Dodaj do ulubionych

Liceum z progiem 50-70 pkt ?

08.10.22, 12:44
Drugi wątek o rekrutacji, wybaczcie proszę smile ale u mnie w domu od wczoraj trwa burza z nią związana.

Otóż dzieciaki, które mają realne szanse uzyskać ok. 150 pkt z egzaminu i świadectw, wpadły na pomysł, by startować do liceów o takim właśnie progu jak w tytule. Bo tam nie będzie presji... Jedno nakręca drugie, nawet nie będę się rozpisywać, bo trochę szkoda słów...

Licea ok. 30 miejsca na 45 w mieście, a wydaje się że dzieci z minimalnym wysiłkiem albo i bez mogłyby trafić do takich z przedziału 10-20 miejsce w rankingu.
Dla mnie takie LO jak z tytułu to jest kandydat na ostatnie miejsce na liście, nie na pierwsze i nie na środkowe. Bo można wybrać tylko trzy. Dzieci mają swoje zdanie...
Czy może to ja nie mam racji?

Ich zdaniem lista powinna wyglądać tak:
1. LO z IB z progiem ok. 150 pkt (ryzykowne)
2. LO z progiem 70 pkt.
3. LO z progiem 50 pkt.

Pytanie dodatkowe: co warte są Waszym zdaniem opinie o liceach z portalu Wasza Edukacja?
Bo tu padają mocne argumenty - a do opinii krytycznych, nawet tych równoważonych de facto przez dobre, przywiązuje się większą wagę.

Osiwieję do lipca... wink
Obserwuj wątek
    • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 12:55
      Nie polecam liceów o zdecydowanie niższym progu punktowym niż dzieciak uzyskał na egzaminie. Tam ludzie nie idą się uczyć, tylko balować. Komu zależało, ten wyciągał, co się dało ze średniej i z egzaminu. Takie moje obserwacje.
      • iwoniaw Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:03
        Ja z kolei niekoniecznie jestem zwolenniczką przedkladania w każdym przypadku liceum z wyższym progiem nad to z niższym, bo są jeszcze inne parametry, które nalezy brac pod uwagę, ale serio, prog ponizej 100 pkt? No bez jaj. Proponuję wykonać proste ćwiczenie arytmetyczne i policzyć, ile punktów ma osoba, która z wszystkich 4 punktowanych przedmiotow na świadectwie ma czworki, nie ma paska, wolontariatu, konkursów, a za egzaminy dostala zaledwie 50% możliwych punktów.
        • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:34
          Tutaj mamy drastycznie niski próg, nie wiem, uczniowie tacy, którzy nie poszli do branżowki, bo nie widzą się w żadnym zawodzie na razie.
          Ja jestem zwolenniczką przyzwoitych szkół, niekoniecznie topowych, wymagania ze strony nauczycieli są wszędzie, ale lepiej uczyć się wśród ludzi, którym chce się uczyć.
          Szkoła z progiem 150 to w moim mieście przyzwoita szkoła dla dobrych uczniów.
          • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:58
            lily_evans011 napisała:

> Szkoła z progiem 150 to w moim mieście przyzwoita szkoła dla dobrych uczniów.

No właśnie u nas też - wcale nie trzeba być geniuszem i olimpijczykiem, ale trochę pracy włożyć trzeba i jakieś minimalne ambicje mieć. Czyli to co jest imo jak najbardziej pożądane. A nie życie w obawie, żeby przypadkiem nie dopadł cię najmniejszy stres... Ludzie, co to w ogóle jest za podejście?
            • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:01
              Moja córka ma niestety takie samo. Mając 156 punktów poszła do klasy z progiem poniżej 120 i żałowała, zresztą ci z dobrymi wynikami uciekli na samym początku.
              Ale ja widzę, że z każdej szkoły jest i będzie niezadowolona, bo do każdej trzeba wstać, dojechać i coś robić, najlepiej było na zdalnym odpalać coś tam na telefonie niemal przez sen. Dla niej to zdalne nauczanie okazało się niemal demoralizujące.
              • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:11
                Może jeszcze z tego wyrośnie smile Życzę Ci cierpliwości. Przynajmniej już jest w liceum, czego szczerze zazdroszczę. I to nie w takim o progu 70 pkt!
          • iwoniaw Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:59

> Ja jestem zwolenniczką przyzwoitych szkół, niekoniecznie topowych, wymagania ze
            > strony nauczycieli są wszędzie, ale lepiej uczyć się wśród ludzi, którym chce
            > się uczyć.
            > Szkoła z progiem 150 to w moim mieście przyzwoita szkoła dla dobrych uczniów.

Zgadzam się z powyższym. I u nas też 150 to prog do przyzwoitej szkoły. Między 150 a 50-70 to jednak jest przepaść i to nie tylko o poziom "naukowy" uczniów tu chodzi.
          • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:42
            Ze 150 punktami w trakcie rekrutacji naszych to można było się dostać bez problemu na kilka profili w dwójce a to raczej szkoła zaliczana do topek a nie średniawki. Tyle że ja wiem ile ten topek wymaga kasy rodziców i godzin korepetycji, więc nawet nie brałam pod uwagę.
            • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:17
              Patrz, a ja tam byłam i nawet rok wcześniej skończyłam, bez korepetycji... Teraz często na wyrost wyręcza się dzieciaki, zanim same spróbowały cokolwiek zrozumieć z lekcji i się nauczyć.
              • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:20
                Ale Wy chyba (słonko i lily) mówicie o różnych czasach?
                • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:31
                  Tak. Jak nasze corki szły do liceum. Teraz to inna bajka.
                  • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:42
                    Ale i tak nie ma takiego cyrku jak w Wawie czy Poznaniu chyba. 13 czyli swego czasu najlepsze liceum w Polsce(spadło w rankingu no ale w Szczecinie ciągle topka) na najbardziej oblegany mat-fiz w tym roku miało próg 175.80 a na najmniej spoleczno-prawny 155.80.
                    • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 18:52
                      No i ta moja sierota by się dostała i musiałaby się wziąć do roboty zamiast tylko po kolezaneczkach latać, ech....
                      • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 18:59
                        Wiesz mojej córki pr,yjaciolka tam poszła. Urodziła się i pierwsze lata spędziła w Niemczech, ma ojca Niemca, wielokrotna laureatka z niemieckiego i nie tylko, nagrody prezydenta dea kata z rzedu i ma jakąś robnieta babę i chodzi na korki....z niemieckiego...szczeka mi opadła jak była u nas i musiała się zbierać bo jedzie na korki...
                        • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:03
                          Szczerze, to wolałabym te korki i zaprzegniecie dzieciaka do sensownej roboty zamiast tego rozrywkowego towarzystwa na Krzekowie... Jeśli twoim punktem odniesienia są ludzie mający wywalone i rozrywkowi głównie, to masz zupełnie inna perspektywę, niż kiedy jesteś z ludzmi madrymi i ambitnymi. W moim odczuciu moje dziecko zrobiło sobie straszna krzywdę mentalna i kiedyś samo popuka się w te pusta lepetyne, tak jak to już było i z wyborem profilu. No ale wtedy to już nic nie pomoże na to, co było, bo tego się nie cofnie.
                          • g.r.uuu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:08
                            Szkoła, w której większość uczniów potrzebuje korków jest szkołą słabą, bo nie ma wyników nauczania. To jaka przechowalnia a nie szkoła, bo uczą korepetytorzy a nie nauczyciele
                            • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:24
                              Ja bym dyskutowała, czy faktycznie potrzebują, czy po prostu nikt nie daje im okazji pouczyć się samodzielnie, nawet kosztem przejściowo gorszych ocen.
                              No i naprawdę nie chodzi tylko o szkołę, tylko o bardziej wartosciowe, rozwinięte intelektualnie towarzystwo, które ma ciekawsze pomysły na życie niż pójście ewentualnie do jakiejś szkoły policealnej - przechowalni, z braku możliwości i chęci po kiepskiej maturze.
                              • g.r.uuu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 20:03
                                Pomysły na życie 13-latka a pomysły na życie maturzysty to jest przepaść smile Rozwoj intelektualny też idzie mocno do przodu w tym okresie
                                • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 21:37
                                  Ale jakiego 13-latka?
                                  Poza tym nie powiedziałabym, że ludzie w słabych szkołach jakoś specjalnie rozwijają się intelektualnie, zdecydowanie inne rzeczy i inne klimaty ich interesują .
                                  • g.r.uuu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 22:00
                                    Przykładowego smile Dzieciaki, które poszły do szkoły jako sześciolatki, decyzję o tym, do jakiego liceum pójść podejmowały często mając lat 13, jeśli są z drugiej połowy roku. Ile dzieci w tym wieku ma sprecyzowane plany na przyszłość? A pisząc o rozwoju mam na myśli proces, który jest naturalny i absolutnie niezależny od szkoły - między uczniem klasy ósmej, a uczniem klasy maturalnej jest intelektualna i emocjonalnie przepaść. A pomysły z ósmej klasy często nijak nie pokrywają się z tymi, które ma prawie dorosły człowiek
                                    • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 06:30
                                      Moje dziecko podejmowało te decyzje mając 15. Co do przepaści emocjonalnej i intelektualnej, powiedziałabym, że o wiele mądrzejsza była w czasach podstawówki, więc niekoniecznie ten rozwój idzie zawsze w sensownym kierunku.
                                • berdebul Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 10:49
                                  Jest, ale jak jesteś w towarzystwie w którym wypada bywać na wystawie, brać udział w wolontariacie itd to spędzasz czas z takimi ludźmi, a nie rozpijając Leśny Dzban pod krzakiem z ludźmi, których celem jest YOLO i niewiele więcej.
                                  • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 20:35
                                    No właśnie, coś w tym jest, a tu widzę narracja idzie w kierunku niedoceniania wpływu otoczenia na ludzi, którzy są w takim wieku, że to, co robi grupa odniesienia, jest najważniejsze. Przynajmniej do jakiegoś tam momentu.
                                  • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 21:17
                                    Nie ma opcji żeby zebrało się ponad 30 osób które będą chodzić do teatru, które broń boże nie będą pić alkoholu czy chodzić na imprezy. O naćpanych licealistach z dobrych szkol i domów to chyba nie raz juz było. W każdej klasie będą dzieci które pójdą do teatru i które pójdą na imprę, takie które będą ćpać i pić i takie które nie tkną. Różnica może być w ich ilości ale jak Twoje dziecko będzie chciało zacpac to zrobi to nawet jak poczęstuje je jedna osoba.
                                    • iwoniaw Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 21:29
                                      No oczywiście, że w każdej szkole uczeń może zrobić wszystko, ale nie mów, że nie ma znaczenia trend i moda w konkretnej grupie na to, co jest bardziej prawdopodobne, że zrobi.
                                      • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 22:09
                                        W średnim liceum to nie będzie trend i moda. Jeżeli dzieciaki przyszły tam tylko balangiwac to wylecą po pierwszej klasie.
                                    • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 21:38
                                      Ojej, miałam w szkole i wagarujace, i ostro imprezujace osoby, ale wszystkie trzymały naprawdę niezły poziom, robily dużo dodatkowych, ciekawych rzeczy, czlowiek się rozwijał po prostu przebywając w takim towarzystwie i wypróbowując ciekawe pomysły czy dyskutując o nich. A było naprawdę z kim dyskutować. Zresztą teraz część ma bardzo kreatywne, czasami artystyczne zawody i wciąż są pozytywnie zakręcone.
                                      Uważam, że miałam dużo szczęścia trafiając w takie środowisko.
                                      • dzikka Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 14:13
                                        lily_evans011 napisała:

> Ojej, miałam w szkole i wagarujace, i ostro imprezujace osoby, ale wszystkie tr
                                        > zymały naprawdę niezły poziom, robily dużo dodatkowych, ciekawych rzeczy, czlow
                                        > iek się rozwijał po prostu przebywając w takim towarzystwie i wypróbowując ciek
                                        > awe pomysły czy dyskutując o nich. A było naprawdę z kim dyskutować. Zresztą te
                                        > raz część ma bardzo kreatywne, czasami artystyczne zawody i wciąż są pozytywnie
                                        > zakręcone.
                                        > Uważam, że miałam dużo szczęścia trafiając w takie środowisko.

To częste zjawisko. Moje osobiste dziecko tez imprezowało i to dosyć często ale nie wpływało to na aktywność szkolną i pozaszkolną bo tez otaczali ją ludzie inteligentni, kreatywni, mający swoje pasje i zainteresowania. Tegoroczni maturzyści, z ok 30 osób połowa dostała się na studia zagraniczne i to całkiem niezłe. I grunt to trafić na "swoje" towarzystwo. oni się nie tylko bawili ale i motywowali, dopingowali, zdrowo rywalizowali.
                                  • g.r.uuu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 21:35
                                    Przy dwóch nastolatkach mam porównanie między dobrym gimnazjum, liceum z drugiej dziesiątki i liceum z progiem koło setki. Różnicy w ilości patologii nie stwierdzono.
                          • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:42
                            Wiesz mojej dziecko ma różne towarzystwo w klasie i balangowe i nie, Ci którzy uczyć się nie mieli zamiaru nie zdali , Ci którym balangi nie przeszkadzają w nauce niech sobie balanguja mi nic do tego. Moja problemu ze znalezieniem odpowiedniego towarzystwa nie ma, z nauką również, korków żadnych nie potrzebuje.
              • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:34
                Ale te dziescia lat temu to szkolnictwo wyglądało inaczej jednak i korepetycji to generalnie nikt nie brał prawie a dzieci to głównie w szkole się uczyły...8 lekcji to ja miałam raz w tygodniu i to był dzień z kosmosu. Moje dzieci mają i po 10 a 8 to zupełnie normalny dzień...
                • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:46
                  Tak, o to mi chodziło, że jedna mówi o naszych czasach (a wtedy korki to była rzadkość, tak mi się wydaje), a druga - o obecnych (korki na porządku dziennym).
                  • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 18:54
                    Niby na porządku dziennym. Ale młoda była w prywatnej podstawówce, radizla sobie bardzo dobrze, w klasie generalnie była jakaś rywalizacja o oceny, normalka. Później się okazało, że z kluczowych przedmiotów większość osób miała korki. Moja nie. A rezultaty takie same. Dlatego uważam, że korki są nadużywane i uczeń nie ma nawet szansy sam się wgryźć w temat.
                    • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 18:55
                      Wuuut? Właśnie mi zburzyłaś myslenie o prywatnych szkołach!
                      • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 18:57
                        Z mojego punktu widzenia te korki były naprawdę niepotrzebne. Nauczyciele wymagali - trzeba było po prostu przysiąść i zrobić to czy tamto. Wśród zamożniejszych ludzi jest moda na korki i problem z głowy.
                        A dzieci były ambitne, nie ułomne, spokojnie dałyby sobie radę, może kosztem gorszej oceny czasami.
                    • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:16
                      U nas podobnie z korkami - wiele dzieci ma (czy większość to nie wiem), a dla mojego dziecka nie były potrzebne. Ewentualnie czasami stare dobre wytłumaczenie przez rodzica czy odpytanie z czegoś. Tyle.
                    • em_em71 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 22:43
                      Lili, moje dzieci były w państwowej, w dość licznych klasach, radzący sobie bdb mieli średnią grubo powyżej 170 pkt. 140-150 to ci zamiatający ogony.
                      • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 06:21
                        Jednakowoż, między uczniami z klasy o progu 150 a 50 będzie o wiele większa przepaść intelektualna, niż między klasami że 150 a 170 czy tam 175 na wejściu...
                        • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 06:23
                          No i wreszcie, z czysto rozwojowego, intelektualnego punktu widzenia, mając przykładowe 156, lepiej być w klasie z progiem 150 i musieć się trochę podciagnać do poziomu większości, niż w klasie z progiem 100-120, bo to są praktycznie trojkowi uczniowie, czyli naprawdę już słabi.
      • g.r.uuu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:06
        Niekoniecznie. Młody jest w szkole, w której próg był coś koło setki i ma sensowna fajna klasę, uczy się i normalnie szykuje do matury, ma konkretne plany.
    • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:05
      Mój kiedyss mi napomknął o klasie sportowej w pobliskim liceum...słabo mi się zrobiło ....potem znowu mechatronika w beznadziejnym technikum(znowu kumple tam poszli w tym roku)...na szczęście na razie mu przeszły takie pomysły ....no ale jak się skonczy to zobaczymy. Starsza poszła do liceum z progiem dużo niczym niż jej wyniki ale profil był nowy, w tym roku próg wzrosl na niego mocno juz. Towarzystwo było różne, kto chcial się uczyć ten się uczył , kto nie chcial baliwal, po pierwszej klasie balowicze wylecieli i już jest spoko.
      • rosie Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:42
        Uważasz, że zły jest profil sportowy czy to konkretne liceum? Albo czy złe jest technikum czy ta mechatronika?
        • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:52
          W liceum sportowym u mnie w miescie próg do jednej z klas to 27...w tegorocznej rekrutacji...najwyższy wynik 96...Technik mechatronik w technikum o którym pisze to zawrotne 68.25...
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:12
      Liceum poniżej 100 punktów to zazwyczaj towarzystwo młodzieży z dużymi problemami edukacyjnymi i społecznymi. Są to często dzieci, które nie mają pomysłu co dalej, bo wtedy wybrałyby jakiś zawód.
      To z jednej strony. Z drugiej w klasie integracyjnej mojego syna próg był około 60 pktów (mój jest uczniem integracyjnym i miał ze 105 ale jest bardzo chory, do matury pewnie nie przystąpi, szkole traktujemy jako czasoumilacz). Szkoła przyjazna, kto chce może brać udział w konkursach, matura zdawałam ma 75-97%, cześć dzieciaków jednak otwarcie mówi, ze w dniu 18 urodzin rzuca szkołę.
      Dla osób, które chętnie się uczą ale tylko nie chcą presji, to nie najlepszy wybór.
      Niech pochodzą na dni otwarte, zorientują się, gdzie jest przyjaźnie. Mojemu najstarszemu takie rajdy po dniach otwartych pomogły wykluczyć niektóre szkoły.
    • berdebul Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:20
      Niech się przejdzie na dni otwarte i popatrzy. Może wylądować w wyluzowanej szkole, gdzie uczy się kto chce, a może wylądować w szkole, gdzie pozostali uczniowie ledwo potrafią czytać.
    • 35wcieniu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:24
      O rekrutacji się nie wypowiem ale może trochę ochroni Cię przed osiwieniem moja perspektywa- poszłam do liceum "gorszego" niż mogłam. Ot, średniak. Swiadomie- z wielu względów mi się podobała oraz miałam w dudzie zapierdziel w tych topowych, chociaż bym się dostala. Niczym złym w moim życiu to nie skutkowało, zarówno ja jak i koledzy dostaliśmy się na wybrane studia-oczywiscie ci, którzy chcieli.
      Celowanie w szkoły najgorsze- nie ma większego sensu. Ale niecelowanie wyłącznie w topowe zwykle nie czyni człowiekowi nieodwracalnych szkód.
      • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:28
        Dzięki za pocieszenie wink
        Mnie to się w ogóle wydaje, że te typowo topowe 3-4 to w ogóle nie wchodzą w grę w naszym przypadku (brak olimpiad, egzamin też nie musi pójść na 100 proc) . Jednak to co dzieci wymyśliły, to przegięcie w drugą stronę. Tak to widzę na ten moment przynajmniej.
        • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:30
          Słusznie widzisz. A dlaczego właściwie na drugim miejscu nie chcą dać szkoły z progami 120-130 punktów?

Na trzeci wybór doradzałabym takie ok. 100p. Poniżej 100 punktów, to juz będą słabe intelektualnie dzieciaki, czy twoi sie wśród takich odnajdą?
          • 35wcieniu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:41
            Odnaleźć to się może i odnajdą tylko zastanawiające że w ogóle chcą celować w sam dół kiedy szkół w tym mieście jest tak dużo i wybór jest spory. Nie muszą w top, nie muszą nawet w te pod top, ale do najgorszych jeszcze daleka droga. Czy w ogóle zwracają uwagę na profile, na organizację lekcji itd. czy to jest po prostu kwestia że chcą najłatwiej jak się da? Uświadom im że to niekoniecznie tak działa że w takiej szkole będzie najłatwiej. Lepsza i "łatwiejsza" jest przeciętna szkoła z interesującym profilem niż szkoła z samego dołu rankingu gdzie np. profile są niezgodne z ich zainteresowaniami, plany rozwleczone bo brakuje nauczycieli, lekcje kończą się późno itd. Może nich zaczną od sprawdzenia takich rzeczy?
            • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:01
              Na profile zwracają uwagę. Tyle dobrego w tej całej sytuacji. Choć z drugiej strony to zawęża wybór.
          • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:00
            kurt.wallander napisała:

> Słusznie widzisz. A dlaczego właściwie na drugim miejscu nie chcą dać szkoły z
            > progami 120-130 punktów?

Bo stres, stres, stres, jędzowaci profesorowie... Ratunku! Tylko jeden z tych gagatków jest mój wink
            • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:03
              No to w średniawej szkole mojej córki byli tacy nauczyciele, że rodzice zrobili 2 porządne g... burze z pismami do dyrekcji i w pełni słusznie. Wszędzie może trafić się ktos, kto będzie wymagał tylko od uczniów, a nie od siebie.
              • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:10
                No jasne. Wszędzie trafiają się szkodliwi idioci. W szkole, w pracy... Tylko to się reaguje, kiedy jest konieczność, a nie zakłada najgorszy wariant i ucieka na wszelki wypadek...
                • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:12
                  Raczej chodzi mi o to, ze i w slabej szkole mogą być nauczyciele wymagający i nieprzyjemni, zakładanie, że będzie dolce vita, jest bez sensu.
                  • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:14
                    O, to też cenna uwaga.
                    • em_em71 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:06
                      I, niestety, często tak się zdarza. Skargi na odpały nauczycieli słyszę od rodziców uczniów tych przeciętnych szkół, tzn. z progami /kiedyś, nie w tym roku/ 120-130 pkt.
            • extereso Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:02
              Tam gdzie 120 stres dla paskowanego ucznia? Moim zdaniem wkręcają starych żeby się pośmiać na boku.
              • extereso Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:23
                Cofam po namyśle. Syn koleżanki chodzi do szkoły od 130 i w sumie się bardziej męczy niż mój w lepszej szkole, a na pewno słabszy nie jest. Czyli innymi to się rządzi prawami.
              • naturella Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 06:31
                Moim zdaniem ten stres w liceum zależy w dużej mierze od podstawówki, to, jakie szkoła stawiała wymagania w jakiś sposób potem wpływa na to, czy dziecko nagle zaczyna być zestresowane nowym systemem. Moja córka poszła do liceum z progiem ok. 120. Egzaminy napisała dobrze, ale oceny ze świadectwa uniemożliwiły wyższa liczbę punktów. Podstawówka bardzo wymagająca, zaniżająca oceny, nie tylko cząstkowe (pozytywna od 50%, tak jak w szkole średniej) ale i końcowe (przy ocenach 3,4,4,5 trzeba zdawać na 4). Moja córka zdała egzamin z angielskiego na 98 procent, zrobiła błąd w jednym podpunkcie - a na świadectwie miała 4. Nigdy nie miała 5 z angielskiego. Tyle, że teraz w liceum idzie jej doskonale, w odróżnieniu od osób z innych szkół, które są w szoku, że jak to, ocena dopuszczająca powyżej 50%, że w swojej szkole to by już miały 3+. Ale znam dwójkę dzieciakow z tej klasy i ich szkoły wręcz zawyżały oceny końcowe, żeby dzieci miały lepsze szanse. Oczywiście jest wiele składowych tego stresu, ale IMHO „rozpieszczenie” małymi wymaganiami szkoły podstawowej, tzw jechanie na opinii (córka znajomej zawaliła egzaminy, napisała gorzej niż mój trojkowo-czwórkowy syn, a miała 5,3 średnią w 8 klasie) i przyzwyczajenie do bycia gwiazdą jest dość istotne.
                • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 14:13
                  Moim zdaniem zarówno zaniżanie, jak i zawyżanie ocen jest szkodliwe i może byc zgubne dla ucznia. Obie sytuacje są też po prostu niesprawiedliwe.
            • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:42
              nie_ma_niebieskich napisała:

> Bo stres, stres, stres, jędzowaci profesorowie... Ratunku! Tylko jeden z tych g
              > agatków jest mój wink

Może pokaż nasze tutaj wypowiedzi gagatkom? Dla przykładu - moje córki chodziły/chodzą do trzech różnych liceów, starsze były w klasach z progami 175 i ok. 170, a młodsza w klasie z progiem ok. 159. Najbardziej stresująca i frustrująca jest ta z najniższym progiem, najmniej stresująca i najbardziej przyjazna dla uczniów - ta z progiem najwyższym.
              • sabina211 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:49
                Tak obok tematu. Córce (najmłodszej) nie udało się zmienić liceum?Pamiętam, że szukałyście innej szkoły.
                • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:52
                  Niestety, nie udało się. Tak, że brniemy do końca (naszego albo szkoły) tu, gdzie jest.
              • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:49
                Tak, myślę, że fragmenty wypowiedzi mogą przemówić do rozsądku smile Dzięki!
      • 35wcieniu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:32
        podobało*
      • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:34
        Dokładnie tak. Jak ktoś chce się uczyć to będzie się uczył i w średniaku a uniknie presji. To byl nasz celowy wybor z corka po zamordystycznej podstawowce ktorej szczerze nienawidzila. W liceum odetchnela. . Unikałabym najgorszych z uwagi na towarzystwo i trudność przeprowadzenia tam lekcji ...
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:48
          Otóż to. Mój najstarszy poszedł do szkoły, gdzie próg był 130-140 (egz. gimnazjalny). Co prawda nie znalazł towarzystwa do dysput naukowych ale czuł się dobrze, maturę zdał ci najmniej na poziomie średnich dla najlepszych szkół w Polsce, powyżej średnich swojej szkoły. Presji żadnej nie poczuł, oprócz stukniętej babki od edb (wszędzie ktoś taki może się trafić), na koniec dostał dyplom od burmistrza za bycie najlepszym uczniemwink Jednak pod koniec miał żal do siebie, ze nie startował do lepszych szkół, bo może więcej by się działo. Chociaż w czasie pandemii pewnie niewiele stracił.
      • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:38
        Ale szkoła z progiem 70, jak to już wyżej parę osób zauważylo, będzie gromadzić ludzi z ogromnymi dysfunkcjami, nie nadających się np. do nauki zawodu, nie wiem, co trzeba robić, żeby osiągnąć taki wynik.
        Szkoła z progiem 150 nie jest szkołą topową, jeśli przeliczysz wyniki wg kalkulatora, tylko przyzwoitą.
        • 35wcieniu Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:45
          Przecież o tym napisałam.
        • balbina1710 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:30
          lily_evans011 napisała:

> Ale szkoła z progiem 70, jak to już wyżej parę osób zauważylo, będzie gromadzić
          > ludzi z ogromnymi dysfunkcjami, nie nadających się np. do nauki zawodu,

Co to znaczy "nie nadajacych sie do nauki zawodu"? 🤔

Ja rozumiem, ze mozna nie nadawac sie na fryzjera, bo to jednak nalezaloby miec jakies konkretne poczucie estetyki. Ale na sprzedawce? Murarza? Obuwnika? Piekarza? Hydraulika? Moze nie zostanie najlepszym sprzedawca w calej Biedronce czy najlepszym murarzem na budowie ale jesli sie do tego rzeczywiscie nie nadaje to zostaje tylko renta chyba.
          • malia Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:34
            To znaczy, ze dla dziewcząt nie ma sensownych kierunków szkół branżowych dostępnych za rogiem oprócz fryzjerki i kucharki, a w takich liceach lądują głównie dziewczynki i ci chłopcy, którzy właśnie się nie nadają z różnych przyczyn do branżówki, albo matki mają jeszcze jakieś złudzenia
    • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:47
      Dziewczyny, ja się podepnę z pytaniem, choć nie do końca na temat (tylko troszkę). Czy waszaedukacja to najlepsza platforma do przeglądania szkół średnich? Czy jest jakaś inna, NAPRAWDĘ porządna, wyszukująca klasy po profilu i przedmiotach punktowanych? Czy progi punktowe podawane na waszejedukacji należy traktować jako z klucza zaniżone?
      (Nie powiem, co mi pokazał gugiel w tej kwestii, bo wyjątkowo nie chcę się wyrażać wink)
      • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:53
        Nie masz informacji o szkołach i przedmiotach punktowanych na stronie naboru lib stronach szkoly? Progi z poprzednich lat wez z wydziału oświaty.
        • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:10
          Mam smile lenistwo, liczyłam na coś zbiorczego, u know.
          • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:15
            Mi na waszej edukacji się dużo nie zgadzalo niestety ale ja nie z wawy
            • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:33
              No właśnie, dlatego szukam alternatywy smile Oszaleć smile)
      • extereso Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:05
        Mnie się wasza wydawała wiarygodna, spędziłam z nią kilka upojnych wieczorów i planowaliśmy na jej podstawie.
      • bruy-ere Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 21:01
        annaboleyn napisała:

> Czy progi punktowe podawane na waszejedukacji należy traktować
        > jako z klucza zaniżone?

Czemu miałyby być zaniżone? Tam są dokładnie takie same punkty, jak podane przez wydział oświaty - mówię na przykładzie Wwy, oczywiście nie sprawdzałam wszystkiego, ale to co mnie interesowało, miało w WE dokładnie takie same punkty, jak w tabeli z placówki oświatowej.

BTW - na stronie WE są wciąż punkty z zeszłego roku. Chyba jeszcze nie podano do wiadomości punktacji ostatecznej z ostatniej rekrutacji (próg, średnia, najwyższy wynik), podane były jedynie na platformie rekrutacyjnej progi z lipca br.
        • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 16:04
          Nie mam pojęcia, natomiast mam świadomość, że mogę powielać tu głupoty, na zasadzie "gdzieś słyszałam" - bo właśnie gdzieś słyszałam czy czytałam. Może nawet na emamie, w którymś momencie? Nie pamiętam, serio sad Ale dzięki za weryfikację smile
          • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 16:31
            Niektóre OP nie podają progow do publicznej wiadomości stąd zdarzają się błędne dane na waszej edukacji lub wcale ich nie ma .
          • bruy-ere Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 16:34
            Wg mojej wiedzy punktom „warszawskim” można ufać - wygląda to wręcz jakby żywcem tabelę z wydziału oświaty zaciągnęli na stronę www.
            • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 16:44
              Jeżeli wydział oświaty publikuje dane to faktycznie dziwne by było jakby się nie zgadzały, chyba że ktoś by po prostu przepisał z błędem.
      • eliza.hamilton Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 15:21
        Jak sprawdzałam progi na waszejedukacji po zakończonej rekrutacji podstawowej w wakacje 2022 to zgadzały z tym co wisiało w szkołach. Oczywiście sprawdzałam tylko kilka szkół w naszym mieście więc nie wiem jak to jest gdzie indziej.
        • annaboleyn Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 15:24
          Dziękuję smile
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:50
      Jak więcej osób z takimi pkt. wpadnie na taki sam pomysł to kończy się to bardzo kocną klasą w takim liceum, podwyższeniem progów do min. 100 pkt.
      Szkoła zyskuje w rankingach i dostaje coraz więcej dobrych uczniów.
    • geez_louise Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 13:57
      Mój pomysł na liceum dziubdziusia to dobra atmosfera, niewielkie nastawienie na wyniki, ciekawe kolka zainteresowań, dobry wf, fakultety. Dziecko języki obce już zna, umie pisać, czytać i liczyć, ma chęć i talent do samodzielnego nabywania wiedzy ogólnej. Byłam w „topowym” liceum, w którym większość uczniów miała myśli samobójcze z powodu ciśnięcia na „utrzymanie poziomu”. Nie zrobię tego mojemu dziecku. Myślę o jakiejś niewielkiej szkole prywatnej.

Moim zdaniem dziecko daje sygnał, ze jest zmęczone i ma dość pędu i walki o punkty. Bardzo zła szkoła to nie jest dobre rozwiązanie ze względu na pewnie kiepska kadrę i problematycznych uczniów, ale może trzeba szukać czegoś innego niż szkoła z drugiej dziesiątki, która bardzo chce awansować do pierwszej?
      • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:08
        Moje dziecko to daje przede wszystkim sygnał, że chce iść z kumplem. Moje bardzo subiektywne i bardzo mgliste wrażenie jest takie, że tamta rodzina się obawia o stan psychiczny dziecka (może ma podstawy), ale mojego w tym zakresie - póki co - raczej nie trzeba chronić. Nigdy nie było żadnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Przy okazji opinii wyszło, że ma wysoki próg pobudzenia emocjonalnego (o ile dobrze zapamiętałam ten termin), więc raczej nie podejrzewam go o nadwrażliwość i w ogóle labilność. Pandemię i lockdown dziecko zniosło b. dobrze, umiało ogarnąć kontakty z dziećmi w takim zakresie, w jakim się dało.
        Ja nie wiem - jeśli tamci rodzice mają powody by chronić dziecko kosztem poziomu szkoły, to ja to oczywiście rozumiem i szanuję, ale nie widzę powodu, by moje miało się poświęcać sad
        A ono się strasznie nakręciło na to "razem".
        Albo w ogóle nie mam racji i to samym dzieciom chodzi o balangi (btw. w ogóle mi to nie przyszło do głowy wcześniej, ale kto wie...)
        • slonko1335 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:09
          No niestety na kumpla o jego wybór wpływu nie masz. Musisz zatem pomysł wybić swojemu z głowy.
          • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:13
            Czyli lepiej na tym się skupić... Problem objawił się zaledwie wczoraj. Trawię go póki co.
            • furiatka_wariatka Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:48
              Może niech się przejdą z kolegą pod to liceum niskoprogowe któregoś dnia po lekcjach i popatrzą jaki kwiat młodzieży tam uczęszcza, może im się odechce.
            • extereso Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:07
              Ale to jednak trochę lękowy że boi się iść bez swojego kumpla czy jak.
              • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:11
                Może? Ale chyba dzisiejsze argumenty trafiają... Powoli. Oby tak dalej smile
                • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 09:37
                  Teraz mi się przypomniało, że przy opinii też to badali - nie wiem, co to dokładnie było (już mi się nie chce do niej sięgać specjalnie i sprawdzać też części), ale właśnie pytania dotyczyły poziomu lęku w różnych sytuacjach. Nic niepokojącego nie wyszło.
        • geez_louise Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:20
          Najlepsze z mojego liceum, co procentuje mi do dziś, to są przyjaciele, zwłaszcza koleżanki z którymi wagarowałam… za to niewiele się tam nauczyłam.
          • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:20
            big_grin
        • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:46
          Ano własnie, tak mi się zdawało, że bardziej chodzi o pójście tam, gdzie kolega, a nie rzeczywistą miłośc do szkół z tak niskimi progami.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 20:27
            Mój mąż tak zrobił - poszedł z kolegami do liceum zawodowego, najbliższego domu. Do dziś puka się w głowę. Potem wyszedł na ludzi, skończył kilka kierunków studiów ale czas w słabym liceum nic mu nie dał a uczyć musiał się sam do matury i egzaminów na studia. Potem miał jeszcze mnóstwo do wyrównania na pierwszym roku studiów. Z nikim nie utrzymywał potem kontaktów.
        • bruy-ere Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 21:17
          >Moje dziecko to daje przede wszystkim sygnał, że chce iść z kumplem

To ja zwrócę uwagę na inny aspekt Twojego problemu smile
          Przy tym systemie punktowym, jaki mamy niezwykle trudno będzie dostać się do tej samej klasy. Jest niemal niemożliwe, żeby mieli identyczną ilość punktów, komuś pójdzie ciut, lepiej komuś ciut gorzej. A decyduje nawet 0,1 punkta.
          Chyba, że pójdą do tej szkoły z progiem 70 ;-P Tam z reguły nie idą uczniowe z punktacją ok. 150, więc dostaną się obaj. Może to ich tajna strategia? wink
    • malia Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:05
      To bardzo zły pomysł, zupełne przegięcie w druga stronę, 50 pkt o których piszesz, to przechowalnia, nie szkoła. Koleżanka pracuje w takiej z progiem ok 70, ja uczę w szkole, wiem ile kto ma punktów i gdzie idzie do szkoły. Ogarnięty dzieciak z dobrymi wynikami egzaminu niech rozejrzy się za średnimi szkołami, nie musi przecież tych topowych ( jezuuu jak nie cierpię tego określenia) szukać.
      Wypiszcie sobie szkoły w waszym zasięgu, nie za daleko od domu i się zastanówcie na spokojnie
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:25
      Może spróbuj z innej strony tłumaczyć, nie o nauce i poziomie nauki, bo jak ktoś się chce uczyć, to i w branżówce się nauczy, ale o towarzystwie.
      Niech się dzieciaki określą z jakimi koleżankami/kolegami na pewno nie chcą mieć do czynienia i jaką mają szansę takich właśnie spotkać w szkołach, do których chcą iść.
      Ale ten argument upadnie, jeśli wybierają się tam całą grupą z klasy. W takim przypadku bym nie zabraniała, bo jeśli idą razem, to szkoła nie ma większego znaczenia, w każdej są nauczyciele dobrzy i źli, i w każdej można zdać maturę dobrze lub źle.
      • malia Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 14:48
        Nie do konca tak jest. Bo to tylko dzieci, naprawdę rzadko które dziecko w tym wieku samo z siebie siądzie i będzie się uczylo wszystkiego samo, musi mieć jaką informację zwrotną, jakiś punkt odniesienia, możliwość porównania się do innych, funkcjonowania w środowisku bardziej zróżnicowanym niż takie, gdzie wszyscy są ode mnie słabsi. W szkole, w której uczy moja znajoma uczniowie mają bardzo dobre oceny, taka jest polityka szkoły która chce się utrzymać, bo mało kto ją wybrał w pierwszym wyborze. Uczniowie zadowoleni, rodzice również, bo wreszcie ktoś się poznał na wyjątkowości ich bombelków. Maturę mało kto zdaje, ale oni idąc do takiej szkoły nie mieli w planie studiów, a co najwyżej jaką szkołę policealną, gdzie można bez matury chodzić.
        I przy wyborze szkoły nie ma co się kierować potrzebami i planami kumpla, bo za rok kumplem może nie być, albo odwrotnie, może być kumplem także wtedy, kiedy każde dziecko pójdzie do szkoły dostosowanej do jego potrzeb
        • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:51
          malia napisała:

> I przy wyborze szkoły nie ma co się kierować potrzebami i planami kumpla, bo za
          > rok kumplem może nie być, albo odwrotnie, może być kumplem także wtedy, kiedy
          > każde dziecko pójdzie do szkoły dostosowanej do jego potrzeb

O to to. Pójście do innych szkół nie przekreśla przyjaźni. Oczywiście, bywa, że kontakty się rozluźniają (ja tak miałam, przyjaciółka z podstawówki poszła do zawodówki, ja do liceum i okazało się, że nie mamy za wiele ze sobą wspólnego), ale bywa i tak, jak np. z moją córką. Z koleżanką z gimnazjum mocno się zaprzyjaźniła dopiero, gdy były w liceach, każda w innym, teraz studiują (każda na innej uczelni), a przyjaźń trwa i wręcz się zacieśnia.
    • memphis90 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:42
      Macie licea z progiem 50 pkt…? W Poznaniu poniżej 150pkt w ogole licea nie schodzą… Może jedno lub dwa z limitem 135…
      • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 15:44
        Wychodzi na to, że mamy. Wolałabym chyba, żebyśmy nie mieli big_grin
        • memphis90 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:11
          Przynajmniej macie coś na 3 wybór… U nas chyba tylko termin u szewca… Jak zawsze podchodziłam na luzie, mając szostkowego bombelka, tak teraz jakby panikuje, szczególnie, ze nauczyciele dostali od września sprawdzianowi sraczki i bombelka już kilka razy wróciła zalamana z kilkoma trójami na koncie…
      • aguar Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 16:24
        No dokładnie. Nasze ostatnie, planowane jako rezerwowe ma w niektórych klasach sto pięćdziesiąt parę. W sumie chcę je wpisać tylko dlatego, żeby nie skończyć jak niektórzy w Poznaniu w tym roku.
    • strumien_swiadomosci Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 18:59
      Ja tylko chciałam zwrócić uwagę na fakt, że niekoniecznie w gorszym liceum będzie łatwiej - nauczyciele mogą mieć przekonanie, że pracują z ludźmi, którym się nie chce i cisnąć mocniej.
      Podam przykład z mojego LO - ja w humanie miałam cudowną polonistkę, która z nami bardzo dużo dyskutowała, lekcje były głównie przegadywane a oceny zdobywaliśmy za pisanie długich form (w domu i w formie klasówki na lekcji) plus jakieś prezentacje. Znajomości lektur nigdy nam nie sprawdzała - zakładała, że ludzie w humanie lubią czytać i skoro zawsze te 15-20 osób na lekcji było aktywnych, to nie czuła potrzeby weryfikacji, czy aby na pewno wszyscy coś tam przeczytali.
      Tymczasem ta sama polonistka robiła za postrach mat-fizu, przy okazji każdej lektury robiła im klasówki, jakieś testy i w ogóle dobić tam do 3 na semestr to był wyczyn.
      Jeśli ktoś chciał się prześlizgnąć minimalnym wysiłkiem, to było to zdecydowanie łatwiejsze w mojej klasie niż w tych sąsiednich.
      Ja całą edukację byłam takim właściwie leserem i uważam, że grunt, to obracać się wtedy w środowisku ludzi, którym się chce i po których widać, że ogarniają temat. Uczenie się/studiowanie z bandą idiotów kończy się tak, że nauczyciele wymagają bardziej (bo czują się w obowiązku wbić do głów choćby minimum), stosują bardziej "siłowe" metody (bo mają przekonanie, że inne nie trafią), a próba udowodnienia, że się debilem wcale nie jest, to droga przez mękę.
      Za to w towarzystwie ogólnie ogarniającym wiele rzeczy jest traktowanych bardziej lajtowo, jest bardziej partnerskie podejście i mniej zamordystycznych pomysłów.
      • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:04
        Dokładnie takie mam obserwacje ze szkoły.
      • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:54
        Podpisuję się pod strumieniem_swiadomosci.
        • dzikka Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 14:18
          potwierdzam
    • mamamisi2005 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:21
      Co do niskoprogowych LO to nam zdanie, jak wiekszość wypowiadających się forumek.
      Ale o bogini, jeżeli próg 50-70 to LO ok 30-te na liście rankingowej, to jakie są progi do tych z 5-tej dziesiątki 😳
      • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 19:55
        Może to miejscowość z 30 liceami smile
        • mamamisi2005 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 20:03
          Ponoć z 45 😁
    • olkka_99 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 20:04
      Najlepiej pójść na dni otwarte i samemu na własne oczy zobaczyć kto do tej szkoły chodzi. Ja tak zrobiłam i po godzinie takiego obchodu już widziałam, czułam gdzie będzie mi dobrze, a gdzie zupełnie nie pasuję. Pomysl wydaje mi się fatalny, moja siostra cioteczny wylądowała w takiej szkole. W ciągu 3 lat LO w klasie była potworna rotacja zarówno uczniów jak i nauczycieli - połowa osoba w ogóle nie przychodziła na lekcje, z 5 dziewczyn było w ciąży, do matury podchodziła ledwo połowa klasy, wiele osób nie zdało, klasa była tak beznadziejna, że nie chciało im się nawet organizować studniówki. Wybór tej szkoły był podyktowany tym, że po spędzeniu 3 dni w szkole gastronomicznej, do której siostra się dostała odmówiła chodzenia tam, bo drugiego dnia została pobita w szatni... a że miała mało punktów - wylądowała w najgorszym LO w mieście. Jak ktoś przy zdrowych zmysłach może wybrać szkole z progiem 50 pkt....
    • bruy-ere Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 08.10.22, 21:43
      Może użyj takiego argumentu, że system punktacji (mimo, że niedoskonały), to zbiera jednak ludzi w pewien sposób do siebie podobnych - zdolnościami poznawczymi, możliwościami uczenia się, nawet aspiracjami itd. Jeśli oni będą mieć 150 pkt, a reszta klasy ok. 70, to będą spore różnice między nimi a resztą. I wcale nie jest powiedziane, że będą mieć tam lekkie życie - np. niewymagających nauczycieli czy przyjaznych kolegów.

Syn zaczął w tym roku naukę w LO (próg punktowy w jego klasie wynosił 158). Wcześniej chodził do osiedlowej rejonówki (klasa była fajna, zgrana). Zapytany, czym się różni jego klasa w podstawówce i w liceum, odpowiedział, że w LO "są mądrzejsze kidosy".
    • biala_ladecka Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 07:26
      Nie wiem, o jakie miasto chodzi, ale wydaje mi się, ze ze 150 pkt w żadnym nie ma szans na IB, czyli podejmujac duze ryzyko, zamykacie sobie jedno miejsce na krotkiej liscie.
      Moja mloda miala 170 pkt. Chodzi do LO z pierwszej piątki duzego miasta. Prog wejscia do jej klasy wynosil 163pkt. Nie widze u niej zadnej presji big_grin Wrecz przeciwnie, zorganizowala sobie zajecia pozaszkolne w KAŻDE popoludnie i jeszcze kombinuje jak wrzucic silownie w grafik. Srednia paskowa. Wszystko zalezy od szkoly. Ja nie ukrywam, ze mam duzy szacunek do wiekszosci jej nauczycieli, bo jeszcze im sie chce.
      Moim zdaniem, szkoda dzieciaka ze 150 pkt. na niskoprogowe liceum. To jest najfajniejszy okres w zyciu, fajnie spedzic tem czas z ludzmi patrzacymi w tym samym kierunku. Dorosli tez lubia pracowac w dopasowanym towarzystwie.
    • arthwen Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 09.10.22, 17:29
      Zawsze możesz pojechać argumentem, że do liceum o progu 50 punktów to może składać papiery w rekrutacji uzupełniającej, jesli się do innych nie dostanie. Bo raczej full chętnych to nie mają tongue_out
    • fifiriffi Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 06:11
      A gdzie takie licea ?
      Jak w tum roku chyba najniższy próg punktowy do technikum miał 120
      • naturella Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 06:33
        W Warszawie są nawet licea, gdzie najniższy próg wyniósł 34 punkty - to akurat na Woli. Takie za 50-70 punktów są na Pradze Południe na przykład - wiem, bo wpisywałam córce jako ostatnią szansę, gdyby doznała jakiegoś zaćmienia na egzaminie i nie napisała nic.
        • nie_ma_niebieskich Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 06:36
          Czyli wpisywałaś jednak w pierwszej rekrutacji, nie uzupełniającej?
          Btw. wydaje się że rozum wraca, oby trwałe 🙄
          • naturella Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 06:42
            A, chyba mnie z kimś mylisz wink U nas nie było rekrutacji uzupełniającej, córka się dostała od razu do liceum z pierwszej preferencji.
            • naturella Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 06:44
              A dobra, już skumałam. Tak, wpisałam od razu podczas pierwszej rekrutacji, na 15 czy 16 pozycji, nie pamiętam już dokładnie. Listę układałyśmy od szkoły marzeń, poprzez dobre szkoły, potem szły akceptowalne i na końcu właśnie szkoły ostatniej szansy - żeby dojazd był dobry w razie czego.
          • kurt.wallander Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 12:50
            nie_ma_niebieskich napisała:

> Czyli wpisywałaś jednak w pierwszej rekrutacji, nie uzupełniającej?

W Warszawie można wybrać dowolna liczbę szkół, więc można sobie wpisac na ostatnich wyborach nawet szkoły z progami 50-70.

To zupełnie inna sytuacja niż miasto, gdzie trzeba się ograniczyć do 3 szkół.
      • lily_evans011 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 06:40
        W Szczecinie - najsłabsze licea ogólnokształcące, próg z 70-80 punktów...
        • triss_merigold6 Re: Liceum z progiem 50-70 pkt ? 10.10.22, 12:59
          Kwestia liczby liceów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka