Dodaj do ulubionych

Klasowi rodzice - bez reakcji

23.09.22, 17:38
Jestem niestety w trojce klasowej. Zglosilam sie bo nikt nie chcial, pani blagalnym wzrokiem wypatrywala mojej zgody, wiec powiedzialam ok.
Zaluje po kolejnym tygodniu uzerania sie z ludzmi.
Mamy do zebrania klasowe - 3 wplaty na 18 osob.
Czuje sie jak komornik.
Czat klasowy na whatsappie / odzew dwoch osob.
Pani prosi o decyzje - podala pare wycieczek do wyboru, prosila o trzy wazne decyzje - zaakceptowanie dni wolnych, zgode na mini remont sali oraz wybor upominku na dzien chlopaka, bo chciala zrobic chlopcom niespodzianke.
Nie mam zadnego odzewu. Zrobilam nawet ankiete online zeby kliknac i zajelo to 4 sekundy. Nie.
Znam tych ludzi od lat, rozumiem ze to starsza klasa, ale ciagle sa to pewne zobowiazania.
Jest mi glupio przed panią, meczy mnie to. Babka ciagnie kilka etatow w roznych szkolach, ma male dziecko, domyslam sie ze nie ma wieczorami czasu na rozmowy, stad mialysmy zalatwiac sprawy miedzy soba. Niestety jako łacznik jestem bezużyteczna. Jednoczesnie jak sceduje ta funkcje na kogos kto ma to tak robic jak teraz niektorzy to nic nie bedzie zalatwione. Nawet kwiatek na dzien nauczyciela ( na to tez nie mam kasy, bo powinni wplacic klasowe i pobralabym z tych srodkow).

Co robic drogie brawo? Jak postepowac?
Pozostala dwojka z trójki nie robi tez za wiele. Zglaszalam problem uwazaja ze trudno, nikogo sie nie zmusi.
Tylko ja musze cos zrobic.. Ludzie fajni, znamy sie od lat. Normalni, tak zawsze myslalam…
Obserwuj wątek
    • borsuczyca.klusek Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 17:43
      Po pierwsze i najważniejsze ustalić priorytety i wywalić z grafika takie totalne pierdoły jak upominki na dzień chłopaka.
      Wycieczki jak widać też można odpuścić. Wszystkim od razu ulży.
      • magata.d Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:15
        borsuczyca.klusek napisała:

> Po pierwsze i najważniejsze ustalić priorytety i wywalić z grafika takie totaln
        > e pierdoły jak upominki na dzień chłopaka.
        > Wycieczki jak widać też można odpuścić. Wszystkim od razu ulży.
        >
        Dokładnie.
        • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:17
          dzieci chcą jechać. mówiły to wychowawczyni.
          bardzo chcą. nie widzę powodu by je karać.
          • zosia_1 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:22
            Niech dzieci rozmawiają z rodzicami i ich męczą
          • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:26
            zuzanna_a napisała:

> dzieci chcą jechać. mówiły to wychowawczyni.
            > bardzo chcą. nie widzę powodu by je karać.

Dlaczego szkola nie organizuje wycieczki? Miejsce x, koszt xx , data xxx i wystarczy? Dlaczego rodzice zajmuja sie takimi rzeczami?
          • hanusinamama Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:21
            No ale skoro rodzicom nie zależy to co zrobisz?
        • runny.babbit Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:27
          Dzieci jednak chcą jechać. Pewnie też chciałyby świętować dzień chlopaka, mikołajki, wyjść gdzieś poza mury szkoły.
          • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:29
            oczywiście że chcą.
          • panna.nasturcja Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:42
            Więc niech dzieci świętują dzień chłopaka. Skoro są razem w klasie kilka lat to nie są pierwszaki. Więc niech dziewczyny wymyślą co chcę zrobić na dzień chłopaka i ewentualnie poproszą wychowawczynię o pomoc, a nie rodzice zbiorą pieniądze, trójka klasowa kupi, pani rozda. Listości!
            • magdallenac Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 22:51
              Mnie to też rozśmieszyło. Pani chciała zrobić niespodziankę chłopakom na Dzień Chłopaka, rodzice się składają i kupują prezenty😀.Może by tak wrócić do starych, dobrych zwyczajów z naszych czasów? Mikołajki, ustalamy kwotę do 30 zł, losujemy pomiędzy sobą i kupujemy sobie nawzajem prezenty. Można zastosować w każde dowolne święto. Dajcież się tym dzieciom trochę wykazać, a jak im się nie chce to nie ma sensu tych wszystkich dni obchodzić.
          • borsuczyca.klusek Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 22:17
            Już widzę jak dzieci w starszej klasie chcą świętować dzień chłopaka, no błagam 🙄
            • madame_edith Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 22:54
              Chcą chcą, u mojej córki w 8 klasie dziewczyny kombinują czym obdarować chłopców jak najbardziej.
              • borsuczyca.klusek Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 22:59
                I chłopaki już na pewno przebierają nogami by dostać jakiś plastikowy badziew z hurtowni za 10zł 🙄
                • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 23:04
                  Dlaczego plastikowy badziew? U młodego w zeszłym roku były jakieś skarpety z różnymi motywami. Wcześniej wyście na pizzę. Wszyscy byli zadowoleni.
                • magdallenac Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 23:12
                  U nas nie ma dnia chłopaka, ale podoba mi się jak młodzież świętuje walentynki. Robią sobie naprawdę pomysłowe kartki, plakaty, fotoksiążki i dołączają małe paczuszki z gumami do żucia i jakimiś drobnymi słodyczami. Ani nauczyciele, ani tym bardziej rodzice nie pomagają im w organizacji. Obdarzają się nie tylko pary, ale też przyjaciele, znajomi, zawsze też coś organizują dla nauczycieli. Okazuje się, że te Walentynki w Stanach, to nie święto zakochanych, ale raczej połączony dzień kobiet, dzień chłopaka i jeszcze do tego dzień nauczyciela, taki dzień okazywania sympatii. Jak komuś się wiecznie nie chce, to w kolejnym roku zostaje pominięty i nic nie dostaje.
    • ichi51e Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 17:46
      Widocznie nikomu nie zależy. Zgłosić pani brak zainteresowania i tyle. Nie będzie atrakcji to może się obudza
    • misiamama Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 17:51
      Dość dziwne jak dla mnie, ale jeśli masz na whatsappie całą klasę, to przyjmij że brak odpowiedzi oznacza brak zgody. I tak, jeśli masz odzew od dwóch osób, to przyjmujesz że 16 jest przeciw. i tak uwalasz każdy kolejny projekt, ponieważ jak widać ludziom te projekty nie odpowiadają. Nie ma środków - nie ma żadnych wspólnych przedsięwzięć, w tym, kwiatków na dzień nauczyciela, wycieczek, kina itp. Odpuść.
      • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:08
        to nie są pytania tak /nie
        tylko np. które spośród trzech dni wolnych lub która z dwóch propozycji wycieczek ma zostać wybrana.
        co więcej - z tego co dziecko mówi uczniowie bardzo chcą jechać, nie rozumiem czemu mają siedzieć rok w szkole bez niczego przez rodziców. nie musze chyba dodawać, że mojego dziecka też mi w tym szkoda. no i czesc zapłaciła - np. klasowe. mają finansować resztę? mam na kwiatku zawiesić kartkę - od "basi, janka i krzysia. reszta nie płaciła?"
        probuje znalezc rozwiązanie
        • taje Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:26
          Ja bym w takim razie wybrała opcję, która moim zdaniem jest najlepsza, uargumentował wybór i poprosiła rodziców o BRAK SPRZECIWU do określonego dnia. Jeżeli większość się nie sprzeciwi albo większość nie napisze, że nie chce żadnej wycieczki to wycieczka wybrana, voila!
          • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:31
            o. i to jest pomysł.
            dzięki.
            • buldog2 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:27
              Pomysł bardzo ryzykowny. Co zrobisz, jeśli po podpisaniu przez Ciebie umów pieniędzy na wycieczkę, dzień chłopak itd., będzie za mało albo nie będzie wcale?
          • magia Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:19
            dokładnie tak to się robi,
            propozycja wyciecKi i pytanie kto przeciw.
            Brak sprzeciwu czyli wszyscy za smile
          • buldog2 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:24
            Byłoby, gdyby oznaczało to odpowiednie wpłaty. A nie oznacza.
        • sueellen Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:27
          To Pani powinna powiedzieć dzieciom: dzieci kochane. Zapytaliśmy waszych rodziców która wycieczkę wybrać, odpowiedziało dwoje. Jeśli chcecie jechać, proszę przypomnijcie rodzicom by odezwały się do pani Kowalskiej.
        • alewcale Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:05
          Temu, że rodzice jak zwykle mają oczekiwania. No i najlepiej, żeby dziecko było obsłużone od a do z cudzym kosztem. Nie chcą płacić to nie. Odpuścić i nauczycielce będzie lżej, bo nie będzie odpowiadać za cudze dzieci poza godzinami tablicowymi. Jak widać ta pani ma co robić i i tak mało prawdopodobne, że wciśnie wycieczkę w te kilka miejsc pracy.
        • eriu Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:38
          Jak uczniowie zaczną zarabiać na te wycieczki to sobie będą jeździć jak będą chcieli. Przecież jak dzieci zapytasz czy chcą to one zawsze będą chciały. To nie jest odpowiedzialne w takich czasach rzucać najpierw temat dzieciom i rozbudzać ich nadzieje. Są ciężkie czasy. Wszystko drożeje. Może ludzie nie chcą wprost napisać, że ich nie stać na te wycieczki i ignorują temat.
          • aleksandra.anna8 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:49
            Dokładnie tak jest! I jeszcze prezenty na dzien chlopaka. Bez przesady! Dzien chlopaka??? Może jeszcze loda?
            • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 14:14
              własnie napisałaś na forum, że dzieci podstawówkowe mają robić sobie loda?
              poj... ebało cię do reszty?
              więc tak, co roku dziewczyny dostają coś na dzień kobiet. a chłopcy na dzien chłopaka.
      • volta2 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:27
        ja nie jestem w trójce i nigdy nie byłam ale dla mnie po to jest trójka by podejmować decyzje, po to została wybrana.
        państwo rodzice klasy bombelkowej informuję, że na dzień chłopaka kupujemy to i sio i czekam na wpłaty do x dnia.

jakby rodzice chcieli się zajmować dyskusjami to byś nie musiała się zgłaszać na błagalny wzrok, więc po to scedowali to na ciebie, byś radziła, organizowała i kupowała dostarczając soczki do szkoły. oni chcą wpłacić(miejmy nadzieję, że chociaż tyle) składkę i mieć spokój.
        • sueellen Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:29
          Też tak myślę. Trójka decyduje. Robi listę imprez, wycieczek wraz z kosztorysem i przedstawia rodzicom. Tyle.
          • misiamama Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 21:31
            Zabraknie pieniędzy. Jak ma decydować o wycieczce, skoro nikt nawet nie wpłacił tej stówki czy dwóch klasowego? Gdyby rodzice zrzucili się pierwszego dnia i powiedzieli że trójka ma w granicach budżetu decydować - OK. Ale jeśli rodzice nie płacą nawet składki na kwiatek dla nauczyciela?
        • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:31
          no nie chcą.
          nie płącą.
          dwa - potrzebuje decyzji. czy idą do teatru czy do parku linowego.
          jak kasia ma lęk wysokości to nie chce potem słuchac, że dziecko nieszczęsliwe.
          poza tym wychowawca prosił o decyzje rodziców.
          a decyzji nie ma, w tym dni wolne - przecież chodzi o urlop.

mam w dudzie jaki kolor kwiatka kupimy, nikogo tym nie bede meczyć, po to jest trójka by to robić. ale nie mam feedbacku na podstawowe sprawy.
          no i niewiele wpłat.
          i nie, nie chodzi raczej o kase. przynajmniej jak stary podjeżdzą teslą pod szkołę zakładam, że 100 zł ma.
          • volta2 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:53
            nie, to ty w trójce decydujesz czy idą do parku czy do teatru, rozumiesz, że po to cię wybrali? oczywiście miło jak zapytasz, jeszcze milej jak odpowiedzą, ale to twoja działka

u nas funkcjonuje system zbiórki 100 zł na wszystko, co się nawinie po drodze, jak do czerwca zabraknie to ogłaszamy drugą zbiórkę. jeszcze nie zabrakło, ale to LO więc imprez jest bardzo mało.
            dostajemy od trójki ifno we wrześniu zę jest zbiórka i potem pani skarbnik pisze, że dzieci idą tu i tam i ona płaci z klasowych, do wyczerpania zapasów. gdzie idą ustala wychowawczyni w porozumieniu z trójką a nie trójka w porozumieniu z rodzicami.
            co do drogich wycieczek, to propozycja idzie ze szkoły, bo mają sprawdzone firmy i klepiemy albo nie, z uwagi na koszty tu odbywa się wycieczka

z innej strony, pisałam, że u nas rodzice nadaktywni dyskusyjnie, choć to LO, whatssapp już się grzeje od paru dni czy miody czy czekoladki i kawa. a może to i to? chcą, niech dyskutująsmile ja się nie udzielam, bo mi to lata co pani dostanie, niech dostanie po prostu.
      • woman_in_love Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 22:56
        to przyjmij że brak odpowiedzi oznacza brak zgody.

Wręcz przeciwnie: brak sprzeciwu oznacza ZGODĘ. Trójka jest jak rząd: rządzi i decyduje za resztę. A reszta niech dalej nie chodzi na wybory. Jeżeli chodzi o kasę, to bombelki mają być komornikiem a nie ty.
      • solarpowerprincess Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 08:00
        U nas brak reakcji to zgoda.
    • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 17:52
      😃 nigdy nie zrozumiem tych komitetow rodzicielskich, zbierania, zebrania itd. 😀
      • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:09
        no to fajnie, ale to istnieje.
        • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:21
          Widac jak dziala 😀
          • hanusinamama Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:23
            Tak wiemy w UKeju jest inaczej, o niebo lepiej. My to wiemy ale co ciekawe ty chyba nadal nie wiesz...To ja ci powiem. Jest lepiej. Nie dziekuj
            • panna.nasturcja Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:46
              Ale akurat tutaj ona ma rację. Ten system jest bez sensu a działa, bo rodzice go podtrzymują.
              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 08:00
                panna.nasturcja napisał(a):

> Ale akurat tutaj ona ma rację. Ten system jest bez sensu a działa, bo rodzice g
                > o podtrzymują.

Widac ze nie wszyscy maja ochote.
              • ichi51e Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:04
                a kto ma podtrzymywać jak nie rodzice? Komitet rodzicielski to się przecież nazywa.
                • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:25
                  Rada rodziców, jeśli już.😉
            • karpie_gdyjem Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 20:02
              No przeca w Jukeju prawie każda szkoła ma PTA (coś jak trójka klasowa, ale na szkołę) i zbieranie pieniędzy na dołożenie do wyjazdów, ekstra zakupów etc. to norma. Tyle że nie ma obowiązkowych składek (przynajmniej ja nie słyszałam), ale są co i rusz różne różności, z których dochód idzie na ten cel, organizowane przez rodziców. Dyskoteki szkolne, popołudnia filmowe, bingo, szkolne festyny, dni bez mundurka...
              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 07:59
                PTA to nie jest cos jak troika klasowa, to nie jest nawet podobne. Nie kazda szkola ma PTA, wiekszosc nie ma. Szkoly podstawowe nie przeksztalcone (jeszcze) w academie moze maja ale ich rola jest zupelnie inna. Widac ze nie masz pojecia jak to dziala.
                • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 08:09
                  Zupełnie inna, czyli jaka? Co robi taka PTA?
                  • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 08:43
                    little_fish napisała:

> Zupełnie inna, czyli jaka? Co robi taka PTA?

PTA (jesli jest w szkole, bi w wielu nie ma) to grupa skladajaca sie z trzech osob - Chair, Secretary and Treasurer oraz wolontariuszy. Rola jest fundraising poprzez np sprzedaz roslin, dressing up kostiumow, zbieranie konkretnych rzeczy ma recycling i sprzedaz, organizowanie tematycznych parties/festynow ze sprzedaza raffles itd. Jesli PTA przekroczy okreslona sume zebranych w roku pieniedzy to musi zostac zarejestrowana jako charity. Takie grupy maja tez planning team, przedstawicieli z grona nauczycieli w szkole oraz dyrektora.
                    Jest to wiec zupelnie co innego.
                    • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 08:54
                      Hmmm, rada rodziców w szkołach moich i moich dzieci właśnie tym się zajmuje. Między innymi. Bo oprócz tego uchwala i opiniuje różne rzeczy np program wychowawczy czy właśnie dni dyrektorskie. Więc trudno powiedzieć, że jest to coś "zupełnie innego"
                      Po prostu w wielu szkołach/klasach rola tej nieszczęsnej "trójki klasowej" została sprowadzona do zbiórek pieniędzy od rodziców i różnego rodzaju zakupów.
                      • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 08:59
                        Rozumiesz ze PTA nie uchwalaja ani opiniuja prgramow wychowawczych ani zadnych dni dyrektorskich. I owszem, jest to cos zupelnie innego bo te nieszczesne trojki klasowe w pl nie zajmuja sie niczym innym jak prezentami na dzien chlopaka, wycieczkami itp ale z kasy ktora wplaca rodzice.
                        To nie jest fundraising taki jak podalam przyklady. Poza tym PTA nie funkcjonuja w kazdej szkole, w wielu ich nie ma. Glownie faith schools maja PTA bo ze sa nieco inaczej finansowane i na nieco innych zasadach funkcjonuja.
                        • ichi51e Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:07
                          zbieraja pieniądze? zbieraja. To jest to samo tylko używa innych metod - w pl idą na łatwiznę po prostu. Trójka klasowa zastępca przewodniczący skarbnik.
                          • ichi51e Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:08
                            "Komitet rodzicielski dysponuje własnym funduszem, tworzonym w drodze dobrowolnych składek członków, zasiłków zewnętrznych, wpłat sponsorów, bądź dochodów z działalności własnej (kiermaszy, imprez i innych)[3]."
                          • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:25
                            ichi51e napisała:

> zbieraja pieniądze? zbieraja. To jest to samo tylko używa innych metod - w pl i
                            > dą na łatwiznę po prostu. Trójka klasowa zastępca przewodniczący skarbnik.
                            >

Ida na latwizne wlasnie czyli opieraja sie na skladkach od rodzicow.
                        • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:24
                          Ale te nieszczęsne trójki klasowe, to formalnie jest rada rodziców, która w założeniu ma zupełnie inną rolę niż zbieranie od rodziców pieniędzy na prezenty na dzień chłopaka. Po prostu w niektórych szkołach ich rola została zdewaluowana i sprowadzona do takich pierdół.
                          • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:31
                            Te pierdoly nie zostaly narzucone a stworzone przez rodzicow wlasnie. Mam syna w ostatniej klasie szkoly, corke na studiach i nigdy nie placilam zadnych skladek. Do szkoly podstawowej moje dzieci chodzily akurat katolickiej (one tez nie dzialaja jak te w pl) i tam nie bylo PTA a szkola organizowala fundraising np sprzedaz wypiekow, festyny z raffles itp.
                            • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:39
                              No więc cały czas ci piszę, że takie jest właśnie założenie. Szkoła w której pracuję i szkoły moich dzieci organizują festyny, kiermasze, zabawy karnawałowe/andrzejkowe. Oczywiście oprócz tego rodzice mogą dokonać dobrowolnej wpłaty na radę rodziców. Nie są to klasowe pieniądze zbierane na mikołajki czy prezenty dla nauczycieli!
                              Ale ponieważ w wielu szkołach/klasach rodzice i nauczyciele doszli do wniosku że chcą mieć klasowe fundusze na różne okazje, to zaczęli je między sobą zbierać. Zajęła się tym najczęściej klasowa rada rodziców i w niektórych miejscach już tylko tym się zajmują. Czy potrzebnie? Pojęcia nie mam. To już decyzja tych konkretnych rodziców - problem polega na tym że wielu rodziców w szkołach przybiera rolę milczących kamieni...
                              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:50
                                A ja ci pisze ze PTA u mnie nie dzialaja tak jak rady rodzicow w polskich szkolach. W wielu szkolach u mnie jesli nie w wiekszosci ich nawet nie ma. Nie ma zadnych trojek klasowych, skladek itp. Szkoly organizuja np non uniform day, czesto tematyczny np przebranie sie za postac z ksiazki gdy jest book day, wtedy uczniowie I staff sa proszeni o przyniesienie £1, inna taka okazja to Christmas jumper day. W szkolach podstawowych organizowane sa Christmas parties albo school disco i wtedy rodzice sa proszeni o przyniesienie jedzenia (jest podana lista ale nie trzeba sie jej trzymac scisle). Latem czyli w lipcu najczesciej przed zakonczeniem szkoly w niektorych sa festyny rodzinne czasem community day w ktorym pobliskie szkoly moga wziac udzial.
                                • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:56
                                  A ja ci piszę, że zbieranie składek przez trójkę klasową, to nie jest rola rady rodziców.
                                  • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:10
                                    little_fish napisała:

> A ja ci piszę, że zbieranie składek przez trójkę klasową, to nie jest rola rady
                                    > rodziców.

Zadania rady rodzicow

SEKCJE

Переклади на українську

Zadania rady rodziców w szkole
                                    Krzysztof Lodziński
                                    Data dodania: 26.07.2007

Ustawa z dnia 11 kwietnia 2007 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 80, poz. 542) wprowadziła istotne zmiany w zadaniach rad rodziców funkcjonujących w szkołach i placówkach. Przede wszystkim nowe przepisy wprowadzają od 1 września 2007 roku obligatoryjność ich funkcjonowania w szkołach i placówkach. Obecnie w ustawie z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) był zapis, że w szkole i placówce może działać rada rodziców. Do dnia 23 czerwca 2007 roku dotychczasowe organy będące reprezentacją rodziców uczniów szkoły lub placówki, a w przypadku braku takiego organu w szkole lub w placówce rada pedagogiczna szkoły lub placówki, miały obowiązek uchwalenia szczegółowego trybu przeprowadzenia pierwszych wyborów do nowej rady rodziców szkoły lub placówki. W przykładowym regulaminie działania rady rodziców, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego komentarza, szczegółowy tryb przeprowadzenia wyborów do nowej rady rodziców szkoły lub placówki został już uwzględniony. Wybory do nowych rad rodziców powinny być przeprowadzone do dnia 31 października 2007 roku Dotychczasowe organy będące reprezentacją rodziców uczniów szkoły lub placówki wykonują zadania rady rodziców do czasu wyboru nowych rad rodziców, nie dłużej jednak niż do dnia 31 października 2007 roku.
                                    Podziel się artykułem:
                                    Dodaj do ulubionych

W szkołach i placówkach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. Należy jednak pamiętać, że minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, a w przypadku szkół i placówek artystycznych minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, określą, w drodze rozporządzenia, rodzaje szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców, uwzględniając organizację szkoły lub placówki lub brak możliwości bezpośredniego uczestniczenia w ich działalności reprezentacji rodziców.

Według nowych przepisów w skład rad rodziców wchodzą:
                                    w szkołach - po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału
                                    w placówkach - co najmniej 7 przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców wychowanków danej placówki
                                    w szkołach artystycznych - co najmniej 7 przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danej szkoły.
                                    Wybory
                                    W szkołach wybory do rad oddziałowych przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Wybory należy przeprowadzić w głosowaniu tajnym. W wyborach do rad oddziałowych, jednego ucznia może reprezentować tylko jeden rodzic. Szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych oraz przedstawiciela rodziców z danego oddziału do rady rodziców musi zostać określony w regulaminie działalności rady rodziców. Ponadto w regulaminie działalności rady rodziców musi zostać określona wewnętrzna struktura i tryb pracy rady rodziców oraz zasady wydatkowania zgromadzonych przez nią funduszy. Przedstawiony przykładowy regulamin działania rady rodziców, będący załącznikiem do niniejszego komentarza także uwzględnia powyższe wymagania.

Ponadto znowelizowane przepisy w ww. ustawie o systemie oświaty wprowadzają nowe zadania i kompetencje rad rodziców, które również w przykładowym regulaminie działania rady rodziców zostały uwzględnione.

Zadania i obowiązki rady rodziców
                                    Rada rodziców praktycznie może występować z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły. Z wnioskami i opiniami może występować do dyrektora szkoły, rady szkoły, samorządu uczniowskiego, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.
                                    Rada rodziców opiniuje przedstawiony przez radę pedagogiczną odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników. Ponadto w uzasadnionych przypadkach rada rodziców może wystąpić do rady pedagogicznej o dokonanie zmian odpowiednio w zestawie programów wychowania przedszkolnego, szkolnym zestawie programów nauczania lub szkolnym zestawie podręczników, z tym że zmiana w tych zestawach nie może nastąpić w trakcie roku szkolnego.
                                    Rada rodziców opiniuje program i harmonogram poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły.
                                    Rada rodziców wyraża pisemną opinię o pracy nauczyciela przed sporządzeniem przez dyrektora szkoły oceny dorobku zawodowego. Swoją opinię powinna przedstawić w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Jednak nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania.
                                    W przypadku szkół podstawowych i gimnazjów rada rodziców w porozumieniu z dyrektorem szkoły określa wzór obowiązującego na terenie szkoły jednolitego stroju dla uczniów. Natomiast w przypadku szkół ponadgimnazjalnych rada rodziców opiniuje wprowadzenie przez dyrektora szkoły obowiązku noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju.
                                    Ponadto rada rodziców w porozumieniu z dyrektorem szkoły określa sytuacje, w których przebywanie ucznia na terenie szkoły nie wymaga noszenia przez niego jednolitego stroju ze względu na szczególną organizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w określonym dniu lub dniach.
                                    Rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną uchwala program wychowawczy szkoły obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowane przez nauczycieli. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczego, program ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą. Program wychowawczy ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną. W szkołach dla dorosłych, nie uchwala się programu wychowawczego. Natomiast w szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne oraz w szkołach i placówkach niepublicznych program wychowawczy ustala organ wskazany w statucie szkoły lub placówki.
                                    Rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną uchwala program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu profilaktyki, program ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą. Program profilaktyki ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną. Należy jednak pamiętać, że w szkołach artystycznych, w których nie prowadzi się kształcenia ogólnego oraz w szkołach dla dorosłych, nie uchwala się programu profilaktyki. Natomiast w szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne oraz w szkołach i placówkach niepublicznych program profilaktyki ustala organ wskazany w statucie szkoły lub placówki.
                                    Rada rodziców na wniosek dyrektora szkoły opiniuje podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie lub inną organizację, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, wymaga uzyskan
                                    • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:22
                                      No. I gdzie tam masz, w zadaniach rady rodziców zbiórki klasowych pieniędzy na mikołajki?
                                      To są zdefiniowane finansowe zadania
                                      ") Gromadzenie środków finansowych
                                      Środki mogą być gromadzone przez radę rodziców w oparciu o:

a) dobrowolne składki.

Rada nie może jednak w żadnym przypadku ustalać jakichkolwiek obligatoryjnych opłat, ani dla rodziców, ani innych osób (podmiotów) działających wokół szkoły. Może natomiast podejmować wszelkie działania zachęcające do wpłat. Niebagatelne znaczenie w takiej sytuacji ma wskazanie celu i argumentowanie zasadności jego realizacji.

b) inne źródła.

Ustawa nie definiuje bliżej tego zapisu. Przyjmuje się, że mogą to być wszelkie inicjatywy podejmowane przez rodziców wokół szkoły jak np. kiermasze, aukcje, sprzedaż wytworzonych produktów przez rodziców, darowizny dla szkoły z przeznaczeniem na fundusz rady rodziców itp."
                                      Żądanie wpłat na dzień chłopaka nijak nie mieści się w działalności RR, podobnie jak zakup kwiatków na dzień nauczyciela
                                      • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:25
                                        I tak, RR ma więcej kompetencji niż angielskie PTA. Część się pokrywa - jak choćby to zbieranie środków poprzez organizację kiermaszy czy innych imprez.
                                        Ale to, co jest dyskutowane w tym wątku nie jest zadaniem RR. To są jakieś oddolne inicjatywy rodziców lub nauczycieli, których nikt w porę nie powstrzymał. Mogę się tylko domyślać dlaczego.
                                      • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:26
                                        No wiec wlasnie, moze to jest ostatni punkt z calej reszty listy rzeczy ktorych PTA w ogole nie robia. Tak wiec zadania sa zupelnie inne rady rodzicow i PTA a trojki klasowe nie istnieja u mnie w szkolach. Koniec dyskusji dla mnie.
                                        • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:30
                                          Ma mniejsze, nie inne.
                                          Trójki klasowe w polskich szkołach też oficjalnie nie istnieją 😁.
                                          • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:34
                                            little_fish napisała:

> Ma mniejsze, nie inne.

Ma zupelnie inne. PTA w wiekszosci szkol nawet nie ostnieja a w tych w ktorych istnieja ich rola jest fundraising a nie moze ze skladek rodzicow lub innych zrodel.
                                            PTA po przekroczeniu okreslonej kwoty zebranej musza tez zarejestrowac sie jako charities. Takze to sa zupelnie inne role.

• little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:45
                                              Role podobne - zbieranie środków. Sposób inny
                                              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 11:09
                                                little_fish napisała:

> Role podobne - zbieranie środków. Sposób inny

Ostatni punkt z bardzo dlugiej listy i moze

Tak, zdecydowanie podobne role 😃
    • brubba Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 17:54
      To odzwierciedla stosunek ludzi do rodzimego szkolnictwa. Jak najdalej od tematu, atmosfery, itp.
      • joana012 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:00
        Poinformować na whatssappie rodziców że w związku z brakiem wpłat nie będzie upominków czy innych atrakcji w tym roku. Można się bez tego obyć. Na dzień chłopaka gry i zabawy a na andrzejki każdy przynosi sobie napój. Na co jeszcze te pieniądze potrzebne?
        • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:11
          sporo rzeczy. w tym wyjścia. w innych klasach dzieci mają terminarze nabite atrakcjami, kina, teatry, wyjścia, centrum nauki, upominki. nawet jak trzeba kupić cyrkle albo jakieś specjalne coś - przewodnicząca zamawia z klasowych, nie ma kosztów wysyłki, dostarcza do klasy i wszyscy zadowoleni. jakoś gdzieś indziej to funkcjonuje.
          poza tym nie chce zeby mój dzieciak czy dzieci osób które płacą/ odzywają się - dostawały za innych po uszach.
          • jeziorowa Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:21
            Wyjścia/atrakcje płatne to zbiórki celowe. Cyrkle i inne drobiazgi każdy ma lub jak nie to kupi w markecie/ papierniku. Upominki i inne pierdoluty mnożone w nieskończoność to zmora zagracania przestrzeni i niszczenia środowiska. Zbiórka pieniędzy klasowych jest tylko na kwiatki z okazji czegostam, wodę i sok na imprezie jakiejśtam itd, więc jest nieduża (3-8 zł razy 10 miesięcy) i nikogo tak naprawdę nie obchodzi ile soku a ile kwiatków, więc po co tu gadać. Jeśli za tzw klasowe maja być kupowane pomoce naukowe, prezenty, finansowane wycieczki, wyjścia i atrakcje czy nawet remont! to rozumiem, że rozmawiamy o tysiącach złotych za każde dziecko. W takiej sytuacji należy się tylko cieszyć, że rodzice temat olali a nie skomentowali.
            • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:28
              Jeśli za tzw klasowe maja być kupowane pomoce naukowe, prezenty, finansowane wycieczki, wyjścia i atrakcje czy nawet remont! to rozumiem, że rozmawiamy o tysiącach złotych za każde dziecko.

pogięło cię ? big_grin
              klasowe to 100 zl na rok. ani grosza więcej. w tym jest parę wyjść, atrakcje, małe pomoce naukowe.
              remont - wymagał zgody i opinii, bo zmieniał się układ ławek i nie każdemu mogło to odpowiadać. finansuje szkoła.
              poza tym pisze chyba wyraźnie że potrzeba opinii, w tym np wyboru miejsca na wycieczke czy dnia wolnego. nie ma ani kasy, ani opinii.
              nie twórz opowieści która rodzi się w twojej głowie, bo ja nic takiego nie pisałam.
              • sueellen Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:32
                No to co za problem? Każdy wpłaca 100 a trójka klasowa robi plan na co to wyda i rodzicom przedstawia budżet do wglądu by wiedzieli na co ta kasa poszła..
                • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:37
                  jezzuuu. wpłaciło parę osób. wlasnie nie płaca. i uprzedzając pytania nie, nie mają braków finansowych smile
                  jakby wpłacili byłabym bardzo zadowolona a jak pisałam, czuje się jak komornik.
                  • jeziorowa Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:49
                    A czytają tego czata? Jest jakiś podgląd? Z rozmów z innymi rodzicami prowadzonymi przez lata wynika, że na czaty klasowe w zasadzie nikt nie zagląda. Informacja w librusie (w zasadzie wszyscy regularnie sprawdzają) typu do 26 września proszę wypłacić ileśtam na to i tamto na konto numer dotrze do wszystkich i odniesie skutek. W klasach moich dzieci tak są ogłaszane wszystkie zbiórki celowe, które trwają 2-3 dni (w przypadku kilkudniowych drogich wycieczek zbiórki ogłaszane są minimum 6-7 tygodni wcześniej). Rzadko zdarza się, że ktoś nie zapłaci.
                  • alewcale Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:10
                    Uznali pewnie, że może będzie wojna, więc po co ryzykować. Ja bym zwróciła tym, co wpłacili i poinformowała wszystkich, że temat zamknięty w związku z takim rozwojem sytuacji. W sumie i tak polskie bombelki są do przodu, bo nikt nie torturuje im krewnych, ojcowie nie walczą na froncie a żeby pochować zmarłych nie trzeba płacić horrendalnych łapówek jak obecnie w Mariupolu okupantowi.
                    • panna.nasturcja Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:51
                      To jest jakaś chora szkoła.
                      O remoncie nie decydują rodzice, o dniach wolnych decyduje dyrektor szkoły, cyrkiel każdy kupuje sam wedle gustu i możliwości finansowych.
                • ichi51e Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 20:01
                  a jak ktoś już ma cyrkiel to mu oddadzą?
              • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:45
                Serio szkoła pyta rodziców czy może wyremontować salę? I zamiast w wakacje będzie to robić teraz, w roku szkolnym?
                • panna.nasturcja Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:52
                  Prawda?
              • 3-mamuska Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 20:01
                remont - wymagał zgody i opinii, bo zmieniał się układ ławek i nie każdemu mogło to odpowiadać.

Serio ustawienie ławek ma kazdemu nie odpowiadać i co będziecie latać po kasie z ławkami żeby każdemu się podobało?

Kuriozalne.

Co to składki pogadać z dziećmi ze jak nie wpłaca rodzice to nie będzie wyjść i atrakcji.
                A poza tym wydaje mi się ze miesiąc wrzesień jest finansowo ciężki dla rodziców.
          • kurt.wallander Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:30
            Absolutnie nie zbierać ogólnej składki, z której mają byc finansowane różne wyjścia. Na każde wyjście zbiórka przed, do rąk nauczycielki. Rodzice nie wpłacą, nie ma wyjścia.
            • elenelda Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:53
              kurt.wallander napisała:

> Absolutnie nie zbierać ogólnej składki, z której mają byc finansowane różne wyj
              > ścia. Na każde wyjście zbiórka przed, do rąk nauczycielki. Rodzice nie wpłacą,
              > nie ma wyjścia.

Amen
            • volta2 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:56
              nie, zdecydowanie nie
              są pieniądze ze składki, idą wszyscy i już. poza chorymi. ale wpłata też od wszystkich
        • panna.nasturcja Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:49
          Ale andrzejki to powinny być wrózby i zabawy a nie upominki, dzień chłopaka to powinno być coś, co dziewczyny zrobią dla kolegów, może ciasto upieką, może przedstawienie (zależy która to klasa), prezent dla pani na dzień nauczyciela powinny zrobić dzieci.
          Organizowanie tego wszystkiego przez rodziców i kupowanie masy śmieciowych prezentów dzieciom oraz wątpliwych etycznie upominków dla nauczycieli jest chore.
          • volta2 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 20:06
            wyjaśnij w jaki sposób paczka herbaty czy słoiczek miodu jest wątpliwy etycznie? bo od lat obserwuję, że takie rzeczy się kupuje na dzień nauczyciela. nawet kwiatki to raczej rzadkość
            • taje Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 20:09
              Ba, tu gdzie mieszkam często kupuje się butelkę szampana nauczycielowi, to dopiero zboczeństwo…
    • jeziorowa Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 17:57
      Piszesz do wszystkich: zbieram do 30 września po 100 zł składki klasowej, która będzie przeznaczona na potrzeby dzieci. Dzieci rodziców, którzy nie wpłacą, nie będą brać udziału w wydarzeniach klasowych. I trzymasz się tego konsekwentnie. Jeżeli wpłaci naprawdę mało osób to oddajesz im pieniądze i puszczasz maila, że wydarzeń klasowych płatnych w tym roku szkolnym nie będzie.
      • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:14
        aha. a jak zapłaci w końcu połowa?
        to która połowa ma cierpieć?
        • jeziorowa Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:23
          Cierpieć???😳😳😳
          • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:33
            no tak, jak cała szkoła pójdzie do parku nauki a 5a zostanie w szkole bo połowa klasy nie zapąłciła i nie mamy ekipy na wyjście albo trzeba wziać na pizze 4 osoby - to tak, reszcie jest przykro. szczególnei ze dzieciaki są zgrane i fajne.
        • 3-mamuska Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 20:15
          zuzanna_a napisała:

> aha. a jak zapłaci w końcu połowa?
          > to która połowa ma cierpieć?

Jakie cierpieć jak połowa wpłaci połowa idzie dostaje. Tyle. Jak dziecko wrócić do domu i powie rodzicom ze dziękuje przez nich zostało w szkole/nie dostało prezentu następny razem zapłacą.
          🤯🤯🤯🤯 nie wiem z czym masz problem.
          • ichi51e Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 20:27
            zapłać albo nie zapłacą. Nie każdy chce żeby jego dziecko było obdarowaywane jakimis śmieciami.
      • panna.nasturcja Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 19:53
        Nie ma prawa tego napisać ani się tego trzymać jeżeli rzeczone wydarzenia będą się odbywały w godzinach lekcyjnych danej klasy, jest to niezgodne z przepisami i wystarczy jedno pismo do kuratorium by szkoła miała poważne kłopoty.
    • leosia-wspaniala Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:07
      No to nie zbieraj. Bez wycieczek się obejdą, prezenty na dzień czegokolwiek dzieci będą chciały, tu kupią same (jak rany, nie pamiętam, żeby zajmowali się tym rodzice!), remont to chyba w sprawa samej szkoły.

>Jednoczesnie jak sceduje ta funkcje na kogos kto ma to tak robic jak teraz niektorzy to nic nie bedzie zalatwione.

No to nie będzie, dżizas.

> Nawet kwiatek na dzien nauczyciela ( na to tez nie mam kasy, bo powinni wplacic klasowe i pobralabym z tych srodkow).

No to nie będzie.
      • zuzanna_a Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:13
        no prądu w polsce i węgla też nie bedzie.
        bo pół narodu ma w nosie.

wybacz, nie mój klimat. jak bym pytała jak mieć wyj...ane na wszystko - wiem jak to zobić.
        szukam rozwiązań.
        • leosia-wspaniala Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 23.09.22, 18:20
          >no prądu w polsce i węgla też nie bedzie.

Porównujesz brak prądu do braku prezentu na dzień chłopaka w 5 B? Okej.

>szukam rozwiązań.

Chyba tylko zmienić klasę, bo widać rodzice tych dzieci właśnie mają wyebane na kwiatki, zrzutki, prezenty i remonty.
        • laura.palmer Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 08:57
          zuzanna_a napisała:

> no prądu w polsce i węgla też nie bedzie. bo pół narodu ma w nosie.

Ojp, niektórym mamuśkom z trójek klasowych faktycznie peron odjeżdża. Brak składki na fefnasty prezencik z okazji czegośtam porownujesz do braku prądu czy ogrzewania w całym kraju. 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

Wybacz, ale jesteś w tym wątku dość upierdliwie męcząca i mam podejrzenie graniczące z pewnością, że rodzice traktują twoje wiadomości jak spam i albo wcale nie czytają albo czytają lecz olewają. Ja bym chyba opuściła konwersację, gdyby ktoś oczekiwał że będę podejmować decyzje w sprawie prezentu na dzień chłopaka dla dzieci z późnej podstawówki. Dziubdziusie same to powinny ogarnąć.
          • wapaha Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:33
            laura.palmer napisała:

Ja bym chyba opuściła konwersację, gdyby
            > ktoś oczekiwał że będę podejmować decyzje w sprawie prezentu na dzień chłopaka
            > dla dzieci z późnej podstawówki. Dziubdziusie same to powinny ogarnąć.

no dokładnie
            ewentualnie jesli rodzic MUSI się tym zająć to na zasadzie podjecia decyzji i zakomunikowania o tym płatnikom wink
            • runny.babbit Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:39
              Jak zgrabnie pominelyscie fakt, że rodzice mieli też wybrać wycieczkę, na ktora pojadą dzieci. Tu też mają uczniowie zdecydować?
              • wapaha Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:44
                wybiera wybrana trójka rodzicielska
                • runny.babbit Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:10
                  Nie rozumiesz w czym problem, prawda? Gdzie pojadą nie jest tak istotne,jak to czy w ogóle . Bez jasnej deklaracji rodziców, że są zainteresowani wydaniem pieniędzy na jakąkolwiek wycieczkę ciężko cokolwiek zaplanować.
                  • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:23
                    runny.babbit napisał(a):

> Nie rozumiesz w czym problem, prawda? Gdzie pojadą nie jest tak istotne,
                    > jak to czy w ogóle . Bez jasnej deklaracji rodziców, że są zainteresowan
                    > i wydaniem pieniędzy na jakąkolwiek wycieczkę ciężko cokolwiek zaplanować.

Ale w jakim celu rodzice maja cokolwiek deklarowac? Jest wycieczka, szkola organizuje, miejsce x, termin x, cena x dla rodzica, wplacona do dnia x. Rodzice ktorzy maja problem z oplaceniem albo nie wysylaja dziecka albo rozmawiaja o pomocy ze strony szkoly -indywidualnie. Moje dzieci jezdzily na wycieczki, w szkole podstawowej byly to residential 3 dni w starszych klasach, rodzice tego nie organizowali a szkola. Szkola informowala rodzicow jak wyzej z duzym wyprzedzeniem takze rodzice mogli wplacac pieniadze w malych ratach przez wiele miesiecy. W szkole ponadpodstawowej jezdzili takza za granice - syn przez pandemie mial to ograniczone, ale corka byla w Hiszpanii, Francji i Niemczech. Zadne trojki ani inne rady rodzicow nie braly w tym udzialu, takich w szkolach nie bylo.
                    • wapaha Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:33
                      to ty nie rozumiesz
                      ciągle i wszędzie udzielasz się w wątkach i doświadczenia z zagranicy przekładasz na rodzime
                      • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:35
                        wapaha napisała:

> to ty nie rozumiesz
                        > ciągle i wszędzie udzielasz się w wątkach i doświadczenia z zagranicy przekłada
                        > sz na rodzime

Pokazuje ze mozna inaczej i ze zadne skostniale i na sile kreowane trojki klasowe nie sa potrzebne.
                        • wapaha Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:37
                          Ale w doopie mamy co nam pokazujesz
                          Nie zawsze wszystkie rozwiązania da się żywcem przenieść na inny grunt- cięzko pojąć ?
                          A trójki nie sa kreowane na siły-to przedstawiciele całej klasy zabierający głos i mający przedstawicielstwo w radzie rodziców szkoły i decydujący o ważnych kwestiach
                          • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:48
                            Tak. Ale ich rolą ( tych klasowych rad rodziców) nie jest zbieranie pieniędzy na dzień chłopaka czy kupowanie kwiatków na dzień nauczyciela. To są właśnie twory rodziców. Niektórym tak wygodniej. Niektórzy i tak mają wszystko w tyłku.
                            • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 12:49
                              little_fish napisała:

> Tak. Ale ich rolą ( tych klasowych rad rodziców) nie jest zbieranie pieniędzy n
                              > a dzień chłopaka czy kupowanie kwiatków na dzień nauczyciela.

A co jest rola tych klasowych trojek?
                              • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 12:54
                                Jeśli ktoś ma potrzebę wyznaczać jakieś klasowe trójki to chyba określa dla nich jakąś rolę. Pojęcia nie mam czego oczekują rodzice w jakiejś tam klasie czy szkole.
                                Odgórnie nie istnieje coś takiego jak trójka klasowa, zatem nie ma przypisanej konkretnej roli
                          • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 11:12
                            wapaha napisała:

> Ale w doopie mamy co nam pokazujesz

Zauwazylam. Dlatego co roku sa te same problemy 🤣

> Nie zawsze wszystkie rozwiązania da się żywcem przenieść na inny grunt- cięzko
                            > pojąć ?

W Polsce nie da sie to motto narodowe.

> A trójki nie sa kreowane na siły-to przedstawiciele całej klasy zabierający gło
                            > s i mający przedstawicielstwo w radzie rodziców szkoły i decydujący o ważnych k
                            > westiach

Autorka watku juz napisala ze na sile, tak jak te wazne sprawy sa kreowane na sile
                            • wapaha Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 18:26
                              No i co w tym dziwnego ? Na forum gdzie jest kilkaset uczestniczek i kilkaset rzeczywistości szkolnych
                              I ty jedna na biało zawsze na odwrót i zawsze lepiej niż w tej przeklętej polsce
                              już wszystkie wiemy że masz zajebiście, że twoje życie jest zajebiste i że uk jest zajebiste, serio - nie musisz powtarzac
                              A twoje rady są do do dupy- nie tylko w tym wątku-ale w każdym w którym przykładasz miarę innego kraju do pl
                          • 3-mamuska Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 13:45
                            wapaha napisała:

> Ale w doopie mamy co nam pokazujesz
                            > Nie zawsze wszystkie rozwiązania da się żywcem przenieść na inny grunt- cięzko
                            > pojąć ?
                            > A trójki nie sa kreowane na siły-to przedstawiciele całej klasy zabierający gło
                            > s i mający przedstawicielstwo w radzie rodziców szkoły i decydujący o ważnych k
                            > westiach

Serio? Właśnie widać jacy to przedstawiciele. 2 nie udziela się wcale ,3 wybrane na siłę bo nikt nie chciał- wali głowa w mur ,bo nikt nie współpracuje. A kasę trzeba wyciągnąć jak u komornika.

Nie byłby by potrzebni żadnych przedstawicieli gdyby nie tworzyć takich instancji.

Wycieczkę organizuje szkoła - we wrześniu plan i kosztorys - zgoda i pierwsza wpłata , rozsyłamy kto chce jedzie kto nie chce nie jedzie. Można połączyć 2/3 klasy i u nas tak to wyglądało, droga całodniowa wycieczka zbierali 2-4 klas, bo po 4 klasy danego rocznika było. Często klasa A i B jeździła razem po połowie ,a ci co nie jechali z dwóch uczyli się tego dnia razem.
                            Ja nie pamietam aby moi rodzice decydowali o remoncie ,ustawieniu ławek ,a prezenty na dzień chłopaka wymyślaliśmy my z wychowawczynią.
                            Kwiatka dla nauczycielki każdy przynosił sam lub wcale.
                            Pomoce rodzice kupowali w papierniczym z listą od nauczycielki. A jak przywiązał nowa nowoczesna to każdy przynosił kasę do niej i ona kupowała podręczniki dla wszystkich. Jak ktoś nie kupił to dziecko dostawało 1 i rodzice byli wzywani. (1 osoba taka był)
                            Trójka klasowa była i to oni organizowali prezenty np. Za świadectwo w czerwony paskiem. Ale pewnie dlatego ze to ich dzieci otrzymywały te prezenty w większości.

Facetem jest ze kiedyś rodzice nie byli tak
                            pier…dolnięci na punkcie szkoły dzieci to i nie trzeba było wytworów chatów itp.
                            • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 13:48
                              Ale tu nie ma żadnej instancji - trójka klasowa i i jej ewentualne zadania to umowa rodziców danej klasy.
                              Decyzja o remoncie jak dla mnie kuriozalna, ciekawa jestem co to za szkoła...
                            • wapaha Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 18:02
                              3-mamuska napisała:

> Serio? Właśnie widać jacy to przedstawiciele. 2 nie udziela się wcale ,3 wybra
                              > ne na siłę bo nikt nie chciał- wali głowa w mur ,bo nikt nie współpracuje. A k
                              > asę trzeba wyciągnąć jak u komornika.
                              >
                              Ludzie są różni, to co opisuje autorka jest dziwne- albo siada komunikacja albo trafiła na całą grupę ( poza 3 osobami) durnych rodziców
                              Nie znam takich sytuacji, nie spotkałam się, a jako matka przerobiłam łącznie 24 klasy - zdarzały się zgrzyty ale to były incydenty, szybko ukrócone-w tym przeze mnie- bo przez lata angażowałam się w życie klasy/szkoły. Byłam skarbnikiem zanim weszło słynne 500+ a składki klasowe wynosiły 5 zł /mc.. Działało, hulało, wspominam dobrze
              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:51
                runny.babbit napisał(a):

> Jak zgrabnie pominelyscie fakt, że rodzice mieli też wybrać wycieczkę, na ktora
                > pojadą dzieci. Tu też mają uczniowie zdecydować?

O tym powinna decydowac szkola.
                • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 09:58
                  Szkoła nie do końca może decydować o czymś, za co płacą rodzice. Więc wybór powinien być. Ale w żadnej ze szkół, z którą mam i miałam do czynienia nie zajmuje się tym rada rodziców czy trójka klasowa
                  • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:28
                    little_fish napisała:

> Szkoła nie do końca może decydować o czymś, za co płacą rodzice. Więc wybór pow
                    > inien być. Ale w żadnej ze szkół, z którą mam i miałam do czynienia nie zajmuje
                    > się tym rada rodziców czy trójka klasowa

To kto sie zajmuje jesli nie trojki klasowe? Nawet w tym watku tym wlasnie zajmuje sie a raczej probuje sie zajac trojka klasowa - organizacja m.in wycieczek.
                    • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 10:38
                      Szkoła i wychowawca.
                      Nie wiem co tam się wyczynia w szkole autorki. I z czyjej inicjatywy.
                      U nas albo jest konkretna propozycja wycieczki (od wychowawcy jeśli wycieczka szkolna lub ogólnie od szkoły, jeśli dotyczy większej liczby klas). Czasem są dwie propozycje, w różnych cenach. Informacje od wychowawcy i zwrotne do wychowawcy. Wpłaty w szkole. Koniec.
                      • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 11:13
                        little_fish napisała:

> Szkoła i wychowawca.
                        >
                        Jak widac jednak nie i nie jest to ani pierwszy ani ostatni watek ktory to udowadnia
                        • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 11:19
                          No u mnie tak jest. Zarówno w szkole w której pracuję, jak i we wszystkich szkołach do których chodziły moje dzieci. Nie wiem kto jest pomysłodawcą tego bałaganu w szkole autorki wątku, ale z pewnością nie jest to sytuacja z wszystkich szkół i nie jest spowodowana istnieniem rady rodziców.
                          • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 12:50
                            little_fish napisała:

> No u mnie tak jest. Zarówno w szkole w której pracuję, jak i we wszystkich szko
                            > łach do których chodziły moje dzieci. Nie wiem kto jest pomysłodawcą tego bałag
                            > anu w szkole autorki wątku, ale z pewnością nie jest to sytuacja z wszystkich s
                            > zkół i nie jest spowodowana istnieniem rady rodziców.

Ten watek nie jest o radzie rodzicow, nie wiem czemu sie tego tak uczepilas. Ten watek jest o trojce klasowej ktorej przewodniczy autorka watku.
                            • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 12:58
                              No więc nie mam pojęcia czym jest owa trójka klasowa, kto i do czego ją powołał.
                              Bo z tego, że autorka ugięła się pod błagalnym wzrokiem wychowawczyni wywnioskowałam (być może całkowicie błędnie, nie przeczę) że chodzi o klasowych przedstawicieli rady rodziców. Natomiast dlaczego oni zajmują się zbieraniem kasy na dzień chłopaka i sondowaniem w sprawie wycieczki - nie wiem.
                              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 13:22
                                little_fish napisała:

> No więc nie mam pojęcia czym jest owa trójka klasowa, kto i do czego ją powołał
                                > .
                                > Bo z tego, że autorka ugięła się pod błagalnym wzrokiem wychowawczyni wywniosko
                                > wałam (być może całkowicie błędnie, nie przeczę) że chodzi o klasowych przedsta
                                > wicieli rady rodziców. Natomiast dlaczego oni zajmują się zbieraniem kasy na dz
                                > ień chłopaka i sondowaniem w sprawie wycieczki - nie wiem.

Nie wiesz 🤣🤣🤣🤣 co roku chocby na tym forum sa walkowane tematy trojek klasowych, wciaz podobne tematy, podobne problemy.
                                To nie ma nic wspolnego z rada rodzicow.
                                • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 13:51
                                  To wystarczy powiedzieć - nie chcemy trójki klasowej. Tylko problem polega na tym, że rodzice uznają te pojęcia za tożsame. Wychowawca oczekuje wyboru klasowej rady rodziców, czyli przedstawicieli do szkolnej rr. Dla niektórych ta funkcja łączy się z funkcją "trójki klasowej" i całą masą pierdół. Szkoła i nauczyciele (normalni) mają w pompie czy ktoś zbiera składki, czy one w ogóle są, i inne dyrdymałki.
                                  • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 13:58
                                    A dlaczego wychowawca tego oczekuje? A jesli juz to dlaczego nie poinformuje rodzicow na czym faktycznie ma polegac ich rola?
                                    • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 15:25
                                      Wychowawca tego oczekuje, gdyż ustawodawca przewidział coś takiego jak rada rodziców (w szkołach obligatoryjna). U nas informował. I w ramach tej informacji nie było nic o składkach, kwiatkach i duperelach.
                                      Zresztą, kompetencje rady rodziców to nie są tajne informacje i bądźmy szczerzy, większość rodziców ma je w nosie. Podobnie jak zapisy zawarte w statucie. Szukają ich dopiero, gdy dziecku dzieje się krzywda (lub "krzywda")
                                      • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 15:55
                                        Obligatyjna? Gdyby nikt nie chcial to mozna go zmusic?
                                        • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 16:11
                                          Zmusić nie można. Można patrzeć błagalnym wzrokiem.
                                          Ale swoją drogą nie widziałam (ani nie słyszałam) protestów rodziców, nawołujących do zmiany tych przepisów, więc pewnie sama rada rodziców im nie przeszkadza, byle tylko nie musieli w niej działać 😁
                                          • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 16:30
                                            Czuli rady rodzicow nie dzialaja? Aha. Nikt oczywiscie tego nie kontroluje ani z tego nie rozlicza.
                                            • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 16:42
                                              A skąd wniosek że nie działają? W każdej znanej mi szkole działają.
                                              Zawsze się znajdą chętni, albo tacy, którzy (niechętnie) ugną się pod błagalnym wzrokiem wychowawczyni.
                                              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 16:47
                                                Przeciez sama napisalas ze nie dzialaja.
                                                • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 16:50
                                                  Gdzie tak napisałam?
                                                  • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 17:19
                                                    little_fish napisała:

> Gdzie tak napisałam?

sama rada rodziców im nie przeszkadza, byle tylko nie musieli w niej działać

Czyli moga w niej byc i wystarczy.
                                                  • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 17:36
                                                    Nie, właśnie chodzi o to, żeby w niej nie być/ nie działać. Czyli pozostać w większości klasy, która albo nie przychodzi na pierwsze zebranie, albo we właściwym momencie siedzi cicho że wzrokiem spuszczonym na ławkę. Ci którzy zgadzają się w radzie być, działają. Mniej lub bardziej sensownie, to już zależy od szkoły.
                                                  • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 17:47
                                                    little_fish napisała:

> Nie, właśnie chodzi o to, żeby w niej nie być/ nie działać. Czyli pozostać w wi
                                                    > ększości klasy, która albo nie przychodzi na pierwsze zebranie, albo we właściw
                                                    > ym momencie siedzi cicho że wzrokiem spuszczonym na ławkę. Ci którzy zgadzają s
                                                    > ię w radzie być, działają. Mniej lub bardziej sensownie, to już zależy od szkoł
                                                    > y.

No dzialaja...🤣
                                                    Mnie nie dziwi ani to ze rodzice nie chca dzialac, anie uczestniczyc w zebraniach, ani wplacac skladek.
                                                  • little_fish Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 17:58
                                                    A mnie w tej sytuacji dziwi, że nie zawnioskują do ustawodawcy o likwidację. I po kłopocie. Ale widać aż tak im nie przeszkadza istnienie tych rr- fajnie, jak ktoś coś zrobi dla mojego dziecka bez minimalnego wysiłku z mojej strony, prawda 😉?
                                            • ichi51e Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 16:59
                                              Oczywiście ze rozlicza. zdają sprawozdanie
                                            • runny.babbit Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 17:42
                                              Weź już może skończ z mądrzeniem na tematy, o których nie masz pojęcia. RR prowadzi księgowość, dokumentuje wydatki, są sprawozdania z zebran. Działalność rad jest określona przepisami. Jedyny problem to że mało kto chce w radzie być, a rodzice nie chcą wpłacać składek na RR. W naszej szkole wpłaty sięgają w porywach 25%.
                                              • ritual2019 Re: Klasowi rodzice - bez reakcji 24.09.22, 17:46
                                                Ksiegowosc, wydatki...? Kogo dziwi ze nie chca wplacac? Tez bym nie wplacala.