Dodaj do ulubionych

A taki sposób na biznes? Studia

29.10.22, 12:28
Studentką byłam daaawno, ponad 20 lat temu. Teraz zachciało mi się nowych studiów i mam pierwszy opad szczęki.
Na grupie fb - (ogólnopolska, tysiące studentów tej uczelni) jedna ze studentek 2 roku zamieściła ogłoszenie mniej więcej takiej treści:
Hej pierwszoroczniacy, mam super ekstra notatki na sprzedaż. Cennik: 10zl za przedmiot i tu wymienionych kilka przedmiotów lub 50 zł za komplet.
Szczerze mówiąc przypuszczałam, że ktoś ją zgasi, a tu blisko 200 chętnych wpisów.

To normalne teraz? Za moich czasów😎 notatki się pożyczało, kserowało, ustalało kto robi na jakim wykładzie, mąż to jeszcze na wykładach przez kalkę pisał dla kolegów smile no jakieś poczucie koleżeństwa, braci studenckiej było, nikomu nie przyszłoby do głowy wyskoczyć z tekstem: sprzedam. A tu proszę, otwarcie, publicznie, cennik...no biznes niezły, w dwa dziewczyna z 10 tysi zarobiła.
Obserwuj wątek
  • odnawialna Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:30
   A jeszcze dopiszę, że mam ochotę kupić komplet i udostępnić publicznie za darmo, tak mnie ruszyło 🙂
   • swiecaca Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:41
    Mam nadzieję, że nie studiujesz prawa
    • odnawialna Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:45
     nie smile
     rozumiem, że ma prawa autorskie do tych notatek?
     • g.r.uuu Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 15:43
      A jak myślisz?
      • migafka357 Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 18:29
       Dwója ze znajomosci prawa autorskiego, jak kupi prawa autorskie majątkowe, to będzie mogła rozpowszechniać 😁
      • odnawialna Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 19:11
       No właśnie nie do końca wiem jak to działa. W końcu prowadzący zajęcia też ma jakiś swój udział w tych notatkach. Czy aby w ten sposób laska nie narusza jego praw?
   • laura.palmer Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:50
    Mam lepszy pomysł - idź na wszystkie wykłady, zrób porządne notatki, opracuj tak, by były czytelne i zrozumiałe nie tylko dla ciebie, a następnie udostępnij je publicznie za darmo. 🤦‍♀️
    • amsterdama Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 13:00
     O, właśnie!
  • ichi51e Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:36
   biznes jak biznes a dobre te notatki?
   Ja tam nigdy nie umiałam z cudzych korzystać. zreszta w książce i tak zawsze było lepiej wyłożone...
   • odnawialna Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:38
    podobno dobre, ludzie polecają w komentarzach
  • heca7 Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:39
   Dobrze napisane notatki w cenie złota wink Nie każdy umie je robić. Poza tym to są jej notatki i może z nimi robić co chce, wykorzystać jako papier na podpałkę albo sprzedać. Zresztą nie wiesz w jakiej sytuacji materialnej się znajduje. I kupienie a potem udostępnienie za darmo może okazać się świństwem.
  • bywalec.hoteli Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:45
   studenci są leniwi
  • snakelilith Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:46
   Hm, ja pamiętam, że na moim uniwersytecie w Niemczech też można było kupić przeróżne pomocne skrypty opracowane przez studentów, notatki z wykładów, czy streszczenia albo tłumaczenia podręczników, ale nie od prywatnych osób, a od studenckiego samorządu, który w ten sposób finansował sobie działalność. To kupowała masa ludzi. Ale jak dziewczyna sprzedaje prywatnie za marne 50 zł komplet, to wielkiego biznesu z tego nie ma. Naprawdę myślisz, że każdy pierwszoroczniak to u niej kupuje? Nie rozumiem też, dlaczego miałaby swoją pracę udostępniać za darmo. W imię czego? Jak ci się nie podoba, to nie kupuj. Ale jak kupisz i udostępnisz, to możesz mieć problemy, bo to nie twoja praca. Do sądu cię może nie poda, ale z hejtem możesz się liczyć i sporo ludzi ją poprze.
  • 35wcieniu Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:47
   Nic niezwykłego w tym nie widzę. Jak notatki dobre, skrupulatnie zrobione to dlaczego ma dawać je komuś za darmo? Za moich czasów też się kupowało od starszych roczników, nie żeby hurtem ale jak było wiadomo że ktoś ma dobre z przedmiotu, którego wykładowca lubi pytać o szczegóły z wykładów czy coś tego typu, to niby dlaczego nie? Za darmo się pożyczalo kolegom z roku/grupy jeśli nie byli na jakichś zajęciach, ale całe przedmioty? Chodziła, notowała, ma materiały, no to sprzedaje obcym ludziom.
  • angazetka Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:52
   Dwadzieścia lat temu kolega z roku się bardzo zdziwił, że daję mu notatki z wykładu, na którym go nie było, za darmo. U niego w liceum (Czacki) się płaciło.
  • kaki11 Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 12:53
   Jak studiowałam to na naszej grupie od czasu do czasu pojawiały się takie posty, od starszych studentów, więc ten zwyczaj ma co najmniej 10 lat. Jasne notatki dalej się kserowało od kolegów czy robiło samemu, ale czasem w ramach przygotowania do egzaminu dobre notatki bywają na wagę złota. Ja akurat miałam swój system notowania z którego najlepiej mi się uczyło więc nigdy nie kupowałam ale rozumiem, że niektórym się przydaje. I nie widzę w tym ogłoszeniu nic niewłaściwego.
  • hrabina_niczyja Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 13:02
   Nie wiem jak u ciebie, ale za moich czasów notatki się właśnie sprzedawało młodszym rocznikom. To jest czyjaś praca i naprawdę nie musi jej oddawać za darmo komuś komu się nie chce notować.
  • skumbrie Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 13:08
   Normalne.
   • kubek0802 Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 18:12
    Mój syn student się zabulgotał na takie ogłoszenia o sprzedaży notatek i ja starsza pani musiałam mu wytołkować, że to nic niewłaściwego i czyjaś solidna praca ma cenę. Aczkolwiek za moich czasów studenckich tego nie było.
    • little_fish Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 19:03
     Za moich pewnie było, ale nie aż na taką skalę, bo internetów nie było. Więc dystrybucja pocztą pantoflową co najwyżej 😉
     • pepsi.only Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 19:12
      U nas info było w akademiku. Na pewno na tablicy ogłoszeń.A jak nie tam, to na każdym roku były takie osoby, które wszystko potrafiły załatwić wink wiec co za problem zgadać sie z taką osobą w temacie kserówek skryptu, gotowy projekt, czy właśnie notatki najpilniejszej studentki wink
  • pepsi.only Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 19:10
   NIC NOWEGO, notatki, projekty, zielniki, koncepty,....to wszystko było 25lat temu.

   byłam raz z jednej strony, a raz z drugiej.
   Jakoś na 2 roku kupiłam gotowy projekt ( jedynie zmieniłam i podstawiłam moje dane )
   ale byłam w takim momencie, że pracowałam, oraz byłam na zakręcie życiowym i nie miałam ani czasu, ani głowy nad tym siedzieć od początku do końca, a przedmiot musiałam popchnąć. Wiec kupiłam, zaliczyłam na 4, i super.
   A z kolei na 4 lub 5 roku to my z mężem robiliśmy na zamówienie dla 1roczniaków coś jakby konspekt, opracowanie - ja machnęłam 10, mąż 10, i ładnie dorobiliśmy smile wszyscy zadowoleni smile
  • jednoraz0w0 Re: A taki sposób na biznes? Studia 29.10.22, 19:16
   Ale ten, za twoich czasów ksero było za darmo? I za twoich czasów się te swoje notatki pożyczali tysiącom czy niech tam, setkom studentów (czyli w praktyce się ich nie miało?)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka