Dodaj do ulubionych

Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia?

05.11.22, 15:25
Mam mieszkanie na wynajem. Kawalerka 33m, centrum Warszawy, standard IKEA, czyste po remoncie. Budynek zadbany, wokoło zieleń. Od ponad 2 lat mieszka w nim para. Spokojni ( on czasem roszczeniowy i z pretensjami) , płacą regularnie, bezproblemowo. Od wakacji została zawarta nowa umowa- płacą 2300 ( w tym czynsz+zaliczka na media) co na centrum Wawy jest tanio. W umowie jest klauzula, że mogę im podwyższyć czynsz w ciągu roku ( umowa na rok) w przypadku dalszej, galopującej inflacji. Ponieważ inflacja idzie ciągle do góry, chce im podwyższyć o 300 zł od stycznia 2023. Czy cena 2600 ( w tym czynsz+media) będzie OK? Podwyższyłybyście?
Znam sytuację na rynku mieszkaniowym, znam ceny kawalerek i mieszkań, dokładnie tuż nad moim jest takie samo mieszkanie do wynajęcia za 2800.
Obserwuj wątek
    • ninanos Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 15:33
      Ja moim nie podnoszę, gdyż najemca bezproblemowy, dbający o mieszkanie i płacący jest wart więcej niż te kilka stów miesięcznie. Wiem, że spokojnie mogłabym nawet 700-800zł więcej teraz wołać i tak znaleźliby się chętni, ale właśnie Ci są totalnie bezproblemowi i szkoda byłoby mi jakbym się wyprowadzili.
      • piabodensteinweinsberg Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 15:39
        ninanos napisała:

> Ja moim nie podnoszę, gdyż najemca bezproblemowy, dbający o mieszkanie i płacąc
        > y jest wart więcej niż te kilka stów miesięcznie. Wiem, że spokojnie mogłabym n
        > awet 700-800zł więcej teraz wołać i tak znaleźliby się chętni, ale właśnie Ci s
        > ą totalnie bezproblemowi i szkoda byłoby mi jakbym się wyprowadzili.

Ale dokładać do interesu też nie można.
        • ninanos Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 15:40
          co masz na myśli pisząc dokładać?
          • piabodensteinweinsberg Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 15:57
            ninanos napisała:

> co masz na myśli pisząc dokładać?

To nie widzisz, jak wszystko stale drożeje?
            • ninanos Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:05
              Widzę, ale w jaki sposób dokładasz do mieszkania które jest wynajmowane, możesz mieć mniejszy zysk, ale stratę? No chyba, że mieszkanie jest zakredytowane, a odstepne nie pokrywa kredytu.
              • imponderabilia22 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:34
                ninanos napisała:

> Widzę, ale w jaki sposób dokładasz do mieszkania które jest wynajmowane, możesz
                > mieć mniejszy zysk, ale stratę? No chyba, że mieszkanie jest zakredytowane, a
                > odstepne nie pokrywa kredytu.

Normalnie. Pół roku za zakupy płaciłam np. 300zl, dziś za te same 400... Czyli ze swoich dokładam 100zk/m-cznie.
                • ninanos Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:53
                  Pokrętna logika.
                • kamin Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:56
                  Robisz najemcom zakupy?
        • anorektycznazdzira Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:33
          No to czemu nie podniesiesz, tylko się pytasz, skoro wiesz, że ci się nie opłaca nie podnosić???
          Ja swoim bezproblemowym najemcom też nie podnoszę, identycznie jak Ninanos, ale jak masz z tym problem to po cholerę pytać?
      • hrabina_niczyja Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:30
        Przesada. To tylko najemca, a tracisz tyle kasy miesiąc w miesiąc. Sobie przelicz ile to rocznie. Aktualnie chce wynająć swoje mieszkanie. Cenę dałam wysoka i nie mam zamiaru schodzić. Chętnych nadal jest sporo. Wynajem to biznes, a pieniądz nie śmierdzi.
        • ninanos Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:00
          Nie wynajmuje od dziś, wiem czym pachnie jak się trafi lokator nie płacący, lokator problemowy. Poza tym niewielu jest lokatorów, którzy dbają o cudza własność jak o swoją, a moi tacy właśnie są.
          Jakbym miała wynajmować od teraz nowym, to oczywiście kwota byłaby rynkowa, ale w tej sytuacji wolę mieć spokojną głowę i zarabić mniej, ale pewniej i wiedzieć że jak opuszczą mieszkanie to nie będę musiała wydawać kilkunastu tysięcy na remont.
          • hrabina_niczyja Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:40
            Jak uważasz, ale dla mnie to głupota. Po każdych najemcach trzeba chociażby mieszkanie odświeżyć, a to też kosztuje, a ceny rosną.
            • ninanos Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:47
              Wiesz odświeżyć to nie to samo co zrobić remont, odświeża się za koszt farby. Miałam lokatorów po których szafki w kuchni i drzwi wewnętzrne musiałam wymieniać, bo pourywali, a w drzwi były podrapane przez kota (którego nie mieli prawa trzymać). Mieszkanie nie mogłam się dowietrzyć ze smrodu fajek, a okien doszorować, nie wspominając już o zajszczanych materacach.
    • gryzelda71 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 15:46
      Vzemu oddzielnie nie opłacają mediów?
      • piabodensteinweinsberg Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 15:56
        gryzelda71 napisała:

> Vzemu oddzielnie nie opłacają mediów?

A dlaczego mieliby opłacać? Przelewają zaliczkę na media, ja płacę, raz na pół roku siadamy i robimy dokładne rozliczenie.
        Ale moje pytanie brzmiało- czy 2600 to dobra cena na wynajem mieszkania w centrum Wawy?
        • gryzelda71 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:09
          Wynajmuje za... plus opłaty licznikowe. Tzw odstępne jest stale, rachunki wedle zużycia. Prostsze.
        • ginger.ale Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:40
          2600 to wciąż dobra cena.
    • imponderabilia22 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:04
      Wg. Mnie kwota po podwyżce w dalszym ciągu jest nieco za niska. I zmień sposób rozliczenia na kwota + czynsz administracyjny/media
    • furiatka_wariatka Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:16
      Wg mnie strasznie niska kwota biorąc pod uwagę, że czynsz i media wliczone. Niech spróbują znaleźć coś taniej. Powodzenia.
    • niemcyy Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:26
      Nie.
    • kandyzowana3x Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:29
      Zapis w umowie brzmi jakbys mogla podniesc o wzrost inflacji wakacje -styczen , nie dowolna kwote.
    • imponderabilia22 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:30
      Albo po prostu wypowiedź. I wynajmij nowym. 2400+media,czynsz.
      • piabodensteinweinsberg Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:34
        imponderabilia22 napisała:

> Albo po prostu wypowiedź. I wynajmij nowym. 2400+media,czynsz.

Czyli albo płacą wiecej, albo do widzenia?
        • gryzelda71 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:53
          Jest jeszcze opcja, że przestaną płacić, ale nie mieszkać.
    • chebellacosa92 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 16:55
      Wynajmowałam kilka lat, ale po tym, co przeszłam z najemcami mieszkanie stoi od roku puste. W dobrej, cichej warszawskiej dzielnicy, nie w samym centrum, ale bardzo blisko, doskonała komunikacja, 90 metrów plus piękny, zabudowany, ogromny balkon. Mogłabym wynająć za duże pieniądze, ale po ostatnich lokatorach włożyłam ponad trzydzieści tysięcy w remont, tak było zdewastowane. Teraz stoi i czeka na pełnoletnosc syna. Kiedy odziedziczylam to mieszkanie myślałam, że na wynajmie dobrze zarobię, niestety, może wyszłam na zero. W sumie. Dobry lokator to duży skarb, jeśli dbają o mieszkanie, płacą regularnie to nie podwyzszalabym. Moi ostatni lokatorzy z zemsty za wypowiedzenie zostawili dorodne psie kupsko na jasnej wykładzinie w salonie i celowo zepsuli pralkę.
      • imponderabilia22 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:15
        chebellacosa92 napisała:

> Wynajmowałam kilka lat, ale po tym, co przeszłam z najemcami mieszkanie stoi od
        > roku puste. W dobrej, cichej warszawskiej dzielnicy, nie w samym centrum, ale
        > bardzo blisko, doskonała komunikacja, 90 metrów plus piękny, zabudowany, ogromn
        > y balkon. Mogłabym wynająć za duże pieniądze, ale po ostatnich lokatorach włoży
        > łam ponad trzydzieści tysięcy w remont, tak było zdewastowane. Teraz stoi i cze
        > ka na pełnoletnosc syna. Kiedy odziedziczylam to mieszkanie myślałam, że na wyn
        > ajmie dobrze zarobię, niestety, może wyszłam na zero. W sumie. Dobry lokator to
        > duży skarb, jeśli dbają o mieszkanie, płacą regularnie to nie podwyzszalabym.
        > Moi ostatni lokatorzy z zemsty za wypowiedzenie zostawili dorodne psie kupsko
        > na jasnej wykładzinie w salonie i celowo zepsuli pralkę.

To przykre, mimo to dalej bym wynajmowała, ale bardziej z głowa. Dużo kasy tracisz. Wynajmuje od 20 lat dwa mieszkania studentom,co roku nowym i nigdy, poza jakimiś pojedynczymi imprezami, nie było problemów. Po kasę chodzę co miesiąc osobiście.Raz miałaś pecha, ale to jest interes wart zachodu.
      • anorektycznazdzira Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:22
        Ja też raz miałam czubów, a dokładniej prostytutkę z ćpającym alfonsem, wynosili ich antyterroryści bo koleś tak się zrobił, że latał po dachach z nożem.
        I co? I nic. Wynajmuję dalej, nikogo takiego więcej nie spotkałam.
    • sol_13 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:10
      2600 to będzie nadal bardzo dobra cena, obecnie kawalerka w Wawie to 3000.
    • kaktusowepole Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:11
      Właśnie widziałam ogłoszenie na olx kawalerka 33 metry za 2300 zł w Ząbkach!standard Ikea.
      Bardzo tanio wynajmujesz jeszcze roszczeniowemu panu...
      • imponderabilia22 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:16
        kaktusowepole napisała:

> Właśnie widziałam ogłoszenie na olx kawalerka 33 metry za 2300 zł w Ząbkach!sta
        > ndard Ikea.
        > Bardzo tanio wynajmujesz jeszcze roszczeniowemu panu...

Właśnie, zastanawiam się jakie to roszczenia może mieć pan w dobrze urządzonym mieszkaniu. Żarówki nie potrafi wymienić?
      • leosia-wspaniala Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:18
        Ciekawe na czym polega jego roszczeniowość, bo o tym ani słowa tongue_out
        • kaktusowepole Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:42
          Właśnie. Może wymusili remont na właścicielce. Mają dobry standard i tanio.
          • piabodensteinweinsberg Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 18:15
            kaktusowepole napisała:

> Właśnie. Może wymusili remont na właścicielce. Mają dobry standard i tanio.

Remont był przed nimi. Np pan zgłosił, że cieknie pod kiblem. Zasugerowałam wezwanie hydraulika, zapłacenie mu, przysłanie mi rachunku to się odliczy od czynszu, pan lekko obrażony " A to pani nie może tego załatwić?". Raz odsuwał szafkę za szafką na ścianie plama- a w zasadzie plamka, pan dzwoni i się pyta " czy on ma mieszkać z plamą". Aha, kupiłam im nowe łóżko, bo marudzili, pan też chciał nową lodówkę " bo ta za mała" nie kupiłam". Dodam, że wprowadzili się w czasie pandemii, gdy o najemce było bardzo trudno, teraz jak się sytuacja mieszkaniowa zmieniła, już roszczen nie ma.
    • koko8 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 17:16
      Nie, jeśli mam dobrego i uczciwego najemcę. Zwaloryzowałabym cenę wynajmu przy podpisywaniu kolejnej umowy.
    • imponderabilia22 Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 18:20
      A tak z ciekawości, to jest to samo mieszkanie?

forum.gazeta.pl/forum/w,567,172465635,172465635,Roszczenia_najemcow_mieszkania_.html#p172468336
      • piabodensteinweinsberg Re: Podwyższyć najemcom czynsz od stycznia? 05.11.22, 18:22
        imponderabilia22 napisała:

> A tak z ciekawości, to jest to samo mieszkanie?
        >
        > forum.gazeta.pl/forum/w,567,172465635,172465635,Roszczenia_najemcow_mieszkania_.html#p172468336

Nie. Moi są Polakami.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka