Dodaj do ulubionych

Ematka pomoże kulinarnie?

19.10.22, 12:53
Potrzebuje jakis przepisów polskich bo o to byłam poproszona, savory, musi dac sie zrobić w godzinę (ok jesli wchodzi w gre pieczenie moze byc dłuzej).
I teraz najlepiej jakby trzeba było cos kroić( najlepiej łatwo),mieszac, wazyć itd..jak najmniej stania przy garach z goracym i mieszania.
I teraz dopisze dlaczego, pracuje w osrodku (takie przedszkole w ciagu dnia, nie dom opieki) dla ludzi z demencją (ciagle mobilni i rozumiejacy ale róznie bywa) noze dostaja malutkie i dosyc tepe, do kuchenki im sie nie pozwala dojść, więc chodzi własnie o krojenie, mieszanie, ważenie itd.. i własnie nie słodkie (słodkich przepisów jest dużo) .
Ja sobie wymyśliłam tylko jajka faszerowane (takie z całych jajek) podziabać, wymieszać, przyprawić a ktoś z opiekunów usmazy.. wszelkie mini pizze itp.. sa ogarnięte, macie jakies inne pomysły?
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 12:55
      Klasyczna sałatka jarzynowa? Naleśniki z serem na słodko, kompot z jabłek, szarlotka.
      • kaka-llina Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 13:01
        Pisałam nie słodkie... O sałatce myślałam, ale to trzeba im później zapakowac do domu a nie ma pojemników i oni nie koniecznie beda pamietać, żeby szybko do lodówki włozyć.. Ale fakt dziabanie sałatki jest idealne dla nich, tylko nie wiem czy starsi Anglicy z demencja polubia?
        Kiedys podobno próbowałi z zupami i nawet były pojemniki ale oni je rozlewali i gubili itd...
        Kurcze ja naprawde gotuje ale nic mi nie przychodzi do głowy.. Na razie robia generalnie jakies pastry i w to ładuje sie rózne rzeczy, albo właśnie jakieś quiche, pizza etc...
        • aqua48 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 13:09
          kaka-llina napisała:

> Pisałam nie słodkie...

No to zróbcie na słono z farszem ruskim na przykład, z kapustą, mięsem grzybami, itp..

> O sałatce myślałam, ale to trzeba im później zapakowac d
          > o domu a nie ma pojemników i oni nie koniecznie beda pamietać, żeby szybko do l
          > odówki włozyć..

Sałatka nie musi być szybko włożona do lodówki.
          • panna.nasturcja Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 19:09
            Jak to nie?
    • kaka-llina Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 12:56
      A i te jajka to pewnie nie jest dobry pomysł, bo tego sie nie je na miejscu, tylko oni to sobie do domu biorą..(więc jeszcze, zeby dorobic problemu to powinno byc dobre jak ostygnie i sie nie psuc szybko).
    • aqua48 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 12:59
      Kapuśniaczki, krokiety z mięsem lub/i grzybami.
      • dominika9933 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 13:02
        Pierogi z jakimś farszem, najpierw mieszanie go, potem robienie ciasta i na koniec lepienie.
        • bene_gesserit Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 18:12
          Ok, nie wiem. Koordynacja rąk może być za mała u staruszków, do zlepienia pierogow potrzebma jest precyzja.

Ale np leniwe i kopytka mogły by byc. Można ważyć, mieścić ciasto, turlać wałeczki, spłaszczać je, robić wzorek nożem i ciąć kluski. I zjeść na słono, z bułką tartą.
          • dominika9933 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 18:36
            Masz rację, o tym nie pomyślałam. Na wytłumaczenie swoje mam, że choć lubię i potrafię gotować, tak mówią, to mącznych rzeczy nie robię i nie jadam. Wydawało mi się, że to dość prostesmile.
          • 1maja1 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 21:52
            To Anglicy, oni kluch nie jedza😉
            • kaka-llina Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 18:57
              1maja1 napisała:

> To Anglicy, oni kluch nie jedza😉
              Jedzą ale nie takie... Cokolwiek kluchowego zrobiłam to znajomi zarli.. ale z tymi z demencja to nie wiem..
    • daniela34 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 13:12
      Pieczeń rzymska/klops z gotowego mięsa mielonego, albo jeśli mają dostęp do maszynek to z kawałków? Trzeba odważyć (to znaczy nie trzeba, ale dajmy na to, że na ich potrzeby będzie sztywny przepis), trzeba coś tam pokroić (cebula), trzeba mieszać masę mięsną z jajkiem, bułką, przyprawami. Zapakować do foremki, a potem za pieczenie już będzie odpowiedzialny opiekun.
      Dobre jak ostygnie (jadam czasem na kanapce zamiast wędliny) i upieczone może stać kilka dni.
      Ewentualnie problemem byłoby zabranie do domu- ale nie musi być w pojemniku, może być papier.
      • daniela34 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 13:15
        Aaa, dziewczyny piszą o naleśnikach, ale to jednak ileś tam opiekun musiałby usmażyć. A próbowaliście wrapy z farszem wytrawnym? Pokroić trzeba, zwinąć trzeba, sa zimno się je, choć raczej w miarę szybko, nie po 3 dniach, więc nie wiem, czy tu by nie było problemu.
        • aqua48 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 14:51
          daniela34 napisała:

> Aaa, dziewczyny piszą o naleśnikach, ale to jednak ileś tam opiekun musiałby us
          > mażyć.

Naleśniki można usmażyć dzień wcześniej. Tylko nie można wstawiać ich do lodówki, a trzymać pod przykryciem w temperaturze pokojowej, żeby się ładnie zwijały.
    • buka-123 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 13:23
      Pierogi niech lepią.
      Leczo warzywne.
      Ratatuj 😉
    • jednoraz0w0 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 13:30
      Masz tam ciasto philo? Ono co prawda nie polskie ale ma tę przewagę nad naleśnikami że kupuje się gotowe (choć u nas tez można kupić gole naleśniki gotowe). Zrobić nadzienie do ruskich pierogów, zawinąć w ciasto philo, wsadzić do piekarnika i voila.
      • kaka-llina Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 18:59
        Z tego co wiem to wselkie "pastry" jest robione na miejscu (fundusze, fundusze) ale reguły robia short crust (kruche).
    • emateczka Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 14:25
      Pasty do kanapek i male, sliczne kanapeczki!
      tortille z serkami i warzywami.
      • leosia-wspaniala Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 22:09
        Oj tak, staropolskie tortille z przepisu Ćwierczakiewiczowej <3
    • jkl13 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 14:39
      Ja też polecam sałatkę jarzynową, mnóstwo krojenia, warzywa może wcześniej ugotować opiekun grupy.
      Pierogi, z najróżniejszymi nadzieniami.
      Jak nie pierogi, to naleśniki wytrawne, np.z ruskim nadzieniem. Naleśniki można usmażyć wcześniej, podopieczni szykują farsz i robią naleśniki. Można zjeść na zimno, można na ciepło.
      Zupy? Dużo krojenia surowych warzyw, tylko potem trzeba ugotować. Można zabrać do domu w słoikach.
      Wszelkie pasty do chleba, mnóstwo krojenia lub ucierania.
      Przetwory? Które potem ktoś ugotuje w słoikach i rozda podopiecznym już schłodzone? Wytrawne to wszelkie buraczki, sałatki ogórkowe, fasolowe. Wiele rzeczy można wekować lub kisić.
    • asiairma Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 14:39
      Mają zabierać do domu, nie zawsze są pojemniki i niekoniecznie będą pamiętać o lodówce i do tego nie słodkie.
      Wrapy (z tortilli lub naleśników) i różne pieczone przekąski- z francuskiego zawijańce, kapuśniaczki, pieczone pierogi. Ooooo mam- mufinny na ostro z serem i salami czy warzywami (papryka np.). Robi sie jak zwykle tylko dużo mniej cukru - z łyżkę na 12 porcji.
    • berdebul Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 15:09
      Bułka nadziewana pieczarkami i cebulą, cebularze, paszteciki.
      • nuta15 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 17:31
        Jeszcze prostsze paluszki z dowolną posypką
        żółtym serem i kminkiem, sezamem, makiem. Prawie wszystkie czynności twoi podopieczni mogą wykonać sami, ważenie, łączenie składników i wyrabianie ciasta, wałkowanie, cięcie, skręcanie, smarowanie białkiem, posypywanie. Paluszki mogą być przekąską, dodatkiem do zup czystych i kremów, dipów, można je zabrać do domu i przechowywać dłużej. U nas znikają błyskawiczniesmile
        • kaka-llina Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 19:00
          Tak to juz robią od dawna, jak przegladałam historię.
    • kozowna_na_henrykowce Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 18:09
      A jakieś kopytka, kluski śląskie, leniwe? Odmierzanie, mieszanie, ugniatanie, potem porcjowanie/krojenie. Gotowanie nie trwa długo. A do tego jakiś sos pieczarkowo-cebulowy? Albo po prostu z masłem i bułką tartą + surówka z marchewki.
    • ga-ti Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 20:00
      Te jajka to można ugotować, przekroić na pół, wyjąć żółtka i tylko żółtka udziabać z dodatkami, majonezem, a później napakować znów do białek. Dodatkowo jako dekoracja myszka z połowy jajka, żaglówka (żagiel z trójkąta sera na wykałaczce), czy muchomorek z jajka i pomidora wink

Jakieś pasty jajeczne, rybne, serowe i tym nadziane kruche babeczki, czy ruloniki z wędliny albo na kawałki długiej bułki, ozdobione jeszcze zielonym listkiem, pomidorkiem...
      Koreczki różne.
      Sałatki nie tylko jarzynowe, można pokroić surowe warzywa: ogórek, papryki kolorowe, pomidory, por, cebula, szczypior, rzodkiewka... z makaronem i majonezem.
    • kaka-llina Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 21:22
      Dzięki wszystkim, zapisuje pomysły.
      dawajcie dalej!
    • daniela34 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 22:08
      Bułeczki i muffinki wytrawne się pojawiły. O mini pizzach pisałaś. A tarty wytrawne? Odważanie jest, mieszanie jest. Upiecze opiekun. Krojenie jest (zwykle jakies składniki na nadzienie wymagają krojenia). W godzinę się z przygotowaniem zmieścicie. Można zrobić na 2 sposoby. Albo robią wszyscy (w grupach) jedną dużą na dużych blachach i potem porcjujecie, albo zrobić w formie tartaletek mniejsze.
      Zjeść się da na zimno i przechować poza lodówką też.
    • leosia-wspaniala Re: Ematka pomoże kulinarnie? 19.10.22, 22:12
      Placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną? Śledzie różniste, barszcz?
    • panna.nasturcja Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 19:08
      Mini pizze to chyba mało polskie?
      Sałatka jarzynowa (ugotować jarzyny wcześniej), jaja faszerowane na zimno, wtedy te farsze można robić, śledzie pod pierzynką.
      • panna.nasturcja Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 19:11
        Pasty do kanapek, z jajek, z tuńczyka, z sera białego z różnymi dodatkami (łosos, koperek, papryka, rzodkiewki, szczypiorek, suszone pomidory - nie jednocześnie, do różnych).
    • kafana Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 22:33
      Sałatka jarzynowa.
    • crea.tura Re: Ematka pomoże kulinarnie? 20.10.22, 22:42
      Jedna z moich ulubionych sałatek, ale robię rzadko bo krojenia jest od cholery smile wydaje się idealna dla Twoich podopiecznych. Gotujemy dużo kaszy gryczanej al dente. I do miski drobno pokrojone: papryka czerwona, cebula czerwona, ogórek kiszony (ale pikle też ok), pietruszka zielona dużo, suszone pomidory, brikuł porozrywany na male różyczki, surowy albo tylko zblanszowany. Do tego kukurydza z puszki, pestki slonecznika i oliwa z odrobiną musztardy. Dobre i zdrowe, tylko to krojenie smile
      • raczek47 Re: Ematka pomoże kulinarnie? 21.10.22, 17:47
        Wielkopolskie pyry z gzikiem
        Albo w ogóle ziemniaki w mundurkach z twarogiem i olejem lnianym.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka