Dodaj do ulubionych

Wiek od którego można dziecko samo...

19.09.22, 16:39
Zostawiać w domu?

Tekst linku

Jestem w szoku i jeszcze te komentarze pod spodem...
Obserwuj wątek
    • andaba Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 16:54
      A czemu jesteś w szoku?
      To 7 lat wydaje się być logiczne.
      • tokyocat Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:34
        U mnie 10, wczesniej sie bala.
    • abecadlowa1 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:00
      A Ciebie od jakiego wieku rodzice zostawiali samą w domu?
      • eliksir_czarodziejski Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:53
        Nie liczy się, jestem z dość mocno dysfunkcyjnego domu i rodzice w ogóle średnio się nami przejmowali.
    • escott Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:27
      To rozsądna granica. Wiadomo: jak na zostawienie na 10 minut bo się wychodzi po bułki to przesada w jedną stronę a na weekend - to w druga. Ale przeciętny siedmiolatek i przeciętne wyjście - tak.
    • anilorak174 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:39
      Ale co konkretnie cie szokuje? 7 lat to calkiem rozsądna granica dla zostawienia dziecka w domu samego na jakis czas.
    • eliksir_czarodziejski Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:51
      Jestem w szoku bo w podstawówce do której chodzą moje dzieci, uczniowie do klasy 3 włącznie mają być przyprowadzani i odprowadzani przez dorosłych. Wiem ze to inny kaliber - dziecko zostawione samo w domu a dziecko puszczone samopas po ruchliwych ulicach.
      A właściwie to od jakiego wieku zostawialyscie dzieci same w domu i na ile?
      • anilorak174 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:55
        U nas dziecko ktore ukończyło 7 lat moze samodzielnie przychodzic i wychodzic ze szkoły. Dzieci mogą tez byc odbierane przez osoby niepelnoletnie.
      • g.r.uuu Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:07
        W Polsce? To nie jest zgodne z prawem, szkoła nie ma prawa narzucać rodzicom takich rozwiązań. Zgodnie z przepisami siedmiolatek może się poruszać sam i szkoła nie ma tu nic do powiedzenia
        • andaba Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:09
          Dokładnie tak.
          U nas się pisało, że dziecko samo wychodzi ze szkoły i tyle.
          • eliksir_czarodziejski Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:28
            Wow, no cóż, zaszokowalyscie mnie 😉
            • g.r.uuu Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:44
              Szokująca to jest nieznajomośc prawa wśród rodziców 🙄
            • hanusinamama Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:58
              Moze nie wiesz, ze wystarczy taki papier podpisac i dziecko samo moze wyjsc ze szkoły.
            • nimaletko Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:37
              eliksir_czarodziejski napisała:

> Wow, no cóż, zaszokowalyscie mnie 😉

Szokujące to jest to, że szkoła łamie prawo. I że nikt z tym nic nie zrobił.
              W każdej szkole, którą znam, na początku roku rodzice dostają formularze dotyczące powrotu dziecka ze szkoły i zaznaczają odpowiednią opcję.
              Większość dzieci z klasy mojej córki wraca samodzielnie do domu od drugiej klasy. Teraz w klasie trzeciej nie wracają samodzielnie tylko 3 czy 4 dziewczynki.
              • geoardzica_z_mlodymi Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 09:01
                Mój najmłodszy wracał sam od polrocza 1 klasy (pod koniec roku poprzedniego skończył 7 lat). Był pierwszym dzieckiem w klasie samodzielnie wracającym. Ale on od wieku 5 lat chodził sam albo z bratem po bułki, wyglądał na starszego i tak też się zachowywał. Niedługo potem jeszcze parę dzieciaków dołączyło. W 3 klasie dopiero chodzili wszyscy (z wyjątkiem jednej dziewczynki ale tu mama prawie do końca podstawówki odprowadza).
                Dzieci są różne.
                Starsze dzieci zaczęły później same wracać, bo bardziej roztrzepane.
                Wystarczyło podpisać zgodę i wziąć odpowiedzialność.
      • ichi51e Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:51
        7 lat czyli odkąd zaczęło chodzić do szkoły. come on do szkoły puszczam a we własnym domu ma być niebezpiecznie?
      • schiraz Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:11
        Córka jest w drugiej klasie podstawówki, osiem lat skończy za miesiąc, sama chodzi i wraca ze szkoły, od zeszłego roku ćwiczyłam z nią prawidłowe przechodzenie przez jezdnie na światłach i bez świateł (niestety i taką musi przejść). Szkoła jedynie daje na początku roku karteczkę do podpisu, że się zgadzam.
      • hanusinamama Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:55
        To jakieś dziwne przepisy u was. Ja podpisywałam papier ze dziecko moze samo wyjsc ze szkoły. Nikt nie sprawdza czy dziecko jest odprowadzone, masa na rowerach przyjezdza...
        Jakie samopas? Moja w 3 klasie chodziła 1,5 km w jedną strone na angielki, 2 przejscia przez ulice (albo 3 bo w sumie nie wiem która trasą chodziła)
        Od 1 klasy zostawłą sama na 20-40 minut. W 2 klasie jak był online zostawała czasami sama w domu na kilka godzin. W tym czasie miała lekcje, robiła sobie kanapkę
      • kamin Re: Wiek od którego można dziecko samo... 21.09.22, 12:09
        U nas do końca 3 klasy mogą korzystać ze świetlicy i wiele korzystało. Ale jak rodzic napisał zgodę na samodzielny powrót, to wracały same. Mój akturat z tych strachwiliwych i dopiero od 4 klasy zaczął sam wracać.
        Ale w domu zostawał już wcześniej sam na 1-2h.
    • julita165 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:52
      Serio tak piszecie o tym 7l samym w domu? Jestem dość na bieżąco bo mam 11l i ostatnie 2l cyrk zwany zdalnym nauczaniem. Powiem tak, nie znam ani jednego człowieka który zostawiały 7l samego w domu na dłużej niż pół godziny. No może godzinę.
      • mikams75 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:16
        a ja znam ale to duzo zalezy od samego dziecka. Jedno bedzie wykorzystywac czas nieobecnosci rodzicow na niedozwolone zabawy a drugie nie odklei sie od lego albo ekranu.
        • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:17
          Dokładnie
        • eriu Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:52
          Niektóre dzieciaki się nie odklejają od ekranu żeby jeść czy pić czy do kibla iść ale to się nazywa uzależnienie 😜
          • mikams75 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 11:32
            zdecydowanej wiekszosci dzieci jak pozwolic, to sie nie odklei, a to jeszcze nie jest uzaleznienie. Na czas nieobecnosci rodzicow to jest jednak przydatne. Zreszta zauwaz, ze lego jako wciagajace statyczne zajecie tez uwzglednilam.
      • male_a_cieszy Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 12:41
        Ja zostawiłam ostatnio mojego 7 latka na 3 godziny. Nie zawsze można wziąć dziecko że sobą i nie zawsze jest ktoś kto może się nim zaopiekować. Gdy muszę wyjść, a on zostaje w domu zostawiam mu gotowe coś do zjedzenia u picia. Młody w tym czasie najczęściej buduje z LEGO, rysuje lub ogląda telewizję. Wie czego mu nie wolno i dlaczego.
    • eliksir_czarodziejski Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 17:55
      Aha, jestem w szoku bo moje słodziutkie maleństwa skończyły niedawno właśnie 7 lat i taakie poluzowanie szelek wydaje mi się nieprawdopodobne.
      • panna.nasturcja Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:02
        Rety, już siedem?!?
        • eliksir_czarodziejski Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:29
          Nooooo 😄😍
      • escott Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:42
        Bliźnięta smile ? No dwa siedmiolatki to trochę inna rozmowa, inny kaliber pomysłów smile
        • eliksir_czarodziejski Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:23
          Heh, dzięki za zrozumienie 🙂.
        • nimaletko Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:43
          escott napisała:

> Bliźnięta smile ? No dwa siedmiolatki to trochę inna rozmowa, inny kaliber pomysłó
          > w smile
          >
          A to już zależy od samych bliźniąt. smile
          Moja córka przyjaźni się z bliźniaczkami, a w klasie mają jeszcze jeden "zestaw" bliźniaczek. wink
          I jedne i drugie dziewczynki zostawały i chodziły same wcześniej niż moja córka, właśnie dlatego, że są dwie, a "we dwoje raźniej". Bardzo fajnie się dogadują i pilnują na wzajem, więc rodzice mieli mniejsze opory, żeby je zostawiać w domu lub gdzieś puszczać same.
      • picathartes Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:39
        Mnie szokuje Twoje podejście. Moje maja 4.5 i 7.5 i razem zasuwaja o 7 rano 1km na piechotę do świetlicy przed szkoła na śniadanie 😅
        Na poczatku przechodzę z nimi przez jedna ulicę bez świateł i pasów, ale potem już ida same (3 przejścia na pasach).
        Starszak sam już od roku ta trasa chodził, teraz ma pod opieka młodszaka. Znaja zasady, kierowcy też (u nas za niezatrzymanie się na pasach gdy do pasów podchodzi pieszy jest natychmiastowa utrata prawa jazdy). Młode choćby cała drogę się biły i kłóciły, przy pasach się grzecznie trzymaja za raczkę 😅
        Ćwiczyłam z nimi wcześniej tę trasę, na poczatku jechałam rowerem obok połowę drogi do kolejnych pasów, ale teraz już młode spokojnie zostawiam.

eliksir_czarodziejski napisała:

> Aha, jestem w szoku bo moje słodziutkie maleństwa skończyły niedawno właśnie 7
        > lat i taakie poluzowanie szelek wydaje mi się nieprawdopodobne.
        • beneficia Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:50
          A w Polsce nie, więc już możesz wyjść z szoku smile

>cryingu nas za niezatrzymanie się na pasach gdy do pasów podch
          > odzi pieszy jest natychmiastowa utrata prawa jazdy
          • picathartes Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 20:05
            > A w Polsce nie, więc już możesz wyjść z szoku smile

Nie kwestionuję prawa w Polsce ani w innych krajach.

Szokuje mnie, że rodzic siedmiolatka nie potrafi sobie wyobrazić zostawienia siedmiolatka samego, przecież to już zdroworozsądkowy ogarnięty wiek.

Jak ja byłam mała, to w wieku siedmiu-ośmiu lat miałam klucz do domu w plecaku, odbierałam po szkole z przedszkola trzy lata młodszą siostrę i razem wracałyśmy do domu i czekałyśmy 1-2h aż mama wróci z pracy.
            Że prawo jest różne w różnych krajach to wiem. W UK, gdzie dość długo mieszkałam, nastoletnie kozy były wożone 500m do szkoły samochodami, bo im nie wolno samodzielnie się poruszać (a potem oczywiście są słusznych rozmiarów, jak styl życia nakazuje 🙄) i owszem, tam mnie to szokowało.
            • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 07:57
              No i jaki to miało wpływ (pozytywny) na Twoje życie? Jaka jest zaleta z zasuwania z kluczem na szyi?
              • picathartes Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 13:29
                > No i jaki to miało wpływ (pozytywny) na Twoje życie? Jaka jest zaleta z zasuwania z kluczem na szyi?

Nie ma to najmniejszego znaczenia. Pytanie było, od jakiego wieku można zostawić dziecko na trochę same, bo jest już na tyle rozsądne, że przy poszanowaniu zasad postawionych przez rodzica powinno być bezpieczne. W wieku siedmiu lat moim zdaniem (i prawa w większości krajów) już może na krótko samo zostać.

Inna sprawa, że moje starsze nie zostało nigdy samo w domu na dłużej niż 15 minut tongue_out Ale nie o tym w wątku mowa, prawda?

> widze ani jednej zalety tego, ze 4,5
                Latek zasuwa codziennie sam kilometry tam i z powrotem (na obiad tez wracają?), szczególnie o 7 rano.

Ja widzę olbrzymią tongue_out Pracuję wyłącznie rano i oboje z mężem wychodzimy z domu przed siódmą.

Nie, na obiad nie wracają, jedzą w świetlicy po szkole i przed 16:00 ja dzieci zawsze odbieram. Też na piechotę (pod wielką górę 😂, bo do szkoły to jest tylko z górki). Żadna krzywda im się nie dzieje, nie na takie góry wchodzili. Starszak to w ogóle się pyta, czy może biec, bo my za wolno się ciągniemy tongue_out

> O 8 to moj 4-latek przewracał sie na drugi bok.

Wiesz, że są ludzie (również dzieci) skowronki? Starszak o 6 rano to już najczęściej lutowanie albo wiertarkę zaliczył, młodszak lego, a gdy ja wstaję zaspana starszak już dawno ubrany i się pyta, czy już do świetlicy mogą iść 😂 No, ale spać młodszy obecnie chodzi o 19:00, starszak też, tyle że jeszcze do 20:00 coś tam w łóżku czyta. Jak się zmęczy, sam gasi światło i usypia.

Widzisz, przy moim trybie życia i wczesnym wstawaniu to ja Ci z tym przewracaniem się czterolatka o 8 na drugi bok szczerze współczuję. Bo rano dziecka nie można dobudzić do placówki. Bo wieczorem, o 19:00, zamiast mieć święty spokój na kolację z mężem/ partnerem albo zwykłą ciszę dla siebie, masz - bądźmy szczere - sajgon, jak u większości rodziców czterolatków tongue_out
                Ale wiem, że ludzie są różni. U nas po prostu taki system funkcjonuje świetnie i bez szkody dla dzieci.

> Ale wiesz, ze macie troszkę inaczej skonstruowane prawo o ruchu drogowym, inne mandaty - i to od xx lat? Oraz kierowcow przyzwyczajonych do 4,5 latków zasuwajacych samodzielnie do szkoły! W Polsce taki widok spowodowałby telefon na policję.

Wiem, że jest inaczej i dlatego o tym napisałam, żeby mnie tu nie zjedzono (a i tak! 🙈) Jakby tu kierowcy jeździli tak jak w Polsce, nie puściłabym dzieci samych. Przez jedno niebezpieczne miejsce też - jak napisałam - codziennie przeprowadzam, i dopiero dalej idą same.
                • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 14:11
                  Twoje nie wracają na lunch, a inne wracają (tez cudowne rozwiązanie!).

Tak, juz prawie uwierzyłam, jakie to wspaniałe, ze 4,5-letnie dzieci MUSZA zasuwać codziennie do przedszkola.

To nie ja płakałam z powodu posiadania dzieci. A skoro juz zauważyłaś, ze dzieci są różne, to spieszę ci donieść, ze niektóre śpią po kilkanascie h na dobę i nie robią sajgonu ani o 13 ani o 19.

Tak, wiem, wy jesteście typową, szwajcarską rodziną, ciągle biegacie, tak jak wszyscy Szwajcarzy. Aha.
                  • picathartes Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 14:44
                    > Tak, juz prawie uwierzyłam, jakie to wspaniałe, ze 4,5-letnie dzieci MUSZA zasuwać codziennie do przedszkola.

Tak się składa, że u nas przedszkole jest obowiązkowe od 4 roku życia i zaczyna się o 8:00 😅
                    Owszem, nie każde dziecko ma rodziców biegnących do pracy na 7 rano i większość do świetlicy rano o 7 nie musi, ale bąbelkom przewracającym się o 8 rano na drugi bok (oraz ich rodzicom) raczej nie zazdroszczę.

> Tak, wiem, wy jesteście typową, szwajcarską rodziną, ciągle biegacie, tak jak wszyscy Szwajcarzy.

Szwajcarską to nie, ale dziękuję opatrzności, że zesłała mnie do kraju, gdzie dzieci do szkoły chodzą bezpiecznie na piechotę, bez bycia odprowadzanym przez rodziców, bez brońbosz bycia podwożonym samochodem (taki rodzic listownie dostanie upomnienie od szkoły), bąbelki w olbrzymiej większości są szczupłe i bardziej wysportowane niż cała reszta Europy i w weekendy to normalne, że się całą rodziną idzie do lasu, w góry i na długie spacery, niezależnie od pogody (czyli również zimą i w deszcz).
                    Akurat bezpieczeństwo i cudowne warunki do wychowania dzieci były jednym z głównych argumentów za wyborem Szwajcarii jako naszego miejsca do życia - a mogliśmy wybierać bez ograniczeń w zasadzie wśród większości państw na świecie.
                    • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 14:49
                      Skoro bezpiecznie, to czemu je przeprowadzasz przez ulice? 😜

No jasne, ze dostanie upomnienie - ordnung muss sein. A zasady są po to, aby ich przestrzegać.

To mówisz, ze dzieci są szczupłe od tych spacerów? Myślałam, ze na wyglad dzieci (i dorosłych) w głównej mierze wpływ ma dieta...

Zaiste, cudowne warunki, gdy dyrektor szkoły czy przedszkola upomina rodzica w kwestii srodka transportu. 🤣
                      • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 14:51
                        Tam niżej mikams wypowiada sie na temat tego, jak cudownie i bezpiecznie jest wszędzie w Szwajcarii i jak bezproblemowo docierają dzieci do szkoły. A jak jeszcze musza wrócić na lunch to w ogóle cudownie, ktoś musi ten lunch w domu podac.

Ja rozumiem, ze gdy wchodzisz miedzy wrony to kraczesz tak jak one, ale bez przesady, zeby musiało to zachwycać wszystkim, w tym Szwajcarów.
                        • picathartes Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 15:00
                          > Tam niżej mikams wypowiada sie na temat tego, jak cudownie i bezpiecznie jest wszędzie w Szwajcarii i jak bezproblemowo docierają dzieci do szkoły.

Mam zupełnie inne doświadczenia, i dokładnie tak samo wszyscy nasi znajomi. Nie mam pojęcia gdzie mikams mieszka, u nas jest zupełnie ok.

(kilka przydatnych linków: swisseducationconsulting.ch/kindergarten-what-to-expect/
                          www.swissinfo.ch/eng/society/cultural-difference-_children-more-likely-to-walk-to-school-in-switzerland/43566390
                          Poczytaj sobie. To naprawdę świetny system)

> A jak jeszcze musza wrócić na lunch to w ogóle cudownie, ktoś musi ten lunch w domu podac.
                          Z lunchem jest przekichane, to fakt. No chyba że dzieci chodzą do świetlicy i lubią tam chodzić. U mnie na szczęście tak jest smile
                          Btw, moje dzieci CHCĄ do świetlicy. Ja kończę pracę przed lunchem i codziennie jestem lub mogę być w domu lunch im podać.
                          • mikams75 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 17:42
                            mieszkam w malej miejscowosci i droga do przedszkola byla bezpieczna choc dosc dluga i "gorzysta" ale glownie malutkimi uliczkami, ktore w czasie tuz przed zajeciami przedszkolnymi/szkolnymi nie byly zupelnie puste a bylli piesi natomiast ruch samochodowy byl zerowy.
                            Droga do szkoly jednak jak sie okazalo, to byla inna inszosc, po drodze byla ulica niby nieduza ale okresowo ruchliwa, prowadzaca do dworca i z rana nerwowi kierowcy, zapewne im sie spieszylo na pociag.
                            To konkretne przejscie bylo problematyczne od lat o czym bylo od dawna wiadomo i stad byly dyzury rodzicow w odblaskowych kamizelkach. Nie jest to tylko specyfika moje miejscowosci, w wielu miejscach widywalam takie osoby dyzurujace na przejsciach. Na szczescie jak moje dziecko musialo juz tamtedy chadzac to bylo po przebudowie i dziecko mialo wlozone do glowy ograniczone zaufanie, bo co z tego, ze ma pierwszenstwo i racje jak i tak jest najslabszym uczestnikiem ruchu.
                            Gdyby moje dziecko bylo mlodsze to moze by mi sie chcialo zawalczyc o ustawienie kamery i odbieranie prawa jazdy kazdemu, kto sie nie zatrzyma.
                            A co do swietnosci kierowcow to mam tez jedno "ciekawe" nieduze skrzyzowanie niedaleko, gdzie notorycznie kierowcy wymuszaja na mnie-rowerzystce pierwszenstwo.
                            • novembre Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 19:44
                              Mieszkam tuż przy granicy CH-FR i jeżeli jakiś kierowca nie ustąpi pierwszeństwa na przejściu, jest to zawsze, ale to zawsze Francuz. Jeden mnie nawet strąbił, gdy spokojnie przechodziłam przez przejście, będąc w końcówce ciąży. Widać zbyt wolno przechodziłam, jak na jego potrzeby.
                              • leyla76 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 21.09.22, 11:23
                                I tu sie z tym zgodze. Siostra męża mieszka w Valley du joux i tam jest dosłownie tragedia. Dlategovtez dzieci są uczone, ze przechodzą przez pasy dopiero jak koła samochodów sie zatrzymają i to z obu stron jezdni. Do tego maja łapać kontakt wzrokowy z kierowca, żeby ten wiedział, ze to dziecko chce przejść.
            • wapaha Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 16:59
              picathartes napisał(a):

>
              > Szokuje mnie, że rodzic siedmiolatka nie potrafi sobie wyobrazić zostawienia si
              > edmiolatka samego, przecież to już zdroworozsądkowy ogarnięty wiek.
              >
              wink
              są różne dzieciaki i sytuacje - może gdyby mój 7latek miał do szkoły z górki to też by sam sobie biegał. Ale nie ma z górki tylko ma 2 ulice do przejście . I kilka kg plecaka do dźwigania. Ostatnio musiał być w szkole po 7 ej a byłam w domu-więc go odprowadziłam i uwaga - niosłam mu plecak -6kg.

ale ja jestem z typu matek : do 2,5-3 rż - dziecko najlepiej ma z matką suspicious

iść po popcorn ? suspicious
              • picathartes Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 17:08
                > są różne dzieciaki i sytuacje - może gdyby mój 7latek miał do szkoły z górki to też by sam sobie biegał.

Masz rację tongue_out (Mój siedmiolatek to POD górkę biegnie. Jak jeszcze woziłam ich cargo bajkiem, to się pytał, czy może obok roweru biec 😂 I jeszcze co 20 metrów musi gwiazdę zrobić. Takiego dziwoląga chowam.)

> iść po popcorn ? suspicious

Idź!

> ale ja jestem z typu matek : do 2,5-3 rż - dziecko najlepiej ma z matką

A ja z typu że to zależy. Jak matka chce w domu z dzieckiem siedzieć i jej się nie nudzi, to niech siedzi, a i dziecku dobrze będzie (jeszcze zależy jakiemu dziecku). Ale jak matka nie chce i jej gagaga, pieluchy i bajki uszami wychodzą, to nigdy w życiu, bo zamęczy i siebie, i męża, i dziecko.
                • wapaha Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 17:53
                  Masz rację tongue_out (Mój siedmiolatek to POD górkę biegnie. Jak jeszcze woziłam ich cargo bajkiem, to się pytał, czy może obok roweru biec 😂 I jeszcze co 20 metrów musi gwiazdę zrobić. Takiego dziwoląga chowam.

no nie, mój by zbiegał z górki-pod górkę już niekoniecznie wink

A ja z typu że to zależy. Jak matka chce w domu z dzieckiem siedzieć i jej się nie nudzi, to niech siedzi, a i dziecku dobrze będzie (jeszcze zależy jakiemu dziecku). Ale jak matka nie chce i jej gagaga, pieluchy i bajki uszami wychodzą, to nigdy w życiu, bo zamęczy i siebie, i męża, i dziecko

Ja nie piszę o innych matkach-tylko o innych tego typu - z opcji :,2,5 rż to czas dla nas a potem przychodzi czas na resztę świata wink
                  Z tym wychodzeniem uszami to wiesz- każdej z nas jakoś tam wychodzi
                  I tak jak wg mnie dzieciak ma czas na grupę rówieśniczą i placówkę opiekuńczo -wychowawczą - ( co jest zgodne z normami rozwojowymi) tak samo ma czas na to by stawiac przed nim nieadekwatne wg mnie ( już wiem że jestem w kontrze z całą szwajcarią tongue_out ) zadania . Dzieciak do 7 rż pozbawiony jest umiejętności oceny i przewidywania sytuacji, zachowania innych, poczucia czasu, uwagi, ostrożności etc. Jest to dobry moment do nauki tego typu samodzielności i wdrażania do niej - a nie egzekwowania.
                  Moim zdaniem ofkors wink

p.s. nie mam ochoty na popcorn, zeszłam przepyszną bezę i jest mi obrzydliwie dobrze wink
                • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 18:07
                  Masz raczej dziecko nadaktywne ruchowo, ale to jeszcze żadna norma i nie powinnaś przykładać jednego przypadku do reszty.
        • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 07:56
          Ale wiesz, ze macie troszkę inaczej skonstruowane prawo o ruchu drogowym, inne mandaty - i to od xx lat? Oraz kierowcow przyzwyczajonych do 4,5 latków zasuwajacych samodzielnie do szkoły! W Polsce taki widok spowodowałby telefon na policję.

Swoja droga - jak dla mnie to chore i nie chciałabym, Aby moje dziecko funkcjonowało w takim systemie. Nie widze ani jednej zalety tego, ze 4,5
          Latek zasuwa codziennie sam kilometry tam i z powrotem (na obiad tez wracają?), szczególnie o 7 rano. O 8 to moj 4-latek przewracał sie na drugi bok.
          • triss_merigold6 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:02
            Identycznie. Nie widzę ani jednej zalety włóczenia się 4,5-latka samopas. W Polsce mówimy na to patologia.
            • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:22
              Ale to chyba idzie ta 4,5 latka z 7,5 latką, więc zakładam, że starsza dziewczynka robi za tymczasowego ulicznego opiekuna.
              Przy czym też mnie zmrozilo trochę, jak o tej małej pomyślałam (bo siedmiolatka to inna bajka).
              • mikams75 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 11:49
                gorzej jak np. 5latka ma robic za opiekuna dla drugiego malo ogarnietego 5latka. Uroki Szwajcarii. Z jednej stron popieram taka samodzielnosc i otoczenie sprzyja ale z drugiej strony walczylam z sytuacja, kiedy to moje dziecko bylo obarczane odpowiedzialnoscia za inne dzieci, ktore mialy sie tej samodzielnosci i odpowiedzialnosci przy innych uczyc.
                • leyla76 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 23:12
                  Szwajcaria jest różnorodna i szczerze, to w moim kantonie nigdy nie było nacisku aby 4 latki same chodziły do szkoły. Mieszkam w małej wiosce pomiędzy Lozanna a Genewa i dziecko chodzi do szkoły w sąsiedniej wiosce. Mamy szkolny autobus, ale rodzice najmłodszych dzieci na przystanek odprowadzają.
                  W większych miastach jak np Lozanna organizowane są tzw pedibusy - czyli @autobus” na nogach. Dzieci są odbierane z wyznaczonych miejsc (przystanków ) przez dorosłych (najczęściej rodzice mający czas) i taka grupa jest odprowadzana do szkoły.
                  Dzieci ok 7-8 lat juz zaczynaja same chodzić do szkoły, młodszych samych nigdy nie widuje.
                  • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 23:51
                    Dla każdego to jest oczywiste, ale picathartes ma znajomych w jednym kantonie i są oni zadowoleni, wiec reszta dzieci w kraju tez błaga o to, aby o 7 rano, w deszczu, mogły biec kilometr pod górkę, dla podkrecenia pulsu dodatkowo co 20 metrów gwiazdy, bo inaczej utyją. I tak od 4-ego roku życia.

Taki tam typowy, szwajcarski dzieciak, reszta młodzieży tez pewnie umiera z zachwytu.

Taa...
            • pomozeciepomozemy Re: Wiek od którego można dziecko samo... 21.09.22, 11:56
              Idąc do pracy włóczysz się?
          • kamin Re: Wiek od którego można dziecko samo... 21.09.22, 12:14
            I ile chodzenie samopas 4 latka to dla mnie przegięcie, to 4 latek, który o 8 jeszcze śoi zamiast być w przedszkolu czy ostatecznie w drodze do niego, to też niepojęte.
            • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 21.09.22, 14:50
              Bo? Jak mieliśmy kilka min drogi do przedszkola, to po co miał sie budzić o 6 czy o 7?
        • mikams75 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 11:40
          > kierowcy też (u nas za niezatrzymanie się na pasach gdy do pasów podchodzi pieszy jest natychmiastowa utrata prawa jazdy).

teoretycznie, a praktycznie kto ma podkablowac? Dziecko? Tak, wiem jak to funkcjonuje w ch i moje tez chadzalo samodzielnie ale do szkoly po drodze byla dosc ruchliwa ulica i spieszacy sie z rana kierowcy roznie przestrzegali te zasade zatrzymywania sie widzac dziecko przy krawezniku. Przez pewien czas grupa rodzicow w odblaskowych kamizelkach stala pilnowac przejscia i dopiero to wymuszalo poprawne zachowanie kierowcow. Pozniej gmina nieco przebudowala przejscie, dorobila wyspe itp. co nieco ulatwilo przechodzenie dzieciom ale moje dziecko wielokrotnie mowilo, ze kierowcy sie nie zatrzymuja.
      • hanusinamama Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:59
        Bo to sie luzuje powoli. Zosiawasz na 10 minut, na 20, na pół godziny. Jak dzieciak nie odwala i sie nie boi mozna zostawić na dfłużej....Tak smao nie puszczasz nagle do miasta obok do kina. Najpierw puszczasz do sąsiadki, potem do najbliższego sklepu, potem samo idzie na nagielki czy tam plastykę...
        • pomozeciepomozemy Re: Wiek od którego można dziecko samo... 21.09.22, 12:00
          No dokładnie. Małe przyczółki zdobywania samodzielności i budowania poczucia własnej wartości.
    • panna.nasturcja Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:01
      Komentarze kosmiczne.
    • shellyanna Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:02
      Mój najstarszy zostawał sam właśnie w wieku 7 lat. Córka się bała wiec sama zaczęła zostawać znacznie później. Najmłodszy dopiero skończył 7 i w te wakacje zdarzyło mi się go zostawić na 1,5 godziny samego, bo musiałam coś załatwić, a on nie chciał jechać ze mną. Byłam z nim co jakiś czas na telefonie.
    • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:04
      Mój miał około 8 lat jak go zostawiłam na jakieś 2 godziny. Tyle że wiedział właśnie, że żadnego otwierania obcym, żadnych ryzykownych zachowan.
      Teraz ma 14, w niedługim czasie zaliczam kilkudniowy wyjazd, i młody będzie musiał byc sam w domu, co zszokowalo moją znajoma, jak jej o tym powiedziałam uncertain.
      Może lepiej zacząć zostawiać dzieciaki same na trochę w wieku lat 7 niż później histeryzowac w wieku lat nastu, jak to ten nastoletni,, maluszek" ogarnie bycie samemu w domu.

A w wieku 7 lat większość dzieci samodzielnie wraca i idzie do szkoły.
      • panna.nasturcja Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:09
        No, znajomą zszokowało dość słusznie, skoro mowa o kilku dniach.
        Nie masz nikogo z kim mógłby zostać?
        Dzieciaka w kryzysie emocjonalnym chcesz zostawić samego?
        • g.r.uuu Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:12
          Przecież on od dawna przebywa pod opieką ojca pijaka, to jest przyzwyczajony do radzenia sobie samemu.
          • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:15
            g.r.uuu napisała:

> Przecież on od dawna przebywa pod opieką ojca pijaka, to jest przyzwyczajony do
            > radzenia sobie samemu.
            ???
            Drugi weekend był u niego, ku mojemu niezadowoleniu, ale na parę dni ni huhu go dawać nie chce do niego.
          • panna.nasturcja Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 20:10
            Gruu, też fakt.
        • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:14
          Mógłby zostać z ojcem, ale jakoś mi się nie widzi, żeby pięć dni był z nim, już nie bardzo mi odpowiada, że na weekendy tam jeździ.
          Mógłby do teściów, ale on woli byc sam.
        • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:23
          Znajoma zresztą nie była w szoku, bo się martwi o dziecko, tylko bardziej w myśl zasady, że nastolatki maja sieczke w głowie, więc mogą się schlać/upalić czymś/wysadzić dom w powietrze/dowolne, więc to duże ryzyko je same zostawiać.
      • triss_merigold6 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:21
        Słusznie zszokowalo. To zaniedbanie.
        • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:20
          Młody umie sobie ugotować, zrobię mu zakupów na zapas. Ma chodzić do szkoły. Ma zakaz spraszania znajomych w dużych ilościach (o co i tak go w obecnej sytuacji nie podejrzewam, bo raz ze nie bardzo ma ochotę, dwa - nauka) ani ma w ogóle nikomu nie wspominać, że ma wolną chatę.

Na te pięć dni musiałabym go dać do ojca (w weekendy nie podoba mi się, że tam jeździ, a tym bardziej na parę dni) albo do teściów (teściowie jak najbardziej spoko), ale on chce być sam.
          Umowie się z teściową, żeby miała na niego oko i żeby czasem zajrzała do niego.

A znajoma nie martwi się o dziecko, a o to, że nastolat może coś głupiego zrobić, bo to przecież,, durny" wiek, a nastolatki niektóre to życiowe nieogary jej zdaniem.
          • panna.nasturcja Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 20:12
            Znajoma się może martwić nawet o dziury na księżycu, a o to dziecko masz się martwić Ty.
            I jak nie znoszę Triss, tak tutaj ma rację, to jest zaniedbanie.
            • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 20:17
              Nie mogę zabrać go ze sobą, a co jeszcze - takie wyjazdy będę miała jeszcze kilka razy, niestety.
              Teściowa chce go zabrać do siebie, ale on nie chce, bo chce sam. To chce sie z nią ugadac, żeby chociaż zaglądała do niego. To jest zaniedbanie?
              • panna.nasturcja Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 00:58
                14 latek nie decyduje o tym, że zostanie sam w domu na kilka dni, po prostu.
                Ty jesteś matką i Ty decydujesz.
              • triss_merigold6 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 07:49
                W wypadku kilkudniowej nieobecności, nie pytasz 14-latka czego chce tylko informujesz z kim i gdzie zostaje.
              • 152kk Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:17
                Tak, to jest zaniedbanie. Dziwne, że tego nie widzisz, ale może nie masz dobrych wzorców.
                Jeśli teściowa jest chętna, żeby "zaglądać" to nie widzę powodu, żeby nie wpadała do niego codziennie , w tym nocowała (no chyba że mieszka tak blisko, że może przyjść "w kapciach" - no to syn może być sam w mieszkaniu, a babcia - w mieszkaniu obok).
                14-latek może zostać oczywiście sam w domu w ciągu dnia, nawet na kilkanaście godzin. Ale pozostawienie go samego na kilka dni i nocy to już przesada. Nawet jeśli jest mega ogarnięty, to zawsze coś złego może mu się przydarzyć i wtedy musi być ktoś dorosły "pod ręką".
                • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:24
                  W kapciach przyjść nie można, a teściowa to jest w ogóle chętna wziąć go do siebie do domu. O dogladaniu syna miałam z nią dopiero rozmawiać, w razie gdyby miał zostać sam..
                  • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:29
                    To nie jest nowe wcielenie kaski500? Identyczne trollowanie
                    • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:38
                      Eee... Nie? Zresztą można wpisać nick w wyszukiwarkę i zobaczyć, że jestem tu stosunkowo od niedawna (chociaż to pewnie żaden dowód, zważywszy na to, że tutaj każdy jest posadzany o trollowanie, włącznie z autorką posta o chamskim tekście nauczyciela do ukraińskiej uczennicy).
                      • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:41
                        No wlasnie - i trollujesz w identyczny sposób. Niby pytasz o rade, a robisz odwrotnie niż rozsądek by nakazywał. W tej odnodze tak samo - chcesz zostawić 14-latka na kilka dni, tego 14-latka, któremu kilka tyg temu ojciec rozwalił świat. I teraz bedziesz piętrzyła posty, czemu musisz go zostawić samego. Brr
                        • nicknachwile79 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 09:04
                          Jakby miał być z ojcem przez te parę dni to szczerze? Wtedy wolałabym, żeby został sam, zwłaszcza w tej sytuacji, gdzie mąż odstawia różne rzeczy.
                          Jadę dopiero za parę dni, a jak się upre, żeby jednak szedł do teściowej, to iść będzie musiał. I nie dlatego, że boję się, że bycia samemu nie ogarnie i rozwali chate, bo jest ogarnięty i wie, co ma robić, tylko bardziej z obaw, żeby jednak czegos (sobie) nie zrobił.
                          • thank_you Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 09:45
                            Kaska500 na 100%.
                            • magdallenac Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 16:20
                              thank_you napisała:

> Kaska500 na 100%.

Ja już też o tym myślałam. Kaska odpłynęła w kosmos z trollowaniem i już nikt nie chciał z nią podejmować dyskusji. Wróciła w bardziej wiarygodnej wersji.
                  • mikams75 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 11:45
                    a sasiadow masz sensownych? ja mialam ustalone z sasiadka jak moje lub jej dziecko zostawalo samo, zeby zajrzec a jak dzieci podrosly to zeby tylko byc w razie czego.
      • magdallenac Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 16:18
        Mam w domu 14 letni wzór wszelkich cnot i odpowiedzialności. Opcja zostawienia jej samej na kilka dni, to opcja po moim trupie. Jestem zdumiona, że ktoś może to w ogóle rozpatrywać w kategoriach- „normalne”
    • woman_in_love Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:05
      Trzeba w końcu zrozumieć, że nie każde dziecko musi przeżyć.

7 lat to rozsądna granica, a wprowadzanie jakiegoś dalszego zamordyzmu prawnego, by uratować 1-2 pechowców w roku, spowoduje wkurf społeczny i dalszą niechęć do posiadania dzieci, bo będzie wyjątkowo męczące. W dodatku cofnie feminizm o 1500 lat, bo udupi młode matki na, no właśnie ile? 10 lat? 15?
      • hanusinamama Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 20:03
        Mysle ze 7latki predzej giną w wypadku jadąc z własnym rodzicem...niz zostając same w domu
    • nastjaa Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:42
      To zależy od dziecka, starszą zostawialiśmy samą bardzo wcześnie od około 5 lat (nakrotko), jak miała 7-8 lat, mogliśmy iść do bloku naprzeciwko na imprezę do późnych godzin nocnych i wiedziałam,że pójdzie spać i nic nie zrobi. Jako 10-12 latka już zostawała sama na wiele godzin, bez problemu mogliśmy pojechać gdzieś dalej. A młodsza jest jeszcze malutka,ale już widzę,że długo nie spuścimy jej z oka.
    • ichi51e Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 18:49
      najlepsze tonie kategoryczne twierdzenia ze prawo jasno stanowi. Guzik stanowi - mowa o wzniecenie pożaru i miejscu niebezpiecznym.
    • wkswks Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 19:06
      Na krótko to napewno przed 7rż. Na kilka godzin dość regularnie, często jak jedno wracasz szkoły, jestem z drugim na zajęciach dodatkowych, więc otwierają kluczem i wchodzą.
    • mayaalex Re: Wiek od którego można dziecko samo... 19.09.22, 23:20
      Ciekawe. W Belgii nie ma takiej granicy. Za to ze szkoly same moga wracac dopiero dziewieciolatki a w samochodzie nie mozna zostawic dzieci do 12 roku zycia.
    • evee1 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 04:19
      Moze jednego siedmiolatka zostawilabym w domu na jakis krotki czas, ale mojej dwojki razem w tym wieku - nigdy! Ale jedynaki tez bywaja pomyslowe. Moj maz zostal przylapany przez swoja (niepracujaca wtedy) mame jak szykowal sie do skoku z 4 pietra z parasolka (jakis Bolek czy Lolek tak sobie skakali) uncertain.
      Nie pamietam juz kiedy ja sama zostawalam, ale raczej pozniej, bo chodzilam do swietlicy szkolnej i to chyba conajmniej do 10-11 r.z i to mi sie wydaje dosc dobrym wiekiem. Przy tym uwazam, ze do pobliskiej szkoly mozna dzieci wysyalc same wczesniej.
    • chebellacosa92 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 06:32
      Oprócz ogólnego ogarnięcia dziecka zależy też, gdzie się mieszka, czy są sąsiedzi itp. Ja na przykład mieszkam na totalnym zadupiu (mój największy życiowy błąd) do najbliższego sklepu jest sześć kilometrów, sąsiadów blisko brak, są za to pola, lasy, rzeczka. Strach zostawić dziecko samo, nawet już duże. W mieście jest inaczej.
      • tenjedennick Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 08:03
        Trochę kiepskie dzieciństwo w takim miejscu.
    • maly_fiolek Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 09:17
      Zależy od dziecka - ja nosiłam kluczyk do mieszkania w przedszkolu, miałam pewnie z 6 lat.
      Teraz się chucha i dmucha.
      No i przypomina mi się forumka co pisała o dmuchaniu alkomatem po ugryzieniu dziecka przez psa.
      To podłe państwo ze swoimi bandyckimi służbami tylko czeka żeby zgnębić rodziców i przy każdej okazji pokazuje rodzicom 'przy pierwszm potknięciu zniszczę cię'.
      • tenjedennick Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 09:36
        Chyba bardzo dużo osób, obecnie w wieku ok. 40 lat chodziło "z kluczem na szyi". Ja miałam do szkoły 300 metrów. Rodzice często pracowali do późna i sam wracałam do domu, a sąsiadka z domu obok sprawdzała czy obiad zjedzony i wszystko ok. Tylko, że jednak to była inne czasu. Brak takiego ruchu na ulicach, większe bezpieczeństwo, poza tym ludzie się bardzie znali i interesowali sobą.
        • pomozeciepomozemy Re: Wiek od którego można dziecko samo... 21.09.22, 12:11
          A ja mam wrażenie, że dorośli interesują się dziećmi. Społeczeństwo jednak jest bardziej wyczulone. Moje dziecko, ciągnące walizkę, zapytano kiedyś przed klubem, czy się nie zgubiło (mama ciągnęła walizki kawałek dalej). Ludzie pytają też przy przejściach, czy nie pomóc.
    • ritual2019 Re: Wiek od którego można dziecko samo... 20.09.22, 09:30
      Jest dobrze tak dlugo jak jest. Gdy stanie sie wypadek wtedy sie okazuje ze nie bylo bezpiecznie, dlaczego dziecko/i byly bez opieki itd. A dzieci jak to dzieci postrzegaja swiat inaczej niz dorosli, nie zawsze podejma wlasciwie decyzje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka