Dodaj do ulubionych

Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pewno?

03.10.22, 21:42
Taka sytuacja: znajduję konkretne ogłoszenie sprzedaży domu na popularnym portalu. Kontakt do biura nieruchomości. Szybko jednak metodą dedukcji i przeszukiwania map - lokalizuję miejscówkę i jadę tam na miejsce. Znajduję ów dom (w budowie), powieszona żółta tablica budowlana, na której znajdują się telefony inwestorów. Robię zdjęcie tablicy. Długo się zastanawiam czy dzwonić (cena dosyć wysoka). Po 2 tygodniach decyduję się zadzwonić do pośrednika z pytaniem skąd tak wysoka cena. Pan mi wyjaśnia, ale oczywiście nie podaje namiarów, ja też się nie przedstawiam. Po kilku dniach dzwonię bezpośrednio do właściciela i się z nim umawiam na oglądanie nieruchomości. Obecnie dogadujemy szczegóły ewentualnej transakcji. Jestem chyba jedyną potencjalną kupującą i właściciele uważają, że miałam kontakt do nich od pośrednika (bo pośrednik po rozmowie ze mną chyba do nich zadzwonił, że ktoś jest zainteresowany tylko za wysoka cena). Wyjaśniłam, że kontaktu od pośrednika nie otrzymałam (mogę to udowodnić np. chronologią zdjęć w telefonie). W umowie mają tylko klauzulę o wyłączne podpisanie umowy z jednym biurem.
Czy pośrednik może domagać się prowizji ode mnie (pośrednika na oczy nie widziałam, nic nie podpisywałam, namiarów nie otrzymałam, tylko luźna rozmowa o wysokiej wycenie nieruchomości) lub od nich w tej sytuacji?
Obserwuj wątek
    • madame_edith Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 21:58
      Skoro to oni mają z nim umowę na wyłączność to chyba logiczne, że oni mu płacą. Acz oczywiście de facto z tego, co Ty zapłacisz im…
      • na.rozdrozu Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:03
        Mają umowę nie na wyłączność sprzedaży przez pośrednika, tylko na wyłączne zawarcie umowy z tym jednym pośrednikiem. Czyli, że nie mogą dawać ogłoszenia do innych biur
        • gama2003 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:06
          A jest tam coś, że nie mogą sprzedać komuś prywatnie ?
          Jeśli nie to biuro wypada z gry.
          • koronka2012 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:15
            Nawet jeśli mają to umowa obowiązuje państwa którzy ją podpisali, a nie klientkę „z ulicy”. Autorkę obchodzi przecież to czy ona będzie zobowiązana płacić jakąś prowizję co ją obchodzą właściciele
        • smoczy_plomien Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:14
          Nie wywróżę z fusów nie widząc umowy, ALE. Biura po to podpisują umowy na wyłączność, żeby ogłoszenie wypromować, sprzedać i zgarnąć prowizję. Często w umowach jest zapis, że sprzedaż bezpośrednia dokonana podczas obowiązywania umowy również jest objęta prowizją. Niech doczytają. Natomiast Ty nie podpisywałaś, więc nie powinnaś płacić prowizji.
    • szara.myszka.555 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:15
      Niepotrzebnie dzwoniłaś do pośrednika. A że podałaś swoje dane, to już w ogóle bez sensu.
      • koronka2012 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:17
        Przecież NIE podała żadnych danych 🙄
        • szara.myszka.555 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:45
          Jeśli faktycznie tak jest, to pośrednik może spadać na drzewo.
        • kanna Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 14:24
          Podała, telefon
    • bywalec.hoteli Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:15
      A kto zrobił ogłoszenie na popularnym portalu?
      Bo jeśli to ogłoszenie bylo tam wstawione przez pośrednika to korzystasz z jego oferty, gdzie miałaś i zdjęcia i cenę i lokalizację, z której skorzystalas a teraz uważasz ze niezależnie od pośrednika tę ofertę znalazłaś.
      ktos wykonał prace z której Ty skorzystalas a nie chcesz zaplacic?
      • na.rozdrozu Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:38
        Mogę zapłacić za tzw. usługi marketingowe - np. 1-2 tys. zł za taką pracę, a nie 30 tys.
        Pośrednik nie obsługuje mojego zlecenia, nie podał namiarów, nie skontaktował mnie z nikim, nigdzie ze mną nie jeździł. Tak - zamieścił ogłoszenie, które ja znalazłam i resztę sobie sama zorganizowałam. 3% ceny transakcji jest ceną nieakceptowalną za takie "usługi".

• bywalec.hoteli Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 00:06
          No to w interesie pośrednika jest mieć odpowiednia umowę by prowizje pobrać od sprzedającego a nie od takiej „klientki”. Która skorzystała z oferty biura pośrednictwa nieruchomości a nie chce mu płacić za pośrednictwo nieruchomości.

Ogólnie to jestem zdania ze biuro nieruchomości powinno pobierać prowizje od tylko jednej ze stron - tej której interesy reprezentuje. W tym przypadku raczej sprzedającego.
        • eriu Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 12:29
          Czyli ogólnie rzecz biorąc pośrednik zaoszczędził Ci miesiące albo lata życia i kupę kasy zamieszczając ogłoszenie bo dzięki niemu nie jeździsz po okolicy i nie szukasz odpowiedniej nieruchomości i potem nie szukasz osoby odpowiedzialnej za nią. Ale nie masz zamiaru uznać, że wykonał pracę i że należy się jakaś zapłata wink
          • eriu Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 12:33
            I najbardziej mnie rozczula, że dopytywała skąd tak wysoka cena tego pośrednika czyli korzystała z jego usług wink
            • na.rozdrozu Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 13:32
              Wysoko wyceniasz jedną rozmowę telefoniczną, ho ho.
              Do mnie często dzwonią klienci, dopytują, radzą się i potem nic. Pieniędzy za te rozmowy nie biorę. A może powinnam?
              • bywalec.hoteli Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 15:20
                nie zrozumiałaś - ktos włożył prace w rozreklamowanie tej oferty która w skutek czego trafiła do twoich oczu

nadal tego nie rozumiesz?
          • na.rozdrozu Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 13:36
            Myślę, że tę robotę to wykonał inwestor i to on ewentualnie zaoszczędził mi parę lat z życia. A "jakąś" zapłatę pośrednik pewnie dostanie, chociażby od sprzedającego, tylko czy sprawiedliwe jest ściąganie kilkudziesięciu zł prowizji za samo wystawienie ogłoszenia?
    • katriel Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:43
      > Czy pośrednik może domagać się prowizji

Od ciebie - nie, bo na jakiej niby podstawie?
      Od sprzedających - zależy co ma w umowie z nimi, ale to nie twój problem. Ty się dogadujesz ze sprzedającymi, ciebie agencja nic nie obchodzi.
      Jeśli sprzedający potrzebują od ciebie czegoś, żeby wykręcić się z płacenia prowizji - na przykład przedstawienia chronologii zdjęć w telefonie, albo zaczekania z finalizacją transakcji aż im się umowa z pośrednikiem skończy - to oczywiście możesz im pójść na rękę. Możesz też tego nie zrobić. A oni oczywiście mogą inaczej negocjować z tobą cenę w zależności od tego, czy im pójdziesz na rękę czy nie. Ale to jest wszystko sprawa między tobą a sprzedającymi, ty nie jesteś stroną umowy z biurem.

• kaktusowepole Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 03.10.22, 22:44
      Drodzy właściciele.
      Znam tą okolice od dawna bo szukam długo oferty kupna domu w tej lokalizacji. Widząc ogłoszenie zadzwoniłam do pośrednika będąc przekonana że reprezentuje Państwa interesy. I tak też rozmowa przebiegała .Podczas rozmowy nie padły żadne moje personalia ani nie było rozmowy na temat umowy pośrednictwa i prowizji. Byłam przekonana że rozmawiam z osobą reprezentująca Państwa interesy. Później skontaktowałam się z Wami bezpośrednio i sami załatwiamy swoje sprawy. Pośrednik w Państwa imieniu a nie moim tłumaczył sprawę ceny. W związku z powyższym uważam za wysoce niestosowne żebym płaciła prowizje pośrednika który w naszej transakcji reprezentuje tylko Państwa interesy. Dla mojej strony transakcji pośrednik nie wykonał rządnej pracy chroniąc mój interes prawny w tej transakcji. Kupując rozgrzebana budowę biorę na siebie duże ryzyko wzrostu cen materiałów budowlanych , trudnej sytuacji gospodarczej , nie dokończona Państwa inwestycje biorę na siebie nie zamierzam jeszcze do tego opłacać wynagrodzenia osoby przez Państwa wynajętej.
      • kk345 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 00:19
        *Przed wysłaniem tak wytwornej wypowiedzi koniecznie zredagować tekst pod kątem ortografii, gramatyki i interpunkcji, bo traci na sile wyrazu big_grin
    • anorektycznazdzira Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 09:51
      Od Ciebie nie, bo na jakiej podstawie (brak umowy, czegokolwiek)
      od nich- domagać się może, ale po informacji od Ciebie jak było powinni go spuścić po brzytwie
      • kubek0802 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 11:10
        anorektycznazdzira napisała:

> od nich- domagać się może, ale po informacji od Ciebie jak było powinni go spuś
        > cić po brzytwie
        >
        Zwłaszcza jak sprzedający ma zapis w umowie z pośrednikiem, że każde zbycie nieruchomości w trakcie trwania umowy z agencją wiąże się z opłatą prowizji, zazwyczaj niższej jak sprzedający sam znalazł kupca. Tak że z tą brzytwą spokojnie.
      • kanna Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 14:27
        Dokładnie - nie ma umowy, nie ma prowizji.
    • alpepe Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 12:37
      Ja kiedyś kupiłam działkę. Dowiedziałam się od mamy, że sąsiad sprzedaje działkę, podeszliśmy do niego i się dogadaliśmy bez pośrednika, nawet nie wiedziałam nic o żadnym ogłoszeniu. Po jakimś pół roku od transakcji do sprzedającego zgłosił się pośrednik i zażądał kasy za sprzedaż. Sprzedający nie chciał się handryczyć i zapłacił. Może by i przed sądem wygrał sprawę, bo byliśmy w stanie udowodnić, że nie wiedzieliśmy o ogłoszeniu, ale skończyło się tak, jak się skończyło. Ode mnie nikt kasy nie chciał.
    • majenkir Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 15:49
      Czy mi się wydaje czy w Polsce jest z tym bałagan?
    • ophelia78 Re: Prowizja dla pośrednika nieruchomości - na pe 04.10.22, 15:56
      Oczywiście ze Ty nic nie płacisz bo nie podpiszalas z pośrednikiem żadnej umowy. A to ze on ci telefonicznie udzielił jakichś informacji to jego broszka

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka