Dodaj do ulubionych

Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji

16.09.22, 14:53
To prawda?

www.facebook.com/109724437613482/posts/pfbid02vsQaQZMWXVgX7pbMzzuEMyZkuNkrxBDWxf3XZgbPNKcnCaWpXH7SvTq6GcTtseTJl/
Dla niefacebookowych screen
Obserwuj wątek
    • zwyczajnamatka Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:05
      A jeśli ktoś chce poprawić np chemię rozszerzoną, bo w tym roku za słabo napisał i nie dostał się na lekarski to też musi zdawać ustny polski i angielski?
      • slonko1335 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:08
        Nie wiem czy musi ale zaczęło to krążyć dzisiaj po fejsie i się zdziwiłam chociaż w sumie nic nie powinno chyba już dziwić. ..
      • zielonakonwalia90 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:31
        zwyczajnamatka napisał(a):

> A jeśli ktoś chce poprawić np chemię rozszerzoną, bo w tym roku za słabo napisa
        > ł i nie dostał się na lekarski to też musi zdawać ustny polski i angielski?

Nie. Bo on maturę zdał.
        • berdebul Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 18:35
          Ten, który chce poprawiać matematykę też zdał.
          • little_fish Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 10:09
            W poście startowym (na zdjęciu) jest mowa o osobie, która nie zdała matematyki.
    • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:08
      Nie sądzę, żeby to była prawda, zwłaszcza, że w przyszłym roku jeszcze będą stare matury obecnych 4 klas pogimnazjalnych.
      • panna.nasturcja Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:22
        Czwartych klas pogimnazjalnych?
        Przecież po gimnazjum liceum trwa 3 lata.
        • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:23
          No, ale w systemie edukacyjnym w Polsce mamy też technika.

4-letnie po gimnazjum.
          • bib24 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:12
            technika po gimnazjach mają matury w tym roku.
          • bib24 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:13
            ostatnie w tym roku
            • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:24
              W tym kalendarzowym, czy tym szkolnym?
              Bo szkolny to się kończy w 2023 i wtedy egzaminy ustne będą obowiązkowe.
              • zielonakonwalia90 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:32
                Szkolnym
          • panna.nasturcja Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 18:44
            Owszem, ale mowa jest chyba o liceach.
    • woman_in_love Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:11
      Ale w czym problem?

Po prostu niech zdadzą. Albo idą do wykończeniówki, tam ciągle ludzi brak.
    • gryzelda71 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:15
      Przeciez poprawki są w sierpniu.
      • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:16
        Można też zdawać za rok, nie?
        • gryzelda71 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:38
          Można wcale nie zdawać. Sądził,, że niezdany jeden przedmiot poprawia się jak najszybciej.
          • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:40
            Niekoniecznie.
            W sierpniu jak chodzi o studia to juz i tak po ptokach, młodzież często ma nagraną pracę/wyjazd i nie ma czasu się przed sierpniowym terminem nauczyć.
            • gryzelda71 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:23
              No.sa.dodatkowe rekrutację na studia. Nie wnikam. Jednak.dziwne, że poprawka.ma.byc z dodatkowych przedmiotów niz niezaliczone.
              • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:25
                Jak się zastanowiłam, to jednak ma to sens, bo data na zaświadczeniu będzie przyszłoroczna, czyli ilość egzaminów musi być aktualna na przyszły rok.
      • little_fish Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 10:11
        No ale można tej poprawki nie zdać, nie? Albo do niej nie podejść z różnych powodów.
    • tilijka123 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:32
      A to nie zawsze było tak, że warunkiem przystąpienia do egzaminów ustnych było zdanie pisemnych?
      • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:36
        A co to ma do tematu wątku?

Po zastanowieniu stwierdzam, że jednak może tak być, podobnie jak uczniowie techników mogą jednak te ustne zdawać.
        I nie będą one z tego co nie mieli, tylko z tego, co mieli, wg starej podstawy programowej.

• angazetka Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:53
        Zdanie pisemnego z danego przedmiotu, tak, tak było. Ale nie wszystkich.
        • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 15:58
          Tu przecież chodzi o to, że jeżeli ktoś będzie poprawiał za rok tegoroczną maturę, to będzie musał zdać pisemne, które w tym roku nie zostały przeprowadzone, bo świadectwo maturalne będzie miało datę z roku 2023, a wtedy pisemne będą obowiązywały.
          Ale to raczej będzie pisemny z materiału takiego jak w 2019, a nie z takiego, jakie będą zdawać absolwenci popodstawówkowi w 2023 i kolejnych.
      • zielonakonwalia90 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:33
        tilijka123 napisała:

> A to nie zawsze było tak, że warunkiem przyst

ąpienia do egzaminów ustnych było
        > zdanie pisemnych?

Od kilkunastu lat nie. Kiedyś tak
    • asia_i_p Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:09
      To jest prawda i to nie do końca jest absurd.

Jeżeli nie zdał tylko matematyki, to poprawił ją w sierpniu. Jeżeli nie zdał więcej niż ta matemtyka albo nie poprawił w sierpniu, to w ogóle nie zdał matury i jeśli chce zdaje ją w którymś kolejnym roku, wszystkie trzy egzaminy podstawowe, dwa ustne i jeden rozszerzony.

Zdaje ją według podstawy programowej i wymagań dla swojego rocznika ukończenia liceum. ALE brak egzaminów ustnych nie wynikał z ograniczeń w podstawie programowej czy wymaganiach, a z ograniczeń pandemicznych. To nie było założenie "wy mieliście zdalne, więc możecie nie umieć mówić", tylko założenie "wciąż trwa pandemia, więc nie zwiększamy szans na zarażenie, organizując egzaminy ustne". Inaczej mówiąc, brak ustnych był zmianą organizacyjną, nie programową, coś jak maski albo odległosci na sali egzaminacyjnej.

Więc jeśli oblał maturę w 2022 i chce ją zdawać w 2023, to będzie zdawał wg podstawy programowej i wymagań egzaminacyjnych z matury 2022, ale według zasad organizacyjnych 2023. Więc nie będzie musiał mieć maski, ,ale będzie musiał zdawać ustne.
      • slonko1335 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:11
        Dzieki. A jak przy poprawie?
        • asia_i_p Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:13
          Przy poprawie poprawia ten przedmiot, który chce poprawić, bo maturę już ma zdaną.
          • slonko1335 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:16
            A jak chce poprawić przedmiot z którego bedzie ustny to musi go zdawac juz? Chociaż to w sumie dosc logiczne.
            • asia_i_p Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:30
              Według mnie nie musi. Egzamin ustny i pisemny nie są dwoma połówkami egzaminu z przedmiotu tylko dwoma osobnymi egzaminami. Jeżeli zdaję jako obowiązkowy angielski, to muszą go zdawać pisemnie i ustnie, ale jeśli za rok chcę podciągać wynik z pisemnego, to mogę zdawać tylko pisemny. Jeżeli chcę sobie wziąć niemiecki rozszerzony jako egzamin dodatkowy, to też mogę wziąć tylko pisemny.
          • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:18
            Ale świadectwo maturalne będzie miało datę 2023 i bez ustnych będzie nieważne?
            Więc moim zdaniem ma to sens.
            • asia_i_p Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:28
              Nie, będzie miał świadectwo maturalne z 2022, ważne, i aneks do niego z 2023 z nowymi wynikami dla tego przedmiotu.
              • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:40
                No chyba że tak, bo równie dobrze mogłoby to być całkowicie nowe świadectwo z wynikami zbiorczymi wszystkich egzaminów maturalnych z datą otrzymania ostatniego z nich, bez wyszczególniania który egzamin był zdawany w którym roku.
                Możliwe, że teraz z wyżej wymienionych powodów tak nie będzie mogło być.
      • andaba Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 16:16
        Czyli tak jak napisałam powyżej.
        Absolwenci techników też pewnie będą tak zdawać, skoro "odwiesili" ustne.
        W pierwszej chwili zapomniałam, że to było zawieszenie, nie likwidacja.
    • memphis90 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 18:41
      Może to dotyczy tylko tych szkół, w których nie wykłada się języka polskiego i angielskiego, bo w treści widać wyraźnie, ze uczniowie NIE MIELI TEGO W SZKOLE!!!
      • kk345 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 22:47
        Też mnie to rozbawiło: może miał, ale tylko pisemny polski i pisemny angielski, ustnych się nie uczył? Kto tam nadąży za polskim systemem edukacji... big_grin
      • slonko1335 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 11:30
        A może po prostu szkoly nie przygotowywały do matury ustnej. Jak z egzaminu 8 klasisty wypadło przemówienie i niektóre lektury na kilka roczników covidowych to spora część nauczycieli przestała to przerabiać na lekcjach . Nie mam maturzystów póki co wiec nie wiem jak to w klasach maturalnych wygląda .
        • little_fish Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 11:34
          No pewnie tak to właśnie wyglądało. Materiał niby ten sam, ale czasem omawia się go pod różnym kątem
          • kk345 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 21:49
            Ciekawe, jak były przygotowywane te wszystkie roczniki, które przez lata zdawały maturę ustną i pisemną...
            • slonko1335 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 22:02
              Te co zdawały były orzygotowane do tego zdawania a te co nie zdawały nie.
            • little_fish Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 22:27
              No czytałam teraz wypowiedzi licealistów, że czytając lektury mają od razu zwracać uwagę na zagadnienia z puli pytań udostępnionych na przyszłoroczną maturę. Teoretycznie jak się uważnie przeczytało lekturę to powinno się wiedzieć. W praktyce, wiadomo...
              • slonko1335 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 22:38
                Teraz w ogole ma być jakaś inna matura niż wcześniejsze tak?
                • little_fish Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 22:59
                  Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia....
                  Ale mój syn bardzo się cieszył, że ustny z polskiego go ominął
                  • slonko1335 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 23:07
                    Wcale mu się nie dziwię.
              • kk345 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 18.09.22, 23:04
                little_fish napisała:

> No czytałam teraz wypowiedzi licealistów, że czytając lektury mają od razu zwra
                > cać uwagę na zagadnienia z puli pytań udostępnionych na przyszłoroczną maturę.
                > Teoretycznie jak się uważnie przeczytało lekturę to powinno się wiedzieć. W pra
                > ktyce, wiadomo...

Nie mam wygórowanych oczekiwań na przyszłość, skoro maturzyście in spe trzeba paluszkiem pokazać, na co ma zwracać uwagę. Rodzicom tych licealistów nikt paluszkiem nie pokazywał, sami musieli ogarniać sens przeczytanej treści- jak to możliwe, ze zdawali i to z niezłymi wynikami?
                • little_fish Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 18.09.22, 23:17
                  Paluszkiem to może mi nikt nie pokazywał, natomiast jak najbardziej w 4 klasie LO pisaliśmy mnóstwo prac na wzór tych maturalnych, a i pytania do ustnych też jakieś krążyły pomiędzy maturzystami.
                  • memphis90 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 19.09.22, 08:32
                    Może moja szkoła była pod tym względem nietypowa - w ogóle nie mieliśmy żadnych „fakultetów” - plus większość przedmiotow do samego końca (np. historia, wos, matematyka na biol-chem), nie mieliśmy żadnych „przygotowań do matury”, powtorek, nikt nie dawał nam banku pytań na żaden egzamin, nikt nie zwracał nam uwagi „nauczcie się tego na ustny”… Do matury uczylismy się praktycznie sami, a czwarta klasa się nie różniła od klas wcześniejszych. Ale wiem, ze inne szkoły miały fakultety przygotowujące z przedmiotów maturalnych plus zwolnienia z niezdawanych przedmiotów…
                    • kk345 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 19.09.22, 16:47
                      Ja też tak miałam w mojej szkole. O dziwo zdałam i pisemne, i ustne...
    • taki-sobie-nick Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 16.09.22, 22:07
      Polski to jednak każdy miał w szkole.
      • raczek47 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 08:33
        Po pierwsze: to jest prawda.Jesli ktoś oblał na tegorocznej maturze dwa przedmioty ,poprawkę ma w maju 2023 i tak,musi zdać dwa ustne-polski i obcy (niekoniecznie angielski ).
        Po drugie: jeśli ktoś jest tak śmierdzącym leniem albo jełopem,że oblewa dwa egzaminy to może w ogóle niech od razu stara się o rentę albo znajdzie bogatego męża/źonę żeby dalej nic nie musieć robić a nie wylewać gorzkie żale ,fe musi zdawać egzamin z tego ,czego niby nie było w szkole-bo to NIEPRAWDA.Egzamin ustny jest z tego samego materiału (pp) co pisemny.
        Facebookowicz/ka niech po prostu weźmie się do nauki a nie bredzi i każe uważać się za pokrzywdzonego.
        • taki-sobie-nick Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 21:45
          O rencie nie jest śmieszne, a co do bycia pokrzywdzonym, to ostatnio modne.
    • rb_111222333 Re: Wklejam -kolejny absurd polskiej edukacji 17.09.22, 22:48
      Nie można ująć tego, że "uczeń do ustnych uczy się tegof, czego nie miał w szkole" Na egzaminach ustnych zdaje się ten sam materiał, co na pisemnych

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka