Dodaj do ulubionych

Szkoła a prywatne konto na Instagramie

28.09.22, 18:56
Taka sytuacja. Szkoła wysyła maila do rodziców, których dzieci śledzą prywatne konto na Instagramie poświęcone plotkom o tejże szkole, z żądaniem, żeby przestały je śledzić. Konto prywatne, dostęp tylko dla zaakceptowanych użytkowników. Nazwa konta nie pozwala jednoznacznie zidentyfikować, o którą szkołę chodzi i w jakiej miejscowości (szkoła ma dość popularną nazwę). Najprawdopodobniej dyrektor założył anonimowe konto i został zaakceptowany, nie jest jasne jak zidentyfikował nazwiska uczniów, pewnie przeanalizował zdjęcia/informacje na ich profilach. Konto zamieszcza głupkowate informacje typu, "jak wieść gminna głosi, znaleziono pozytywny test ciążowy w łazience damskiej na 2. piętrze". Albo "podobno pewien nauczyciel za dużo wypił na wycieczce do X". Atmosfera gimbazy, niektóre posty głupsze od innych, tyle, że bez nazwisk.

Co robi ematka - każe nastolatkowi odśledzić konto, czy ignoruje maila dyrekcji? Czy szkoła ma prawo ingerować w to, jakie prywatne konta na Insta śledzą uczniowie? Mowa o uczniach szkoły średniej.

Obserwuj wątek
    • shellyanna Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:00
      Ignoruje
    • shellyanna Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:01
      I monitoruje
    • imponderabilia22 Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:01
      Nie. Nikt mi nie będzie mówił, co mogę obserwować w sieci, szczególnie że nie jest to nic nielegalnego.

Sama bym dla beki zaobserwowała.
    • ichi51e Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:02
      uczę dziecko ze do takich rzeczy należy sobie zalozyc fejkowe konto na insta a nie pod swoim nazwiskiem
    • mieszkanienaturalnie Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:05
      Uczę dziecko, żeby nie interesowało się plotkami. To takie polskie i beznadziejne.
      • majenkir Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:07
        mieszkanienaturalnie napisał(a):
        > Uczę dziecko, żeby nie interesowało się plotkami. To takie polskie

big_grinbig_grinbig_grin
      • nicknanowyrok Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:19
        Przypomnij, paróweczko, skąd się wywodzą tabloidy i gdzie się mają najlepiej?

A w tobie jakie geny krążą? Semickie czy bantu?
        • mieszkanienaturalnie Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:32
          Ja tylko krótko nasiąkałam polską kulturą, na szczęście moi rodzice zauważyli w porę problem i wysłali mnie za granicę. Tabloidy to jedno, plotkowanie w towarzystwie i niezdrowe interesowanie się innymi to co innego.
          • nicknanowyrok Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:34
            Eh... słoneczna Bułgaria...
            • mieszkanienaturalnie Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:41
              Mieszkam w Varnie, trafiłaś 😂
              • nicknanowyrok Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:53
                Warnie.

Szkoda że nie w Londonie albo Parisie.
          • iwoniaw Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:36
            plotkowanie w towar
            > zystwie i niezdrowe interesowanie się innymi to co innego.

To jakas aluzja do dyrektora tropiącego po insta, że ola123, która obserwuje konto szkołanaswoła to Ania Nowak z 3c?
            • mieszkanienaturalnie Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:43
              Dyrektorowi zależy na dobru szkoły, odpowiada za jej image. Tymczasem ktoś poprzez Instagram rozsiewa krzywdzące plotki. Też bym się wkurzyła.
              • iwoniaw Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:46
                mieszkanienaturalnie napisał(a):

> Dyrektorowi zależy na dobru szkoły, odpowiada za jej image. Tymczasem ktoś popr
                > zez Instagram rozsiewa krzywdzące plotki. Też bym się wkurzyła.

No to niech zgłosi konto rozsiewające krzywdzace plotki, zamiast tropić, kto z obserwujących to konto jest uczniem szkoły. Naprawdę obserwacje dowolnej legalnej strony, bez żadnego komentowania, trudno podciagnąć pod niewlasciwe korzystanie z internetu.
    • panna.nasturcja Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:06
      Uczę dziecko prywatności w sieci.
      Więc konto na instagramie nie musi mieć w nazwie imienia i nazwiska tylko nazwę, a ustawienia prywatności nie pozwalają na oglądanie zdjęć.
      I to wystarcza by dyrektor nie mógł zidentyfikować dzieci po kontach.
      Jak dziecko w szkole średniej to już dawno powinno to wiedzieć.
      • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:31
        Tak, tu masz rację. Pod nazwiskiem nikt tam nie występuje ale faktycznie niektóre osoby używają imion plus cyferki, pewnie stąd identyfikacja, mogę tylko zgadywać. Mnie zastanawia to, że dyrekcji chciało się prowadzić akcję wywiadowczą i tropić (nie piszących nic) uczniów przy w sumie dość błahej sprawie.
        • hanusinamama Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:58
          Jesteś pewna ze pisał do wybranych rodziców a nie do wszystkich??
          • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:03
            Tak, bo dostałam emaila skierowanego do rodziców X. Więc dyrektor musiał zadać sobie trud zidentyfikowania tych, których się dało zidentyfikować. Od czasu przyjścia maila liczba obserwujących to konto spadła o 35...
            • panna.nasturcja Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:22
              Odpisałam dyrektorowi, że dopóki rzeczone konto nie łamie prawa to młodzież może je obserwować do upojenia. Tylko oględniej.
              • mia_mia Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:54
                Dobrze zrobiłaś, tylko ja bym miała jakiś margines niepewności co tam moje dziecko pisało i czy rzeczywiście nic (dla wnikliwych, moje ma 10 lat i o ile tt zna chyba to o insta nawet pewnie nie wie co towink.
            • asia_i_p Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 29.09.22, 13:09
              A jaki macie dziennik? Bo nowa wersja Vulcana do każdego odbiorcy maila zbiorowego wysyła maila, który ma w lini adresat tylko jego dane, nie da się podejrzeć, do kogo to jeszcze poszło. To jest zmiana po przejściu na "Wiadomości Plus", wcześniej też nie widziałam do kogo, ale widziałam, że mail jest do wielu odbiorców.
    • daisy Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:07
      Polecam zajrzeć na fb na konto Aliny Czyżewskiej, która zajmuje się łamaniem praw uczniów przez szkoły.
    • eriu Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:11
      Ja bym się spytała w jaki sposób konto na Instagram odnosi się do szkolnego regulaminu i statutu szkoły z prośbą o szczegółowe wyjaśnienia.
      • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:43
        Rzecz dzieje się za granicą, nie ma tu niestety odpowiednika polskiego regulaminu czy statutu. Szkoła powołuje się na bliżej niesprecyzowane zasady odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz twierdzi, że informacje publikowane wywołują zamęt i uderzają w dobre imię szkoły, a ucznia, który to konto założył czekają konsekwencje dyscyplinarne.

Mój syn jest jednym z uczniów obserwujących konto (jak się dzisiaj dowiedziałam). Ja w tej sprawie mam mieszane odczucia. Z jednej strony cała ta strona jest dziecinadą i zawsze jest ryzyko, że wyewoluuje to w stronę jakiegoś internetowego cyberbullyingu, jeśli ktoś zacznie publikować informacje o konkretnych osobach (jak na razie nic takiego tam nie ma). Z drugiej budzi mój wewnętrzny sprzeciw ingerencja szkoły w to, jakie prywatne konta śledzi moje dziecko.
        • majenkir Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:22
          taje napisała:
          > Rzecz dzieje się za granicą, nie ma tu niestety odpowiednika polskiego regulaminu czy statutu.

Jak to możliwe? Każda szkoła ma jakiś tam regulamin..
          • eriu Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:33
            Dokładnie. Każda szkoła ma jakieś zasady działania i na nie musi się powołać. Jeśli się chcą powołać na zasady odpowiedzialnego korzystania z internetu niech o tym zrobią pogadankę i o źródłach informacji, ale też o wolności słowa. Bo jeżeli nauczyciel się upił na wyjeździe szkolnym to jest to jego wyjazd służbowy i zamykanie ust uczniom jest słabym rozwiązaniem w takim przypadku. Natomiast szkoła może też informować, że z internetu należy korzystać odpowiedzialnie i jak to robić. Ale czy uzyskają to zakazując obserwowania konta na instagramie? To jest słaby krok tak szczerze mówiąc. Konto jest kontem. Owszem obawy mogą być słuszne jak najbardziej żeby sie z tego plotkara jest zrobiła, ale dobór środków nieprzemyślany.
            • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:47
              Całkowicie zgadzam się z wami co do meritum (i co do oceny podejścia szkoły).

Natomiast co do regulaminów to w mojej szkole nie ma niczego przypominającego polskie statuty czy regulaminy. Są różne ogólne "policies" ustalane przez szkołę dotyczące różnych aspektów życia szkolnego (typu examination policies czy behaviour & discipline policy czy homework policy) ale nic co imo miałoby konkretnie zastosowanie w tej sytuacji. Z drugiej strony wszystkie "policies" są sformułowane tak ogólnie, że szkoła ma dużą swobodę interpretacyjną i wolałabym w proceduralne dyskusje z nimi nie wchodzić... Zastanawiam się tylko, czy kazać synowi odśledzić konto i chciałam poznać reakcję innych emam.
              • majenkir Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:58
                Ja bym tylko powiedziała, żeby sam nie wypisywał tam żadnych bzdur wink. Ale od razu odsledzac, czemu?
        • mia_mia Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:57
          To wszystko zmienia, lokalne przepisy, zapisy i cokolwiek mogą się mieć nijak do polskich.
          • eriu Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 21:55
            Niby tak, ale… na pewno chodzi o to żeby nie prześladować uczniów. Jeśli na koncie działoby się prześladowanie to by sprawa szła bez policję a Instagram mógłby konto zamknąć po jego zgłoszeniu. W pierwszej kolejności by było zablokowane po zgłoszeniu.

Jeśli nie dochodzi do takich drastycznych sytuacji to szkoła może działać prewencyjnie co jest dobre. Tylko czy to są najlepsze kroki śledzić kto obserwuje konto i żądać odobserwowania? Bo dla mnie to brzmi śmiesznie. Ja bym wolała dzieciaki uczyć że trzeba być krytycznych wobec informacji i że tego tylu niepotwierdzone informacje mogą wywołać prawdziwą krzywdę. Można z tego urządzić ciekawe pogadanki dla uczniów. Można by nawet kogoś spróbować zaprosić do szkoły może by pogadał o tym, na przykład z policji. To by miało lepszy skutekmoim zdaniem. Bo by uczyło, że za to ma się odpowiedzialność prawną a gdyby wziąć psychologa to i że to robi prawdziwą krzywdę.
    • mia_mia Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:38
      Między znaleziono test ciążowy, a nauczyciel schylał się na wycieczce jest przepaść. Śledzenie konta to jedno, komentowanie to coś innego. Dla mnie to byłby powod do poważnej rozmowy o różnych konsekwencjach aktywności w sieci
      • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:47
        W tym rzecz, że tam nikt nic nie komentuje, jedynie obserwują publikowany kontent.
        • mia_mia Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 19:58
          Obawiam się, że niektórzy komentują i podsycają tematy, w tej grupie nie chciałabym widzieć swojego dziecka i o tym byłaby potencjalna rozmowa. Niekomentowane tematy umierają szybko.
        • panna.nasturcja Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:24
          Taje mia nie rozumie na czym polega profil na instagramie, że tam nie ma żadnych grup, wątków i jak nie widzisz komentarzy do zdjęcia to znaczy, że ich nie ma.
    • k.messi Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:13
      Ignoruję.

Jeżeli szkoła dalej będzie wysyłać podobne maile, piszę pismo z prośbą o wyjaśnienia, dlaczego niektórzy nauczyciele są oskarżani o spożywanie alkoholu na wycieczce szkolnej, ponieważ budzi to mój niepokój - nawet jeśli jest tylko plotką.
      • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:21
        Podoba mi się! wink
    • volta2 Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:15
      w polskiej szkole to by ci jematk od razu poradziły, byś robiła dżihad,
      a w zagramanicznej to paaanie, strach się wychylić.
      • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:23
        Niestety coś w tym jest, że w zagranicznej trudniej się robi dżihad (i jakem ogólnie nieskłonna do dżihadów to nad tym też czasem ubolewam).
        • daisy Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 20:28
          O jaką zagranicę chodzi?
    • taje Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 28.09.22, 23:58
      No to problem rozwiązany. Konto zniknęło. Szkoła dopięła swego sad
      • mia_mia Re: Szkoła a prywatne konto na Instagramie 29.09.22, 13:31
        Szkoda ci konta, które opisałaś jako głupkowate? Może to jednak dobrze, że zniknęło zanim doszło do grubej afery. Plotki nadal będą rozpowszechniane, ale jednak lepiej jak nie są na piśmie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka