Dodaj do ulubionych

Ustawa energetyczna - kilka mieszkań...

27.09.22, 17:25
W związku z pomysłem rządu na wyższą stawkę powyżej 2 mWh mam pytanie co jeśli ktoś ma umowę z dostawcą energii w dwóch różnych mieszkaniach i drugie np. wynajmuje lub mieszka tam ktoś z rodziny, na kogo nie chce przepisywać licznika? Jak to będzie liczone?
Obserwuj wątek
    • anilorak174 Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 17:28
      Zdaniem rządu jesteś złodziejem i krezusem i zamiast dodatku doyebia ci podatek.
      A odpowiadając na pytanie- cholera ich wie.
      • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 17:53
        Bo widzę że oni definiują odbiorcę uprawnionego jako osobę, z którą jest podpisana umowa na odbiór energii - czyli jak w jakimś lokalu mieszkają np. 2 dorosłe osoby to po przepisaniu licznika w odpowiednim czasie każdy może mieć osobno liczony limit. To są jakieś jaja i jak zwykle wszystko na szybko i na kolanie.
        • panna.nasturcja Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 17:57
          Jakim cudem? Uważasz, że w lipcu bedzie na żonę, w sierpniu na męża i tak będą zmienić? I czemu dwa limity skoro licznik jest jeden i mieszkanie jedno?
          • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 18:02
            Bo w ustawie nie jest to definiowane jako "na licznik" tylko na "odbiorcę uprawnionego" czyli osobę która ma podpisaną umowę.

"Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
            1) odbiorca uprawniony – odbiorca końcowy w rozumieniu art. 3 pkt 13a ustawy z dnia
            10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385 i 1723), zwanej
            dalej „ustawą – Prawo energetyczne”, dokonujący zakupu energii elektrycznej w celu jej
            zużycia na potrzeby:
            a) gospodarstw domowych "

Art. 3. 1. Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie
            obrotu energią elektryczną na potrzeby odbiorców uprawnionych, posiadające zatwierdzoną i
            obowiązującą taryfę dla energii elektrycznej, w taryfie na 2023 r. uwzględnia również ceny
            energii elektrycznej dla odbiorcy uprawnionego za zużycie wynoszące maksymalnie 2 MWh
            • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 18:07
              A osobę z którą jest podpisana umowa można sobie dowolnie zmieniać z tego co wiem, jeśli tylko zdający licznik i przyjmujący się na to zgadzają.
              • panna.nasturcja Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 19:07
                Tak, ale przecież licznik jest ten sam, mieszkanie to samo i prądy zużyto w nim poniżej tych 2000 albo powyżej.
                Niesamowite jak u nas ludzie zawsze szukają jak oszukać, jak wyciągnąć choć się nie należy, jak kombinować.
                • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 20:28
                  Powstrzymaj swoje zapędy bo to że zadaję pytania nie oznacza jeszcze że chcę kogoś oszukać - raczej sprawdzam czy czasem nikt nie oszuka mnie przez to że mam zapisane dwa liczniki w różnych mieszkaniach na siebie.
              • panna.nasturcja Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 19:08
                I źle rozumiesz odbiorcę uprawnionego. To jest osoba, to jest mieszkanie.
                • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 20:31
                  To nie jest żadne mieszkanie tylko osoba w rozumieniu art. 3 pkt 13a ustawy energetycznej czyli: "odbiorca końcowy – odbiorcę dokonującego zakupu paliw lub energii na własny użytek"
                  Jeszcze nie widziałam, żeby mieszkanie coś kupowało.
    • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 18:06
      To jest też dobre:
      "1. W przypadku gdy poziom zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę
      uprawnionego w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. w punkcie
      poboru energii wynosił nie więcej niż 90% zużycia w stosunku do poziomu zużycia energii
      elektrycznej przez tego odbiorcę w okresie od dnia 1 października 2021 r. do dnia 31 grudnia
      2022 r., podmiot uprawniony w rozliczeniach z tym odbiorcą w 2024 r. stosuje upust. "

A co jeśli np. przepisałam licznik na dorosłe dziecko, bo z mężem się wyprowadzamy - nowy odbiorca traci automatycznie uprawnienie?
      • s12345s Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 18:14
        anvalley napisał(a):

> To jest też dobre:
        > "1. W przypadku gdy poziom zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę
        > uprawnionego w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. w punkcie
        > poboru energii wynosił nie więcej niż 90% zużycia w stosunku do poziomu zużycia energii
        > elektrycznej przez tego odbiorcę w okresie od dnia 1 października 2021 r. do dnia 31 grudnia
        > 2022 r., podmiot uprawniony w rozliczeniach z tym odbiorcą w 2024 r. stosuje upust. "

To ja dostanę ten upust, bo mi zużycie energii już spadało. big_grin
        Nie pracuję już w domu i pozbyłam się tv plazmy, na tv mniej żrący prąd. big_grin
        Tylko czy ja dożyję do czasu tego upustu czyli 2024 r., wink (a który miesiąc to chyba nie wiadomo?)
    • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 18:35
      Sama chyba znalazłam odpowiedź w projekcie ustawy, ale może ktoś biegły w przepisach też zerknie i spróbuje przeanalizować:

"Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące zadania sprzedawcy z urzędu,
      wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną na potrzeby
      odbiorców uprawnionych, zwolnione z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia
      zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne przed dniem wejścia w życie ustawy,
      przedkłada Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, zwanemu dalej „Prezesem URE”, do
      zatwierdzenia taryfę dla energii elektrycznej dla tych odbiorców na okres od dnia 1 stycznia
      2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., i uwzględnia w niej również ceny energii elektrycznej dla
      odbiorcy uprawnionego za zużycie wynoszące maksymalnie 2 MWh
      [...] w punkcie poboru energii w 2023 r., równe średnim cenom wynikającym z taryf
      zatwierdzonych na 2022 r. przez Prezesa URE dla sprzedawców z urzędu, dla poszczególnych
      grup taryfowych z uwzględnieniem stref czasowych"

Czyżby oznaczało to, że jeśli np. mam liczniki w 2 mieszkaniach na siebie, to dla każdego limit ten liczony jest osobno?
      • panna.nasturcja Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 19:10
        Koniecznie musisz oszukać, tak?
        • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 19:57
          Na czym oszukać Twoim zdaniem? Po prostu mając na siebie zapisane 2 liczniki i nie chcę mieć w jednym naliczonego zużycia bez zastosowania 2mWh limitu. Gdzie tu oszustwo?
        • tonik777 Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 28.09.22, 09:46
          O co chodzi z tym oszukiwaniem?
          Autorka zadała proste pytanie i chce wiedzieć jak to interpretować. W sumie też wiedzieć czy jeśli w dwóch mieszkaniach mam na siebie prąd i zużyję w obu po 1500 kWh to za całość zapłacę niższą cenę czy mi się to zsumuje i za 2000 kWh będę miał cenę niższą, a 1000 w wyższej.
        • anilorak174 Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 28.09.22, 10:04
          Ale co oszukać? Ty umiesz czytać? Przeciez nie mieszka jednoczesnie w 2 mieszkaniach. Zadała proste pytanie, a ty się rzucasz uj wie o co.
        • anorektycznazdzira Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 28.09.22, 10:04
          Gorzej ci?
          Można mieć 2 mieszkania (albo 5), w każdym podpisaną osobną umowę, w jednym urządzić starych rodziców, w drugim syna z rodziną, w trzecim gościć uchodźców, w czwartym ... itd. Rodzice, syn z żoną, uchodźcy (itd) to OSOBNE gospodarstwa domowe. Nawet najem obcym ludziom dla zysku to osbne gospodarstwa domowe.
          I nie, NIE MA obowiązku (ani sensu) każdorazowego przepisywania liczników jak komuś pozwalasz mieszkać w swojej nieruchomości.
      • mysiaapysia Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 19:16
        Ale tam jest napisane, że w punkcie poboru energii. Czyli jednak kilka mieszkań to osobne limity.
        • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 19:59
          Tak, ktoś kto ma kilka lokali w jednym będzie prał, w drugim oglądał TV, w trzecim piekł ciasta wink
          Chyba ten przepis też to potwierdza:

"W przypadku zmiany w 2023 r. odbiorcy uprawnionego pobierającego energię elektryczną z punktu poboru energii, przy obliczaniu limitów zużycia energii elektrycznej, o których mowa w art. 3 ust. 1, art. 4 ust. 2, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1, uwzględnia się całkowite użycie energii elektrycznej w tym punkcie poboru energii w 2023 r. "

ale wtedy jak ktoś kupi lub wynajmie mieszkanie pod koniec rok to ma przerąbane bo cudze zużycie mu się wlicza do limitu - boszee ale narobili komplikacji... Z której strony nie pociągniesz to kołdra za krótka.
          • mysiaapysia Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 27.09.22, 20:16
            Sama cytujesz, że "w tym punkcie poboru".

Czyli jednak limit na punkt poboru.
            • anvalley Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 28.09.22, 08:44
              To są właśnie pisowskie rozwiązania - jak ktoś ma 2 liczniki na siebie w dwóch różnych mieszkaniach to zaraz się znajdą tacy co krzyczą: oszust, chce wykorzystać podwójnie limity...
              Albo rozwiązanie z liczeniem limitu na cały rok niezależnie od właściciela mieszkania.... a co jak ktoś kupi lokal w połowie roku z mocno już nabitym licznikiem - będzie musiał płacić więcej bo ktoś sobie wykorzystał limit?
              Zamiast podwyższyć wszystkim równo ale o niewielki procent, to robią takie cyrki, że jednym nic nie podwyższą a innym x5 i zawsze komuś coś będzie nie pasować. No ale jakby to wyglądało w propagandzie - PIS nic nie dał i jeszcze podwyższył???
              • anorektycznazdzira Re: Ustawa energetyczna - kilka mieszkań... 28.09.22, 10:16
                poza podwójnymi limitami taka osoba płaci też podwójne opłaty stałe, które już nie są małe a będą jeszcze większe. Więc pomysł, że ktoś chce zaoszczędzić mając dwa punkty poboru jest tak czy siak dość egzotyczny i raczej dowodzi, że słabo ogarnia składowe rachunków za prąd. Pomysł, że z praniem czy prasowaniem jadę do innego lokalu żeby "zaoszczędzić" w ogóle pominę big_grinbig_grin

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka