Dodaj do ulubionych

Work-life balance polskich rodziców

21.10.22, 07:38
www.bankier.pl/wiadomosc/Work-life-balance-dla-Polakow-Pudrujemy-trupa-8423959.html
Ciekawy artykuł, ale moim zdaniem nadal jesteśmy lata świetlne od realnych zmian.

A po lekturze nasunęły mi się takie pytania, tematy do rozmowy:
Czy przymusowy urlop rodzicielski dla ojców rzeczywiście by zmienił sytuację?
Czy zwalnianie matek po urlopie faktycznie jest tak powszechne, znacie takie przypadki? To trochę przygnębiające by było.
Chciałybyście po urodzeniu dziecka pracować na cześć etatu? I czemu w Polsce, o ile się orientuję, nadal mało kto się decyduje na taką opcję? Jak z jej realną dostępnością?
I wreszcie pytanie do zagranicznych emam: Jak to wszystko w praktyce wygląda w krajach, gdzie mieszkacie?

Mnie się pomysł przymusowego urlopu dla ojców podoba, choć nie wiem, czy bardzo zmieniłby mentalność. Tu byłabym ostrożna.
Co do pracy mam na cześć etatu, to szczerze podziwiam kobiety, pracujące na cały etat, których mężowie nie są "kogutami domowymi", przynajmniej częściowo. Bo odwrócenie ról: pani pracuje pełną parą, a pan nie, to inna para kaloszy i też fajnie. Natomiast wg mnie trudno jest, gdy oboje rodzice godzą pełnowymiarową pracę i dom, poprzeczkę podbijają zacofani mężowie/partnerzy, którzy nadal uważają, dom to sprawa pani, niezależnie od obciążenia zawodowego. A moim pokoleniu nadal tacy są... U 30-latkow chyba z tym nieco lepiej?
Obserwuj wątek
    • 35wcieniu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 07:46
      Czy przymusowy urlop rodzicielski dla ojców rzeczywiście by zmienił sytuację?

Nie sądzę. Powinna to być kwestia do ustalenia między rodzicami, który z nich chce pójść na urlop.

Czy zwalnianie matek po urlopie faktycznie jest tak powszechne, znacie takie przypadki?

Nie wiem czy jest powszechne, ale znam.

Chciałybyście po urodzeniu dziecka pracować na cześć etatu? I czemu w Polsce, o ile się orientuję, nadal mało kto się decyduje na taką opcję?

Gdyż...

Jak z jej realną dostępnością?

Niespecjalnie.
      • mgla_jedwabna Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:10
        Tylko że w tej chwili to nie jest kwestia do ustalenia między rodzicami, bo dyskryminowane kobiety mają słabą pozycję negocjacyjną wobec uprzywilejowanych mężczyzn.
        • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:13
          Ale w relacji z partnerem jest ta dyskryminacja?
          • mamkotanagoracymdachu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 13:47
            g.r.uuu napisała:

> Ale w relacji z partnerem jest ta dyskryminacja?

Relacja relacja, a utrata wyższej pensji boli bardziej. Wiec tak, kobiety są dyskryminowane.
          • mgla_jedwabna Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 18:32
            Jeśli kobiety zarabiają mniej, to ich praca jest postrzegana jako mniej ważna, oraz jako coś, z czego rezygnuje się w pierwszej kolejności. Za tym idzie utrata niezależności, mniejsza decyzyjność (zamiast partnerstwa mamy "głowę rodziny"), niższa samoocena, większa podatność na bycie ofiarą przemocy. Oprócz słynnego "uważania, za kogo się wychodzi" kobiety potrzebują systemowego wsparcia antydyskryminacyjnego. Bo inaczej to jest klasyczne obwinianie ofiary.
        • triss_merigold6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:15
          Doprawdy? A gdzie konkretnie?
          • mamkotanagoracymdachu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 13:46
            triss_merigold6 napisała:

> Doprawdy? A gdzie konkretnie?

W wysokości zarobków.
    • julita165 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 07:48
      Tak szczerze mówiąc to nie znam niepracujących lub pracujących na część etatu kobiet. Wszystkie normalnie wracają do pracy, owszem zwykle po macierzyńskim kombinując jeszcze że zwolnieniami lekarskimi tak do 2rz dziecka. Jeden jedyny wyjątek to moja sąsiadka ale ona ma niepełnosprawne dziecko i matka jednego kolegi syna ale ona ma stwardnienie rozsiane.
      • m_incubo Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:04
        Co to znaczy "kombinując ze zwolnieniami"?
        • riki_i Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 12:52
          Biorąc lewe zwolnienia. Czego nie rozumiesz?
          • abidja Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 13:34
            riki_i napisał:

> Biorąc lewe zwolnienia. Czego nie rozumiesz?

Bajka o zwolnieniach lekarskich kobiet.
            Na dziecko masz maks 60 dni,na siebie tez chyba tyle,potem jest jakaś komisja czy zadiłek rehabilitacyjny.
            Brakuje mi rozeznania jak mozna kombinowac by wyszed dodatkowy rok z dzieckiem.
            No ale ty Riki jako mezczyzna prwnie wszystko wiesz lepiej.
            • cosmetic.wipes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 19:17
              abidja napisała:

> riki_i napisał:
              >
              > > Biorąc lewe zwolnienia. Czego nie rozumiesz?
              >
              > Bajka o zwolnieniach lekarskich kobiet.
              > Na dziecko masz maks 60 dni,na siebie tez chyba tyle,potem jest jakaś komisja c
              > zy zadiłek rehabilitacyjny.

No wiec - l4 od pierwszego dnia ciąży, roczny macierzyński, potem dwa pełne 26+26 urlopy do wykorzystania, 2 dni opieki na zdrowe dziecko, 60 dni na chore i 180 dni na l4 dla siebie. Czyli spokojnie do końca 2 r.ż. bombelka można yebac system. A jak się zaciązy w trakcie macierzyńskiego, to jeszcze dłużej.
              • abidja Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 19:37
                Widze cosmetics ze masz opanowany ten system yebania systemu. Nie kazdy jest jak ty.
                • cosmetic.wipes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 19:49
                  Xuja widzisz tłuku.
                  • abidja Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 20:05
                    cosmetic.wipes napisała:

> Xuja widzisz tłuku.
                    >
                    >
                    Nie histeryzuj. Wypij meliske lub cos mocniejszego.
                    • cosmetic.wipes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 20:07
                      abidja napisała:

> Nie histeryzuj.

Nie projektuj swojej niestabilności emocjonalnej na innych.
              • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 10:26
                I ile znasz takich jebiących system?
                Bo ja żadnej.
                Co ciekawsze, nie tylko osobiście.
                Pracuję na danych haerowych, więc czasem z ciekawości analizuję sobie dane dotyczące absencji rodziców lub kobiet w ciąży i z tysięcy ludzi, których miałam zaciągniętych na dysk miałam jedną taką panią, która tydzień po zatrudnieniu poszła na l4 z kodem B. Reszta pracuje i to całkiem solidnie do czasu, aż brzuch zaczyna im przeszkadzać. Opieki też nie są wcale częste, co więcej, coraz częściej są brane też przez mężczyzn.
                Fakt, że mowa o wysoko wykwalifikowanych pracownikach, którym na pracy zależy. W Biedronkach czy januszeksach może być inaczej.
                Choć znam też temat z innej strony, właśnie ze strony januszeksowego rynku pracy, gdzie normą było "Jadzia, to jak w ciąży jesteś to bierz idź na zus a dla nas rób ile możesz, to Ci zapłacimy pod stołem".
                Więc wiem, że dane Zusu niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistość. W pandemii też firmy ratowały budżety wysyłając pracownice na opieki, kwarantanny.
          • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 13:52
            Raczej chodzi o to, że biorą opieki na przemian z braniem niani, babci, urlopów, czyli, że robią te wygibasy celem pogodzenia obowiązków zawodowych z rolą mamy.
            • triss_merigold6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:15
              Zgadza się, tak właśnie robiłam. Zwolnienia przy często chorującym starszym dziecku brałam równo pół na pół z eksem, a przy młodszej częściej siedział z nią w domu mój partner czyli jej ojciec. Do tego parę razy była doraźnie opiekunka i bardzo rzadko babcia młodszej. Nigdy nie brałam urlopu zamiast zwolnienia.
      • kropkaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 13:27
        Kombinowanie z L4 na zdrowe dziecko przez dłuższy czas to jakaś kolejna bajka. Ciekawe jak znaleźć kilku lekarzy, którzy będą wystawiać zwolnienia w takim porządku, aby nie było dnia przerwy. Ciekawe, jak matka może planować kilka miesięcy nieobecności w pracy mając zwolnienie na tydzień czy dwa.
        Ok, może ktoś faktycznie ma jakiegoś znajomego, odważnego lekarza, ale na pewno nie jest to zjawisko masowe.
        Poza forum nie spotkałam się z takim rozwiązanem.
        • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:11
          Depresja?
          • abidja Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:15
            g.r.uuu napisała:

> Depresja?
            Depresja to choroba.
            I jak najbardziej moze wymagac dlugiego zwolnienia. Ale wtedy to nie jest kombinowanie tylko leczenie.
            I nie da sie depresji symulować.
            • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:16
              Da się jak najbardziej 🙄
    • milva24 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 07:51
      Tak krótko bo nie mam czasu teraz, że zwalnianiem po urlopie macierzyńskim się nie spotkałam, n8e słyszałam osobiście o takim przypadku. Znam jeden przedłużenia umowy do dnia porodu ale tam pani po miesiącu od zatrudnienia przysłała przez kadry zwolnienie i pismo, że jest powyżej 3 m-ca i więcej w pracy się nie pojawiła. Z moich obserwacji wynika, że częściowy etat w Polsce polega na tym, że kasy dostajesz mniej i jak się wyrobisz to możesz wyjść wcześniej ale zakresu obowiązków nikt nie dostosowuje(trzy przypadki znam, wszystkie dziewczyny po kilku m-cach przeszły na caly etat bo to ich zdaniem nie miało sensu). Poza tym kwestia pieniędzy, szczególnie w dzisiejszych czasach gdy wszystko drożeje a kredyt się ludziom podwoił.
      • aguar Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:16
        Z moich doświadczeń warto się zatrudnić na część etatu tam, gdzie po prostu potrzebują pracownika na część etatu. Jeśli komuś brakuje pracowników, chce zatrudnić na cały etat, ale zgodzi się zatrudnić ciebie na pól, bo zawsze lepsze dla niego to, niż nie mieć nikogo, to jest, niestety , ryzyko, że będziesz zmuszana, aby robić więcej niż połowę tego, co pracownicy zatrudnieni na cały etat.
      • kagiali Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:40
        Ja znam matki wracające na część etatu i pracujące w ramach części etatu
    • aguar Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:02
      Da się pracować na coś w rodzaju części etatu, tylko nie na umowę o pracę. Ja tak pracuję na UZ, można by też mieć założoną działalność gospodarczą. Zawsze tak sobie ustalałam godziny pracy, aby pracować, gdy syn jest w szkole (z tym, że on od pierwszej klasy dość długo był w szkole, u nich są stale godziny, codziennie 6 i pół, czasem jeszcze zajęcia dodatkowe, ale nie zostawał nigdy w "świetlicy"). Teraz jak jest starszy pracuję tez czasem popołudniami i w weekendy. Ten work-life balance mam, niestety, zakłócony tym, że muszę coraz więcej pracować, aby starczyło sad
      Generalnie jest coś za coś - pracując na etacie masz przywileje, ale sztywny czas pracy, i nikt nie chce zatrudniać kobiet na etat, bo często to się tak kończy, że nie pracują, a biorą kasę.
      Z wiekiem robię się coraz bardziej kapitalistyczna, a także w ogóle nie widzę potrzeby jakiegoś wspierania rozmnażania. Rodzi się mniej dzieci - i dobrze, będzie mniejszy tłok. Niech dzieci mają ci, których stać, najpierw się wykształca, zarobią, odłożą, czy właśnie będą potrafili łączyć rodzicielstwo z pracą bez dodatkowych przywilejów.
      Jestem przeciwko przymusowemu urlopowi rodzicielskiemu dla ojców, bo generalnie przymus jest zły.
    • zwyczajnamatka Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:09
      Nie znam i nie słyszałam o przypadku zwolnienia kobiety po macierzyńskim. U nas w pracy ( duży szpital) dziewczyny wracające z urlopu macierzyńskiego korzystają z przysługującej im godziny na karmienie i do 3 roku życia dziecka wychodzą o godzinę wcześniej z pracy. Ponieważ w służbie zdrowia i tak pracuje się na 7.35 a nie na 8 godzin dziennie przy pełnym etacie, więc przy skorzystaniu z tej godziny na karmienie są w pracy 6 i pół godziny maksymalnie, a czasami krócej jak się uda. I tak to moim zdaniem powinno wyglądać u wszystkich.
      Co do pracy na część etatu, to jest u nas taka możliwość, jednak szefostwo chce codziennej obecności w pracy na krócej, a dziewczyny chciałyby jednak przychodzić dwa, trzy dni na pełny wymiar godzin i resztę dnia mieć wolnych. Szczególnie te, które daleko dojeżdżają. Niestety tak się nie da, bo nie ma na to zgody. Nawet jeśli ktoś ma pół etatu, to musi być codziennie na połowę czasu pracy. To się zwyczajnie nie opłaca przy dojazdach, więc nawet te dziewczyny, które na początku chcą zmniejszyć etat, po otrzymaniu takiej informacji rezygnują. U pracowników pracujących na dyżury 12 godzinne trochę inaczej to wygląda, bardziej elastycznie.
    • lauren6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:09
      > Czy przymusowy urlop rodzicielski dla ojców rzeczywiście by zmienił sytuację?

Nie wiem.

> Czy zwalnianie matek po urlopie faktycznie jest tak powszechne, znacie takie przypadki?

Tak. Powszechne jest zwalnianie, nieprzedłużenie umowy itd.

> Chciałybyście po urodzeniu dziecka pracować na cześć etatu? I czemu w Polsce, o ile się orientuję, nadal mało kto się decyduje na taką opcję?

W Polsce pracownik na części etatu z reguły jest pierwszy do zwolnienia, dlatego mało osób decyduje się na taką opcję.

> wg mnie trudno jest, gdy oboje rodzice godzą pełnowymiarową pracę i dom

Tak, dlatego jeśli chce się mieć dzieci, pracować i być niezależna finansowo to się nie wybiera za męża yebniętego konserwatysty.
      • 35wcieniu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:37
        Generalnie ostatni punkt powinien być punktem wyjścia wszystkich tych dyskusji. Tzn.: nie zaczynać od przymusowych urlopów dla ojców tylko od tłuczenia kobietom do głowy żeby się 50 razy zastanawiały z kim planują macierzyństwo. I czy faktycznie przy braku odpowiedniego kandydata nie widzą dla siebie innej możliwości osiągniecia spełnienia niż dziecko. Są oczywiście i takie osoby ale duża część to te, u których to jest efekt wpojonego myślenia, a nie faktycznych potrzeb. To są dekady zanim ludzie to pojmą, nie dalej jak w zeszłym tygodniu słyszałam opowieść o typie który się okazał po ślubie skończonym chamem, już jest po rozwodzie, natomiast osoba opowiadająca rzecz podsumowała: "X przynajmniej będzie miała dziecko". No będzie. Ale ze znam ją dobrze to wiem że do tego dążyła bo całe życie była wychowywana w myśleniu że taka rola kobiety i dziecko= ułożenie sobie życia. No to ułożyła.
    • bzdety2019 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:12
      Urlop rodzicielski powinien być dzielony równo. Jeśli facet nie chce to nie ma problemu. W innych krajach nie ma rocznych urlopów i jakoś żyją.
      Argumentem jest to, ze przestanie się krzywo patrzeć na młode kobiety bo i mężczyźni będą musieli te 6 miesięcy siedzieć w domu. Niektórym mężczyznom to może nawet otworzą się oczy na to co to znaczy „siedzieć” w domu. Mężczyzna tez człowiek i potrafi obsłużyć dziecko tak dobrze jak kobieta (ok nie karmi naturalnie ale odciągnięte mleko może podać w butelce).

Teraz niestety żujemy w takiej rzeczywistości w której to wszystko spada na kobiety, macierzyński wychowawczy L4 na choroby.
      Akurat ha znam pare kobiet które wyleciały z pracy nie po macierzyńskim ale właśnie przez zwolenienie na dzieci. A dzieci chorują i to dużo, a jak ma się dwójkę to już w ogóle. Jeśli nie masz babci pod ręka to przesrane na całej linii.
      Nie każdego stać na nianie, a w placówkach festiwal chorób.
      Nie dziwie się ze puszczane są chore dzieci, czasami to być albo nie być na rynku pracy dla kobiety…
      • berdebul Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 09:03
        To jest problem, bo dziecko które miało do roku być w domu, będzie tam pół roku. Przypominam, ze o miejsce w żłobku ciężko, o dobrą nianię tez, pomijając korzyści dla dziecka z przebywania z jednym, stałym opiekunek i bez grupy zakatarzonych maluchów.
        • bzdety2019 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 11:41
          Dlaczego będzie pół roku? Skoro urlop będzie musiał wykorzystać ojciec ? Nadal będzie rok w domu
          • triss_merigold6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 11:51
            A jak wyegzwkujesz to od kogoś na dg, w stosunku służby (mundurówka), pracującego na kontrakcie, umowie zlecenie albo w układzie mieszanym tj. etat i umowy o dzieło jak pracownicy akademiccy?
            Skończy się tak, że kobieta straci możliwość zajmowania się dzieckiem przez drugie pół roku, a niczego nie zyska.
            • kropkaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 13:22
              Pisanie o odciąganiu mleka pominę jako codziennej czynności pominę milczeniem, bo takich bzdur nawet nie ma co komentować.
            • bzdety2019 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 13:23
              nie przesadzajmy. Są też samotni rodzice, wyjątków może być sporo. Prawda jest taka, że jeśli nadal będziemy przyklejać łatkę kobiecie jako "jedynej" która może się zająć małym dzieckiem to nic się nie zmieni. Chodzi przecież o to, żeby dla pracodawcy uznali, że zatrudnianie kobiety czy mezczyny to takie samo ryzyko, bo jak będzie ciąża to na jakiś czas zniknie z firmy zarówno ojciec jak i matka.

sama byłąm w ciąży i na macierzyńskim w czasie realizacji projektu i żadne tam L4 mi nic robiły dobrze, projekt toczył się swoim życiem i miał gdzieś czy rodzę czy nie....takie życie.

• berdebul Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:39
                Jak pokazują statystyki wklejone niżej, wszystko i tak zaczyna się wcześniej (ciążowe zwolnienia).
              • panna.nasturcja Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 23:57
                Nie zmieni sie dopóki panowie nie zaczną rodzić dzieci i karmić piersią.
                Dopóki to się nie zmieni to nie ma siły, najlepszą osobą do opieki nad niemowlakiem jest matka i żadne przepisy tego nie zmienią. Każda inna osoba jest osobą zastępczą.
                A karmienie piersią jest mocno utrudnione, gdy matka niemowlaka pracuje na pełen etat a tata opiekuje się dzieckiem. Odciąganie pokarmu dzień w dzień to jest spory obowiązek dla matki oraz dość dużo czasu.
                • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 10:28
                  panna.nasturcja napisał(a):
                  > Nie zmieni sie dopóki panowie nie zaczną rodzić dzieci i karmić piersią.
                  > Dopóki to się nie zmieni to nie ma siły, najlepszą osobą do opieki nad niemowla
                  > kiem jest matka i żadne przepisy tego nie zmienią. Każda inna osoba jest osobą
                  > zastępczą.
                  > A karmienie piersią jest mocno utrudnione, gdy matka niemowlaka pracuje na pełe
                  > n etat a tata opiekuje się dzieckiem. Odciąganie pokarmu dzień w dzień to jest
                  > spory obowiązek dla matki oraz dość dużo czasu.

Macierzyński do 18-tki! big_grin
                  • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 16:57
                    evening.vibes napisała:

> panna.nasturcja napisał(a):
                    > > Nie zmieni sie dopóki panowie nie zaczną rodzić dzieci i karmić piersią.
                    > > Dopóki to się nie zmieni to nie ma siły, najlepszą osobą do opieki nad ni
                    > emowla
                    > > kiem jest matka i żadne przepisy tego nie zmienią. Każda inna osoba jest
                    > osobą
                    > > zastępczą.
                    > > A karmienie piersią jest mocno utrudnione, gdy matka niemowlaka pracuje n
                    > a pełe
                    > > n etat a tata opiekuje się dzieckiem. Odciąganie pokarmu dzień w dzień to
                    > jest
                    > > spory obowiązek dla matki oraz dość dużo czasu.
                    >
                    > Macierzyński do 18-tki! big_grin

Niepotrzebna ironia, małe dziecko potrzebuje przede wszystkim mamy, im jest starsze, tym mniej potrzebuje mamy, a bardziej potrzebuje "świata", kontaktu z rówieśnikami, relacji społecznych
      • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:38
        bzdety2019 napisała:

> Urlop rodzicielski powinien być dzielony równo. Jeśli facet nie chce to nie ma
        > problemu. W innych krajach nie ma rocznych urlopów i jakoś żyją.
        > Argumentem jest to, ze przestanie się krzywo patrzeć na młode kobiety bo i mężc
        > zyźni będą musieli te 6 miesięcy siedzieć w domu. Niektórym mężczyznom to może
        > nawet otworzą się oczy na to co to znaczy „siedzieć” w domu. Mężczyzna tez czło
        > wiek i potrafi obsłużyć dziecko tak dobrze jak kobieta (ok nie karmi naturalnie
        > ale odciągnięte mleko może podać w butelce).
        >
        > Teraz niestety żujemy w takiej rzeczywistości w której to wszystko spada na kob
        > iety, macierzyński wychowawczy L4 na choroby.
        > Akurat ha znam pare kobiet które wyleciały z pracy nie po macierzyńskim ale wła
        > śnie przez zwolenienie na dzieci. A dzieci chorują i to dużo, a jak ma się dwój
        > kę to już w ogóle. Jeśli nie masz babci pod ręka to przesrane na całej linii.
        > Nie każdego stać na nianie, a w placówkach festiwal chorób.
        > Nie dziwie się ze puszczane są chore dzieci, czasami to być albo nie być na ryn
        > ku pracy dla kobiety…

A ja na przykład osobiście bym wolała sama wykorzystać macierzyński, wychowawczy i chodzić na L4 na dziecko, a w zamian za to, żeby mój partner pracował na utrzymanie "bombelka". I jestem pewna, że takich kobiet jak ja jest więcej. Takie sztuczne promowanie "równości" na siłę jest bez sensu. Dziecko ma obydwoje rodziców i obydwoje są za nie odpowiedzialni, powinni angażować się w opiekę i wychowanie, ale to niekoniecznie oznacza, że mają wszystko robić po równo. Natura tak to urządziła, że to kobieta zachodzi w ciążę, rodzi dziecko i jest w połogu, a małe dziecko potrzebuje przede wszystkim opieki matki i jakiekolwiek sztuczne próby zmiany tego stanu rzeczy są po prostu głupie i szkodliwe

To powinna być indywidualna kwestia do ustalenia pomiędzy partnerami, jak podzielą się opieką nad dzieckiem. A zamiast tłuc mężczyznom do głowy, że powinni sprzątać połowę domu, zmieniać co drugą pieluchę i brać zwolnienia na dziecko, należałoby im raczej uświadomić, że są finansowo odpowiedzialni za rodzinę
        • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:44
          No widzisz. A ja na przykład zarabiam dużo więcej niż mój aktualny partner i gdybym chciała mieć z nim dziecko to zdecydowanie nie opłacałoby mi się rezygnować z pracy, tym bardziej, że mam pracę bardzo elastyczną i łatwiej by mi było pomagać mu przy dziecku w ciągu dnia. Na moim osiedlu jest kilka par, w których kobieta była tylko kilka pierwszych miesięcy na macierzyńskim, później dzieckiem zajmował się mężczyzna.
          • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 19:56
            trampki_w_kwiatki napisała:

> No widzisz. A ja na przykład zarabiam dużo więcej niż mój aktualny partner i gd
            > ybym chciała mieć z nim dziecko to zdecydowanie nie opłacałoby mi się rezygnowa
            > ć z pracy, tym bardziej, że mam pracę bardzo elastyczną i łatwiej by mi było po
            > magać mu przy dziecku w ciągu dnia. Na moim osiedlu jest kilka par, w których k
            > obieta była tylko kilka pierwszych miesięcy na macierzyńskim, później dzieckiem
            > zajmował się mężczyzna.

Otóż to, dlatego właśnie uważam, że to powinna być kwestia ustaleń pomiędzy partnerami i ustawodawca nie powinien w to wkraczać
            • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 20:23
              nieeznaajoomaa napisał(a):
              > Otóż to, dlatego właśnie uważam, że to powinna być kwestia ustaleń pomiędzy par
              > tnerami i ustawodawca nie powinien w to wkraczać

Ale ustawodawca w nic nie "wkracza" - nie chcesz to nie bierzesz. Możesz się umówić z ojcem twojego dziecka, że będziesz z nim w domu do dorosłości - nic nikomu do tego.
              • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 00:16
                evening.vibes napisała:

> nieeznaajoomaa napisał(a):
                > > Otóż to, dlatego właśnie uważam, że to powinna być kwestia ustaleń pomięd
                > zy par
                > > tnerami i ustawodawca nie powinien w to wkraczać
                >
                > Ale ustawodawca w nic nie "wkracza" - nie chcesz to nie bierzesz. Możesz się um
                > ówić z ojcem twojego dziecka, że będziesz z nim w domu do dorosłości - nic niko
                > mu do tego.

Tak, ale tu pojawił się pomysł przymusowego urlopu dla ojca. Ja jestem na nie, moim zdaniem to rodzice dziecka powinni się umówić, jak podzielą się urlopem, czy całość bierze kobieta czy jakąś część mężczyzna
                • wkswks Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 08:33
                  Na zasadzie, że albo tata bierze, albo koniec urlopu dla kogokolwiek. I ja to w pełni popieram.
                  • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 09:04
                    wkswks napisał(a):

> Na zasadzie, że albo tata bierze, albo koniec urlopu dla kogokolwiek. I ja to w
                    > pełni popieram.

A ja wręcz przeciwnie, rodzice powinni sami decydować o tym, jak dzielić się urlopem i nikt nie powinien się w to wtrącać
                    • wkswks Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 13:16
                      Powinien tak długo az ojcowie nie bedą sie czuli w 50 procentach odpowiedzialni za dziecko a pracodawcy widzieć w zatrudnianiu kobiet problem.
                      • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 14:01
                        wkswks napisał(a):

> Powinien tak długo az ojcowie nie bedą sie czuli w 50 procentach odpowiedzialni
                        > za dziecko a pracodawcy widzieć w zatrudnianiu kobiet problem.

Ale co to znaczy w 50 procentach odpowiedzialni za dziecko? Mają w połowie urodzić, po równo się zajmować, po równo utrzymywać? Wcale nie jestem pewna, czy to taka dobra opcja

Nie lepiej, żeby czuli się odpowiedzialni finansowo, tak, aby matka, jeśli chce, mogła naprawdę się zaangażować w opiekę nad małym dzieckiem? Ojcostwo jest o wiele łatwiej pogodzić z pracą zawodową niż macierzyństwo i nie uciekniemy od tego. Nie lepiej, żeby jeden z rodziców mógł w pełni się zaangażować w pracę zawodową, a drugi w opiekę nad dzieckiem niż żeby obydwoje musieli się gimnastykować, jak pogodzić te dwie rzeczy? I w rezultacie żadne z nich nie jest w pełni dyspozycyjne w pracy, a dziecko spędza całe dnie w placówkach. Oczywiście o ile obydwoje rodzice tego chcą, to ok, ale nie powinno to być prawnie narzucone jako jedyny słuszny model
                        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 14:19
                          > Oczywiście o ile
                          > obydwoje rodzice tego chcą, to ok, ale nie powinno to być prawnie narzucone jak
                          > o jedyny słuszny model

Kolejny raz - nikt nic nie narzuca. Chcesz - siedź w domu z dzieckiem do dorosłości.
                          • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:00
                            evening.vibes napisała:

> nieeznaajoomaa napisał(a):
                            > > Oczywiście o ile
                            > > obydwoje rodzice tego chcą, to ok, ale nie powinno to być prawnie narzuco
                            > ne jak
                            > > o jedyny słuszny model
                            >
                            > Kolejny raz - nikt nic nie narzuca. Chcesz - siedź w domu z dzieckiem do dorosł
                            > ości.

Jeżeli ustawodawca narzuca, że rodzice muszą się po równo dzielić urlopem czy zwolnieniami na dziecko, zamiast ustalać to pomiędzy sobą, to owszem, jest to narzucanie, jak najbardziej
                            • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:56
                              > Jeżeli ustawodawca narzuca, że rodzice muszą się po równo dzielić urlopem

Nie narzuca - po prostu daje po tyle samo każdemu. Jak nie chcą to nie korzystają.

• trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 14:32
                          Ojcostwo jest o
                          > wiele łatwiej pogodzić z pracą zawodową niż macierzyństwo i nie uciekniemy od t
                          > ego. Nie lepiej, żeby jeden z rodziców mógł w pełni się zaangażować w pracę zaw
                          > odową, a drugi w opiekę nad dzieckiem niż żeby obydwoje musieli się gimnastykow
                          > ać, jak pogodzić te dwie rzeczy? I w rezultacie żadne z nich nie jest w pełni

W idealnym świecie, gdzie facet nie piśnie słowem na to, że jego pensja jest też jej pensją (także przy podziale majątku z tej pensji kupionego), gdzie połowę składek emerytalnych zus zaksięguje na jej koncie, gdzie luka w pracy zawodowej nie cofnie kobiety o wieeele kroków do tyłu i nie zablokuje jej rozwoju zawodowego to tak, spoko, fajnie.

Ale tak nie jest. Okres opieki nad dzieckiem to czas gdy tatusiowie dostają zawodowego kopa (bo przyda się każda dodatkowa kasa), biorą nadgodziny, awansują, są super mili dla klientów i zrobią każdy projekt. W tym czasie kobieta zawodowo stoi w miejscu, jeśli ma dokąd wracać, wraca na pensję, która ani drgnęła. I jest ostatnia do awansu, bo przecież bierze te wszystkie opieki, żeby pracowity tatuś nie był stratny i jego kariera nie ucierpiała.

A w razie rozwodu słyszy, że jest "leniwą larwą, która WYBRAŁA siedzenie z dzieckiem w domu, gdy on się POŚWIĘCAŁ dla rodziny". Że jego pieniądze są wyłącznie jego zasługą. I takie tam. Sporo takich historii.
                          • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:07
                            trampki_w_kwiatki napisała:

> Ojcostwo jest o
                            > > wiele łatwiej pogodzić z pracą zawodową niż macierzyństwo i nie uciekniem
                            > y od t
                            > > ego. Nie lepiej, żeby jeden z rodziców mógł w pełni się zaangażować w pra
                            > cę zaw
                            > > odową, a drugi w opiekę nad dzieckiem niż żeby obydwoje musieli się gimna
                            > stykow
                            > > ać, jak pogodzić te dwie rzeczy? I w rezultacie żadne z nich nie jest w p
                            > ełni
                            >
                            > W idealnym świecie, gdzie facet nie piśnie słowem na to, że jego pensja jest te
                            > ż jej pensją (także przy podziale majątku z tej pensji kupionego), gdzie połowę
                            > składek emerytalnych zus zaksięguje na jej koncie, gdzie luka w pracy zawodowe
                            > j nie cofnie kobiety o wieeele kroków do tyłu i nie zablokuje jej rozwoju zawod
                            > owego to tak, spoko, fajnie.
                            >
                            > Ale tak nie jest. Okres opieki nad dzieckiem to czas gdy tatusiowie dostają zaw
                            > odowego kopa (bo przyda się każda dodatkowa kasa), biorą nadgodziny, awansują,
                            > są super mili dla klientów i zrobią każdy projekt. W tym czasie kobieta zawodow
                            > o stoi w miejscu, jeśli ma dokąd wracać, wraca na pensję, która ani drgnęła. I
                            > jest ostatnia do awansu, bo przecież bierze te wszystkie opieki, żeby pracowity
                            > tatuś nie był stratny i jego kariera nie ucierpiała.
                            >
                            > A w razie rozwodu słyszy, że jest "leniwą larwą, która WYBRAŁA siedzenie z dzie
                            > ckiem w domu, gdy on się POŚWIĘCAŁ dla rodziny". Że jego pieniądze są wyłącznie
                            > jego zasługą. I takie tam. Sporo takich historii.

No, jak się wybiera kut.sa na męża, to faktycznie problem

Można też powiedzieć, że w idealnym świecie ciąża, poród, połóg i karmienie piersią również rozkładają się na pół, ale niestety tak nie jest

Ja osobiście bym wolała, gdyby mój partner skupił się na pracy, tak, żebym ja mogła skupić się bardziej na opiece nad dzieckiem, dopóki jest jeszcze bardzo małe. I jestem pewna, że wiele kobiet tak ma

Dlatego uważam, że to powinien być wybór i tyle
                            • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:57
                              > No, jak się wybiera kut.sa na męża, to faktycznie problem

Jasne - przecież każdy k.tas ma to wypisane na czole smile

Jesteś ekstremalnie naiwna.

• g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 15:00
                          Pomijając ciążę, poród i karmienie piersią... W czym na przykład bycie ojcem trzylatka jest łatwiejsze do pogodzenia z pracą od bycia matką trzylatka?
                          • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 15:41
                            Pewnie chodzi o to, że ojciec trzylatka ma pracującą na pół etatu żonę, która bierze na siebie wszystkie opieki a po powrocie z pracy ogarnia 100 procent obowiązków domowo dzieciowych. A matka trzylatka ma zgoła odwrotnie smile
                            Na szczęście kobiety coraz rzadziej dają się wmanewrować w ten model. Jak ja byłam mała to ojciec krzyczał głośno "patrz! Facet z wózkiem!", bo taki widok był wtedy kuriozum. Ale mamy czasy takie, że w weekendy na placu zabaw siedzą raczej tatusiowie niż mamusie. Coraz częściej uświadamiam managerów, żeby pytali ojców dzieciom czy mogą im zlecić nadgodziny i czy zgadzają się na wyjazd służbowy. Coraz częściej mężczyźni w tej sytuacji mówią "nie, w domu mam dziecko i muszę się nim zająć". Coraz rzadziej jest to traktowane jako wada pracownika. Ci dzieciaci i zaangażowani w ojcostwo są bowiem odpowiedzialni, wierni firmie, ambitni. Coś za coś.
                            Moje dziecko jest w opiece naprzemiennej właśnie między innymi po to, by statystycznie połowa opiek czy zarzyganych nocy przypadła jej tacie. Żeby nie tylko moim problemem było pogodzenie życia zawodowego z chorobami dziecka, odbieraniem z przedszkola. I tak, zdarza się, że bierze ją do pracy. Nie tylko on zresztą. Bywa, że kilku tatusiów przyprowadza swoje dzieci w jakieś dni wolne od przedszkola /szkoły do roboty i one się tam bawią. Matki w tym czasie pracują. Wiatr zmian wieje coraz mocniej.
                            • sol_13 Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 15:45
                              Ale mamy czasy takie, że w weekendy na placu zabaw siedzą raczej tatusiowie niż mamusie.

Obawiam się, że to dlatego, że matki w tym czasie gotują i sprzątają. To ja jednak wybieram ten plac zabaw 😁
                            • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:04
                              Mój partner ostatnio poprosił o przełożenie spotkania służbowego bo zmienił się termin pasowania na przedszkolaka smile
                              • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 19:41
                                g.r.uuu napisała:

> Mój partner ostatnio poprosił o przełożenie spotkania służbowego bo zmienił się
                                > termin pasowania na przedszkolaka smile

Powiem Ci, że faceci coraz mniej się wstydzą dokonywać takich wyborów. Ostatnio przychodzą do mnie faceci, wykwalifikowani specjaliści i pytają o to co im da dyrektywa work life balance i czy będą mogli zmniejszyć sobie etat, bo chcą włączyć się w opiekę nad dzieckiem. Albo pytają co mogą jako ojcowie i proszą o oficjalny komunikat do zarządu i managerów, że od dziś zamierzają korzystać ze swoich praw jako rodzice. Biorą opieki na żonę po porodzie, biorą opieki na dziecko. Nie marudzą, że im kasy ubędzie. Biorą dzieciaki do pracy, gdy jest konieczność. Ustalają sobie tak czas pracy, żeby w dzień być z dzieckiem a pracować wieczorem lub w nocy. No powoli ta zmiana się dokonuje.
                                • sol_13 Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 19:50
                                  No to fajnie, może to się powoli zaczyna, ja niestety tego w otoczeniu zupełnie nie widzę. Np. zebrania- w jednej i drugiej klasie dzieci same matki. Totalnie. Ostatnio na zebraniu w pierwszej klasie pojawił się jeden tata 10 minut spóźniony, usiadł koło mnie. Po kolejnych 10 minutach spytal: przepraszam panią, to jest 1B? Ja: eeee nie.
                                  Także takwink
                                  • triss_merigold6 Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 19:53
                                    Bo zebrania w podstawówce są potworne.
                                    W technikum syna na zebrania pół na pół ojców i matek, do tego część rodziców przychodzi we dwójkę.
                                    • sol_13 Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 19:57
                                      Aha, no to jest nadzieja.
                                      Tak zebrania są średnie, najlepsze są rozkminki co kupić na Mikołajki i czy mogą/nie mogą chodzić do sklepiku raz w tygodniu.
                          • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:11
                            g.r.uuu napisała:

> Pomijając ciążę, poród i karmienie piersią... W czym na przykład bycie ojcem tr
                            > zylatka jest łatwiejsze do pogodzenia z pracą od bycia matką trzylatka?

W przypadku trzylatka płeć rodzica już faktycznie nie ma znaczenia, natomiast w dalszym ciągu pozostaje aktualne pytanie, czy bardziej korzystne jest, żeby obydwoje rodzice godzili pracę z opieką nad dzieckiem czy może lepiej by było, gdyby jedno z nich było w pełni dyspozycyjne w pracy, żeby lepiej zarabiać, a drugie skupiło się na opiece nad dziećmi, nawet kosztem zarobków
                            • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:33
                              Bardziej korzystne jest jeżeli oboje pracują i oboje zajmują się dzieckiem z dwóch powodów. 1. Dziecko potrzebuje obojga rodziców, dzięki temu buduje więzi z obojgiem 2. Większe ryzyko jest że jedna osoba straci pracę niż że stracą ja jednoczenie obie. Bezpieczniej jest, jeśli dwie osoby odpowiadają za finanse rodziny. Dodatkowo często dwie osoby zarabiające mniej zarobią razem więcej niż jedną.
                            • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 19:49
                              pozostaje aktualne pytanie, czy bardziej korzystne jest, żeby ob
                              > ydwoje rodzice godzili pracę z opieką nad dzieckiem czy może lepiej by było, gd
                              > yby jedno z nich było w pełni dyspozycyjne w pracy, żeby lepiej zarabiać, a dru
                              > gie skupiło się na opiece nad dziećmi, nawet kosztem zarobków

Mam taki przykład z pracy. Młody chłopak, troje małych dzieci, bardzo dobrze płatna robota. Zdecydowali, że on idzie mocno w pracę, ona z dzieciakami. Super fajni, szczęśliwi. Ale wracając z delegacji zaliczył wypadek, śmierć na miejscu. Żona została sama z trójeczką, bez pracy, dramat. Robiliśmy zrzutę dla niej na czas żałoby, ale co to załatwi. Praca drugiego rodzica jest jak polisa ubezpieczeniowa.

• wkswks Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 19:18
                          Haha, och jaka jestes zabawna/ maja w połowie urodzić. Rozmawiasz poważnie czy sobie smieszkujemy?
                          W połowie odpowiedzialny: zna kolegów i koleżanki oraz ch rodziców, chodzi do szkoły/przedszkola na rozmowy z wychowawcami, wozi do lekarzy, wozi za zajęcia pozalekcyjne, jest w temacie czym
                          Sie dziecko interesuje, co lubi a czego nie, i tak dalej
                          Można tez jak ty patrzyć patriarchalnie: utrzymanie - ojciec, opieka - matka. Tylko nie płacz ze Polsce bliżej do
                          Azji niz Europy.
      • nieeznaajoomaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:40
        bzdety2019 napisała:

> Urlop rodzicielski powinien być dzielony równo. Jeśli facet nie chce to nie ma
        > problemu. W innych krajach nie ma rocznych urlopów i jakoś żyją.
        > Argumentem jest to, ze przestanie się krzywo patrzeć na młode kobiety bo i mężc
        > zyźni będą musieli te 6 miesięcy siedzieć w domu. Niektórym mężczyznom to może
        > nawet otworzą się oczy na to co to znaczy „siedzieć” w domu. Mężczyzna tez czło
        > wiek i potrafi obsłużyć dziecko tak dobrze jak kobieta (ok nie karmi naturalnie
        > ale odciągnięte mleko może podać w butelce).
        >
        > Teraz niestety żujemy w takiej rzeczywistości w której to wszystko spada na kob
        > iety, macierzyński wychowawczy L4 na choroby.
        > Akurat ha znam pare kobiet które wyleciały z pracy nie po macierzyńskim ale wła
        > śnie przez zwolenienie na dzieci. A dzieci chorują i to dużo, a jak ma się dwój
        > kę to już w ogóle. Jeśli nie masz babci pod ręka to przesrane na całej linii.
        > Nie każdego stać na nianie, a w placówkach festiwal chorób.
        > Nie dziwie się ze puszczane są chore dzieci, czasami to być albo nie być na ryn
        > ku pracy dla kobiety…
    • zuzanna_a Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:17
      Nie podoba mi sie przymusowy urlop dla ojca.
      Osobiscie ten czas, szczegolnie z noworodkiem, kiedy calymi dniami wylegiwalismy sie w lozku, karmilismy, kiedy calkowicie zaszylam sie w domu w zapachu oliwek, pieluch i jego pachnacego cialka, a hormony budowaly i zalewala mnie fala szczescia - wspomniam z utesknieniem. To byl cudowny czas. Nie oddalabym za nic na rzecz chodzenia do roboty smile
      • kropkaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:14
        Dokładnie.
        Kiedy miałam niemowlaczka ani myślałam stawać na rzęsach, żeby pogodzić 8 h pracy plus dojazd z pędzeniem do domu, żeby zmienić nianię. Nie chciałam również oddać malucha do żłobka.
        Kiedy byłam w ciąży macierzyński trwał 16 tyg. przy pierwszym dziecku i kilka tygodni dłużej (4?) przy drugim.
        Byłam na bezpłatnym wychowawczym.
        Przy drugim dziecku tak samo.
        Do emerytury zdążę się jeszcze napracować, czas z dziećmi był cudowny.
        • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:45
          No ale nie każdego na to stać...
          • kropkaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:52
            Dlatego chyba dobrze, że można pójść na rok urlopu płatnego 80%.
            16-tygodniowy macierzyński to przecież było chore.
    • palacinka2020 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:20
      Jestem wielka fanka urlopu tylko dla ojcow. Dopiero wtedy pracodawcy zauwazyliby, ze mezczyzni tez maja dzieci . W zwiazku z tym juz przy zatrudnianiu wyrownywaloby to szanse - zarowno 30 letni mezczyzna jak i kobieta moga isc na rodzicielski.

Co do pracy na czesc etatu to ja znam malo kobiet, ktore wrocily na caly. Wracaja zazwyczaj na 80%.
      • hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:43
        Ależ opiekę na dziekco chore moze brać ojciec...a sporo nei bierze. Siła chcesz zmusić? Moze właśnie przede wszystkim edukowac dziewczyny, ze najwazniejsze to z kim to dziecko mają
        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:47
          hanusinamama napisała:
          > Moze właśnie przede wszystkim edukowac dziewczyny, ze najwazniejsze to
          > z kim to dziecko mają

Może edukować chłopców, że dziecko to obowiązek rodzica a nie matki?
          • hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:57
            Tak jak najbardziej ale zdecydowanie ważniejsze jest kogo na ojca wybiera dziewczyna.
            Jest z pokolenia na pokolenie lepiej. Ja widze sporą róznice w tym jak opiekę nad chorym dzieckiem organizowali rodzice w grupach przedszkolnych jak starsza była w przedszkolu (to byli w wiekszości moi rówiesnicy) a jak teraz u młodszej ( to w wiekszości są ludzie 10 lat młodsi). Teraz zdecydowanie ojcowie wiecej biorą wolnego na chore dziecko, na teatrzyk, na czytanie.
            Ale złoty ksiąze co to rączek sprzątaniem nie zbruka ani dziecku pieluchy nie zmieni znajdzie się w każdym pokoleniu. Wazne aby dziewczyny wiedziały, ze "po slubie" ani po "urodzieniu dziecka" jego nawyki się nie poprawią.
            • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:59
              hanusinamama napisała:
              > Tak jak najbardziej ale zdecydowanie ważniejsze jest kogo na ojca wybiera dziew
              > czyna.

Ale rozumiesz, że musi mieć KOGO wybrać? Rozumiem, że twoja córka chcąc mieć dzieci ma zrezygnować z macierzyństwa jak mężczyzny wychowanego do równości zabraknie - a zabraknie jak nikt takiego nie wychowa?

• hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 09:34
                Czemu ma rezygnować? Moj mąz ma 40 lat i dziecmi się zajmował i się zajmuje. Ja sie byłam na macierzyńskim ale to on brał wolne jak dziecko było chore. On sprząta w domu. I nie ejst jakimś wyjatkiem, wśród znajomych wiele takich przykładów, sąsiadka ma 2 dzieci - ojciec ogrania wszelkich lekarzy, ortodontów itd. Czyli są tacy panowie a z kolejnych pokoleniach jest ich więcej.
                Jak ja mam zmieniać obcego chłopaka aby był dobrym partnerem dla mojej córki? Ja moge tłumaczyć córce zeby wybierała mądrze
                • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 09:40
                  hanusinamama napisała:
                  > Czemu ma rezygnować?

Napisałam przecież - bo dla niej sensownego faceta może zwyczajnie zabraknąć.

• hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 09:51
                    A ja napisałam, ze nie wiem czemu skoro z pokolenia na pokolenie sytuacja się poprawia. Poza tym własnie moze warto uczyć dziewczynki, ze jak nie ma sensownego to lepiej być samemu niż się z koniem kopac byle gacie mieć w domu
                    • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 09:59
                      hanusinamama napisała:
                      > A ja napisałam, ze nie wiem czemu skoro z pokolenia na pokolenie sytuacja się p
                      > oprawia.

Poprawia ale dalej poza twoją banieczką dalej dobrze nie jest. Więc uczmy MĘŻCZYZN przede wszystkim.

• g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:06
                        Życie ich nauczy, jak nie będzie frajerek chętnych do obskakiwania książątek. Już ich uczy, bo coraz więcej młodych facetów nie może sobie nikogo znaleźć
                        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:16
                          g.r.uuu napisała:
                          > Życie ich nauczy, jak nie będzie frajerek chętnych do obskakiwania książątek. J
                          > uż ich uczy, bo coraz więcej młodych facetów nie może sobie nikogo znaleźć

Nie - nie uczy. Są samotni i sfrustrowani ale dalej się nie zmieniają.
                          • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:18
                            Ale się nie rozmnożą i nie wychowają kolejnego pokolenia przegrywow
                            • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:19
                              g.r.uuu napisała:
                              > Ale się nie rozmnożą i nie wychowają kolejnego pokolenia przegrywow

Przy okazji nie rozmnożą się też kobiety. Rozumiem, że jako matka trójeczki jesteś gotowa na ICH poświęcenie?
                              • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:32
                                Ależ kobiety nie mają problemu. Przede wszystkim nie wszystkie chcą się rozmnażać i mają do tego prawo. A te co chcą to to robią. Tylko incele płaczą potem po piwnicach, że im faceci z zachodu kobiety zabierają i roją sobie o milionach napalonych na nich Ukrainek.
                                • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:24
                                  g.r.uuu napisała:
                                  > Ależ kobiety nie mają problemu.

Jasne - te wszystkie rozpaczliwe wątki na forum to czysta kreacja. <facepalm>

• g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:34
                                    Mamy na forum wątki kobiet, które nie mają z kim się rozmnożyć i to jakoś dużo?
                                    • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:39
                                      g.r.uuu napisała:
                                      > Mamy na forum wątki kobiet, które nie mają z kim się rozmnożyć i to jakoś dużo?

Nie - są wątki kobiet, które rozmnożyły się z panami nie spełniającymi standardów. Bo takich niestety brakuje.

Sory - ale dla mnie kur..stwem jest jak kobiety, które mają dzieci mówią INNYM "jak nie znajdziesz odpowiedniego kandydata to się nie rozmnażaj DLA DOBRA PRZYSZYŁYCH POKOLEŃ".
                                      • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:00
                                        A dlaczego zakładasz, że z niespełniającymi? Może kryteria tych forumek spełniali. Z jakiegoś powodu się z nimi rozmnożyły. A co do reszty to naprawdę nie mamy problemu młodych kobiet, którym brakuje mężczyzn. Mamy tylko problem inceli. Dziewczyny sobie radzą
                                        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:05
                                          g.r.uuu napisała:
                                          > A dlaczego zakładasz, że z niespełniającymi?

Bo NARZEKAJĄ???

> Może kryteria tych forumek spełnia
                                          > li. Z jakiegoś powodu się z nimi rozmnożyły.

Nie no - absolutnie żadna nie była rozczarowana po urodzeniu dziecka. No żadna. Rozwodziły się z aniołami!

<facepalm>
                          • hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:17
                            Ale nie bedą miec synów hodowanych na paniczów, ani córki hodowane na służące. A to juz bardzo dużo.
                        • hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:15
                          Dokładnie. Poza tym nie wiem jakie ja mam możliwości uczyć obcych chłopców. W domu mam córki.
                          • triss_merigold6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:22
                            Co to qrfa znaczy uczyć? Można pokazywać na żywo podział obowiązków w domu i zaangażowanie i tyle, a co wybiorą dorosłe dzieci to ich sprawa. Moje mają wzorzec obojga pracujących rodziców i dzieci w placówkach, natomiast same mogą w przyszłości oczekiwać od swoich partnerów/partnerek innego układu.
                            • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:25
                              triss_merigold6 napisała:
                              > Moje mają wzorze
                              > c obojga pracujących rodziców i dzieci w placówkach, natomiast same mogą w przy
                              > szłości oczekiwać od swoich partnerów/partnerek innego układu.

Jasne - wychowanie nie ma nic do rzeczy. To chów po prostu. Papu i odzienie.
                              • miabia Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:35
                                evening.vibes napisała:

> triss_merigold6 napisała:
                                > > Moje mają wzorze
                                > > c obojga pracujących rodziców i dzieci w placówkach, natomiast same mogą
                                > w przy
                                > > szłości oczekiwać od swoich partnerów/partnerek innego układu.
                                >
                                > Jasne - wychowanie nie ma nic do rzeczy. To chów po prostu. Papu i odzienie.

No ale nie zimny wychow raczej...
                                • triss_merigold6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 16:02
                                  Zimny wychow to mają bachory bezrobotnej patoli, puszczane samopas od 2. roku życia.
                              • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:38
                                Raczej chodzi o to, że dorosły człowiek może odrzucić wzorce i wartości rodziców
                            • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:38
                              Ja mam wzorzec wszystkorobiacej matki i od zawsze wiedziałam, że to opcja po moim trupie
                              • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:41
                                g.r.uuu napisała:
                                > Ja mam wzorzec wszystkorobiacej matki i od zawsze wiedziałam,
                                > że to opcja po moim trupie

Masz brata? On też by twierdził "po moim trupie"?

• g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:02
                                  Jestem jedynaczką. Nie wiem, co by twierdził
                                  • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:04
                                    g.r.uuu napisała:
                                    > Jestem jedynaczką. Nie wiem, co by twierdził

To pomyśl.
                                    • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:10
                                      Może dokładnie to samo, co mój partner - jedyny synuś mamusi lat obecnie 55, a więc z pokolenia, kiedy wzorce były zupełnie inne, a który na równie ze mną ogarnia dzieci i dom? Albo brat mojej przyjaciółki, który mimo niepracującej mamy w domu zajmującej się wielodzietną rodzina jest w związku zupełnie innym - jedno dziecko, jak miało półtora roku to jego żona wyjechała na dwa miesiące na projekt zagraniczny, on miał urlop wychowawczy. Nie zawsze to jest jeden do jednego
                                      • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:12
                                        g.r.uuu napisała:
                                        > Może dokładnie to samo, co mój partner

Wyjątek czyni regułę.
                                      • miabia Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:19
                                        g.r.uuu napisała:

> Może dokładnie to samo, co mój partner - jedyny synuś mamusi lat obecnie 55, a
                                        > więc z pokolenia, kiedy wzorce były zupełnie inne, a który na równie ze mną oga
                                        > rnia dzieci i dom? Albo brat mojej przyjaciółki, który mimo niepracującej mamy
                                        > w domu zajmującej się wielodzietną rodzina jest w związku zupełnie innym - jedn
                                        > o dziecko, jak miało półtora roku to jego żona wyjechała na dwa miesiące na pro
                                        > jekt zagraniczny, on miał urlop wychowawczy. Nie zawsze to jest jeden do jedneg
                                        > o

To Ty masz takiego starego gościa? wink
                                        • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:09
                                          Jak ostatnio liczyłam to miał 55 🙄
                                          • jednoraz0w0 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:13
                                            g.r.uuu napisała:

> Jak ostatnio liczyłam to miał 55 🙄

Ale jeśli ostatnio liczyłaś np. 20 lat temu to teraz ma 75 ☝️
                                            • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:24
                                              Dopiero co miał urodziny i świeczki liczyłam smile
                              • wapaha Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:24
                                g.r.uuu napisała:

> Ja mam wzorzec wszystkorobiacej matki i od zawsze wiedziałam, że to opcja po mo
                                > im trupie

mam tak samo jak ty
                      • lauren6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:32
                        Jeśli nie w Polsce to znajdzie sobie sensownego faceta za granicą.

Przeceniasz rolę wychowania. Z liberalnych domów również pochodzą faceci - kuce. Nie będą mieli motywacji do zmian jeśli kobiety będą przymykać oko na ich poglądy i będą same z własnej woli harować na 2 etaty.
                        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:34
                          lauren6 napisała:
                          > Jeśli nie w Polsce to znajdzie sobie sensownego faceta za granicą.

To samo pytanie co do Gru - podasz miejsce z nadpodażą mężczyzn wychowanych do partnerstwa?

> Przeceniasz rolę wychowania. Z liberalnych domów również pochodzą faceci - kuce

Liberalny nie znaczy partnerski.

• g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:01
                    Świat nie kończy się na Polsce
                    • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:18
                      g.r.uuu napisała:
                      > Świat nie kończy się na Polsce

Oczywiście - takie Indie czy inna Azja... ostoja partnerstwa i równości w rodzicielstwie.
                      • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:18
                        A trzeba partnera w Indiach szukać?
                        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:20
                          g.r.uuu napisała:
                          > A trzeba partnera w Indiach szukać?

Podaj miejsce, gdzie jest nadpodaż mężczyzn wychowanych do partnerstwa big_grin
                          • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:39
                            Nie robiłam badań, bo mnie interesowali tylko Polacy, ale patrząc po znajomych to udane partnerskie związki to z Belgiem, z Holendrem, jedna koleżanka ma męża Węgra. Dobre opinie mają Skandynawowie, ale osobiście nie znam takich związków. Najbardziej zaangażowany ze znanych mi ojców obcokrajowców jest Ukraińcem urodzonym i wychowanym w Niemczech, od początku studiów mieszka w Polsce.
                            • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:40
                              g.r.uuu napisała:
                              > Nie robiłam badań,

Nie pytałam o badania tylko o NADPODAŻ - czyli gdzie jest nadmiar takich facetów do zagospodarowania.
                              • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:41
                                A dlaczego ma być nadmiar? Wystarczy że są
                                • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:43
                                  g.r.uuu napisała:
                                  > A dlaczego ma być nadmiar?

Bo lokalne kobiety TEŻ stanowią na nich popyt.

Dżisas - matematyka na podstawowym poziomie <facepalm>
                                  • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:45
                                    Ale tu nie ma zasad jak przy zatrudnianiu obcokrajowców, że Belgowie wolno związać się z Polką dopiero jak nie ma chętnych rodaczek
                            • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:09
                              No nie, Holendrzy to zły przykład. Holenderki idą akurat w schemat pracy na część etatu, poświęcając tak zwane życie zawodowe życiu rodzinnemu. Gender gap mają przy tym dużo większe niż w Polsce.
                            • wkswks Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:24
                              Ale co tych Holendrów itp ylyrzeba z ich ziomalkami konkurować. A Polki nie maja dobrej opinii jako matki- sa nadopiekuncze.
                              • miabia Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:32
                                wkswks napisał(a):

> Ale co tych Holendrów itp ylyrzeba z ich ziomalkami konkurować. A Polki nie maj
                                > a dobrej opinii jako matki- sa nadopiekuncze.

No kwoki po prostu, taka prawda
                            • aglibaba Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 00:55
                              Wybacz, ale właśnie przytoczyłaś szereg dowodów anegdotycznych. Co do jednej z wymienionych narodowości na Twój jeden dobry przykład ja mam dwa przykłady złe i o czym to świadczy?

Dokładnie o niczym. Mężczyźni są różni. Warunki w jakich wzrastali są różne. Ale ostatecznie to system decyduje na co się im pozwoli. W Polsce system pozwala mężczyznom na zbyt wiele. Przede wszystkim na kwękanie i robienie z siebie ofiary. Czyli na to, na co od dłuższego czasu nie pozwala się kobietom.
                              • g.r.uuu Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 17:34
                                Jest jakaś systemowa regulacja kwękania?
                                • aglibaba Re: Work-life balance polskich rodziców 22.10.22, 20:07
                                  Nie byłaś nigdy stroną w sprawie o alimenty czy opiekę, prawda? Znasz ten problem, ale jakby z drugiej ręki.
                                  Facet kwęka w sądzie, mocno słabe to jest, ale bywa skuteczne.
                      • lauren6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:33
                        O krajach zachodniej Europy araceli nie słyszała 🤷‍♀️
                        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 10:35
                          lauren6 napisała:
                          > O krajach zachodniej Europy araceli nie słyszała 🤷‍♀️

Sugerujesz, że w Europie Zachodniej jest więcej mężczyzn niż kobiet chcących partnersko wychowywać dzieci? Gdzie konkretnie?
                          • hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:21
                            Wyjasnij jak ja mam uczyć obcych chłopców?? Kto ma syna, niech uczy co to partnerstwo zeby samotnym kucem nie został.
                            Ja się o moje córki martwię i o ich wybory.
                      • hanusinamama Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 14:18
                        Nie no co się bedziemy psztykać ...Grendlandia albo Wyspy Owcze, bo przecież nie mamy blisko cywilizowanych krajów europejskich
        • kropkaa Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:16
          Zwolnienie na dziecko bierze zwykle ten, który mniej zarabia.
        • jednoraz0w0 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 15:25
          hanusinamama napisała:

> Ależ opiekę na dziekco chore moze brać ojciec...a sporo nei bierze. Siła chcesz
          > zmusić? Moze właśnie przede wszystkim edukowac dziewczyny, ze najwazniejsze to
          > z kim to dziecko mają

A, czyli klasyka rocka, to wina matek, źe mężczyźni się nie sprawdzają a szefowie nie chcą im dawać urlopów.
          • wkswks Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:04
            Apropo wątku: przed czasami covid w Niemczech mozna było wziąć 20 dni chorobowego na dziecko, czyli matka i ojciec po 20 dni, samotni rodzice 40 dni.
            Polskie 60 dni to luksus.
            • trampki_w_kwiatki Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 17:51
              Luksus, z którego masowo korzystano tylko w czasach covid i to wyłącznie "na delikatne polecenie pracodawcy".
              Serio, wykorzystywanie tego limitu po korek jest rzadkością. A im bardziej elastycznie zorganizowana praca, tym mniej tych dni opieki się pojawia.
        • palacinka2020 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 16:50
          Edukowac to trzeba mezczyzn, nie kobiety.
          Przyklad Szwecji pokazal ze faceci "zmuszeni" do urlopu rodzicielskiego (jak nie wzieli to przepadal) duzo chetniej I wiecej zajmowali sie dziecmi. W tym w czasie chorob.
      • triss_merigold6 Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:44
        Jestem absolutnie przeciwna przymusowi dzielenia urlopu.Pomyśl, że są pary, które rozstaja się kiedy pani jest w ciąży albo krótko po urodzeniu dziecka, pan mieszka gdzie indziej i owszem, chętnie wykorzysta prezent, ale dzieckiem się nie zajmie.

Właśnie dlatego z całego serca nienawidzę idealistow, fiksują się na rzeczywistości wyobrazonej, a nie realnej.
        • evening.vibes Re: Work-life balance polskich rodziców 21.10.22, 08:46