Dodaj do ulubionych

Inhalacje z leku plisss...

02.10.22, 09:45
Nebbud-dawka 0,5 jednorazowo. Czy można do inhalatora podać dwie ampułki 0,25. To się kumuluje? Mam (z poprzedniego chorowania) nebbud w dawce 0,25 a teraz mam podawać 0,5 jednorazowo.
Obserwuj wątek
    • bajgla Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 09:47
      Można
      • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 10:21
        Jesteś pewna?
        • bajgla Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 13:46
          Wg mojej alergolożki owszem.
    • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 10:27
      Tak na logikę.
      Ampułka nebbud ma 2ml.
      Jeśli masz 0.5/mg to znaczy że 0.5 jest w ml czyli w ampułce masz 1mg budezonidu.
      Jeśli masz 0.25/mg to znaczy że 0.25 jest w ml czyli masz w ampułce 0.5mg budezonidu. Jeśli dasz dwie ampułki to masz 4ml, nie dwa. Czyli masz w dalszym ciągu mniejsze stężenie budezonidu.
      • b.bujak Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 10:53
        przecież alfa nie pisze o objętości a o tym, że ma połowę stężenia - założyłaś, ze pisze o ampułce a może pisze o mililitrze ? lekarze piszą różnie - czasem dawkę, którą trzeba przyjąć (bo dawka jest leku jest liczona do wieku, nasilenia infekcji itp) - a czasem podają na ampułki - trzeba doczytać / dopytać dokładnie

tak czy siak nie zmienia to faktu, że alfa może zsumować ilości substancji

nie raz robiłam kombinacje w obie strony - dzielenie albo łączenie dawek
        • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 11:07
          Napisałam i o ml i o ampułce.
          A jak masz dwa razy po 0.5l wódki i wymieszasz to masz litr o mocy 80% czy dalej 40%?
          • bajgla Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 13:47
            Ale tu chodzi o ilość leku do przyjęcia.
            • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 14:04
              Bzdura.
    • aurinko Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 10:29
      Możesz użyć 2x0,25 jeśli masz przepisaną dawkę 0,5 ale nie rozcieńczaj solą fizjologiczną bo dawkę leku czynnego będzie za niska.
    • b.bujak Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 10:38
      można, jestem pewna - ostatnio łączyłam ampułki z sugestia pani z apteki - liczy sie ilość a nie stężenie - i tak przecież rozcieńcza się solą fizj. - tym razem daj mniej soli
      • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 10:41
        Skoro nie liczy się stężenie, to po co są różne opakowania? 🤔
        • b.bujak Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 10:55
          po to, żeby dostosowac dawke do pacjenta i o tego co leczysz
      • memphis90 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 13:13
        Pani z apteki wprowadza w błąd. Jest dokładnie odwrotnie.
        1. Stężenie ma znaczenie
        2. Nie należy rozcieńczać budesonidu solą, pulmonolodzy odeszli od tego wieki temu (bonstężenie ma znaczenie plus większe straty leku, mniejsza dawka faktyczna). Jeśli objętość zalegająca jest duża (nie powinna być, dobre inhalatory maja jak najmniejszą objętość zalwgającą)- dużo leku zostaje w urządzeniu - to po inhalacji można resztki rozcieńczyć i dokończyć inhalacje w ten sposób.
        • b.bujak Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 19:59
          memphis90 napisała:

> Pani z apteki wprowadza w błąd. Jest dokładnie odwrotnie.
          > 1. Stężenie ma znaczenie
          > 2. Nie należy rozcieńczać budesonidu solą, pulmonolodzy odeszli od tego wieki t
          > emu (bonstężenie ma znaczenie plus większe straty leku, mniejsza dawka faktyczn
          > a). Jeśli objętość zalegająca jest duża (nie powinna być, dobre inhalatory maj
          > a jak najmniejszą objętość zalwgającą)- dużo leku zostaje w urządzeniu - to po
          > inhalacji można resztki rozcieńczyć i dokończyć inhalacje w ten sposób.
          >

w takim razie producent też wprowadza w błąd bo w ulotce jak byk jest napisane, że mozna rozcienczać solą;
          na co więc czytanie ulotek i konsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą ?? komu wierzyć? czy jest jakiś podmiot opowiedzialny za spójność informacji oraz ich poprawnosc/ wiarygodność ? czy lekarze nie mają obowiązku zgłaszać wadliwych treści ulotek? albo - jeśli nie ma tego obowiazku to nie powinni się poczuć w obowiazku? wychodzi na to, że PM są naprawdę tylko od roznoszenia notesikow a konferencje big farmy to tylko zabawa?
          • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 20:11
            Ale co? Nigdy nie trafiłaś na lekarza konowała? Bo ja nie raz. A o paniach z apteki to książkę mogę napisać. Niedawno wysłałam męża do apteki, on niestety nieogar jeśli chodzi o leki, pani mu nie sprzedała ibumu, bo dziecko nie skończyło dwóch lat. O!
            • b.bujak Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 20:25
              lekarz konował i farmaceuta konował to sobie moga bez wiekszych konsekwencji gadać głupoty czy tam swoje teorie; ale ulotka leku to jednak treść pisana ze wskazanym podmiotem odpowiedzialnym , więc powinna być najbardziej wiarygodna - a nawet jeśli jakiś bląd by się przydarzył to należałoby to temu podmiotowi odpowiedzialnemu zgłosić - dla dobra pacjenta ! skoro pulmonolodzy od lat wiedzą, że rozcieńczanie leku nie jest właściwe to dlaczego u licha taka informacja w żaden sposób nie została zgłoszona do producenta leku ? albo została zgłoszona i zignorowana ? albo może jednak pulmonolodzy (wszyscy jednogłośnie czy tylko tych kilku znajomych memphis) nie mają racji?
              • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 20:29
                Ponieważ rozcieńczony lek nie szkodzi. Nie ma żadnego zagrożenia życia, to nikt się nad tym nie pochyla. To moje zdanie, nie jestem związana z branżą.
                • alfa36 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 20:44
                  Nasza pediatra przez 4 dni nie kazała dodawać soli, a potem już tak... 🤔
                  • maleficent6 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 20:50
                    U mnie 4 lekarzy na przestrzeni 5 lat i 4 opinie. Łącznie z tym, że trzeba dawać bo inaczej szpital. Aaaaa nie chce się inhalowac? To nie zmuszać. 🤷 Ogólnie w każdej dziedzinie chyba znajdę przykład na odmienne zdanie lekarzy.
                • b.bujak Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 21:05
                  maleficent6 napisała:

> Ponieważ rozcieńczony lek nie szkodzi. Nie ma żadnego zagrożenia życia, to nikt
                  > się nad tym nie pochyla. To moje zdanie, nie jestem związana z branżą.

moje zdanie - wyrobione na podstawie zaleceń wielu lekarzy, farmaceutów, z ktorymi miałam do czynienia, treści ulotki oraz własnego doświadczenia zdobytego w czasie kilkunastu lat używania inhalacji sterydowych - jest takie, że czy rozcieńczony czy nie - ważna jest ilość leku a nie to, czy inhalacja trwa 10 czy 20 minut (mniejsze czy większe rozcieńczenie)
    • busia1977 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 11:13
      Starszak często dostawał pulmicort/nebbud do inhalacji. Zdarzało się, że dawka 0,5 była niedostępna.
      Na zalecenie pediatry, dostawał 2x 0,25.
      Po zakończonej inhalacji, pamiętaj o dokładnym przepłukaniu jamy ustnej i umyciu zębów.
      Dużo zdrowia!!
    • abacosa Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 11:45
      Możesz wg mnie tylko dłużej sie bedziesz inhalować bo to jest w 2x wiekszej ilości wody do wstrzykiwań niż dawka 0.5. Ja nie wiem kto i po co dolewa do tego sól fizjologiczną
    • memphis90 Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 12:55
      Zależy. Z jednej strony 2 amp po 0,25 to jak 1amp po 0,5, ale z drugiej strony stężenie tez ma znaczenie. Tak samo jak z maścią - jak sie posmaruje 2x , ale niższym stężeniem, to efekt nie będzie taki sam, jak jeden raz wyższym stężeniem. Kwestia koncentracji w tkankach. Przy silnych objawach, duszności, zapaleniu krtani u dziecka lepsze będzie stężenie wyższe, nawet jeśli matematycznie dawka ta sama. Jeśli objawy takie sobie, to możesz spróbować 2x ampułka o mniejszym stężeniu.
    • ela.dzi Re: Inhalacje z leku plisss... 02.10.22, 18:58
      Tak

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka