Dodaj do ulubionych

A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;)

22.09.22, 09:24
Wątek na luzie tongue_out
My powoli wyrastamy z wielkich domów, w których hula wiatr a dzieci nie chcą mieszkać z rodzicami na oddzielnym pięterku. Są jednak ludzie w Europie, którzy doprowadzili ten pomysł do absurdu wink
www.youtube.com/watch?v=9yPxZkBSRYg
Wieś Certeze w Rumunii. Typowa ulicówka. Ciągnąca się kilometrami. Każdy, absolutnie każdy turysta natrafiający na tą osadę przejeżdża z wybałuszonymi oczami. Na działkach postkapuścianych stoją gigantyczne wille przypominające małe hotele. Większość ma drugą, mniejszą willę w podwórku. Ludzi jak na lekarstwo. Okazuje się, że okoliczni mieszkańcy wyjechali na Zachód do pracy. Za zarobione pieniądze stawiają te koszmarki architektoniczne. Widać wyraźną rywalizację na wielkość domu wink Szkoda, że z tego Zachodu to tylko kasę przywieźli, na gust miejsca nie starczyło tongue_out Właściciele podobno przyjeżdżają tam najwyżej na święta. A o kondycję budynków dbają ochroniarze.
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 09:30
      Tu to jest skumulowane i faktycznie paskudne. Ale w Polsce też to było, przynajmniej u mnie w Małopolsce, zwłaszcza w górach, górale emigrowali do USA,zarabiali, budowali w Polsce domy, niektórzy wrócili, ale sporo nie. Te domu potem stały i straszyły, czasem niewykończone.
    • tenjedennick Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 09:38
      To domy zamożnych Cyganów. Pełno ich w Rumunii. Specyficzny naród, specyficzny gust i specyficzne więzy rodzinno-klanowe.

Wystarczy podejrzeć ich na węgierskich stacjach benzynowych przy autostradach kiedy migrują do rodzinnych stron na wakacje. To inny świat.
      • heca7 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:02
        Chyba jednak nie Cyganów. Mają inny styl w większości.
        • tenjedennick Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:07
          W większości cygańska. A być może lokalsi małpują.

https://powerstotravel.com/wp-content/uploads/2019/07/Gypsies-in-Romania6.jpg
          • cojapaczem Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 15:40
            big_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grin
    • kropkacom Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 09:45
      Polska też przechodziła taki okres. Tam gdzie się wychowywałam nadal stoją wielkie koszmarki. Niektóre niewykończone.
      • tenjedennick Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 09:55
        Nie, cygańska architektura "na bogato' to zupełnie inna, niepowtarzalna liga.

Nasze wsie może kiedyś nie grzeszyły urodą i budowało się wielkie klocki, albo dwupiętrowe 'góralskie" domy ze spadzistym dachem, ale Rumunia to zupełnie inny kosmos. Jeszcze niedawno ich wsie w większości bardziej przypominały zbiorowiska drewnianych i glinianych szop z rozwalonym obejściem. jechało się prze Siedmiogród wśród takich slumsów i nagle wyłaniał się pałacyk lokalnego "króla", z basztami, wieżyczkami i galeryjkami w kolorze ostrego oranżu przełamanego fioletem wink
        • kropkacom Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 09:56
          Jak chcesz. Ja podtrzymuje to co napisałam.
        • heca7 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:05
          Większość wsi wygląda raczej biednie ale niektóre stare domy choć nieduże są naprawdę stylowe, mają ładną dachówkę , zdobienia i rolety okienne dobrane kolorem. Czyli można było. A tu nagle cała wieś doznała jakiegoś zaćmienia umysłu. Ciekawe jak to ogrzeją bo budynki znajdują się na północy Rumunii i pogoda szczególnie łagodna to tam nie jest tongue_out A w rumuńskiej telewizji też mówią o kryzysie energetycznym...
    • potworia116 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 09:51
      Ja regularny opad szczęki zaliczałam w Australii, gdzie 500 metrowy dom dla czteroosobowej rodziny nie należy do rzadkości i nawet zamożnych ludzi średnio stać na ogrzanie (oraz schłodzenie) kolosów ze słabą termoizolacją.
    • cojapaczem Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:01
      A kto bogatemu zabroni ?big_grin
      W sumie podoba mi się big_grin
      • heca7 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:06
        Nie no, przy tym małym Wersalu to wszyscy się zatrzymują wink My też.
    • lily_evans011 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:10
      Kto bogatemu zabroni wink.
    • nena20 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:17
      Cygańskie chaty, te są w "nowoczesnym stylu" czyli budowane po 2000 roku. Wcześniejszy styl też był mega ciekawy.
      • tenjedennick Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 10:21
        Dla rumuńskich Cyganów głównym kierunkiem zarobkowym są Włochy. pełno tam auto na rumuńskich rejestracjach.
        • heca7 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 14:04
          Wyżej wspomniana wieś podobno masowo wyjechała do Francji wink
    • bywalec.hoteli Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 11:04
      ogólnie rumunia jest super ciekawa smile
      udanych wakacji
      pamiętam że Marmuresz i Mołdawia dość biedne i trochę smutne
    • zuzanna_a Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 11:41
      kiedyś nieopodal mnie był dom, który właściciel budował do du.,py strony bo zaczął od bramy. I tak, kiedy kasy było dużo - wybudował wielką bramę, wielki płot a na froncie kolumny ze złotymi elementami i dwa wielkie kamienne lwy. Płot i brama całkowicie zasłaniająca, 3 metrowa więc bardzo wysoka, zasłaniająca widok co jest w środku.
      Dom budował później - a kaski brakło. więc wybudował i otynkowal byle czym taką małą skromną prostą może 110 metrową kosteczkę. Efekt taki - że wjazd jak do pałacu - a zamiast pałacu baraczek big_grin
      na pewno na kurierach i listonoszach robi wrażenie big_grin po przekroczeniu furtki - lekki szok big_grin
    • aqua48 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 11:59
      Na podkarpackich wsiach też ludzie rywalizowali na wielkość domu/wysokość dachu. I podobnie latami gnieździli się w przyziemiu, a po górze hulał wiatr, bo piętra były przeznaczone dla dzieci jak dorosną i się pożenią. Teraz pomału to się zmienia wraz z mentalnością, a młodzi zwyczajnie nie chcą mieszkać z rodzicami/teściami na kupie.
      • tenjedennick Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 12:23
        A na mazowieckich albo wielkopolskich wsiach?

www.google.com/maps/@51.9141941,16.9681222,3a,75y,348.11h,87.77t/data=!3m6!1e1!3m4!1soCuUPAqZMdXMjZBExW-yLg!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl-PL
      • heca7 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 14:06
        To mi przypomina film- "Sprawa się rypła" smile
    • tanebo001 Re: A'propos wielkiego domu na jaki nas stać ;) 22.09.22, 14:41
      Noooo, powiem ci że agrobarok pełną gębą.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka