Dodaj do ulubionych

Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka

05.10.22, 09:24
Czasem z ciekawości zaglądam na rosyjskie portale by poczytać jak im idzie propaganda w tych trudnych dla nich czasach. Dla komfortu nieznających rosyjskiego przetłumaczone na polski:


Generał Lapin oszukał Siły Zbrojne Ukrainy, opuszczając Krasny Lyman

Dowódca grupy „Centrum”, generał Aleksander Łapin, oszukał Siły Zbrojne Ukrainy, potajemnie wycofując wojska z kierunku Krasnolimanskiego. Co więcej, zrobił to w warunkach przewagi sił wroga i zachował swój personel. Eksperci wojskowi, z którymi rozmawiał URA.RU, ujawnili nieznane wcześniej szczegóły operacji specjalnej.

„Grupie Lapina udało się potajemnie przegrupować, co dało im przewagę. To nie pozwoliło nam zabrać Centrum do kotła i zaatakować od tyłu ”- wyjaśnił agencji pułkownik Michaił Tymoszenko. Dodał, że Lapin zdołał wprowadzić dodatkowe rezerwy sił i zorganizować dostawy amunicji i żywności.

Jednocześnie nieprzyjaciel poniósł straty zarówno w sprzęcie, jak i ludziach. Według różnych szacunków liczebność bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy może sięgać 30 tys. osób – mówi weteran bojowy, kapitan rezerwy I stopnia Wasilij Dandykin.
- Jaka była potrzeba „ostrożności” i przegrupowania?

- Operacje bojowe nie są spokojnym życiem, zwłaszcza jeśli wróg walczy nie tylko sam, ale z pomocą wszystkich sojuszników, to wszystko jest NATO kierowane przez Stany Zjednoczone. I najemnicy, a do pewnego stopnia instruktorzy, a może nawet działający ludzie, którzy są na wakacjach, biorąc pod uwagę dostawy najnowocześniejszej broni, w tym HIMARS i łączności. Dlatego podjęto decyzję o częściowej mobilizacji, teraz chłopaki przyjeżdżają między innymi uzupełnić te oddziały, które broniły Krasnego Limana w DRL i ŁRL.

Jak możesz opisać to, co się teraz dzieje? W jakiej fazie jest operacja specjalna?

„Teraz we wszystkich obszarach, z wyjątkiem niektórych w Doniecku, na przykład, nasze są w trybie aktywnej obrony. Niszczą wroga siłami Sił Powietrznych, artylerii, wojsk rakietowych, naszego wywiadu, sił specjalnych, zadają mu straty, niszczą rezerwy, które zgromadził podczas kontrataku na Charków i w pozostałych miejscach.

Jak długo będziemy aktywnie bronić?

- Jak rozumiem, będzie to trwało tak długo, jak będzie okazja do kontrofensywy.

- W sytuacji z Krasnym Lymanem - czy dowódca Centrum gen. Łapin miał wybór?

- Wyboru dokonuje nie tylko Lapin, on to wszystko koordynuje ze Sztabem Generalnym. Chodziło o uniknięcie strat. Łącznie z niewolą. Dokonano tego, wróg poniósł bardzo duże straty zarówno w sprzęcie, jak i w ludziach. Ale kurczęta są liczone jesienią, zobaczymy, myślę, że nasi ludzie wytrzymają, dopóki nie pojawią się rezerwy, dopóki nie zostaną wyszkolone, dopóki nie przybędą nowe formacje jednostki. Cóż, wtedy zwycięstwo będzie nasze.

Eksperci, z którymi rozmawiał URA.RU, dodali, że szybkie i jakościowe przegrupowanie wojsk z kierunku Krasnoliman pozwoliło w jak najkrótszym czasie zająć nowe linie obrony. Siły alianckie opuściły Krasny Liman 1 października.


Podczas gdy armia Ukrainska wyzwolila wlasnie 8 nowych miejscowosci w rejonie Cheronia, rosyjska gazeta pisze:Władze obwodu chersońskiego: zatrzymanie rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku Chersoniu
Wiceszef administracji obwodu chersońskiego Kirill Stremousov powiedział, że zatrzymał się rozwój Sił Zbrojnych Ukrainy (APU) w kierunku Chersoniu. Mówił o tym na antenie kanału Soloviev Live TV .

Stremousov zauważył, że ukraińskie wojsko w kierunku Chersoniu było w stanie iść naprzód, ale kosztowało ich to bardzo poważne straty.

„Szarą strefę przeszli przez nich z bardzo dużymi stratami, ponieważ ostrzał rosyjskich sił powietrznych faktycznie „wyprasował” i zabił bardzo dużą liczbę” – powiedział.

Wcześniej informowano, że armia ukraińska przeprowadziła kilka uderzeń na most Antonowski w Chersoniu . Zauważono, że w most uderzył amerykański MLRS HIMARS o 16:40. Trzy pociski trafiły w rejon mostka, trzy zostały zestrzelone przez systemy obrony powietrznej.
Obserwuj wątek
  • alpepe Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 09:59
   A my mamy Kaczyńskiego, który skromnie powiedział, że niewielu ludzi na świecie jest mądrzejszy niż on i że mamy zarobki bodajże jak w Japonii, i ja mu wierzę, więc ten tego. Nie dziwi nic.
   • alpepe Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 10:00
    mądrzejszych
    • sueellen Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 10:07
     W sumie tez racja. Musze jednak przyznać, ze jestem pełna "podziwu" dla rosyjskich mediów. Trzeba mieć bogata wyobraźnie by wymyślać takie bzdury.
     • nicknanowyrok Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 10:08
      Niektórym głosy w głowie każą PiSać o Kaczyńskim i ferajnie, nieważne czego dotyczy artykuł.
      • alpepe Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 10:11
       Piszesz o sobie, czy nie zrozumiałeś odniesienia i próbujesz coś naprędce sklecić?
       • nicknanowyrok Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 10:18
        Jeszcze się dziś nie goliłeś?
     • bigimax4 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 11:20
      Poczytaj "wywiad ukrainy donosi"
      • bistian Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 17:45
       bigimax4 napisał:

       > Poczytaj "wywiad ukrainy donosi"

       A co Moskwie? Jak reagują normalni ludzie?
       Rozmawiasz z sąsiadami na ten temat, z rodziną, czy się za bardzo boisz?
  • bistian Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 17:44
   Śmieszne, ciekawe, czy Federaci(*) w to wierzą?
   Tłumaczenie wymagałoby wygładzenia po automacie

   *) Federaci, przecież nie tylko Rosjanie
  • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 20:07
   Z jakiego to portalu?
   Brak najważniejszej wiadomości, o awansowaniu Kadyrowa na generał pułkownika. To istotne dlatego, że widać opowiedzenie się Putina po stronie Kadyrowa i swojego kucharza Prigożyna (ten od oddziałów Wagnera), przeciw rosyjskiemu MO i Gensztabowi. Kadyrow (poprzedziłem nazwisko inwektywami, ale skreśliłem) sam nie znaczy nic, budowanie nowej elity elit z takich ludzi podniesie tradycyjną nienawiść Gensztabu do Putina na nowy poziom. Rosnąca walka "elit" będzie destabilizować państwo, nie wiem i nie opowiem jak konkretnie.
   • bistian Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 20:14
    buldog2 napisał:

    > Brak najważniejszej wiadomości, o awansowaniu Kadyrowa na generał pułkownika. T
    > o istotne dlatego, że widać opowiedzenie się Putina po stronie Kadyrowa i swoje
    > go kucharza Prigożyna (ten od oddziałów Wagnera), przeciw rosyjskiemu MO i Gens
    > ztabowi. Kadyrow (poprzedziłem nazwisko inwektywami, ale skreśliłem) sam nie zn
    > aczy nic, budowanie nowej elity elit z takich ludzi podniesie tradycyjną nienaw
    > iść Gensztabu do Putina na nowy poziom. Rosnąca walka "elit" będzie destabilizo
    > wać państwo, nie wiem i nie opowiem jak konkretnie.

    Kadyrow może chciałby mieć na trumnie napis "generał", ale Putinowi się dziwię, to może być wyłącznie desperacja.
    Prigożin pokazuje swoją siłę, ale jeśli Ukraińcy wezmą się na poważnie za wagnerowców, to potrwa chwilę i ich nie będzie.
    • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 06.10.22, 21:16
     Też tak myślę, ostatni awans Kadyrowa (generałem jest już kilkanaście lat) to akt desperacji. A jeszcze miesiąc temu pisano, że Kadyrow w niełasce i go Wcześniej generałowie (i min. Szojgu teź) stracili zaufanie Putina, następnie Putin dowodzący armią utracił zaufanie generałów (któryś podobno powiedział mu na zebraniu "Przegraliście tę wojnę"), a Striełkow z lekkim zachowaniem pozorów lży Putina otwarcie.
     Kilka dni temu wyszło na jaw, że z magazynów zniknęło półtora miliona mundurów wojskowych i nowo pobrani będą w armii we własnych ubraniach, z własnymi apteczkami, kamizelkami ochronnymi i nowoczesnymi hełmami, jeśli będzie ich na to stać. Taka armia nie będzie bić się, nie będzie nawet w stosunku do przełożonych lojalna.

     Moim zdaniem, żeby utrzymać jakąś realną siłę zbrojną w kraju, Putin awansował Kadyrowa. Jego "armia" to banda tchórzy i oprawców, na polu walki są niczym, ale do pacyfikacji nieuzbrojonych tłumów nadają się. Jeszcze jest podporządkowana mu bezpośrednio Rosgwardia, ale została wysłana na front i może Putin nie jest jej pewien. A tych oprawców w konfrontacji z nieuzbrojonymi ludźmi jak najbardziej.

     Ciekawy fejk opublikował ukraiński Dialog, że Amerykanie poważnie biorą pod uwagę rosyjski atak atomowy na Ukrainę i rozpoczęli obserwację stacjonujących za Uralem rosyjskich pociągów z rakietami atomowymi. I to z powołaniem na płka Żdanowa:
     "W Rosji są dwa typy "atomowych pociągów": Żdanow podał nowe informacje"
     www.dialog.ua/opinion/260020_1665031479

     Rzecz w tym, że sowieckie "atomowe" pociągi "Mołodiec" zlikwidowano w 2005, a program-następca "Barguzin" został zamknięty w 2017. To budziło wątpliwości, ale pomyślałem, że wznowili prace i coś już mają (i powieliłem tę dezinformację na Świat, muszę sprostować). Bo takie kłamstwo byłoby łatwe do odkrycia i nie sądziłem, żeby się na nie odważyli. Ale sprawdziłem i wyszło, że odważyli się. "Atomowych" pociągów Rosja wciąż nie ma, a publikacja w Dialogu to kłamstwo.

     Dla Putina atak atomowy na Ukrainę to też taki akt desperacji, żeby "patrioci" nie mogli zarzucać słabości i zdrady. Atak na Ukrainę, bo wojną z NATO ostrzega nawet część przedstawicieli partii wojny.

     Putin jest w kryzysowej sytuacji wewnętrznej i oprawcy Kadyrowa to może jego ostatni atut (wychodzi że choć Zołotow lojalny, to cała Rosgwardia niepewna). A Zołotow jest znany z kretynizmu, tak opowiadał o nim Korżakow (sam nie tytan intelektu):

     On nawet liter zapomniał! Raporty pisali za niego koledzy, a on stawiał im butelkę. [...] I zrozumiałem, że on pasuje już na imbecyla. Takie jest moje wyobrażenie o nim. Takich ludzi nasz prezydent potrzebuje, takich ludzi on kocha.

     Да он буквы забыл! Рапорты за него писали ребята, он им ставил бутылку. [...] И я понял, что он потянул уже на имбецила. Вот мое о нем впечатление. Такие люди нашему президенту и нужны, таких он только и любит.

     Kocha Putin takich czy nie, ale w prawdziwych kłopotach kretyni mogą nie wystarczyć. Pewnie dlatego Prigożyn z Wagnerowcami i Kadyrow z oprawcami w cenie. I możliwy atak atomowy na Ukrainę, ale tylko jeśli sytuacja stanie się krytyczna. Putin sam unika konfrontacji z NATO (ma się czego bać), nawet pośredniej. Ale może się okazać, że musi (żeby utrzymać się u władzy), albo że nie on decyduje.
     • tanebo001 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 06.10.22, 23:19
      Co do tego atomowego pociągu - to nie był atomowy pociąg. Zresztą to nie był news USA a jakiegoś eksperta. Który zauważył pociąg ze sprzętem sił strategicznych. Przy czym ten sprzęt to nie były głowice a biurka i segregatory.
      • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 06.10.22, 23:37
       To miał być jakoby pociąg ze stanowiskiem dowodzenia (nie z rakietami), tej samej jednostki (dywizji). Ale oczywiście nie było, bo Rosja pociągów z bronią atomową już nie ma.
       A z Barguzinem były kłopoty, bo poprzednika (Mołodec) zaprojektowało ukraińskie biuro Jużnoje i produkowany był Mołodec w Jużmaszu, Rosjanie tych technologii nie mieli.
      • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 07.10.22, 10:45
       Na ukraińskim Dialogu, jest tekst poświęcony rosyjskim pociągom "atomowym", z powołaniem na polskiego "eksperta" Konrada Muzykę:

       Putin skierował w stronę Ukrainy tak zwany 'atomowy pociąg" - polski analityk wojskowy Konrad Muzyk podał ocenę zagrożenia.
       Путин направил в сторону Украины так называемый "ядерный поезд" – польский военный аналитик Конрад Музыка дал оценку угрозам.

       "Диалог.UA": daily.dialog.ua/259893_1664877242

       Dialog zamieścił zdjęcie takiego pociągu:

       https://www.dialog.ua/images/news/9c430fb0a244b4aefcbbfb9c73a2fef5.jpg

       To zdjęcie skasowanego sowieckiego Komsomolca, sprzed iluś dziesiątków lat.
       Teraz ten pociąg jedzie w naszą stronę, a Putin grozi, że jak się nie uspokoimy, to nam pokaże.


       Konrad Muzyka jest niezależnym analitykiem wojskowym, ekspertem (w tym TOK FM) mediów, niżej razem z Jackiem Bartosiakiem:
       youtu.be/5lbrTcG741c
   • sueellen Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 20:23
    Z tego co pamiętam, kadrowa na Kremlu szczerze nie znoszą, ale z jakiś powodów jest pupilkiem Putina. Jak tylko Putin się skończy, skończy się Kadyrow. Gdzie i kiedy coś takie czytałam, nie pamiętam tak więc informacja ciekawa. Może chodzi o to że Putin mu ufa?
    • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 06.10.22, 23:44
     Kadyrow jest pupilkiem Putina, bo w jego imieniu terroryzuje przeciwników własnych i Putina, i zapewnia spokój w Czeczenii. Poza tym Czeczenia ma pełną niezależność, nawet rosyjskie ubezpieczenia tam nie działają. Kadyrow jest dla FSB nie do ruszenia wyłącznie dzięki ochronie Putina (niektórzy poważni ludzie podają jeszcze jeden powód, ale dziś to chyba przeszłość).
   • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 20:24
    Ukraiński portal Gordonua opublikował komentarz Jurija Butosowa (tłumaczenie maszynowe, widać błędy, ale da się zrozumieć)

    Kadyrow i Prigożyn powinni zostać zatrzymani za zdyskredytowanie rosyjskiej armii. Ale ani jeden wojskowy nie stanął w obronie bohaterów Rosji, których „udusili”
    Dmitrij GORDON
    3-3 minuty
    Armia rosyjska przestraszyła się oskarżeń bandytów Kadyrowa i Prigożyna i nie odważyła się bronić swoich dowódców – generałów Gierasimowa i Łapina.

    Dziś jedną z najbardziej haniebnych odpraw odbył generał Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Konashenkov - bał się chronić kolegów i przełożonych przed rozjechaniem przez bandytów.

    Wczoraj czeczeński dyktator Ramzan Kadyrow i oligarcha Jewgienij Prigożyn wygłosili skandaliczne wypowiedzi na temat rosyjskiego przywództwa wojskowego. Kadyrow zażądał zdegradowania generała pułkownika Lapina
    , dowódca oddziałów Centralnego Okręgu Wojskowego, do szeregowych i wysłanych, by odpokutować krwawą klęskę w Limanie. Kadyrow wskazał też wprost, że przyczyną porażki był nepotyzm i nepotyzm szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR Walerija Gierasimowa. A Prigozhin pisał o rosyjskich generałach: „Wszyscy ci bandyci - z karabinami maszynowymi boso do przodu”.

    Zastanawiałem się, jak rosyjskie Ministerstwo Obrony zareaguje na tak poważne oskarżenia osób bliskich Putinowi, jak obroni armię przed atakami naturalnych bandytów Kadyrowa i Prigożyna, przywódców największych grup mafijnych w Rosji?

    Ale nie ma mowy.
    Żaden rosyjski wojskowy nie napisał przynajmniej na swojej stronie w sieciach społecznościowych słowa w obronie Gierasimowa i Łapina. Ani jeden żołnierz nie skrytykował Kadyrowa i Prigożyna.

    Ale najbardziej skandaliczne jest to, że Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej i minister Shoigu nie przybyli w obronie swoich dowódców!

    Obejrzyj dzisiejszą odprawę - nie ma ani słowa.
    Spójrz na stronę internetową Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej - ani słowa z Shoigu, ani jednego oświadczenia.

    Jednocześnie Kadyrow i Prigozhin otwarcie naruszyli rosyjskie prawo i powinni zostać zatrzymani – wszak Duma Państwowa przyjęła ustawę nr 32-FZ 4 marca 2022 r. „ustanawiającą odpowiedzialność karną za rozpowszechnianie świadomie nieprawdziwych informacji o wykorzystaniu Siły Zbrojne RF,
    a także za działania publiczne mające na celu zdyskredytowanie armii rosyjskiej”.

    Zgodnie z tą ustawą w Federacji Rosyjskiej wszczęto już 80 spraw karnych i prawie 400 spraw administracyjnych.

    Ale prawo w Rosji działa przeciwko blogerom, a bandyci mogą „oczerniać” wojsko w dowolny sposób. Lub nazywanie bohaterów Rosji Gerasimowa i Lapina „slickersami” nie jest dyskredytacją, ale prawdą,
    I nie są za to karani?

    Żywy pokaz, że walczymy z armią niewolników.

    Źródło: Jurij Butusow / Facebook
    • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 20:38
     A tu początek relacji URA.ru

     Wystąpienie szefa Czeczenii Ramzana Kadyrowa i założyciela Wagnera PKW Jewgienija Prigożyna przeciwko Sztabowi Generalnemu i Ministerstwu Obrony oraz konfliktowi, który się potem rozpoczął, mówi o braku jednolitego dowództwa, zasad i taktyki. To demoralizuje armię, a w przyszłości może prowadzić do nieposłuszeństwa, partyzantki, a nawet konfrontacji między odrębnymi jednostkami,
     powiedzieli wojskowi i eksperci, z którymi rozmawiał URA.RU.

     Выступление главы Чечни Рамзана Кадырова и создателя ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина против Генштаба и Минобороны и начавшийся после этого конфликт говорит об отсутствии единого командования, принципов и тактики. Это деморализует армию, а в будущем может привести к неподчинению, партизанщине и даже противостоянию между отдельными частями, рассказали опрошенные URA.RU военные и эксперты.

     Jedyne co tu można powiedzieć, to że rosyjska armia będzie w chaosie. Będzie dalej przegrywać.
     • bistian Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 05.10.22, 21:23
      buldog2 napisał:

      > Jedyne co tu można powiedzieć, to że rosyjska armia będzie w chaosie. Będzie da
      > lej przegrywać.

      Oni już nie mają szans z armią ukraińską, która jest jak niszczarka i która została wyszkolona również przez wojnę.
      Chaos jest i będzie, ludzie uciekający z okrążenia, dostają miejscówkę pod rurą ogrzewania miejskiego, to już jest ostatni poziom degrendolady
  • taki-sobie-nick Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 06.10.22, 00:22
   Aha, i na tym "rosyjskim" portalu są linki po polsku?
   • sueellen Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 06.10.22, 08:12
    Ty tak serio? W Chrome masz opcje tłumaczenia każdej strony internetowej z dowolnego języka...
    • taki-sobie-nick Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 06.10.22, 23:09
     Primo - aż tak dobrze? Secundo, nie mam Chrome.
     • sueellen Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 07.10.22, 20:32
      Oczywiście. Na głowę nie upadłam by to wszystko samodzielnie tłumaczyć.
  • asia_i_p Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 07.10.22, 13:47
   Piękne.
   Przypomina się dowcip, jak Gorbaczow z Reaganem ścigali się wokół Kremla, Reagan wygrał, a "Prawda" napisała: "W wyścigu, który się odbył wczoraj, nasz ukochany Sekretarz Generalny zajął zaszczytne drugie miejsce. Prezydent USA był przedostatni".
  • buldog2 Re: Rosyjskie nagłówki - poranna prasówka 07.10.22, 21:58
   Jakoś mi się skojarzyło

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka