Dodaj do ulubionych

Co oznacza, że nastolatek dużo je?

29.09.22, 07:50
Dużo tzn. ile?
- pół chleba na kolację?
- kilogram spaghetti na obiad
- a może trzy obiady? (jeden w szkole, drugi w domu i jeszcze w międzyczasie jakaś pizza z kumplami)
Co to znaczy mieć w domu "nienażartego nastolatka"? - takie określenie padło niedawno...

A może wasi jedzą raczej przeciętnie lub niewiele?
Obserwuj wątek
    • nutella_fan Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 07:52
      Moje dziewczyny, lat 14, jedzą bardzo mało. Chyba mniej ode mnie nawet.
    • triss_merigold6 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 07:52
      Jeśli ma nadwagę to znaczy, że za dużo je.
      • alterego72 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 07:54
        "Dużo". Nie "za dużo".
        • hugo43 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:01
          Moj tak je,jak opisano wyżej .kotlety jak czipsy przegryza,6 bułek dziennie to minimum.na kolacje zjada obiad ponownie,bo raczej czymś lekkim by się nie najadł.ma 13 lat,172 cm i wazy 49 kg
          • a.n.i.a.78 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:06
            mój jest ciągle głodny, dlatego mówię, że jest nienażarty. 15 minut po obiedzie, którym mówi że się najadł już szuka czegoś innego. ma 12 lat 177 i waży 46 kg
            • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:46
              Szukanie jedzenia 15 minut po sycącym objedzie nie jest objawem głodu.
              Albo posiłki są zbyt mocno węglowodanowe albo rzecz jest w głowie.
              • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:47
                Matko!!! Obiedzie, oczywiście!
          • magata.d Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:08
            To mój prawie 13-latek w takim razie je bardzo mało.
          • magata.d Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:13
            hugo43 napisała:

> Moj tak je,jak opisano wyżej .kotlety jak czipsy przegryza,6 bułek dziennie to
            > minimum.na kolacje zjada obiad ponownie,bo raczej czymś lekkim by się nie najad
            > ł.ma 13 lat,172 cm i wazy 49 kg
            To kiedy zjada te 6 bułek, jak kolacja to też obiad, na śniadanie i drugie śniadanie?
            • hanusinamama Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 09:02
              Sniadanie, obiad, podiweczorek? MOja córka je 3 obiady...ale ona znowu chleba i bułek nie rusza.
            • hugo43 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:36
              Tak pomiędzy 😀😀
          • izabelka55 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:36
            O ludzie, to mój je mało, a niestety jest trochę za duży. Sport uprawia, problemów zdrowotnych brak. Może wyrosnie. Przy takich ilościach, chyba bym lodówkę na klucz zamknęła 🙈😂
      • marianna211272 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 10:50
        a jesli ma niedowage i duzo je to co to oznacza
        • marianna211272 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 10:51
          w stylu 185 i 58 kg chlopak a je b.duzo
          • iberka Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:15
            Wg tych teorii z XIX wieku powinien jeść jeszcze więcej, żeby było widać 😉. Zawsze możesz wypchać mu ubrania żeby spełniał normy takich teorii 😁
      • iwoniaw Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 10:55
        triss_merigold6 napisała:

> Jeśli ma nadwagę to znaczy, że za dużo je.

Niekoniecznie - to może znaczyć, że źle je i naprawdę i tak jest caly czas głodny, choć tyje.
        • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:14
          iwoniaw napisała:

> triss_merigold6 napisała:
          >
          > > Jeśli ma nadwagę to znaczy, że za dużo je.
          >
          > Niekoniecznie - to może znaczyć, że źle je i naprawdę i tak jest caly czas głod
          > ny, choć tyje.
          >

Bingo
          • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 00:45
            Dokładnie. Większość wymienionych tu jadłospisów jest fatalna.
      • iberka Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:13
        Bo nadwaga jest zawsze wynikiem jedzenia dużo i za dużo.
        • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 00:46
          Nie da się dorobić nadwagi jedząc za mało, prawa fizyki nadal obowiązują.
          • arthwen Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 18:20
            Da się. Przy niektórych zaburzeniach metabolicznych możesz jeść za mało, a organizm zamiast przetwarzać właściwie dostarczone substancje odkłada je.
            • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 19:24
              Możesz podać konkretny przykład zaburzenia metabolicznego przy którym osoba jedząca permanentnie za za mało z osoby szczupłej zamieni się w osobę otyłą?
    • bei Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:14
      Moi nawet przy dużych skokach wzrostu nie jedli dużo, albo już nie pamiętam😉
    • aagnes Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:36
      Moja córka je bardzo dużo, nie, nie jest gruba, ani nawet przy kości, spokojnie uprzedzam ataki, hejt i odsylanie mnjie do dietetyka, psychologa i na terapie rodzinna.
      ale jedna fantastyczna sprawa - w ogole nie je slodyczy, nienawidzi tak jak ja slodkich posiłków - typu nalesniki z serem na obiad, nie pije soków, nie zjada batonów itd. ona je duze obiady, jedni zjadaja filizanke zupy a ona miske, inni zjadaja mieso wielkosci 5 cm kwadratowych ona porzadny kawał, do tego kilka ogórkow ze sloika itd. trudno ją wykarmic, latwiej ubrac. nie zapcham jej kajzerka i parówka albo jablkiem.
      • m_incubo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:07
        Zaintrygowało mnie, któż to są ci inni zjadający mięso wielkości 5cm2?
        • ichi51e Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:10
          5cm2 to całkiem sporo miesa w sumie
          • nutella_fan Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:22
            Sporo? To pasek o długości 5 cm i szerokości 1 cm. Spałaś na matematyce w szkole podstawowej?
            • mak_z_figa Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:32
              Bo to widok na kotleta z boku a nie z góry
          • m_incubo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:33
            Aha.
          • arthwen Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 20:23
            Jeśli taki pasek o tej powierzchni ma wysokość z 20 cm to może i dużo. Ale jeśli znacząco mniej to nie wiem w jakiej rzeczywistości jest to sporo mięsa wink
            • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 00:46
              Pewnie pomyliła z 5x5
              • arthwen Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 18:18
                5x5 to też jest mało mięsa, jeśli grubość (wysokość bryły) niewielka wink
        • aagnes Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:39
          skubną kes kotleta i tyle, o czym tu pisać? chyba wiadomo o co chodzi, kazdy zna dzieci grzebiace godzinami w talerzu, i sa takie ktore po prostu zjadają jak sa glodne. nie robilabym z tego zagadnienia i filozofii.
          • czerwonylucjan Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 19:31
            Ale my mowimy o nastolatkach nie dzieciach..
    • princesswhitewolf Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:42
      Oznacza to ze rosnie... zakladajac ze nie ma nadwagi
      • magata.d Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 09:50
        princesswhitewolf napisała:

> Oznacza to ze rosnie... zakladajac ze nie ma nadwagi

A jak je mniej, to nie rośnie? A jak ma nadwagę to tez nie rośnie? A jak ma nadwagę i je mniej to rośnie?

Ludzie są różni, dzieci, nastolatki też.
        • princesswhitewolf Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 10:20
          >A jak je mniej, to nie rośnie?

A gdzie to napisalam? To sa twoje dywagacje. Po co pisac o oczywistosviach typu ze kazdy jest inny?

Duzo jedzacy nastolatkowie sa as common as rain. I jest to zjawisko obserwowalne. Co nie znaczy ze istnieje jedna norma

>A jak ma nadwagę to tez nie rośnie?

To rosnie ale je za duzo

>A jak ma nadwagę i je mniej to rośnie?

To tez je za duzo pomimo ze rosnie

Czepiasz sie.
    • amsterdama Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 08:58
      W moim domu oznacza to, że je więcej niż ja lub mąż, lub jej starsza siostra. Nasza nienajedzona nastolatka ciągle szczuplutka.
    • mava1 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 09:02
      mój nastolatek (i tak do 20+) np. na sniadanie zjadał minimum 4 kromki chleba, z jajecznicą z 5-6 jaj, chętnie na szynce, do tego jakies pomidory tp.
      Potem obiad dwudaniowy, gotowany w domu. Na kolację zwykle podgrzewał sobie to, co zostało z obiadu, czyli drugi obiad. A jak obiadu juz nie było to podobnie jak sniadanie. W miedzyczasie jakies owoce.
      Był szczupły, na tyle że trudno było kupic spodnie w jego rozmiarze bo jak długość była dobra i udo sie miesciło (ćwiczył i "miał" tam mięśnie) to spadały z tyłka. Normą było, ze spodnie garniturowe zwężałam mu w pasie i tyłku - akurat te, jako jedyne, łatwo zwęzić.
      Natomiast drugi syn, równie szczupły, nigdy tyle nie jadł.
    • kura17 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 09:09
      mam dwoch synow nastolatkow, jeden je przecietnie, drugi niewiele.
      obaj wysocy, jak na swoj wiek, jeden szczuplutenki i drobny (po mojej siostrze), drugi postawny, ale bez zadnej nadwagi (po mnie LOL).
      potrafia raz na jakis czas wciagnac sporo jakiego smieciowego jedzenia (ograniczamy, rzecz jasna), ale normalnych codziennych porcji, jakie jedza opisywane tutaj czasem "nienazarte natolatki" to nigdy nie jedza.
    • mia_mia Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 09:56
      Nie potrafię sobie wyobrazić mojego dziecka jedzącego dużo. Nie potrafię i już.
      Może będzie jadł często? On ma żołądek tak mały jak ja, czasem robi wyjątek dla jakiś klusek czy pizzy i to tyle. Jeśli zje jedno pełne danie w porcji dziecięcej to jesteśmy pod wrażeniem, jeśli kiedyś potroi ilość jedzenia to będzie jadł tyle co rówieśnicy teraz. Jest bardzo szczupły, ale nie chudy i jest jednym z najwyższych w klasie, więc rośnie szybko już teraz.
      • hanusinamama Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:02
        U nas podobnie ale my od zawsze jemy małe porcje. Nie umiem zjeść dwudaniowego obiadu z deserem. jak zjem zupę to już "drugie" nie wejdzie.
        Ale zauwazyłam, że młoda (starsza) częsciej jest głodna. Czyli je mniejsze porcje ale jest głodna juz po 2-3 godzinach. Skonczyła 10 lat ale trenuje pływanie dośc intensywnie, do tego koń i bardzo wyczerpujące zajęcia w z WFu w szkole. Rosnie jak na drożdzach i zjedzenie 3 obiadów u niej to norma (aczkolwiek porcje małe)
    • daszka_staszka Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 10:25
      To że je prawie cały czas. Co 2-3 godziny posiłek, taki normalny, jak nie zupa to makaron, jak nie makaron, to naleśniki, jak nie to, to zaś jajecznica i tak od świtu do zmierzchu
    • ichi51e Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 10:35
      nienażarty jest wtedy kiedy twierdzi ze smutkiem ze on to w sumie jest jak panda i musi jeść cały czas.
    • jakis.login Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 10:46
      Moi bardzo niewiele, zwłaszcza jedno z nich. Kiedy czytam o tych pochłanianych ilościach to serio, jedno z nich nawet i w tydzień tyle nie zje. Zdrowe, nie chorują, rosną, wyniki badań w normie.
    • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:07
      To jest w ogóle dość zabawne, też macie wrażenie, że jak te dzieci zaczynają dużo wciągać jedzenia - to gwałtownie szczupleją? MIałam w domu egzemplarz nieco kluskowaty, mimo przeciętnej ilości jedzenia i regularnego sportu. Przyszło dorastanie, ezgzemplarz zaczął jeść, jak wołoduch i jednocześnie chudnąć wyciągając się. Patrzę ze zgrozą - żeby móc tyle pożreć i chudnąć od samego mielenia szczękami wink
      • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:28
        Wypowiem się tu, jako bezdzietna lambadziara. Mój przybrany syneczek (syn mojej przyjaciółki) do mniej więcej 13 lat był raczej z tych pulchnych, po czym po jakimś okresie, kiedy się dłużej nie widzieliśmy, przysłała mi zdjęcie wysokiego, szczupłego jak patyczek chłopięcia. Po czym chłopię przyszło do mnie w odwiedziny i bez większych problemów wciągnęło dwie porcje mięsa i poprawiło połową miski sałatki. Przed następnymi odwiedzinami przyjaciół zrobiłam paszteciki z mięsem mielonym i przy okazji (to już dla nas, na obiady w tygodniu) z reszty tego mięsa usmażyłam kotlety. Kotlety studziły się na kuchennym blacie. Mój ojciec wszedł do kuchni, popatrzył na nie, na mnie, na nie. Ogarnęła go jakaś taka nagła zaduma po czym stwierdził tak nieśmiało: "Może schowaj te kotlety..."
        • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:37
          No, to sama widzisz wink zresztą akurat Ty widziałaś moje dzieci, w tym byłą kluseczkę wink)
          • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:39
            Widziałam, bardzo ładne dzieci smile Ale faktycznie kluseczkę nieźle wyciągnęło.
            • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:41
              To ten ostatni rok. Co widzę dziecię rano - to wyższe. (Awww, dziękuję!)
        • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:37
          SCHOWAŁAŚ? wink
          • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:44
            smile kotlety schowałam. Goście pochłonęli dwa półmiski (takie duże, metalowe, cateringowe) pasztecików, sałatki, wędlinę, ciasta.
            Najlepsze były te paszteciki, bo jak je zrobiłam, to wymyślałam sobie od idiotek, które nie potrafią zaplanować ilości składników na liczbę osób. Kto to zje? Zmarnuje się. A zimne niedobre, a odgrzewane bleee, a gdzie ja to zamrożę, zepsują się...No. Przyniosłam pierwszy półmisek na stół, zajęłam się napojami dla gości, coś tam jeszcze donosiłam, patrzę a na półmisku leży jeden samotny pasztecik, chyba dla mnie zostawiony smile W duchu ryknęłam śmiechem i poszłam po drugi półmisek.
            • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:49
              Aha, z obserwacji "syneczka"- stabilizuje się po dwudziestce. Teraz je sporo, ale to już nie są takie zdumiewające ilości. Szczupły nadal.
            • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:57
              Cudowne, żałuję, że nie widziałam miny szanownego tatusia smile) (Nie wiesz, ten samotny pasztecik zostawia się, żeby nie było, że sie zeżarło WSZYSTKO...)
              • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:06
                Wieeem, każdemu głupio sięgnąć po ten ostatni smile
                Nawiasem mówiąc- mój szanowny tatuś zaliczył fazę dokarmiania nastolatków najpierw za moich szkolnych czasów- wysłali nas w siódmej klasie na tzw.zieloną szkołę, której organizatorzy uznali, że wspaniałą kolacją dla trzynastolatków będzie 1 jajko na twardo, 1 liść sałaty (taki ze środka główki, mały), kosteczka masła i chleb. Po pierwszym dniu dopadłam do telefonicznego aparatu wrzutowego i wezwałam posiłki. Ojciec przyjechał na białym koniu= w białym cinquecento i przywiózł chleb, kiełbasę i keczup dla całej klasy. Takiego zachwytu jak w okrzyku mojego kolegi "Oooo, kiełbasa!" nie usłyszałam już nigdy, nawet w reakcji na największe cuda przyrody i pracy rąk ludzkich.
                • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:14
                  Jaki kochany <3 (urocze menu, moze Was zakwaterowali w szpitalu i żywili zgodnie z tamtejszymi zwyczajami?)
                  • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:20
                    Kochany był faktycznie, bo byśmy się chyba przez 5 dni pozagryzali z głodu.
                    Ta zielona szkoła to jakiś koszmar był. Paskudne, zawilgocone domki z nieszczelnymi oknami (była wczesna, ale chłodna jesień), menu rzeczywiście jak w szpitalu i 0 zajęć (pożyczenie piłki do siatkówki negocjowała moja matka z dyrekcją lokalnej podstawówki, bo ośrodek nie miał na stanie...) Wysyłali tam uczniów chyba, żeby odroczyć nieuchronny upadek ośrodka (on był wtedy jakiś kuratoryjny chyba- to był wczesny kapitalizm, takie cuda jeszcze funkcjonowały). Wszyscy wrócili chorzy, ale za to każdy poznał nowych przyjaciół- drobne, acz uciążliwe pasożyty bytujące na skórze głowy smile
                    • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:07
                      O matko, koszmar.
                      • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:10
                        Podejrzewam, że dziś by to nie przeszło.ale to był 1997 rok 😃
                        • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:16
                          I to robi różnicę wink
                    • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:32
                      Piękna story. Czy ktoś za to beknął? Czy bynajmniej?
                      • daniela34 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:39
                        Bynajmniej 😃
                        • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 17:41
                          Spore zaskoczenie!
            • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:09
              Rodzice przyjaciela mojego brata mieli gosposię. Uwielbiała mojego brata w okresie dorastania, bo on trenował i był w stanie zjeść WSZYSTKO. W każdej ilości.
      • enigma81 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:30
        Jest dokładnie tak jak mówisz.
        Mój był troszkę pulchny, nie bardzo ale trochę jednak tak. I nagle urósł o 20cm i jakoś się to wszystko proporcjonalnie ułożyło i wygląda bardzo ok. Tylko rozstępy ma na plecach sad No ale trudno, żeby nie miał.
        • annaboleyn Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 21:24
          Parsk, zaczęłam czytać Twoj komentarz i chciałam napisać o pilnowaniu rozstępów big_grin Biedne kotki. I te bóle wzrostowe...
          • enigma81 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 09:34
            Tak, mojego nogi mocno bolały.
            Córka jak to widziała, to cieszyła się, że jej organizm zatrzymał się przy 162cm wink
    • slonko1335 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 11:24
      Mój je bardzo mało. Niestety.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:21
      Np, mój syn w wieku 16-17 lat potrafił na obiad zjeść 8 kotletów mielonych i cały woreczek ryżu, plus sałata, plus ogórki, a za pół godziny pół blachy ciasta drożdżowego. Był chudy jak szczapa.
    • 18lipcowa3 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 12:50
      Jak nie ma nadwagi to nie ma takiego czegoś że za duzo je
      • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:16
        Wiele lat pracuje się na choroby które wynikają z nadmiaru. Ich nie widać od razu ale kiedy wybija to może być depresja, choroby naczyniowe, trawienia
    • mea8 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:12
      Moj 16 latek je śniadanie przed wyjsciem do szkoły (pół bulki albo 2 miski płatków), w szkole drugie sniadanie, 2 daniowy obiad często z deserem. Po powrocie do domu je drugi obiad. Do wieczora wsunie jeszcze ze 3 bułki. Czy to dużo? Nie wiem. 185 cm wzrostu i 70 kg.
    • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:13
      Skoro nastolatek/a je więcej niż przecięte zapotrzebowanie to za jakiś czas będzie mieć nadwagę, otyłość. Niedożywione już nie funkcjonuje, obecnie choruje się z nadmiaru
      • katriel Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:38
        > Skoro nastolatek/a je więcej niż przecięte zapotrzebowanie to za jakiś czas będzie mieć nadwagę, otyłość.

Przeciętne zapotrzebowanie jest przeciętne (ty akurat napisałaś przecięte, ale nie będę się czepiać literówek).
        W szczególności, około połowy nastolatków ma zapotrzebowanie wyższe niż przeciętne (nie ma powodu zakładać, że rozkład zapotrzebowania jest jakoś szczególnie asymetryczny) i jeśli będą jedli tyle, ile ty im wyznaczysz, to będą niedojadać.
        • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:57
          Zgrabnie ominelas problem chorób dietozależnych w tej grupie wiekowej, ponownie powiem że niedożywione występuje bardzo rzadko a już nieprawidłowości zbilansowania posiłków są plagą
        • mia_mia Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:02
          Mój mąż będąc nastolatkiem zjadał z milion kalorii dziennie, nigdy nie był gruby, a wtedy to mógł robić za szkielet na biologii😀
          Jego syn mając 10 lat je tyle co trzylatek.
          Rano miska chrupek, do szkoły kanapka i obiad w szkole czy małym termosie, z czego często zjada tylko rybę lub mięso, przyznam, że zaczęłam mu pakować mini Price polo czy innego Knoperrsa, bo jednak jest cały dzien poza domem, a nawet te słodycze często wracają. Wieczorem dwa tosty i koniec.
          • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:12
            Sądzisz że nie ma związku pomiędzy odżywianiem w młodości a zdrowiem? Naukowcy mylą się? Badane są naczynia noworodków pod kątem dziedziczenia

Poczekajmy do jego starości żeby można było uznać czy milion kalorii nie miało wpływu na jego zdrowie
            • mia_mia Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:26
              Zdrowy póki co, a jego matka ma 80 lat i całe życie jadła tak, że czuję jak zatykają mi się tętnice od samego patrzenia na to co i jak gotuje. Mój syn biorąc pod uwagę ile je i co (nie lubi się z warzywami i owocami) powinien być chorowitym cieniem dziecka, a jest duży i zdrowy.
              Wiadomo, że nie można z tego robić reguły, ale i takie osoby się zdarzają.
              • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:55
                Akurat dorastanie obecnych 80 przypadało ja lata powojenne i było inny jadłospis niż obecnie np mięso na obiad nie było codziennie, jadało się sezonowo, otyłość wśród młodzieży była rzadkością
                • mia_mia Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:13
                  Ja się z tym wszystkim zgadzam, tylko gdybym była jej córką i jadła jak ona karmiła to by mnie łatwiej było przeskoczyć niż obejść, a u nich wszyscy szczupli. Moja babcia, która w czasie wojny niedojadała i jej siostry, podobne roczniki co teściowa chyba wszystkie były grube później.
                • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 00:49
                  Dokładnie. To pokolenie w dzieciństwie i młodości raczej niedojadało niż było przekarmiane mięsem. Nie mówiąc o tym, że nie dało non stop, inne zwyczaje żywieniowe były.
    • enigma81 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:26
      Moja córka je mało, zawsze tak było.

Syn (15) je dużo, znacznie więcej niż jak miał 13-14 lat. Rośnie w oczach. Na obiad zjada ze 2 średniej wielkości ziemniaki, 3 kotlety mielone/2 ćwiartki z kurczaka/2 schabowe, surówkę. Godzinę później robi sobie opiekane kanapki z serem i szynką, poprawia sałatką owocową. Duży (głęboki) talerz spaghetti z sosem i mięsem. Na śniadanie jajecznica na szynce lub boczku z 3 jaj, tosty, ogórki zielone, sok.
      Spokojnie zjada sam całą pizzę średnica 40cm. Jeśli parówki/kiełbaski to 3-4 szt. Do tego przekąski.
      Ma ponad 190cm wzrostu i waży jakieś 76-78kg.
    • folivora Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 13:54
      Jam bezdzietna, ale pamiętam jeszcze, jak mając 14 lat jadłam śniadanie w domu, 2 śniadanie w szkole, obiad jednodaniowy w szkole, dwudaniowy obiad w domu, podwieczorek i znowu jedno danie typu obiadowego na kolację. Intensywnie rosłam w górę, skądś na to rośnięcie trzeba brać energię.
      Zresztą, od czasu do czasu znowu tak mam - budzę się wcześniej rano z głodu, mimo zjedzenia wielkiej porcji tuż przed snem. Oznacza to, że znowu wpadam w nadczynność tarczycy i muszę iść do lekarki wink
      • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:17
        A ta nadczynność tarczycy to nie z powodu nieprawidłowości żywieniowych? Jednym z zaleceń jest jedzenie lekkostrawne, zbilansowane
        • folivora Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:23
          Nie, to z choroby tarczycy, te dzikie napady głodu są objawem, nie przyczyną.
      • krolewska.asma Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:33
        No właśnie dokładnie też tak jadłam
        i w szkole i obiad w domu
        nie wiem jak można dziecku nastoletniemu zabraniać chodzić na stołówkę skoro bo całych dniach jest Głodne

Po ciepłym posiłku po prostu inaczej się myśli i efektywniej się można uczyć
        • mia_mia Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:57
          Mi się po ciepłym posiłku chce spać😀
          My dostajemy menu na tydzień i dziecko sobie wybiera, kiedy je w szkole, a kiedy zabiera obiad z domu. W tym roku 3/4 jak nie więcej to obiady domowe, a szkolne takie same jak zawsze, czyli całkiem dobre podobno (zdanie dziecka)
          • krolewska.asma Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:40
            Co innego jak sobie Wybiera a co innego jak własna matka dziecku zakazuje jeść w szkole
    • czarna_kita Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:26
      Ja mam 3 nienażartych nastolatków.
      I jak w poście startowym, potrafią na dzień dobry rozpracować pół chleba (jedno), więc codziennie kupuje 3 chleby i 10 bułek. Do tego mam zawsze 3 w zamrażarce na wszelki wypadek.
      Syn lat 18 (185 cm wzrostu, 59 kg wagi) uważany za niedożywionego przez wszystkie ciotki i babcie zje tyle co ja i mąż razem wzięci. Po obiedzie w ciągu pół godziny grzebie w lodówce z tekstem że jest głodny.
      I o dziwo mimo tego że naprawdę dużo je (jestem skłonna wierzyć w to że wyciągnąłby to kilo makaronu spagetti bez problemu), je wszystko również słodycze - nie może przytyć a bardzo by chciał. Niestety jest chudy jak tyczka i bardzo rozpaczą z tego powodu ( waga stoi w miejscu, nie może przekroczyć 60 kg od lat).
      Drugi syn waży normalnie jak na jego wagę ale też je dużo i do tego jest córka lat 15 szczuplutka - na śniadanie 4 bułki z dodatkami a na obiad więcej ładuje niż ja. Pewnie tyle ile mąż.
      Jedzenia idzie u mnie masa a i tak wiecznie chodzą głodni ( biedne dzieci 🤭 ).
      • mamkotanagoracymdachu Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:37
        Jezu, ile Wy wydajecie na jedzenie???
        • czarna_kita Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 12:34
          Mniej więcej 1000 zł tygodniowo na 5 osób. Liczę z chemią typu proszki do prania i żele pod prysznic.
      • po-trafie Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:10
        O, i tego sie spodziewam po swoim synku, ktory fizycznie zdaje sie wdawac w meza bardzo. A meza wspomnienia mowia o np chodzeniu do piekarni rano po 60 (!!!!!!!!!!!!!) bulek. Na jeden dzien, na niego i 3 kuzynow. Bo uprawiali sporty wodne, rosli (maz do 30-35 roku zycia wazyl ponizej 90kg majac prawie 2m wzrostu).

Takie rzeczy jak zjedzenie 40 pierogow na obiad, zamawianie duzej pizzy i do tego zjadanie obiadowej porcji makaronu albo koniecznosc gotowanie 3kg ziemniakow na obiad - to tez niejednostkowe wydarzenia.
    • majenkir Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:52
      Tez mam syna, nigdy nie był "nienażarty". Tez się nasłuchałam o tych rosnących chłopcach zjadających tony jedzenia. U niego nigdy tego nie było. A córka to już w ogóle malutko je.
    • jkl13 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:57
      Dużo, to np. śniadanie - jajecznica z 8 jajek z kilkoma kromkami chleba. Drugie śniadanie - 4 tosty z serem, pół litra jogurtu i odżywka białkowa. Obiad - 1 kg ziemniaków, 3-4 kotlety schabowe (każdy 150 gram mięsa), wiadro surówki z marchewki. Podwieczorek - 3 banany, płatki z mlekiem, 4 parówki. Kolacja - 2 kotlety schabowe, frytki z piekarnika z boczkiem, 2 papryki, 2 ogórki. Druga kolacja o północy - 2 serki Danio, 2 parówki, 4 kanapki z masłem orzechowym.
      Delikwent ma lat prawie 18 i niedowagę. Od dłuższego czasu stara się przytyć...
      • jkl13 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 14:58
        Ps. To jadłospis z wczoraj mojego syna. Z jednego dnia. Je takie ilości prawie codziennie.
        • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:25
          Zdajesz sobie sprawę, że rujnujesz mu zdrowie i fundujesz gigantyczne problemy za 30-40 lat? Byłaś z nim u lekarza? To nie jest objaw zdrowia nastolatka, to nie są normalne ilości jedzenia i jest ono koszmarnie niezdrowe.
      • 35wcieniu Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:07
        Sądzę że wątek do zamknięcia. Raczej nie do pobicia.
      • enigma81 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:24
        Ok, cofam to co napisałam wyżej, że mój dużo je..
        • 35wcieniu Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:30
          Nawet biorąc pod uwagę dwie opcje, pierwsza- ubarwienie, druga- ciężka choroba, będę wracać do tego wpisu kiedy będzie mi się wydawało że dużo zjadłam. To przeplatanie się schabowych, parówek i kanapek w monstrualnych ilościach jest znakomite w czytaniu i wizualizacji. big_grin
          • enigma81 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:31
            Racja wink
      • jakis.login Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:49
        jkl13 napisała:

> Delikwent ma lat prawie 18 i niedowagę. Od dłuższego czasu stara się przytyć...

I nie przyszło ci do głowy, żeby wybrać się z nim do lekarza? Przecież to nawet ciężko nazwać jedzeniem, to jest całodobowe obżeranie się, jeśli do tego dochodzi niedowaga to dzieciak ma ewidentny problem zdrowotny.
        • jkl13 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:08
          Nie, no co ty, nigdy mi to nie przyszło do głowy wink
          Uspokajam zatem zmartwione forumki, że jest przebadany wzdłuż i wszerz, łącznie z tarczycą. Okaz zdrowia. Po prostu żre za dziesięciu...
          • jakis.login Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:16
            jkl13 napisała:

> Okaz zdrowia.

No, nie. Jeśli codziennie spożywa liczbę kalorii co najmniej kilkukrotnie przewyższającą zapotrzebowanie i nie przybiera na wadze, to znaczy, że coś jest poważnie nie tak.
          • 35wcieniu Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:24
            Nie można być okazem zdrowia przy takim trybie życia. Dobre wyniki teraz to nie wszystko. Po 1. Zwiększone zapotrzebowanie się zdarza ale aż tak zwiększone sugeruje jakiś gigantyczny problem, po 2. Nawet zakładając że zwiększone zapotrzebowanie jest normalne, to dziecko powinno jeść kalorycznie ale jakościowo. Dobre oleje, orzechy, strączki, ziarna, białko. Liczenie na to że schabowe zagryzanie parówkami, danonkami i kromkami chleba są bez wpływu na organizm to proszenie się o tragedię. I po 3. Przyjmuje się że jedzenie w nocy zwykle jest złym objawem i sugeruje problemy albo natury mentalnej albo fizycznej. Oczywiście poza przypadkami kiedy wynika z np. godzin pracy czy innych obowiazków, ale w przypadku nastolatka to odpada. Po 4. Naaaawet przyjmując że jest zdrowy i schabowe są dla jego organizmu fantastycznie zdrowe to z nawyków które ma teraz będzie się wygrzebywać latami, jeśli w ogóle.
            • mia_mia Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:43
              Nastolatek już sam decyduje co i kiedy je i nie przestawi się ze schabowych na strączki dopóki sam sobie nie wytłumaczy, że tak jest dla niego lepiej. Syn mojej przyjaciółki był potężnym facetem (wysoki i na granicy nadwagi), jadł podobnie do chłopaka z opisu, a teraz weganin czy prawie weganin, schudł bardzo, ale dopiero jak sam do tego dojrzał to przeszedł żywieniową metamorfozę (teraz ma 25 lat, zmiany zaczął po 20)
              • 35wcieniu Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 17:06
                Szczerze wątpię czy nastolatek z opisu sam sobie robi zakupy w takiej ilości i jakości. Można oczywiście przyjąć że już za późno na zmiany i teraz wszystko wyłącznie w jego rękach ale polemizowałabym z założeniem że to rozsądne rozwiązanie.
                • mia_mia Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 17:28
                  Co do ilości to już mu żołądek podpowiada, a co w lodówce to sama nie wiem. Można kupić tonę jedzenia i dziecko będzie narzekać, że lodówka pusta, o on głodny. Nie wiem jakie są rozsądne rozwiązania w pewnych sytuacjach. Ja mam problem z drugiej strony raczejsmile
                  Mój syn prędzej umrze z głodu niż zje coś co mu nie podchodzi, przetestowane 100 razy niestety.
                  • magata.d Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 21:32
                    mia_mia napisał(a):

> Mój syn prędzej umrze z głodu niż zje coś co mu nie podchodzi, przetestowane 10
                    > 0 razy niestety.
                    U mnie to samo, niestety.
                  • mandre_polo Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 22:00
                    Mnie nigdy nie pasowało że nastolatki czyszczą lodówki wg swojego uznania. Są posiłki i pomiędzy nie podjada się otwierając coś na chybił trafił np skubnie mozarelle i ja zostawię a potem ser taki a później taki. Tak wyglądało sięganie do lodówki przez moje siostrzenice. Ciągle głodne a w lodówce trzeba sprawdzić co dotknięte i dojadac. Rodzina sama sobie kręci bicz
                    • magata.d Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 08:55
                      To lodówkę trzeba zamknąć na kłódkę, jak rodzice w pracy, czy co? A kuchnię otwierać, jak stołówkę, tylko w porach posiłków? winkwink
          • panna.nasturcja Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 30.09.22, 00:53
            Nie ma opcji żeby był zdrowy, jadł takie ilości jakie opisałaś, jeśli nie wyolbrzymiłaś i nie był to wyjatek do reguły i był zdrowy. Nie ma.
            Poza tym to jest bardzo niskiej jakości jedzenie, wpędzasz go w choroby, które wyjdą po latach, między innymi w cukrzycę, miażdżycę.
      • swiecaca Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 16:17
        jkl13 napisała:

> Dużo, to np. śniadanie - jajecznica z 8 jajek z kilkoma kromkami chleba. Drugie
        > śniadanie - 4 tosty z serem, pół litra jogurtu i odżywka białkowa. Obiad - 1 k
        > g ziemniaków, 3-4 kotlety schabowe (każdy 150 gram mięsa), wiadro surówki z mar
        > chewki. Podwieczorek - 3 banany, płatki z mlekiem, 4 parówki. Kolacja - 2 kotle
        > ty schabowe, frytki z piekarnika z boczkiem, 2 papryki, 2 ogórki. Druga kolacja
        > o północy - 2 serki Danio, 2 parówki, 4 kanapki z masłem orzechowym.
        > Delikwent ma lat prawie 18 i niedowagę. Od dłuższego czasu stara się przytyć...

mój 17 podobnie choć nieco mniej, bo nie je 2 śniadania i kolację też raczej jedną. ale 400-500g mięsa na obiad to standard, odżywka białkowa, puszki tuńczyka, jajecznica z 4-5 jaj. jest szczupły, dużo ćwiczy, chce zrobić masę.
    • volta2 Re: Co oznacza, że nastolatek dużo je? 29.09.22, 15:17
      dwa obiady, w szkole i w domu, przy czym w domu to zawsze zupa+drugie+deser, jak zje przed 19 ten drugi, to oczywiście jeszcze koło 21 zje sobie kolację, czyli chleb+coś do chleba. ile tego chleba? najczęściej tyle ile jest, bo rano idzie się po świeży na śniadanie. ale też nie ma go jakoś nadzwyczajnie dużo, bo tak kupujemy, by nie zostawał na następny dzień.

nastolatek tak jedzący ma niedowagę i mocno powyżej 190 cm wzrostu, wyżywić toto to trzeba się trochę natrudzić. na taki obiad, to musowo dwa kotlety, inaczej to jest kwęk, że za mało kupiłam mięsa. obiady vege są stale wyśmiewane, bo nie biorą dokładki. aż tak nie lubią.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka