Dodaj do ulubionych

Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżywiania

19.10.22, 11:44
Drogie ematki, ciekawa jestem Waszej opinii, po mojej wizycie u dermatologa.

Poszłam do lekarza w zwiazku z moją skłonną do wyprysków cerą.

Jeszcze bez obejrzenia twarzy przez lekarkę, usłyszałam co następuje:

"Proszę natychmiast odstawić gluten i nabiał z diety. Sól, mąka i cukier to trzy śmierci."

Mięso mam też odstawić.

Myślicie, że to pomoże na cerę?
Obserwuj wątek
  • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 11:48
   A czym uzasadniła to wycięcie glutenu? Bo dieta bezglutenowa jest mocno niezdrowa jeśli nie jest dyktowana czynnikami medycznymi i niewłaściwie prowadzona może doprowadzić do cukrzycy (jak ktoś bazuje na gotowcach sklepowych). Do tego powoduje niedobory wielu składników odżywczych jak żelazo, witaminy z grupy B, witaminy D, chyba też wapń o ile pamiętam. Bez konkretnych wskazań medycznych nie powinno się stosować diety bezglutenowej.
   • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 11:49
    A i problemy z glutenem się konkretnie diagnozuje. Na przykład przez testy i diety eliminacyjne.
   • skumbrie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 11:53
    Które produkty z glutenem są jednocześnie źrodłem wapnia i witaminy D, że dieta bezglutenowa spowoduje ich niedobory?
    Chyba duży skrót ci wyszedł.
    • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 11:59
     Dieta bezglutenowa jest dietą ubogą, jest niedoborowa. Żeby substancje odżywcze się dobrze wchłaniały potrzebują siebie wzajemnie. Na przykład żeby wspomóc wchłanianie żelaza warto przyjmować witaminę C. To nie jest takie proste, że wrzucisz do organizmu produkty z żelazem i będziesz mieć wysoki poziom żelaza i ferrytyny.
     • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:01
      Zresztą proszę bardzo: nie trzeba daleko szukać żeby znaleźć pierwszy z brzegu artykuł o niedoborach w diecie bezlutenowej: bezgluten.pl/blog/jakie-niedobory-pokarmowe-nam-groza-przy-dlugim-stosowaniu-diety-bezglutenowej i masz tam wapń i witaminę D.
      • skumbrie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:31
       Artykuł napisany przez sklep sprzedający produkty bezglutenowe jako źródło wiedzy?
       ROTFL.
       • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 13:03
        Sobie poszukaj innych artykułów ale one mówią dokładnie to samo. Ty tylko wyśmiewasz a nie potrafisz dać żadnego artykułu.
        • georgia.guidestones Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:48
         nikt nic nie wysmiewa. ktos od producenta mąki czy tam chleba b/g zlecił tekst jakiemuś bezpłatnemu stażyście, który radośnie wypisuje, że ludzie na tej diecie stronią totalnie od spożycia jajek i warzyw.
         • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 21:18
          To są sprawdzone fakty. Przegrzebałam kiedyś informacje o niedoborach w diecie bezglutenowej. Dokładnie te same informacje było umieszczone w artykule typowo medycznych, ale nie mam zamiaru poświęcać mojego czasu na wygrzebywanie artykułu, gdzie wiem że były tam takie informacje. Chcecie myśleć, że to nie jest prawda to sobie tak myślcie.

          Nie bierzesz w ogóle pod uwagę, że ludzie mogą opierać dietę na gotowych produktach z powodu pośpiechu więc jedzą za mało warzyw albo mają inne jeszcze problem zdrowotne, które wykluczają jedzenie jajek albo jakiejś grupy warzyw. Zresztą w Polsce ludzie wcale dużo warzyw nie jedzą tak w ogóle więc takie informacje nie powinny dziwić.
          • skumbrie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 21:29
           Wybacz, dzidzia, ale farmazony opowiadasz. Dieta bezglutenowa nijak się ma do niedoborów witaminy D i wapnia, bo nie zboża są ich głównym źródłem
           • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 00:01
            Nie musi zawierać. Może wpływać na proces wchłaniania. I o ile pamiętam z tego wynika problem z wapniem i dlatego można sobie zafundować osteoporozę.
            • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 09:44
             Kochana, pani doktor na moje wątpliwości dotyczace niedobory wapnia i osteroporozy miała gotowy wykład! Otóż, największe i najcięższe ssaki na świecie są przecież roślinożerne!!! Pani doktor kazała mi wyobrazić sobie takiego słonia smile
             • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 17:44
              Bo nie muszą zarabiać na swoją dietę. Kazanie komuś eliminowania składników, które w łatwy sposób mogą dostarczyć niezbędne pierwiastki w ramach swojej własnej ideologii jest nieetyczne. Nie każdego stać na dietę złożoną z produktów wegańskich, które w pełni zaspokoją potrzeby organizmu. Mogą nie mieć czasu, siły na balansowanie dietą. Zresztą to nie jest wcale takie super łatwe. Lekarz powinien się kierować dobrem pacjenta.

              Sama nie rezygnuję z nabiału bo wiem, że to prosty sposób na dostarczenie wapna i nie będę się męczyć z zastępnikami i martwić osteoporozą. A argument ze słoniem jest... Świnia jest wszystkożerna i jest lepiej dostosowana do sytuacji gdy czegoś w środowisku zabraknie do jedzenia.
             • bib24 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 18:42
              słoń jest przeżuwaczem. ma inny przewód pokarmowy niż człowiek. tak jak krowa. człowiek jest bardziej zbliżony do świni. przykład ze słoniem jest do bani.
          • bib24 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 18:39
           a cóż takie jest w glutenie, że jego nie jedzenie powoduje niedobory?
     • szara.myszka.555 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 16:14
      "Dieta bezglutenowa jest dietą ubogą, jest niedoborowa. Żeby substancje odżywcze się dobrze wchłaniały potrzebują siebie wzajemnie."

      Hmm... nie jem glutenu (dieta niskowęglowodanowa) od ponad 6 lat, a wyniki badań mam wzorowe. Tylko warzywa (dużo), mięso (w tym podroby), ryby, jaja, nabiał pełnotłusty, oliwę, orzechy, owoce jagodowe - niedoborów jak na razie brak.

      Ale faktycznie, mnóstwo bezglutenowców zjada przedziwne, przecukrzone gotowce - po co, nie wiem.
      • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 21:25
       Dieta niskowęglowodanowa nie jest równoznaczna z niejedzeniem glutenu. Po prostu jesz mało węglowodanów. Gluten znajdziesz w przyprawach, w cacao ostatnio wspomnianych na forum w deco moreno - bo tam mogą być śladowe ilości, dla osoby na diecie bezglutenowej to jest nie do przejścia, nie zjesz zwykłych płatków owsianych tylko musisz mieć certyfikowane bo zwykłe płatki owsiane z Polski mogą być zanieczyszczone w miejscu przerobienia albo nawet na polu - wiatr może przenieść z innego pola ziarna innego zboża. I to się już uznaje za zanieczyszczenie i nie możesz tego zjeść. Nie można jeść bardzo dużej ilości produktów zwykłych, które naturalnie nie zawierają glutenu, bo w przetwórni przetwarzają coś co ma gluten albo nawet na tej samej linii i już nie przejdzie jako bezglutenowe. Na paczce orzechów masz często, że może zawierać śladowe ilości glutenu i dla bezglutenowca to już jest zakazane. Więc jak musisz oglądać dokładnie każdy przedmiot (I mnóstwa zwykłych rzeczy które są z natury bezglutenowe nie możesz, bo mają śladowe ilości), który zamierzasz zjeść to masz ochotę czasem zjeść gotowca.
       • zlota-klamka Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 06:25
        Śladowe ilości nie mają znaczenia jak ktoś nie ma nietolerancji na gluten. Natomiast wyrzucenie lub znaczne zredukowanie produktów mącznych na cerę działa bardzo korzystnie. Sama tak mam więc generalnie unikam. Niby mogę jeść, przez kilka dni kanapek na śniadanie nic specjalnego się nie dzieje, ale zaczynam czuć się ociężała i na 100% coś mi na buzi wyskoczy

        Moja mama odkryła też, że jak przestała jeść pieczywo to przestały ją boleć stawy. Może chodzić o zupełnie co innego niż gluten, w końcu zboża nie składają się z samego glutenu
        • eriu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 10:56
         Oczywiście, że śladowe ilości nie mają znaczenia jak ktoś nie ma problemu z glutenem. Ale po prostu jak ktoś nie je pieczywa z wyboru to nie mówmy, że nie je glutenu, bo to jest mylące. I potem bezglutenowiec idzie gdziekolwiek i słucha pytań: czy on ma prawdziwy problem czy nie - tak potrafią zadawać takie pytania. Albo knajpy robią dania "bezglutenowe", po których osoby na diecie bezglutenowej są zatrute.
  • skumbrie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:33
   A doradziła, co masz jeść? Dieta wegańska jest fajna, ale dla kogoś, kto umie ją skomponować.
   • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:44
    Nie, nie doradziła. Kazała tylko eliminować.
    • hanusinamama Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 15:09
     Zmieniłabym lekarza bo ten odpłynął. Nie jadłam nabiału (ani krowy) przez 4 lata w sumie i faktycznie takiej cery jak wtedy nie miałam nigdy. Znajoma też odstawiła nabiał na podobny okres (obie karmiłyśmy dziecko z alergią na krowę) i jej gucio pomogło.
  • jeste_m_sobie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:34
   Generalnie związek diety z cerą jest niezaprzeczalny, natomiast wydaje mi się że pani doktor jest mocno radykalna. Czy do tej pory zwracałaś uwagę na to, co jesz i związek tego ze stanem Twojej cery? Jeśli nie, sugerowałabym odstawienie słodyczy (z wyjątkiem niewielkich ilości gorzkiej czekolady), mleka słodkiego i twarogu (nie całego nabiału, jeśli nie masz z nim problemów) oraz oczywiście fast foodów i półproduktów. Obserwuj się przez jakiś czas i sprawdź, czy coś to daje. Piszę na podstawie własnego doświadczenia.
   Niekiedy problemy z cerą mają podłoże hormonalne, a zmiana diety też nie jest bez wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. Naturalnie, nie wyklucza to innych sposób radzenia sobie z problemem, czyli pielęgnacji, racjonalnego trybu życia, ograniczania stresów itp. Powodzenia!
   • nie_ma_niebieskich Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:59
    Tak, sztuczne dodatki, aromaty, polepszacze... To może psuć cerę. My tego od dawna nie jemy,więc w pierwszym wpisie zapomniałam wspomnieć.
   • memphis90 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:39
    A czemu konkretnie twarogu? Jaka cecha twarogu w odróżnieniu od innych mlecznych produktów przemawia za jego wyrzuceniem z diety?
    • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:45
     Też się zastanawiam nad twarogiem. Co w nim złego?
     • memphis90 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 16:01
      Jak dla mnie samo dobro. Wolę twaróg niż jakieś słodkie jogurciki tudzież jeszcze gorsze niesłodkie jogurciki…
      • jeste_m_sobie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 20:49
       Powtarzam za "swoim" gastrologiem. Sądzę, że chodzi o to, że to nabiał niefermentowany. jogurty owocowe oczywiście też są niezdrowe, bo to bardziej słodycz niż nabiał - zdrowy jest nabiał fermentowany, taki z prawdziwego zdarzenia.
       • spirit_of_africa Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 21:28
        a dlaczego gastrolog kazał Ci odstawić twaróg? bo chyba nie z uwagi na gluten
       • memphis90 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 21:09
        >że chodzi o to, że to nabiał >niefermentowany.
        Przecież twaróg robi się z fermentowanego mleka…
      • kura17 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 21:18
       czemu nieslodkie jogurciki sa gorsze od slodkich? uwielbiam grecki jogurt naturalny pelnotlusty, co w nim zlego?
       • jeste_m_sobie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 06:43
        Niesłodkie jogurciki są lepsze od słodkich, oczywiście. Gastrolog kazał mi odstawić twaróg z innego powodu, nigdzie nie napisałam, że twaróg jest szkodliwy ze względu na gluten!
       • memphis90 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 21:07
        Bo nie są słodkie wink Moim zakazanym przysmakiem jest taki gesty jogurt z musem z mango/marakui, zawsze ma niemieckie napisy. Słodkie jak cholera, pozwalam sobie może z dwa razy w roku…
  • jeste_m_sobie Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:35
   Aha, mięsa bym nie odstawiała, tylko gotowe wędliny, pasztety, parówki itp.
  • snakelilith Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:46
   Bzdura. Istnieje chyba tylko jedna zależność dotycząca mleka. Może on stymulować stany zapalne skóry. Więc odstaw słodkie mleko, zredukuj troch nabiał, ale nie rezygnuj całkowicie z fermentowanych przetworów mlecznych, jak naturalny jogurt, kefir itd.
   Ogólnie ograniczenie produktów mocno przetworzonych jak no. wędliny może wspomóc florę bakteryjną i dać pozytwny efekt na skórze. Podobnie działa ograniczenie cukru. Ale ograniczenie, a nie pełna rezygnacja z wszystkiego.
   A glutenem nie zawracaj sobie głowy. Możesz wprowadzić za to więcej omega-3 do diety, mają działanie przeciwzapalne.
   • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:46
    Jak zwykle rzeczowe rady. Dzięki, Snake. Podobają mi się Twoje zalecenia smile
  • nie_ma_niebieskich Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 12:57
   Podejście podejrzanie radykalne, zalatuje szamaństwem... Dieta ma wpływ na cerę, ale czy u Ciebie akurat to, wszystko na raz? Skąd bez wywiadu miałaby pani wiedzieć... Jeśli już to odstawiałabym pojedynczo w odstępach czasowych. Żeby wiedzieć co szkodzi.

   Mnie w dorosłości cerę psuł stres i antydepresanty.
   • ajaksiowa Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 13:07
    Nareszcie ktoś napisał o ODŻYWIANIU skóry👏👏👏
  • ykke Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 13:06
   Pomoże. W trosce o tarczyce odstawiłam gluten na 3 miesiace . Nigdy w życiu nie miałam tak gładkiej czystej skóry. Częste wypryski na plecach i dekolcie już nigdy nie wróciły. Tylko, że ja jestem weganka i nabiału nie jem w ogóle. Nabiał generalnie szkodzi, a na pewno mleko do.odstawki w pierwszej.kolejnisci.
   No.i cukier. Spróbuj najpierw tego zanim.siegniesz po szkodliwe leki.
   • angazetka Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 13:50
    "Szkodliwe leki", kocham tę narrację.
    • maslova Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 13:52
     Plus "nabiał szkodzi".
    • shmu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 16:48
     Dobrze pasuje do ,,nabiał szkodzi"
   • memphis90 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:40
    Nabiał generalnie nie szkodzi…
   • hanusinamama Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 15:07
    Co się będziesz szczypać: niech odstawi też wodę i powietrze....
    • shmu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 16:49
     Cera zniknie, problem zniknie.
    • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 19:19
     O, właśnie. Zapomniałam napisać, że wg pani doktor słońce też szkodzi. Absolutnie nie eksponować się na słońce. Filtr 50 przez cały rok. Tylko 50!
     • hanusinamama Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 20:53
      NO tu sie jakby zgadzam. Szczególnie jak masz cerę z wypryskami. Ja się smaruje cały rok 50...Chyba jedyna sensowna porada pani dermatolog
     • panna.nasturcja Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 00:07
      No tu akurat pani miała sporo racji, nowotworu skóry są poważną chorobą.
    • headonshouldersbaby Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 18:31
     Mleko Nie jest idealne dla dorosłych ludzkich ssaków ponieważ natura stworzyła je dla krowich niemowląt . Równie dobrze możesz doić swojego psa i z tego robić jogurciki. Trochę nie na miejscu porównywanie do powietrza i wody smile))))
     • memphis90 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 21:15
      >natura stworzyła je dla krowich niemowląt
      A jajko nie jest dla człowieka, tylko dla kurzego zarodka. Miód nie jest dla człowieka, tylko dla pszczelej larwy. Mięso nie jest dla człowieka, tylko służy zwierzęciu do ucieczki przed zezarciem przez człowieka. Jedynie roślinom (niektórym) zależy na zezarciu przez homo sapiens i produkują zachęcające owocnie…

      Człowiek wymutowal sobie geny odpowiedzialne za metabolizm laktozy kilkadziesiąt tysięcy lat temu i od tego czasu mleko jak najbardziej mu służy, co miało olbrzymie znaczenie w ewolucji homo sapiens. W końcu to bardzo odżywczy pokarm dla delikatnych i wrażliwych osesków…
  • asiairma Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 13:57
   Głupota o ile nie ma się cekalii lub potwierdzonej nietolerancji.
   Nie jest łatwo komponować posiłki dla dorastającej osoby bez i glutenu i nabiału i mięsa.
   • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:47
    Wiesz, ja już dorastająca nie jestem od dobrych 20 lat.
    • asiairma Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 15:24
     Ubzdurałam sobie, że piszesz o dorastającej córce. Przefiltrowałam.
     Ale nadal podtrzymuje, że najpierw by trzeba znać przyczynę.
     Białko brać tylko z strączkowych? Jakby były inne dodatkowe powody to może. Masz możliwość przebadania alergii i nietolerancji? Miałaś badane hormony? Wysoka prolaktyna odbija się na cerze.
  • 35wcieniu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:08
   Zależy czy coś tam zdiagnozowała prócz problemów skórnych, czy tak sobie strzela.
   Ja przy trądziku miałam etap odstawiania wszystkiego, nabiał w pierwszej kolejności, mięsa już wtedy nie jadłam od paru lat, używki, słodycze, pieczywo, niektóre warzywa itd. co dało dokładnie zero efektu, bo trądzik był hormonalny i tylko ta droga leczenia była skuteczna.
  • primula.alpicola Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 14:10
   Ekstremalnie. Poszłabym do innego lekarza.
  • mae224 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 15:01
   u mnie natychmiastowe pogorszenie następuje po czymkolwiek z olejem palmowym, drożdżach (w tym wypiekach) i piwie/winie czerwonym. odstawiłam i jestem szczęśliwa.
  • tilijka123 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 16:08
   W moim wypadku odstawienie glutenu pomogło na cerę. Poza tym wcześniej robiły mi się w różnych miejscach na ciele takie głęboko położone bolące i długo utrzymujce się "wrzody" To też ustąpiło po odstawieniu glutenu.

   Mam celiakię w wywiadzie rodzinnym u kilku osób i od kilkudziesięciu lat borykałam się z biegunkami i bólami brzucha.
  • shmu Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 16:45
   Pomoże, będziesz tak zaaferowana znalezieniem czegoś, co możesz zjeść, że zapomnisz o stanie swojej cery smile
  • alba27 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 19.10.22, 21:14
   Ja tam nie wiem, bo mięsa nie jem prawie od zawsze, ale syn od 3 lat poza jajkami nie je nabialu i twierdzi, że cera ma się dużo lepiej.
  • panna.nasturcja Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 00:01
   Od razu zmieniłabym lekarza, oszołomstwo jest szkodliwe zawsze a u lekarza w szczególności.
  • kocynder Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 07:22
   Natychmiast to zmienić nieuka - lekarza. Ktoś kto "na wejście", bez badań diagnozuje celiakię kupił dyplom na bazarze, a nie kończył medycynę.
   Dieta bezglutenowa jest, jak wszystkie inne diety eliminacyjne, niewskazana dla zdrowego organizmu. BYĆ MOŻE faktycznie masz kiepską tolerancję glutenu, ale tego się nie ocenia "bo tak"!
   • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 09:48
    Kocynder, pani jest dr. hab. n. med. i wykładowcą na Uniwerystecie Medycznym smile

    Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych ,dotyczących m.jn. zagadnień związanych z działaniem terapii fotodynamicznej i jej zastosowaniem w onkologii i dermatologii.

    Jest współautorem rozdziału pierwszego w Polsce podręcznika, poświęconego metodzie fotodynamicznej.

    Kilkakrotnie otrzymała nagrodę Rektora Uniwersytetu Medycznego za osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad terapią fotodynamiczną w medycynie.
    • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 09:51
     A na Znany Lekarz wprawdzie niewiele opinii, ale wszystkie pięciogwiazdkowe i achy i ochy, jaka wspaniała pani doktor smile
    • hanusinamama Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 10:21
     No i? Ja byłam u znanej pani profesor, która jest alergologiem dziecięcym. Dziecko miało uczulenie na białko krowie (tzw. skaza białkwoa), byłam juz 2 tygodnie na diecie eliminacyjnej i dziecku praktycznie wszystkie zmiany skórne znikneły ( do tego stopnia, ze pediatra w przychodni mi wyspisała papier z opisem co dziecko miało bo sama uznała, ze alergolog moze uznać, ze nic dziecku nie ejst).
     Na co Pani profesor na wejsciu, po moich 2 zdaniach, nawet nie patrząc na dziecko powiedziała, ze karmic cycem nie mozna, ze moja dieta eliminacyjna nic nie da, bo dziecko jest tez ucuzlone na moje mleko (sic!!!) i ze tylko hydrolizat białkowy na receptę jest dobry dla dziecka. Za 5 minut tak dogłebnego badania wypisała rachunek na 200 zł ( a to było 10 lat temu) i powiedziała, zebym w recepcji wyznaczyła sobie wizyty co 2 miesiace, bo bede tych recept na mleko potrzebować.
     Potem dopiero doczytałam ,ze znana pani prof w ten sposób zrobiła biznes. Przyjmuje setki dzieci, kazde wymaga recepty i kasa leci...
    • kocynder Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 11:47
     A jeśli ma tytuł wygrawerowany na złotej tabliczce to łohoho? Zupełnie serio, znam ludzi po studiach, którzy na uniwersytet nie powinni trafić nawet jako turyści. I znam też panią inżynier, po politechnice, która w swojej wąskiej specjalizacji jest genialna, ale lubi się wymądrzać na każdy temat, również ten, o którym guzik wie. I to jest, myślę, casus twojej lekarki: "Jezdem świetnom lekarskim i se dam radę!".
     • alina460 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 11:59
      Ale trudno powiedzieć, że Pani dr hab jest nieukiem, jak sugerujesz.
      • kocynder Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 12:22
       Jeśli "diagnozuje" bez badań itp - to jest nieukiem. Sorry, Winnetou, ale żeby stwierdzić nietolerancję pokarmową czy alergię - nie wystarczy się zafiksować na swoim "koniku". Tak jak ta moja znajoma inżynier - w SWOJEJ działce jest dobra. Ale już w innych, nawet i pokrewnych - nie. A wypowiada się jak autorytet.
       Niezależnie od tytułów naukowych na złotej tabliczce wygrawerowanych - pani jest niedouczona w kwestii, o której się wypowiada (głupio) z pozycji autorytetu.
    • memphis90 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 21:24
     Czyli zna się doskonale na terapii fotodynamicznej w onkologii, tak?
  • zielonyjeziorak Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 20.10.22, 11:16
   Jest szansa, że na Twoje wypryski rzeczywiście ma wpływ dieta. Ale czy tak jest, i co konkretnie, to trzeba sprawdzić metodą prób i błędów. Możesz odstawić wszystko, a potem wprowadzać po jednej rzeczy, albo odstawiać po jednej rzeczy - pytanie, jak bardzo jesteś zmotywowana smile Jak odstawisz wszystko i się polepszy, to będziesz miała pewność, że to dieta. U mnie wypryski pojawiały się okresowo, więc początkowo myślałam, że są związane z cyklem hormonalnym, bo często miałam wysyp w okolicach miesiączki. No ale zdarzały się też w innych momentach. Drogą obserwacji i jedzenie/abstynencji doszłam do tego, że to jednak czekolada, na którą akurat miałam ochotę przed miesiączką smile
  • bib24 Re: Po wizycie u dermatologa zmiana sposobu odżyw 24.10.22, 18:35
   a mięso dlaczego? co za bzdura. cukier, mąka absolutnie rozumiem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka