Dodaj do ulubionych

Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek

23.10.22, 13:35
Ponieważ PIS inflacja nas szybko nie opuści, zapodaję przepis na bieda cisto bez masła i jajek:
ciasto: 400 g mąki, 50 g cukru, pół łyżeczko soli, pół szklanki mleka, pół szklanki oleju roślinnego
farsz: 1 kg pokrojonych jabłek, albo innych sezonowych owoców, 3 łyżki mąki, 1 łyżka cukru, pół łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
Wykonanie:
ciasto: połączyć wszystkie składniki, zagnieść ciasto, podzielić na 2 części - jedną wylepić dno i boki tortownicy, drugą rozwałkować lub wylepić w okrąg
farsz: wymieszać jabłka z mąką, cukrem i cynamonem
wyłożyć farsz do wylepionej tortownicy, przykryć drugą częścią ciasta, zrobić dziurki w górnej warstwie ciasta i włożyć do dobrze nagrzanego piekarnika (200 st) na 60 min. Schłodzić i podawać.
Jak PIS bieda mocniej przyciśnie to przypomnę sobie przepis na chałwę z kaszy manny.
Obserwuj wątek
    • primula.alpicola Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 13:39
      Może znasz jakieś przepisy na ciasta z mielonych szyszek albo kory drzew?
      • jednoraz0w0 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 16:36
        Za młodu wiosną w Bieszczadach robiliśmy na ognisku kompot z tych jasnozielonych końcówek jakichś choinek (nie pamietam czy dowolnych czy konkretnych) i cukru, No ale bez cukru się nie obejdzie.
        • 1matka-polka Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 16:58
          "robiliśmy na ognisku kompot z tych jasnozielonych końcówek jakichś choinek"

Z cisu?
          • jednoraz0w0 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 17:36
            🙄 nice try.
          • primula.alpicola Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 17:46
            1matka-polka napisała:

> "robiliśmy na ognisku kompot z tych jasnozielonych końcówek jakichś choinek"
            >
            > Z cisu?
            >

Raczej by tu nie pisała, gdyby z cisu.
            • 1matka-polka Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 17:53
              Napisala, ze robili a nie pili...
              • jednoraz0w0 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 03:22
                Tru, ale byliśmy młodzi i nikomu nie życzyliśmy źle
        • chatgris01 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 17:44
          Pewnie z sosny (jak bylam dzieckiem, to robilo sie z tego domowy syrop przeciwkaszlowy).
      • elkas11 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 20:24
        Nie znam przepisu na mielone szyszki, ale mam przepis na Napój z obierzyn jabłecznych. Obierzyny z opłukanych jabłek wysuszyć w piekarniku i przechowywać w słoju. Obierzyny zalać wrzącą wodą (1 l na 6 łyżek obierzyn), zagotować pod przykryciem. Odstawić do ostygnięcia. Po paru minutach zlać do dzbanka i podawać z cukrem.
        • primula.alpicola Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 07:04
          Można też zrobić ocet jabłkowy z obierek.
    • daniela34 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 13:43
      Piernik wegański, tylko czy on taki "bieda"😝

www.jadlonomia.com/przepisy/piernik-pomidorowy/
    • snakelilith Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 13:56
      Dla mnie ciasto bieda to scones. Wymagają wprawdzie (zimnego) masła, ale nie tak dużo, a oprócz tego tylko mąki, soli, proszku do pieczenia i trochę mleka. Jak doda się cukru waniliowego i trochę startej cytryny, to jest już rozpusta. Przygotowanie ciasta to góra 5minut i pieką się w maksymalnie 15 minut.
      • homohominilupus Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 16:33
        O scones, mniam.
        Podałabyś sprawdzony przepis? Coby się ciasto do rąk nie lepiło?
        • szara.myszka.555 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 16:36
          Coby się ciasto do rąk nie lepiło?

Jak Ci się lepi do rąk, posmaruj je dobrze najpierw olejem. Zawsze działa.
        • snakelilith Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 17:17
          Na jedną blachę (często robię małe porcje) daję 200g mąki, 4 czubate łyżki cukru, 1/4 łyżeczki soli (albo ciut więcej), 2 łyżeczki proszku do pieczenia, dodatki smakowe (wanilia, cytryna,pomarańcza itp), mieszam. Wkrajam około 50 g zimnego masła i rozcieram wszystko na grudki widelcem. Dodaję około 100ml mleka, albo maślanki/kefiru i mieszam widelcem tylko tak, by połączyć składniki, nie gnieść za bardzo. Można dodać rodzynki.
          Nie wałkuję i nie wycinam krążków, a nabieram łyżką i kładę okrągłe kupki na papier do pieczenia. Przypłaszczam trochę mokrą dłonią. Można posmarować mlekiem albo żółtkiem, ale nie trzeba. Piekę 15 minut w nagrzanym piekarniku około 180 stopni termoobieg.
          Jak dasz za dużo płynu, to się trochę rozjadą, zamiast pójść w górę, ale smakowo to nie szkodzi. Genialne wyjdą, gdy zamiast mleka dasz śmietany.
          • homohominilupus Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 20:07
            Dzięki snejk.
    • ga-ti Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 13:56
      Moja babcia lat temu z 40 robiła ciasto z marchewką, bo cukier był niedostępny, a marchewka z własnego ogródka była słodziutka. Także ten, ekologiczna była ta moja babcia wink
      U mnie właśnie mufinki, bez masła, z olejem, bo masła mi mało zostało, musi starczyć jutro na śniadanie. Z kakao, bananem, jednym jajkiem chyba, bardzo smaczne smile
      Ale mam gdzieś przepis na szarlotkę z kaszą manną, muszę poszukać, na kryzys jak znalazł uncertain
      • juztubylam Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 16:43
        szarlotka sypana... pychota
      • trampki_w_kwiatki Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 21:13
        Szarlotka z kaszą manną jest pycha, ale tam trzeba kostki masła, żeby uzyskać tę skórkę z wierzchu i żeby się skleiło w środku. A masło... To wiadomo smile
    • kanna Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 14:05
      Moja teściowa takie robi regularnie, tylko bez mleka, w prodiżu.
      Od zawsze. wink
    • kotejka Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 16:41
      Szarlotka sypana
      Na regionalnym festynie ostatnio jadłam też mamałygę z gzikiem - niezle
      No zupa z pokrzyw, szczaw i mirabelki
    • ichi51e Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 20:29
      jest taki koleś który piecze ciasta na podstawie przepisów z czasów depresji. Przepisy są zaskakujące ale podobno smaczne.
      www.tiktok.com/@bdylanhollis/video/6866252818467114246?lang=en
    • tt-tka Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 20:41
      Moje ulubione biedaciasto - zwlaszcza gdy nie chce mi sie piec - to takie duze kwadratowe wafle posmarowane masa krowkowa/nutella/twarozkiem waniliowym itd. Po pol godzinie, gdy zmiekna na tyle, zeby dac sie zawinac, nakladamy owoce (banan albo pokrojona brzoskwinie, albo cokolwiek), rolujemy i wkladamy do lodowki. Podajac kroimy w twarzowe plastry.
      • kotejka Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 23.10.22, 21:07
        tt-tka napisała:

> Moje ulubione biedaciasto - zwlaszcza gdy nie chce mi sie piec - to takie duze
        > kwadratowe wafle posmarowane masa krowkowa/nutella/twarozkiem waniliowym itd. P

🤣🤣 Ten krowkowy u mnie pod nazwą mazurek kajmakowy robi za jeden z najlepszych wielkanocnych rarytasów wink

> o pol godzinie, gdy zmiekna na tyle, zeby dac sie zawinac, nakladamy owoce (ban
        > an albo pokrojona brzoskwinie, albo cokolwiek), rolujemy i wkladamy do lodowki.
        > Podajac kroimy w twarzowe plastry.
        >
      • panna.nasturcja Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 01:44
        Tt-tko a gdzie kupujesz wafle suche? Nie mogę dostać.
        • mysiulek08 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 02:00
          allegro.pl/oferta/magnolia-wafle-suche-tortowe-180g-11326499459?

allegro.pl/oferta/niskocukrowe-wafle-tortowe-mega-paaka-400g-12283902888
        • tt-tka Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 11:23
          panna.nasturcja napisał(a):

> Tt-tko a gdzie kupujesz wafle suche? Nie mogę dostać.

Smieszne jak sto piecdziesiat, przywoze z Niemiec, tu sa stale w niektorych sklepach big_grin
          ale tam ponizej czy powyzej ktosia juz zalinkowala allegro
    • mysiulek08 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 01:59
      nie tyle ciasto co 'przegryzka'

woda, mąka, sol, drozdze - wyrobic jak na pizze, mozna dodac oliwy tongue_out oleju, rozciagnac bardzo cienko na blasze, posmarowac oliwa/olejem ale nie za szczodze, posypac serem, gruba sola, kminkiem czy czym kto lubi, upiec ze by ser sie lekko przypiekl i juz
    • sundace46 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 08:42
      Aha i szklanka oleju ma być tańsza 2-3 jajka? big_grin
      • elkas11 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 09:02
        Na razie pół szklanki oleju tańsze niż kostka masła. Co będzie dalej zobaczymy.
    • 21mada Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 10:26
      Kuchnia azjatycka ma wiele przepisów na ciasta jak i inne potrawy z olejem zamiast masła bo oni nie jedzą nabiału.
    • tilijka123 Re: Przepis na bieda ciasto bez masła i jajek 24.10.22, 10:29
      Ciasto karobowe z jadłonomii jest pyszne ale nie wiem czy można nazwać je oszczędnym
      www.jadlonomia.com/przepisy/karob-i-weganskie-ciasto-karobowe/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka