Dodaj do ulubionych

Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać

26.09.22, 08:57
W ramach profilaktyki antydepresyjnej chcę polecieć gdzieś do słońca w okolicach świąt Bożego Narodzenia, w zeszłym roku dobrze mi to zrobiło. Rozglądam się i mam problem z wyborem 😂
Wymagania: ma być słonecznie i bezpiecznie bo jadę sama i nie chcę siedzieć tylko w hotelu. Doświadczone podróżniczki napiszcie gdzie wam się najbardziej podobało, do wyboru jest:
1. Turcja
2. Egipt
3. Madera
4. Tunezja
5. Maroko
6. Jordania
Te kraje mniej więcej spełniają warunek słońca w grudniu, w żadnym nie byłam. Pytanie dodatkowe: gdybym zdecydowała się na wyjazd z biurem podróży to na co zwracać baczną uwagę? Zawsze sama organizuję wyjazdy, ale może się tym razem przełamię i wezmę wycieczkę z bp.
Obserwuj wątek
    • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 08:58
      Jeszcze dodam, że wyjazd na tydzień, raczej leżing niż zwiedzanie, ale fajnie by było zwiedzić coś fajnego (sztuka i architektura).
      • picathartes Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 12:57
        > Jeszcze dodam, że wyjazd na tydzień, raczej leżing niż zwiedzanie, ale fajnie by było zwiedzić coś fajnego (sztuka i architektura).

No to Madera odpada.
        Madera jest prze-cu-dow-na, ale to raczej miejsce do pieszych wędrówek z dziką przyrodą (jak się zapędzisz poza przewodniki) niż leżingu i zwiedzania sztuki i architektury.

To malutka wyspa z tylko jedną piaszczystą miniplażą. Reszta to beton albo klify.
        Chyba że chcesz siedzieć przy basenie wśród betonowych hoteli, ale wtedy po kiego aż na Maderę lecieć?

Funchal, stolica Madery, to bardziej miasteczko niż miasto smile W końu to mała wyspa. Owszem, ładnie tam, warto zwiedzić przez dzień góra dwa, ale cudów architektury i sztuki raczej tam nie uświadczysz.

Na Maderę warto pojechać dla gór pośrodku wyspy; oraz dla długich i mniej popularnych tras w lasach deszczowych na północy. Lewady "warte zobaczenia" w tradycyjnych przewodnikach to profanacja piękna tej wyspy i śmiech na sali. Nawet nie warto się do niech przymierzać.

Na innych trzeba uważać, by się nie zgubić, mapy są jedynie wojskowe (czytaj: niedostępne); ale jeśli zapędzisz się w te nieznane tereny, odkryjesz widoki i przyrodę o jakich ci się nie śniło.
        Warto się w ten przewodnik zaopatrzyć (i tylko ten), tylko oprócz mapy i opisu trasy polegaj na sobie i wypatruj na zapas ścieżek, bo wkradły się tam pojedyncze niebezpieczne błędy.
        https://assets.thalia.media/img/artikel/02c365f7d91954c4479169278cebd7f3b52e9b28-00-00.jpeg. Ale to tylko, jeśli wybierzesz Maderę 😜
        • wrednezielonookie Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 07:00
          Pics a czy Madera jest chociaż trochę przystosowana dla niepełnosprawnych? Strasznie kusi nas ta wyspa ale mamy nastoletniego syna na wózku co troszkę komplikuje sprawę.
          • picathartes Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 09:54
            Nie odpowiem Ci dobrze na to pytanie, bo szukaliśmy miejsc niedostępnych dla większości...
            Ale z tego co pamiętam, na jeden z najpopularniejszych szczytów dało się chyba nawet wjechać samochodem (ale my nie wjeżdżaliśmy, więc nie da głowy...)

Google mówi, że są tak specjalne firmy specjalizujące się w wycieczkach dla osób niepełnosprawnych, więc na pewno wiele miejsc powinniście dać radę zobaczyć.
    • kk345 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:00
      Bezpiecznie dla samotnej kobiety? Leć na Maderę,tylko mieszkaj po stronie Funchal, po drugiej za górami jest gorsza pogoda
      • zwyczajnamatka Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:09
        Zgadzam się, z wymienionych tylko Madera.
        • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:22
          Bezpiecznie na spacer w dzień lub samotne plażowanie, serio w krajach arabskich jest aż tak źle, że samotna kobieta nie może pojechać? Kiedy tam byłaś?
          • zwyczajnamatka [...] 26.09.22, 09:25
            Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
            • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:27
              Kosz za rasiolskie określenie.
            • arabelax Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 10:28
              zwyczajnamatka napisał(a):

> Z wymienionych byłam tylko w Turcji, z zasady do arabusów nie jeżdżę. Do Turcji
              > też sama bym nie pojechała. Siedzieć w hotelu owszem można samotnie, ale wyjść
              > już nie. Nie czułabym się bezpiecznie.

Porwaliby Cie w Turcji z ulicy? 😃
            • raczek47 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 07:46
              No popatrz.
              Ja w te wakacje łaziłam samotnie po Stambule ,także późnym wieczorem,nawet i o północy i i nikt mnie nie napadł a nagabywali tylko sprzedawcy torebek🙂
              • melikles Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 07:55
                Stambuł a kraje arabskie to bardzo duża różnica. Ale jeszcze w latach 80tych "zachodnia" kobieta wywoływała sensację na przedmieściach.
                • raczek47 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 10:33
                  No ,ale ona pisze o Turcji właśnie.
                  Że tam niebezpiecznie.
                  • zwyczajnamatka Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 11:33
                    raczek47 napisała:

> No ,ale ona pisze o Turcji właśnie.
                    > Że tam niebezpiecznie.
                    Nie piszę, że jest niebezpiecznie, tylko, że ja będąc tam nie czułam się bezpiecznie. Oczywiście nie w hotelu. Byłam dwukrotnie w sporym odstępie czasu i nie, nie pojechałabym tam sama. Nic się tam nie zmienia na lepsze niestety.
          • kk345 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 10:02
            wredna_dziewucha_ze_wsi napisała:

> Bezpiecznie na spacer w dzień lub samotne plażowanie, serio w krajach arabskich
            > jest aż tak źle, że samotna kobieta nie może pojechać? Kiedy tam byłaś?

Z wymienionych przez ciebie miejsc nie znam tylko Jordanii.
            Byłam w różnych dziwnych miejscach na świecie i generalnie kraje arabskie nie są najprzyjaźniejszym miejscem dla samotnie podróżującej kobiety. Taki klimat, nic nie poradzisz. Nikt ci jechać przecież nie zabrania, musisz się tylko zastanowić, czy masz grubą skórę i odpowiednią ilość asertywności na odparowywanie zaczepek- i czy na pewno chcesz w ten sposób spędzić urlop.
            Plus: wymienione przez ciebie kraje nie są wybitnie gorące w grudniu, po prawdziwe słońce to raczej się wtedy jedzie na Malediwy, niż do Egiptu.
            • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 10:12
              Doprecyzuję: często jeżdżę sama, jestem asertywna i zaczepki mi nie przeszkadzają. Nie potrzebuję upałów, jestem zimnolubna, temperatura w okolicach 18-20 stopni jest dla mnie idealna.
              • chlodne_dlonie Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 15:22
                Jeśli ma być słonecznie, ale nie potrzebujesz upałów, a do tego oprócz byczenia się nad basenem chcesz spędzić czas aktywnie i ciekawie a przy tym bezpiecznie, to jestem całym sercem za Maderą. Przepiękna, urozmaicona widokowo wyspa, mnóstwo możliwości wędrówek (polecam cudowne lewady - tras do wyboru, do koloru), ogromny wybór rozmaitych owoców, świetne ryby i kawa portugalska, dobre wino i przyjaźni ludzie smile Koniecznie weź samochód - tydzień starczy by objechać najciekawsze miejsca, możesz również wybrać się promem na Porto Santo, które ma piękne, piaszczyste plaże. Polecam gorąco smile
              • kk345 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 22:40
                >Doprecyzuję: często jeżdżę sama, jestem asertywna i zaczepki mi nie przeszkadzają
                OK, można, wszystko można, ale dla mnie nie brzmi to, jak wakacje, raczej jak harówka w kamieniołomach...
                Skoro wszystko wiesz, to po co pytasz?
      • kubek0802 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:14
        Dwa razy byłam w Turcji w grudniu. Temperatura to ok. 17 i możliwe ulewy. Jak masz wypasiony hotel to super sprawa i gorąca herbatka na plaży. Poruszaliśmy się lokalną komunikacją, super czas na wyprzedaże w Antalii w sieciówkach i innych sklepach.
    • zwyczajnamatka Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:10
      A dlaczego nie bierzesz pod uwagę Teneryfy?
      • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:20
        Byłam na Kanarach w zeszłym roku, wolę coś nowego.
        • triss_merigold6 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:21
          Madera, poludnie
        • zwyczajnamatka Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:23
          Ale na wszystkich wyspach? Każda jest inna. Nie odważyłbym się jechać sama nigdzie poza Maderą (z twojej listy). Na Kanary jak najbardziej.
        • simply_z Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:32
          Maroko wcale takie zle nie jest..ewentualnie Andaluzja, Gibraltar i potem wycieczka do Maroka z Algeciras.
    • strumien_swiadomosci Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:38
      Byłam w Maroku z ekipą i mimo to nie czułam się tam bezpiecznie - przy czym nie chodzi tu o realne zagrożenie, tylko duży dyskomfort przy kontaktach z lokalsami, którzy są po prostu upierdliwi, kłótliwi i ciągle próbują Ci coś sprzedać. Takie wrażenie, że trzeba mieć oczy dookoła głowy, ciągle ktoś do Ciebie gada, zagradza Ci przejście, namawia do wejścia do sklepu, a w tym wszystkim jeżdżą motorynki, łażą ludzie a Ty próbujesz po prostu przejść z punktu A do punktu B.
      Możliwe, że w rejonach plażowych jest lepiej (ja nie dotarłam w okolice Agadiru), a sporadyczny spacer po mieście jest wtedy atrakcją a nie udręką wink myśmy nocowali na medynach, więc siłą rzeczy tego kontaktu z lokalsami mieliśmy aż nadto.
      • nie_ma_niebieskich Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:58
        Mam zupełnie inne wrażenia z Maroka. Nachalni sprzedawcy, itp. owszem, ale w miejscowościach turystycznych. Dalej od nich Marokańczycy bardzo sympatyczni i pomocni, przynajmniej na takich natrafiliśmy.
        • kk345 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 10:03
          Zasadniczym pytaniem jest: byłaś sama albo w towarzystwie innych kobiet? Bo kobieta w towarzystwie jakiegoś mężczyzny jest traktowana zupełnie inaczej.
        • strumien_swiadomosci Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 10:34
          Ja ogólnie miałam na tym wyjeździe pecha - przez bodajże 9 dni tylko raz zjadłam coś smacznego, co chyba jest swoistym ewenementem big_grin
          I sympatycznych lokalsów spotkałam tylko w dwóch miejscach - właściciela berberyjskiego guesthousu na zupełnym zadupiu oraz klientki w sklepie z przyprawami (takim faktycznie dla lokalsów, trafiłyśmy przypadkiem z koleżanką).
          W pozostałych przypadkach spotykaliśmy się albo z nagabywaniem albo wręcz z niechęcią. Mieliśmy problemy na noclegach (próbowano nam wciskać dodatkowe usługi albo zmieniano pokój na dwa razy droższy itp), w miastach (wymuszanie korzystania z usług przewodników) czy takie typowo kulturowe, jak w jakimś zupełnie nieturystycznym miasteczku południa wyszłam z auta w koszulce z krótkim rękawem (zero dekoltu czy czegokolwiek w tym stylu) i okazało się, że wszystkie lokalne kobiety są w nikabach, więc budziłam niemałe zgorszenie (i szybko leciałam po bluzę).
          Możliwe, że to jest też kwestia moich oczekiwań i takiej życiowej naiwności - spodziewałam się, że Maroko będzie bardziej zeuropeizowane, z lekką nutką arabskiego kolorytu, a tymczasem dostaliśmy arabską kulturą prosto w twarz wink
    • kaki11 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:50
      W Maroku byłam jakoś tuż przed Bożym Narodzeniem i było chłodno. Przy czym my organizowaliśmy sobie wyjazd który omijał ponoć ciepły i chyba w tamtym okresie najcieplejszy Agadir, gdzie z kolei od kilku osób słyszałam, że było ciepło w podobnym czasie ale innych latach.
      Z wymienionych byłam jeszcze tylko na Maderze, ale we wrześniu jeśli dobrze pamiętam. Nie wiem jak pogodowo jest tam w grudniu czy styczniu, ale tam chyba cały rok jest umiarkowanie, natomiast sama wyspa jest piękna, świetna jeśli lubi się dużo chodzić i moim zdaniem warta odwiedzenia.
      • kaki11 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 26.09.22, 09:54
        Aha, w obu miejscach czułam się bezpiecznie, ale też w żadnym nie byłam sama. Nawet jeśli gdzieś sama chodziłam w takim Maroku to w wiedziałam, że mąż jest gdzieś w pobliżu i pewnie zaraz podejdzie, to raczej mogło wpłynąć na te odczucia. Faktem jest, że w Maroku będziesz częściej zaczepiana, ale będzie to wynikało z chęci sprzedania ci czegoś tam, nie mam wrażenia, aby było to niebezpieczne ale jest upierdliwe.
    • kaktusowepole Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 08:42
      Tunezja jest biednie możesz trafić na hotel działający na pół gwizdka bo będzie po za sezonem, Maroko fajne ale na leżenie na plaży słabe lepsze zwiedzanie.
      W Egipcie byłam z mężem na Sylwestra było fajnie w miarę ciepło ale nie na plażę woda zimna. Sama bym tam nie pojechała miałam przykra sytuacje jak weszłam sama do sklepu. Okrążyli mnie stado facetów nie chciało wypuścić. Nigdy więcej. W Jordanii byłam 5 lat temu to nie mam aktualnej wiedzy jak jest. Ale nie leżałam na plaży tylko to była wycieczka objazdowa, na zwiedzanie było ok. Czułam się bezpiecznie. Na Maderze nie byłam skutecznie odstrasza mnie ich lotnisko 😀. Bralabym Turcję turystycznie rozwinięta baza , wybrać hotel z podgrzewana woda.

A tak z tego wszystkiego bralabym Dubaj 😉
      Ciekawe wrażenie jakbyś znalazła się w innej cywilizacji porównując z Polską. Chodzi mi o nowoczesność.
      • kaktusowepole Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 08:43
        Nowoczesność architektury 😊
        • melikles Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 08:51
          Koszty.
          • kaktusowepole Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 08:52
            Ok
    • palacinka2020 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 08:49
      W zadnych z wymienionych krajow w grudnia nie ma pogody do lezenia i opalania sie. 14-18 stopni (na Maderze mniej) to jest temperatura na zwiedzanie.
      • nuta15 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 09:48
        Ktoś wspominał o Andaluzji i to jest dobry pomysł. Jest ciepło, słonecznie, bezpiecznie ,piękne plaże dużo atrakcji i wiele ciekawych , klimatycznych miejsc do zwiedzenia choćby Estepona, Mijas, Ronda i sama Malaga. Tygodnia Ci zabraknie smile
      • zwyczajnamatka Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 11:22
        Ma Maderze byłam w drugiej połowie stycznia, w Funchal było 19-21 stopni i słonecznie. W górach oczywiście chłodniej.
        • picathartes Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 11:28
          Na Maderze jest zawsze słońce, tylko trzeba mieć samochód. Na cyplu najbardziej wysuniętym na wschód jest niemalże pustynia, nawet jak wszędzie indziej leje ;-P
        • tenjedennick Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 11:53
          Siostra parę lat temu była w marcu. Ciepło 20C ale codziennie mglisto, mgła schodziła dopiero po południu. To jednak nie klimat na wygrzewanie się zimą.
        • palacinka2020 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 15:09
          Przy 19 stopniach tez nie bedziesz sie opalac i plywac w basenie (chyba ze podgrzewanyn).
    • barattolina Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 09:53
      W Egipcie w zimie jest po prostu zimno. Koło 20stopni i wieje. Nie wygrzejesz się jak lecie na leżaczku. W Turcji i Tunezji to samo. Maroko odpada, bo nie da rady spokojnie przejść ulicą bez nagabywania, to jest męczące.

Brałabym Maderę bo lubię wyspy.
      Albo Jordanię, bo tam akurat nie byłam.
      • melikles Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 10:04
        Na Maderze i w Jordanii tez jest 20 stopni i wieje.
    • ewcia.1980 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 12:03
      Na samotny wyjazd absolutnie nie brałabym pod uwagę krajów arabskich.
      Dla mnie to dzikie kraje.
      Zimą, kilka lat temu ,byłam właśnie w Egipcie z rodziną i znajomymi i nawet w takiej dużej grupie nie czułam się bezpiecznie.
      Poza tym jak dla mnie było zimno - w morzu nie dało się pływać, akceptowalny był jedynie basen z podgrzewaną wodą . Strasznie wiało i bardzo szybko robi się ciemno.
    • wena-suela Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 15:00
      O wiele cieplej niż w większości wymienionych jest na Cyprze i Malcie. Obie wyspy polecam, ze szczególnym wskazaniem na Cyprsmile
    • palacinka2020 Re: Zimowe wakacje - pomóżcie wybrać 27.09.22, 15:10
      Jedz na Cape Verde.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka