Dodaj do ulubionych

Odrzuca spadek w całości i co dalej.

22.09.22, 14:27
Starsza pani, sąsiadka dostała zawiadomienie od rodziny nie widzianej od 25 lat, ze jeden z jej członków zmarł pozostawiając długi. Przysłano odpis aktu zgonu, notarialne potwierdzenie, że upoważnieni wcześniej od niej się zrzekli a ona jest wymieniona jako kolejna.
No wie, że ma iść do notariusza z tymi papierami, zrzec się i co dalej? Komuś przekazuje to zrzeczenie, stanowi ono podkładkę dla następnych zrzekających się, wysyła do sądu . który będzie się zajmował sprawą(nie wie do którego).
Może to dla wszystkich jasne poza mną. Nigdy nie miałam sposobności poznać drogi . "W internetach" kończy się na opisie odwiedzin u notariusza. Może notariusz poinstruuje ale to stary człowiek (sąsiadka) i może coś poplątać.
Pomożecie?
Obserwuj wątek
    • angazetka Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:30
      Ja się zrzekłam i nic więcej nie robiłam. Zdarzyło mi się wykorzystać jako "podkładkę", czyli powód, dla którego negatywnie odpowiem na uprzejmą prośbę uregulowania długu zmarłego.
      • australijka Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:37
        A czy zawiadomiłaś następnych w kolejce, że już to zrobiłaś i oni mogą załatwiać swoje zrzeczenia?
        Czy po prostu zawiadomiłaś tego, kto o śmierci powiadomił i jest jakby najważniejszym człowiekiem w rodzinie do załatwienia tego problemu? Jej papiery wysłal brat zmarłego , jednocześnie syn jej brata, z którym nie miała kontaktu od 25 lat od czasu śmierci brata/ojca.
        Ale motam.
        • kk345 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:56
          Odrzucasz i nie musisz już zawiadamiać tego, kto zawiadomił ciebie, ale dobrze jest ostrzec własnych spadkobierców, że też muszą odrzucić, żeby ich ktoś nie uszczęśliwił roszczeniem.
        • angazetka Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 15:09
          Byłam ostatnia w kolejce. Nie powiadamiałam nikogo.
    • profes79 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:33
      Jeżeli wie, kto jest następny po niej w kolejce do dziedziczenia to może wskazać osobę/osoby w piśmie odrzucającym spadek. Wskazane szczególnie jak jest to jakaś jej bliska rodzina (a skoro starsza osoba to może się okazać, że jej zstępnych to sięgnie; u mnie rodzina nieco dalsza odetchnęła z ulgą jak się okazało, że odrzuca tylko pełnoletni członek rodziny bo dziecko się urodziło już po zgonie osoby która spadek zostawiała i w jego imieniu nie trzeba było nic odrzucać). Druga rzecz - u mnie problem pojawił się dopiero wtedy jak wspólnota założyła sprawę o stwierdzenie nabycia spadku przez miasto bo o istnieniu części rodziny w ogóle nawet nie pomyślałem (bo rodzina na tyle daleka, że w ogóle nie skojarzyłem, że och to sięgnie).
      Oświadczenie o odrzuceniu spadku do sądu wysyła notariusz.
      • blasckbird13 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:36
        Musi ich wskazywać?
        A co jeśli nie pamięta danych?
        • profes79 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:38
          To nie wskazuje. Ja wskazałem jedną osobę, o której istnieniu widziałem i od razu ją uprzedziłem, żeby wiedziała co ją czeka.
      • australijka Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:39
        Bardzo Ci dziękuję. Sąsiadka mieszka w mieści A a sprawa rozgrywa się w mieście B oddalonym o 700 km. Skąd notariusz wie który sąd obsługuje sprawę? W papierach nic nie ma. Pytam jak gamoń ale nie znam się.
        • daniela34 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:43
          Sądem spadku jest sąd ostatniego miejsca pobytu spadkodawcy, więc notariusz wiedząc gdzie zmarły zamieszkiwał, ustali sąd.
        • profes79 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:44
          Pyta osoby odrzucającej spadek. O ile kojarzę jest to sąd właściwy dla ostatniego miejsca pobytu/zameldowania osoby zmarłej (tu doprecyzuje może Daniela bo na 100% nie pamiętam). Adres powinien być w tymże notarialnym dokumencie informującym o tym, że wcześniejsi spadkobiercy spadek odrzucili. W domu zerknę co w swoich papierach mam napisane; dużo rzeczy po prostu wiedziałem więc nie było problemu.
          • daniela34 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:47
            👍
    • szmytka1 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:35
      Informuje swoje dzieci, że one też powinny się zrzec, bo zrzeczenie jest traktowane tak, jakby nie dozyla indziedzicza ren dlug teraz jej spadkobiercy. Akt notarialny trzyma i okaże, gdyby ktoś się zgłosił do niej o spłatę tych zobowiązań.
      • australijka Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:42
        No widzicie i już dwie wersje. Pierwsza, ze notariusz wysyła akt zrzeczenia do sądu, druga, ze ma trzymać w garści i czekać na atak. A ona biedna trzy razy dziennie mnie pyta a ja jak tabaka w rogu.
        • daniela34 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:44
          Notariusz wysyła do sądu spadku.
          • daniela34 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:46
            Cd. Atak to bardzo teoretyczna opcją, wierzyciele zwracają się na ogół nie do randomowych statuszek luźno spokrewnionych z dłużnikiem, tylko do osób wskazanych w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku jako spadkobiercy dłużnika. Czasem się może zdarzyć "atak" firm windykacyjnych ale to raczej na bliskich krewnych, łatwych do ustalenia (dzieci glownie).
        • profes79 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:45
          Dostajesz odpis dla siebie i trzymasz; notariusz kolejny odpis wysyła do sądu. Odpis dla siebie jest potrzebny jak się przyplącze ktoś żądający spłaty długów na przykład.
        • blasckbird13 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:48
          To nie są dwie wersje, tylko dwie odrębne czynności.
          1. Notariusz wysyła akt zrzeczenia do sądu, jak sądzę tego, który przysłał do pani informację o powołaniu do spadku, al to jego obiwiązek i jego broszka.

2. Pani trzyma swoją kopię w domu, jak wszystkich ważnych dokumentów, np. aktu nabycia nieruchomości. Jeśli jakiś wierzyciel będzie szukał spadkobierców zadłużonego przez sąd, to tam się dowie, że sąsiadka nim nie jest. A gdyby ktoś prywatnie chciał wykorzystać naiwność pani i uderzył do niej np. z odręcznie napisaną umową pożyczki, której zadłużony, jego zdaniem, nie spłacił, pani może posłać tę osobę na drzewo, pokazując kopię aktu notarialnego poświadczającego odrzucenie spadku.
    • kk345 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:42
      Dzieci i wnuki informuje, zeby też odrzuciły
      • blasckbird13 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:51
        Sąsiadka ma je poinformować, czy czekają z odrzuceniem spadku do momentu aż sąd je poinformuje?
        • kk345 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:54
          Niech od razu z nią się do notariusza wybiorą, będzie z głowy. Jeśli są nieletnie dzieci to będzie potrzebny sąd rodzinny do odrzucenia spadku.
        • jana111 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 15:00
          Sąd.
          6- miesięczny termin na odrzucenie spadku otworzy im się, gdy dowiedzą się, że stali się spadkobiercami. Dopóki sąsiadka nie odrzuci, spadkobiercami nie są.
          • kk345 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 15:15
            Skoro to syn i wnuk to praktyczne wydaje mi się załatwienie tematu naraz u jednego notariusza ale oczywiście obowiązku nie ma. Po tym kroku sąd rodzinny i temat z głowy
      • australijka Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:54
        Bardzo Wam dziękuję. Sąsiadka to bliska rodzina, ciotka zmarłego. Zmarły kawaler bez dzieci. Ojciec nie żyje. Brat kawaler bez dzieci. Czyli zrzekł się brat i matka zmarłego. Sąsiadka jest następna z racji bliskości . Ma syna i wnuka. Syn to brat cioteczny zmarłego. Jest jeszcze drugi brat cioteczny i jego małoletnie dzieci. To ze strony matki zmarłego. Dziecko jej siostry. Nieżyjącej.
        Dziękuję.
        • kk345 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 14:59
          No to dorośli do notariusza a dzieciaki z rodzicami do sądu rodzinnego i odrzucają wszyscy.
        • szmytka1 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 15:13
          Kochana, ja to się zarzekałam po mężu siostry mojej babki, z innej gałęzi to już mąż praprabaki siostry był. Kilkadziesiąt ludzi, dzieci gromada. Ludzie zza granicy musieli zjeżdżać, do notariusza i do sądu, bo małoletni byli też spadkobiercami. To co wydaliśmy na notariuszy, podroze, to by styklo na spłacenie tych długów 😆 kłopotów co niemiara.
          • profes79 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 15:30
            Odrzucenie spadku za granicą można zrobić u konsula (potwierdza za zgodność oświadczenie, które potem w kraju trzeba złożyć w sądzie). Robiłem tak dwa razy dla osoby mieszkającej w Irlandii, obyło sie bez problemów.
            • szmytka1 Re: Odrzuca spadek w całości i co dalej. 22.09.22, 15:42
              Jesteś dorosły przecież...

codozasady.pl/p/odrzucenie-spadku-przez-maloletniego-mieszkajacego-za-granica

bezprawaanirusz.pl/odrzucenie-spadku-przed-konsulem/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka