Dodaj do ulubionych

Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji

19.09.22, 08:06
wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28888316,skoro-juz-mamy-prawa-ktore-zabraniaja-zabojstwa-trzeba-usunac.html
Ciekawy artykuł o tym jak aktualnie kształtują się ruchy antyaborcyjne w Stanach. Myślę, że warto się zapoznać, bo nasze ruchy anty choice są częściowo kalką tamtejszych (wzbogaconą o czynnik JP2). Co może się stać jeżeli w porę nie zatrzymamy antyaborcyjnej retoryki i będziemy tolerować skrajnie prawicowe ruchy. Jak widać nakaz rodzenia dzieci z wadami to mało.

"Ekstremizm odstraszał jednak umiarkowanych, a liczba aborcji bynajmniej nie malała – w 1990 roku osiągnęła rekordowe 1,6 miliona – dlatego w kolejnych dekadach ruch anti-choice przeszedł radykalny lifting. Z pierwszych szeregów zniknęli biali mężczyźni w średnim wieku, biblijne cytaty i jawny szowinizm. Ich miejsce zajęły działaczki: te z odchowaną gromadką dzieci, przekonujące, że można mieć wszystko – rodzinę, karierę i misję – wystarczy tylko trochę się postarać, i te młodsze, tzw. feministki pro-life, które konserwatywny program ubierają w progresywny język praw człowieka. Religię w ich retoryce zastąpiła nauka, duszę – DNA, a slut-shaming i straszenie piekłem – przekonywanie, że kobieta jest drugą ofiarą "przemysłu aborcyjnego". Postawili też na daleko posunięty pragmatyzm: skoro federalnego prawa do aborcji bronił do czerwca 2022 wyrok w sprawie Roe vs. Wade, zajęli się ograniczaniem dostępu do zabiegów w republikańskich stanach. Taktyką salami: przez uchwalanie praw, które utrudniały bądź wręcz uniemożliwiały, zwłaszcza osobom z grup ubogich i marginalizowanych, przerwanie ciąży. Każda nowa przeszkoda – zmniejszanie liczby klinik, okresy oczekiwania między badaniem a zabiegiem, konieczność płacenia za aborcję z własnej kieszeni, skracanie czasu, w którym aborcja jest legalna – sprawiała, że coraz więcej kobiet zostawało zmuszonych do donoszenia niechcianej ciąży. [..]

Aktywiści anti-choice nie zdążyli nawet jednak dopić szampana, gdy zostali zaatakowani z prawej strony. Dla radykałów wyrok w sprawie Dobbs vs. Jackson Women's Health Organization jest bowiem… pro-choice – przepraszam, "kolejnym przejawem tyranii i niegodziwości" – bo nie eliminuje aborcji natychmiast i całkowicie. A mainstream grzeszy, godząc się na taki kompromis."

"Mainstreamowi przeciwnicy aborcji – lub, w nomenklaturze abolicjonistów, "przemysł pro-life" – z ich demonstracyjną świeckością, miękkim przekazem i metodą małych kroków, są dla nich niewiele lepsi od liberałów. Według Free the States wręcz sam Bóg potępia ruch pro-life. Ze złem bowiem się nie negocjuje, zło się wypala ogniem i żelazem. "

"Gunter należy do tzw. abolicjonistów, coraz głośniejszej grupy radykalnych przeciwników przerywania ciąży. Ich celem jest całkowity zakaz aborcji bez żadnych wyjątków, nawet zagrożenia życia ciężarnej, połączony z karaniem kobiet – z karą śmierci włącznie."
Obserwuj wątek
  • woman_in_love Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:12
   Strasznie to podobne do SWERFów: kobieta jest drugą ofiarą "przemysłu prostytucyjnego".
   I TERFów: kobieta jest drugą ofiarą przemysłu transów zmieniających płeć.

   A tak w ogóle to #nikogo.
   • woman_in_love Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:16
    Ale tak ogólnie to nie rozumiem prawaczków w USA: aborcja tam powinna być wręcz przymusowa, bo rozród kolorowej biedoty jest tam tak duży, że biali za chwilę będą tam mniejszością.

    Tak ogólnie to tymi zakazami Amerykanie robią sobie z kraju 3 świat. I pozamykanie się w uzbrojonych gettach w Tekasie nic im nie pomoże, bo czarni mają za nic teksański rasizm, i rozmnażają się tam też na potęgę.
    • lauren6 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:25
     Jak powsadzają do więzień kolorowe kobiety za mniej lub bardziej wyimaginowane aborcje to biedni nie będą mieli się z kim rozmnażać. Chyba nie miałaś wątpliwości w kogo ma uderzać nowe prawo?
     • woman_in_love Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:30
      Następna bzdura: wsadzać do więzień. Więzienia kosztują, kto za to zapłaci?
      No chyba, że więźniowie będą przymusowo robić na plantacjach, jak kiedyś.

      Ale to się nie uda tym razem. Prędzej czy później pożrą ich i tak imigranci z Południa.
      • woman_in_love Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:34
       No i pozamykanie kolorowych kobiet spowoduje, że czarnych będą boleć jaja i wezmą sobie białe. Przemocą.
      • lauren6 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:34
       Pewnie dlatego optują za karą śmierci za aborcję. Oszczędność.
   • asfiksja Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 20.09.22, 09:55
    >podobne do SWERFów: kobieta jest drugą ofiarą "przemysłu prostytucyjnego"
    To mnie zaintrygowało - kto jest pierwszą ofiarą przemysłu prostytucyjnego? Pytam serio. Alfons? Klient? Podatnik?
    • woman_in_love Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 21.09.22, 21:23
     Wg morelowej lambadziary to oczywiście płód.
     • woman_in_love Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 21.09.22, 21:27
      którym się handluje
  • figa_z_makiem99 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:29
   Albowiem jedyna słuszna droga życiowa kobiety to dzieci, mąż, praca i ciężka harówa okołodomowa. Kobieta nie może wybrać samodzielnie, nawet gdyby chciała zadecydować, że jej dusza nie będzie zbawiona. Z jednej strony panowie, ich rozumiem, bo udupienie kobiet jest im na rękę, z drugiej kobiety mające ból dudy, że któraś będzie miała lżej. Nawet triss gardzi infantylnymi singielkami, na prostytutki ma alergię i czuje się lepsza. Pół biedy, dopóki kończy się na słowach i ocenach, jak widać niektóre zaczynają walczyć.
   • ajaksiowa Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:38
    Kobiety godzą siè na nazywanie ich,,hej suczki ..znamy wasze sztuczki,,szmatami(aplauz na widowni kabaretowej)
    Przecież GODNOŚĆ to taki anachronizm😔😔😔
    • figa_z_makiem99 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:56
     A dlaczego dziś mlodzi mężczyźni gardzą kobietami ? Ktoś takich mężczyzn wychował, z jednej strony kobiety poświęcające się i usuwające pyłek spod nóg, nieobecni tatusiowie, albo też uważający, że kobiety muszą pełnić określone, pożyteczne role, to powoduje frustrację w zetknięciu z realnym życiem I same kobiety, niektóre lubią być tak traktowane, lubią jak ktoś im wyznacza cel, myśli za nie.
   • figa_z_makiem99 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 08:40
    Moim zdaniem za takimi ruchami stoi nienawiść do kobiet i poczucie bycia lepszym, bo co mnie obchodzi, że ktoś zostanie prostytutką, albo usunie wczesną ciążę? Nie mam z tego powodu bólu d....py, martwią mnie za to matki zistawiane bez środków do życia z chorymi dziećmi, bite narodzone już dzieci, kobiety katowane w domach. O to nie walczą z transparentami.
  • dramatika Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 09:11
   Acha. Czyli w USA ruch sprzeciwiający się aborcji jest racjonalny, nieradykalny i opiera się na rozumie, jego twarzą są często kobiety, więc GW spieszy z odsieczą i przypomina, że za rogiem czyhają jacyś wariaci chcący przykuwać kobiety łańcuchami do łóżka i karać karą śmierci. Macie nie zapominać nawet na sekundę, że straszni prawacy chcą wam zrobić Gilead tongue_out
   • triss_merigold6 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 09:12
    Konserwatyści. Ich orientacja prawo-lewo jest bez znaczenia.
    • dramatika Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 09:41
     triss_merigold6 napisała:

     > Konserwatyści.

     Zwał jak zwał, i tak zapewne co innego każdy rozumie pod tym słowem. Jacyś straszni "oni", których intencją i celem jest zniewolenie kobiet.
     Przeciwnicy aborcji często posługują się retoryką pozareligijną, sięgają do filozofii i nauki, są racjonalni i to jest dla zwolenników aborcji największym zagrożeniem, bo podkopuje ich standardowy argument, że przeciwnicy aborcji to fanatycy religijni motywowani mizoginią. Dlatego GW przypomina o tym, że za rogiem czekają straszliwi funkcjonariusze Gileadu smile
   • arthwen Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 16:26
    Ruch anty-choice nie jest ani racjonalny, ani nieradykalny, ani też nie opiera się na rozumie - tylko pozuje na taki. To dokładnie jak ty - nie masz ani wiedzy, ani wykształcenia, z mądrością życiową też słabo - ale przeczytałaś parę artykułów na wikipedii i wydaje ci się, że to wystarczy.
    • dramatika Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 20.09.22, 00:34
     arthwen napisał(a):

     > Ruch anty-choice nie jest ani racjonalny, ani nieradykalny, ani też nie opiera
     > się na rozumie - tylko pozuje na taki.

     Spiseg funkcjonariuszy Gieladu 😎
     Jesteście śmieszne.
     • arthwen Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 21.09.22, 21:20
      Jaki spisek znowu? To że ty widzisz wszędzie spiski to można leczyć, serio. I nie wszyscy tak mają, ale to już musisz uwierzyć na słowo.
      Ja nie widzę żadnego spisku, najzwyczajniej nie wszyscy konserwatyści i wierzący są bezdennie głupi i niektórym przychodzi do głowy, że aby przeforsować coś co się większości społeczeństwa nie podoba to trzeba działać nieco subtelniej niż metodą walenia pałą po głowie. Nie trzeba żadnego spisku, żeby próbować manipulować innymi.
   • potworia116 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 20.09.22, 00:26
    Nie wiem, Dramatyk w jaki dziwny sposób działa twoja spaczona głowa, więc wypowiedz się, proszę, jasno - GW wymyśliła sobie ten amerykański ruch dążący do kryminalizacji aborcji, czy też własnymi długimi rękami go stworzyła, żeby twoim antyczojsowym faflom zza oceanu nabruzdzic?
    • dramatika Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 20.09.22, 00:52
     potworia116 napisała:

     > GW wymyśliła sobie ten amerykański ruch dążący do kry
     > minalizacji aborcji

     Co ty bredzisz, przecież niczego takiego nie piszę, że GW sobie coś wymyśliła smile Wrecz przeciwnie, GW przytomnie zauważyła, że ruch sprzeciwiający się aborcji ma często twarzy kobiety używającej argumentów pozareligijnych. Nie gadają o szatanie, świętości życia, powinnościach kobiety, tylko o DNA i definicji człowieka. I zabawne nie jest to, że raczyli to zauważyć, tylko ze was straszą, że to w sumie też źle, a będzie jeszcze gorzej, bo straszliwi religijni mizogini czyhający na wasze macice wcale nie zniknęli, tylko czają się za rogiem i zaraz wkroczą na scenę big_grin
     To jak wam piorą mózgi, jak was straszą i nakręcają, jest po prostu niesamowitym zjawiskiem. Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu to w sumie byłam ich czytelniczką, choć owszem, już wtedy to było w ramach obserwacji życia seksualnego dzikich tongue_out
     • potworia116 Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 20.09.22, 09:30
      GW "przytomnie zauważyła", zjawisko opisała i tym samym pierze nam mózgi? Coraz gorzej z tobą stary, nawet twoje autocytaty się rozjeżdżają.
  • berdebul Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 09:51
   Bardzo logiczne, płód dobry, trzeba ratować za wszelka cenę, ale kobietę to na krzesło elektryczne. Strasznie nie Kubie radykalizmu w krajach trzeciego świata.
  • woman_in_love Re: Tymczasem w USA - dyskusja o aborcji 19.09.22, 11:37
   Brakuje mi tu jeszcze bezdzietnej lambadziary, która przyjdzie i zacznie wrzeszczeć, że kobieta jest drugą ofiarą "przemysłu surogacyjnego" i dlatego należy zakazać surogacji.

   Jak widać posiadanie pochwy + macicy to nie jest tylko kwestia jedynie biologiczna, ale i ideologiczna, i jak się je posiada, to nigdy nie będzie można nimi dowolnie rozporządzać, bo zawsze przyjdzie ktoś: od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy i feminizmu, kto będzie wiedział lepiej jak można z nich korzystać.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka