Dodaj do ulubionych

Platnosci karta, jak jest w innych krajach?

18.09.22, 13:08
W mawiazaniu do watku o lekarzu... Jak bylam w Polsce to sie zdziwilam, ze wszedzie moglam placic karta i gotowki nie potrzebowalam. Nawet mi raz pan na straganie terminal podal. 馃檭 W Austrii mozesz sie naciac. W Wiedniu na przyklad najbardziej tradycyjne i turystyczne lokale - tylko gotowka. W taxi musisz pytac, no chyba ze ma naklejki, albo znasz korporacje. Nawet w kiosku ruchu zaplacisz karta od pewnej sumy. Ogolnie gotowke trzeba miec na wszelki wypadek. Lekarze prywatni tez czesto gotowka.
Obserwuj w膮tek
    • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:14
      Jak by艂em w UK to bywa艂o r贸偶nie; by艂y sklepy, gdzie by艂膮 informacja, 偶e tylko got贸wka albo karta od okre艣lonej kwoty - tylko to by艂o 15 lat temu; nie wiem na ile si臋 to zmieni艂o. W PL faktycznie jest tak, 偶e mo偶na funkcjonowa膰 bez got贸wki (co jeszcze z dziesi臋膰 lat temu wcale nie by艂o takie oczywiste) i coraz mniej jest miejsc, gdzie trzeba p艂膮ci膰 got贸wk膮 (a najcz臋艣ciej dotyczy to okre艣lonych us艂ug - np. kart膮 nie zap艂aci si臋 za bilety komunikacji miejskiej w kiosku czy innej lokalizacji; tak samo nie zap艂aci si臋 za LOTTO - chyba, 偶e w dedykowanym punkcie ale z tak膮 mo偶liwo艣ci膮 spotka艂em si臋 tylko na wyspie w markecie - z regu艂y w punktach na mie艣cie czy wr臋cz tam, gdzie LOTO jest w sklepach itd. p艂atno艣膰 tylko got贸wk膮.
      • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:22
        To ciekawe z biletami i lotto. 馃檪 Tu znow bilet kupisz karta w automacie. Za totka zaplacisz karta, ale od okreslonej sumy, bodaj 10 euro. Polska jest o wiele bardziej zmodernizowana jesli chodzi o platnosc bezgotowkowa. Tu juz pare razy zdarzylo mi sie klac pod nosem i szukac bankomatu. Raz musialam "zastawic" rzeczy w restauracji i leciec po gotowke. 馃槄
        • little_fish Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:28
          W Polsce w automacie te偶 kupisz bilet p艂ac膮c kart膮. W kiosku nie pami臋tam kiedy kupowa艂am, wi臋c nawet nie wiedzia艂am 偶e trzeba got贸wk膮.
          • angazetka Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:15
            Nie trzeba, przynajmniej w Warszawie.
            • koronka2012 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:38
              Nie wsz臋dzie da si臋 zap艂aci膰 w kiosku z tej prostej przyczyny 偶e op艂aty za transakcje przewy偶szaj膮 zysk.
          • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:42
            Ja my艣la艂am 偶e wsz臋dzie w automacie (w autobusie) tylko karta w Polsce mo偶na p艂aci膰?
            We Wroc艂awiu niestety zmienili b.dobry system w kt贸rym automat wypluwa艂 bilet, na gorszy, gdzie p艂atno艣膰 jest zapisana na karcie bankomatowej, czyli nie mo偶na kupi膰 bilet贸w na zapas.
            Mo偶na te偶 w aplikacji w telefonie albo Urban card.
            W Austrii kupowali艣my bilety na poci膮g w automacie ( w pociagu) w Polsce szczerze m贸wi膮c, nawet nie wiem czy w 艣rodku s膮 automaty czy nie ( dawno nie jecha艂am).
            Ale pozytywne jest 偶e od ostatnich kilku tygodni w Dre藕nie te偶 mo偶na kupi膰 bilet karta - wreszcie !...(w niekt贸rych pojazdach tylko).
            Wcze艣niej na monety.I obs艂uga jest te偶 po polsku ( system cen nie jest intuicyjny wi臋c mi to u艂atwia 偶ycie, bo z regu艂y je偶d偶臋 z psem i szarpanie si臋 z monetami, smycz膮, 艂apaniem r贸wnowagi w tramwaju itd. nie by艂o fajne).
            • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:27
              w Wiedniu jak kupujesz w tramwaju to jest 20c drozej
              • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:35
                W Warszawie jak si臋 kupowa艂o u kierowcy kiedy艣 te偶 chyba by艂o tak; na pewno kojarz臋, 偶e by艂o w Gda艅艣ku. A z kolei w Warszawie te偶 nie kupisz w poje藕dzie biletu na zapas bo wypluwa od razu skasowany
              • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:43
                W Wiedniu nie kupisz juz biletow w autobusie, czy tramwaju od bodaj 2 lat. Nie opowiadaj glupot!
                • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:49
                  A teraz przy temacie pandemii wogole nie podejdziesz do kierowcy, oddzielony tasma, drzwi pierwsze zablokowane. A przepis o braku biletow u kierowcy wszedl wczesniej. Wiec o jakims alternatywnym Wiedniu piszesz.
        • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:32
          W Polsce dla odmiany problemem jest w lokalach rozbijanie p艂atno艣ci - prawie zawsze kelner czy obs艂uga lokalu pro艣b臋 o rozliczenia indywidualne traktuje jak obraz臋 osobist膮 - bo przecie偶 jasne, 偶e jak si臋 siedzi w cztery osoby przy stoliku to p艂aci si臋 jeden rachunek...
          • little_fish Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:34
            Serio? Jeszcze si臋 nie spotka艂am. Bardzo cz臋sto sami pytaj膮 czy b臋dzie jeden rachunek czy wi臋cej
            • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:35
              To ja mam chyba takiego pecha albo znowu to specyfika warszawska...
              • anilorak174 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:37
                W Warszawie migdy nie mia艂am problemu z dzieleniem rachunku.
                • angazetka Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:16
                  Mnie si臋 ostatnio zdarzy艂o, ale to raczej wyj膮tek od regu艂y.
                • sol_13 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 20.09.22, 18:38
                  Ja r贸wnie偶.
              • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:46
                Mo偶e i warszawska.
                Z regu艂y wsz臋dzie pytaj膮 przy zamawianiu jak b臋dzie dzielony rachunek ( albo przy p艂aceniu).
          • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:40
            A to jeszcze ciekawsze z restauracja. Szczerze mowiac nie doswiadczylam tego w Polsce bo mam juz wryty nawyk zglaszania, ze wszystko razem jeszcze przed placeniem. Tu zawsze kelner zaczyna formulka: "razem, czy osobno?" , wiec to juz nawyk u mnie. Jak polubie kelnera a sama jem to lubie zazartowac przy placeniu, ze dlaczego nie pyta czy razem czy osobno. 馃槄
          • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 22:56
            >W Polsce dla odmiany problemem jest w lokalach rozbijanie p艂atno艣ci - prawie zawsze kelner czy obs艂uga lokalu pro艣b臋 o rozliczenia indywidualne traktuje jak obraz臋 osobist膮

A nie mo偶esz tego zaanonsowa膰 przy sk艂adaniu zam贸wienia, jak cz艂owiek? wtedy nikt si臋 nie obrazi
            • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:05
              Mog臋. I nie raz si臋 spotykam z kr臋ceniem nosem; sytuacj臋, 偶e kelner wprost powiedzia艂, 偶e nie ma mo偶liwo艣ci rozbicia rachunku te偶 mia艂em. Dla odmiany w Niemczech jak by艂em w Kolonii i siedzieli艣my przy stoliku w kilkana艣cie os贸b kelner w og贸le nie widzia艂 problemu; sprawnie rozliczy艂 wszystkich po kolei i jeszcze zarobi艂 dobry napiwek.
              • pyza-wedrowniczka Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 09:47
                Ja nigdy si臋 nie spotka艂am z problemem. Zawsze w momencie, kiedy prosimy o rachunek m贸wimy, jak go rozbi膰 i w 偶adnej polskiej knajpie nie odm贸wili.
          • maly_fiolek Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 11:31
            Naprawd臋???
            Nigdy nie spotka艂am si臋 z takim problemem.
            • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 16:49
              Bo sa problemy, kt贸re dotykaj膮 wy艂膮cznie profesa. No i mo偶e jeszcze krwawego lola. To ta sama grupa odbiorc贸w (b膮d藕 generator贸w) problem贸w big_grin
      • rozaliaolaboga Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:31
        Dlaczego Lotto tylko karta? U mnie "we wiosce" sa dwa punkty, jeden ma tylko Lotto, drugi jest w sklepiku z roznosciami, w obu mozna placic karta... wiec to chyba jakis lokoalny folklor u ciebie, ze tylko gotowka.

PS Przepraszam za brak polskich znakow.
        • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:34
          No w Warszawie p艂atno艣膰 kart膮 widzia艂em tylko we wspomnianym stoisku marketowym - wynika to zapewne z tego, 偶e punkt ma sta艂e wp艂ywy z tytu艂u sprzedanych zak艂ad贸w i prowizja za p艂atno艣膰 kart膮 by to zjada艂a albo przynajmniej mocno narusza艂a. Taki sam zreszt膮 jest pow贸d sprzeda偶y bilet贸w komunikacji tylko za got贸wk臋 - co zreszt膮 w Warszawie w zasadzie nie jest problemem bo jest tyle automat贸w, 偶e te偶 nie pami臋tam kiedy ostatni raz bilet kupowa艂em poza nimi...
          • koko8 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:11
            profes79 napisa艂:

> No w Warszawie p艂atno艣膰 kart膮 widzia艂em tylko we wspomnianym stoisku marketowym
            > - wynika to zapewne z tego, 偶e punkt ma sta艂e wp艂ywy z tytu艂u sprzedanych zak艂
            > ad贸w i prowizja za p艂atno艣膰 kart膮 by to zjada艂a albo przynajmniej mocno narusza
            > 艂a. Taki sam zreszt膮 jest pow贸d sprzeda偶y bilet贸w komunikacji tylko za got贸wk臋
            > - co zreszt膮 w Warszawie w zasadzie nie jest problemem bo jest tyle automat贸w,
            > 偶e te偶 nie pami臋tam kiedy ostatni raz bilet kupowa艂em poza nimi...
            >
            Nie wiem o co chodzi z tymi biletami do komunikacji miejskiej. Kart膮 zap艂acisz w ka偶dym automacie na przystanku, nie m贸wi膮c o tym, 偶e karty obsluguja wszystkie automaty w samym autobusie. Chyba ju偶 trudniej jest znale藕膰 jakikolwiek kiosk ruchu?
            • maeve_binchy Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:17
              Dokladnie tak. Nie mowiac juz o tym, ze ja akurat place w apce, nie pamietam, kiedy w ogole kupowalam bilet kartonikowy
            • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:49
              W kioskach ruchu ju偶 chyba nigdzie nie ma bilet贸w, mo偶e czasem gdzie艣 w b.ruchliwych miejscach.
              Jak mi pan w kiosku wyja艣ni艂 - nie op艂aca si臋, bo prowizja to 1 grosz czy jako艣 tak.
          • sol_13 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:19
            TS dopiero wdra偶a p艂atno艣ci kart膮 w kolekturach, docelowo b臋dzie we wszystkich.
      • princesswhitewolf Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:31
        >tylko to by艂o 15 lat temu; nie wiem na ile si臋 to zmieni艂o

Nie no od 15 lat Polska sie rozwija a w UK stoimy w miejscu 馃ぃ
        • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:41
          Wiesz, dla mnie wtedy szokiem by艂y naklejki przy bankomatach (w UK), 偶e wprowadzono potwierdzanie wyp艂aty PIN tongue_out wi臋c pod pewnymi wzgl臋dami - jak to napisa艂 kto艣 ni偶ej - Polska naprawd臋 mocno wystartowa艂a je艣li chodzi o bankowo艣膰 jako ca艂o艣膰.
          • ritual2019 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:49
            15 lat temu w Polsce to nie wszyscy musieli miec konto w banku i wyplate dostawali do reki w kopercie w postaci gotowki. Gorzej, jeszcze 10 lat temu tak bylo. Nie u Janusza czy Grazyny a w urzedach panstwowych. Wiec sie juz tak nie szokuj profesor79 bo 15 late temu gdy ci sie do uk udalo pojechac to sie polapac nie mogles co zreszta udowadniasz dosc czesto.
            • alpepe Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 19:28
              Ta, w 1997 by艂am w UK, pracowa艂am jako studentka, mia艂am konto w banku i dziwo zwane chyba banking card, podczas gdy u nas by艂y ju偶 dawno karty debetowe visa electron i ksi臋gowanie bez op贸藕nie艅.
              • kaka-llina Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 20:34
                W 2004 takie karty jeszcze dawali (mia艂am tak膮 i t膮 faktycznie tylko z pinem do bankomatu, ale po kilku miesiacach juz mia艂am normalna vise) w Polsce pierwsze konto i karte mia艂am w 1998 jak na studia posz艂am.
          • princesswhitewolf Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:22
            >Wiesz, dla mnie wtedy szokiem by艂y naklejki przy bankomatach (w UK), 偶e wprowadzono potwierdzanie wyp艂aty PIN

No mnie tez szokuje to bo mieszkam tu od 1996r i takowych naklejek nie widzialam ani nie uzywalam bankomatu nigdzie, never and ever bez pinu. Moze mnis uswiadomisz jak to niby sie pobieralo gotowke w bankomacie bez pinu bo ja sobie tego nie wyobrazam.

Takie rzeczy to chyba tylko w polskich glowach moglybsie urodzic
            • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:32
              Nie mam poj臋cia. W 2006 roku w Birmingham przy bankomatach by艂y informacje dotycz膮ce u偶ywania pinu - niestety ale w贸wczas nie mia艂em telefonu kt贸rym da艂oby si臋 cykn膮膰 zdj臋cie.

Ok, mam:
              www.takepayments.com/blog/product-information/how-does-a-chip-and-pin-machine-work/

Chodzi najpewniej o to (bo zgadza si臋 data) - komunikaty tego dotycz膮ce wisia艂y przy bankomatach; oczywi艣cie nie pami臋tam dok艂adnej tre艣ci bo par臋 lat min臋艂o; co mnie zaskoczy艂o to w og贸le fakt takiego komunikatu. Pr贸bowa艂em znale藕膰 zdj臋cie ale obawiam si臋, 偶e nie dam rady z tego samego powodu, dla kt贸rego sam takowego nie mam smile
              • princesswhitewolf Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 17:35
                No to nie ze " teraz trzeba uzywac PIN" a wczesniej nie bo takich cudow nigdy nje bylo. Tylko instrukcja jak uzywac bankomatu. W UK masz dozyllion narodowoaci w tym.mase ze wsi w kieleckim ktorzy 15 lat temu moze bankomatu nie widzieli i trzeba bylo im wyjasnic co i jak. Do teraz masz roNe objasnienia. Tu sie troszcza o i walidow, ociezalych, obcokrajowcow
                • kandyzowana3x Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 19:51
                  karty chipowe z pinem zostaly w uk wprowadzone wlasnie w 2006 roku, wczesniej byly jedynie karty z paskiem magnetycznym, potwierdzane podpisem
                  • kandyzowana3x Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 20:14
                    to oczywiscie jesli chodzi o platnoscie w sklepach. w bankomatach byly kartu magnetyczne z pinem ( troche inny byl mechanizm zapisu tego pinu)
                    • kaka-llina Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 20:27
                      Dok艂adnie profes sie troche pomyli艂 ale faktem jest, ze naklejki "pin and chip" to tak w艂asnie ko艂o 2006 (nie jestem pewna dok艂adnie), ludzie latali do bank贸w bo nie znali swoich pin贸w, jak sie kase wyp艂aca艂o z bankomat贸w, kurcze nie pamietam w og贸le...
                • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 20:58
                  Wszystkim najmom, princessom i innym dumnym emigrantkom przypomn臋 nie艣mia艂o, 偶e Polska ma jeden z najnowocze艣niejszych system贸w bankowych, z bardzo prostego powodu- budowali艣my nowoczesn膮 bankowo艣膰 od zera na pocz膮tku lat 90-tych, od razu wprowadzaj膮c rozwi膮zania b臋d膮ce wtedy nowinkami.
                  Tak wi臋c bylabym ostro偶na z tym jechaniem po kieleckiej wsi 15 lat temu, bo okaze si臋, 偶e ma艂orolny spod Kielc mia艂 wi臋ksze poj臋cie o bankowo艣ci elektronicznej, ni偶 jego kolega spod Birmingham.
                  Do dzi艣 rzeczy oczywiste w Polsce s膮 nowo艣ci膮 lub ciekawostk膮 w starej Europie.
                  • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 22:47
                    Z drugiej strony np. w UK znajomi z pracy wytrzeszczali oczy jak im m贸wi艂em, 偶e za konto w Polsce p艂ac臋 smile By艂o to dla nich co艣 niepoj臋tego smile To nie jest tak, 偶e wszystko jest lepsze lub gorsze. Po prostu w UK maj膮 nieco inny pogl膮d na te same sprawy ale nie znaczy to, 偶e zawsze gorszy.
                    • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 22:55
                      Ka偶dy bank w Polsce ma obowi膮zek prowadzenia podstawowego, bezp艂atnego konta.
                      • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:03
                        Teraz tak. 15 lat temu nie by艂o to takie oczywiste smile Ja to ca艂y czas podkreslam - pewne do艣wiadczenia mam sprzed wielu lat i du偶o si臋 pozmienia艂o przez ten czas i u nas i w UK. Np. konto podstawowe mam bez op艂at ale np. za stare艅kie konto w inteligo ca艂y czas p艂ac臋 (s艂u偶y艂o mi za zapasowe do cel贸w rodzinnych ale likwiduj臋, bo znudzi艂o mi si臋 p艂acenie za nic).
                        • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 16:59
                          Po co opowiada膰 o czym艣, co jest ca艂kowicie nieaktualne?
                        • sol_13 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 20.09.22, 18:42
                          Te偶 mam inteligo! Z sentymentu. A za co tam p艂acisz? Ja nigdy nic nie p艂aci艂am.
                          • profes79 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 21.09.22, 08:46
                            Prowadzenie konta plus powiadomienia sms. Generalnie ju偶 dawno rzuci艂bym to konto w diab艂y tylko raz, potrzebowa艂em dost臋pu do danych z niego pod k膮tem spraw spadkowych (gdyby s膮d si臋 czepia艂 finans贸w po osobie zmar艂ej) a po drugie wypowiedzenie umowy tego konta internetowego tylko poprzez poczt臋 bo zamkni臋cia via net nie ma mo偶liwo艣ci.
                  • eriu Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 22:50
                    Polska jest w czo艂贸wce Europy je艣li chodzi o mo偶liwo艣膰 p艂atno艣ci bezgot贸wkowych. Za nami by艂o UK. I Kik racj臋.
                  • pruszynkaaa Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 21.09.22, 03:19
                    A ja mam opinie troch臋 inna. Pono膰 w艂a艣nie polski system bankowy to taka kupa, kt贸ra strach cokolwiek ruszy膰 bo si臋 posypie. To opinia zaczerpni臋ta od 2 niezale偶nie od siebie pracuj膮cych ludzi z polskimi systemami bankowymi, tworz膮cych programy kt贸re musz膮 by膰 powi膮zane z bankami itp. Coby obrazowo przedstawi膰, to wn臋trzno艣ci.systemu s膮 podklejone szara ta艣ma i powi膮zane trytytkami... Czekaj膮, a偶 jeb*nie.
      • mizantropka_20 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:09
        Za bilety mo偶na zap艂aci膰 kart膮 w autobusie. Z miejsc gdzie jedyn膮 form膮 p艂atno艣ci jest got贸wka s膮 jeszcze kantory.
      • dominika9933 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:13
        Nie ma problemu z p艂atno艣ci膮 karta za bilety komunikacji miejskiej. Na pewno w Krakowie, ale i Wroc艂awiu, je艣li chodzi o inne miasta pewno艣ci nie mam, ale my艣l臋, 偶e podobnie.
      • niemoralna Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 16:39
        Psorze ,ale przesta艅 tak pisa膰 jak by艂o i co by艂o 15 lat temu w UK , bo to jest tym samym idiotyczne gdyby jaki艣 obcokrajowiec 15 lat temu przyjecha艂 do Polski i do dnia dzisiejszego dziwi艂 si臋, 偶e ma艂o kto ma net w telefonie a jak juz,by艂 to za kosmiczny abonament w kilkunastu megabajtach kt贸ry za nim si臋 po艂膮czy to ju偶 ze偶re sw贸j limit i to do tej pory wypominalby jak ta Polska jest zacofana w cyfryzacji i technologi , bo 15 latek temu to.....
    • shellyanna Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:18
      Od lat podr贸偶uj膮c got贸wki potrzebuje w zasadzie tylko na rzeczy typu automat z napojami czy wrzucenie monety do fontanny.
      Nie pamietam kiedy jad膮c za granice kupowa艂am w kantorze walut臋.
      • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:24
        To bys sie w Austrii mogla zdziwic mocno. 馃槄馃槀
        • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 21:00
          By艂am w Austrii wczesn膮 wiosn膮- i to na zadupiach- i wsz臋dzie p艂aci艂am Revolutem. Bardziej dziwi艂o mnie, jak w miejscowo艣ciach turystycznych mo偶na winiarni臋 zamkn膮膰 w pi膮tkowy i sobotni wiecz贸r, a kawiarni臋 w niedzielne popo艂udnie...
          • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 21:44
            Fakt na wsi jest latwiej z karta, bo mozliwosci mniej. Z godzinami otwarcia sklepow na wsiach (ok na prowincjach) to moglabym ksiazke napisac. 馃槀 Przez 12 lat nie udalo mi sie zapamietac godzin otwarcia jednej masarni (bardzo dobrej niestety). Co jechalam, to miala zamkniete. 馃槀馃う鈥嶁檧锔 Czesto na prowincji czesc handlu robi sobie w czwartek wolne. W calej Austrii Trafiki (kioski ruchu) zamykaja o 12:00 i otwieraja o 14:00.
            • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 22:52
              Ale ja rozumiem, 偶e sklepy s膮 zamkni臋te w sobot臋 i niedziel臋- ale winiarnie? kawiarnie? czyli miejsca wieczorno, weekendowe, w kt贸rych najwi臋kszy ruch jest wtedy, kiedy ludzie maj膮 wolne?
              • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:12
                No tak jest. Mnie tu juz nic nie dziwi, jesli chodzi o godziny otwarcia. 馃槀 Jedyna kawiarnia w bliskiej miejscowosci ma zamkniete od soboty 12:00 do poniedzialku. I weekendowi turysci odbijaja sie od szyby. 馃槀 Nie probuj zrozumiec, bo ja po 20 latach nie rozumiem. 馃槀 Taki klimat widocznie. 馃槄
              • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:21
                jeszcze dziwniejsze s膮 wolne godziny dla kuchni mi臋dzy 13 a 17. no nie ma kucharz odpoczywa uncertain
                • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:33
                  A to nie wszedzie, ale znam. Kelnerowalam tu lata temu i kicharze byli non stop. 馃檪
                  • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:33
                    Kucharze 馃檮馃う鈥嶁檧锔
                • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:49
                  W ktorej dzielnicy mieszkasz? Jak chcesz powiedziec. 馃檪
                  • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 23:56
                    Byli艣my na wakacjach nad Achen i tam takie dziwy wink czuli艣my si臋 jak na Riwierze. W ca艂ym Maurach w godzinie p贸藕nego obiadu dzia艂a艂a pizzeria i jedna restauracja (przy hotelu) reszta serwowa艂a w tym czasie kaw臋 i desery 馃槼
                    • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 00:00
                      Typowa Austria, kochasz, ale nie rozumiesz tak do konca. 馃う鈥嶁檧锔忦煒
                    • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 00:10
                      Ale Achen to Niemcy sa chyba. Tak mi googel mowi przynajmniej.
                      • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 00:16
                        Nad Achen. Achensee wink Akwizgran faktycznie w Niemczech.
      • nenia1 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:37
        Z kolei ja zawsze kupuj臋 walut臋 bo praktycznie zawsze spotykam si臋 z miejscami gdzie nie da si臋 zap艂aci膰 kart膮, ale te偶 korzystam cz臋sto z us艂ug tzw. lokalnych przewodnik贸w w miejscach mniej dost臋pnych, albo kupuj臋 lokalne produkty typu sery, oliwy, owoce, a ludzie prowadz膮cy malutkie biznesy i to jeszcze na jaki艣 zadupiach najcz臋艣ciej nie posiadaj膮 terminali. Natomiast w wi臋kszych przybytkach typu supermarket czy stacja benzynowa to problem z p艂atno艣ci膮 kart膮 mia艂am tylko w Austrii i w Niemczech.
        • pyza-wedrowniczka Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:40
          To w Polsce na takie rozwi膮zania jest (niedoceniony w innym w膮tku BLIK). Zdarzy艂o mi si臋 kilka razy kupowa膰 co艣 blikiem na festynach czy lokalnych imprezach u rzemie艣lnik贸w. Nie musieli mie膰 terminali, telefon wystarcza.
          • snakelilith Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 16:14
            pyza-wedrowniczka napisa艂a:

> To w Polsce na takie rozwi膮zania jest (niedoceniony w innym w膮tku BLIK).

Ale polskim blikiem nie zap艂acisz na du艅skim straganie u rolnika i odwrotnie. To s膮 dobre rozwi膮zania, ale jak s膮 lokalne, to w zagranicznych podr贸偶ach si臋 nie sprawdz膮 i trzeba mie膰 got贸wk臋.
        • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:42
          W supermarkecie??? Ktorym? Z ciekawosci pytam.
          • nenia1 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:50
            To ju偶 by艂o dobre par臋 lat temu, rzecz dzia艂a si臋 w Austrii, sklep by艂 du偶y, pi臋trowy, wje偶d偶ali艣my po spo偶ywk臋 na 1 pi臋tro, przy kasie najpierw nie uda艂o si臋 zap艂aci膰 kart膮 panu z ca艂膮 rodzin膮, pan by艂 ewidentnie wkurzony, potem nam. Ale zawsze mamy got贸wk臋 na w艂a艣nie takie sytuacje.
            • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:55
              Ahh czyli awaria terminali moze. Bo akurat w supermarketach Billa, Spar, Hoffer, Lidl karty sa na porzadku dziennym. I dlatego jak nie mam nic extra do kupienia w innych miejscach to czasem zapomne, ze gotowka wyszla. A potem zonk! 馃槼
              • nenia1 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:10
                annanichtvergessen napisa艂(a):

> Ahh czyli awaria terminali moze. Bo akurat w supermarketach Billa, Spar, Hoffer
                > , Lidl karty sa na porzadku dziennym. I dlatego jak nie mam nic extra do kupien
                > ia w innych miejscach to czasem zapomne, ze gotowka wyszla. A potem zonk! 馃槼

Nie, nie awaria terminali. Mo偶e to nie by艂 definicyjny supermarket, w ka偶dym razie sklep by艂 bardzo du偶y.
                Chodzi艂o o to, jak膮 masz kart臋. Jakie艣 swoje honorowali, bo cz臋艣膰 ludzi p艂aci艂a. Ja mia艂am chyba kredytow膮 i z tego co pami臋tam o to posz艂o.

• annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:24
                  M眉ller na bank. Na dole zapewne byla drogeria. 馃檪
                  • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:28
                    Oni ogolnie sa srednio ogarnieci. Jak moge to omijam
                  • nenia1 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:15
                    Co艣 innego na pewno by艂o na dole, pami臋tam bo akurat partner kupi艂 tam sobie ceramiczny kubek, on uwielbia pi膰 kaw臋 w du偶ych kubkach, bo leje sporo mleka i wszystko mu za ma艂e. A tak akurat by艂y takie kubki, kt贸re by艂o tylko nieco mniejsze ni偶 nocnik wink wi臋c by艂 zachwycony.
                  • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:34
                    w M眉ller przyjmuja kart臋 normalnie.
                • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 21:03
                  >Chodzi艂o o to, jak膮 masz kart臋. Jakie艣 swoje honorowali, bo cz臋艣膰 ludzi p艂aci艂a. Ja mia艂am chyba kredytow膮 i z tego co pami臋tam o to posz艂o.

To w Holandii mia艂am to samo- Master tylko do p艂atno艣ci a Visa do bankomatu, czy tam odwrotnie... Skomplikowane i upierdliwe.
              • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:32
                ko艂o mnie jedynym sklepem kt贸ry kojarz臋 kt贸ry nie bierze karty jest polski sklep big_grin wsz臋dzie p艂ace karta. Ale fakt w trafice mi raz powiedzieli ze p艂atno艣膰 od ilus tam euro.
      • heca7 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 20:23
        Wczoraj wymienia艂am kas臋 w kantorze w Bukareszcie 馃槢 O 22.00 馃槈 bo ma niekt贸rych stoiskach terminali nie mieli.
    • arista80 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:31
      We W艂oszech od 30 czerwca ka偶dy us艂ugodawca ma obowi膮zek posiadania terminalu i akceptowania p艂atno艣ci kart膮. Do tego czasu owszem w wi臋kszo艣ci sklepach czy innych lokalach mo偶na by艂o p艂aci膰 kart膮, ale nie wsz臋dzie np. ma艂e sklepy wola艂y jednak p艂atno艣膰 kart膮 albo akceptowa艂y kart臋 od okre艣lonej sumy.
      • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:34
        Zeby w Austrii takie prawo wprowadzili. 馃槱 Bo to upierdliwe jest mieszanie tego i tego (czyli gotowki i plastiku).
        • arista80 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:44
          We W艂oszech wprowadzili, aby walczy膰 z do艣膰 powszechnym oszustwem podatkowym. Ustawa ta wywo艂a艂a jednak du偶o protest贸w ze strony prowadz膮cych dzia艂alno艣膰.
          • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:03
            Rozumiem tez tych sprzedajacych. Ale jakie byloby to ulatwienie dla kupujacych. A tu raz tak, raz siak. To juz bym wolala sama gotowke, tylko ze ta karta taka lekka w porfelu i wygodna. 馃檮
            • berber_rock Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:51
              Powiem Ci ze, w Belgii takie, samo prawo wesz艂o w 偶ycie 1.07.2022.
              No tyle 偶e Belgia jak zwykle ma, w nosie egzekucj臋. Tak wi臋c sprzedawcy zareagowali na to "nie mam maszynki i co mi pani zrobi?".

W praktyce nie odczu艂am 偶eby ilo艣膰 punkt贸w przyjmuj膮cych kart臋, dramatycznie si臋 zwi臋kszy艂a.

Za to szybko zareagowa艂y banki i polikwidowaly bankomaty.
              Ja w tej chwili do najbli偶szego bankomatu mam... 5 przystank贸w tramwajem.

Aha - nawyk贸w nie zmienili te偶 lekarze. Dalej przyjmuj膮 got贸wk臋. Ostatnio ku mojemu zdziwieniu zdarzy艂o mi si臋 w got贸wce p艂aci膰 za... biopsje. 120 EUR.
              • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:16
                U mnie u lekarki rodzinnej, na kase wisi wywieszka z dodatkowymi uslugami typu jakies wlewy witaminowe i info, ze oczywiscie platnosc gotowka.
      • tenjedennick Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 18:12
        No kiepsko si臋 ten przepis przyjmuje. W niekt贸rych muzeach tylko got贸wka, uliczne stragany got贸wka, wiele trattorii tak偶e. W naszej wsi by艂 sklepik z podstawowymi artyku艂ami czynny 2 godziny dziennie, te偶 tylko got贸wka.
    • anilorak174 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:32
      W Bu艂garii kart膮 mo偶na by艂o placic w艂a艣ciwie tylko w wi臋kszych sklepach. Knajpy, sklepiki, atrakcje-tylko gotowka.
      • dominika9933 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:54
        A w Turcji w艂a艣ciwie wsz臋dzie, nawet na takich placach dla mieszka艅c贸w, nie bazarach dla turyst贸w, bo to norma, mo偶na p艂aci膰 kart膮.
    • kaka-llina Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:35
      Nie mam w UK problem贸w i praktycznie nie uzywam got贸wki. Problem (akurat ja) mam z bankomatami w najblizszej okolicy bo pobieraja prowizje (oczywiscie jest pe艂no/wi臋kszo艣膰 bankomat贸w, kt贸re niczego nie pobieraj膮 niestety nie tutaj). Niekt贸re "corner shops" chc膮 jakiej艣 minimalnej kwoty (3-5 funt贸w) ale jak juz ich znasz to wezma i mniej kart膮. Ostatnio si臋 zdziwi艂am w jednej kafejce w Folkestone, bo w艂a艣nie tylko got贸wka ale to mi sie raz przytrafi艂o.Taks贸wki to zale偶y, trzeba wczesniej zapyta膰. Uber wiadomo pay pal. R贸zne us艂ugi, mozna przelwem co trwa sekund臋 (je艣li nie maja trminalu).
      • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 21:10
        >Problem (akurat ja) mam z bankomatami w najblizszej okolicy bo pobieraja prowizje (oczywiscie jest pe艂no/wi臋kszo艣膰 bankomat贸w, kt贸re niczego nie pobieraj膮 niestety nie tutaj).

A to zale偶y od bankomat贸w? Bo w Polsce od banku i rodzaju konta, "lepsze" konta/banki maj膮 bezp艂atne bankomaty w ca艂ym kraju (niezale偶nie od ich operatora), cz臋sto te偶 za granic膮.

>Uber wiadomo pay pal
        W Polsce mo偶esz podpi膮膰 pod takie apki swoj膮 kart臋 p艂atnicz膮, mo偶e by膰 pre-paidowa, typu Revolut- to wygodne i bezpieczne.
        • sol_13 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 20.09.22, 18:28
          kk345 napisa艂a:

> A to zale偶y od bankomat贸w? Bo w Polsce od banku i rodzaju konta, "lepsze" konta
          > /banki maj膮 bezp艂atne bankomaty w ca艂ym kraju (niezale偶nie od ich operatora), c
          > z臋sto te偶 za granic膮.

Chyba chodzi o surcharge
    • pyza-wedrowniczka Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:37
      Ja ju偶 od dawna w og贸le nie u偶ywam got贸wki. Z bankomatu wyp艂acam tylko dla syna kieszonkowe. Dawno nie spotka艂am si臋 z miejscem, gdzie musia艂abym mie膰 got贸wk臋.
      Na urlopie w tym roku (Litwa i 艁otwa) w got贸wce wyp艂acili艣my w sumie 160 euro got贸wki przez tydzie艅, reszt臋 kart膮.
    • backup_lady Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:38
      UK - chyba wsz臋dzie mo偶na p艂aci膰 kart膮, nawet u c贸rki w szkole jak PTA (parent-teacher association) organizuje lody dla dzieciak贸w w pi膮tek po szkole to te 50p mog臋 zap艂aci膰 kart膮 (maj膮 ma艂y przeno艣ny terminal pod艂膮czony do aplikacji w telefonie). Wi臋kszo艣膰 kas samoobs艂ugowych w marketach ma informacje cash only.
      • ingaki Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 16:18
        Chubs card only. Nie wsz臋dzie mo偶na zap艂aci膰 kart膮, jedzenia u chi艅czyka kart膮 nie kupisz.
        • backup_lady Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 19:24
          Masz racj臋, card only smile A u Chi艅czyka mo偶e to wynika膰 z jednego - w UK nie ma kas fiskalnych z konieczno艣ci膮 raportowania do urz臋du skarbowego. Czyli mo偶esz wykaza膰, 偶e zarabiasz tylko to, co wp艂ywa na konto, niekoniecznie wszystko, co dostaniesz w got贸wce. A rz膮d wie, 偶e i tak lokalnie wydasz te zarobki: czynsz, rachunki, zakupy itp.
    • leanne_paul_piper Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:49
      To ja mog臋 napisa膰, jak jest we wschodniej Afryce, g艂贸wnie w Kenii i Tanzanii. Karty s膮 powszechnie akceptowane, oczywi艣cie nie na bazarach czy w przydro偶nych budkach, ale w supermarketach albo sklepach z odzie偶膮 albo w lokalnych biurach oferuj膮cych wycieczki bez problem贸w. Czasami niekt贸re bankomaty obs艂uguj膮 tylko Vis臋, nie MasterCard, ale inne ju偶 wszystkie karty. Kiedy艣 w supermarkecie nie chcia艂a mi wej艣膰 karta od Twisto, to chyba Visa by艂a, ale poniewa偶 Twisto nie pozwala na wyp艂acenie got贸wki z bankomatu, to si臋 upar艂am, 偶e maj膮 tak robi膰, aby p艂atno艣膰 przesz艂a. Mieli艣my w koszyku chipsy i whisky, znaczy artyku艂y pierwszej potrzeby smile, wi臋c m贸j ma艂偶onek mnie popar艂. I si臋 uda艂o. Nie dotykowo, ale jako艣 r臋cznie transakcja posz艂a. P贸藕niej ju偶 si臋 upierali艣my za ka偶dym razem.
      W Tanzanii z kolei strasznie 艂oj膮 na op艂atach przy wyp艂acie z bankomatu, jak kiedy艣 sobie podliczy艂am, 偶e w sumie w przeliczeniu na PLN wyp艂aci艂am 50 z艂, a prowizja od tego wynios艂a jakie艣 40 z艂, to mi si臋 odechcia艂o wszystkiego.
      • leanne_paul_piper Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:50
        Aha, Amex te偶 akceptuj膮, z czym w Polsce mia艂am wielokrotnie problemy.
      • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:04
        Masakryczna prowizja. 馃槼
      • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:10
        80 procent prowizji 馃槼馃槼馃槼
    • kamin Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 13:51
      W Finlandii wieeele lat temu kart膮 p艂aci艂o si臋 za wszystko: za jedno piwo w barze, za przejazd taks贸wk膮, za nap贸j z automatu.
      W tym samym czasie w PL zwykle w sklepach wisia艂y informacje, 偶e p艂atno艣膰 kart膮 tylko przy transakcji pow. 20 z艂otych.
      • little_fish Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:01
        Na szcz臋艣cie teraz mo偶na ju偶 za jedn膮 bu艂k臋 zap艂aci膰 馃槈
      • kk345 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 22:44
        Bo w tym czasie prowizje za obs艂ug臋 kart w Polsce wynosi艂y np. X% ale nie mniej ni偶 X z艂otych, co powodowa艂o, ze do ma艂ych wp艂at przedsi臋biorca dop艂aca艂. Ot i ca艂a tajemnica.
    • langsam Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:13
      Bo "lepsze jest wrogiem dobrego i Polska ma jeszcze wci膮偶 premi臋 za zacofanie. Poniewa偶 za komuny rozliczenia bezgot贸wkowe prawie nie istnia艂y (trzeba by艂o po czasie si艂膮 zmusza膰 ludzi do otwierania konta bankowych i branie przelew贸w zamiast got贸wki), to kiedy powstawa艂y nowe banki od razu wdra偶a艂y rozwi膮zania najnowocze艣niejsze. I tak np. mbank dawa艂 wi臋cej mo偶liwo艣ci i opcji inwestowania etc. ni偶 niejeden bank brytyjski.
      Ale ta premia si臋 wyczerpuje, np. mamy mniej mo偶liwo艣ci elektronicznego taniego inwestowania ni偶 w USA.
      • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:21
        To bardzo ciekawe co piszesz, bo wlasnie zdziwila mnie ta rozbieznosc pomiedzy krajami (ze Polska pod tym wzgledem "lepsiejsza" a Austria bogatsza i jakby "zacofana"). Napisz cos wiecej dla ekonomicznego "lajkonika". 馃尯
        • langsam Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:49
          No to wida膰 na r贸偶nych polach. Na przyk艂ad Polska w zasadzie nie rozwin臋艂a powszechnego systemu rozlicze艅 czekami. Tzn przed wojn膮 by艂y, po wojnie w obronicie prywatnym i detalicznym w zasadzie nie. A jak do艂膮czyli艣my do zachodu, to czeki okaza艂y si臋 ju偶 przestarza艂e, omin臋li艣my ten etap. W dodatku poniewa偶 na czeki by艂o ju偶 za p贸藕no, a koszty przewo偶enia pensji na wyp艂aty i utarg贸w zrobi艂y si臋 ogromne (bo i spora przest臋pczo艣膰, i hiperinflacja) to uda艂o si臋 w do艣膰 kr贸tkim czasie wymusi膰 na wi臋kszo艣膰 ludzi do otwarcia kont bankowych - bez kt贸rych wcze艣niej doskonale si臋 obywano. Pensja w got贸wce, wszystkie zakupy w got贸wce, rachunki op艂acane na poczcie - albo w kasie sp贸艂dzielni mieszkaniowej itp.
          Gdyby by艂 u nas wtedy obr贸t czekami, to ten proces szed艂by d艂u偶ej, bo rynek nie widzia艂by potrzeby tak znacz膮cych inwestycji, bo ludzie nie widzieliby zalet kart debetowych w zestawieniu z imiennymi czekami.
          • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:58
            A co niesie za soba ta sytuacja? W sensie co przydazy sie Polsce w tej sytuacji? Fascynujaco piszesz. Jakbys miala/mial czas, bede wdzieczna za ciag dalszy. 馃尯
            • langsam Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:07
              Nie wiem. Najwi臋ksze banki zosta艂y przej臋te przez pa艅stwo, a pa艅stwo ma inne rachuby ni偶 rynek. Polityczne, a nie ekonomiczne. Zale偶y mu na mo偶liwo艣ci wymuszania czego艣 innego, ni偶 konkurencji i zysku akcjonariuszy. Niekoniecznie zale偶y mu np. na wchodzeniu na rynki zagraniczne.
          • swiecaca Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 21:52
            Ha, ja si臋 za艂apa艂am na czeki. W PKO BP w okolicy 97-99r. Ale s艂u偶y艂y chyba tylko do wyp艂aty got贸wki, nigdy u nas nie akceptowane p艂atno艣ci czekiem jak w starych ameryka艅skich filmach.
            • little_fish Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 10:50
              Te偶 mia艂am czeki. W 贸wczesnym WBK. Na prze艂omie 1999-2000. Te偶 tylko do wyp艂aty kasy s艂u偶y艂y.
              A do dzi艣, do wyp艂aty kasy stowarzyszenia w kt贸rym dzia艂am, u偶ywamy czek贸w 馃榿
              • notting_hill Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 18:41
                Te偶 mia艂am konto osobiste w PKO, do kt贸rego by艂a ksi膮偶eczka czekowa. Ale o ile dobrze pami臋tam, u偶ywa艂am ich tylko do wyp艂aty got贸wki w okienku bankowym.
                To, co piszecie powy偶ej o niech臋ci ludzi do zak艂adania kont osobistych to nie do ko艅ca jest prawd膮. Mo偶e z czasem tak by艂o, ale na pocz膮tku wcale. Doskonale pami臋tam, 偶e we wczesnych latach 90- tych pro艣b臋 o otwarcie konta osobistego w banku PKO pisa艂o si臋 do dyrektora oddzia艂u, podaj膮c motywacj臋 i za艣wiadczenie o zatrudnieniu... A potem o zamkni臋cie jeszcze pisa艂am, te偶 z uzasadnieniem. Na bog贸w nie pami臋tam ju偶 po jak膮 choler臋 mi by艂o to konto, ale doskonale pami臋tam, 偶e nie by艂o to rozwi膮zanie dla ka偶dego, kto sobie tego za偶yczy艂.
                • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 20.09.22, 02:25
                  "Doskonale pami臋tam, 偶e we wczesnych latach 90- tych pro艣b臋 o otwarcie konta osobistego w banku PKO pisa艂o si臋 do dyrektora oddzia艂u, podaj膮c motywacj臋 i za艣wiadczenie o zatrudnieniu... "

Hmm...
                  Jako艣 ci臋偶ko w to uwierzy膰,takie zwyk艂e konto ?
                  Osobi艣cie otwiera艂am tam konto mniej wi臋cej w 93 albo 94 i 偶adnych za艣wiadcze艅, poda艅 a tym bardziej za艣wiadcze艅 nie musia艂am dawa膰, a w dodatku by艂am niepe艂noletnia.
                  Wype艂ni艂am jaki艣 druczek i tyle.
                  I to by艂o normalne konto ,tyle 偶e wtedy jeszcze chyba bez karty.
                  Mo偶e pami臋膰 ci p艂ata figle albo jakie艣 niezwykle konto to by艂o.
                • langsam Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 26.09.22, 21:38
                  Ale偶 jest do ko艅ca prawd膮. Przypominam: nie by艂o bankomat贸w, kas臋 trzeba by艂o pobra膰 w banku, a w bankach - kolejki. Przelewami szary cz艂owiek za nic nie p艂aci艂, zakup贸w przez nieistniej膮cy internet te偶 nie robi艂. P艂aci艂o si臋 w sklepach got贸wk膮. Przeci臋tny cz艂owiek nie mia艂 wi臋c potrzeby konta, wygodniej by艂o dosta膰 pensj臋 w got贸wce w pracy (a emerytur臋 przynosi艂 listonosz). Z konieczno艣ci bankowych by艂o tylko zap艂acenie rachunk贸w za media/sp贸艂dzielni臋, co robi艂o si臋 stoj膮c w kolejce na poczcie. .
                  Z kontem mia艂a艣 wi臋c 2 x ogonki do odstania w miesi膮cu, a bez - tylko jeden.
                  Natomiast istotnie, na samym pocz膮tku taki PKO BP w centrum Warszawy nie chcia艂 otwiera膰 u siebie kont, bo by艂 zawalony robot膮. Ja akurat mia艂am interesy w centrum, nie na obrze偶ach, by膰 mo偶e na obrze偶ach problemu nie by艂o.
        • berber_rock Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:55
          Anna - to nie do ko艅ca ekonomia.
          To chodzi o systemy IT.
          PL w latach 90 wdro偶y艂a od razu systemy kt贸re by艂y dost臋pne na rynku, a nie udoskonala艂a stare.
          Belgijska bankowo艣膰 te偶 jest do ty艂u w por贸wnaniu z Polsk膮.
          • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:02
            Ok, rozumiem. Ale jakie ma to konsekwencje dla Polski dalej? Dziekuje, bo temat mnie mocno zainteresowal.
          • langsam Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:03
            Ale偶 to jest ekonomia. Wdra偶anie nowoczesnych system贸w by艂o bardziej op艂acalne ekonomicznie ni偶 d艂ubanie przy starych. A je偶eli kto艣 mia艂 wystarczaj膮co sprawne systemy sprzed dwudziestu lat, to ten rachunek uk艂ada艂 si臋 inaczej. W dodatku u nas musia艂 to robi膰 ca艂y rynek na raz, wi臋c konkuruj膮ce ze sob膮 podmioty musia艂y r贸wna膰 do peletonu.
            Je偶eli w przeprowadzce stracisz wszystkie ubrania i musisz natychmiast odnowi膰 ca艂膮 garderob臋, bo go艂a chodzi膰 nie mo偶esz, to zapewne b臋dziesz najmodniejsza w okolicy.
            U nas przyj臋艂y si臋 ekspresowo karty a teraz r贸偶ne bliki, ale podejrzewam, 偶e w krajach trzeciego 艣wiata, etap kart zostanie pomini臋ty jak u nas etap czek贸w, i przejd膮 bezpo艣rednio na smartfony.
            • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:09
              Czy Ty napisalas jakas ksiazke na taki temat? Chetnie bym przeczytala, bo wyjasniasz tak logicznie i madrze. Dawno nie czytalam tak dobrze przedstawianych informacji. 馃尯
              • langsam Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 16:03
                Pi臋kny komplement, ale nic z tych rzeczy. Jestem tylko zainteresowanym laikiem.
                • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 17:13
                  Podziwiam zatem za lekkosc piora i za zainteresowania. Masz ogromny talent.
            • berber_rock Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:27
              ale podejrzewam, 偶e w krajach trzeciego 艣wiata, etap kart zostanie pomini臋ty jak u nas etap czek贸w, i przejd膮 bezpo艣rednio na smartfony.

_ tak. Dok艂adnie. Na przyk艂ad w takim Kazachstanie w wielu miejscach mo偶esz p艂aci膰 telefonem, a przecie偶 jeszcze 5 lat temu chodzili z plikami banknot贸w pizawijanymi w gazety.
              _z zupe艂nie drugiej strony spektrum zosta艂a, Francja, gdzie 3 lata temu przy rezerwacji chaty na narty w艂a艣ciciel za偶yczy艂 sobie, zaliczki czekiem. I za Wuj nie sz艂o mu wyt艂umaczy膰 偶e, w Belgii nikt czekami nie p艂aci.
            • sol_13 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:28
              przejd膮 bezpo艣rednio na smartfony.

Niemniej, nadal wi臋kszo艣膰 p艂atno艣ci realizowanych za pomoc膮 smartfonow, opiera si臋 o systemy kartowe (pr贸cz blika kodem, bo ju偶 blik zblizeniowy opiera si臋 na Mastercard).
              A Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay-to wszystko transakcje kartowe, tylko odpad艂 plastik.
            • eriu Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 22:56
              W Afryce masz systemy oparte o zwykle stare telefony: mPesa. Kto艣 ma telefon i ca艂a wioska korzysta, tylko przek艂adaj膮 karty sim.
    • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:32
      W Niemczech nierzadko nawet w du偶ych centrach handlowych nie ma p艂atno艣ci kart膮.
      W restauracjach to samo- mniej wi臋cej p贸艂 na p贸艂. Specjalnie teraz trzymam zawsze jaka艣 got贸wk臋 w zaskorniakach, 偶eby nie szuka膰 bankomatu po mie艣cie.
      A je艣li jest p艂atno艣膰 karta to prawie zawsze tylko Giro card ,czyli niemiecka karta.
      O bliku, czy p艂aceniu telefonem nikt nie s艂ysza艂 ( to s膮 jakie艣 cudaczne i 艣mieszne polskie wynalazki - wed艂ug niekt贸rych emigrantek z tego forum)
      • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 14:38
        Wiesz co smieszne? Juz pare razy mi sie zdarzylo. Niedziela, Trafik zamkniety. Wiec tylko dla palaczy automat. I proszacych Niemcow, zebym im karta potwierdzila, ze sa pelnoletni. Wasze niemieckie karty automaty najwyrazniej nie akceptuja.
        • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:49
          to raczej cos jest z tymi automatami sprzedajacymi papierosy - chodzi o to ze one identyfikuja wiek placacego nie wiem jak to dziala nie intereskwalam sie bo nie pale tak sie kiedys przygladalam. jesli ktos cie prosi o kupienie dla niego papierosow to albo nieletni albo nie ma wlasciwej karty (tam sie chyba dowod okazuje?)
          • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:53
            "However, this procedure in Austria is a problem for tourists. Neither international credit cards nor international bank cards work here. So if you do not have an account with an Austrian bank and therefore no Austrian bank card, you can not buy the cigarettes at the vending machine."

regiotours.net/en/vienna/shopping/2724/Cigarettes-at-a-vending-machine

w tych automatach obsluguja tylko austriackie karty i tylko one maja zakodowany wiek posiadacza.
            • annanichtvergessen Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 16:07
              No to wiele wyjasnia. Ja trafialam na mocno dorosle pary/osobnikow pojedynczych 馃槀 i pomagalam. Zaden dowod, przykladasz karte chipem i wiek ci zatwierdza. O dziwo, byli to zawsze Niemcy.
        • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 20:30
          Bardzo mozliwe.
          Ja mia艂am wielkie problemy najpierw w Polsce, 偶eby zap艂aci膰 niemiecka karta, musia艂am co艣 w tam w banku pozalatwiac, czy przelewa膰 na kart臋.
          Generalnie wiele kraj贸w, w tym Niemcy s膮 w jaskiniach , je艣li chodzi o wirtualne p艂atno艣ci.
          • snakelilith Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 20:44
            konsta-is-me napisa艂a:

> Ja mia艂am wielkie problemy najpierw w Polsce, 偶eby zap艂aci膰 niemiecka karta, mu
            > sia艂am co艣 w tam w banku pozalatwiac, czy przelewa膰 na kart臋.

Mo偶e napisz ksi膮偶k臋 s-f z tymi konfabulacjami. Dziwne, 偶e moja niemiecka Visa funkcjonuje w Polsce (i wsz臋dzie indziej) bez za艂atwiania i przelewania.
            • konsta-is-me Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 21:14
              Mo偶e si臋 naucz czyta膰 po polsku i dowiedz si臋 jaka jest r贸偶nica mi臋dzy giro a visa i nie przynudzaj ju偶 wi臋cej?
              • snakelilith Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 00:59
                Sama przynudzasz. Giro jest nacjonalnym systemem niemieckim, z za艂o偶enia przewidziane tylko na niemiecki rynek, tak jak polski blik, jest rozwi膮zaniem na polski rynek. Sam pomys艂, 偶e niemieck膮 kart膮 EC chcia艂a艣 robi膰 jakie艣 transakcje w innym kraju i do tego nie posiadaj膮cym euro jest kuriozalny. To, 偶e ci si臋 to jednak uda艂o, cho膰 z pewnymi problemami, 艣wiadczy tylko o tym, 偶e te karty debitowe funkcjonuj膮 tak偶e poza granicami Niemiec, zwykle dlatego, 偶e maj膮 tzw. co-badging z systemami Maestro (Mastercard) i V Pay (Visa). Cho膰 w niemieckim internecie znajdziesz informacj臋, 偶e jad膮c zaagranic臋 lepiej mie膰 klasyczn膮 kredyt贸wk膮, bo debitowe mog膮 nie wsz臋dzie by膰 akceptowane. Popisujesz si臋 wi臋c tylko ignorancj膮 i brakiem znajomo艣ci niemieckiego, bo nawet nie wiesz, co ci do tego niemieckiego konta w og贸le za kart臋 dano i co tym mo偶na, albo nie mo偶na robi膰.
                • maeve_binchy Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 19.09.22, 11:01
                  hm, moja polska debetowa (a to chyba jest giro - debetowka) jest akceptowana wszedzie na swiecie, lacznie z Azja i Afryka...Place nia rowniez w internecie, rezerwuje booking itp.
      • kura17 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:14
        > O bliku, czy p艂aceniu telefonem nikt nie s艂ysza艂

bliku w niemczech oczywiscie nie ma, ale od ponad pol roku place "telefonem" prawie za wszystko (w sklepach) - mozna wszedzie tam, gdzie mozna karta - i nikogo to nie dziwi.

na bazarach itp rzeczywiscie na ogol kart nie akceptuja (choc powoli to sie zmienia), jednak w restauracjach (nie budkach z jedzeniem) chyba nigdy nie mialam problemu z zaplaceniem karta.

owszem, jeszcze pare lat temu dosc regularnie nie przyjmowano polskich kart kredytowych (moze innych tez nie, mialam tylko doswiadczenie z polskimi), ale teraz to sie zmienia na lepsze - w czasie ostatniego roku ani razu nie "odmowiono" transakcji karcianej mojej polskiej rodzinie ...
        • taniarada Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:17
          Nie ma problemu polskimi kartami z mojego banku.Mam jedn膮 do dw贸ch kont .
          • koronka2012 Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 19:12
            Bo to chyba nie chodzi艂o o karty polskie, tylko ich rodzaj.

Par臋 razy naci臋艂am si臋 w Austrii na brak mo偶liwo艣ci zap艂aty Vis膮 ale MasterCard by艂 honorowany. Wynika艂o to podobno z tego 偶e Visa mia艂a dro偶sze op艂aty.
        • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 15:58
          s膮 tez r贸偶ne formy p艂acenie telefonem - przy bliku nie p艂acisz telefonem a kodem - telefon czy komputer to tylko narz臋dzie 偶eby sobie ten kod odczyta膰. Inaczej dzia艂a apple pay kt贸re jakby koduje ci kart臋 na telefonie i zamienia go w kart臋. te systemy p艂atnicze kt贸rych u偶ywaj膮 w Chinach czy Afryce to jeszcze cos innego.
          • snakelilith Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 17:18
            ichi51e napisa艂a:

> s膮 tez r贸偶ne formy p艂acenie telefonem - przy bliku nie p艂acisz telefonem a kode
            > m -

No i super, ale blik funkcjonuje tylko w Polsce. Nie zap艂acisz nim na wakacyjnych woja偶ach w innych krajach. W p艂atno艣ci nie chodzi zawsze o post臋powo艣膰/nowoczesno艣膰, ale tak偶e wygod臋 dla klienta. B臋d膮c ostatnio na urlopie m贸j telefon cz臋sto zostawia艂am w domu letniskowym, nie chcia艂o mi si臋 go tacha膰 do 艂a偶enia po okolicy. Karta mie艣ci艂a mi si臋 za to w ma艂膮 kieszonk臋 w dresowych spodniach i mog艂am zap艂aci膰 ni膮 w ka偶dej chwili za lody, czy jakie艣 ma艂e zakupy.
            Nie ma si臋 te licytowa膰 na naj-super-duper- ultymatywny spos贸b p艂atno艣ci, bo podstawowe powinny te偶 funkcjonowa膰, nawet stara poczciwa got贸wka. Kilka miesi臋cy temu by艂a na przyk艂ad u nas jaka艣 awaria bankowa i przez p贸艂 dnia nie funkcjowa艂y w wielu sklepach np. w Rossmannie terminale bankowe w Niemczech. Bez got贸wki nie mo偶na by艂o przez kilka godzin nic kupi膰. A taka sytuacja mo偶e si臋 zawsze zdarzy膰.
            • ichi51e Re: Platnosci karta, jak jest w innych krajach? 18.09.22, 17:21
              ale ty nie mieszkasz w pl a ten system jest dla Polak贸w. Na Marsie tez karta nie zap艂acisz. Nawet z niemieckiego banku. Podobne systemy p艂acenia s膮 tez w Hiszpanii.