Dodaj do ulubionych

Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć?

18.10.22, 10:44
Mam mieszkanie w dużym mieście w wielkiej płycie, trzy pokoje, bardzo dobra dzielnica budowana przez komunistów. Dobry dojazd do rozlicznych miejskich uczelni.
Aktualnie stoi sobie puste.

Co z nim zrobić - sprzedać czy wynająć? Szacowana wartość to 400-450k.
Nie wiem czy się tak łatwo sprzeda w dzisiejszych czasach - coraz więcej pojawia się takich alarmistycznych artykułów:
""Na rynku nieruchomości spełnia się czarny scenariusz. "To już prawdziwa zapaść"
Tak źle na rynku nieruchomości nie było od dawna. Coraz więcej jest ofert sprzedaży mieszkań i domów, na które nie ma chętnych. - To już załamanie rynku - mówią nam pośrednicy nieruchomości. Dodają, że niepokojąco rośnie liczba osób, które kupiły mieszkanie lub dom na kredyt, a teraz wystawiają je na sprzedaż, bo nie stać ich na spłacanie rosnących rat zobowiązania"
www.money.pl/gospodarka/na-rynku-nieruchomosci-spelnia-sie-czarny-scenariusz-to-juz-prawdziwa-zapasc-6824040011062080a.html
Dodam, że nigdy nie wynajmowaliśmy mieszkania, kompletnie nie mamy o tym pojęcia, o tym jakie stawki można uzyskać i jak dobierać najemców by nie stracić.

Ktoś zna temat na świeżo z praktyki?
Obserwuj wątek
    • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 11:55
      Wynająć. Pieniądze zazwyczaj szybko się rozchodzą.
      • bzdety2019 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 07:57
        Metafizyczne zmieszanie - obecny stan Polaków
      • koronka2012 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 20:33
        imponderabilia22 napisała:

> Wynająć. Pieniądze zazwyczaj szybko się rozchodzą.

Szczególnie przy szalejącej inflacji, która IMO jest znacznie wyższa niż oficjalna a będzie jeszcze gorsza
        • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 21:38
          ale jak do szalejącej inflacji dołożysz spadek wartości ceny mieszkania?
      • koronka2012 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 20:46

• bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 20.10.22, 11:49

Teraz by tez się rozeszły - na spłatę kredytu na dom
    • princy-mincy Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 11:58
      Jesli sprzedasz i nie masz na razie w co zainwestowac to te pieniadze straca na wartosci bardzo szybko.
      Lepiej wynajac.
      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:29
        Mincy, masz doświadczenia z wynajmu? Jakie wskazówki?

Obawiam się, że wartość mieszkania może spaść przez najbliższe 2-3 lata i dochody z wynajmu tego nie zrekompensują, a tak bym mógł chociaż kupić obligacje rodzinne albo wrzucić na lokatę na %.
        • alpepe Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 14:21
          okej, czyli jednak bywalec.
          • annaboleyn Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 16:51
            alpepe napisała:

> okej, czyli jednak bywalec.

100%
            >
            • homohominilupus Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 18:04
              A za co zbanowali dziada?
              • annaboleyn Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 18:07
                Myślę, że za całokształt i konsekwentną pracę nad kreacją wink
          • szpil1 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 19:26
            alpepe napisała:

> okej, czyli jednak bywalec.
            >

Styl, agresja i kompletny py.er.dol.e.c na punkcie nieruchomości i wynajmu są niepodrabialne.
            • annaboleyn Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 21:39
              szpil1 napisała:

>
              > Styl, agresja i kompletny py.er.dol.e.c na punkcie nieruchomości i wynajmu są n
              > iepodrabialne.

Otóż big_grin
        • panna.nasturcja Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 19:45
          O, bywalec smile
          • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 20.10.22, 11:49
            nieprawda
    • szara.myszka.555 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 11:58
      Wynająć, ludzi szukających mieszkania na wynajem jest zatrzęsienie.

Jeśli się na tym nie znasz, zatrudnij agencję zarządzania najmem - wszystki się zajmą, umowami, poszukiwaniami najemcy, pilnowaniem rachunków itd.
      • szklany.koreczek Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:00
        No i agencja ładnie skasuje za te wszstkie czynności.
        • szara.myszka.555 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:15
          No i agencja ładnie skasuje za te wszstkie czynności.

Mnie kasują 10% i jestem bardzo zadowolona. Gdy nikt nie zamieszkuje - nie ma opłaty. Jak sobie najemca nie radzi ze sprzętem, w nocy mu nawali spłuczka, cokolwiek - agencja się tym zajmuje. Nie muszę niczego pilnować - dostaję tylko hajs "na czysto", po wszelkich opłatach, w mojej gestii jest tylko podatek dochodowy.

Kiedyś zajmowałam się wynajmem osobiście - szkoda mi czasu i nerwów. Te 10% opłaty to naprawdę pikuś.
          • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:28
            tez myślałem o takiej agencji - pod warunkiem ze bedzie solidna
          • konsta-is-me Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 09:55
            Rzecz sie dzieje w Polsce?
            Według polskiego prawa drobne naprawy i remonty są w kwestii lokatora.
            Nie ma żadnego obowiązku w nocy naprawiać mu spłuczki, to nie jest hotel.
            • szara.myszka.555 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 11:02
              Według polskiego prawa drobne naprawy i remonty są w kwestii lokatora.
              Nie ma żadnego obowiązku w nocy naprawiać mu spłuczki, to nie jest hotel.

Myślisz, że przeciętny lokator Kowalski - który wynajmuje mieszkanie od kogoś - o tym wie?
              Nie, dzwoni do właściciela.

A tak, to dzwoni do agencji, agencja wysyła złotą rączkę i opłatą obciąża lokatora. Ja nie muszę się tym zajmować, ani o tym wiedzieć.
              • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 17:15
                i fajnie ze tak zorganizowane m agencja
        • palacinka2020 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:51
          Agencje biorą 10% czynszu najmu. Więcej jeśli jest to wynajem "na pokoje" i trzeba często szukac nowych lokatorów.

Z mojego doswiadczenia agencji bardzo zalezy by znaleźć lokatorów płacących, spokojnych i nierobiących problemów, bez dzieci i zwierząt, aby nie mieli potem dużo pracy. Wynajmuję od kilku lat, nigdy nie miałam ani dnia opóźnienia z płatnościa. Mieszkanie nie wynajmuje się w "jeden dzień" jak tu często piszą forumki, weryfikacja najemców chwilę trwa, ale problemów nie ma żadnych.

Naprawy też ogarniają.
      • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:23
        szara.myszka.555 napisała:

> Wynająć, ludzi szukających mieszkania na wynajem jest zatrzęsienie.
        >
        > Jeśli się na tym nie znasz, zatrudnij agencję zarządzania najmem - wszystki się
        > zajmą, umowami, poszukiwaniami najemcy, pilnowaniem rachunków itd.

To są rzeczy na spokojnie do ogarnięcia samemu. Poszukać poradników w necie, szarpnąć się na jedną wizytę u prawnika.
        Wynajmować studentom, najlepiej dziennym
        Płacą za nich zazwyczaj rodzice, małe prawdopodobieństwo że będziesz mieć problemy z niepłacącymi dzikimi lokatorami. To, że niszczą to mit - mam ponad 20letnie doświadczenie w wynajmie, wynajmowałam setkom studentów, problemy miałam co najwyżej z pracującymi parkami. Ich tez nie polecam. Co miesiąc idę po czynsz i sama spisuje liczniki wg zużycia. Przy wyborze kieruje się intuicja, ustalam wszystko na początku. Póki co działa.
        • szara.myszka.555 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:18
          To są rzeczy na spokojnie do ogarnięcia samemu.

Co kto lubi, mi szkoda życia. Ogarniałam samodzielnie, teraz przez agencję i 100 razy wolę agencję.

Ale jak ktoś ma czas, silniejszą konstrukcję psychiczną i nie ma problemu z randomowymi telefonami od wynajmującego w sprawie pierdół - to proszę bardzo.
          • kamin Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 17:00
            Póki co nie zdarzyły mi się telefony w sprawie pierdoł. Z najemcami widzę się raz w roku przy podpisywaniu kolejnej umowy
            • szara.myszka.555 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 17:22
              No to gratuluję szczęścia do wynajmujących.
            • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:38
              kamin napisał(a):

> Póki co nie zdarzyły mi się telefony w sprawie pierdoł. Z najemcami widzę się r
              > az w roku przy podpisywaniu kolejnej umowy

Jak znaleźć takich dobrych najemców?
            • palacinka2020 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:55
              Ze mną ostatnio skontaktowała się moje agencja zarządzająca mówiąc, ze najemcy bardzo chcą się skontaktować ze mną. Dzwonią do nich i proszą, brakuje im bezposredniego kontaktu z właścicielem, bo "tak będzie szybciej". Nie wiem co miałoby być szybciej. Z radością odmówiłam jakiegokolwiek kontaktu.

Agentka była na tyle głupia, ze dała im swój whatsapp tongue_out Słuzbowy, ale wciąż.

Także nigdy nie wiadomo. Normalni pracujący, płacący ludzie. Nie robią problemów. Tylko sobie pogadac chcą.
              • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 09:33
                No może chcieli zapytać czy mogą powiększyć okno albo przesunąć ścianę?
                • palacinka2020 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 10:22
                  Byc moze, tylko dlaczego upierają się by pytac o to bezpośrednio mnie a nie agenta?
                  • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 11:20
                    może wolałabyś sama wiedzieć czy ściana nie została przesunięta?
                    • palacinka2020 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 20:47
                      Ty chyba nie ogarniasz jak dzialaja agencje zarzadzajace najmem. Jak ktos chce przesunac sciane to musi o to spytac. Po prostu zamiast dzwonic do ciebie w przeroznych godzinach jest zmuszony by zadzwonic do agencji miedzy 9 a 17. W prxypadku awarii na numer alarmowy czynny dluzej. Oni pytanie notuja i wysylaja mailem. Jak cos sie zepsuje i trzeba nagle naprawic to nie wysylaja maila tylko od razu hydraulika I informuja po fakcie.
                      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 22:45
                        palacinka, podoba mi się to
          • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 19:27
            jak mam tylko jedno to chyba tez bym wolał przez agencje 😀
      • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:23
        szara.myszka.555 napisała:

> Wynająć, ludzi szukających mieszkania na wynajem jest zatrzęsienie.
        >
        > Jeśli się na tym nie znasz, zatrudnij agencję zarządzania najmem - wszystki się
        > zajmą, umowami, poszukiwaniami najemcy, pilnowaniem rachunków itd.
    • dyzurny_troll_forum Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 11:59
      bialyhenio napisał:

> Ktoś zna temat na świeżo z praktyki?

Polecam materiał na czasie - gość też był w tym nowy, a dodatkowo spaczony przez lewicowe ideolo. Wiem, że ogląda się ciężko, ale warto dotrwać do końca, żeby poznać szkolne błędy:

youtu.be/r42nx3kFryI
    • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:25
      I jeszcze jedno. Nie wynajmuj znajomym/po znajomości.
      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:27
        No właśnie znajoma z innego województwa mówi, że jakiś jej kuzyn właśnie rozpoczyna studia w Poznaniu i chętnie wynajmie, bo bardzo ciężko coś znaleźć. Mówisz, żeby nie iść na coś takiego?
        • pyza-wedrowniczka Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:30
          Takich ludzi trudniej wywalić, jak będzie problem z chłopakiem, to wejdziesz w konflikt ze znajomą jeszczre być może.
          • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:32
            No właśnie, bo jak to jest z tym "po znajomości"? Koleżanka i jej kuzyn zapewne liczą, że po znajomości będzie taniej, a ja niekoniecznie chciałbym by było taniej tylko by dla mnie to było pewniejsze, że nie trafię na jakiegoś demolatora/uporczywie niepłacącego najemcę.
            • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:39
              bialyhenio napisał:

> No właśnie, bo jak to jest z tym "po znajomości"? Koleżanka i jej kuzyn zapewne
              > liczą, że po znajomości będzie taniej, a ja niekoniecznie chciałbym by było ta
              > niej tylko by dla mnie to było pewniejsze, że nie trafię na jakiegoś demolatora
              > /uporczywie niepłacącego najemcę.

Zazwyczaj rodzina, znajomi liczą, że będzie taniej. A to jest biznes. Wiadomo, ryzyko będzie zawsze, ale można je zmniejszyć nie wynajmujac ryzykownym grupom lokatorów. Tak jak mówię, 20 lat wynajmu 2 mieszkania i jest ok.
              • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:00

> ryzyko będzie zawsze, ale można je zmniejszyć nie wynajmujac ryzykownym grupom
                > lokatorów. Tak jak mówię, 20 lat wynajmu 2 mieszkania i jest ok.

To chętnie posłucham twoich rad - 20 lat doświadczeń to kupa czasu. Jak dobierać nieryzykowne grupy lokatorów.
                Co z Ukraińcami i Białorusinami?
                • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:13
                  bialyhenio napisał:

> imponderabilia22 napisała:
                  >
                  > > ryzyko będzie zawsze, ale można je zmniejszyć nie wynajmujac ryzykownym g
                  > rupom
                  > > lokatorów. Tak jak mówię, 20 lat wynajmu 2 mieszkania i jest ok.
                  >
                  > To chętnie posłucham twoich rad - 20 lat doświadczeń to kupa czasu. Jak dobiera
                  > ć nieryzykowne grupy lokatorów.
                  > Co z Ukraińcami i Białorusinami?

Już pisałam - studenci, dzienni, z pierwszych lat studiów, najlepiej z małych miejscowości, za których płacą rodzice i którzy po roku się zmyją i przyjdą następni. Albo zapłacą Ci połowę czynszu za okres wakacji, żeby kontynuowac wynajem. Możesz wynajmować grupie znajomych, ale też szukać osobno, obcy sobie ludzie w każdym pokoju - mniejsze prawdopodobieństwo imprez.

Żadnych rodzin, matek z dziećmi itp. Wiem, brzmi okrutnie, ale life is brutal ..
                  • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:27
                    ale w przypadku studentów jest spadek dochodów w wakacje oraz przerwy jak się postanowią wynieść?

szukanie osobno do każdego z pokojów to chyba za dużo zachodu…
                    • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:34
                      bialyhenio napisał:

> ale w przypadku studentów jest spadek dochodów w wakacje oraz przerwy jak się p
                      > ostanowią wynieść?
                      >
                      > szukanie osobno do każdego z pokojów to chyba za dużo zachodu…

Mi to nie przeszkadzało, i tak jestem na plusie. Wolę to nie z rodzinę z dziećmi przez cały rok.
                    • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:38
                      bialyhenio napisał:

> ale w przypadku studentów jest spadek dochodów w wakacje oraz przerwy jak się p
                      > ostanowią wynieść?
                      >
                      > szukanie osobno do każdego z pokojów to chyba za dużo zachodu…

Jeśli chodzi o te osobne pokoje, to z doświadczenia wiem, że grupa prędzej czy później się wykrusza i szukasz nowych, albo oni sami szukają na swoje miejsce nowej osoby. Wystarczy, że ktoś się wyprowadzi do chłopaka, ktoś z kimś zerwie, ktoś nie zda w połowie semestru i miejsce się zwalnia. Wiem, że umowa umową, ale ja akurat nigdy nie utrudnialam komuś, jeśli chciał się wcześniej wyprowadzić. A może wynajem firmie? Ale z tym akurat nie mam doświadczenia.
          • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 13:49
            pyza-wedrowniczka napisała:

> Takich ludzi trudniej wywalić, jak będzie problem z chłopakiem, to wejdziesz w
            > konflikt ze znajomą jeszczre być może.

Dokładnie, od znajomych ciężej jest wymagać czy zwrócić uwagę, bo zawsze jest to myślenie, że głupio, że to znajomy, że się obrazi, że nie chce psuć relacji. Z obcymi nie masz problemu, bo nie masz żadnej więzi emocjonalnej.
    • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 12:30
      Jak chcesz mieć mieszkanie z głowy to albo sprzedać, albo vzekac i opłacać.
      Jak chcesz wynająć to doprowadzić je do użyteczności. Żadne meblościanki, kwiatowe zasłony. Ma być czyste i niezgracone.
      Pooglądać oferty na olx i dać cenę odpowiednią do wyposażenie i lokalizacji.
      A co do wybory najemcy, coz intuicja.
    • shellyanna Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 13:13
      🙄
      • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 13:16
        Bywalec?
        • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 13:20
          nie
          • apallosa Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 13:42
            Towarzystwo dobrze prawi...
            Broń Boziu nie sprzedawać. Mieszkanie to inwestycja długoterminowa i to że teraz jest zastój na rynku nieruchomości,to wcale nie znaczy,że za rok,dwa czy pięć będzie tak samo.
            A ceny mieszkań rosną i będą rosnąć. Sama pamiętam ględzenie z Ursynowa i Natolina, jak to panie dzieju te mieszkania drogie i muszą stanieć. A apartamenty wielkości ok 120- 150 m ,,szły " wtedy po 360 tys. zł, z tym że mowa o latach 90- tych. Ile kosztują teraz ,po 25- 27 latach- pisać nie muszę.
            Tak,jak towarzystwo powyższe pisze- wynajmij sam lub przez agencję najmu ,ale nie sprzedawaj.
            • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 14:34
              apallosa napisał:

> Broń Boziu nie sprzedawać. Mieszkanie to inwestycja długoterminowa i to że ter
              > az jest zastój na rynku nieruchomości,to wcale nie znaczy,że za rok,dwa czy pię
              > ć będzie tak samo.

Teraz to już jest kryzys na rynku nieruchomości a obawiam się, że za rok dwa będzie wielkie walnięcie cen w dół. Nie żaden zastój i za rok będzie się piąć tylko że ceny pospadają o 30% np.
              • apallosa Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 14:41
                Pożyjemy - zobaczymy🥰
                Ale prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie,aniżeli ceny nieruchomości pospadają . Wspomnisz moje słowa.
                Teraz jest sytuacja taka,że ludzi nie stać na kosmiczne raty kredytów do spłacenia. Ale ludzie to nie psy i nie będą mieszkać w budach czy w namiotach,a w mieszkaniach lub domach.
                • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 14:57
                  Może inaczej: od 20 lat praktycznie w Polsce mieszkania nie traciły na wartości. Raz była nieduża korekta 15% w dół i niedrożenie przez kilka lat. Kiedy to było, może 2010-2015? Wtedy nie było tak wielu flipperów, inwestorów, sytuacja z kredytami była stabilna (frank podrożał już chyba wcześniej).
                  Ale w takiej Irlandii czy Hiszpanii mieszkania leciały w dół już o 50%. Zwłaszcza jak był kryzys finansowy.
                  Teraz sytuacja jest wg mnie znacznie gorsza niż w latach 2010-2015. I ceny bardzo na górce napompowane prawie zerowym przez jakiś czas wiborem.
                • alpepe Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:00
                  Bywalec tak sobie zawsze pisze.
                  • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:03
                    Nie masz nic do powiedzenia w temacie, wmawiasz mi jakieś bzdury, to naprawdę idź sobie i zajmij się swoim starym niemcem.
                    • alpepe Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 20:23
                      OJP, personalnie? Ten mój Niemiec jest młodszy ode mnie o ponad rok.
                      Wiesz, że jednak z racji posiadanych nieruchomości jednak mam, ale na ciebie szkoda klawiatury, bo piszesz kocopoły?
                      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 20:29
                        to nie oznacza ze młody 😀
                        • alpepe Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 10:02
                          Plażo, proszę, byłeś głupi, jak przylazłeś na to forum, miałeś okazję się dokształcić i złapać obycia za darmo, ale jak ci słoma z butów wtedy, tak i teraz.
        • szansanalans Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 14:01
          No a jakze, ze bywalec, zadajacy enty raz to samo pytanie.
      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:18
        shellyanna napisała:

> 🙄

Smutna mina z powodu rozwodu?
        • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:26
          Bywalec na bank fuj.
          • milva24 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 19:10
            Tak, to onbig_grin
    • joana.mz Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:29
      poszłabym w wynajem, a piszesz, że miasto studenckie, więc idealna sytuacja. Nawet na pokoje, mniejszy problem wtedy z niepłacącymi. No chyba, że masz co zrobić z tymi pieniędzmi - jakiś kredyt do spłacenia czy inwestycja, jesli nie to nie warto trzymać teraz pieniędzy.
      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:35
        mógłbym do końca spłacić kredyt na dom ale sytuacja tu jest o tyle skomplikowana ze mieszkanie jest tylko moje natomiast dom wspólny z ukochana żona 😀
        • imponderabilia22 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 15:44
          bialyhenio napisał:

> mógłbym do końca spłacić kredyt na dom ale sytuacja tu jest o tyle skomplikowan
          > a ze mieszkanie jest tylko moje natomiast dom wspólny z ukochana żona 😀

No to żona może spłacić druga polowe
          • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 16:25
            Imponderabilia, a ile czasu Ci zajmuje zarządzanie tym najmem? Szukanie nowych najemców, pokazywanie mieszkań, rozwiązywanie ich problemów, naprawy, remonty, windykacja kasy? Mówisz, ze np. raz w miesiącu idziesz spisać liczniki i po kasę.
            • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 16:28

Mniej czasu niż zakładanie co kilka miesięcy wątków na ematce.
            • norra.a Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 22:59
              Mieszkanie w Krakowie - daję ogłoszenie rano, że mam do wynajęcia, zwykle do wieczora już wynajęte. Zazwyczaj bierze pierwsza osoba, tylko w covidzie bujałam się prawie 3 tygodnie.
              Mieszkanie w średnim mieście, poprzedni klient mieszkał 8 lat, co roku przedłużając o kolejny rok, zmiana najemcy trwała 4 dni.
              Mieszkanie w małym mieście, od 5 lat wynajmuje firma dla pracowników, w tym roku podniosłam z ciekawości cenę o 25% nawet nie protestowali.
              • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 23:04
                dzięki za informacje, tu chodzi o Poznan czyli trochę mniejsze od Krakowa miasto
                • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 23:06
                  Nie zapomnij w opisie dodać, że tam kradną.
        • panna.nasturcja Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 19:50
          No i co z tego wynika? Przecież jak mieszkanie Twoje to nadal możesz nim spłacić kredyt na wspólny dom.
          • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 18.10.22, 20:15
            wiem 😀
    • shellyanna Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 07:49
      Jesteś idiotą, ale ci napisze. Zamiast pitolić na forum przez rok o swoich rozterkach czy wynająć, sprzedać, kupić, pożyczyć czy bóg jeden wie co jeszcze, mieszkanie opuściliśmy w lutym. Marzec poświeciliśmy na końcowe sprzątanie i opróżnianie (skip, chyba nawet dwa), kwiecień na odmalowanie i od 1 maja mieszkanie było wynajęte.
      Ty tradycyjnie - pół roku ci zaraz minie od przeprowadzki, ale obstawiam, ze piwnica w bloku nadal zarypana, a mieszkanie służy za magazyn tego na co brakuje ci miejsca w tej twojej patodeweloperce.

Kolejny rok będziesz zajeżdżał z duma Janusza pod swój blok, wysiadał i patrzył czy sąsiedzi widza, ze oto zajechałes z rodzinka odwiedzić mieszkanie i popatrzeć jak inni musza nadal mieszkac w twoim bloku, a ty.. o paaanie! Ty masz DOM! „Patrz Miecia, jak się Zdzichu z trzeciego patrzy z zawiścią.”

A na forum w tym czasie będziesz prowadził rozważania o wyższości obligacji nad inwestowaniem w złoto. I koniec końców zdziwisz się swoimi możliwościami tak, jak wartością miliona, kiedy kupowałeś dom.

Miłego dnia kurduplu.

• bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 07:53
        jak tam sprawa rozwodowa? ustaliliście juz zasady opieki naprzemiennej i kto zostanie sam w za dużym domu?
        • shellyanna Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 07:55
          A co? Żona zaczyna mieć żale o mieszkanie? I chcesz namiar na kancelarie
          • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:28
            nie, jestes mała, podła, zawistna osoba i to zawistna do tych co do których nie masz czego zazdrościć. Nigdy tego nie zrozumiem i blokuje cie.
            • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:30
              I tak.do zmiany nicka i znów.sprzedaz wynajem blokuje
              • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:32
                weź idź marek
                • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:34
                  Buahahahahah pomiesAne Myślę? Ale.ttle na głowie.....sprzedaż, wynajem remont zyski straty......
            • shellyanna Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:34
              Zawistna? Nie.
              Zlosliwa? Bardzo.
              I mam alergie na pozerstwo, głupotę, arogancję i ignorancję. Prezentujesz wyjątkowo niezjadliwy miks tych 4 cech. Blokuj na zdrowie. Tylko oboje wiemy, ze i tak będziesz czerwony z emocji podglądał co u mnie.
              • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:37
                jesteś zawistna i to bardzo.
                i najbardziej cie wkurza kiedy ktos wybierze inaczej niż ty, w szegolnosci kiedy ty wybierzesz cos starego a ktos inny cos nowego - toniesz we własnej żółci.

niezależnie od rozwodu lecz się kobieto.
                • shellyanna Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:42
                  Złociutki. Racjonalizuj sobie to dalej. I dalej wmawiaj sobie, ze te uśmieszki sąsiadów to z zazdrości, a nie z beki. Wszyscy ci kurduplu zazdroszczą. Wszystkiego. To jedyna znana ci przyczyna bycia złośliwym. Sporo to mówi o samym tobie i twoich motywacjach 🤭
        • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 07:56
          Maly, żałosny kutasik.
    • nie_ma_niebieskich Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:43
      Finalnie po podobnych rozterkach zostawiłam dla siebie. Mam miejsce, jak muszę coś załatwić, czy na awaryjny nocleg. Ponieważ nie mam doświadczenia ani żyłki hazardzisty nie zdecydowałam się na wynajem przy obecnym stanie prawnym. Tym bardziej, że to jedyne mieszkanie, więc nie mogłabym liczyć, żeby w razie strat dochody z innych nieruchomości złagodziły sytuację.

Sprzedawać też nie chcę przy tej inflacji, no i w perspektywie mam wyposażenie dziecka na start, być może w Warszawie, więc wtedy pieniądze ze sprzedaży będą bardziej potrzebne niż teraz.
      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 08:46
        na razie tez mam taki awaryjny nocleg ale jednak czynsz trzeba płacić, ubezpieczać, podatek od nieruchomości.
        • nie_ma_niebieskich Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 10:06
          Przy mieszkaniu w bloku, gdzie zużycie bieżące jest minimalne, skoro nie mieszkasz na stałe, to są groszowe kwoty. Może też zależy od wielkości i od spółdzielni...
          • nie_ma_niebieskich Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 10:10
            A... Ubezpieczenie mam minimalne, bo teraz tam nie trzymam nic wartościowego.
            • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 10:13
              ale jakieś tam koszty są, jeszcze trzeba płacić zaliczki na ogrzewanie, choć się nie ogrzewa, to płaci się za ogrzewanie części wspólnych i coś tam i tak się nagrzeje od sąsiadów
              • gryzelda71 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 10:21
                Ty jestes debilem jednak.

płaci się za ogrzewanie części wspólnych i coś tam i tak się nagrzeje od sąsiadów
    • kabaret234 Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 19.10.22, 23:38
      Wynająć. Najemców znaleźć przez pośrednika nieruchomości. Często ich uboczną działalnością jest wynajdywanie najemców i "opiekowanie" się najmem w imieniu np. właścicieli przebywających za granicą. Są też firmy specjalizujące się w byciu pośrednikiem, tj. ogarniają najem od A do Z, lecz w przeciwieństwie do pośredników nie biorą kasy za samo znalezienie najemcy (równowartość 1 czynszu z wynajmu) lecz np. 20% każdego czynszu. To już są spore kwoty. Nie znam żadnej takiej historii więc trudno mi za nich ręczyć czy te 20% jest warto poświęcić, bo wprawdzie dostajesz mniej pieniędzy, ale zero problemów i strachu. Ale są tacy.
      • shellyanna Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 20.10.22, 11:17
        Przecież nikt nie będzie zarabiał kosztem bywalca.
      • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 20.10.22, 11:48
        chyba ta druga opcja lepsza
        choć pośrednicy nieruchomości maja obecnie więcej wolnego czasu to może chcą oferować takie usługi a bogata bazę kontaktów maja wink
    • bialyhenio Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 21.10.22, 07:37
      a doradźcie mi prosze jeszcze jak dobierać najemcow żeby nie wtopić
      • shellyanna Re: Mieszkanie z płyty - sprzedać czy wynająć? 21.10.22, 07:53
        Dorośli single, pracujący w zagranicznych korpo.
        Ale oni raczej inne lokalizacje i standard preferują.
        U Ciebie - studenci.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka