Dodaj do ulubionych

Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasistów...

20.09.22, 21:20
Jestem w trójce klasowej i jestem ciekawa jaka kwota zamierza się przeznaczyć na prezenty dla nauczycieli w klasach waszych dzieci na dzień nauczyciela oraz na drobne upominki dla dzieci na pasowanie pierwszoklasistów.
W klasie moich dzieci niektórzy rodzice uważają że 500 zł to za mało na obie "imprezy".
Mówimy o bardzo przeciętnej rejonowej podstawówce i bardzo przecietnych finansowo rodzinach. Dzieci w klasie jest 18scioro...
No więc te 500 zł to mało czy dużo?
W klasach 1-3 waszych dzieci też dawaliście upominki na dzień nauczyciela pani "głównej", dyrektorce, nauczycielce religii, angielskiego (i niewiadomo jeszcze komu bo nie wiem co jeszcze wymyśla) ?
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 21:25
      A co chcecie kupić dzieciom jako te "pamiątki"? 500 zł na 18 uczniów to niecale 28 zł od dziecka, ile moze kosztować mały bukiet dla wychowawczyni?
      • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 21:50
        Mały bukiet, Kochana, tu są plany na komplet biżuterii za xxx zł...
        • iwoniaw Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:10
          eliksir_czarodziejski napisała:

> Mały bukiet, Kochana, tu są plany na komplet biżuterii za xxx zł...

Biżuteria dla nauczycielki jest prezentem niestosownym, za xxx zł nawet niedopuszczalnym.
          • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:13
            Pomijając, że za 500 zł w tej chwili nie kupisz... Zwłaszcza kompletu. Chyba, że autorce jedno zero uciekło big_grin.
            • iwoniaw Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:38
              lily_evans011 napisała:

> Pomijając, że za 500 zł w tej chwili nie kupisz... Zwłaszcza kompletu. Chyba, ż
              > e autorce jedno zero uciekło big_grin.

No toz autorka pisze, że zdaniem niektórych te 500 zł to malo 🤣
              • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:43
                Na głowę to zdecydowanie aż za dużo wink.
        • daniela34 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:22
          Rany boskie święte!
          • daniela34 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:25
            Cd. Czy naprawdę rodzice nie czują niestosowności (łagodnie mówiąc) tego prezentu??? Ja jeszcze ogarniam jakoś te prezenty na pożegnanie- na koniec trzeciej czy osmej klasy. Ale na pasowanie to jest-nie chcę rzucać kwalifikacjami prawnymi-ryzykowne. Nauczyciel powinien odmówić, co też stawia go w niezręcznej sytuacji.
            • little_fish Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:36
              Niektórzy niestety nie rozumieją 😐
            • droch Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 12:13
              Ale na pasowanie to jest-nie chcę rzucać kwalifikacjami prawnymi-ryzykowne.

A trochę szkoda, może zadziałoby trzeźwiąco, gdyby rozentuzjazmowany rodzic dowiedział się, jaka może być kwalifikacja prawna wręczenia nauczycielowi prezentu wykraczającego poza symboliczne ramy...
            • aqua48 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 22:08
              daniela34 napisała:

> Cd. Czy naprawdę rodzice nie czują niestosowności (łagodnie mówiąc) tego prezen
              > tu???

Niektórzy nie czują. Walczyłam z rodzicami którzy w SP mieli pomysł by pani wychowawczyni bluzeczkę kupić. Taką gustowną.
      • panna.nasturcja Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 23:57
        Iwoniaw, ja zrozumiałam, że to ma być 500 zł od dziecka.
        Bo jak inaczej miałyby w tek kwocie zmieścić się upominki dla dzieci, biżuteria dla wychowawczyni jeszcze prezenty dla innych nauczycieli.
        • iwoniaw Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 06:55
          Takiej opcji to nie bralam pod uwage nawet w wersji "szalenstwo trójki klasowej" 🤣

A serio, to jestem goracą zwolenniczką otwarcia buzi i spokojnego wyrażania swojego zdania. Czyli w tym orzypadku - wystawne prezenty są przy takiej okazji przerostem formy nad treścią, do tego, pomijając już, że niestosowne, mogą narobic problemów też i nauczycielce i/albo spowodować bardzo niezreczna sytuację i kwas na przyszłość. Zdecydowanie lepiej nie zaczynać w ten sposób kariery szkolnej dzieci. Na dzień nauczyciela bukiet kwiatów jest stosowny i bez złych skojarzeń, dzieciom jakieś małe pamiątki typu dlugopis z grawerem "pasowanie na ucznia 2022 szkoła xyz". Jedtem pewna, że wiekszość rodziców by to poparła i to z ulgą.
          • little_fish Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:09
            Jak dla mnie to lepsze te smycze z imieniem - ci do długopisów ludzie/dzieci mają różne wymagania, smyczki się przydadzą do kluczy/zapięcia do roweru i innych pierdół. Ale to już sobie rada rodziców niech zdecyduje
            • iwoniaw Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:37
              Długopis to był przykład, oczywiscie smycze do kluczy moga być (zwlaszcza jesli w szkole uczniowie mają szafki), magnesy proponowane przez kogoś czy inne linijki z napisem - chodzi o to, żeby to był drobiazg pamiątkowy i przydatny, a nie bógwico za miliony.
          • panna.nasturcja Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 16:13
            No ale miałam rację, Eliksir niżej wyjasńiła.
            • iwoniaw Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 16:15
              panna.nasturcja napisał(a):

> No ale miałam rację, Eliksir niżej wyjasńiła.

Doczytałam i jestem w zszokowanym szoku, serio.
        • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:19
          OJP <facepalm>
        • hanusinamama Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:17
          Już widzę jak rodzice robią składkę po 500 na ten cel jak 80 zł na rok na rade rodziców wpłacić nie chcą...
    • ichi51e Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 21:28
      A nauczycieli na co pasują w tym radosnym dniu? W życiu ani grosza. dzieciom niech bloki kupią za te kasę z normalna gramatura a nie ten syf co się sprzedaje jako „blok szkolny”
    • panna.z.wilka Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 21:40
      Przy okazji pasowania dzieci dostały jakieś drobiazgi za ok 10zł/uczeń (3 lata temu). Etui do legitymacji, notes, dyplom.
      Z okazji Dnia Nauczyciela wychowawca dostawał upominek o wartości 40-50zł. Jeśli w dniu wręczania prezentu dzieci miały zajęcia z innymi nauczycielami, to oni też jakiś drobiazg typu małe rafaello czy coś takiego dostawali. Na pewno nie wydawaliśmy 500zł 😳.
      • 35wcieniu Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:24
        I to są adekwatne prezenty i kwoty.
        Komplety biżuterii i składki po bogowie wiedzą ile to absurd. Pomijając niestosowność.
    • bei Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 21:56
      U nas świetnie sprawdzał się kosz słodyczy do kawy i herbaty, oraz kawa, herbatki, który dzieci zanosiły do pokoju nauczycielskiego. Kosz przez kilka lat był ten sam, tylko go uzupełnialiśmy. Bukieciki kwiatów były od samorządu uczniowskiego, każdy z pracowników szkoły dostawał symboliczny…
    • triss_merigold6 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 21:56
      Nie przypominam sobie prezentów dla nauczycieli z okazji Dnia Nauczyciela, ewentualnie kwiaty.

W klasie moich dzieci niektórzy rodzice uważają że 500 zł to za mało na obie "imprezy".
      upadli na głowę, nie wyraziłabym zgody i nie zapłaciłabym tyle
    • slonko1335 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:08
      Na pasowanie były składkowe bukiety dla dyrekcji od wszystkich klas 1 . Dla uczących dzieci nauczycieli po kwiatku lub jakimś rafaello, itp sla wychowawcy bukiet lub większe czekoladki lub kwiatek i mniejsze. Bez szalenstw. Dzieciaki dostały po jakimś drobiazgu, breloczek o ile okazji nie pomyliłam.
    • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:20
      Jej, to czemu w klasie moich dzieci tak ludziom peron odjechał? W sumie to wszystko nakręca jedna mamuśka a reszta na wszystko się zgadza.
      Chyba czas na pobycie "tą złą" 😀.
      • daniela34 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:28
        No, bo na zakończenie trzeciej klasy będziecie się składać na konia pod wierzch, albo skuter.
        • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:31
          daniela34 napisała:

> No, bo na zakończenie trzeciej klasy będziecie się składać na konia pod wierzch
          > , albo skuter.

😂😂😂
        • berdebul Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:54
          Nie proponuj, bo jeszcze ktoś skorzysta.
        • bajgla Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:59
          Ławkę
          • ginger.ale Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 22:17
            😆 A tamta ławka została ostatecznie wręczona nauczycielce?
      • ga-ti Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:35
        Bądź tą złą, a zaręczam Ci, że jak tylko się odezwiesz to zaraz znajdzie się sporo rodziców, którzy Cię poprą! Ludzie się wstydzą, bo to jeszcze posądzą ich o biedę, skąpstwo, zaczną wyciągać, że na urlop wyjeżdżają na kwiaty im kasy szkoda, zwłaszcza w mniejszych społecznościach takie gadanie. Ale przecież nie o to chodzi, że nie stać, po prostu mają inne zdanie, tylko trzeba je wypowiedzieć, bo jak będziecie milczeć to jedna mamuśka będzie się coraz bardziej szarogęsić.
        Polecam nie tylko zanegować pomysł, ale od razu podrzucić swój, zaraz dostaniesz głosy poparcia.
        Powodzenia!
        • little_fish Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:40
          Dokładnie tak.
          Pamiętam konsternację, a potem ulgę na twarzy dużej części rodziców, kiedy na początku trzeciej klasy mama z trójki klasowej zaczęła przebąkiwac o prezencie na koniec roku i kwocie potrzebnej na ten prezent. To było dawno więc dokładnej kwoty nie pamiętam, ale była znacząca. Od razu głos protestu podniosły trzy matki - nauczycielki. Reszcie rodziców wyraźnie ulżyło, ale chyba sami nie mieliby odwagi zaprotestować.
      • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:21
        Ale poczekaj, bo nie ogarniamy, to jest po 500 od osoby?
        Taki ch..., ale nie dałabym. Kto w dzisiejszych czasach ma tyle kasy do wyrzucenia na takie idiotyzmy?
        50 będzie aż nadto na drobną pamiątkę dla dzieci, bukiet dla wychowawczyni i czekoladki.
      • iliri Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:24
        Odezwij się, a inni Cię poprą. U nas kiedyś padł pomysł kupienia wychowawczyni ekspresu do kawy🙈. Wszyscy roztrząsali, jaki ma być i czułam się trochę głupio, bo wyglądało, jakby to już przy jakiejś okazji ustalili wcześniej. A mnie się to wydawało przed wszystkim niestosowne. Zaczęłam dopytywać osób, które stały koło mnie i nagle okazało się, że większość ma zdanie podobne do mojego. Ekspresu nie kupiliśmy. Mało tego, więcej takich pomysłów nie było.
      • hanusinamama Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:19
        Szczerze wątpię w to co piszesz. Wiem jaki jest problem ściagnąć 80 zł na RR na rok od rodziców w mojej szkole a kasa idzie potem na nagrody dla dzieci na koniec roku i pomoce do klas. Wiec nie wierzę w skąłdke po 500 zł
        • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 10:59
          hanusinamama napisała:

> Szczerze wątpię w to co piszesz. Wiem jaki jest problem ściagnąć 80 zł na RR na
          > rok od rodziców w mojej szkole a kasa idzie potem na nagrody dla dzieci na ko
          > niec roku i pomoce do klas. Wiec nie wierzę w skąłdke po 500 zł
          >

Składka po 500 zł od głowy, ludzie...
          • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 10:59
            Tzn 500 zł na to wszystko ma być żeby nie było niedomówień.
    • ga-ti Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:29
      U nas rodzice średnio wyrywni kasowo, dzieci na pasowanie dostały magnes z napisem "pasowanie, data' i tytę/róg obfitości z cukierkami (cukierki zakupione w zwykłym sklepie, tyty zamówione w necie).
      Moje starsze dostało opakowanie na legitymację i lizak kolorowy, widziałam też spersonalizowane (z imieniem) smyczki do kluczy.
      Pani dostała w zeszłym roku zestaw z herbatą, kawą i konfiturami, w tym roku rozmowy klasowe trwają, chyba padnie na spersonalizowany kalendarz + pewnie jakiś kwiatek, max 100 zł. Na 20 dzieciaków to po 5 zł + róg i cukierki, 5 zł + kilka zł cukierki + 4 zł magnes, wychodzi, że w 380 się zmieściliśmy.

Na dzień nauczyciela w 1-3 upominek dostawała pani wych., czasem coś symbolicznego pani od angielskiego i katechetka (cała klasa chodzi na religię), zależy, czy w tym dniu dzieci miały z nimi lekcje. Ale to była paczuszka herbaty za kilkanaście zł albo czekoladki za dyszkę.

Zależy na jakich rodziców trafisz. Takich zbytnio wyrywnych kasowo trzeba szybciutko ukrócić, bo z każdym rokiem będzie tylko gorzej!
      • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 20.09.22, 22:32
        No właśnie widzę że niektórych ponosi ostro...
        • hanusinamama Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:20
          Chyba ciebie w nakręcaniu dyskusji.
    • mama-ola Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:04
      Nauczycielka ma doświadczenie, przerabia to co roku czy tam co 3 lata. Niech rodzice nie wyważają otwartych drzwi i zapytają jej, jak się to organizuje.
      Z tego, co pamiętam, u nas dzieci dostały dyplomy oraz kartonowe granatowe czapki/berety z frędzlem na wzór tych amerykańskich dla absolwentów. W klasie był poczęstunek, soki, ciasta itp. Kwiaty z okazji Dnia Nauczyciela też były. I to wszystko.
      Biżuteria jest tak złym pomysłem, że to się w głowie nie mieści.
      • mama-ola Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:09
        Biret się to nazywa. Kosztuje parę złotych (3-5).
        • mebloscianka_dziadka_franka Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:35
          Co za paskudztwo. Po co kupować coś takiego, co zaraz po uroczystości trafi najpewniej do śmieci... Kiedyś dzieci dostawały tarcze, które trzeba było nosić, więc to nie była tylko jakaś wątpliwej urody pamiątka i to miało sens, bo pokazywało przynależność do danej szkoły.
          • ga-ti Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:50
            Chyba taka jest moda i to od kilku już lat, przynajmniej ośmiu wink u nas takie cuda kupuje szkoła od siebie (nie wiem, czy RR, czy kasa od góry). Dyplomy też od szkoły, a i często jakiś drobiazg od burmistrza, zwykle obecnego na ślubowaniu.
          • mama-ola Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 10:10
            > Co za paskudztwo.

Ale dzieci lubią. I niska społeczna szkodliwość czynu tak poparadować w birecie, a potem wyrzucić, segregując przykładnie - karton do papierów, gumka do tworzyw sztucznych.
            • droch Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 12:11
              Produkcja śmieci chyba nie mieści się w misji szkoły...?
            • mebloscianka_dziadka_franka Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 19:25
              Dzieci lubią wszelkie badziewie, pytanie, czy koniecznie trzeba im je kupować.
    • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:12
      Prezenty na dzień nauczyciela? Nie. Było np. po malutkim bukieciku albo po mniejszym opakowaniu rafaello + róża, i to wtedy, kiedy jednej gorliwej matce działaczce (nauczycielce) ciągle chciało się coś wymyślać, a jej córka, oczywiście gospodarz klasy, egzekwowała na to kasę wink.
      W młodszych klasach, kiedy rodzice sami ogarniali, było podobnie.
      Pod koniec kto chciał, przynosił po kwiatku/pudełeczku czekoladek i dawał wybranym przez siebie nauczycielom. No i w VII kl. było głupio, bo wychowawczyni dostała coś raptem od paru dzieciaków, więc w VIII na coś się składali dla niej (duży bukiet?).
      W I LO zebrali sobie po 8 zł, był bukiet dla wychowawczyni i po różyczce dla innych nauczycieli, ale klasa była nadmiarowo liczna (32 os.).

No i jeszcze wytłumacz mi, dlaczego uczniowie mają dostać po upominku na dzień nauczyciela? big_grin
      • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:16
        Aj doczytałam, że wtedy jest pasowanie, to i słusznie smile. Ale w sumie każda jedna zabawka i tak prędzej czy później pójdzie do kąta, zwłaszcza taki drobiazg. Może jakieś książki z dedykacją?
        • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:18
          Kalendarz ucznia taki dla maluchów, jeśli są? Ktoś tu pisał o magnesach, to też fajne, masz na lodówce i całymi latami pamiętasz, kiedy poszłaś do I klasy i miałaś pasowanie wink.
        • kochamruskieileniwe Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:27
          U syna dzieciaki dostaly szachy drewniane, ale oni mają dodatkow lekcje szachowe.Koszt szachow nie byl wielki jak na porzadne szachy. Chyba 50 zl. Kilka lat temu. Nauczycielka- kwiatki.
      • skumbrie Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:44
        >No i jeszcze wytłumacz mi, dlaczego uczniowie mają dostać po upominku na dzień nauczyciela? big_grin

Pomijając pasowanie, to nie jest Dzień Nauczyciela, tylko Dzień Edukacji Narodowej.
    • nangaparbat3 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 07:24
      Po jaka cholerę kupować dzieciom upominki z okazji pasowania? Uroczystość sama w sobie powinna być na tyle ważnym przeżyciem, że poza legitymacja szkolna żadnego prezentu nie trzeba
      Przy okazji: co za idiotyczny termin "pasowanie"! Uczeń to rycerz? Rycerstwo wiedzą nie błyszczało, raczej na odwrót.
      • mama-ola Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 08:59
        > Przy okazji: co za idiotyczny termin "pasowanie"! Uczeń to rycerz? Rycerstwo wi
        > edzą nie błyszczało, raczej na odwrót.

Pasować to mianować kogoś czymś, w samej definicji nie ma nic o rycerzu.
        I nie jest to idiotyczne, tylko fajne. Dzieci mają jakąś swoją uroczystość.
        Trochę się czepiasz.
        • iwoniaw Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:24
          Nanga, przeciez termin "pasowanie na ucznia" jest używany od dekad. Gdzies w otchłaniach papierów mam fotki - z pasowania przy użyciu gigantycznego kartonowego ołówka - jeszcze z czasów PRLu. I tak, było to w duchu pasowania rycerskiego - pierwszaki dostawały tarcze szkolne, przestawaly być maluchami z przedszkola. To nie jest nic nowego.
          • nangaparbat3 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 15:26
            Przecież nie pisze, że to nowe. Ale stare
            też może mi się nie podobać, no nie????
            Nie lubię poetyki walki w szkole, ani pasowania, ani musztry, ani wnoszenia sztandarów przy werblach i staniu na baczność.
            • daniela34 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 16:40
              A skąd te werble? Przez 12 lat edukacji ani raz nie słyszałam werbli. Na baczność stało się faktycznie, przy hymnie i przy wnoszeniu sztandaru. Terazam 38 lat, też staję na baczność jak wprowadzają sztandar izby Adwokackiej. Czy to znaczy, że czuję się rycerką? Niewydajemisię.
              • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 20:07
                Jesteś rycerką palestry big_grin
                • lily_evans011 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 20:08
                  BTW dostałam, co miałam dostać, bardzo szybko i jest dokładnie tak, jak Ci mówiłam!
                  • daniela34 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 20:22
                    To dobrze!!! Cieszę się.
                • daniela34 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 20:25
                  😃 a tak serio- owszem, sztandary wywodzą się z tradycji wojskowej, ale to się już tak dawno oderwało i sztandary ma tak wiele organizacji, ze tych wojskowych skojarzeń nie ma, a już zwłaszcza dzieci ich nie mają (też byłam pasowana ogromnym ołówkiem, nie miałam wojskowych skojarzeń wtedy)
                  • nangaparbat3 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 21:13
                    Moje dziecko też nie miało (podobnie - ołówek), ale mój ówczesny mąż i ja owszem, mieliśmy, i bardzo nam się to nie podobało.
                    Werble są u mnie w pracy, musze wysłuchiwać dwa razy do roku.
                    Sztandar, uczniowie w białych rękawiczkach, no nie - cały ten ceremoniał jak zmiana warty , szkoła kadetów czy co?-
                    • nangaparbat3 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 21:14
                      Nie znoszę po prostu mieszania wojska z:
                      1. kościołem
                      2.szkołą.
                      • daniela34 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 21:25
                        A z adwokaturą już można? Też mamy sztandar, białe rękawiczki i jeszcze szarfy i warty! Zmiany warty też mamy 😀
                        A przecież nie powinna być mieszana z wojskiem, bo to w ogóle jakieś dziwne powiązania by były.
                        Werble w Twojej szkole to jakiś oddolny pomysł szkoły i jak mniemam, można z niego zrezygnować jeśli się nie podoba większej liczbie zainteresowanych.
                        Natomiast w wielu instytucjach i organizacjach jest ceremonia przyjęcia w poczet członków. I moim zdaniem to uroczyste przyjęcie jest ważne dla przyjmowanych. Ale niech się matki dzieciom wypowiedzą, czy dzieci cieszą się przy tej okazji. Ja się w końcu nie znam.

Słowo "pasowanie" rzeczywiście w Polsce wywodzi się od pasa rycerskiego, ale dzieci nie dostają pasów. Są uderzane ołówkiem, który nie jest bronią i dostaja-teraz-dyplomy/kubki/dlugopisy/co tam jeszcze. Wg mnie to się już całkowicie oderwało od wojskowych korzeni.
        • nangaparbat3 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 21:09

Pasować to mianować kogoś czymś, w samej definicji nie ma nic o rycerzu.

A na kogo się jeszcze "pasuje" poza rycerzem i uczniami?
          • ginger.ale Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 22:27
            Np. myśliwego, a i przedszkolaka można, u mnie w przedszkolu było pasowanie:p
    • kozowna_na_henrykowce Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 08:08
      U nas na pasowanie nie było żadnych prezentów dla dzieci. Na zakończenie roku czy dzień nauczyciela dyrektorka nie dostaje od naszej klasy nic. Prezenty (bardzo symboliczne) są dla tych, którzy bezpośrednio uczą dzieci, również dla pań ze świetlicy. W zeszłym roku składaliśmy się po 50 zł od dziecka na wszystko, tj. Dzień nauczyciela, dzień chłopaka/kobiet, Mikołajki, dzień dziecka, zskonczenie roku. A jeszcze z tych pieniędzy było kupione kilkanaście rolek ręcznika papierowego. W tym roku złożyliśmy się po 60zł od dziecka. A wychowawczyni (inna niż w zeszłym roku) już zapowiedziała, że ona absolutnie nie chce żadnych prezentów, dla niej laurka z podpisami dzieci wystarczy.
    • alessa28 Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:05
      eliksir_czarodziejski napisała:

> Jestem w trójce klasowej i jestem ciekawa jaka kwota zamierza się przeznaczyć n
      > a prezenty dla nauczycieli w klasach waszych dzieci na dzień nauczyciela oraz n
      > a drobne upominki dla dzieci na pasowanie pierwszoklasistów.
      > W klasie moich dzieci niektórzy rodzice uważają że 500 zł to za mało na obie "i
      > mprezy".
      > Mówimy o bardzo przeciętnej rejonowej podstawówce i bardzo przecietnych finanso
      > wo rodzinach. Dzieci w klasie jest 18scioro...
      > No więc te 500 zł to mało czy dużo?
      > W klasach 1-3 waszych dzieci też dawaliście upominki na dzień nauczyciela pani
      > "głównej", dyrektorce, nauczycielce religii, angielskiego (i niewiadomo jeszcze
      > komu bo nie wiem co jeszcze wymyśla) ?

W prywatnej podstawówce mojej córki rodzice są raczej rozsądni i całe szczęście.
      Upominki to upominki ,nie bony do spa i inne pierdol#ety.
      Na dzień nauczyciela drobiazgi dostają wychowawczyni ,pani od ang i pani od świetlicy.
      W zeszłym roku był to zestaw domowych konfitur (kupny ,można takie mini słoiczki znaleźć w necie ),z okolicznościowym napisem i chyba jakiś mały doniczkowy kwiatek ,nie pamiętam.
      Ale było ładnie i z umiarem.
      Współczuję klasowych świrów ,którzy myślą iż za bon do Apartu kupią dzieciakowi jakieś przywileje u pani,takie wchodzenie w doope bez mydła zawsze mnie mierzilo.
    • hanusinamama Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:15
      U nas na dzien nauczyciela drobny prezent dostawała wychowawczyni (coś w granicy 40-50 zł) od klasy i czekoaldę pani anglistka. Dyrektor nie dostawał, od religii nie wiem moze była zbiórka wśród dzieci chodzących. Moje dziecko na pasowanie dostało kubek "jestem uczennicą" i ołówek chyba, nie pamietam ceny ale nie było to drogie.
    • mia_mia Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:24
      U nas pamiątki dla dzieci kupowała szkoła (z czesnego wiadomo, ale nie byliśmy obciążani dodatkowo), składek dla nauczycieli nie mamy oddzielnych. Zrzucamy się po 100 zł i z tego są pokrywane takie rzeczy czy inne klasowe wydatki, jak się kończą pieniądze to jest następna zrzutka. Prezenty są symboliczne, typu herbatki, czekoladki czy podobne drobne upominki.
    • iberka Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:27
      Jestem przewodniczącą w klasie i szkole - ślubowanie ogarniają klasy 1-sze indywidualnie, dyrekcja kupuje dyplomy i birety. Prezentowo szkolna RR ogarnia dyrekcję. Wychowawców każda klasa indywidualnie i ile na to przeznaczy, nie wnikamy.
    • mebloscianka_dziadka_franka Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 09:29
      U nas na dzień chłopaka już jest zamówione - wyszło razem nieco ponad 100 zł. Ale to z klasowych pieniędzy - na które wszyscy składali się po 50 zł i dla pani też będzie kupowane z tych pieniędzy. Jak dla mnie prezent na Dzień Nauczyciela koszotwać powinien 150 zł maksymalnie Więc 500 zł to jakiś kosmos na obie imprezy to jakiś kosmos, zwłaszcza, że tak niewiele dzieci w klasie.
    • welcome_back Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 10:01
      Na kilkanaście dzieci w klasie (z 15-16 teraz?) robimy zrzutę po 50zł od łba (na rok) i wystarcza na: dzień nauczyciela, spotkanie świąteczne, dzień chłopaka, dzień kobiet i zakończenie. Cuda, pani!
    • smoczy_plomien Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 11:09
      Warszawa Mokotów, 25 dzieci w klasie. Prezent dla nauczyciela = 100-150zł. Dla dzieci 20-30zł per dziecko.
      • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 11:44
        Na ślubowanie pierwszych klas to 20-30 zł na dziecko?
        • smoczy_plomien Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 20:19
          To zwyczajowy koszt prezentu dla dzieci z różnych okazji - mikołajek, dnia chłopaka itp. Nie pamiętam dokładnie, ile było na ślubowanie. Raczej dostały garść pierdół, typu: dyplom, medal, zdjęcie, poczęstunek i coś tam. Z okazji dnia nauczyciela i końca roku, a także świąt, nasza klasa daje drobiazgi wychowawczyni, nauczycielom klasy i panom z portierni. Rok temu było to np.: dla wychowawczyni zestaw 3 miodów Sadowskich, ozdobnie zapakowanych z jakąś tam łyżeczką w komplecie. Dla nauczycieli pojedynczy miód. Dla portierni kawa rozpuszczalna + czekoladki.
    • gaskama Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 12:16
      Ale 500 zł od dziecka??? Czy 500 zł na całą klasę i nauczycieli?

500 zł składkowe od dziecka ... kogoś zdrowo poyebało
      500 zł na obie imprezy w całości ... to lepiej nic nie robić i nic nie dawać
      • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 19:58
        500 zł na obie imprezy w całości.
        • eliksir_czarodziejski Re: Dzień nauczyciela i pasowanie pierwszoklasist 21.09.22, 20:02
          Moim zdaniem na prezent dla wychowawczyni plus na toffifee dla nauczycielki religii i angielskiego spokojnie wystarczy 150 zł. Dla dzieci po 15 zł na głowę na mała tutke ze slodyczami albo pamiątkę. To nie jest nic i nie uważam że lepiej nic nie dawać...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka