Dodaj do ulubionych

Najlepsze gry planszowe dla rodziny

16.09.22, 15:05
Wiek od 9 do 50 lat, 3-4 graczy. Zapowiada się długa i zimna zima. Nie będę grzała całego domu tylko kuchnie i salon. Wodę grzeje już tylko od 18:00 do 21:00. Kupiłam dziś wszystkim ciepłe wełniane skarpety, dodatkowy koc na sofe i grube bluzy. Będziemy siedzieć wszyscy wieczorami i grać w szachy oraz inne planszowki. Trudno. Damy radę. Przeżyliśmy pandemię, przeżyjemy kryzys energetyczny i galopująca i inflacje. Kupiłam train Ride Europe. Scrabble, zgadnij kto to, monopoly znamy i już się znudziły. Co poleci emama?
Obserwuj wątek
    • jennifer1 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 15:08
      Rummikub
    • jkl13 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 15:42
      Niezmiennie Osadnicy z Catanu.
    • bzdety2019 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 15:54
      carcassonne, jest mnóstwo dodatków, więc znudzi się szybko. BTW ja swego czasu wypożyczałam w sklepie gry. Jakieś drobne kwoty, ale co 2-3 tygodnie nowa gra smile

W sumie to muszę przyznać, że też mi się włączył jakiś taki syndrom preppersa....
      • bzdety2019 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 15:54
        miało być - nie znudzi się smile
        • moze_sprobowac_inaczej Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 20.09.22, 23:40
          Potwierdzam, Carcassonne super. Pomyśl z wypożyczaniem też bardzo dobry.
          • kurt.wallander Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 11:56
            A my juz mamy chyba za duzo dodatków i ciężko ogarnąć wszystkie zasady. Stąd rzadziej sięgamy po Carcassonne.
    • mama-ola Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 16:00
      Nie do pary
    • bene_gesserit Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 16:00
      Nie na temat, bo my tylko w scrabble gramy, ale też coś polecę: głośne czytanie. Jeśli książka jest zajmująca i podnaczasowa, może się sprawdzić w przypadku całej rodziny. Zacząć od piętnastu minut dziennie i zobaczyć, czy się przyjęło. Polecam 'Moja rodzina i inne zwierzęta' i 'Moje ptaki, zwierzaki i krewni' Gerarda Durrela.
      • bzdety2019 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 16:11
        skojarzyło mi się z powieściami J.Austin smile jeszcze tylko robótki w dłoń i pianino w salonie.
        • bene_gesserit Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 16:14
          Analogowe i wspólne rozrywki mają swój urok. I mogą zbliżyć.
          Noi - to, co się dziś ematce nie mieści w głowie moze być jutro koniecznością. Czy się podoba, czy nie. A Durrel jest świetny big_grin
          • ladymercury Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 16:22
            U nas można też mnóstwo fajnych (i drogich!) gier wypożyczyć w bibliotece. Zorientuj się, czy też masz taką możliwość, a znacznie wzbogacisz wieczory😄
            Dla mnie hity to zawsze Rummikub i Splendor. Nieprzewidywalne, strategiczne. Z karcianych polecam Uno. Rozgrzewa emocje, że hej!
            • ladymercury Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 16:24
              Grzybobranie też potrafi dać czadu😄
      • mama-ola Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 18:22
        bene_gesserit napisała:

> Nie na temat, bo my tylko w scrabble gramy, ale też coś polecę: głośne czytanie

Potwierdzam smile Mój mąż wymyślił parę miesięcy temu, że będzie codziennie czytał naszemu młodszemu synowi. W którymś momencie i ja się zasłuchałam, i starszy syn przylazł ze swojego pokoju. To było Zabić drozda, więc dość trudne, tłumaczyłam młodszemu tamte realia, była gorąca dyskusja. Też polecam.
    • fortalesa Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 16:24
      Dixit, Ubongo ( u nas hit ostatnio), znane i lubiane - Uno, Farmer, Labirynt i Dobble
    • ta Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 17:41
      Hive (Rój) - dla dwóch graczy, ale partie krótkie 20-30 min, b. ładna graficznie, nie potrzebuje planszy. Piony łatwe do utrzymania w czystości. Gra logiczna.
      —-
      GO - także dla dwóch graczy - znakomita gra strategiczna, logiczna, dla cierpliwych, moja ulubiona smile
    • kurt.wallander Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 17:52
      My ostatnio często gramy w Faunę. Zalety: proste zasady, nie trzeba sie przekopywac przez sążnistą instrukcję i do następnej rozgrywki się nie zapomina wink Do tego, kart zwierząt jest tak dużo, że można grać dosłownie latami (nasza gra ma z 5 lat i daleko nam do skończenia jej (oczywiście, duzo zalezy od częstotliwości rozgrywki). Gra na pierwszy rzut oka wydaje się trochę zbyt edukacyjna i nudnawa, a w rzeczywistości jest przy niej dużo śmiechu i dobrej zabawy.
    • gulcia77 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 18:26
      U nas "od zawsze" rummikub, kanasta i poker, szczególnie Texas hold'em. Analogowe rozrywki w mojej rodzinie mają się świetnie.
      • conena Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 08:50
        ooo, kanasta, ale dawno nie grałam, a kiedyś uwielbiałam.
    • memphis90 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 19:28
      Everdell
      Brzdęk!
      Zombicide
      Sagrada
    • novembre Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 19:38
      Rummikub (ale w to można też grać kartami)
      Nie mów tak, nie mów nie
      Jak 4 graczy to w brydża grajcie!
    • pyza-wedrowniczka Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 19:49
      Wsiąść do pociągu - wszystkie wersje są super
    • 1_karma_1 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 19:57
      Rummikub! potem długo, długo nic następnie Pędzące Żółwie i Monopoly smile
    • wkswks Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 20:02
      U nas ostatnio „było sobie życie”. I nieśmiertelny labirynt.
    • skumbrie Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 16.09.22, 20:11
      Karty. Zamiast planszówek.
    • 18lipcowa3 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 17.09.22, 13:34
      Idiotka
    • koperek85 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 20.09.22, 23:38
      U nas oczywiście Labirynth. Rany grałam w tą grę już 30 lat temu, jest świetna. Do tego nieśmiertelne Monopoly i coś lekkiego czyli Super farmer. Polecam też klasyczne statki na kartce papieru i karty (gra w 1000 na przykład)
    • bei Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 08:24
      Fotosynteza, bierki, domino, pchełki, 7 cudów świata.
    • conena Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 08:48
      ja jestem team karcianki, gra w karciochy nigdy sie nie nudzi i budzi emocje. od klasyków, czyli remik, makao, mój ulubiony tysiąc, 3-5-8, historyczny upadek japoni, co tam wam w duszy gra. aż po nowoczesne wymysły, ktore też są fajne i urozmaicają. my lubimy szeregowca pingwina, lato z komarami, nieśmiertelne uno.

z planszówek bardzo polecam magię i miecz, w sam raz na długie wieczory, z niewiadomych przyczyn na opakowaniu napisali, że przewidywany czas gry to półtorej godziny, tia...
      • profes79 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 09:03
        Talizman (czyli MiM) aktualnie już nie jest wydawany w Polsce bo Galakta straciła licencję i ceny podstawki, nie mówiąc o dodatkach osiągają chore ceny. Oryginalny MiM Sfery z lat 90-tych wcale nie jest tańszy.

Do grania rodzinnego najlepsze są wspomniane wyżej Rummikub, Scrable czy nawet pospolite Chińczyk/Monopoly. Wszystkie pozostałe wymagają już nieco większego zaangażowania (np. Carcassonne grałem raz i kompletnie mi nie podeszło ale to kwestia gustu). Wtedy można sięgnąć po Carcassonne, Osadników, podstawkę Everdella. Wybór jest tak duży, że w ciemno trudno podpowiedziec co komu będzie pasować.
        Z gier karcianych mogę polecić "6 Bierze" - gra do 10 osób; w praktyce dobrze sprawdza się od minimum czterech. Im więcej osób tym bardziej staje się policzalna (bo w grze są 104 karty; każdy gracz dostaje po 10; 4 lecą na stół a reszta nie bierze udziału w grze - czyli na cztery osoby aż 60 kart będzie poza grą co w praktyce uniemożliwia liczenie czegokolwiek (poza liczeniem na szczęście) podczas gdy przy większej ilości osób kart poza grą będzie coraz mniej co spowoduje, że trzeba będzie coraz większa uwagę zwracac na układ stołu i to, co jest grane.
        • conena Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 09:37
          nasza magia i miecz jest z drugiej ręki, nie sprawdzałam cen, nie jestem w temacie, dzięki za info.
        • kurt.wallander Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 11:58
          profes79 napisał:

> Talizman (czyli MiM) aktualnie już nie jest wydawany w Polsce bo Galakta straci
          > ła licencję i ceny podstawki, nie mówiąc o dodatkach osiągają chore ceny. Orygi
          > nalny MiM Sfery z lat 90-tych wcale nie jest tańszy.

He he, to jak zabraknie na ogrzewanie zimą, to może ukradkiem sprzedam wink Ja akurat Talismanu nie lubię, nudzi mnie (fajne były 2 pierwsze razy).
          >
    • mia_mia Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 09:01
      Talia kart i wtedy możliwości jest mnóstwo. Na ostatnim wyjeździe dużo graliśmy w remika. Nie wiem dlaczego, ale wiele osób nie wpada na to, żeby zabrać karty, a chyba nikt ze sklepikarzy hotelowych nie wpadł na to żeby je sprzedawać. Co chwilę ktoś podchodził i pytał się czy może wypożyczyliśmy karty i gdzie albo czy nie wiemy gdzie można kupić😀
    • klaramara33 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 09:08
      Dużo graliśmy i gramy w planszówy. Teraz naszym świetnym odkryciem jest gra Szarlatan z Pasikurowic.
      • memphis90 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 22.09.22, 14:34
        Zastanawiałam się nad tym ostatnio…
    • anel_ma Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 09:10
      Terraformacja Marsa
      Decrypto (imprezowa nie planszówkowa)
      strare klasyki typu Cytadele, Epoka kamienia
    • martishia7 Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 09:19
      Ticket to ride
      Kolejka (gra wydana przez IPN - bardzo dobra, swego czasu trudna do dostania, nie wiem jak teraz)
      Dla 4 osób - Blokus! (hit ostatnich lat u mnie w rodzinie)
      Papua
      Honeycombs
    • aaa.anika Re: Najlepsze gry planszowe dla rodziny 21.09.22, 09:26
      Splendor i Rummikub to nasze ulubione.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka