Dodaj do ulubionych

Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezczelna"

01.11.22, 16:30
Muszę przyznać, że nie znoszę tej całej polskiej martyrologii, umartwiania się, tego celebrowania cierpienia, śmierci, dnia Zaduszek.
Dla mnie Halloween, 1 listopada to święta życia, cieszenia się, celebrowania radości, w ogóle jesień to czas zwiększonego libido i wyrzut extra hedonizmu.
A inspiracją dla tych przemyśleń jest ostatni artykuł w Dużym Formacie, w którym pani właśnie żałuje, że nie żyła bardziej, kiedy był na to czas

Żałuję, że nie pojechałam na snowboard, szkoda, że nie byłam wystarczająco pewna siebie, że nie byłam bezczelna, że nie rozpychałam się łokciami. Żałuję, że nie zaatakowałam życia, jak ten rak zaatakował mnie, bezczelnie i bezkompromisowo.

Żałuję, że nie miałam większych jaj. Mogłam grać na pewniaka o pieniądze, o mężczyzn, o pracę. Żałuję, że nie byłam tak żarłoczna jak nowotwór.

Mogłam być dobra, bo jestem dobrą osobą, ale mogłam być jednocześnie też bezczelna.

Całe życie się poświęcałam, przepuszczałam innych przodem, nie rozpychałam się łokciami w walce o awanse czy podwyżki. Oszukiwali mnie mężczyźni, kiedy nie chcieli odejść dla mnie od żon, których, jak twierdzili, już nie kochali. Kiedy współpracownicy o coś walczyli, w ramach swojej gry ustępowałam, bo wierzyłam, że to bycie fair od czegoś mnie ocali. Od czegoś większego niż pieniądze, awanse czy miłość. Myślałam, że będzie jakaś nagroda.

Szukałam siły, żeby stawiać czoło chemii, walczyłam o dobrą protezę nogi, potem o jej dopasowanie, a teraz, rok później, jakbym zaciągnęła hamulec ręczny. Wracają myśli, czy warto było za wszelką cenę walczyć, czy nie lepiej było umrzeć. To brzmi głupio, bo przecież trzymamy się kurczowo życia. I ja też mam w sobie taką część, która się trzyma życia z całych sił, schowaną, która toczy ciągle jakąś grę ze śmiercią. Kiedy rozmawiam z moją siostrą, to zadajemy sobie to samo pytanie: czy warto? Po co tak się tu trzymać? Wydarzyło się tyle złych rzeczy, tyle bólu. Jej rak zabrał pierś i 3 centymetry mózgu z lekkim zapasem, mnie nogę i część miednicy.

Stawiamy czoło kontrolom co trzy miesiące, żyjemy od badania do badania. Czekamy trzy tygodnie na wynik, w tym czasie wegetuję. To ani życie, ani śmierć, gdzieś pomiędzy. Jeśli wynik jest pozytywny, pożyję w spokoju dwa, trzy miesiące i znowu badanie. I znowu niebyt. Bezruch. Moje poprzednie życie w Warszawie – praca, imprezy, szpilki – umarło.

wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,29082766,czego-zalujemy-chwile-przed-smiercia-moglam-byc-bardziej-bezczelna.html
Muszę powiedzieć, że ten artykuł mną wstrząsnął i jeszcze bardziej postanowiłam brać garściami z życia, póki jeszcze się da. Bo drugiej szansy nie będzie.
Czy to dotyczy wyjazdów na coraz bardziej egzotyczne wyspy, bawienia się do świtu przy dobrym alko, czy nie żałowania absolutnie niczego, w końcu pracowi koledzy nie odważą się oskarżyć mnie o sexual harassementwink.

Czy ktoś też tak ma, że dla niego to czas korzystania z życia a nie obowiązkowe zadumki i wieczne umartwianie się?
Obserwuj wątek
    • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:35
      Ale tylko tego 1 listopada korzystasz z życia?
      • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 16:39
        A co meritum: między odkładaniem życia na później, a dexual harassement jest całe spektrum możliwości, serio. Natomiast rozumiem potrzebę zamanifestowania inności, "ja nie obchodzę święta z jak reszta ludzkości", mamy takie deklaracje na forum z okazji każdego święta...
        • panna.nasturcja Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:14
          Bo przy każdym święcie są ludzie, którzy żyją inaczej. Na szczęście jest ich coraz więcej.
          • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:37
            Nie zastanawia mnie chęć świętowania inaczej. Zastanawia mnie konieczność podkreślania tej inności
      • leanne_paul_piper Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 16:45
        Że tak dokonam autocytatu z siebie : w ogóle jesień to czas zwiększonego libido i wyrzut extra hedonizmu.
        Ja tak zawsze mam jesienią, cecha osobnicza.

A co do sexual harassement potraktowanego trochę z przymrużeniem oka, jak to ostatnio ujął mój kolega, gdyby on położył mi rękę na udzie, to już byłoby molestowanie, a kiedy robię to ja, no to nie. Choć raz kobiety mają tu forytongue_out
        • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 16:52
          W obu wersjach to sh, przykro mi. Zapytaj HR
        • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:06
          Kładziesz koledze z pracy rękę na udzie? W jakim celu? I nie, nie ma różnicy.
          • leanne_paul_piper Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:24
            hanusinamama napisała:

> Kładziesz koledze z pracy rękę na udzie? W jakim celu?
            >

Eeee, bo mogę? Nie ma tu wielkiej filozofii. Wiem, że mu się podobam, bo często komplementuje moją figurę i moje stroje, a poza tym wiem, że ujdzie mi to na sucho?
            Ja w ogóle jestem przytulakiem, uwielbiam przytulać innych ludzi, a oni mnie (choć dziewczyn nie molestujęwink), a tak poza tym mam na oku dużo lepszy kąsek niż biurowy kolega i zobaczymy, how far the rabbit hole goeswink.
            • sumire Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:28
              I teraz sobie wyobraź, że facet w 2022 obłapia koleżankę z pracy, a zapytany, czemu to robi, mówi "bo mogę".
              • 35wcieniu Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:51
                Każdy, absolutnie każdy post tej autorki, czy też tego wcielenia jest o kopulacjach i molestowaniu więc był czas przywyknąć, ale ten jest wyjątkowo obleśny. "Bo mogę i ujdzie mi to na sucho", no brawo przytulaku. Mam mdłości na myśl ilu jest takich ludzi.
                • sumire Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:55
                  Tak, mam takie same odczucia.
                  • 35wcieniu Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:38
                    I jeszcze wisienka w pierwszym poście: "nie odważą się mnie oskarżyć o sexual harrasement".
                    Nawet pierdololo tutejszych inceli mnie nie brzydzi tak bardzo.
                    • triss_merigold6 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:50
                      Przytulająca się w pracy do mężczyzn podpita pani 40++. To nie brzmi dobrze.
                      • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:59
                        A 20+ brzmi dobrze? A 20+ ... ale za to 100kg+?
                        Moze umowmy sie, ze lepiej zeby sie nikt tak nie zachowywal wink
                      • leanne_paul_piper Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:35
                        Gwoli ścisłości, od kiedy wróciłam, wpadłam w niezliczoną liczbę ramion, ale wszystko po trzeźwemu i w większości kobiecych . Możesz sobie tupać nóżką, ale ja jestem tak cute, że chciałabym zobaczyć tego, który jako pierwszy wystąpi z oficjalnym oskarżeniemtongue_out
                        • sumire Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:48
                          To nie ma nic wspólnego z byciem cute.
                          Tym bardziej u kobiety, która ciągle żebrze o cudzą atencję.
                          • leanne_paul_piper Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:50
                            Nie muszę. Dostaję ją za darmo. Dlatego pewnie niespecjalnie cenię.
                          • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:11
                            Cute to może być królik albo mały kociak...a nie dorosła kobieta.
                        • 35wcieniu Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:07
                          Obleśne. Naprawdę nie ma na to innego słowa.
                          • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:12
                            Mokre sny forumowego trolla. Tyle samo w tym prawdy co w jej opisach wojaży... Bujać trzeba umieć, umiar ma tu znaczenie kluczowe.
                        • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:11
                          Normalnie jak Berga...
                      • martini-n Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 12:43
                        No nie brzmi, ale jej się wydaje, że jest "cute".
            • marta.graca Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:32
              Jaka żenada. Nie, nie możesz.
              • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:40
                I to taka rozpaczliwa żenada..
              • maly_fiolek Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 09:27
                > Nie, nie możesz.
                Normalnie taliban do kwadratu. Burki jeszcze załócie.
                Tak, koleżanka może położyć rękę na kolanie kolegi z pracy.
        • panna.nasturcja Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:15
          Kobiety nie mają tu for tylko mężczyźni mają opory by zgłaszać takie rzeczy, ale to jest dokładnie takie samo molestowanie, niezależnie od płci.
        • 152kk Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:28
          Kolega ci sugeruje, że ma dosyć molestowania, a ty nie łapiesz aluzji i jeszcze sobie żartujesz z tego (" z przymróżeniem oka")? Ohyda
        • piataziuta Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:55
          "gdyby on położył mi rękę na udzie, to już byłoby molestowanie, a kiedy robię to ja, no to nie."

To jest molestowanie, tylko oboje jesteście niedoedukowani.
    • sumire Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:35
      Oboszszsz.
    • krolewska.asma Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:43
      Jejku
      Więcej alkoholu
      To byłaby dla mnie jakaś kara

im jestem starsza tym gorzej znoszę jakikolwiek alkohol

Wyjazdy też mnie już nie kręcą bo sporo widziałam więc raczej trudno znaleźć nowe rzeczy a na wyjazdach wiele rzeczy denerwuje czy to za mały pokój czy brak dużej szafki w łazience albo dobrej kawy do śniadania potrafi zepsuć cały wyjazd na starość

Szaleje się, pije i jeździ wg mnie w przedziale 20-35 lat
      • leanne_paul_piper Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 16:48
        A ja właśnie sobie dziś pomyślałam, że nawet jak będę miała 70tkę, to będę wciąż latać na maratony horrorów halloweenowe i co najwyżej upominać gimbazę - no tak, matka z ojcem nie wychowaławink.
        A alko znoszę lepiej, niż moi o 15 lat młodsi koledzy, którzy ostatnio po imprezie literalnie umierali następnego dnia przy biurku.
        A co do wyjazdów, to ktoś na początku przyszłego roku zalicza Mauritius i Reunion, więc ten tego. To mi się nigdy nie znudzi.
        • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 16:57
          Och, szaloooona😂😂😂
        • chloe30 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:04
          leanne_paul_

ostatnio po impre
          > zie literalnie umierali następnego dnia przy biurku.

Czyli umarli? Ilu?
          Czy po prostu używasz słów, których znaczenia nie rozumiesz?
        • kamin Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:06
          Jak to literalnie umierali przy biurkach? Naprawdę? Ilu zmarło?
      • simply_z Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:05
        A potem żyjesz jak skwaszona zakonnica przez kolejne 40 lat? Ty jesteś orginalnie z jakiejś małej wiochy? Bo ta mentalność jest jakaś dziwna...
        • riki_i Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:19
          simply_z napisała:

> A potem żyjesz jak skwaszona zakonnica przez kolejne 40 lat? Ty jesteś orginaln
          > ie z jakiejś małej wiochy? Bo ta mentalność jest jakaś dziwna...

Twierdziło, że jest spod Wrocławia.
          • leanne_paul_piper Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:31
            big_grin W sumie zawsze chciałam użyć formy twierdziłoś i przeklinałam swoją heteronormatywność.
            Dziś naprawdę jest dzień radosny big_grin
        • maly_fiolek Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 11:53
          > Ty jesteś orginalnie z jakiejś małej wiochy?
          Gorzej, największy taliban jest teraz w dużych miastach.
          W pracy jak w klasztorze, inaczej 'sexual harrasment'. Picie, głośne rozmowy - zabronione. Imprezowanie tudzież.
      • maly_fiolek Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 11:52
        > Szaleje się, pije i jeździ wg mnie w przedziale 20-35 lat
        A potem tylko kupienie kwatery na cmentarzu, trumny i szykować się do grobu....
        Toż to moja świętej pamięci babcia w wieku 80 lat była mniej zramolała od Ciebie.

• abecadlowa1 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:46
      Alko to dla mnie akurat synonim rezygnacji z życia
      • asia.sthm Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:24
        abecadlowa1 napisała:

> Alko to dla mnie akurat synonim rezygnacji z życia

Dobrze powiedziane, genialnie wrecz.
    • woman_in_love Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:48
      1 listopada to święta życia, cieszenia się, celebrowania radości, w ogóle jesień to czas zwiększonego libido i wyrzut extra hedonizmu

Zawsze jak jest artykuł, że ktoś uprawiał seks w kościele na ołtarzu, albo na cmentarzu to myślę o tobie.
    • aqua48 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:48
      Dla mnie moje życie jest czasem korzystania z życia. Ale ani nie muszę się rozpychać łokciami ani śmigać na snowboardzie.
      Warto jednak sobie to życie poukładać sensownie tak by nie mieć nierealnych oczekiwań i pretensji związanych z niespełnieniem ich.
    • homohominilupus Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:55
      Listopadowe szarugi i chwilą zadumy nie wykluczają korzystania z życia i zwiększonego libido IMHO.
    • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 16:58
      Wczoraj od rana byłam na basenie, potem z dziećmi na spacerze, potem pograliśmy w planszówki, potem pojechałam ze starszą córką na cmentarz. Wieczorem obejrzeliśmy Coco i oldschool wstrząsy ( starsza chciała), na koniec książka pod kocykiem...da rade zadumać się nad grobem i korzystać z życia.
      • szklany.koreczek Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:02
        A możesz rozwinąć o co ci chodzi z tym umartwianiem się i celebrowaniem śmierci?
        • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:08
          Ale że ja?
    • login.na.raz Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 17:01
      Myślę, że guzik prawda. Może ona żałuję, że robiła coś tak jak robiła, ale przy drugiej szansie pewnie robiłaby dokładnie to samo.
      Robiła tak,bo taki ma charakter, bo tak ja wychowani, bo było jej z czymś wygodnie, bo jej się nie chciało inaczej. Wcześniej nie wiedziała, że jest śmiertelna? W przełomowych chwilach często mamy różne przemyślenia ale nie tak często cokolwiek z nich potem wychodzi.
    • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 17:01
      Definiowanie się przez ilość alko i seksu zawsze kojarzyło mi się z wiekiem 16-20...
      • sumire Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:06
        Też tak sądzę.
        Ewentualnie przy wchodzeniu w smugę cienia, gdy człowiek próbuje sobie udowodnić, że jeszcze może.
        • martini-n Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:49
          Jak widać kryzys wieku średniego dotyczy nie tylko mężczyzn. Tylko że ta forumka taki kryzys ma chyba od zawsze.
          • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:11
            Raczej zasypuje pustkę.
            • m_incubo Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:45
              Raczej tworzy opowieści z mchu i paproci.
            • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:33
              NO przecież to są bajki...
    • klaramara33 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 17:03
      No nic dziwnego, że ta kobieta to czuje skoro nie dbała o swoje potrzeby. Uważam, że czas na nostalgie jest pozytywny jednak, gdyż pozwala zaakceptować nieprzyjemnie ucxucie by później otrząsnąć się i iść dalej pokonywać trudy czy cieszyć się życiem jak kto woli ,czy jaką kto ma możliwość.
    • ga-ti Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 17:09
      Uważam, że w życiu na wszystko jest czas i na zabawę i na zadumę, a czasem zdarza się coś nieoczekiwanego, co nam nasze plany poprzestawia i czasy poplącze.

Ja mam dzieci na wychowaniu, nie mogę balować od rana do nocy i od nocy do rana. Każdy ma jakieś priorytety.

A 1.11. to faktycznie święto życia i radości, wszak cieszymy się ze wszystkimi świętymi, którzy są w niebie i żyją wiecznie smile
      • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:14
        A mnie zawsze irytowalo to odgorne narzucanie zadumy/zabawy. Bo przeciez mozna w sylwestra robic wspominki i nostalgiczne przemyslenia miec a we wszystkich swietych mozna miec chec na impreze taneczna. Co narzucone, to dla mnie osobiscie z gory podejrzane o sztucznosc, nieszczerosc.
        • klaramara33 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:17
          Zbiorowa zaduma to co innego niż w pojedynkę
          • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:19
            Wiem- i nie lubie
            • klaramara33 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:33
              Twoje prawo, w ogóle nie spotkałam się że zjawiskoem, że ktoś zmusza do obchodzenia tego święta albo żyję w jakiejś bańce. Widzę tylko chętnych lub nie obchodzących. Tak jak sylwestra w Polsce dużo baluje, mieszkałam jakiś czas w kraju gdzie koniec roku był spokojniiejszy
              mało kto balowal więc gdzieś ten smutki się wyrównują z radością w Pl.
              • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:35
                No zmuszac jeszcze nie zmuszaja. Natomiast w Polsce sam fakt, ze ktos robi inaczej, czesto obraza uczucia prawilnego tlumu.
                • simply_z Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:42
                  Eee moze na glebokiej prowincji
                  • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:46
                    No wlasnie nie. Te aresztowania obrazow za obraze uczuc religijnych i inne kwiatki to z miast historie.
                • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:44
                  Raczej pogarda dla prawilnego tłumu jest zawsze warta wyartykułowania.
                  • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:50
                    A przez ciebie to chyba jakies kompleksy przemawiaja. Jak nie weszysz "lansowania sie" to pogarde... Mnie tam prawilny tlum i jego jedyny sluszny sposob na zycie raczej przeraza. Ale rozumiem, ze wiesz lepiej tongue_out
                    • klaramara33 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:56
                      fornita111 napisała:

> A przez ciebie to chyba jakies kompleksy przemawiaja. Jak nie weszysz "lansowan
                      > ia sie" to pogarde... Mnie tam prawilny tlum i jego jedyny sluszny sposob na zy
                      > cie raczej przeraza. Ale rozumiem, ze wiesz lepiej tongue_out
                      Ja nie doznaję natomiast głosu prawilnego tłumu, chyba że nie zwracam uwagi na to dlatego zastanawia mnie to częste pisanie zmuszaniu.
                      • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:00
                        O zmuszaniu nic nie pisalam. Natomiast narzucanie jak najbardziej ma miejsce. Odgorne- czyli swieta religijne sa ustawowo wolne od pracy, marketingowe, jak i oddolne: spoleczne, rodzinne.
                        • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:01
                          A wymiernym "dobrem" kultywowania tej pieknej tradycji jest wiecej pijanych kierowcow i trupow na drogach wink
                        • simply_z Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:03
                          Nie tylko u nas przecież...w Hiszpanii pełno jest różnych świąt religijnych, więcej niż u nas, w Niemczech to samo i zawsze zdziwienie, Polska takaaa katolicka i wielki tydzień (wielkanocny)nie jest ustawowo wolny? ,itd.
                          • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:08
                            Pisze o Polsce, bo tutaj mieszkam a nie w sensie "a bo gdzie indziej to maja lepiej". My wlasnie jestesmy na etapie lesnych kapelanow big_grin ktory kraj tez ma, z ciekawosci? wink
                            • simply_z Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:16
                              Nie mam pojęcia, tylko ci uświadam, że wcale tych wolno ustawowo dni nie mamy za wiele.
                        • triss_merigold6 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:12
                          Ale zauważyłaś, że w innych krajach również są święta kościelne/narodowe/państwowe i dni wolne z tych okazji czy tak sobie przytupujesz jak z fochem w imię focha jak każda 13-letnia Julka z twittera?
                          • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:16
                            Dlaczego koscielne stawiasz w jednym rzedzie z panstwowymi?
                            • triss_merigold6 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:21
                              Ponieważ dla niewierzących i młodych przyczyna odgórnego wolnego jest bez większego znaczenia.
                              • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:27
                                Tylko wiesz triss, te julki, czy jak je tam nazywasz, tupia o cos innego. O calkowity i rzeczywisty rozdzial kosciola od panstwa bez "a religie w szkolach zostawmy, bo co to szkodzi". Wolne moze byc tyle samo dni, ale nie musza byc akurat w swieta religijne.
                                • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:32
                                  I czy to nie jest troche tak, ze ten konkordat i jego dlugofalowe efekty to julkom zafundowalo twoje pokolenie? Skad w sumie foch, ze mlode pokolenie chce przemeblowac rzeczywistosc inaczej? Czy to nie jest naturalna kolej rzeczy? (Ja ani z pokolenia julek, ani dziadersow, wiec osobiste przytyki sobie mozemy darowac wink )
                                  • simply_z Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:37
                                    Tłumaczymy, że na wydawałoby się laickim zachodzie wiele dni ustawowo wolnych, jest jednocześnie świętami religijnymi i Polska co ciekawe wypada na tym tle tak sobie. Konkordaty nie konkordaty
                                • triss_merigold6 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:37
                                  O różne rzeczy sobie tupią, mniejsza z tym.
                                  W 1992 r. chodziłam razem z innymi licealistami na demonstracje przeciwko religii w szkole i nie zmieniłam zdania od tamtych czasów, więc nadymanie się w imię, żeby wolne w Boże Narodzenie było wolne, ale nazywało się inaczej budzi moje zażenowanie. Jestem przeciwna religii w szkole i moje dzieci nigdy na takową nie chodziły, natomiast Wielkanoc jest dość uniwersalnym świętem kościelno-kalendarzowym, a nie dniem Wesołego Jajka.
                                  • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:41
                                    Ale kto sie nadyma? I dlaczego obecne mlode pokolenie ma protestowac w tym samym celu, w ktorym ich przodkinie to robily? A co do zazenowania: ciebie zenuja julki, je pewnie zenuje, ze dla starszych pan Wielkanoc jest swietem nie do ruszenia. Jeden-jeden. Roznica jest taka, ze twoj czas na urzadzanie swiata juz minal a one dopiero zaczynaja. I mnie osobiscie wiekszosc julkowych postulstow sie bardzo podoba smile Ile z tego wywalcza- brw
                    • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:19
                      fornita111 napisała:

> A przez ciebie to chyba jakies kompleksy przemawiaja. Jak nie weszysz "lansowan
                      > ia sie" to pogarde... Mnie tam prawilny tlum i jego jedyny sluszny sposob na zy
                      > cie raczej przeraza. Ale rozumiem, ze wiesz lepiej tongue_out

To ciebie uwierają wyimaginowane oczekiwania społeczne, co stoi w niejakiej sprzeczności z deklarowaną wolnością myślenia 🙂 Na mnie nikt niczego nie wymusza, mogę jechać ze zniczem albo poleżeć na plaży i guzik mnie obejdzie, co ludzie powiedzą. Dla ciebie ta ludzka opinia jest jak widać z jakiegoś powodu ważna 🙄
                      • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:24
                        Ludzka jak ludzka- twoja akurat nie jest
                        • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:32
                          Tyle dobrego, to może być dobry początek. Kontynuuj.
                          • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:37
                            big_grin poczulas sie dowcipna? Bardzo mi milo, do mnie jak w dym, lubie wolontaryjnie dowartosciowywac forumowe zgryzliwce. To w koncu nic nie kosztuje.
        • ga-ti Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:26
          W Sylwestra często znajduję czas na zadumę, jakieś podsumowanie roku, chwilę nostalgii za minionym, ale też nadziei na nowe, lepsze.
          Jedni są bardziej wspominkowi, inni mniej. A postu dziś nie ma, można imprezować wink
    • daniela34 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 17:11
      Czy ktoś też tak ma, że dla niego to czas korzystania z życia a nie obowiązkowe zadumki i wieczne umartwianie się.

Ja chyba całe życie korzystam z życia, bo nie czuję się szczególnie umartwiona. A zaduma tego nie wyklucza. Przy czym ja tam jakoś szczególnie nie dumam, tylko zwyczajnie bardzo lubię stare cmentarze w to święto.
    • panna.nasturcja Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 17:12
      Od zawsze powtarzam, że „drugi raz nie zaproszą nas wcale” i nie odkładam życia na później, bo tego „później” może zwyczajnie nie być.
    • dreg13 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 17:19
      A nie można pośrodku?
      Między żarciem codziennie chipsów i czekolady a odmawianiem ich sobie zawsze jest morze możliwości. Między wieczną zabawą a wiecznym umartwianiem również.
      Zabawa do świtu przy dobrym alko to dla mnie w tej chwili całkowita przeciwność dobrej zabawy. Maraton filmowy od 23 to totalna masakra. Mogę od 11. Noc jest dla mnie od spania.
      Ale to pewnie dlatego, ze aktualnie żadna impreza nie byłaby dla mnie fajniejsza od wtulenia nosa we włosy mojego śpiącego dziecka. Żaden maraton filmowy nie byłby lepszy od wspólnego oglądania "Władcy Pierścieni" z dziećmi, kiedy to trzeba tłumaczyć, wszystko tłumaczyć, słuchać kłótni, można jeść wspólnie popcorn na kanapie, na której wszyscy razem jesteśmy stłoczeni. Jest średnio wygodnie, ale razem. To jest dla mnie branie życia garściami.
      • szklany.koreczek Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:26
        👍
      • asia.sthm Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:43
        > A nie można pośrodku?

Ja w ramach zlotego srodka dzis w nocy w ramach nie umartwiania sie postanowilam oswajac smierc, czas leci poniekad i trzeba z tym tez zdążyć.
        Trafil mi sie znakomity dokument z 2019: The Funeral Director.
        Moj nowy nohater to David McGowan i jego biuro pogrzebowe w Irlandii. No i oswoilam troche, i to jego zasluga.
        Gdyby ktos chcial, to moze mozna z zagranicy albo wejsc w czerwony pasek na dole na przekierowanie.
        webb-tv.nu/begravningsentreprenoren-kunskapskanalen-ur-play/
        Polecam dla wszystkich, ktorzy sie boja co bedzie potem. Wzruszajace i poruszajace szczegolnie ostatni rozdzial kiedy David wyprawia na drugi swiat zaprzyjaznionego pilota wczesniej z nim samym uzgadniajac szczegoly.
        • simply_z Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:19
          Nie, dzięki
      • martini-n Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 17:52
        No właśnie można pośrodku, np. mnie nie kręci ani zajmowanie się dziećmi, ani molestowanie kolegów z pracy.
      • kloi0505 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:19
        dreg13 napisała:

> Żaden maraton filmowy nie
        > byłby lepszy od wspólnego oglądania "Władcy Pierścieni" z dziećmi, kiedy to trz
        > eba tłumaczyć, wszystko tłumaczyć, słuchać kłótni, można jeść wspólnie popcorn
        > na kanapie, na której wszyscy razem jesteśmy stłoczeni. Jest średnio wygodnie,
        > ale razem. To jest dla mnie branie życia garściami.

Ojej. Prawdziwa królowa życia z ciebie.
        • stephanie.plum Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 18:00
          jest takich królowych więcej, ja na przykład mam bardzo podobnie.
          i gdyby nie ten wątek, nie uznałabym za stosowne o tym pisać, bo w sumie szkoda czasu...

my zaliczamy wspólnie "Gwiezdne wojny", mąż jest mistrzem popcornu.
      • aglibaba Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 09:13
        Na maratonach są wersje reżyserskie. Jak już obejrzycie tego "Władcę Pierścieni" x razy w tiwi, może przyjdzie czas na wersję reżyserską w kinie (choć ostatnio pojawiła się również na DVD). Duży ekran to jednak duży ekran. A do maratonu po prostu trzeba się w pewnym wieku przygotowaćwink
        • szklany.koreczek Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 09:23
          Wersje reżyserskie i wszelakie inne są do obejrzenia na serwisach. A duży ekran tv z dobrym kinem domowym niewiele ustępuje warunkom kinowym. No i ma ten plus, że można sobie w każdej chwili film zastopować i uzupełnić ser i oliwki i dolać wina wink
          • aglibaba Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 10:10
            Na którymś z serwisów na pewno. Jednym słowem kino domowe&wino i mamy czerpanie z życia garściami. Bezczelność nie jest potrzebna.

Co do tego, że kino domowe i kino to jednak inna klasa zdarzeń nie będę się upierać, bo jednak nie zamierzam tracić czasu na przekonywanie przekonanego. Ja jestem odstrzelonym zwierzęciem kinowym, chodziłam sporo, klimat zależny od seansu i kina (nie zawsze święto), a po pandemii tak naprawdę nie wróciłam. Ale maraton "WP" akurat był tego lata. Dla dziecka poszłam. Żadnego stopowania, przerwa może z kwadrans, pełna gotowość i dalej jedziemy z tym koksem.
        • dreg13 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 09:28
          Maraton z reżyserskim Władkiem to prawie 12 godzin smile
          Poszłabym, ale jakoś dawno nie grali. I nie na maraton, ale dzien po dniu już bym mogła.
    • piataziuta Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 18:02
      Ja się staram, ale różnie bywa.
      Ostatnio jest ok (70% pozytywów). Dwa-trzy tygodnie temu 60-70% przegrywu.
    • m_incubo Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 18:08
      Tak, tak, ludziom w którymś momencie zawsze się wydaje, że mogli świat na kolana rzucić, gdyby tylko wcześniej/później byli bardziej /mniej bla bla bla.
      No nie, nie mogli.
      Jeśli ktoś całe życie był pierdołą/szarą myszą/typem, który nie potrafi wykazać inicjatywy w czymkolwiek i wydaje mu się, że mógłby być zupełnie inny, gdyby tylko...
      No to właśnie - wydaje mu się.
      • triss_merigold6 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:16
        ludziom w którymś momencie zawsze się wydaje, że mogli świat na kolana rzucić, gdyby tylko wcześniej/później byli bardziej /mniej bla bla bla.
        No nie, nie mogli.

1000% racji
      • piataziuta Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:16
        Tu bardziej chodzi o samopoczucie, niż o karierę i życiowe goale.
        Bierzesz co chcesz (w ramach swoich możliwości), zamiast ciągłego hamowania się i umartwiania.
        • triss_merigold6 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:18
          Bierzesz co chcesz (w ramach swoich możliwości), zamiast ciągłego hamowania się i umartwiania.

noalewczymproblem?
          • piataziuta Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:39
            Problemem jest forma myślowa w postaci łańcucha przyczynowo - skutkowego (tak wiem, ciebie to nie dotyczy). Gdy zaistnieje, ciężko o spokój, i "bezczelne branie".
        • kk345 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:33
          Co stało na przeszkodzie, by pani przed chorobą brała, co chce?
          • piataziuta Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:59
            Spróbuj napisać do gazety, może ci powiedzą.
        • hanusinamama Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:38
          NO ale autorką wątku podobno bierze z życia całymi garściami...a przynajmniej tak tu sibie i swoje życie przedstawia,
          Ludzie biorący z zycia całymi garściami nie udowadniają tego ciagle i wszystkim...
    • m_incubo Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 18:11
      I naprawdę ten jeden dzień w roku, jeden z 365, to dla ciebie wieczne umartwianie się i potrzeba, by koniecznie tego właśnie dnia celebrować życie na maksa?
      Podejrzewałam, że ta dzika celebracja życia we Wszystkich Świętych, to u ciebie spontaniczny seks na granitowej płycie z grabarzem, ale przeczytałam kilka postów i nic o tym nigdzie nie ma.
      Warto czytać dalej?
      • marinella Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:14
        dzika celebracja życia we Wszystkich Świętych, to u ciebie spontaniczny seks na granitowej płycie z grabarzem

To i tak wersja light IMO…
      • piataziuta Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 18:18
        > Podejrzewałam, że ta dzika celebracja życia we Wszystkich Świętych, to u ciebie
        > spontaniczny seks na granitowej płycie z grabarzem, ale przeczytałam kilka pos
        > tów i nic o tym nigdzie nie ma.
        > Warto czytać dalej?
        >

O kurfa, ale jesteś paskudna. 🤣
        • m_incubo Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:30
          Nie chcę za 30 lat żałować, że mogłam odpalać petardy, a tego nie robiłam ☠️
    • marinella Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 18:12
      W tłumaczeniu traci, ale co tam.

Powoli umiera ten, kto staje się niewolnikiem przyzwyczajenia,
      powtarzając każdego dnia te same drogi,
      kto nigdy nie zmienia punktów odniesienia,
      kto nigdy nie zmienia koloru swojego ubioru,
      kto nigdy nie rozmawia z nieznajomymi.

Powoli umiera ten, kto unika w swoim życiu pasji,
      kto zawsze przedkłada czarne nad białe i poszczególne chwile nad całą paletę emocji,
      które powodują, że błyszczą oczy, że na twarzy pojawia się uśmiech,
      że serce bije mocniej w konfrontacji z błędami i uczuciami.

Powoli umiera ten, kto nie wywraca stołu,
      kto jest nieszczęśliwy z pracy,
      kto nie ryzykuje pewności dla niepewności realizacji marzeń,
      kto nigdy, choćby raz w życiu, nie odłożył na bok racjonalności.

Powoli umiera ten, kto nie podróżuje,
      kto nie czyta, kto nie słucha muzyki,
      kto nie znajduje dobra w sobie.

Powoli umiera ten, kto niszczy swą miłość własną,
      kto znikąd nie chce przyjąć pomocy,
      kto idzie przez życie narzekając na własne nieszczęście i na deszcz,
      który pada.

Powoli umiera ten, kto rezygnuje z projektu przed rozpoczęciem go,
      kto nie pyta o to, czego nie rozumie, i nie odpowiada, kiedy zna odpowiedź.

Unikamy śmierci w małych dawkach, pamiętając zawsze,
      że bycie żywym domaga się długiego wysiłku począwszy od prostej czynności oddychania.

Tylko płomienna cierpliwość poprowadzi cię do zdobycia wielkiego i wspaniałego szczęścia”
    • nenia1 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 18:17
      Mnie te wszystkie bunty na Sylwestra, Święta czy 1 Listopada kojarzą się z moim kolegą, który nie mógł się pogodzić z narzuceniem nazwy jabłku. Bo czemu jabłko nazywa się jabłko a nie gruszka? Tak że ten...ludzie mają różne problemy i różne przyczyny buntu. Są rzeczy ważne i nieważne. I jak w tej modlitwie, nieco parafrazując. Boże daj mi mądrość bym umiał odróżnić jedne od drugich.
    • powodzenia_juno Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 18:32
      Nie mam poczucia, żebym z czegoś w życiu zrezygnowała i żałowała. Listopad czy nie listopad.
    • boogiecat Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 19:14
      Offtopowo: Jakem pol zycia spedzila w Polsce, tak nigdy nie widzialam zeby ktos sie umartwial i zadumywal w Zaduszki😅

• piataziuta Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:20
        Widocznie nigdy nie próbowałaś przejechać rowerem, 1 listopada, ścieżką rowerową przy cmentarzu.
      • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:23
        Hmmm... i tak i nie. Realnie to raczej czas podrozy i rodzinnych spotkan, nierzadko zakrapianych. Z drugiej strony oficjalna narracja jest taka, ze to czas zadumy.
        • boogiecat Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:48
          My zawsze jezdzilismy do babci, na grob dziadka. Oficjalna narracja tych wyjazdow byly (powaznie, i przez przypadek pasuje z lekka do narracji Leanne) plany ponownego zamazpojscia babci (wmawiano jej, ze « dobrze by bylo ») vs babcine « a po co mi kolejny chlop? zyje po swojemu i tak mi dobrze ».
          • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:06
            #team babcia, zdecydowanie wink
            Dla mnie wszystkich swietych bylo w dziecinstwie dniem odlewania dloni z wosku ze zniczy i sluchaniem opowiesci z dreszczykiem (nastoletnia ciotka). Po smierci dziadka juz inaczej, na smutno. No ale w mediach od kiedy pamietam: zadecie. Teraz jeszcze media spolecznosciowe doszly, to juz w ogole przesyt cytatow o przemijaniu itd. ...
            • boogiecat Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 20:46
              Rozumiem. Trudno mi jednak sobie wyobrazic, zeby Polacy nagle byli tacy umartwieni i zadumani na gwizdek.
              • fornita111 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 21:57
                Ja nie uwazam, ze sa jak jeden maz zadumani. Ale smiem twierdzic, ze wielu takich udaje. I furda. Gorzej, ze wielu sie oburza, jak inni nie sa zadumani/ nie udaja zadumanych.
      • dreg13 Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 01.11.22, 19:59
        Widziałam dzisiaj Olbrychskiego na cmentarzu. Teraz moje dzieci w ramach zadumy oglądają po raz kolejny Potop (chciały same, spotkanie Kmicica bylo dla nich dużym duchowym przeżyciem). Widziałam też Kaczyńską - dumam teraz, czy aby na pewno chcę schudnąć. I chyba niekoniecznie.
        • aglibaba Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej b 02.11.22, 09:22
          Przeczytałam, że byłaś u Olbrychskiego na cmentarzu i też się zadumałam...
    • pepsi.only Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 19:32
      "Mogłam być w życiu bardziej bezczelna"
      Nie, nie mogła, ani wychowanie, ani charakter, ani temperament, ani....
      by jej nie pozwolił. Żyła jak umiała, i niech teraz nie żałuje, bo gdyby miała życie przeżyć po raz drugi , to nie sądzę, żeby przeżyła je inaczej. A nawet gdyby, to wcale nie byłaby z tego zadowolona. Bo nie byłaby wtedy sobą
    • cosmetic.wipes Re: Zaduszkowo:"Mogłam być w życiu bardziej bezcz 01.11.22, 20:41
      Korzystanie z życia jakoś słabo mi się kojarzy z dupczeniem współpracowników.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka