Dodaj do ulubionych

Zgas światło i załóż sweter

26.09.22, 13:39
Nikt nie będzie mi mówił ile mam mieć stopni w domu:

next.gazeta.pl/next/7,151003,28951318,pogas-swiatla-zaloz-sweter-przykrecenie-kaloryfera-powinno.html#s=BoxMMtImg1
A potem płacz i zgrzytanie zębów.
Obserwuj wątek
    • dyzurny_troll_forum Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 13:57
      sueellen napisała:

> Nikt nie będzie mi mówił ile mam mieć stopni w domu:

Wszystkie źródła energii wyłączą, bo tak sobie życzą zieloni opłacani przez czerwonych:. A potem zdziwienie, że nie ma:

(zrobiłem osobny wątek, bo to ważne! ale już nie ma, nie pasuje do jedynej słusznej narracji, że to wszystko wina Putina)

forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8554495,belgia-wylaczyla-jeden-z-siedmiu-reaktorow-jadrowych.html
      • simply_z Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:07
        dokladnie..
      • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:10
        Francja właśnie uskutecznia zabawę w remonty elektrowni atomowych, a w Niemczech była awaria. Nie w Zaporożu, w Niemczech. Co za przypadek...
        • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:26
          Nie potrzeba Francji. U mnie jedna elektrociepłownia też ma remont, w doskonałym kurna momencie, gdy zaczyna się sezon grzewczy. Druga ma "awarię". I tak strategicznie pół Szczecina o zimnej/letniej wodzie ponad tydzień siedziało.
          • berdebul Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:36
            Sprawdzają, czy ludzie wyjdą z widłami na ulice tongue_out
            • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:55
              Nie wyszłam z widłami, ale napisałam do prezydenta miasta na FB - założył stronę specjalnie do takich dyskusji i uwag, co w mieście nie działa. Ludzie zaczęli się wpisywać, że u nich też zimno, a spółka miejska nigdy potem nie odlicza opłat przesyłowych itp. Powstało razem kilka wątków i mega g... burza.
              Na drugi dzień woda była porządnie ciepła big_grin.
          • dramatika Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:43
            lily_evans011 napisała:

> U mnie jedna elektrociepłownia też ma remont, w doskonały
            > m kurna momencie, gdy zaczyna się sezon grzewczy. Druga ma "awarię"

No popatrz. U mnie też awarie, w ciągu miesiąca ze 3 razy ciepłej wody nie było 😎
            (Tauron)
            • schiraz Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 22:23
              I u mnie (wielkopolska) w tym tygodniu dwa zapowiedziane wyłączenia prądu od 8 do 14 (Energa) obejmujące połowę wsi, spółka nie wyklucza dalszych planowych przerw w dostawie prądu w celu konserwacji sieci... Czuję się jak w serialu Alternatywy 4.
              • bigimax4 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 22:56
                Konserwacje , planowe wylaczenia , pekniecia ...
              • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 09:38
                Były prezes URE z kolei uważa występujące teraz bardzo często rzekome awarie za pretekst do wyłączania bloków o oszczędzania na węglu, tu rozmowa:
                next.gazeta.pl/next/7,151003,28957694,okres-zagrozenia-w-energetyce-byly-szef-ure-o-tym-czy-polsce.html#s=BoxOpImg4
        • ingryd Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:53
          triss_merigold6 napisała:

> Francja właśnie uskutecznia zabawę w remonty elektrowni atomowych...

no ja wiem ze piszesz z PL, obecnie panstwa z dykty i pazdzierza, ale jakos na mnie kojaco dzialaja wiadomosci ze jednak elektrownie ATOMOWE sa utrzymywane w dobrym stanie technicznym i w tym celu remontowane (przed wybuchem wojny planowano je stopniowo wygaszac, no ale okolicznosci przyrody sie deczko zmienily, wiec i serwisowanie zostalo wzmozone) a nie puszczone w ruch z nadzieja ze JAKOS to bedzie.
      • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:15
        Jeśli Putin sponsoruje zielonych to przecież jego wina, czyż nie?
      • mayaalex Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:23
        Akurat bardzo dobrze ze wylaczyli te elektrownie - miala byc zamknieta juz pare lat temu bo juz wtedy byly z nia powazne problemy (pekniecia obudowy etc). W Belgii juz kilka lat temu rozdawali tabletki z jodem, wlasnie dlatego, ze byly powazne obawy zwiazane z bezpieczenstwem tutejszych elektrowni atomowych. Nie wiem jak w innych panstwach ale tu zamyka sie je bo po prostu nie sa bezpieczne, a nie dlatego, ze Zieloni tak to sobie wymyslili.
        • madame_edith Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:36
          We Francji (z tego co czytałam), też nie jest to kwestia fanaberii tylko tego, że nikt tych elektrowni latami nie remontował. A były zaprojektowane na określony czas i ten czas już minął. Też była mowa o pęknięciach.
          • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:42
            Ajajaj, akurat teraz...
            • langsam Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 21:13
              Akurat teraz musieli PONOWNIE włączyć.
    • picathartes Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:09
      Ja się jak zawsze dziwię światu.

Od miesiąca mamy ogrzewanie ustawione na 18 stopni, odpuściliśmy kąpiele w wannie, nie zapalamy światła tam, gdzie nie trzeba i pilnujemy kładzenia pokrywek na garnki. Z szaf powyciągałam cieplejsze koce, szale i skarpety.

Im mniej będziemy energii zużywać, tym na dłużej wszystkim zostanie. Większość państw ma spore zapasy, więc jeśli wszyscy przykręcą zużycie energii, powinno na całą zimę wystarczyć.
      Nie rozumiem, jak ktoś może tego nie rozumieć 🤷🏻‍♀️

I tak, na droższą energię mnie akurat stać, nawet jeśli ceny pójdą w górę dziesięciokrotnie.
      • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:38
        Z ciekawości, gdzie mieszkasz, że Ci ogrzewanie już w sierpniu było potrzebne? W Polsce jeszcze na początku września miałam w mieszkaniu 25 stopni, teraz 20-21 bez żadnego grzania. To jest temperatura na jaką normalnie ustawiamy zimą termostaty. To o czym piszesz (przykrywanie garnków, gaszenie światła, mycie pod prysznicem) robimy od zawsze, z biednych czasów nam zostało. Natomiast ci co chcą narzucać innym ile stopni mają mniec w domach niech zaczną od siebie, bo nieraz i nie dwa dochodziły informacje jak to proekologiczni politycy na spotkania na temat zmian klimatu latali odrzutowcami albo mają kilkusetmetrowe domy, super paliwożerne samochody albo jeszcze coś tam.
        • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:46
          Nie wiem jak u suwerena, ale dziś w Warszawie jest 18 stopni i słońce, więc w domu jest jakieś przyjemne 22-23.
          • jowita771 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:55
            To macie ciepło, dziewczyny. U mnie teraz około 18, rano było 17, w nocy okno w sypialni mam uchylone. Jest zimno, ale trzeba się ubrać i koniec. Nie przewiduję powyżej 20 stopni tej zimy. Trzeba oszczędzać energię i przeczekać zimę.
            • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:01
              Na dworze 18 stopni, w mieszkaniu aktualnie 21,7 ale obiad niedawno gotowałam a mąż coś tam przykręca, biega i generuje ciepłobig_grin Mieszkam na środkowym piętrze, w środkowej klatce w docieplonym bloku z wielkiej płyty.
              • berber_rock Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:11
                milva24 napisała:

Mieszkam na środkowym piętrze, w środkowej klatce w docieplonym bloku z wielkiej płyty.

No widzisz ... a wez pod uwage ze calkiem sporo osob mieszka w budynkach, ktore izolacji nie maja i w ktorych NIE DA sie jej zrobic - np. powyzej nasturcja. Nikt o zdrowych zmyslach nie pozwoli XVIII wiecznej kamienicy oblozyc styropianem. I stad wynikaja koszty ogrzewania w takiej Francji czy Beneluksie ...
                U mnie nie dosc ze budynek nie ma izolacji, to instalacje wodne tez jej nie maja - zima pod prysznicem mam w najlepszym razie cieplawa wode, bo zanim dojdzie do mieszkania to przeleci przez zimnie nieizolowane rury pod ziemia. Tak sie kiedys oszczedzalo na budownictwie w tych krajach, bo przeciez nikomu nie przyszlo do glowy ze gaz kiedys bedzie drogi.
                • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:14
                  Ależ ja nie neguję tego, że nie wszystkie budynki się da/opłaca docieplać. Nie wiem jak za granicą ale w Polsce często budowano podwójne mury i teraz niektórzy docieplają wpuszczając "coś tam" pomiędzy te mury. Szczegółów nie podam bo tylko mi się obiło o uszy.
                  • berber_rock Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:17
                    Wiem ...
                    Nie krytykuje konkretnie Ciebie. Po prostu czasem do szalu doprowadzaja mnie wypowiedzi niektorych rzadzacych typu: zaizolujcie sobie domy. tja ...
                • azalee Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:19
                  berber_rock napisała:

> No widzisz ... a wez pod uwage ze calkiem sporo osob mieszka w budynkach, ktore
                  > izolacji nie maja i w ktorych NIE DA sie jej zrobic - np. powyzej nasturcja. N
                  > ikt o zdrowych zmyslach nie pozwoli XVIII wiecznej kamienicy oblozyc styropiane
                  > m. I stad wynikaja koszty ogrzewania w takiej Francji czy Beneluksie ...

Takie kamienice oczywiscie da sie izolowac, tylko trzeba to zrobic od wewnatrz. Kosztuje to duzo wiecej i oznacza totalna rozpierduche we wszystkich mieszkaniach, wiec jest rzadko praktykowane.
                  Ale te najlepsze kamienice haussmanniens w Paryzu sa jak najbardziej ocieplone.
                  • berber_rock Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:29

> Takie kamienice oczywiscie da sie izolowac, tylko trzeba to zrobic od wewnatrz.
                    > Kosztuje to duzo wiecej i oznacza totalna rozpierduche we wszystkich mieszkani
                    > ach, wiec jest rzadko praktykowane.

I zapomnialas o jeszcze jednym efekcie: izolacja wewnetrzna (w przeciwienstwie do zewnetrznej) po kilku latach odbija sie grzybem na scianach wink
                • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:56
                  What? Skąd Ci się wzięło, że mieszkam w budynku, w którym nie da się zrobić izolacji?
                  Mieszkam w dobrze izolowanym bloku, nie wielkiej płycie, mam ciepło, mimo, że kaloryfery nie są jeszcze odkręcone (spółdzielnia już grzeje).
                  • berber_rock Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 20:49
                    What? Skąd Ci się wzięło, że mieszkam w budynku, w którym nie da się zrobić izolacji?

_ Pomylilam Twoj wpis z wpisem forumki, ktora marzla w starej kamienicy.
                    • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 00:20
                      Ja marzłam w starek kamienicy.
                      Ale po pierwsze 25 lat temu a po drugie to nie była zabytkowa kamienica z XVIII wieku tylko zwykły budynek z 1936. A marzłam nie dlatego, że nie był ocieplony, bo był, tylko dlatego, że nie paliłam w piecu w tym pokoju.
                      To była prawdziwa ceglana ściana, gruba na metr, temperaturę wewnątrz trzymała świetnie, latem było chłodno, zimą ciepło, jeśli się napaliło w piecach.
        • picathartes Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:51
          > Z ciekawości, gdzie mieszkasz, że Ci ogrzewanie już w sierpniu było potrzebne?

A to musi być potrzebne? Termostat mąż przestawił na 18 jak tylko podano, że trzeba energię oszczędzać.

I może u Ciebie jest 25 stopni; u nas w Szwajcarii od grubo ponad tygodnia jest między 5-15 stopni (5 nocą, ale to przecież na temperaturę w domu też wpływa); jutro max dobowa to 12. Rano trzeba na rower w rękawiczkach zimowych 😜

> Natomiast ci co chcą narzucać innym ile stopni mają mniec w domach niech zaczną od siebie

Ty chyba czegoś nie rozumiesz. Jak nie narzucą i wszyscy (też Ci najbogatsi) będą grzać na potęgę, to braknie wszystkim 🤷🏻‍♀️
          Odrzutowce i kilkusetmetrowe domy możesz zarzucać innym; mamy samochód, jeździmy od wielu lat okrągły rok rowerami; samochód tankujemy raz na 2-3 miesiące. Dom też raczej z tych skromniejszych powierzchniowo tongue_out
          • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:53
            Będę Ci kibicować w oszczędzaniu.
          • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:57
            Nie no, zdziwiłam się, że w sierpniu było ogrzewanie potrzebne i nastawiałam się na jakąś Finlandię czy inne koło podbiegunowewink Czyli tak hipotetycznie na przyszłość ustawiliście?
            Odrzutowców i wielkich domów nie zarzucam Tobie tylko prominentom co oczekują że szarzy ludzie będą w zimnie i po ciemku siedzieć a sami się nadal będą pławić w ciepłe i oświetleniu.
            • picathartes Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:02
              Jest koniec września!
              U nas jest zimno. Ogrzewanie już chodzi od ponad dwóch tygodni. A ustawiliśmy oczywiście wcześniej - Ty ustawiasz termostat dopiero jak jest potrzebny?
              • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:05
                Nie, ja nie ogrzewam niczego we wrześniu, jest słońce, ciepło, okna mam otwarte, w domu jest normalnie, krótki rękaw mam, nie żadne koce i skarpety.
              • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:05
                Centralne mam, mogę odkręcić lub przykręcić temperaturę w kaloryferach w poszczególnych pomieszczeniach. Możliwe, że już grzeją, nie miałam potrzeby sprawdzać.
              • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:10
                Pisałaś, że miesiąc temu mąż skręcił, miesiąc temu był jeszcze sierpień. Na razie kaloryfery mam pozakręcane, jest na tyle ciepło w mieszkaniu, że nawet nie sprawdzałam czy już grzeją.
              • snakelilith Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:33
                picathartes napisał(a):

> Jest koniec września!
                > U nas jest zimno.

Owszem, w Szwajcarii temperatury nawet latem spadają w nocy do 10 stopni, ale to raczej w Alpach, a ty chyba mieszkasz w okolicach Basel? Jak pokazuje portal pogodowy, aż tak zimno u was nie było. W prawie całej Europie w połowie września nastąpiło załamanie pogody, u mnie jest aktualnie 12 stopni przy deszczu, w nocy było 6, a w sypialni rano było 19 stopni, przy uchylonym oknie i bez ogrzewania, jeszcze nie włączyliśmy nawet kaloryferów. W Basel w ostatnich 10 dniach temperatury w ciągu dnia były powyżej 15 stopni (23 września nawet 20) teraz jest 16, a w nocy wczoraj mieliście 10, więc jeżeli potrzebujesz ogrzewania, to raczej sprawa słabo izolowanego domu. W takich warunkach wiele nie zaoszczędzisz.
                • picathartes Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 11:23
                  > u mnie jest aktualnie 12 stopni przy deszczu, w nocy było 6, a w sypialni rano było 19 stopni, przy uchylonym oknie i bez ogrzewania, jeszcze nie włączyliśmy nawet kaloryferów.

Powiedz mi, skąd Ci się te 19 stopni wzięło w sypialni skoro wszędzie naokoło jest dużo zimniej? Ogrzewasz pomieszczenie ciepłem własnego ciała? 🤣 Wiesz, że nawet w dobrze zaizolowanym termosie po kilkunastu godzinach herbata robi się chłodna/zimna?

Nie ma, po prostu nie ma szans mieć 19 stopni w domu, jeszcze przy otwartych oknach (!), gdy przez kilkadziesiąt poprzednich godzin na dworze było sporo chłodniej.

Możesz sobie wyobrażać, że masz idealną izolację, ale to tylko w Twojej głowie niestety.

Albo masz pod spodem, nad sobą i/ lub po bokach sąsiadów którzy już grzeją, albo - po prostu nie zdajesz sobie sprawy, że bojler działa nawet przy zakręconych kaloryferach.

Ja też kiedyś (zimą, w okolicach zera stopni!) myślałam, że w domu mam gorąco BEZ OGRZEWANIA, bo słońce przez duże okna mi dom nagrzewa - aż okna otwierałam, bo trudno było wysiedzieć smile Póki mnie ktoś nie uświadomił, że bojler jest tak ustawiony, że:
                  1) jest gotowy do działania gdy na dworze temperatura spada poniżej X (np 18 stopni)
                  ORAZ
                  2) gdy termostat jest ustawiony na Y temperaturę w domu, bojler będzie grzał póki temperatura w domu nie osiągnie Y nawet przy zakręconych kaloryferach. Łatwo to sprawdzić - idziesz przed licznik i sprawdzasz czy się kręci 😜 (sprawdzasz oczywiście w warunkach gdy nie używałaś poprzednio ciepłej wody, pralki, etc, czyli np po przyjściu do domu po kilkugodzinnej nieobecności) albo pewnie masz takie "ciepłe" miejsca na podłodze. Nawet jeśli kaloryfer jest zakręcony, te miejsca się nagrzewają i po iluś tam godzinach pracy bojlera dom nagrzewa się do Y. Nawet jeśli wszystkie co do jednego kaloryfery masz skręcone na zero.

Jedynym sposobem na zmniejszone używanie ogrzewania jest skręcenie termostatu na niższą temperaturę w domu Y.

Co do temperatur w Bazylei - w zeszłym tygodniu mieliśmy dwie noce po 2 stopnie. I nawet jeśli w słoneczne popołudnie temperatura dobiła 18-20 stopni przy kilku okazjach, to były może cztery ciepłe godziny podczas całej doby; reszta była zdecydowanie chłodniejsza.
                  • snakelilith Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 12:14
                    picathartes napisał(a):

> Powiedz mi, skąd Ci się te 19 stopni wzięło w sypialni skoro wszędzie naokoło j
                    > est dużo zimniej? Ogrzewasz pomieszczenie ciepłem własnego ciała? 🤣 Wiesz, że
                    > nawet w dobrze zaizolowanym termosie po kilkunastu godzinach herbata robi się c
                    > hłodna/zimna?

Nie wiem skąd. Pewnie stąd, że w ciągu dnia temperatury dokładnie tak jak u ciebie sięgały w ciągu dnia około 16, a nawet 18 stopni, a te 12 stopni, to mamy dopiero krótko. Wiem na pewno, że ciepła nie mam od sąsiadów, bo oba mieszkania pode mną są puste, jedni sąsiedzi są na urlopie, drudzy się właśnie wprowadzają i ciąge są zajęci sprzątaniem starego mieszkania, gdzie nocują. Sąsiadka za ścianą mieszka aktualnie u swojego przyjaciela, a na pierwszym piętrze i parterze mamy starszych ludzi starego pruskiego drylu, oni oszczędzają z zasady, nawet gdyby nadmiarową forsą mieli tapetować łazienkę.
                    A jednak mam 19 stopni, teraz nawet 19,8, dla mnie idealna temperatura w dzień. Ale mam od 8,30 zamknięte okna (oprócz łazienki), bo faza deszczowa trwa, a apka pokazuje mi 10 stopni, no dajmy 12, bo w zabudowanym terenie może być ciut cieplej. Nie wykluczam, że w wielomieszkaniowej kamienicy jest generalnie cieplej i pewnie dwa dorosłe ciała też jakoś dogrzewają te moje 90m2, wczoraj piekłam też przez 30 minut w piekarniku bagietkę z orzechami, ale ty wiele sobie fantazjuesz. Tak jak ci ktoś napisał, te marne 18 stopni powinnaś mieć bez grzania i bojler nawet nie powinien się włączać. Twój dom się gdzieś wyziębia i pewnie przez te same szyby, przez które dom się latem nagrzewa.
                    A z ustawieniem termostatu Ameryki nie odkryłaś. My mamy też ogólne ustawienia w kotłowni, dla całego kompleksu mieszkaniowego i do tego każdy może regulować u siebie. Pozycja 2 oznacza 16-18 stopni, pozycja 3 około 20 i ja na pełną 3 włączam tylko w naprawdę mroźne dni. Tej jesieni jeszcze nie grzejmy, bo nie było takiej potrzeby. A dwie noce z temperaturami 2 stopnie nie wystarczą we wrześniu by wyziębić dobrze izolowany dom.

• picathartes Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 12:27
                      > Wiem na pewno, że ciepła nie mam od sąsiadów, bo oba mieszkania pode mną są puste, jedni sąsiedzi są na urlopie, drudzy się właśnie wprowadzają i ciąge są zajęci sprzątaniem starego mieszkania, gdzie nocują. Sąsiadka za ścianą mieszka aktualnie u swojego przyjaciela, a na pierwszym piętrze i parterze mamy starszych ludzi starego pruskiego drylu, oni oszczędzają z zasady, nawet gdyby nadmiarową forsą mieli tapetować łazienkę.

Aaaaa!
                      sciana
                      A puste to nie izolator??? Rany, wystawiłabyś to swoje super-izolowane mieszkanie z budynku jako samodzielny domek i miałabyś zimno już po kilku dniach 😂
                      No 18 stopni na razie mam prawie bez grzania - kaloryfery tylko nad ranem są lekko ciepłe więc jedynie nad ranem się lekko dogrzewa.

Zobacz, jakie temperatury mamy od 17 września. Dziś jest jedenasty zimny dzień, przy siedmiu nocach z jednocyfrowymi temperaturami. Sorry, piekarnikiem ani ciałami się domu do 19 nie nagrzeje, choćbyś w izolowanym bunkrze żyła.
                      • kobietazpolnocy Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 23:45
                        No 18 stopni na razie mam prawie bez grzania - kaloryfery tylko nad ranem są lekko ciepłe więc jedynie nad ranem się lekko dogrzewa

Chwila, masz 18 stopni PRAWIE bez grzania? Jak to mozliwe? U nas sa podobne temperatury, dom wolnostojacy, w ciagu dnia przy zakreconych kaloryferach jest powyzej 20 stopni, nad ranem i wieczorem nieco ponizej 19 i wtedy odkrecamy na troche bo jest za chlodno. A dom wcale nie ma super izolacji.
                        Piec w piwnicy chodzi, ale jest odkrecony na minimum i watpie, by tak duzo ciepla przenikalo do gory.
                        18 stopni przy waszej pogodzie to piorunsko zimno. Macie mocno nieszczelne okna, czy moze jednak sie pomylilas?
                      • snakelilith Re: Zgas światło i załóż sweter 28.09.22, 00:39
                        picathartes napisał(a):

>
                        > Zobacz, jakie temperatury mamy od 17 września.

No widzę. I widzę, że ciągu dnia było u was sporo cieplej niż u nas. Z urlopu wróciłam 17 września i od tego dnia, tylko 2-3 razy temperatura przekroczyła 16 stopni. I jeżeli puste, nieogrzewane mieszkanie z dołu, bo z góry jest już tylko strych i dach, jest izolatorem, to u ciebie na piętrze też powinno być cieplej.
            • dr.amy.farrah.fowler Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:06
              U mnie się włącza automatycznie, odpaliło się samo tydzień temu. Wcześniej nie było potrzeby.
      • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:57
        Jakie ogrzewanie na 18 stopni od miesiąca? Żeby w sierpniu mieć 18 stopni to musiałabym mieć włączoną klimatyzację, nie ogrzewanie, i nie ma minimum tylko maksimum.
        • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:57
          Nie no, już wyszło że oni tak hipoteczynie na przyszłość ustawili.
          • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:58
            *hipotetycznie
          • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:04
            No go pogadamy w styczniu. Hipotetycznie to sobie można wszystko oszczędzać.
            Bo pozostałe opisane przez nią rzeczy jak prysznic, gaszenie światła, pokrywki na garnkach to jest u nas norma od kilkudziesięciu lat. Naprawdę ktoś gotuje bez pokrywek?
            • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:07
              Uwielbiam jak emigrantki, wyrwawszy się że swoich zadupi, pouczają z namaszczeniem jak gotować albo jaka temperatura jest właściwa.
              • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:16
                No dokładnie.
            • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:12
              Hipotetycznie to przy 18 stopniach jak się siedzi na dudzie a nie lata i coś robi to jest zimno. Wiem bo tak kiedyś miałam.
              • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:15
                Ja miewałam i 15, to jest masakra i żaden tam kocyk i świeczuszki nie pomagają.
                To jest gadanie nawiedzonych, które mało w życiu widziały.
                • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:22
                  Wręcz przeciwnie. Nawykły do dziadowania więc jeszcze trochę zimniej nie zrobi im różnicy. Mnie zrobi, więc kibicuję ich wysiłkom w oszczędzaniu ciepła.
                • daszka_staszka Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:11
                  Kiedyś wynajmowałam mieszkanie w kamienicy i po.pierwszej zimie uciekłam, wymarzyłam.wtedy za wszystjie czasy, od podłogi ciągnęło tak że aż Kości łamały. zima w mieszkaniu mam 20 maks 21 stopni jak słonko da po omach, więc żadne szaly. Wszystko znisniose tylko nie zimno.
                  • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:24
                    No to właśnie kamienica była. Z piecami. Jak nie napaliłam w jednym pokoju, rzadko używanym, to tyle tam było. I tam się nie dało usiąść nawet na chwilę. Dlatego twierdzę, ze niektórzy takich warunków w życiu nie mieli skoro takie rzeczy wypisują.
                    • daszka_staszka Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:43
                      Zgadzam się z Tobą w 100 proc.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:25
        Ojp ... ja nie grzeje i mam 18-20 st.
      • azalee Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:26
        picathartes napisał(a):

> Ja się jak zawsze dziwię światu.
        >
        > Od miesiąca mamy ogrzewanie ustawione na 18 stopni, odpuściliśmy kąpiele w wann
        > ie, nie zapalamy światła tam, gdzie nie trzeba i pilnujemy kładzenia pokrywek n
        > a garnki. Z szaf powyciągałam cieplejsze koce, szale i skarpety.

Na razie jest jeszcze cieplo, wiec podejrzewam ze i bez grzania masz w domu wiecej niz te 18 stopni. Zobaczymy czy przez zime uda sie wam utrzymac te temperature i czy jej nie zwiekszycie (18 stopni to jest naprawde malo).
        Gaszenie swiatla tam gdzie was nie ma i przykrywanie garnkow to cos co wiekszosc ludzi robi od dawna, nie sadze zeby mialo to duzy wplyw na wasze zuzycie energii (no chyba ze do tej pory swieciliscie w calym domu calymi dniami/wieczorami).
      • stephanie.plum Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:08
        OD MIESIĄCA nie zapalasz światła gdzie popadnie i przykrywasz garnki?

:~O
        • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:26
          Emigrantki czują taką dziwną potrzebę dzielenia się dość oczywistymi zachowaniami w tonie objawienia.
      • madzioreck Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 23:58
        picathartes napisał(a):

> Ja się jak zawsze dziwię światu.
        >
        > Od miesiąca mamy ogrzewanie ustawione na 18 stopni, odpuściliśmy kąpiele w wann
        > ie, nie zapalamy światła tam, gdzie nie trzeba i pilnujemy kładzenia pokrywek n
        > a garnki. Z szaf powyciągałam cieplejsze koce, szale i skarpety.

big_grinbig_grinbig_grin Płaczę ze śmiechu, no normalnie prawie, że koło wynalazłaś big_grin
        • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 00:24
          Daj jej trochę czasu wink
      • princesswhitewolf Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 00:47
        Zimo macie w Polsce. Ja jeszcze ogrzewania nie wlaczylam
        • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 06:57
          Może Ty masz zimno, ja wczoraj miałam 18 stopni w ciągu dnia, dość ciepły wieczór i dziś piękne słońce, więc nie odkrecam kaloryferow, bo w domu jest ciepło.
        • jdylag75 Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 11:31
          Tak mamy zimno, na zewnątrz od 3 tygodni do 16 stopni w dzień, co kilka dni jest w miarę słoneczny dzień, pozostałe pochmurne i deszczowe, nie ma szału.
    • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:16
      Ach, Sroczyński...
      Ja już wychodziłam ze swojej strefy komfortu, chwilowo bardziej nie zamierzam.
      Warszawa sobie poradzi, będzie wprawdzie drogo i gorzej, ale jakos przezyjemy bez drastycznego spadku poziomu życia krytykapolityczna.pl/kraj/wegiel-dodatek-oslonowy-ogrzewanie-zima-polska-kryzys/
    • miss_fahrenheit Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:23
      sueellen napisała:

> A potem płacz i zgrzytanie zębów.

Zgrzytanie zębów to raczej właśnie wtedy, gdy zakręcimy grzejniki...
      • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 14:39
        Nie, to szczękaniewink
        • miss_fahrenheit Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:38
          milva24 napisała:

> Nie, to szczękaniewink

Tak czy owak, odgłos taki, że zęby bolą wink
    • majenkir Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:02
      A tym czasem w Łodzi
      Ponoć cudnie było widzieć na żywo, czyli światła dużo wink
      • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:09
        No, no... Łódź stać, kto bogatemu zabroni, a potem będą do budżetu piski DAJ na opiekę społeczną, bo łódzcy menele mają zimno i chodzą głodni.uncertain
    • marianna1960 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:08
      Nienawidzę górnego oświetlenia świeci się tylko lampka nocna, jestem zimnolubna cała zimę mam otwarte okna i zakręcone kaloryfery.
      • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:17
        Tak, tak a w mieszkaniu 10 stopni.
        • marianna1960 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:01
          Tu sie mylisz 20 stopni i dlatego mam otwarte okna
          • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:25
            W lutym? Przy 10 stopniach mrozu masz cały dzień otwarte okna, wyłączone kaloryfery i 20 stopni w domu? Kłam jakoś inteligentniej.
            • daszka_staszka Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:03
              Zapomniała dodać że mieszka w ciepłych krajach 🤣
              • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 20:00
                O ile pamiętam to ona mieszka w Warszawie. Fakt, zimy ostatnio nie były ostre, śniegu mało, ale mrozy jednak bywały.
            • izabela1976 Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 07:36
              Na poprzednim mieszkaniu też tak miałam. Całą zimę uchylone okna i kaloryfer odkręcony tylko w łazience by na szybko coś podsuszyć. A w domu prawie 25 stopni. Chyba sąsiedzi dogrzewali mnie na maksa. Ale fakt, dom dobrze ocieplony.
    • koralinaxxxx Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:10
      A ja nie mam tarczycy, jestem totalnym zmarźluchem, mam centralne i u mnie kaloryfery chodzą na full całymi dniami i nocami. Jak wietrzę też ich nie skręcam. 19 stopni? Umarłabym.
      • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:29
        Moja mama po latach bez tarczycy dowiedziała się, z powinna brać euthyrox. Kiedy zaczęła brać, to od razu różne parametry życiowe jej się pozmieniały na plus, w tym odczuwanie ciepła/zimna. Bierzesz leki?
        • sueellen Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:46
          Ja przestałam być zmarzluchem gdy zaczęłam regularnie chodzić na fitness i biegać. Nagle było mi zawsze ciepło.
      • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:02
        Ludzie będą mieć wybór, umrzeć z zimna przy 19 stopniach lub z głodu, bo wszystko pójdzie na energię.
        • glanaber Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:37
          A ty, bidulko, 2 lata pobierałaś gażę za podkręcanie histerii kowidowej, a teraz ci zakres zadań zmienili i musisz znowu wszystkim wyjaśniać od czego tym razem umrą?
          • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:45
            Tak, biedaczka zapewniała w 2020 r., że żadnych wakacji nie będzie, kolonii i obozów też nie, bo ludzi przerazi zombie apokalipsa.
            • sol_13 Re: Zgas światło i załóż sweter 28.09.22, 06:13
              Nie umarliśmy wszyscy od covida, to teraz głód nas wykończy 😉
    • demono2004 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:34
      Ludzie sami sa sobie winni. Proponuję więcej sankcji, którym od lutego przyklaskiwaliście.
      • sueellen Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:45
        Sala, to lepiej nie wprowadzać sankcji i jutro mieć Bucze pod Warszawą i Izium pod Radomiem?
        • demono2004 [...] 26.09.22, 15:53
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
          • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:05
            Pomyśl o Brytyjczykach, którzy po Brexicie odkryli istnienie ceł, a latem tylko pomoc z Holandii za milion szekli uratowała miasta w UK przed blackoutem.
        • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:56
          Zabawna jesteś.
          • hanusinamama Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:00
            Ty za to jesteś smieszna. Ona ma racje. Nie wiem nadal czym ci Ukraińcy w PL grożą? Synek z Ukrainką się umawia ??
            • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:07
              A broń Boże, dziewczę krajowe, porządna, studiuje dziennie, pracuje cały wrzesień.
              • gryzelda71 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 21:09
                Mój bosze starsza?
        • homohominilupus Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:06
          sueellen napisała:

> Sala, to lepiej nie wprowadzać sankcji i jutro mieć Bucze pod Warszawą i Izium
          > pod Radomiem?
          To antyszczep i ruski troll. Radzilabym nie wdawać się w bezsensowna dyskusję.
          • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:13
            Tak, szkoda klawiatury.
          • hanusinamama Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:01
            Zauważ, ze Triss uważa tak samo...
            • milva24 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:16
              Triss jest jaka jest ale nie jest trollem.
      • marianna1960 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:02
        Idż trolu do Putina on cię ogrzewa nawet tu ruskie trole trafiaja co za głąb
        • dramatika Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:12
          marianna1960 napisała:

> Idż trolu do Putina on cię ogrzewa nawet tu ruskie trole trafiaja co za głąb

Dziś mam fazę na obrazki.

• marianna1960 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:51
            Kolejny ruski troll albo pożyteczna idiotka Putina Putler liczy na takich idiotów dla nich ważne mieli ciepło a potem może cię mordować, że moderacja toleruje takich putinowskich troli.
            • demono2004 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 23:31
              big_grin
    • dramatika Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:41
      Znikąd ratunku.
      • demono2004 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 15:50
        Ten ktoś ma racje. Dlatego jesteśmy w takiej , nie w innej sytuacji.
        • dyzurny_troll_forum Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:02
          demono2004 napisała:

> Ten ktoś ma racje. Dlatego jesteśmy w takiej , nie w innej sytuacji.

Pojawiły się już również nawoływania światłych i wyedukowanych jednostek, że rząd nic nie robi. Nie narzuca limitów, nie kontroluje temperatur w domach, nie wymusza oszczędzania, nie zamyka szastających energią w obozach re-edukacyjnych.

Identyczne mechanizmy jakie obserwowaliśmy w stosunku do niezaszczepionych jakiś rok temu.

Były by zabawne, gdyby nie było tak przerażające...
          • berdebul Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:24
            A jak to spbie wyobrażasz? Rząd narzuca limit, Polacy pokazują środkowy palec i obchodzą limit na zylion sposobów. Witamy w Polsce.
    • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:10
      Problem sam się rozwiąże, kiedy ludzie zaczną dostawać rachunki i zaczną sami się domagać, żeby np. wspólnoty mniej grzały i pogasiły światła na osiedlach, a następnie sami pozakręcają kaloryfery i zainwestują w ciepłe skarpetki.
      Póki co wielu nie słyszało o podwyżkach, nie zdają sobie sprawy ze skali lub liczą, że „ktoś” im da.
      • dramatika Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:15
        mia_mia napisał(a):

> Problem sam się rozwiąże, kiedy ludzie zaczną dostawać rachunki i zaczną sami s
        > ię domagać

Rację masz siostro, że ludzie "sami zaczną sie domagać", przerabialiśmy to już.
      • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:15
        W wypadku Warszawy, jak pisałam, proponuję zacząć od skasowania zbędnych iluminacji wszystkiego.
        Odnośnie do osiedli, alez u mnie mogą przygaszać, osiedle strzeżone, samochód wyjeżdża z garażu podziemnego, młodsza i tak jest odprowadzana lub zawożona na zajęcia.
        • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:03
          Jeszcze musisz do swoich propozycji przekonać ludzi, ja proponuję zwolnić zbędnych urzędników, a w urzędach i innych budynkach przykręcić kaloryfery do przewidzianego prawem minimum, bo póki co można tam chodzić zamiast do sauny, a oszczędności będą większe niż z oświetlenia Traktu.
          • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:22
            Apel do samorządu ofc.
          • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:04
            U mnie pan prezydent przykręcił temperaturę pracownikom... Wielkie, stare gmaszysko, tyle, że chyba ocieplone, w każdym razie pokoje wysokie, duże korytarze itp.
            Jak mu ludzie zaczną chorować, to może ustali jakąś sensowną, a nieprzesadną temperaturę wink.
            • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:15
              Nie wiem ile musiałoby być stopni, żeby ludzie zaczęli masowo chorować z zimna, chyba dużo mniej niż przewiduje prawo. Ja myślę, że niektóre będą skracać tydzień pracy, żeby grzać tylko przez 3-4 dni.
              • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:53
                Jeśli siedzisz przy biurku 8 godzin, obsługujesz petentów, grzebiesz w kompie, bo cała dokumentacja jest cyfrowa (i nawet nie ma za bardzo po co chodzić do archiwum) i to odbierasz non stop telefony - to tak, może być chłodno w bezruchu.
                Najgorzej będą mieli ludzie w BOK - na wprost dużych i non stop otwieranych drzwi wejściowych.
              • berdebul Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:15
                Przy 18, które mieliśmy w zeszłym tygodniu, aktualnie brakuje 15% pracowników 😂 ale spoko, wychorują się, jak głosi mądrość e-matki, zahartują i będzie cacy. Kolejny X procent pracuje wyłącznie z domu, bo odmówili przyjścia do czasu odpalenia ogrzewania na sensowny, poziomie. Można się dostać do sprzętu, na który normalnie są zapisy na miesiąc w przód.
                • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:28
                  Pan prezydent u nas zamierza kazać pracować przy 19. Ale to naprawdę nie w takim wielkim starym budynku, w którym i normalnie ciepło idzie w wysoki sufit.
                  Chyba, że znowu urząd będzie pracował zdalnie, mają sporą wprawę wink.
                • kamin Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:38
                  Za chwilę wejdzie inspekcja pracy i będzie brakowało 100 procent pracowników.
                  • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:47
                    I ch... strzeli ochronę klimatu🙄
        • kropkacom Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:20
          Na twój rachunek to nie będzie mieć wpływu.
          • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:41
            Ale na dostępność energii owszem.
            • kropkacom Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:43
              Myślałam, ze negujesz ewentualny stan niedostępności?
              • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:45
                Zakładam, że dla gospodarstw domowych prąd i gaz będą dostępne bez ograniczeń, odnośnie do ciepła w kaloryferach mam obawy, a jeśli chodzi o szkoły- duże obawy, bo samorząd warszawski tylko czeka na okazję do przerzucenia nauczania na zdalne.
                • kropkacom Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:49
                  Mam jednak wrażenie graniczące z przekonaniem, że nie będzie chodzić o braki a o koszty. Dwa, mam deja vu kiedy ematki o niczym innym nie potrafiły pisać tylko czy już i kiedy zamkną te szkoły.
                  • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:10
                    Lokalne ciepłownie nie mają kasy na węgiel nawet jeśli jest dostępny, a nikt im go nie chce kredytować, więc koszty będą ważne. Lokalne ciepłownie będą też upadać i wtedy będzie problem jeszcze poważniejszy. Koszty będą realnym problemem i dla odbiorców i dla producentów ciepła.
                    • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:35
                      Lokalne ciepłownie grzeją suwerena, niech się suweren martwi, Warszawa sobie poradzi.
                  • sueellen Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 22:14
                    Ani węgla ani gazu nie zabraknie w Polsce bo polska się zabezpieczyła. Chodzi wyłącznie o ceny.
                    • panna.nasturcja Re: Zgas światło i załóż sweter 27.09.22, 00:22
                      Powiedz to ludziom, którzy od kliku miesięcy nie mogą kupić węgla do ogrzania swoich domów za żadne pieniądze.
                      I ponawiam apel: przestań się wypowiadać o kraju, o którym nie masz zielonego pojęcia.
                • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:58
                  Jeśli będziesz mieć ciepło w kaloryferach to i w pobliskiej szkole będzie dostępne, bardziej powinny się martwić osoby, które mają dzieci w szkołach ogrzewanych przez lokalne ciepłowienki.
      • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:21
        Przypomnij, jak to było z umieraniem na covid i jak szybko ludziom znudziła się zabawa w zamykanie lasów i podziemie fryzjerskie?
        • dyzurny_troll_forum Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:32
          triss_merigold6 napisała:

> Przypomnij, jak to było z umieraniem na covid i jak szybko ludziom znudziła się
          > zabawa w zamykanie lasów i podziemie fryzjerskie?

Dwa lata ukradli nam z życia.
          Marzec '20 - Marzec '22
          A niektórych przecież nadal trzyma covidoerdolec...
          • kropkacom Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:19
            Kogo trzyma? Tych którzy ciągle innych nazywają covicośtam?
      • berber_rock Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 16:24
        mia_mia napisał(a):

> Problem sam się rozwiąże, kiedy ludzie zaczną dostawać rachunki i zaczną sami s
        > ię domagać, żeby np. wspólnoty mniej grzały i pogasiły światła na osiedlach,

No tyle ze rachunki z rozliczeniem rocznym przychodza jak sama nazwa wskazuje raz do roku - umnie tak pechowo w marcu, czyli po sezonie grzewczo-ciemnym. Mam szanse dowiedziec sie exp-post, jakie to kwoty, bo przeciez nikt nie wytrzasnie ich teraz z kapelusza.
    • skumbrie [...] 26.09.22, 16:14
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • dreg13 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 17:09
      Och, za chwilę też będzie kolejny festiwal pod tytułem "przepraszam wszystkich urażonych". Urażonych rozpasaniem rządzących, którzy nawołują (z"ostańmy w domu, chrońmy swoich najbliższych") do oszczędności, za to sami (i za państwowe, jakżeby) będą oświetlać i grzać na maksa wszystko, co się da. I nie dość, co się da, ale oświetlać światło dzienne i grzać nagrzane przy otwartych oknach.
      • aguar Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:46
        Albo czy te mecze piłkarskie na stadionach muszą być w nocy? Lato się skończyło, upadł argument, że w dzień za gorąco.
        • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:53
          Mecze są biletowane, raczej zarabiają na siebie, a o 15 kibiców nie będzie. Jeśli oszczędzać to musieliby odwołać treningi, pozamykać orliki, skateparki, place zabaw.
          • aguar Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:55
            W weekend będą.
          • triss_merigold6 Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:02
            Ale wiesz, że dość regularnie odbywają się mecze bez udziału publiczności?
    • aguar Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 18:49
      Wolę, żeby było włączone ogrzewanie w bloku i chcę sama decydować, na ile oszczędzam. Mam 5 pomieszczeń w mieszkaniu = 5 kaloryferów, i po prostu jeden z nich potrzebuję mieć w dzień odkręcony, w nocy nie, reszty też nie muszę odkręcać.
      • mia_mia Re: Zgas światło i załóż sweter 26.09.22, 19:07
        Jeśli masz ciepło od dużego producenta to będziesz pewnie tak mogła, natomiast trzeba brać pod uwagę, że jeśli w każdym mieszkaniu ludzie będą ogrzewać jeden pokój to będzie zimno.
    • lily_evans011 Re: Zgas światło i załóż sweter