suszarki do ubrań, Piore 5 pralek tygodniowo i suszę na tradycyjnej suszarce bo mam na to miejsce. Nie mamy komputerów stacjonarnych, korzystamy z laptopów.
                              Pracuje z domu więc mam podpięty jeszcze monitor ale często pracuje z lapkiem na kolanach.
                              Pralkę i zmywarkę włączamy na Eco
                              Nienawidzę mocnego światła więc dom nie wygląda jak choinka ale przy LED to i tak nie robi większej różnicy
                              Prawie nie piekę a gotuje mało i krótko.
                              Klimę mamy tylko u góry i włączamy w upały ale na 1-2 h przed snem
                              Tv działa dużo ale jest nowy to raczej nie żre prądu

Najbardziej prądożerne jest jacuzzi. Tu musimy się ograniczyć bo bierze 2000w na godzinę na podgrzanie wody a czasami trzeba ją grzać kilkanaście godzin.

• nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 08:27
                                Dzięki. To my nie mamy klimy, ani jacuzzi, pralkę uruchamiam rzadziej. Ale gotuję.
                                • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 09:00
                                  Płyta bierze dużo, moja na 4 polach i boosterze bierze max 7.2 kW

Ja zazwyczaj gotuje na 1-2 polach i to raczej co 2-3 dzień i przez krótki czas
                              • mallard Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 09:24
                                olpa7 napisała:

> bierze 2000w na godzinę na podgrzanie wody

Czy chcesz może powiedzieć, że ma moc 2 kW, więc w ciągu godziny zużywa 2 kWh?
                                • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 09:34
                                  Oczywiście ze tak, to że coś bierze 2000 w to skrót myślowy, chodzi o moc.

Jeszcze tak przemyślałam gotowanie to my często gotujemy w multicookerze bo jest szybciej a lubimy dania jednogarnkowe. Sprawdziłam i jego moc to 900 w czyli połowa standardowego pola na indukcji. Do tego czas gotowania jest bardzo krótki bo wszystko jest robione pod ciśnieniem.
                                  • gryzelda71 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 11:42
                                    Podobają mi się twoje nawyki. Mam takie same, ale widocznie nie dość dobre bo zużycie dwa razy większe niż ty. A....tylko pompę ciepła, bez fotowoltaiczne i solarowe i tym.podobnych mamy.
                                    • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 11:53
                                      Przy pompie ciepła zużycie tylko dwa razy wyższe niż moje? To jest dopiero wyczyn. Tyle często jest rocznie za samą pompę.
                                      • gryzelda71 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 12:52
                                        Pompa nie żre jak smok
                                        • olpa7 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 13:00
                                          Pompa ciepła? Taka co się nią dom ogrzewa? Przyjmuje się że średnio zużywa 4000 kWh na rok
                                          Oczywiście w zależności od waszego użytkowania można i zejść pewnie do 2000 ale trudno oczekiwać rachunków jak u osób które grzeją gazem
                                        • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 13:06
                                          NO jednak żre. Z sąsiadem mamy podobne wielkością domy. On pompa, ja piec na gaz. Na ogrzewanie wydajemy podobnie (ja za gaz on za prąd do pompy).
                                          • gryzelda71 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:17
                                            Na prąd do pompy na bank wydaliśmy mniej, niż kolega za gaz do ogrzania.
                                    • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 12:39
                                      Ja nie mam pompy (żre to bardzo prąd) ale mama fotowoltaikę...tylko ze jej nie liczę tutaj. Bo faktycznie produkuje wiecej niż zużywam.
                                      Dom 160 metrów, 2+2, 2 koty, akwarium, ogrzewanie na gaz, kuchnia na gaz, na prąd mam ekspres, piekarnik (ale sporo rzeczy robię w frytownicy na powietrze a ona mniej prądu żre), piore na eco (ale idą minimum 4 wsady w tygodniu, 3 ubran i raz reczniki raz pościel, mam 8 kg pralkę), suszarka do ubrań. Wszedzie mam ledy, światło pali sie tylko tam gdzie ktoś jest, nie mam oświetlenia podbitki, ogrodu itd, choinka na zewnatrz zapala się o 19- gaśnie o 22 i jest krótko). I mam prawie 4000 zużycia , produkuje 4200.
                          • szmytka1 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 15:44
                            Nie przejmuj się, to samo.mialam z rachunkami za.wode. chamice.napisaly, że.smierdze, nie myjemy się itd
                  • koronka2012 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 18.09.22, 20:02
                    Ale jesteś pewna że to są rzeczywiste odczyty a nie prognoza?
      • koronka2012 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 18.09.22, 20:00
        Mam 1700 w mieszkaniu 50 m - mieszkam sama nie mam dzieci rzadko gotuję, piorę raz na 2 tyg 2 wsady na programie godzinnym. Sprzęt może i nie najnowszy ale energooszczędny. Aha jakoś nie zauważyłam żeby wymiana żarówek na Ledy zmniejszyła roczne zużycie 🤔

Więc naprawdę nie wiem jak można mieć tyle samo przy trzech osobach i dzieciakach które trzeba oprać które zapewne jakiś obiad jednak w domu jedzą.
        • szmytka1 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 15:51
          Mam w mieszkaniu 50 m na 4 osoby 2000. W tym nastolatek i przedszkolak, oboje codziennie nowe ciuchy, zalozone raz i trzeba przeprac, przedszkolak brudzi a nasolatek glownie z przyzwyczajenia. Do tego pracowe ubranie meza. Piore dużo, dziś np 3 pranie się robi. Choć oczywiście nie piorę codziennie. Moja pralka jest bardzo energooszczędna, w cyklu rocznym 30pare zł zużywa (wg producenta). Piorę w programach do godziny max, często 45 minut, do odświeżenia to w 15 minutach. Lodówka, zmywarka kilkuletnie, a więc nie żrą prądu nie wiadomo ile, odkurzacz też. Nie mam mikrofali, indukcji, czajnika, a ostatnio suszarka mi się spaliła, więc nawet nie susze wlosow. 3 komputery dużo chodzą, piekarnik też sporo. Do tego wiadomo jakas.maszynka.do miesa, mikser.
    • woman_in_love Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:42
      Pompa do solarów i nagrzewnica do kominka też pobierają prąd
    • tenjedennick Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:44
      Bardzo dużo. Rekord to mieliśmy 3 lata temu 4500 kwh przy 4 osobach, dom 250 m2.
    • princesswhitewolf Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:45
      No tylko weź pod uwagę co ile zużywa. Kuchnia indukcyjna - tasak. Pompa do solarów i nagrzewnica do kominka - tasak.
      No i pytanie czym jeszcze się ogrzewanie : gaz? Prąd? Węgiel it'd?

Reszta za dużo nie zużywa. Nawet czajnik choć sporo to jednak działa krotko
      • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:48
        Kominek jest głównym źródłem ciepła. Jak zdarzy się -15, to włączam grzejnik na prąd, ale to są pojedyncze dni w roku. Chyba bez znaczącego wpływu w perspektywie 12 m-cy.
        • princesswhitewolf Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 00:15
          >Chyba bez znaczącego wpływu w perspektywie 12 m-cy.

Zgadza się.

Ale jak kominek... Przecież to nie ogrzeje całego domu a wy nie mieszkacie chyba w kawalerce ...z kominkiem
          • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 05:52
            Daje radę.
          • astomi25 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 06:16
            A dlaczego ma nie ogrzac? Pewnie maja plaszcz grzewczy.
      • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:49
        Czyli że kuchnia - to wiem, ale że pompa i nagrzewnica to nie wiedziałam. Tylko to niewiele zmienia, bo wyłączyć się nie da raczej.
        • princesswhitewolf Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 00:16
          Ale solary też dają energię więc oszczędzasz na tym trochę
        • princesswhitewolf Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 00:18
          No i chyba nie policzyłam też pralki.. a może i.suszarki?
          • taniarada Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 06:59
            Pompa + kominek nie zużywa tyle prądu by nadwyrężyć budżet domowy.Pralka i suszarka też .Autorka napisała że dogrzewa chałupę grzejnikami i to jest chyba przyczyna . www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.farmer.pl/energia/sprawdz-ile-zaplacisz-za-prad-po-przekroczeniu-rzadowego-progu-2-tys-kwh-za-rok,123230.html&ved=2ahUKEwi_u5Saw5j6AhWd57sIHerrB5IQFnoECBIQAQ&usg=AOvVaw0g4ZJ6e4HPd4RQsJum1Wj5
    • barbibarbi Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:47
      90 m, 3 osoby czasami 4 z babcią, wszystko podobnie jak u ciebie i zużywamy 1600 kwh. Nie mam czajnika elektrycznego ale często w użyciu mikrofala, ekspres do kawy i suszarka do ubrań.
      • barbibarbi Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:48
        a i jeszcze mam kuchenkę na gaz.
        • wapaha Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 20:07
          To samo. Mniejsze mieszkanie ale więcej osób. Jest czajnik, nie ma mikrofali. Poza tym standard pralka, zmywarka, TV, lapki (wszystkie źródła światła Led)
    • vasaria Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:48
      Nie. To jest normalne zużycie. Przed chwilą wyczytałam wyliczenia, że przeciętna polska rodzina 2+2 zużywa 4200 kwh rocznie.
      Moja rodzina zuzywa podobnie. Jest nas 2+ 2 dorosłych dzieci (22 i 17) plis 2 psy (ale one nie są prądożerne wink ). Wodę grzejemy gazem, kuchenkę mam gazową. Na prąd standardowo- lodówka, pralka, piekarnik, 2 kompy stacjonarne, TV. Piorę codziennie, zmywarka chodzi codziennie.
      • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:51
        Psa też mamy, ale właśnie ze względu na to, że nie korzysta z prądu - poza porannym gotowaniem obiadku (co podałam) - to już o nim nie pisałam 🙂
      • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:18
        Oczywiscie ze tak. Opowieści dziwnej tresci ze rodziny 2=2 w domku zyżywają mniej niż 2000 można sobie miedzy bajki włozyć. Ale jak czytam, ze ktoś przy takiej konfiguracji raz w tygodniu pralkę odpala...to chyba recznikami papierowymi się wyciera, a posciel tez ma jednorazową.
        • alpepe Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 10:36
          Może ma pralkę dziesięciokilową, mało się poci i zakłada spodnie i bluzkę więcej niż jeden raz.
          • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 10:53
            I nie pierze ręczników ani pościeli?
            Ja mam parlkę 8 kg i przy 2 dzieci nie ma bata abym puściła 2 prania w tygodniu (jasne i ciemne) bo dochodzi pościel i ręczniki....
            • madami Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 13:51
              No racja, ja raz w tygodniu piorę pralkę ręczników i raz pralkę pościeli - a gdzie ubrania????
              • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 13:56
                madami napisała:

> No racja, ja raz w tygodniu piorę pralkę ręczników i raz pralkę pościeli - a gd
                > zie ubrania????

A ile razy zmieniasz pizame w ciagu nocy?
                • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:06
                  To ze ty śpisz przez miesiąc w jednej pościeli, reczniki zmieniasz raz na 2 tygodnie a ubrania nosisz po kilka razy...to się chwalisz czy żalisz?
                  • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:08
                    Pytalas sie, jak zmnieijszyc ilosc prania, to ci napisalam🙄
                    • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:34
                      Nie, nie zamierzam chodzić w brudnych ubraniach. Mam dzieci - jedna to wczesna nastolatka, po całym dniu w szkole ubranie jest do prania, podobnie po treningu, druga to przedszkolak - ubranie z przedszkola nadaje się do prania jak tylko wróci, bo wychodzą na dwór, bo jest malowanie, czasami zupa kapnie. Jak idę na trening to tez ciuchy idą do prania.
                      Nie będę spać w brudnej przepoconej pościeli i wycierać się nie będziemy 2 tygodnie używanymi ręcznikami.
              • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:22
                Bosze, Dziewczęta, czy serio trzeba mieć tylko dwie zmiany ręczników, pościeli, itd? Bo przy większym zapasie częstotliwość prania traci na znaczeniu jakby.
                • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:28
                  Ja mam 4 zmiany poscieli, i 4 zmiany recznikow.
                  • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:29
                    Nie, jednak tylko 3 zmiany poscieli, ktorych uzywam🤷‍♀️
                  • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:42
                    Moja teściowa ma z 15 zmian...czym się szczycisz?
                • tilijka123 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:31
                  nie_ma_niebieskich napisała:

> Bosze, Dziewczęta, czy serio trzeba mieć tylko dwie zmiany ręczników, pościeli,
                  > itd? Bo przy większym zapasie częstotliwość prania traci na znaczeniu jakby.

Wszystko zależy od tego na ilu łóżkach zmieniasz pościel. Pralka ma ograniczoną pojemność. Nikt nie mówi tu też o praniu jednego kompletu pościeli. Wystarczy, że masz dwoje dzieci i po jednej zmianie masz już trzy komplety do wyprania naraz. To moim zdaniem jest maks na zwykłą pralkę.
                  • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:38
                    U mnie w 8 kg wchodzi akurat jedna zmiana: 3 przescieradła ( w tym jedno duze bo mamy duze łózko), 4 poszewki od kołdry, 4 od duzych poduszek i 4 małych jaśków).
                • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:31
                  Ja piorę jak mi się uzbiera wsad do pralki i jest to zazwyczaj raz w tygodniu. Reczniki zmieniam raz w tygodniu (mały do rąk częściej), do tego dochodzą ręczniki basenowe (4 osoby są 2-3 razy na basenie w tygodniu). Czego nie rozumiesz?
                  Pościeli mam 2 zmiany, nie wiem po co mam mieć więcej. Posciel z naszego łóżka, plus 2 posciele z łóżek dzieci to akurat jeden wsad.
                  • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:33
                    Po co więcej? No właśnie po to by nie prać kompulsywnie, a dopiero gdy się zbierze cały wkład, masz czas i ochotę.
                    • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:36
                      Czytaj ze zrozumieniem a nie kompulsywnie. Piore cały wsad.
                      Reczników w tygodniu zbiera mi się własnie tyle (domowe plus basenowe).
                      Pościel to tez cały wsad (pościel z naszego łóżka to spore prześcieradło, 2 poszewki na kołdre, 2 na poduszkę, 2 na jaśki plus pościel 2 córek ...).
                      Gdzie tu masz kompulsywne pranie?
                      • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:39
                        Twoje wzmożenie w tej kwestii naprowadza na taki trop.
                        A pierz sobie na zdrowie, ale nie odsądzaj od czci i wiary tych, co się inaczej organizują.
                        • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:40
                          Jak dla mnie mozesz nie prać wcale...co ciekawe ja przy domu 160 m, 2 dzieci, 2 kotach i takim praniu jak opisałam....zużywam mniej niż ty. 4000 to u nas max.
                          Produkujemy na fotowolt. wiecej
                • majenkir Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 21:37
                  Ja w ogole nie mam na zmianę. tylko to, co na łóżkach + pościel gościnna. Ręczniki mam chyba 4 ekstra. Do rak więcej.
            • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:10
              Gdybym miala pralke 8 kg, to by mi ubran i poscieli zabraklo na jeden pelny wsad😂 na szczescie mam tylko 5 kg.
              • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:32
                Gdybyś miała dzieci to byś inaczej pisałą matku -polku
                • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:35
                  Mam jedno dziecko, ktore tez nie wyrzuca ubran do prania, po jednym zalozeniu🙄
                  • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:37
                    Przebijam: moje samo sobie pierze 😊 Również duszy i prasuje, jeśli chce.
                    • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:37
                      Suszy
                      • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:39
                        A ja piore tyle ile piorę i mam zyżycia prądu o 1000 mniej niż ty. Cuda Panie.
                        • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:40
                          Zatem zużycie zależy głównie od pralki. Ach tak.
                          • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:42
                            NO chyba jednak nie...bo to wy zużywacie więcej....umiesz liczyć i czytać ze zrozumieniem?
                            Przypominam, ze dom mam wiekszy i jedno dziecko więcej.
                        • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:41
                          Lepiej napisz, skad sie biora te brudne scierki w twoim mieszkaniu.
                          • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:44
                            My się ogólnie widac brudzimy. Skoro twoje dziecko chodzi 2 dni w tych samych ubraniach to widać u was coś takiego jak brud, kurz, pot nie występuje.
                            • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:59
                              Wystepuje, ale widac, w mniejszym natezeniu, niz u twoich dzieci... Zwlaszcza dzinsy, moze spokojnie nawet 3 dni nosic.🤷‍♀️
                              • tilijka123 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 15:09
                                Każdy ma swój sposób sprzątania i prania dostosowany do własnego stylu życia i nie ma co tu się licytować i obrażać wzajemnie.
                                Ja np. piorę w pralce kuchenne dywaniki bo przy moim stylu gotowania i kotłujących się zwierzakach brudzą się bardzo szybko. I piorę z nimi końcówki mopów, których mam kilka właśnie po to, żeby nie prać ich co tydzień tylko jak nazbiera mi się cały wsad pralki dywaników. Podobnie z kocami moich zwierzaków. Mam ich dużo i piorę je jak mi się nazbiera pralka lub nawet dwie bo wiem, że będę musiała potem wydłubywać kłaki z uszczelki i filtra.
                                • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 15:10
                                  Wyrzuć dywaniki, bedziesz mial mniej roboty.
                                  • tilijka123 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 15:19
                                    1matka-polka napisała:

> Wyrzuć dywaniki, bedziesz mial mniej roboty.
                                    >

Niestety dywanik przy zlewie jest dla mojego bezpieczeństwa. Mam podłogę, która jak jest mokra jest potwornie śliska i dywaniki zostały kupione po tym jak zaliczyłam spektakularny upadek. Nie umiem gotować i zmywać nie chlapiąc wodą. Zawsze parę krople na podłodze się znajdzie.
        • nothingelsemattersnow Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 18.09.22, 11:55
          hanusinamama napisała:

> Oczywiscie ze tak. Opowieści dziwnej tresci ze rodziny 2=2 w domku zyżywają mni
          > ej niż 2000 można sobie miedzy bajki włozyć. Ale jak czytam, ze ktoś przy takie
          > j konfiguracji raz w tygodniu pralkę odpala...to chyba recznikami papierowymi s
          > ię wyciera, a posciel tez ma jednorazową.
          >

Albo rozsądnie nie zmienia pościeli i ręczników co 2 dni.
          Ja tam nie jestem za ograniczeniami jakimikolwiek, ale dla dobra Planety jak widać limity wyjdą na dobre.
          • gryzelda71 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 10:25
            W sensie, że nosisz przepocone ciuchy i śpisz w takowej pościeli?
            • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 10:49
              Biegasz codziennie maraton czy kopiesz rowy, że masz przepocone ubrania? Nadmierna potliwość można leczyć.
              • triss_merigold6 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 10:57
                Ale rozumiesz, że niezbyt mobilny emeryt może korzystać z pralki rzadziej niż rodzina z dwójką trenujących dzieci w okresie dojrzewania?
                • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 11:06
                  Oczywiście. Trenujące dzieci - owszem. Rodzice, przemieszczający się głównie samochodami - już niekoniecznie. Trenujących dzieci jest w społeczeństwie kilkanaście procent, trenujących rodziców znacznie mniej, i zwykle są to ludzie powyżej średnich dochodów. I będą musieli przemyśleć priorytety.
                  • bajgla Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 12:47
                    Dzieci w wieku żłobkowo - przedszkolnym brudzą ubrania codziennie, wystarczy że pójdą na plac zabaw albo zjedzą zupę. Z której z tych czynności proponujesz zrezygnować jako zbytecznej z emeryckiego punktu widzenia?
                  • triss_merigold6 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 12:51
                    Powolutku: cztery osoby zużywają więcej bielizny, pościeli, ręczników, ubrań etc. niż jedna. Więcej też
                    gotują, korzystają z laptopów, komputerów, odkurzacza, zmywarki jeśli pozostaniemy przy najprostszych czynnościach.
                    • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 14:18
                      Wiem - jest postęp, ma być wygodnie, nowocześnie. Sposobem na oszczędzanie może być powielenie sposobu życia znacznej części społeczeństwa z lat sześćdziesiątych i niektórych obecnych, czyli brak komputerów, laptopów, zmywarek i woda na podwórku lub na korytarzu. Wybór jest zawsze, jedni muszą się zastanowić czy wczasy na Seszelach czy w Tunezji, inni - czy kupić jedzenie czy leki.
                      • panna.nasturcja Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 14:23
                        Ale na podstawę postu Triis mówiącą o tym, że cztery osoby generują więcej czynności potrzebujących prądu niż jedna osoba nie umiesz odpowiedzieć?
                        • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 20.09.22, 16:25
                          Umiem. Oczywiście, brudzą więcej, prac trzeba częściej, co nie znaczy, że muszą też zużywać energię elektryczną do zasilania komputerów, zmywarek a może klimatyzatorów i płyt indukcyjnych. Choć, jeżeli ich stać, mogą to robić bez ograniczeń (na razie), bo zasilania jeszcze nikt nie wyłącza.
                          • panna.nasturcja Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 00:32
                            A jak proponujesz gotować gorące posiłki i wodę na herbatę w budynkach, w których gazu nie ma? Bloki mam na myśli, nie tych, którzy mają domy.
                            • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 08:34
                              Są dwie możliwości. Jedna, to kuchenka gazowa i gaz propan - butan, (nie wiem, co kosztuje drożej) a druga - jedzenie w restauracjach, herbata w kawiarni, pranie w pralni, kąpiel u brata Alberta. Szczotka do zamiatania prądu nie zuzywa.
                              • chatgris01 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 08:43
                                A gaz w butlach nie jest aby zakazany w bloku? Serio pytam.
                                • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 10:14
                                  Można używać, z ograniczeniami. Jeżeli wchodzą w grę, pozostaje opcja druga.
                              • gryzelda71 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 10:09
                                Czy jak pójdę prac w pralni publicznej, takowej nie ma w moim mieście, to tamtejsze pralki nie pobierają prądu? Czy piszac pranie w pralni masz na myśli pobliską rzekę i tarę?
                          • gryzelda71 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 10:05
                            O kurka. Mam gotować nad ogniskiem wg ciebie?
                            • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 10:18
                              Restauracje gotują nad ogniskiem? Być może, nie odwiedzam. Prąd zużyty w pralni publicznej nie przepływa przez twój licznik, a tematem był zużycie w gospodarstwie domowym. Wyprodukowanie paliwa do samochodu także pochłania dużo energii, ale nie wchodzi ona do limitu.
                              • gryzelda71 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 21.09.22, 10:35
                                O panie....
                                Stosując twoje rady jeszcze mnie kasy zostanie w kieszeni. Bo prąd w pralni kosztowałby mnie więcej niż ten w domu. A może i tu się mylę.
    • anilorak174 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:51
      Rodzina 2 doroslych, 2 późnych nastolatków, 1 dziecko lat 7, kot. Mieszkanie 94m2, wszystko na prąd (brak gazu w budynku). Jedna osoba pracuje z domu. Zużycie ok. 3200-3400kWh rocznie. Uwazam, ze to dużo.
      • anilorak174 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:54
        Zmywarka raz dziennie, pranie 3 razy w tygidniu, kuchnia indukcyjna, żarówki led, 2 kompy stacjonarne.
    • panna.nasturcja Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 22:52
      Sprawdziłam właśnie dzisiaj, u nas to jest jakieś 2100 mniej więcej.
      W porównaniu z Tobą: kuchnię mam na gaz (tylko oiekarnik ekektryczny), suszarka do włosów chodzi raz na kwartał, telewizora nie mamy, żadnej pomoy i nagrzewnicy też nie.
      Za to mąż pracuje z domu, więc komputery działają od raba do wieczora.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:05
      Mam akwarium mam terrarium grzeje wodę pradem, gazu nie mamy. Mam prad dwutaryfowy, żeby bylo taniej.
      Rachunek rzędu 260 zl za 3 osoby/m-c.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:07
        Nie wiem gdzie na mój tauron jest zurzycie roczne, szukalam dzisiaj i nie znalazlam.
        • kryzys_wieku_sredniego Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:18
          528kw za sierpień x 12=6336 rocznie (okolo, bardziej w górę wyjdzie bo w zimie jednak piec z pompami chodzi i dlużej swiatlo się swieci).
    • nastjaa Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:18
      A czy mógłby mnie ktoś uświadomić (bo wyrzucałam na bieżąco rachunki i teraz nie mam żadnego w domu) jakie to mniej więcej koszty roczne były do tej pory za te 2000kw, żebym mogła chociaż mniej więcej oszacować jak bardzo odbiegam od tego limitu? Bo ja jestem totalnie zielona w temacie, a nie mam jak sprawdzić na rachunku. Do tej pory patrzyłam jedynie kwoty do zapłaty 🙈
      • kokosowy15 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:27
        Około 1200 - 1400 zł rocznie.
        • nastjaa Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 00:19
          Bardzo dziękuję.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:31
        Mozna przemnożyć cenę 1kW x stawka zł za1kW - ale to gówno pokazuje, bo masz na rachunku jeszcze pierdylion pozycji typu oplata za przesyl, za odczyt, za ble ble ble.
        U mnie wychodzi że 1kW to 0.478 zł ale w tym sa wszystkie oplaty, a faktycznie to mam w tanim pradzie 1kW po 0,2335zł
        A w drogim 0.4873zł.
        W tanim pradzie zużyłam w sierpniu 416kW, w drogim 112kW.
        Teoretycznie moje zużycie to 150 zł, a ponad stówa to wszystko inne.
        • nastjaa Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 00:20
          Te ich wyliczenia to jakiś kosmos, dlatego nigdy na to nie patrzyłam.
        • julita165 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 07:18
          Ja płacę w PGE po 170 mcznie. To mniej niż poprzednio ( odczyt mam co pół roku ) ale to pewnie przez obniżkę podatkow. W dodatku mam 3 liczniki ( we kwotą to suma 3 liczników )-formalnie to bliźniak, po liczniki na każdą część + w jednej jest siła. Na licznik to wychodzi. 1-70 zł, 2-55 zł, 3-45 zł.
          To ile ja mogę zużywać?
          • nastjaa Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 15:24
            Pewnie wyjdzie ze 3000 , wg tego co jest wyżej, że 2000 to ok 1200-1400 rocznie.
    • swinka-morska Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 15.09.22, 23:41
      U mnie ok 3000 rocznie, mieszkanie, 4 osoby, wszystko na prąd, 2 dorosłych pracujących z domu wiec non-stop 2 lub 3 laptopy i monitor, elektryczna suszarka do ubrań i kuchenka. Całe oświetlenie ledowe. Nie wiem z czego moglibyśmy zejść, oprócz suszarki.
    • pupu111 Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 00:21
      W internecie są strony - mozna wygooglowac z danymi ile srednio zuzywa rodzina, ogólnie jest to dla kilkuosobowej rodziny przeciętnie 2200- 2300 rocznie, więc tak, zuzywasz bardzo duzo. Mocno nabija rachunek czajnik elektryczny, bo kiedys miałam, kuchenka na prad to juz chyba mega dużo, pralki uzywasz nieduzo więc ok, laptop tez nie zuzywa duzo, tv te dwie godziny to jest b mało. Pewnie cię rujnuje ta kuchenka, czajnik elektryczny - to najlepiej nalac tylko tyle wody ile potrzeba,
      • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 10:54
        Kuchenka na prąd....kto dzisiaj uzywa takiej na gaz?
        I to pranie...nie pierzmy, po co?!
        • suki-z-godzin Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 11:10
          Sorry hanusina, ale Twoje podejscie do sprzatania, w tym prania, podchodzi pod zaburzenia maniakalne. Tak, ludzie piora po dwa razy w tygodniu, żyją i nie smierdza.
          • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 12:47
            Nie piorę (tym bardziej nie sprzatam maniakalnie bo to ja jestem bałaganiara w domu...).
            Zastanawiam się jak mozna prac jeden wsad w tygodniu?
            Rozumiem, ze jak pierzesz 2 wsady, to jedno to są ubrania mieszane kolorystycznie ( białe, kolorowe i ciemne) a drugi to ręczniki lub pościel?
            Pytam z ciekawości: u mnie przy 2 dzieci mam w normie 4 wsady w tygodniu. 3 ubran: jasne, ciemne, osobno piorę grube rzeczy typu jeansy, bluzy, spodnie na konia, dresowe, tu wrzucam buty i raz w tygodniu idzie pranie ręczników (reczniki z łazienek plus basenowe, bo na basen duzo chodzimy), do tego raz na 2 tygodnie piorę pościel.
            Ekstra pranie to ze 2 razy w miesiącu koce piorę, narzuty na łóżko, ścierki i końcówki od mopa....Wyjaśnij mi jak się mam zmieścić w jednym praniu? Chętnie poczytam
            • suki-z-godzin Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 13:27
              Piore wszystko razem. Ot i cala tajemnica. Jak mam brudny recznik to piore go z dzinsami, majtkami, bluza, koszula do pracy i biala pizama. Nie urzadzam rytualnych pran recznikow, poscieli czy bialych koszul. Jak cos jest brudne, choc w przypadku doroslych ludzi raczej nieswieze niz brudne, to wkladam to do pralki. Gdy pralka sie zapelni, wsypuje proszek i piore.
              • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 13:36
                I brudne ściery czy koncówke od mopa tez pierzesz razem??
                Nie wiem czemu pranie osobno ręczników uważasz za rytualne. Bo wrzucam je razem?
                Ubrania piorę w 40 stopniach ale ręczniki juz w 60.
                Poza tym nawet jak sobie to wszystko wymieszam - to ilośc mi się nie zmniejszy.
                • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 13:42
                  "brudne ściery czy koncówke od mopa tez pierzesz razem??"

W ogole nie piore takich rzeczy, to absutd.
                  Mop mam jeden "czysty", bo myje nim tylko podlogi w domu, i drugi "brudny", do tarasu i kotlowni, tez go nie piore. Jeden nieprany, za to moczony w ajaksie, mop uzywam przez okolo 5 lat.
                  Scierki piore tylko te do mycia luster. Reszta jest wystarczajaco czysta, dzieki srodkom czystosci, ktorymi jest polewana. A jak umyje sadze z pieca, albo parapety na zewnatrz, to wyrzucam scierke. 🙄
                  • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:25
                    A ja piorę - po sprzątaniu, raz w tygodniu, wszystkie końcówki mopa, ściereczki, itp. Lądują w pralce na programie 20 min.
                    • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:27
                      nie_ma_niebieskich napisała:

> A ja piorę - po sprzątaniu, raz w tygodniu, wszystkie końcówki mopa, ściereczk
                      > i, itp. Lądują w pralce na programie 20 min.

To trzeba miec naebane, zeby robic takie bezsensowne rzeczy🙄
                      • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:31
                        Cóż... Wolę wrzucić do pralki niż tym się babrać ręcznie. Rzecz gustu.
                      • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:46
                        Nie no pewnie lepiej brudnymi sprzątać. Ale skoro też się chdozi w brudnych i przepoconych rzeczach to co za różnica
                        • nie_ma_niebieskich Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:57
                          Cudowna jest ta licytacja wśród kobiet, która lepiej sprząta. Jak wiadomo to najważniejsza misja kobiety - żeby rodzina była należycie sprzątnięta 🙊
                          • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 15:50
                            Licytacja jest wśród kobiet bo to forum e-matka i 99% to babki tutaj. Skąd ci się wzięło przełożenie, że skoro pisze o praniu oznacza ze moją misją jest sprzątanie nie wiem. W domu sprząta mąż (ja tylko kuchnie po gotowaniu bo gotuje głownie ja), on też pakuje często pralkę, podobnie starsza córka obsługuje odkurzacz, mopa i umie nastawić pranie.
                • suki-z-godzin Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:11
                  Z czego sie biora brudne sciery w mieszkaniu w bloku i przy braku psow i malych dzieci?
                  • hanusinamama Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 14:45
                    Ja mam małe dzieci. jedna to przedszkolak, którego ubranie całe nadaje sie do prania zaraz po powrocie z przedszkola, drugie to wczesna nastolatka.
                    Rozumiem, ze ścierek nie pierzesz i mopa jak matka polka??
                    • 1matka-polka Re: 5000 kWh na rok to faktycznie dużo? 16.09.22, 15:01
                      Niezly masz odpal na punkcie sprzatania, hanusina. 😃