Dodaj do ulubionych

Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca-cola

09.10.22, 12:20
Czyli wracamy do 26 kwietnia1986. To była sobota.

Ja tego nie pamiętam, bo miałam ledwo 4 lata. Podobno było bardzo ładnie i ciepło, według wspomnień starszych większość dnia spędzaliśmy na placu zabaw. W Polsce zaczęto podawać płyn Lugola już dwa dni później, ale bez informowania opinii publicznej (poniedziałek - czyli po całym słonecznym weekendzie spędzonym na świeżym powietrzu?). O samej katastrofie poinformowano kilka dni później. Tłumnie ruszono po płyn Lugola dopiero 1 maja po pochodach, które oczywiście odbyły się bez zakłóceń.

Obecnie za szerząca się w Polsce chorobę Hashimoto, która dotyka około miliona Polaków, jedni obarczają wybuch elektrowni, inni właśnie płyn Lugola oraz... sol jodowana. No i jak to w końcu jest? W którym obozie jest ematka? Pamiętacie tamte dni?
Obserwuj wątek
  • 35wcieniu Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:27
   Ja za szerzenie się Hashimoto "winię" lepszą i bardziej dostepną diagnostykę.
   • asfiksja Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:36
    Ale problem w tym, że diagnostyka endokrynologiczna nie jest w Polsce szczególnie łatwo dostępna. Jest bardzo długi czas oczekiwania na 1. wizytę, endokrynologów niewielu, endokrynologów dziecięcych tyle, co kot napłakał.
    • 35wcieniu Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:39
     W porównaniu do stanu sprzed 2 czy 3 dekad?
     Ośmielę się nie zgodzić.
     • asfiksja Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:42
      Nie, w porównaniu do innych cywilizowanych krajów teraz.
      • 35wcieniu Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:45
       No to spoko, ale przecież ja nie o tym mówię.
      • georgia.guidestones Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:46
       asfiksja napisał:

       > Nie, w porównaniu do innych cywilizowanych krajów teraz.
       Tak, wiekszosc znanych mi osób odmawia sobie roznych wydatkow, by pojsc prywatnie
  • asfiksja Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:32
   Czy na ten temat nie napisano już absolutnie wszystkiego? Choćby tu, wyważony i pozbawiony sensacji artykuł konsultowany przez endokrynologa:
   www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,choroba-hashimoto---efekt-czarnobyla-,artykul,1721615.html
   • sueellen Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:56
    Dzięki.
    To ciekawe:

    Kolejnym podejrzanym o destrukcyjny wpływ na tarczycę jest płyn Lugola. Jest to wodny roztwór czystego jodu i jodku potasu. Był w okresie tuż po katastrofie czarnobylskiej podawany wszystkim – miał "wypełnić" tarczycę bezpiecznym jodem, tak, by nie chłonęła już z powietrza jodu radioaktywnego. Jego podanie już po kilku dniach powoduje prawie całkowity zanik wychwytywania jodu przez tarczycę (następnego dnia ilość wchłanianego jodu spadała już o 45 proc.). Oczywiście, był w stanie "wypełnić" ją tylko w przypadku, kiedy nie została jeszcze "wypełniona" jodem radioaktywnym – a więc jeśli został podany szybko. Szacuje się, że akcja "Lugol", którą podjęto czwartego dnia po katastrofie, objęła 90 proc. dzieci poniżej 16. roku życia i co czwartego dorosłego Polaka. Reaktor w Czarnobylu uwalniał jod jeszcze przez przynajmniej tydzień. Jod był nie tylko w powietrzu, ale też w produktach spożywczych: przez jakiś czas po awarii izotopy promieniotwórcze znajdowały się przede wszystkim w nabiale. Wycofano go później z rynku, dopuszczając jedynie mleko w proszku.

    To sprawiało, że ryzyko kontaktu z izotopem utrzymywało się dość długo. Na największe ilości jodu narażone były dzieci, którym zwyczajowo podaje się największe ilości mleka. Stąd pochłonięta przez nie dawka była kilkakrotnie większa niż wśród dorosłych. Nic więc dziwnego, że dziś na Hashimoto zapadają trzydziestolatki.

    Z jednej strony płyn Lugola ratował tarczycę przez koncentracją J131. Ale z drugiej, naukowcy zastanawiają się, czy Polakom nie została po prostu zaaplikowana zbyt duża jego dawka. Płyn Lugola, w zależności od dawki, może mieć działanie hamujące lub pobudzające aktywność tarczycy. Tymczasem sporo osób, by się zabezpieczyć przed radioaktywnym jodem, zażywało większe od koniecznych dawki tego płynu. Niektórzy brali nawet po kilka dawek. Nadmiar jodu mógł wpłynąć na rozwój procesów autoimmunologicznych. Specjaliści z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie – ci sami, którzy w 1986 r zarekomendowali podawanie płynu Lugola Polakom – po latach stwierdzili, że gdyby wtedy posiadali obecną wiedzę na temat skali skażenia, nie przeprowadziliby takiej akcji.

    Czyli, ważne kiedy ten płyn Lugola zaczęto w ogóle podawać? W szkołach możliwe ze cześć dzieci dostała już we wtorek, ale większość dopiero od 1go maja (przy czym pierwszy maja wypadał w czwartek - dzień wolny od pracy). Polacy dopiero wtedy dowiedzieli się co się wydarzyło, a wiec znaczna cześć musiała pewnie przyjąć płyn dopiero w piątek - niemal tydzień po katastrofie...
    • 35wcieniu Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:06
     Czyli, ważne kiedy ten płyn Lugola zaczęto w ogóle podawać?

     No a nie jest to jakby dość logiczne? Od dekad się to przecież analizuje i dlatego też wszystkie obecne pomysły i przygotowania do podawania nie mają sensu bo w większości i tak przekaz rzetelnych informacji kiedy i gdzie dokładnie podać, nie mówiąc o ustaleniu tego, pozostaje raczej w sferze marzeń.
     • sueellen Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:52
      Logiczne, -z tego wychodzi, ze ludzie płyn Lugola pili po nic, bo wcześniej zdążyli pochłonąć J131...
   • al_sahra Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 15:16
    asfiksja napisał:

    > Czy na ten temat nie napisano już absolutnie wszystkiego? Choćby tu, wyważony i
    > pozbawiony sensacji artykuł konsultowany przez endokrynologa:

    Artykuł może i dobrze napisany, ale jest w nim jedna piramidalna bzdura:

    Największe znaczenie ma J131. Okres jego połowicznego rozpadu (po tym czasie staje się "bezpieczny") to ok. 8 dni.

    i ta myśl jest powtórzona wielokrotnie w artykule, np tu:

    szkodząc tarczycom przez całe 8 dni, aż do neutralizacji J131

    Okres połowicznego rozpadu to czas, po którym pozostaje połowa wyjściowej ilości radioaktywnego pierwiastka. Po tym okresie nie zachodzi żadna “neutralizacja”, po prostu jest go mniej. Jeśli wyjściowe stėżenie jest bardzo duże, to po 8 dniach wcale nie robi się w magiczny sposób bezpiecznie.

    Żeby ilość J131 spadła do 1% wyjściowej ilości, potrzeba 80 dni.
    • buldog2 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 18:02
     80 dni to 10 okresów półrozpadu, czyli zostaje tego izotopu 1/(2^10) = 1/1024 = ok. 0,001 (1 promille), nie jeden procent. Pomyłka rachunkowa, jak literówka.
     • al_sahra Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 19:15
      buldog2 napisał:

      > 80 dni to 10 okresów półrozpadu, czyli zostaje tego izotopu 1/(2^10) = 1/1024 =
      > ok. 0,001 (1 promille), nie jeden procent. Pomyłka rachunkowa, jak literówka.

      Tak, mój błąd, powinno być 0.1% (1 promil).

      Co nie zmienia faktu, że w artykule jest bzdura, myli im się okres półrozpadu z wymyślonym "okresem neutralizacji" (który można byłoby ewentualnie wyznaczyć znając stężenie początkowe oraz przyjmując jak niskie stężenie można uznać za niezagrażające).
  • aqua48 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:39
   Pamiętam bardzo dobrze. Pogoda była rzeczywiście piękna, cieplutko, słonecznie, wszystkie okna pootwierane, oficjalnie poinformowano rzeczywiście za późno, coś chyba Wolna Europa podawała wcześniej, o chmurze radioaktywnej ale nikt dokładnie nie wiedział co z tą informacją zrobić.
   Ja byłam w tym czasie studentką, płyn Lugola podawano o ile pamiętam tylko dzieciom w szkołach, ja dostałam dawkę będąc przypadkiem u koleżanki której mama jakoś ten płyn na lewo (normalnie nie można go było wtedy kupić w aptece) skołowała i podzieliła dla nas obu. Hashimoto nie mam.
  • zlota-klamka Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:44
   Ja wypiłam wtedy płyn lugola i nie mam żadnych problemów z tarczycą. Nikt w mojej najbliższej rodzinie nie ma, wszyscy suplementują jod do dziś, głównie w postaci płynu lugola właśnie.
   • sueellen Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:01
    Z całym szacunkiem, ciężko opierać się jednostkowych przypadkach randomowych forumek. Ja tez nie mam problemów z tarczyca, a płynu lugola z tego co wiem nie piłam wcale. Nie ma to jednak żadnego znaczenia w tej dyskusji.
    • zlota-klamka Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:02
     jak nie ma znaczenia to po co zakładasz takie wątki?
     • zlota-klamka Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:06
      pytasz o zdanie randomowe forumki i oburzasz się jak dostajesz odpowiedzi od randomowych forumek twierdząc, że radomowe forumki nie mają żadnego znaczenia w dyskusji adresowanej do randomowych forumek

      LOL
      • sueellen Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:50
       Uwielbiam dyskutować posiłkując się artykułami naukowymi, wypowiedziami ekspertów, naukowców, szukać badan statystycznych tylko po to by pojawiła się Grażyna, która napisze: "A u mnie tak nie jest". I xuj z ekspertami - bo ona wie lepiej. tongue_out
       • zlota-klamka Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:54
        jak szukasz artykułów naukowych to szukaj w pubmedzie a nie na forum dla randomowych forumek
       • taki-sobie-nick Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 23:12
        No to gdzie te artykuły w poście założycielskim?
       • bigimax4 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 07:42
        Buahaha
        Nie pilem zandelu lugola
        Nic mi nie jest
        Nie dziabalem sie , tez nie chorowalem
        Swoje wiem w dupie mam twoich "naukowcow"
    • lily_evans011 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 06:36
     Suellen, no weź, to troll, sądząc z innych fantazyjnych wpisów.
   • chococaffe Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 17:35
    wszyscy suplementują jod do dziś, głównie w postaci płynu lugola właśnie.

    ???
    • malenka9 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 18:10
     chococaffe napisała:

     > [i]wszyscy suplementują jod do dziś, głównie w postaci płynu lugola właśnie. [/
     > i]
     >
     > ???
     >

     Czego nie rozumiesz? Suplementują do dziś i nie mają problemów z tarczycą. Ja tez suplementuję i cała moja rodzina i nie mamy problemów z tarczycą.
     • sueellen Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 08:55
      Kto to jest wszyscy??
      • zlota-klamka Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 12:30
       wszyscy = cała moja najbliższa rodzina
       • malenka9 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 14:48
        zlota-klamka napisała:

        > wszyscy = cała moja najbliższa rodzina

        A post z odnośnikiem do wykladu dr n. med. D. Myłek o tym, że jod jest niezbędny do życia, poleciał hhehhee J
  • kaka-llina Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 12:57
   Nam ktoś zzagranicy powiedział (moja chrzestna chyba) nie pamietam, miałam 8 lat ale wiem, ze matka mi powiedziała żebym nie wychodziła z domu. Płyn lugola dostałam w szkole. Problemów z tarczyca nie mam.
   Chociaż jako dziecko, przypadkiem widziała mnie endykrynolog (jeżdziłam na kolonie dla dzieci z niedoborem wagi i wzrostu, a że później było nas za mało i nie opłacało sie robic całego turnusu to dorzucili nas do "tarczycy" to były wielkie kolonie na jakieś 200 dzieci a nas raptem 30-40 osób). Tam dzieci codziennie rano szły "o leki" a ze wszystkie były badane to ja też (endykrynolog na stałe przez całe kolonie) Pani stwierdziła, że cos tam i brałam chyba połowę tabletki (tej najmniejszej) większość brała kilka, kilkanaście razy wieksze dawki. W każdym razie dostałam skierowanie ale chyba najblizszy termin był za rok... Niegdy nie poszłam. Tarczycę badałam dosłownie kilka miesiecy temu i jest ok (chociaż wiem, że w UK sa inne normy).
   • memphis90 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:30
    >Chociaż jako dziecko, przypadkiem widziała >mnie endykrynolog
    Czy to była dr Doogie Howser..?
    • 35wcieniu Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:37
     XD
    • kaka-llina Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 17:21
     big_grin sorry nie zauważyłam...za szybko pisałam..big_grin
  • ophelia78 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:21
   Pamiętam ze mama nie pozwala mi pójść na pochod pierwszomajowy 😀

   Płyń Lugola dostalam wcześniej, chyba 28.04.
   Mama pracowała w firmie zajmującej się obsługą statków wiec wszyscy w firmie wiedzieli wcześniej, wieści doszły przez statki. Żona jednego z pracowników firmy była lekarzem-pediatrą, wszystkie "firmowe" dzieci dostały Płyń Lugola zanim zaczela się jego dystrybucja w szkołach.

   Czy to dobrze czy źle to nie wiem, ale problemów z tarczycs nie mam
  • krwawy.lolo Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 13:45
   Miałem co prawda 25 lat, ale też niewiele pamiętam. Tyle tylko, że w porcie strażacy polewali towary na placach składowych, coby spłukać z nich pył radioaktywny. W moim otoczeniu nikt się tym za bardzo nie przejmował. Lugola, nie będąc już dzieckiem, nie piłem.
  • alicjamagdalena Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:15
   Piłam w niedzielę. Przyjaciółka babci farmaceutka przyniosła bo robili już hurtowo.
   • malenka9 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:20
    Ja piję od 5 lat. Sama robię. Świetnie poprawia humor rano i dodaje energii. 3 krople na szklankę wody. Mój pies miał zmiany skórne bardzo dokuczliwe, wyleczyłam go, smarując je płynem Lugola. Leki od weterynarza nie pomagały.
    • alicjamagdalena Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:22
     No taniej niż kapitalistyczna cola..
     • malenka9 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:29
      No taniej niż kapitalistyczna cola.

      Na pewno zdrowiej. Kapitalistycznej coli uzywam do usuwania rdzy.
      • malenka9 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:32
       Coca-cola jako środek czyszczący? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że popularny napój gazowany doskonale sprawdza się w roli pogromcy kamienia, osadu, rdzy i tłustych plam. Jak posprzątać dom przy pomocy coca-coli? Jak wyczyścić srebro i muszlę klozetową brunatnym napojem? Odkrywamy tajemnice coca-coli.
      • alicjamagdalena Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:33
       Nie wypowiem się...ja to wodą plus parę kropel jedyny jest świetna na bolące gardło.
  • thea19 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:32
   1986 płyn Lugola podano zdecydowanie za późno. Obecnie podawanie go ma mały sens, gdyż jest mnóstwo promieniotwórczych izotopów a płyn lugola chroni tylko przed jodem.
   • malenka9 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 14:34
    a płyn lugola chroni tylko przed jodem.

    Po pierwsze Lugola. Po drugie nie chroni przed jodem.
    • alicjamagdalena Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 12:28
     Podobno podawanie płynu lugowa ostatecznie okazało się bezzasadne.
  • angazetka Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 09.10.22, 18:18
   Miałam dwa i pół roku, jakoś w tym samym czasie rodzice się rozwiedli. Nic nie pamiętam.
  • lily_evans011 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 06:39
   Dostałam płyn lugola 2 x, bo za pierwszym zwymiotowałam wink. Ten drugi był faktycznie później. Mam guzy tarczycy i hashi. Czy z tego powodu? Nie wiem. W każdym razie, ciekawostka, miałam typowe objawy niedoczynności gdzieś od okresu dojrzewania, a tsh zawsze w normie. I tak sobie żyję na pół gwizdka, z niskim poziomem energii, już ze 30 lat.
   • 1papryczka.chili Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 08:04
    U mnie dokładjie tak samo. Tzn. Objawy. Miallam wtedy 6 lat, nie wiem czy dostałam płyn lugola. Jak miałam 12 lat byłam pierwszy raz u endokrynologa, dostalam jakieś krople, potem jakieś tabletki. Od jakiegoś czasubwiem, że mam hashi oraz niedoczynność.
    • lily_evans011 Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 10:32
     No właśnie nigdy nic nie dostawałam, bo tsh było w normie big_grin.
     Ono jest wciąż w normie nawet przy guzach tarczycy i hashi u mnie. To jest bardzo "leniwy" wskaźnik.
  • asia_i_p Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 15:20
   Co do Hashimoto, nie mam zdania. Picie płynu Lugola pamiętam, ale w domu, we kuchni u babci, pewnie ciocia przyniosła ze szpitala.
   • asia_i_p Re: Pijcie dzieci płyn Lugola - to radziecka coca 10.10.22, 15:21
    Mama się denerwowała bardzo, bo właśnie była w ciąży. Ale siostra urodziła się zdrowa i doskonała. smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka