Dodaj do ulubionych

200l wody na wyprodukowanie jednego jajka

23.09.22, 16:51
Dziś usłyszałam statement, że tyle litrów wody wymaga wyprodukowanie jednego jajka. W radiu była audycja ekologiczna o oszczędzaniu wody, ja staram się być jak najbardziej eko i nie chcę tu nikogo wyszydzać... ale trochę mi się to nie klei - tak zwyczajnie - matematycznie. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Miałam kiedyś kury, cztery sztuki. Z pamięci: piły około szklanki dziennie na głowę. Ale, ponieważ pamięć jest zawodna, sprawdziłam w googlu - >>Najczęściej przyjmuje się, że na 1 g spożywanej paszy, drób potrzebuje od 2 do 3 ml wody<< + >>Nioska dziennie pobiera (bez dostępu do wybiegów) ok. 100–120 g paszy pełnoporcjowej. Kiedy dostęp do wybiegów jest nieograniczony, wiosną, latem i jesienią, zużycie paszy jest niższe<<
Z powyższego wynika, że pamięć mnie aż tak bardzo nie myliła, wody jedna nioska potrzebuje od 200 do 360ml dziennie.
Początek nieśności to od 5 do 7 m-cy życia kurki. Czyli przez ten czas pije za frajer. Liczmy średnio 180 dni x 300ml = 54 litry. Ale to do pierwszego jajka, a później już znosi około 280 do 320 jaj rocznie, czyli na każde wypada o wiele miej wypijanej wody. Bliżej 350 ml, tak myślę...
No ale picie to nie wszystko. Trzeba te jajka pewnie umyć. Ale chyba nie robią każdemu osobnej kąpieli w wannie?!?! Skąd te 200l się wzięło???
I jeszcze raz podkreślę: ja jestem eko-lewakiem, uważam, że musimy zacząć wreszcie dbać o tę planętę, bo już dla kolejnego pokolenia zasobów nie wystarczy. Ale te 200l mi się kompletnie nie klei i albo ktoś mnie przekona, albo uznam, że inni eko-lewacy robią wspólnej sprawie pod górkę, bo nikt nie lubi, jak się z niego robi idiotę i może zacząć kwestionować wiarygodność wszystkich przekazów, jeśli wplata się w nie takie bzdury.
Obserwuj wątek
    • 35wcieniu Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 16:55
      Wyprodukowanie paszy też wymaga wody.
      • majenkir Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 17:05
        Ale przecież nie tyle!
        Co to, jakiś nowy guilt trip?
      • ciezka_cholera Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 17:06
        35wcieniu napisał(a):

> Wyprodukowanie paszy też wymaga wody.
        >

Ano fakt, właśnie wygooglałam, że wyprodukowanie 1kg pszenicy wymaga od 900 do 2000l wody.
        Tylko ja nie do końca to rozumiem, to nie jest tak, że rolnicy podlewają pszenicę, to jest woda krążąca w przyrodzie. Spada deszcz, roślinki coś uszczkną, a reszta wraca do chmurek. W korzeniach roślinek woda magazynuje się w glebie i to podobno dobrze. To jak oni liczą te 900 do 2000l wody na kilogram pszenicy? To jest literalnie woda zużyta przez te rośliny, bo to znowu wydaje się strasznie dużo, czy jednak część tej wody wróciła do obiegu?
        • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 17:42
          Cóż, mnie się przy takich wyliczeniach od razu przypomina piosenka jednego polskiego zespołu "alleluja głowy, glory, nie jem fauny, nie jem flory, i od wschodu do zachodu będę eko, zdechnę z głodu". Coś jeść trzeba, niekoniecznie avocado czy inne cuda sprowadzane z drugiej półkuli ale że jajka też be? Nawet te ekologiczne?
          • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 17:44
            *glory glory
          • skumbrie Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 17:47
            No avocado to dopiero jest wodożerne.
            • ciezka_cholera Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 18:06
              Ano właśnie. Z avocado zrezygnowałam, trochę na słowo. Bardzo lubiłam, ale odkryłam je kulinarnie też jakoś relatywnie niedawno, więc swierdziłam, że skoro pół życia przeżyłam bez, to mogę i drugie pół jakoś znieść jego brak. Kawę też mogę odstawić bezproblemowo. Ale ja lubię rozumieć dlaczego. A w przypadku tych jaj, jakoś mnie to, co usłyszałam, nie przekonuje uncertain
              • asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 18:13
                > A w przypadku tych jaj, jakoś mnie to, co usłyszałam, nie przekonuje

Bo to jest liczone wirtualna woda (te terzy kolory)

Wikipedia to ladnie tlumaczy.
                pl.wikipedia.org/wiki/Wirtualna_woda
                • bigimax4 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 18:18
                  gdyby tylko eko lewacy mogli sie zamknac w swoim wirualnym swiecie
                  to by bylo idealnie
        • magia Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 17:43
          ale zalezy jeszcze hdzie ta pszenica rosla. Nie kazde pole zasilane jest tylko deszczem, wiele rownoez podlewane, zwłaszcza ze ontesy suszy coraz częściej sie pojawiaja
          • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 12:57
            magia napisała:
            > ale zalezy jeszcze hdzie ta pszenica rosla. Nie kazde pole zasilane jest tylko
            > deszczem

A możesz rozwinąć myśl gdzie rośnie pszenica podlewana przez rolników???
            Szczerze mnie to interesuje.
            • asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 13:38
              Tam gdzie susza.
              Nawadnianie pszenicy z ilustracja
              https://img.agrofoto.pl/monthly_2020_04/webp_large.nawadnianie-pszenicy-_l_e6aca65801492ae8c474a79afc8a730f.webp_67382a33e2b5313ffcd05568694a2ad3.webp
              • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 17:03
                asia.sthm napisała:
                > Tam gdzie susza.
                > Nawadnianie pszenicy z ilustracja
                > [img]https://img.agrofoto.pl/monthly_2020_04/webp_large.nawadnianie-pszenicy-_
                > l_e6aca65801492ae8c474a79afc8a730f.webp_67382a33e2b5313ffcd05568694a2ad3.webp[/
                > img]

smile smile smile
                Ilustracja z neta.
                To mnie przekonałaś.
                smile smile smile

Wskaźnik opłacalności nawadniania pszenicy jest taki, że w tym momencie praktycznie żaden PRZECIĘTNY rolnik tego nie robi.

• asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 18:42
                  Ewcia przepraszam, nastepnym razem zeby cie przekonac, wyjde na wlasne pole i sfotografuje specjalnie dla ciebie wlasne nawadnianie wlasnej przenicy, bo ja jestem ten NIEPRZECIĘTNY rolnik.
                  Lepiej sie postaram
                  • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 11:05
                    asia.sthm napisała:
                    > Ewcia przepraszam, nastepnym razem zeby cie przekonac, wyjde na wlasne pol
                    > e i sfotografuje specjalnie dla ciebie wlasne nawadnianie wlasnej przenicy
                    > , bo ja jestem ten NIEPRZECIĘTNY rolnik.
                    > Lepiej sie postaram

No ja jestem natomiast ten PRZECIĘTNY rolnik (dobra - żona rolnika) na planecie PRZECIĘTNYCH rolników i jak żyję nie widziałam żeby ktokolwiek , gdziekolwiek nawadniał pszenicę.
                    Więc TAK ...... BARDZO chciałabym zobaczyć jak to wygląda w realu.
                • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 19:24
                  Ale co z tego, ze z neta? To znaczy od razu, ze fotomontaż czy co?
                  • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 11:09
                    jednoraz0w0 napisał(a):
                    > Ale co z tego, ze z neta? To znaczy od razu, ze fotomontaż czy co?

Nie - to znaczy, że fotka jest na potrzeby artykułu i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
                    I to najczęściej artykułu w którym właśnie jest mowa o tym, że nawadnianie pszenicy jest nieopłacalne.
                    Bardziej opłaca się ubezpieczyć od skutków suszy.
                    • asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 11:28
                      > Bardziej opłaca się ubezpieczyć od skutków suszy.

Ewcia, tylko ze globalnie to nikt ubezpieczeniem sie nie naje.

Pszenica się podlewa. Sucho strasznie. W tym roku chyba nawadnianie zbóż też się opłaci, jak uważacie? Nagranie: Paweł

www.facebook.com/watch/?v=304016618440076
                      • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 11:48
                        asia.sthm napisała:
                        > > Bardziej opłaca się ubezpieczyć od skutków suszy.
                        >
                        > Ewcia, tylko ze globalnie to nikt ubezpieczeniem sie nie naje.

Globalnie to prawie każdy pracuje aby ZAROBIĆ a nie bawić się w filantropię.
                        I na mojej planecie każdy rolnik gospodarzy tak, żeby wyjść jak najlepiej finansowo.

> Pszenica się podlewa. Sucho strasznie. W tym roku chyba nawadnianie zbóż też
                        > się opłaci, jak uważacie? Nagranie: Paweł

Dobra ..... widzę, że szkoda klawiatury.
                        I nawadniaj tą swoją pszenicę do woli .... good for you.
                    • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 11:29

> Bardziej opłaca się ubezpieczyć od skutków suszy.

Mam w rodzinie rolników, małych, zwykłych, i tak jak piszesz - ubezpieczają a nie podlewają.
                    • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 14:43
                      To znaczy co, myślisz że to zdjęcie jest udawane, tak naprawdę to to nie jest przenica a woda jest odmalowana w photoshopie lub dorobiona z włosów anielskich jak w Misiu Uszatku?
                      I co komu po kasie z ubezpieczenia, jeśli susza jest wszędzie i pszenicy za nią nie kupi? Zresztą jeśli na danym terenie jakaś klęska jest przewidywalna, to stawki za nią są niebotyczne i nie wchodzą w standardowe ubezpieczenia. Czyli tam, gdzie występują susze, standardowe ubezpieczenie obejmuje trzęsienia ziemi i powodzie, tam, gdzie powodzie, ubezpieczenie obejmuje wybuchy wulkanów ale nie zalanie itd.
                      • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 15:13
                        jednoraz0w0 napisał(a):
                        > To znaczy co, myślisz że to zdjęcie jest udawane, tak naprawdę to to nie jest p
                        > rzenica a woda jest odmalowana w photoshopie lub dorobiona z włosów anielskich
                        > jak w Misiu Uszatku?

Tak, tak właśnie myślę!
                        I myślę, że jak cyknę sobie fotkę w kombajnie to znaczy, że w trakcie żniw jestem kombajnistką.
                        🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

> I co komu po kasie z ubezpieczenia, jeśli susza jest wszędzie i pszenicy za nią
                        > nie kupi?

A od kiedy to ROLNIK KUPUJE zboże?
                        🤣🤣🤣
                        No mój mąż bardzo chętnie "przytula" kasę z ubezpieczenia.
                        Jak i wszyscy inni rolnicy, którzy ubezpieczają pola więc nie wiem o czym ty do mnie piszesz.

Zresztą jeśli na danym terenie jakaś klęska jest przewidywalna, to s
                        > tawki za nią są niebotyczne i nie wchodzą w standardowe ubezpieczenia. Czyli ta
                        > m, gdzie występują susze, standardowe ubezpieczenie obejmuje trzęsienia ziemi i
                        > powodzie, tam, gdzie powodzie, ubezpieczenie obejmuje wybuchy wulkanów ale nie zalanie itd.

Dobra EOT, jak chcesz się upierać przy swoim to nie ma sprawy. Dla mnie, równie dobrze, możesz wierzyć w jednorożce i elfy.

Ja natomiast bardzo chętnie pooglądałabym w sezonie wiosenno- letnim fotki z reala, a nie ustawki do artykułu, pól pszenicy podlewane przez rolników.
                        • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 15:32
                          ewcia.1980 napisała:

> Tak, tak właśnie myślę!
                          > I myślę, że jak cyknę sobie fotkę w kombajnie to znaczy, że w trakcie żniw jes
                          > tem kombajnistką.
                          > 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Nie no ale serio myślisz, ze ktoś na potrzeby artykułu wziął zbudował kombajn, wytaszczył na pole i podłączył do niego wodę żeby cyknąć fotę?
                          • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 16:02
                            jednoraz0w0 napisał(a
                            > Nie no ale serio myślisz, ze ktoś na potrzeby artykułu wziął zbudował kombajn,
                            > wytaszczył na pole i podłączył do niego wodę żeby cyknąć fotę?

Kombajn do podlewania???
                            Specjalnie zbudowany!
                            🤣🤣🤣🤣🤣
                            🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
                            Ty tak na poważnie czy mnie podpuszczasz?

Ogarniasz, że piszemy o podlewaniu PSZENICY.......
                            Zboża!!!
                            A nie ogólnie o podlewaniu upraw - warzyw czy owoców??

Zadam ci zagadkę..... jakim cudem rolnik, który nie ma kombajnu kosi zboże???

• jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 15:43
                          ewcia.1980 napisała:

>
                          > A od kiedy to ROLNIK KUPUJE zboże?
                          > 🤣🤣🤣

no musi coś jeść, więc chleb, mąkę czy makaron chyba kupuje?

> No mój mąż bardzo chętnie "przytula" kasę z ubezpieczenia.
                          > Jak i wszyscy inni rolnicy, którzy ubezpieczają pola więc nie wiem o czym ty do
                          > mnie piszesz.

Jasne, DOPÓKI UBEZPIECZYCIELOM SIĘ TO OPŁACA, ale przyjdzie kilka większych, dłuższych susz, duże wypłaty i w następnym roku stawki polecą w górę, chyba, że rząd jakoś zainterweniuje.
                          • ewcia.1980 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 16:16
                            jednoraz0w0 napisał(a):
                            > no musi coś jeść, więc chleb, mąkę czy makaron chyba kupuje?

Jak jest to kupuje.
                            Jak nie będzie to nie będzie kupował.
                            Ale nie łudź się, że będzie produkował coś nieopłacalnego.
                            No chyba tak naiwna nue jesteś!

> Jasne, DOPÓKI UBEZPIECZYCIELOM SIĘ TO OPŁACA, ale przyjdzie kilka większych, dł
                            > uższych susz, duże wypłaty i w następnym roku stawki polecą w górę, chyba, że r
                            > ząd jakoś zainterweniuje.

🤷‍♀️🤷‍♀️
                            Ja piszę o tym co jest tu i teraz a nie o tym co będzie albo nie będzie.
                            • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:07
                              > Ale nie łudź się, że będzie produkował coś nieopłacalnego.

Oczywiście, że nie. Jak stawka za ubezpieczenie wzrośnie tak, że nie będzie się opłacało ani podlewać ani ubezpieczać, to zmieni profil, jak mnóstwo innych farm przez nim.
                        • szmytka1 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:04
                          Dla ciebie, z książeczki Dla dzieci mojego przedszkolaka
        • aqua48 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 25.09.22, 13:18
          ciezka_cholera napisała:

> jak oni liczą te 900 do 2000l wody na kilogram pszenicy? To
          > jest literalnie woda zużyta przez te rośliny,

Gdyby to była tylko woda zużyta przez rośliny to hodowca kur musiałby osobiście iść na pole pszenicy skosić ją sierpem lub kosą, zebrać, wymłócić, zapakować w koszyk i sypać swoim kurkom...
          Jeśli to się jednak robi inaczej i hodowca kupuje pszenicę ładnie popakowaną w worki, to jednak ta woda jest potrzebna w produkcji do rozmaitych czynności o których zupełnie nie myślimy.
          • asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 25.09.22, 15:43
            > to jednak ta woda jest potrzebna w produkcji do rozmaitych czynności o których zupełnie nie myślimy.

No wlasnie pojecie wirtualnej wody jest trudne do pojecia dla przecietnego mysliciela.
            Te wszystkie zastraszajace liczby litrow, wanny wody czy minuty prysznica po to sa, zeby byl jakis parametr do porownania.
    • asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 17:33
      Oni to przeliczaja na trzy rodzaje wody:
      - zielona woda = deszczowa
      - niebieska woda = gruntowa
      - szara woda = czyli woda zuzyta do pozbycia sie zanieczyszczen spowodowanych przez produkcje tego przykladowego jajka.
      Najwiecej wody potrzebuje kawa i migdaly, zuzycie wody idzie w dziesiatki tysiecy litrow na kilogram.

No i dodac nalezy, ze te wyliczenia wyciagane sa globalnie nie lokalnie.
      • bigimax4 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 18:13
        Najwiecej wody potrzebuje kawa i migdaly, zuzycie wody idzie w dziesiatki tysiecy litrow na kilogram.

a tak dokladniej co sie dzieje z ta woda , znika w kosmosie ? ta krwiorzercza kawa pije setki litow na dzien ?
        • langsam Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 25.09.22, 16:33
          1. Jest przeznaczana pod hodowlę czegoś pożerającego więcej a nie mniej wody.
          2. Obraca się w jakiejś części w ścieki i zanieczyszczenia.
          3. Jeżeli produkujesz zużywając wodę, której w miejscu x jest mało, a wysyłasz produkt w miejsce, gdzie jest go więcej, to de facto subsydiujesz je własną wodą, której ci brakuje.

• asia_i_p Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 22:27
        Ale to jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, ile zużywasz kawy, a ile mięsa czy sera.
    • asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 18:11
      https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSvhdUy1EsMyLXJFgDF4LPqD_KtVwFc9RNbSQDF8FlSpOL70__EkDPAgJMQjIT3sYreCyc&usqp=CAU
    • melikles Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 19:05
      Dziś usłyszałam statement

Perełka pidżynu big_grin
    • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 22:02
      Ale litości, nie cała woda wypita przez kurę idzie w jajko. Gdyby tak było to człowiek w ogóle by nie musiał pic, bo nie znosi jajek. No chyba, ze kurę się traktuje jako zbędny i kosztowny dodatek do jajka.
      • balbina1710 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 22:16
        jednoraz0w0 napisał(a):

> Ale litości, nie cała woda wypita przez kurę idzie w jajko. Gdyby tak było to c
        > złowiek w ogóle by nie musiał pic, bo nie znosi jajek. No chyba, ze kurę się tr
        > aktuje jako zbędny i kosztowny dodatek do jajka.

To sie nadaje do watku "Co was ostatnio rozsmieszylo" big_grin big_grin big_grin Turlam sie... big_grin
    • szmytka1 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 22:09
      Malo wyobrazni uzylas. Ja tez mam kury. Nie wiem ile litrow na jajko, ale nie uwzglednilas calego lancucha. Zeby powstało ziarno ktoś musi zaorać pole, zasiac, opryskać, nawozić, potem skosić i tobie dostarczyć. Rodukcja opryskow, nawozow to tez zuzycie wody w procesie produkcyjnym, nie znam sie ale jest to prawdopodobne. Oprysk rozcienczasz z woda. Zboże żeby wyrosnac, potrzebuję wody. Jak karmiłaś pasza, to ona była w przetwórni zrobiona, żeby powstał granulat zapewne też użyli wody. Jajko z fermy to też woda użyta w procesienodkazania tych pomieszczeń.
      • taki-sobie-nick Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 22:35
        PotrzebujE.

Ale zboża nie podlewasz.
        • szmytka1 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 22:55
          Zdziwiłabyś się. Są rejony świata, gdzie zboże się podlewa. Wielkie monokultury wymagające nawadniania. A wojqndroga słodka woda deszczowa, ta co spadnie też jest przez produkcję zboża zużyta, rzeki zdegradowane prze to co spływa z pol.
        • aqua48 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 25.09.22, 13:21
          taki-sobie-nick napisała:

> PotrzebujE.
          >
          > Ale zboża nie podlewasz.

Ale myjesz maszyny które go zbierają, taśmy produkcyjne w młockarniach, pracownicy zużywają wodę, czyści się hale produkcyjne wodę zużywa również transport i dystrybujcja.
          • taki-sobie-nick Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 25.09.22, 22:29
            OK, OK, wierzę wam.

Ale niedługo nas tak zaszantażująm że będziemy jeść granulacik sojowy i popijać wodą. Oczywiście żadną tam oligoceńską, zwykłą kranówą.
            • szmytka1 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:08
              Jajek to ja myślę, że będziemy jeść mniej ale ze względu na koszty energii, a nienilosc wody. Kurczeta do inkubacjinpotrzebuja prądu, potem do ograniczenia pod promiennikiem tzw kwoka też prąd i wreszcie kury są stymulowane światłem, gdyż sztuczne przedłużanie doby wpływa na wydajność niesnosci. A ceny energii idą w kosmos.
              • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:44
                szmytka1 napisała:

> gdy
                > ż sztuczne przedłużanie doby wpływa na wydajność niesnosci.

skracanie
                • szmytka1 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:47
                  Miałam na myśli dnia, napisałam doby.
                  • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:47
                    a to tak
          • szmytka1 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:06
            Tu akurat połowicznie trafiłaś, nie myje się woda kombajnu itd. Czyści się ten sprzęt sprężonym powietrzem najczęściej. W kombajnie, w maszynach zostaję zawsze jakieś ziarno, unika się wody, żeby nie kiełkowało od kontaktu z wilgocią.
      • snajper55 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 19:06
        szmytka1 napisała:

> Malo wyobrazni uzylas. Ja tez mam kury. Nie wiem ile litrow na jajko, ale nie u
        > wzglednilas calego lancucha. Zeby powstało ziarno ktoś musi zaorać pole, zasiac
        > , opryskać, nawozić, potem skosić i tobie dostarczyć.

A tych wszystkich ludzi ktoś przecież karmi i ubiera, zużywając ogromne ilości wody. Oni się myją, zużywając mnóstwo wody i chodzą do toalety, gdzie bezrefleksyjnie używają spłuczki. To wszystko po to, aby kura zniosła jajko.

S.
        • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 27.09.22, 20:47
          > A tych wszystkich ludzi ktoś przecież karmi

jajkami. I koło się zamyka suspicious
    • nowaczek12345 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 22:58
      Policz sobie, ile wody wymaga ludzkie dziecko, do momentu usamodzielnienia. To są setki tysięcy litrów. Może to powinniśmy też ograniczyć?
      • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:00
        Właściwie najbardziej ekologicznie to byłoby się nie urodzićwink
        • balbina1710 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:04
          milva24 napisała:

> Właściwie najbardziej ekologicznie to byłoby się nie urodzićwink

Ano. Kury by odetchnely. I wody by im spokojnie wystarczylo... big_grin
    • rulsanka Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:00
      Kura przydomowa rzeczywiście zużywa mało wody. W ogóle przydomowa kura jest bardzo ekologiczna, zjada wiele resztek z przygotowywania posiłków, np. obierki marchwi, ziemniaków (po ugotowaniu), ogórka. Wszystkie nieco podwiędnięte warzywa. Czyli mniej się marnuje.
      Natomiast fermowa produkcja to typowy przemysł. Hodowla w klatkach jest bezściółkowa, zapewne oni muszą w jakiś sposób pozbywać się łajna, pewnie to wypłukują.
      Jeśli chodzi o mycie jajek, to w Polsce się tego nie praktykuje, zmniejsza to ich trwałość.
      • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:02
        A dlaczego obierki ziemniaków po ugotowaniu?
        • rulsanka Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:03
          A sama jesz gotowane ziemniaki, czy surowe? Surowy ziemniak jest szkodliwy.
          • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:06
            Ja nie kura. Się pytam bo że wsi jestem i obierki rzucało się surowe, kurom nic nie było po nich.
            • rulsanka Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:08
              Widocznie były bardzo wygłodniałe. Moje nie tkną surowych obierek. Z marchwi czy buraka tak, ale ziemniaki muszą być ugotowane.
              • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:11
                Chyba nie bardzo, łaziły po podwórku całym i grzebały, ziarno i te resztki dostawały osobno. Może gotowane są smaczniejsze?
                • rulsanka Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:13
                  Pewnie, że smaczniejsze smile
                  • milva24 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 23.09.22, 23:14
                    Dla ludzi to wiemwink widać dla kur też.
                    • majenkir Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 05:23
                      Raz moim ugotowałam obierki. A potem je musiałam zbierać, bo rozgrzebaly i zostawiły.
    • anorektycznazdzira Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 06:23
      Jak znam życie, to jakiś tytan intelektu policzył wyhodowanie roślin, które kura zje
    • suki-z-godzin Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 07:32
      Mam to tam, skąd wychodzi kurze jajko, podobnie jak wszystkie ostatnie wiadomosci majace na celu wzbudzic we mnie poczucie winy. Na sniadanie bedzie jajecznica z cebulą i pomidorami.
      • suki-z-godzin Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 08:09
        BTW, mowili ile wody idzie na podlewanie pol golfowych dla bogaczy?
        • kokosowy15 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 20:36
          Pola golfowe, a szczególnie ich podlewania tworzą miejsca pracy, głównie dla podlewaczy. Bez właścicieli tych pół okoliczny plebs byłby bezrobotny i albo konał by z głodu albo pobierał zasiłki pochodzące z ciężkiej pracy klasy średniej.
          • suki-z-godzin Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 14:16
            Mowisz, ze bogacze jeszcze nie wpadli na to, by zamontowac automatyczne zraszacze i codziennie na pola golfowe wychodzi grupa podlewaczy z konewkami?
            • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 15:01
              suki-z-godzin napisała:

> Mowisz, ze bogacze jeszcze nie wpadli na to, by zamontowac automatyczne zraszac
              > ze i codziennie na pola golfowe wychodzi grupa podlewaczy z konewkami?
              >
              I ręcznie podlewają dwa miliony galonów dziennie
            • asia.sthm Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 15:09
              suki-z-godzin napisała:

> Mowisz, ze bogacze jeszcze nie wpadli na to, by zamontowac automatyczne zraszac
              > ze i codziennie na pola golfowe wychodzi grupa podlewaczy z konewkami?

Tam gdzie jest akurat sucho juz sie pol nie podlewa. W tym roku na Saint Andrews Britisk Open na suchym jak pieprz grali. Jak z nieba nie pokropi to elita swiatowa nie marudzi.
              https://img.resized.co/breaking-news/eyJkYXRhIjoie1widXJsXCI6XCJodHRwczpcXFwvXFxcL2ltYWdlLmFzc2V0cy5wcmVzc2Fzc29jaWF0aW9uLmlvXFxcL3YyXFxcL2ltYWdlXFxcL3Byb2R1Y3Rpb25cXFwvMmMwYjIyYWY0ZGM0ZmU2ODk0YTA2NGVkNmY3Yjg4NTJZMjl1ZEdWdWRITmxZWEpqYUdGd2FTd3hOalUzT0RnNE1UTTJcXFwvMi42Nzg4MTkyMC5qcGc_dz02NDBcIixcIndpZHRoXCI6XCI2NDBcIixcImhlaWdodFwiOlwiNDI3XCIsXCJkZWZhdWx0XCI6XCJodHRwczpcXFwvXFxcL3d3dy5icmVha2luZ25ld3MuaWVcXFwvaW1hZ2VzXFxcL25vLWltYWdlLnBuZ1wiLFwib3B0aW9uc1wiOntcIm91dHB1dFwiOlwid2VicFwifX0iLCJoYXNoIjoiNzZmNTQ0NWYyM2JiMmIzM2E0MzZiMDlkN2ZhMTVlM2IyMzJlYjQ4YyJ9/the-open-2022-rory-mcilroy-makes-flying-start-at-st-andrews.jpg?w=640
      • majenkir Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 15:55
        suki-z-godzin napisała:
        Na sniadanie bedzie jajecznica z cebulą i pomidorami.

I awokado. Jak szaleć, to szaleć.
        • szmytka1 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 16:48
          Zapomniałaś dodać, że na oleju palmowym
          • suki-z-godzin Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 14:08
            A bylo awokado, a jakze, bardzo lubie. Na oleju kokosowym, nie ma to jak zapach sladu weglowego o poranku.
      • jednoraz0w0 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 24.09.22, 21:00
        Breaking news: kurze jajko nie wychodzi z kurzej dudy.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 12:05
      A ile wody potrzeba do wyprodukowania jednego człowieka?
      Powiedzmy, że rozmnażamy się w wieku 24 lat nie 13?
    • eriu Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 12:33
      Chodzi pewnie o kury upchnięte na półkach, które na siebie robią i nie biegają wolno. Pewnie muszą je od czasu do czasu polać wodą żeby było higienicznie. One często mają obcięte nogi i dzioby z tego co czytałam.
    • prawackie_trolliszcze Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 12:45
      Jak podliczysz deszczówkę padającą na podwórko, po którym chodza kury i padający na pole pszenicy, którą jedzą, to Ci sie zbilansuje. Przecież ta propaganda nie służy temu, żeby podać jakieś użyteczne dane, tylko po to, żeby zniechęcić do jedzenia jajek i stworzyc podglebie do wprowadzenia nowych podatków.
      • majenkir Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 14:57
        BTW, a ile wody idzie na te robale, co to nam każą jeść?
    • snajper55 Re: 200l wody na wyprodukowanie jednego jajka 26.09.22, 18:55
      ciezka_cholera napisała:

> Dziś usłyszałam statement, że tyle litrów wody wymaga wyprodukowanie jednego ja
      > jka. W radiu była audycja ekologiczna o oszczędzaniu wody, ja staram się być ja
      > k najbardziej eko i nie chcę tu nikogo wyszydzać... ale trochę mi się to nie kl
      > ei - tak zwyczajnie - matematycznie.

No dobrze, ale co sie z tą wodą dzieje? Znika z Ziemi? Tracimy ją bezpowrotnie?

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka