Dodaj do ulubionych

Somaty - jak rozpoznać

19.09.22, 10:06
Pomóżcie jak rozpoznać somaty?

Opisze co się ze mną dzieje:
- nagle robi mi się słabo (nie zemdlałam)
- nogi słabe ręce słabe - nadgarstki
- uczucie braku równowagi
- mgła przed oczami
- drążenie rak i nog
- drętwienie szczęki, zębów i języka
- drżący głos
- szumy w głowie
- poty
- nie mogę utrzymać telefonu w ręce
- silny strach
- nadpobudliwość - chodzę z miejsca na miejsce, mierze puls, ciśnienie, sprawdzam w lustrze czy jestem blada,
- wysoki puls
-duszności
- ucisk w krtani
- niskie ciśnienie potem jak już bardzo się boje to rosnie

Badani krwi ok
Raz przy ataku dużo piłam i trafiłam na sor ze spadkiem potasu
Echo serca i ekg ok
Tarczyca ok
Elektrolity ok
Cukier i insulina na czczo ok
Żelazo ok
Niedobór D3 - suplementuje
B12 600

Czy to somaty?
Czy moje historia która tutaj pisałam o pewnej relacji może mieć na to wpływ?
Obserwuj wątek
    • evening.vibes Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:10
      Masz diagnozę od psychiatry a pytasz forum?
      forum.gazeta.pl/forum/w,567,174124115,174124115,Odmowa_pomocy_ze_strony_terapeuty.html
      • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:11
        Tak, pytam bo tak jak napisałam tam w komentarzu nie wiem czy to somaty
        • aqua48 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:59
          arghail napisała:

> Tak, pytam bo tak jak napisałam tam w komentarzu nie wiem czy to somaty

Ale na takie pytanie odpowie Ci lekarz. Czemu nie pójdziesz z tym do niego?
      • kicifura Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 12:12
        evening.vibes napisała:

> Masz diagnozę od psychiatry a pytasz forum?
        > forum.gazeta.pl/forum/w,567,174124115,174124115,Odmowa_pomocy_ze_strony_terapeuty.html

W tamtym wątku jej powiedzieli że terapeutka się myli i jej szkodzi, więc niech teraz biorą odpowiedzialność za swoje słowa i sami stawiają diagnozy
    • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:10
      Często chodzi wtedy siku,
      Mam skurcze jelit
    • bib24 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:10
      badanie magnezu z krwi jest niemiarodajne, magnez w krwi spada jako ostatni. cokowliek to jest porządna suplementacja magnezem ci nie zaszkodzi. a ferrytynę badałaś? bo żelazo też tak w sumie bez wartości.
      • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:11
        Ferrytyna w dolej granicy ale w normie
        • bib24 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:21
          dolna granica to ile? dobij do 30 chociaz.
          • bib24 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:22
            np dodaj 100-200 gram watrobki co najmniej raz w tygodniu.
            • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:25
              Chyba cos ok 20
            • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:58
              Tym podniosę ferrytyne?
              • bib24 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 11:09
                tak, wątróbka zawiera bardzo dużo żelaza i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. tylko nie popijaj kawą czy herbatą. może jakieś objawy ci z tego zejdą, wszystkie na pewno nie.
            • kicifura Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 12:24
              bib24 napisała:

> np dodaj 100-200 gram watrobki co najmniej raz w tygodniu.

O, mamy złoty sposób na nerwicę i ataki paniki! 100 gramów wątróbki raz w tygodniu. Już widzę te nagłówki:
              "Psychiatrzy jej nienawidzą!"
              • bib24 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 12:46
                czy jak ku.rwa piszę że to na nerwicę? umiesz czytać?
                na niską ferrytynę.
      • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:13
        Biorę slowMag i oddzielnie bcomplex
        Do tego potas 1x dziennie
        D3 10 tys
        ADEK plus
        • kura17 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 11:25
          > D3 10 tys

jak czesto bierzesz taka dawke D3, dziennie?
          to mozna przedawkowac, uwazaj - poczytaj.
          • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:09
            Poziom mam 17
            Kontroluje go co 3 tyg
            • kicifura Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:11
              Badasz poziom witaminy D co 3 tygodnie?
              • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:20
                Tak bo biorę duża dawkę

Wchłania się pomału wiec teraz zbadam za 6 tyg
    • berdebul Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:14
      A co powiedział lekarz poz?
      • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 10:23
        Kiedy byłam na sor kazał iść do endokrynologa
        Byłam - hormony w normie ale mam anty tpo podwyższone i na usg jest niewielki guzek - do obserwacji bez leków. Diagnoza nerwica
        Kardiolog - nerwica
        Rodzinny - nerwica
        • aqua48 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 11:00
          No to jeśli trzy osoby powiedziały Ci że masz ogon to uważaj przechodząc przez drzwi żeby go sobie nie przytrzasnąć
        • kira02 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 11:16
          To czego jeszcze szukasz? Idz do psychiatry i powiedz: mam takie skutki uboczne leków, ze nie moge ich stosowac. Proszę mi przepisac cos innego. I tak do skutku.
          • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 11:20
            Problem polega na tym, że żaden z powyższych nie wytłumaczył mi co się dzieje.
            Rozumiesz?
            Tylko słyszę nerwica.
            Pytam wtedy ale moje ciało robi tak czy tak, nie potrafię tego zrozumieć
            Odpowiadają mi wtedy - no tak to jest w nerwicy

A ja potrzebuje wyjaśnienie co się dzieje a nie od razu leki.
            • aqua48 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 11:26
              No ja nie rozumiem jakiego wyjaśnienia oczekujesz. Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat nerwic? Poczytaj artykuły naukowe na ten temat. Ale to Cię z nerwicy nie wyleczy. Leki pomogą wyciszyć leki i ułatwią kontynuowanie psychoterapii na której możesz dowiedzieć się skąd się ta nerwica u Ciebie wzięła i nauczyć się jak sobie z nią radzić i mieć ją pod kontrolą.
              Odnoszę wrażenie, że teraz chcesz się sama uleczyć i gonisz w piętkę.
            • sumire Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 12:12
              Dobra, jako ktoś, kto zna temat od podszewki niestety, poświęcę się i wyjaśnię, chociaż materiałów na temat nerwic lękowych i ataków paniki jest w internecie nieprzebrana masa.
              Tak, ataki paniki dają objawy somatyczne, niekiedy bardzo silne - do tego stopnia, że myślisz, że umierasz. Ale z twoim ciałem realnie nie dzieje się wtedy nic złego - ba, jak na ironię ono wtedy działa na swoich najwyższych obrotach - i klucz w tym, żeby to zrozumieć i zaakceptować, bo to niesamowicie ułatwia życie i pozwala to dziadostwo kontrolować.
              Opcje masz dwie - albo farmakologia, albo metody bez farmakologii (są, ale to jest proces i sporo pracy). No trzy, bo jest jeszcze droga pośrednia. Natomiast czytając twoje wątki, mam przekonanie graniczące z pewnością, że ty po prostu nie chcesz tej diagnozy przyjąć do wiadomości.
              • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:17
                Tak, nie przyjmowałam diagnozy bo ja wizyta u lekarza trwa kilka minut i polega na wypisaniu recepty to po prostu trudno zaufać.
                Bo tak jak piszesz z ciałem coś się dzieje.
                Nagle drętwieje język, nie możesz utrzymać długopisu bo są słabe dłonie, na nogach nie udzie ustać.
                I bummm przychodzi napad paniki.

Nie potrafię zrozumieć że oglądać serial czy rozmawiając z dziećmi nagle mam zawroty głowy, ciemno przed oczami, i zaczynam się nakręcac potem.
                A rozmowa trwa przyjemnie czy oglądam przyjemny serial. To dlaczego ciało tak reaguje?

Takie pytania zadawałam lekarzowi - odpowiedz „bo to nerwica”

Ok ale ja naprawdę potrzebuje wyjaśnienia dlaczego tak reaguje ciało. Bo że nerwica to już słyszałam
                • zla.m Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:22
                  Więc nie wierzysz wyjaśnieniom lekarza, ale zakładasz, że random z netu prawdę Ci powie? Naprawdę, trudno to skomentować w sposób nieobraźliwy dla Twojej inteligencji.
                  • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:29
                    Napisze kolejny raz - lekarz nie wyjaśnił
                    • panna.nasturcja Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:38
                      Wyjaśnił. Jak wiesz lepiej to nie bierz leków i zrezygnuj z psychoterapii, bo tak Ci forum powiedziało, na pewno poczujesz się lepiej.
                      • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 14:03
                        Chciałam żeby ktoś mi wyjaśnił dlaczego ciało tak reaguje, tylko i az tyle
                        • sumire Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 14:11
                          Masz Google?
                          Wpisz sobie "fight or flight".
                          Nie dziękuj i przestań męczyć.
                          • pomozeciepomozemy Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:10
                            Mogłabyś mi wyjaśnić, co Tobą kieruje - osobie potrzebującej pomocy udzielasz informacji z taką pogardą?
                            • sumire Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:16
                              To, że forum jej od lat udziela porad, których nie słucha. To nie jest potrzeba pomocy, tylko atencji. Zważ, że nie odpisała nikomu w tym wątku, kto udzielił jej merytorycznej odpowiedzi i nie jest to pierwszy raz.
                              • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:18
                                A skąd ta pewności?
                              • pade Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:23
                                To może lepiej w ogóle nie odpisywać, niż w ten sposób?
                                Bo z boku wygląda to tak, jakbyście chciały się na niej powyżywać, serio.
                                Znam autorkę, jej "problem", nie raz mnie irytowała, aż przestałam czytać jej wątki. I to jest chyba najlepsze rozwiązanie, zamiast szydzenia z kogoś, kto jest w ogromnym lęku i potrzebuje wyjaśnienia i uspokojenia.
                                Nie masz ochoty być empatyczna, nie masz ochoty pomóc, nie musisz, absolutnie. Ale odpuść sobie (i nie tylko Ty) dowalanie kobiecie.
                • sumire Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:26
                  Ale jakiego wyjaśnienia potrzebujesz? W przypadku ataków paniki nie ma "dlaczego". One potrafią nie mieć absolutnie żadnego triggera. Im prędzej to zrozumiesz, tym lepiej będzie dla ciebie. Czemu tak bardzo się przed tym wzbraniasz? To są rzeczy, które naprawdę można nauczyć się kontrolować i mieć spokojne życie. No chyba że ty po prostu chcesz się z tym męczyć, bo i tak może być. Wybór twój.
                  • pade Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:25
                    To nie tak. Ona się tego lęku panicznie boi, a im bardziej się boi, tym gorzej się czuje. Widocznie boi się, że jak "puści", to się rozleci. To jest w tym stanie normalne.
                    Ona potrzebuje kogoś, kto ją przez to przeprowadzi. Nawet kilka sesji z terapeutą behawioralnym by jej pomogło. A z tego co pisze wynika, że chodzi na psychodynamiczną (nie wiem).
                    • sumire Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:30
                      No.
                      Ja to wiem.
                      Mam nerwicę lękową.
            • berdebul Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 16:00
              Tak, to są objawy nerwicy. Jeżeli nie znaleziono innych przyczyn, to pozostaje Ci zrobić coś, żeby nerwice leczyć - psychiatra i psychoterapia, plus wspomagająco metody relaksacji, praca z oddechem itd.
              Strach, pot, słabość nie musza się pojawiać jak jesteś zdenerwowana, przychodzą później, jak ciało może sobie na to pozwolić bo jest w bezpiecznym miejscu - kanapa jak oglądasz serial na przykład.
              Im szybciej zdecydujesz się działać u źródła problemu, tym lepiej dla Ciebie, bo nieleczona ma poważne konsekwencje zdrowotne.
    • kira02 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 11:15
      Przecież psychiatra i psychoterapeuta doradzili Ci, co masz zrobić. Dlaczego ich nie słuchasz? Dlaczego torpedujesz wlasna terapię szukając nie wiadomo czego?
    • evee1 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 12:06
      Tak, to sa klasyczne objawy ataku paniki. Nie wiem jakiego wyjasnienia oczekujesz. Sa tysiace artykulow na temat objawow somatycznych nerwicy i jak sobie z nimi radzic, na przyklad tutaj atak-paniki-atak-leku-co-robic.
      Co do tolerowania lekow antydepresyjnych, to czesto na poczatku ich brania samopoczucie i objawy moga byc znacznie gorsze, niz przed rozpoczeciem lekoterapii, ale po paru tygodniach powinno byc lepiej. Dlatego, jezeli ma sie taka mozliwosc, nie powinno sie rozpoczynac terapii jak jeszcze jako tako funkcjonujesz, ale masz stresogenny okres w pracy. Moze wstrzymaj sie te dwa tygodnie, dopoki nie bedziez sama w pracy. Wyjasnij to psychoterapeutce. O takich rzeczach powinnas z nia rozmawiac. Takze zapytac ja dlaczego uwaza, ze branie przez Ciebie lekow jest niezbedne. Byc moze uwaza, ze Twoj stan przeszkadza w prowadzeniu terapii, jezeli w jej trakcie masz sie sklupiac na rozwiazywaniu problemow. Celem terapii moze tez byc radzenie sobie z nerwica, ale wtedy ta terapia musialaby byc terapia kognitywno-behawioralna (CBT), a nie wiem czy Twoja terapeutka tym sie zajmuje.
      A jakie leki przepisal Ci psychiatra?
      • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:19
        Vanlectine.
        Brałam 37,5 i miałam zwiększać az do 150

Dziś dostałam asertin
        • pomozeciepomozemy Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:16
          Często mierzysz sobie ciśnienie, puls. Często chodzisz do lekarzy.
          Bierzesz sporo suplementów. Bierzesz inne leki? Występują między nim interakcje?
          • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:18
            Ciśnienie kilkanaście razy dziennie, albo i więcej.
            Puls to samo
            Biorę wit D3
            Magnez
            Potas
            Bcomplex
            Wszystko w odstępach
            • evee1 Re: Somaty - jak rozpoznać 20.09.22, 05:16
              Dlaczego mierzysz to cisnienie kilkanascie razy na dobe? I jakie masz wyniki? Tylko podaj tez puls, jaki masz w tym samym czasie.
              To moze byc jeszcze hipochondria, ktora bardzo dobrze karmi nerwice lekowa.
              • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 20.09.22, 10:04
                Mierze wtedy kiedy czuje się słabo, leci wtedy raz za razem.
                Puls mam wtedy rożny, 86-120 zależy jak bardzo już sie boje.
                Po chwili spada

Z wyników krwi mam tylko niedobór d3
                I hashimoto
                Wyszedł podwyższony aldosteron i dhea na nadnercza
                Byłam z tym u endokrynologa (bardzo dobry profesor) i mówi ze stawia na nerwy ale zrobi mi badanie obrazowe nadnerczy
          • kira02 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:20
            Ale wiesz, ze karmisz jej mechanizmy obronne? Dziewczyna nie odpowiada na zadna merytoryczna odpowiedź. Zamiast sie leczyc, dzieli wlos na czworo i hoduje mnóstwo tematow pobocznych. Moim zdaniem, usiluje bardziej lub mniej swiadomie storpedowac wlasne leczenie
            • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:37
              Na jakie pytanie chcesz żebym odpowiedziała?
              • kira02 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 16:36
                To konkretnie: dlaczego nie wrócisz do psychiatry z pytaniami o skutki uboczne tabletek? Czy rozmawiałaś z psychoterapeutką o napadach lęku, ale pod kątem, jak sobie z nimi poradzic?
                • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 17:15
                  No przecież napisałam już kilka razy że byłam dzisiaj na wizycie.
                  Mam zmieniony lek

Tak, rozmawiałam z psychoterapeutka, nic nie doradziła bo miałam udać się po leki
                  Kolejna wizytę mam za kilka dni.
                • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 21.09.22, 13:55
                  Byłam na wizycie, mam inny lek
                  Mowilam sowich objawach
    • zla.m Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:19
      I teraz wyobraź sobie, że ja - polonistka z wykształcenia - napiszę Ci, że nie, to tylko przejściowe coś-tam coś-tam. I będziesz się tym kierować? Opinią kogoś z netu, nie tylko nie znając jego wykształcenia, ale też intencji?
      IDŹ DO LEKARZA!
      • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:30
        Byłam, już pisałam że bylam
        • panna.nasturcja Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:39
          To jeszcze zastosuj się do zaleceń, od samego patrzenia na lekarza Ci sie nie poprawi.
          • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 14:04
            Nie powiedziałam nigdzie ze nie stosuje się do zaleceń
    • panna.nasturcja Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 13:36
      Lekarz. Najlepiej psychiatra.
      Jak się źle się czujesz po lekach to mu to mówisz, dobieranie leków może chwilę potrwać.
      Nie dziwię się psychoterapeutce, że odmawia pracy z Tobą skoro nie chcesz współpracować.
      • pade Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:28
        I Ty jesteś psychologiem? big_grin
        • aqua48 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:56
          Pade, naprawdę nie znasz, nie spotkałaś nigdy osób, które chodzą do lekarzy nawet dość regularnie, wysłuchują zaleceń, wykupują zalecane leki, ale nie wprowadzają w życie zaleceń, a leki w najlepszym wypadku odstawiają po jednym-trzech dniach "bo nie zadziałały, bo zaszkodziły, bo sąsiadka dostała co innego" itp?
          • arghail Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 16:00
            Dzisiaj psychiatra powiedział że w związku z tak silnymi skutkami ubocznymi dobrze że odstawiłam i mam inny lek
          • pade Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 16:07
            Ja nie twierdzę, że nie trzeba brać leków, albo, że trzeba brać leki. Tylko, że pacjent sam decyduje. Bo to on będzie ponosił konsekwencje brania lub nie brania.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 15:48
      Mogą to być spadki cukru - jak tylko ci się to zaczyna, to wypij natychmiast coś mocno słodkiego, jak objawy szybko miną, to będziesz miała diagnozę. Wskazówką jest to, że robi ci się to po dłuższym czasie od jedzenia, czyli wtedy, gdy jesteś głodna. Albo w godzinę/dwie po jedzeniu czegoś z dużą zawartością cukru (nie koniecznie słodycze, mogą być kluchy, ryż, ziemniaki...)

Mogą to być objawy alergii pokarmowej, albo rzadziej innej (to wygląda prawie jak anafilaksja). Wskazówką będzie to, że robi ci się to do pół godziny po zjedzeniu/wypiciu czegoś, co cię uczula. Pomóc trochę może wypicie pół szklanki wody + pół łyżeczki sody spożywczej, ale efektów spektakularnych nie należy się spodziewać, można też się zaopatrzyć w cukierki z kofeiną i ssać jak ci ciśnienie spada. Robiłaś kiedyś testy skórne alergiczne? Jeśli to z powodu alergii, to trzeba by znaleźć alergeny, bo kiedyś może być gorzej.

Może to być reakcja na glutaminian sodu tzw. zespół chińskiej restauracji - poczytaj, jeśli jesz rzeczy z glutaminianem i jeśli to po jedzeniu ci się tak robi.
      • mamtrzykotyidwato5 Re: Somaty - jak rozpoznać 19.09.22, 16:08
        Jak się dołoży do tego częste sikanie, skurcze jelit i anemię/niską ferrytynę, to alergia pokarmowa robi się najbardziej prawdopodobna.
        Zrób badanie krwi IgE całkowite z oznaczaniem ilościowym, morfologię z rozmazem ręcznym i idź do alergologa na testy skórne pokarmowe, a wiosną pod koniec maja/początek czerwca na wziewne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka