Dodaj do ulubionych

Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebie?

29.10.22, 14:55
Zastanawia mnie taki temat: jeśli się dba o groby swoich bliskich, jest sie często, czasami nawet codziennie albo regularnie a nie tylko na Wszystkich Świętych, to sie robi dla tych zmarłych bliskich czy robi to dla siebie?

No jak dla mnie to zmarłemu wszystko jedno czy i w jakim stanie jest jego grób i czy ktos go odwiedza.

Oczywiście - osoby wierzące mogą modlić się za dusze zmarłych-robią to dla nich.

Ale inne rzeczy? Moim zdaniem odwiedzający robią to dla samych siebie.

Co to im daje z punktu widzenia psychologii? Bo smierć jest niecofalna a życie tych co żyją toczy się dalej.

Jakie macie do tego podejście: na groby idziecie dla Bliskich czy dla siebie?
Obserwuj wątek
    • mae224 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 14:58
      w Polsce? dla rodziny i znajomych, by nie komentowali, że nie odwiedza.
      • bywalec.hoteli Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:01
        no to dla rodziny - a rodzina dlaczego chce?
        • solarpowerprincess Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 11:22
          T r a d y c j a.
    • simply_z Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:01
      Część tradycji...poza tym tam są moje korzenie.
    • snajper55 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:10
      Przecież zmarłych już nie ma, więc jak można robić cokolwiek dla nich???

S.
      • bywalec.hoteli Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:11
        są ich ciała w grobie
        • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:25
          Gieniusz! K..wa! Gieniusz!
    • alpepe Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:10
      Nie chodzę i nie rozumiem tych łun i tych smrodów cmentarnianych.
      • snajper55 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:46
        alpepe napisała:

> Nie chodzę i nie rozumiem tych łun i tych smrodów cmentarnianych.

Smrodów? Cmentarze pięknie wyglądają z tymi setkami czy tysiącami światełek. Palące się znicze nie śmierdzą.

S.
        • daszka_staszka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 05:51
          Wosk do zniczy się robi z pochodnych ropy naftowej, zaiste więc nie śmierdzi 😜
      • bene_gesserit Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:07
        alpepe napisała:

> Nie chodzę i nie rozumiem tych łun i tych smrodów cmentarnianych.
        >

Rozumiem i popieram, chociaż to dziko nieekologiczne. To tradycja starsza o tysiące lat niż xiaństwo, częś słowiańskiego spadku kulturowego, tożsamości.
    • ichi51e Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:16
      tez masz rozkminy... jakby zmarłych obchodziło czy grobek maja ładny i zadbany...
      no rozumiem jeszcze rozkminy czy dl siebie czy dla innych członków społeczności ale dla zmarłych... 😳😳😳
      • apallosa Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:23
        Zmarłym nic do tego, ale co poniektóre panie w wieku konkretnym mają za punkt honoru wypucowac groby bliskich , bo coby to pani kochana było?? Jeszcze by jej sw. mąż by się przyśnił,albo zmartwychstal nieporządek zobaczywszy...
        Mam taką sąsiadkę - pani już ma prawie 100 lat i jej hobby to jest latanie po cmentarzu i pucowanie grobów. Mało tego- za komuny był to jej dość niezły zarobek. Sama mi się chwaliła, jak to niemieckie rodziny płacą jej w markach za opieke nad grobami. W sumie czemu by nie?
        • bywalec.hoteli Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:28
          jeśli osoba odwiedza codziennie grób męża / żony itp to trzeba to uszanować
          • kamin Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:37
            Generalnie różne nieszkodliwe dla ogolu odstepstwa od.normy należy uszanować
      • s12345s Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:42
        ichi51e napisała:

> tez masz rozkminy... jakby zmarłych obchodziło czy grobek maja ładny i zadbany...
        >

Wielu ludzi za życia robi sobie już grób. Więc wiedzą jak ten grób wygląda/będzie wyglądał, ile kosztował.
        Plus tego jest taki, że rodzina ma później jeden problem mniej, bo grób już jest i pogrzeb jest tańszy. wink
        Ja też wiem w jakim grobie będą moje prochy. Bo sobie zażyczyłam, abym była skremowana i pochowana w grobie moich rodziców. I sobie jeszcze zażyczyłam, że mój pogrzeb ma być jak najtańszy, dlatego że uważam, że pieniądze są dla żywych, a nie dla umarłych.
        • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:18
          Na Kulach Asia czy na Rocha ? Jest jeszcze na Błesznie .
        • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:31
          Nie, nie masz pojęci w jakim grobie będą Twoje prochy. Nie wiesz kto będzie żył i decydował o Twoim pogrzebie, czy będzie znał Twoją wolę i czy postąpi zgodnie z nią.
          U nas ostatnio był pogrzeb i oburzenie sąsiadów zmarłego, że nie został pochowany z żoną. A tymczasem tak było wygodniej dla rodziny a to ona decyduje.
          • s12345s Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:58
            panna.nasturcja napisał(a):

> Nie, nie masz pojęci w jakim grobie będą Twoje prochy.

Oczywiście, że mam. Rodzina zgadza się ze mną. Wszyscy razem nie umrzemy.
            • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:11
              Ale wszyscy się spotkamy po drugiej stronie lustra.Mam dwa groby rodzinne blisko siebie na Kulach po prawej stronie kaplicy .W pierwszym matka ,ojciec i siostra .W drugim przy alejce babcie ,wujkowie ,ciocie i i cała reszta z kuzynką co mi matkowała Ten ostatni to nowy grób .Na Rocha mam teścia .Na Błesznie dwóch kumpli .Teraz się nie pcham na groby bo tlok Zawsze można iść później .
            • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:30
              Nie, ale po Twojej śmierci rodzina zrobi jak zechce, Ty już nie będziesz mogła protestować.
              Zwłaszcza, że nie wiesz za ile lat to będzie, gdzie będziecie mieszkać i kto będzie decydował o Twoim pogrzebie, bi różńie w życiu bywa.
              • s12345s Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 23:57

> Nie, ale po Twojej śmierci rodzina zrobi jak zechce, Ty już nie będziesz mogła protestować.

Mnie to w sumie lata koło nosa gdzie i jak będę pochowana. Najlepiej jakby moje prochy rozrzucili gdzieś na wietrze. Grobowiec mi nie potrzebny. Mają tak zrobić, żeby im było dobrze, i żeby tzw. dobrzy katolicy ich nie zaszczuli.
                • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 01:06
                  A tak to i ja swoim mówię, niech robią co chcę byle im było wygodnie i tanio, pieniądze są potrzebne żywym, nie umarłym.
                • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 05:19
                  Jasne niech zakopią w ogródku .Ciekawe że niewierzacy tak się boją krzyży i zniczy z nimi .
                • ichi51e Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 08:03
                  no właśnie o tym mówię - o ile jest to temat być może interesujący za życia zmarłego to już nie obchodzi
                  • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 03:09
                    Ale obchodzi ich bliskich .
        • alfa36 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 23:57
          Z ust mi wyjęłaś. Mój też ma być najtańszy. Jak coś zostanie mają przebalować.
    • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:23
      Dzisiaj byłem .Wcześniej posprzątałem ,ale masakra. Bo za grobem moich bliskich ojca ,mamy i siostry świeży grób i pełno ziemi i błota.
      • szaraiwka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 01.11.22, 11:47
        No Popatrz masakra, nieboszczyk świeży i jego rodzina tak ci nasyfili…
    • heca7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:28
      Starszy syn zamierza mnie spopielić i wbrew prawu ( a może się zmieni do tego czasu tongue_out ) postawić sobie na kominku , ewentualnie przechowywać w garażu na półce tongue_out Bo nie chce mu się jeździć po cmentarzach. Nie mam nic przeciwko wink
      Moim teściom co roku włącza się obsesja grobbingu. Zresztą im starsi tym bardziej im odbija. Dziś mąż zadzwonił zapytać kiedy chcą jechać. I dowiedział się, że siostra zamówiła dwie msze! za dwie pary dziadków i kwiaty na oba groby i on ma się dorzucić. Fajnie, ale miło by było wcześniej o tym powiedzieć tongue_out A na koniec jeszcze dostało mu się, że nie uczy dzieci modlitwy i nie będzie miał się kto za niego modlić jak umrze! Cudnie, o niczym innym nie marzę aby trójka ateistów modliła się za nas big_grin Dużo to da... Wychodzimy z mężem z założenia, że niech każdy się troszczy o siebie. I jak ktoś się sam za siebie nie modlił to niech nie wymaga tego od innych. Trzeba było sobie samemu zapewnić życie wieczne a nie prosić się po rodzinie tongue_out
      Osobiście mogę jechać na cmentarz tylko dlaczego akurat teraz?! 3/4 czasu w korkach, tłumy, śmierdzi, zimno i nie ma gdzie zaparkować. Na szczęście moja matka nie za bardzo może daleko chodzić więc dostosowuje się do mnie i jeździmy po pierwszym.
      • szarmszejk123 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:37
        Mądry syn:p
        Mnie mogą zostawić gdziekolwiek, rozsypać czy cos i np. zadedykować ławke w jakimś ładnym miejscu, gdzie będzie miło przyjść i posiedzieć:p
        • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:55
          Moja tfuteściowa od siedmiu lat stoi sobie cicho w schowku pod schodami, miejsca dużo nie zajmuje, nikomu nie wadzi na razie.
          • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:33
            A czemu jej nie pochowaliście?
            • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:42
              Tfutesciowa była matką dwóch synów. Młodszy dopełnił wszystkich swoich obowiązków i opłat w związku z kremacją w UK, a pochówkiem miał się w Polsce zająć starszy, który ma to w dupie, co oczywiście nie przeszkadzało mu wziąć za mamusię odszkodowanie.
              Mnie na razie urna nie przeszkadza. Jeśli zacznie, to się jej pozbędę.
              • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 01:07
                Jasne. A w UK nie ma obowiązku pogrzebania prochów?
                • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 01:12
                  Nie mam pojęcia. Póki co urna niepogrzebana stoi u mnie w domu. Niewielki, zielony, plastikowy pojemnik, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
                • emateczka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 08:12
                  Nie ma obowiązku.
                  Nie ma też zakazu traktowania prochów z szacunkiem, przesypywanie ich do butelki po mineralnej, jak tu Rosa kiedyś opisywała, i wożenie ich w bagazniku, nie jest normą nawet w UK..
                  • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 09:39
                    Nigdy czegoś takiego nie robiłam i nie opisywałam. Po jaką cholerę tak kłamiesz?
      • snajper55 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:50
        heca7 napisała:

> Starszy syn zamierza mnie spopielić i wbrew prawu ( a może się zmieni do tego c
        > zasu tongue_out ) postawić sobie na kominku , ewentualnie przechowywać w garażu na półc
        > e tongue_out Bo nie chce mu się jeździć po cmentarzach. Nie mam nic przeciwko wink

Co więcej, takim zmarłym można się podzielić i będzie stał na kilku kominkach. No i kilka rodzin nie będzie jeździć na cmentarz. Świeczkę zapalą lub po prostu rozpalą w kominku.

S.
        • heca7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:00
          Mam troje dzieci... to jest myśl! big_grin
        • daszka_staszka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 05:55
          Może ta świeczka będzie bardziej eko i zapachowa, elegancka a nie tam taki plastikowy,Odpustowy znicz.
        • srebrnarybka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 22:00
          Palenie w kominku jest nieekologiczne.
      • ga-ti Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:24
        Raczej wylądujesz w garażu. Która synowa zezwoli na teściową w salonie 24h/dobę big_grin
        • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:43
          O to to to! Moja stoi w schowku pod schodami.
        • heca7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:56
          big_grin Może być garaż...Może to i lepiej bo jakby mieli kota i ten kot by zrzucił urnę to by na mnie nasikał...
          • emateczka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 08:14
            Rosa nie ma kota, zostawiła go (je) przy przeprowadzce przecież...
            • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 09:41
              To były lwy..
      • wapaha Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 12:50
        heca7 napisała:

postawić sobie na kominku , ewentualnie przechowywać w garażu na półc
        > e tongue_out Bo nie chce mu się jeździć po cmentarzach.

przecież to że jest grób nie znaczy że musi jeździć
    • nowyczlowiekforumu Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:31
      A Ty zakładasz wątek po co?
      • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:37
        Żeby swoimi wys..wami forum zasmrodzić.
        • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:14
          Masz jakieś problemy emocjonalne ? Nie musisz być w każdym wątku ,nie ma obowiązku .Co za ludzie zwłaszcza kobiety niektóre .Gorsze od facetów.
          • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:56
            Odezwał się.. big_grin Se policz moje wisy w każdym wątku bezmózgi łachmyto.
            • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 05:24
              W tym to weszłaś żabo nie możesz wyjść .A obrażasz wszystkich .Co.cie tu trzyma .Chcesz pokazać jak bardzo nie wierzysz w Boga .Żałosne .Najpierw obrażasz założyciela wątku ,a pózniej bujasz się po całym .Zero wychowania i kultury .Mężowi pokaż swoje wpisy .
              • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 12:28
                Ty naprawdę masz cos z głową.
      • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:12
        Każdy może o głodzie też .Nie mam problemów z chodzeniem na cmentarz .Tradycja ,tradycją ,ale chodzę zawsze regularnie .Są to moi najbliżsi .
    • ritual2019 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:32
      Nie chodze.
    • szarmszejk123 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:35
      To są rozterki na poziomie dziecka z pierwszej klasy...
    • konsta-is-me Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:45
      Przecież to oczywiste że dla żywych ( siebie lub sąsiadów itd.)...
      Że niby tej kupce kości to robi różnicę ,czy może luka sobie spod spodu co przynosisz na grób?
    • zimnolistna Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 15:52
      Ja uważam, że ja już ten nagrobek stoi, to należy o niego dbać. Z szacunku. Data jest drugorzędna. Nie chodzę na groby w Święto zmarłych od lat. Chodzę wtedy kiedy mogę/czuję potrzebę. W rodzinnej miejscowości tak samo. Sprzątam owszem, ale całe to szaleństwo uważam za totalną głupotę.
    • zerlinda Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:01
      Wkurza mnie tona plastiku na cmentarzach. Nies6sana biorę udział w tym szaleństwie, bo muszę. Choć staram się ograniczycie wszystkie sztuczności. Powinien być zakaz przynoszenia na cmentarz sztucznych kwiatów itp.
      A chodzę akurat w okresie wszystkich świętych głównie dla wiekowej babci. Bo musi się palić znicz na grobie akurat 1 listopada. Czemu? Bo tak.
    • beataj1 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:01
      Dla siebie. Chodzę na groby ludzi których lubilam/kochałam. Resztę nam gdzieś.

Lubię to swieto. Jego niespiesznosc, spokój i atmosferę.
      .Ale ja mam wygodnie. Mam cmentarz (jeden) w odległości spaceru. Jakbym miała sie tłuc przez pół Polski pewnie by mi się mniej podobało
      • heca7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:24
        Co do niespieszności to bym polemizowała wink Po tym co dziś zobaczyłam na obwodnicy Wawy w stronę Lublina... Wszystkie pasy od horyzontu po prawej po horyzont po lewej zajęte korkiem. I to takim prawie stojącym uncertain Część aut zablokowała też zjazd z obwodnicy bo kierowcy wpadli na pomysł, że objadą sobie moim osiedlem korek i włączą się w autostradę jakieś 10km dalej. Więc i my robiący sobotnie zakupy staliśmy. A w sklepach armagedon jak przed lockdownem chleby wykupione, bułki, wędliny itd...Przecież w poniedziałek będzie otwarte!
        • beataj1 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:32
          Dla mnie to jest niespieszne swieto. Groby które chce odwiedzić (chce a nie muszę czy powinnam) są w odległości spaceru.

Dla mnie i mojej rodziny to nieśpieszne i spokojne swieto.

Dlatego napisałam że gdyby było inaczej nie lubiłabym WŚ.
          • heca7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:47
            Zazdroszczę. Ostatnią rzeczą o jakiej marzę to pochowanie mnie na tej pierd.olonej Wólce Węglowej tongue_out Najgorszy i najbrzydszy oraz najmniej przytulny cmentarz jaki kiedykolwiek widziałam. Że tak powiem, po moim trupie wink Do wszystkich cmentarzy rodziny muszę dojechać przez kawał Warszawy.
            • snajper55 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:53
              heca7 napisała:

> Zazdroszczę. Ostatnią rzeczą o jakiej marzę to pochowanie mnie na tej pierd.olo
              > nej Wólce Węglowej tongue_out Najgorszy i najbrzydszy oraz najmniej przytulny cmentarz
              > jaki kiedykolwiek widziałam. Że tak powiem, po moim trupie wink Do wszystkich cm
              > entarzy rodziny muszę dojechać przez kawał Warszawy.

Kup sobie za życia miejsce na jakimś ładniejszym cmentarzu. Powązki Wojskowe? Bródno? Wola?

S.
            • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:49
              Heca, my ostatnio mieliśmy pogrzeb na Południowym, on robie wrażenie bardzo przyjemnego parku, jeśli można tak o cmentarzu powiedzieć.
              • aniani7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 13:52
                O południowy zdecydowanie i żaden klecha nie zarobi na moim pogrzebie.
        • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:38
          Heca, bo to zależy od rodziny i decyzji. My mamy cmentarz w odległości spaceru i tam bywamy w te święta. Nigdzie indziej, także dlatego, że na drogach jest szaleństwo i mnóstwo niedzielnych kierowców, niektórzy po kielichu.
          Po zakupy też dziś ńie byłam, bo już się nauczyłam, że ludzie przed najmniejszym świętem to jakby się szaleju najedli. Niby wie,pm, że wiele osób ma gości, rodzinę, ale to się powinno zrównoważyć, bo ci co idę w gości sami nie gotują a jednak tak nie jest.
          • heca7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:55
            Ja na razie, na szczęście mam pochowanych tylko dziadków i pradziadków. A i brata ciotecznego. Ale kiedy umierali byłam bardzo mała więc wpływu na to gdzie leżą nie miałam. Za to jakiś czas temu moja matka miała pretensję do mojego ojca, że jego rodzice leżą na Bródnie a jej na Wólce big_grin Bo wg niej Wólka jest mniej prestiżowa i uwaga... jej rodzina mieszka w Warszawie dłużej niż jego big_grin Komedia jakaś.
            • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:58
              W życiu bym nie powiedziała, że Bródno prestiżowe, jeśli już to Powązki.
              • heca7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:11

> W życiu bym nie powiedziała, że Bródno prestiżowe, jeśli już to Powązki.

Wg niej bardziej prestiżowe od Wólki wink
                • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:31
                  Aaaaa…
            • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:00
              A co decyzji to miałam na myśli nie decyzję gdzie kogo pochować tylko czy i gdzie bywać w te świeta. My bywamy wyłącznie na tym cmentarzu, na który chodzimy piechotą.
        • kurt.wallander Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 20:07
          A daj spokój, to jest jakies szaleństwo. Nam samochody osobowe i autobusy cmentarne tak zaspamowały naszą jedyną drogę dojazdową autobusową do Warszawy, że niezależnie od pory dnia cały miniony tydzień jechało się godzinę do Warszawy (normalnie poza szczytem 20 minut). Młodzież dojeżdżająca do szkoły i na uczelnie była zachwycona....
    • asia_i_p Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:06
      Ja myslę, że to trochę jest potrzeba, żeby ta osoba wyszła poza myśli i wspomnienia. To jest namiastka, oczywiście, ale jednak kiedy jadę na grób do mamy, to wtedy ona pojawia się w moim planie dnia i to jest bardziej namacalne niż samo wspomnienie.
      • emateczka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 14:03
        Ładnie to napisałaś, i bardzo trafnie.
    • jdylag75 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:32
      Zmarli są w mojej pamięci, oczywiście myślę o nich z różną częstotliwością. W moim rodzinnym mieście jest pięknie położony cmentarz i dla samych jesiennych widoków i oświetlenia zniczami warto tam iść.
    • aqua48 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:34
      Odwiedzam cmentarze z powodu tradycji i dla pamięci o zmarłych. A poza tym lubię, lubię oglądać tę łunę wieczorem nad cmentarzem, zapach palących się światełek i duszny zapach kwiatów, smak miodku tureckiego, wybór chryzantem - czy w tym roku kupujemy złote, czy mocno bordowe, które tak lubiła babcia, atmosferę tego święta, trochę poważnego i nostalgicznego, a trochę radosnego z powodu kontaktów z żyjącymi, ten moment kończącej się złotej jesieni i powolne wchodzenie w okres zimowy.
    • olpa7 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:42
      Jeżdżę na grób babci i ojca raz na dwa- trzy lata. Nie mam więcej potrzeby. Nigdy w święto zmarłych.
      Sama chce być spopielona i najlepiej rozrzucona. Wolę żeby dzieci ustawiły moje zdjęcie gdzieś w ramce w domu i spojrzały na nie z uśmiechem na twarzy i miłym wspomnieniem niż szorowały kawał kamienia w obcym dla nas miejscu.
    • emateczka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 16:52
      Zanim zmarł mój tato, lubiłam wszystkich świętych i chodziłam dla siebie - lubię cmentarze, światła, zapach liści, nawet to, że zawsze tego dnia dużo ludzi... Po śmierci taty nie jeżdżę na cmentarze, bo mieszkam za granicą, ale postanowiłam wynająć jakąś firmę dbająca o groby, bo dla mojego taty było to ważne. Wiem, że tak naprawde to bez różnicy, czy na jego i dziadków grobie są liście czy nie, ale chcę to zrobić dla uszanowania pamięci o nim, jego przyzwyczajeniach i zwyczajach...
      • apallosa Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:03
        Emateczko- przytulam i rozumiem.
        U mnie w mieścinie są już chyba dwie albo trzy firmy sprzątające, które mają w ofercie m.inn. opiekę nad grobami i kilka lat temu miały zamówień ,,po kokardę ". Jak teraz, nie wiem...
        Ja przepadam za tym świętem, no ale ,,nasz" cmentarz jest uważany za jeden z najpiękniejszych cmentarzy Europy, jest piękny...
        • noname2021 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 22:07
          najpiekniejszy cmentarz w Europie jest w Szczecinie.

apallosa, jezeli o nim piszesz, to sie absolutnie zgadzam
          • apallosa Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 09:38
            A nie ..też Polska północna,ale nie Szczecin akurat. Miasteczko w woj.warminsko - mazurskiem.
            Skoro ten cmentarz w Szczecinie jest taki więcej przepiękny, jak mawiał Wiech- to koniecznie muszę tam kiedyś pojechać.Kocham zwiedzać cmentarze.
            • noname2021 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 17:34
              apallosa napisał:

> A nie ..też Polska północna,ale nie Szczecin akurat. Miasteczko w woj.warmin
              > sko - mazurskiem.
              > Skoro ten cmentarz w Szczecinie jest taki więcej przepiękny, jak mawiał Wiech
              > - to koniecznie muszę tam kiedyś pojechać.Kocham zwiedzać cmentarze.

koniecznie smile
        • emateczka Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 14:06
          Widziałam kilka lokalnych firm sprzątających, ale nie dałam rady tego ogarnąć teraz, więc już na spokojnie po 1 listopada zadzwonię..
          Trudno, jeszcze ten raz sąsiedzi mi tylek obrobia, biore to na klatę, bo zaniedbałam sprawę sad
          • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 01.11.22, 05:31
            O groby trzeba dbać cały rok ,a nie raz na święta.
    • nieeznaajoomaa Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:17
      W toku ewolucji ludzie zaczęli chować swoich zmarłych w momencie, w którym zaczęli wierzyć w życie pozagrobowe. Obecnie wiara w życie pozagrobowe zanika, więc niewykluczone, że zwyczaj chowania zmarłych też będzie stopniowo zanikał
      • konsta-is-me Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 14:14
        Znaczy się będą je porzucać na śmietnikach czy przerabiać na karmę dla psów ?
        • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 10:00
          Wystarczy kremacja..
          • konsta-is-me Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 31.10.22, 12:51
            Kremacja to też rodzaj pochówku przecież.W Indiach kremuja właśnie dlatego, że wierzą w życie pozagrobowe 😃
    • marinella Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:46
      Odwiedzam groby osób, które były dla mnie ważne. Pamięć trwa i czuje się jakoś bliżej tej osoby w miejscu, gdzie ta osoba była „obecna” fizycznie ostatni raz. Uwielbiam polskie WS i bardzo mi tego brakuje na emigracji, ogólnie wolę czas cykliczny, a nie linearny.
      • snajper55 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 17:51
        marinella napisał(a):

> Odwiedzam groby osób, które były dla mnie ważne. Pamięć trwa i czuje się jakoś
        > bliżej tej osoby w miejscu, gdzie ta osoba była „obecna” fizycznie ostatni raz.
        > Uwielbiam polskie WS i bardzo mi tego brakuje na emigracji, ogólnie wolę czas
        > cykliczny, a nie linearny.

Czas jest cykliczny - od wiosny do wiosny lub od lata do lata. smile Zresztą tam gdzie jesteś na pewno są jakieś cykliczne święta wyznaczające upływ czasu.

S.
        • marinella Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:20
          Może tez być linearny, dzieci rosną, rodzice się starzeją… dlatego ja wolę żyć w cyklach powtarzających się rytuałów. Ta nostalgia listopadowa i te światełka na wietrze to zawsze był dla mnie początek ciemności. A wielki cmentarz szczeciński uwielbiam od zawsze … wszystkie części poza grobami dzieci.
    • panna.nasturcja Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:28
      Odwiedzanie grobów i dbanie o cmentarze zawsze jest dla żywych, umarłym jest wszystko jedno.
      • taniarada Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 06:02
        A wspomnienia o nich ?
        • rosapulchra-0 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 30.10.22, 12:29
          No faktycznie. Umarłym wiele dają big_grin
    • klaramara33 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:35
      Moim zdaniem to dla siebie robimy, taką tradycja jesienna.
      • klaramara33 Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 18:38
        Chodzę bo lubię tą tradycję i mam okazję do rozmów o śmierci z dziećmi jako naturalnej kolei rzeczy ,a nie coś strasznego. Oswajam je z tym faktem.
    • bene_gesserit Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 19:04
      Żeby ta dyskusja miała sens, należałoby do niej zaprosić zmarłych, albo co najmniej tych, którzy z nimi rozmawiali na ten temat Ciemno wszędzie, głucho wszędzie....
      • bywalec.hoteli Re: Odwiedzanie grobów dla zmarłych czy dla siebi 29.10.22, 22:13
        Dziady? big_grin

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka