Dodaj do ulubionych

Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne

25.09.22, 15:46
Czy przy wymianie ogrzewania (pieca) na gazowe, ktokolwiek wymieniał grzejniki żeliwne na aluminiowe? Chyba zostawię żeliwne..ktoś może zostawił?
Obserwuj wątek
    • mondej Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 15:49
      Czy jeśli zostawię żeliwne, będą one dłużej nagrzewać się - przy ogrzewaniu gazowym?
      • bei Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 15:53
        Grzejniki żeliwne dłużej nagrzewają się, i dłużej stygną.
        • mondej Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 15:58
          Nie wiem czy nadadzą się pod ogrzewanie gazowe. Planuję kupić srebrzankę i je odmalować.
      • bigimax4 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 10:33
        Stalowe czy alyminiowe grzejniczki to badziew straszny, trzeba ciagle grzac na piecu
    • beaucouptrop Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 16:11
      U mnie w kamienicy zamontowalismy piec gazowy i nikt kaloryferow nie wymieniał. W wielu starszych budynkach jest piec gazowy i żeliwne grzejniki. Według mnie one są lepsze niż aluminiowe.
    • bistian Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 16:12
      Tam jest inna technika grzania, jest dużo mniej wody w systemie. Wymieniane są wszystkie rurki i kaloryfery, wtedy to hula. Przy zostawionym zestawie z wymianą pieca, może być dużo drożej
    • krwawy.lolo Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 16:33
      Aluminiowe mają dużo wyższą wydajność. Ale też kosztują. Musisz obliczyć.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 19:06
      Od zawsze mam ogrzewanie gazowe i żeliwne grzejniki.
      Nie ma mowy, żebym je wymieniła na blaszaki, żadne żeliwnym nie dorównują.
      • cylicja Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 19:12
        Oczywiście, że dorównują i przewyższają. Równie dobrze można pisać, że piec gazowy nie dorównuje piecowi kafloewemu, a Toyota nie dorównuje Moskwiczowi.

Na początek wystarczy porównać ilość wody w systemiie żeliwnym i aluminiowym i ilość energii potrzebnej, aby każdy z systemów ogrzać.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 02:00
          Znasz się, jak kura na pieprzu.
          Duża ilość wody w kaloryferach żeliwnych raz zagrzana jest bardzo długo gorąca, potem wystarczy ją minimalnie podgrzewać, żeby mieć stałą temperaturę.
          Blaszaki stygną bardzo szybko i tę małą ilość wody trzeba podgrzewać bez przerwy, żeby temperatura była stała.
          • memphis90 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 11:05
            Ale wiesz, ze to, co piszesz przeczy prawom fizyki…? Jeśli coś ma być bardzo długo gorące, to musisz na starcie wsadzić dużo więcej energii w podgrzanie tego. Jeśli coś wolno oddaje ciepło, to słabiej podnosi temperaturę otoczenia. Ilość dżuli energii musi sie zgadzać, nie ma innej opcji… No nie da sie zrobić tak, żeby zagrzać naparstek wody zapalniczką, wlać do żeliwnego grzejnika i ogrzać tym pałac…
        • nunia01 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 06:43
          To tylko kwestia większej bezwładności systemu. Nie ogrzewasz przeciez wody a pomieszczenia. Woda yo nośnik. Przy aluminiowych mozesz szybciej zmieniać temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli masz stałą i nie planujesz jej zmieniać w ciągu dnia to grzejnik jest bez znaczenia.
          • melikles Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 09:20
            Idąć tym tokiem myślenia producenci dalej powinni produkować cieżkie, żeliwne żeberka.

Żeliwo sprawdzało się w starych domach, z kiepską izolacją, tam "długie" trzymanie ciepła miało silne uzasadnienie.

Doprowadzenie żeliwo do wysokiej temperatury wymaga znacznie więcej czasu i energii.

O estetyce już nawet nie wspominam
    • irma223 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 20:14
      Słyszałam, że osoby, które wymieniły, żałują. Wprawdzie wolniej się nagrzewają, ale i wolniej stygną.
      • cylicja Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 25.09.22, 22:17
        Bo wymienia się całą instalację, nie tylko grzejniki. Dłużej się nagrzewają, czyli potrzeba więcej energii do ich nagrzania. Efekt niewspółmierny do kosztów.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 02:04
          Owszem, więcej energii do pierwszego nagrzania, ale zdecydowanie mniej energii do późniejszego utrzymywania stałej temperatury.
          • melikles Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 09:23
            Tyle samo, albo i więcej, bo w systemie żeliwnym krąży kilka raz więcej wody. Jak wyżej napisano, sens ma wymmiana całej instalacji, nie samych grzejników.

wentylacja.com.pl/news/czy-warto-wymieniac-grzejniki-zeliwne-67555.html
    • enigma81 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 26.09.22, 10:06
      Będzie drogo. Żeliwne grzejniki i ogólnie starszego typu instalacja mają większą pojemność wody i musi być ona podgrzana do wyższej temperatury.
      Moim zdaniem zmiana pieca na gazowy (zakładam, że z węglowego) ma sens tylko przy zmianie całej instalacji.
    • memphis90 Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 05.12.22, 12:04
      Koleżanka tam kupiła i mówi, ze potworny badziew i problemy z reklamacją. Są tak kiepskie, a firma tak cienko przędzie, ze ponoć pracownicy maja przykazane w godzinach pracy wrzucać linki do strony firmowej gdzie tylko popadnie…
    • extereso Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 05.12.22, 15:52
      Ja zostawiłam, w części pomieszczeń mam alu (część pomieszczeń dobudowana). TE żeliwne oceniam jako lepszesmile
      • extereso Re: Ogrzewanie gazowe a grzejniki żeliwne 05.12.22, 15:53
        Acha, ale koszty ogrzewania mamy wysokie, mimo docieplenia i nowych okien, więc może faktycznie zwiększają koszty.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka