Dodaj do ulubionych

Kiedy rozkładacie choinkę?

07.11.22, 11:54
Odrazu przyznaje, że jestem totalnym świątecznym świrem..więc odliczam już dni do 25.11.2022 bo w tym roku w ten dzień zaczynam szaleństwo. Na swoją obronę dodam, że na YouTube już przed 01.11 laski zdobiły domy, także ten...
Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 11:58
      na początku grudnia

no ale choinka jest pogańska, dobry katolik nie powinien jej stawiać, a my świętujemy Przesilenie Zimowe, a nie fejkowe "boże narodzenie"
      • wbka1 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:25
        Przy okazji; Polska to w większości katolicy, a gdyby spytać o adwent i zwyczaje to nie wiem, czy jest taka wiedza w narodzie. Wstyd się przyznać, ale ja także nie znałam idei świec adwentowych, kalendarzy i światełek a takze wieńca. W grudniu cały Berlin niemalże płonie, a w Warszawie nieliczne balkony ze światełkami, trochę więcej w okolicach B.N. Właściwie to nawet niezła idea , bo smutny pogodowo miesiąc z najkrótszymi dniami może stać się nieco weselszy. Niektórzy czekają na nadejście Pana, a inni na choinkowe prezenty.
        • leosia-wspaniala Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 17:19
          > Wstyd się przyznać, ale ja także nie znałam idei świec adwentowych, kalendarzy i światełek a takze wieńca.

Bo to przecież wynalazki protestanckie.
          • wbka1 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 20:12
            Oczywiście, a katolicki zwyczaj obchodzenia adwentu to roraty.
        • pitupitt Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 22:48
          Jak dostaną po wszystkim rachunek za prąd, to dopiero będzie smutno.
      • fibi00 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:00
        woman_in_love napisała:

>
        > no ale choinka jest pogańska, dobry katolik nie powinien jej stawiać, a my świę
        > tujemy Przesilenie Zimowe, a nie fejkowe "boże narodzenie"

deon.pl/kosciol/czy-choinka-jest-symbolem-poganskim-znamy-odpowiedz,462749
        • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:09
          Ale to wyjaśnienie to chyba nie na poważnie? Bo kabaretowi brzmi i to niezły przykład, jak kościół wszystko potrafi przeinaczyć, byle wyszło, że mają monopol na ludzkie sumienia.
        • woman_in_love Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:35
          deon to sraka, a te badania to ściema
        • cosmetic.wipes Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 18:49
          K.rwa, to są śmieszne fikołki umysłowe podparte bardzo poważną "nauką", jaką jest patrologia 😆
        • memphis90 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 08.11.22, 15:59
          Oczywiście, ze choinka jest chrześcijańska i mam na to dowód, poprzedzony wieloletnimi badaniami!
    • triss_merigold6 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 11:59
      Dzieciom zapowiedziałam, że choinka będzie jak tata umyje okna dla Jezusa.
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:01
        smile)) ja nie myje...rolety dzień- noc to cudowna alternatywa
        • pitupitt Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 22:49
          Ja tam mówię, że mam okna z naturalnym filtrem UV😎
      • chlodne_dlonie Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 17:13
        Lubię to!!

ROTFL
      • snajper55 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 08.11.22, 01:55
        triss_merigold6 napisała:

> Dzieciom zapowiedziałam, że choinka będzie jak tata umyje okna dla Jezusa.

To ty nie wiesz, że Jezus a także Maryja ukazują się jedynie na brudnych szybach?

S.
    • alpepe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 11:59
      Kiedy jeszcze byłam wierząca, robiło się w wigilię rano. Teraz choinka będzie, kiedy mój przyjaciel postanowi ją rozłożyć i przyozdobić.
    • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:01
      Choinki nie rozkładam, tylko ubieram. 23 lub 24 grudnia, to zależy. Natomiast rozmaite dekoracje zwykle rozstawiam w okolicy początku adwentu (w tym roku wypada 27 listopada), na pewno kalendarz, wieniec. Reszta może być trochę później.
      • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:02
        Aha, tak jestem sworem
        • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:03
          Świrem! Mój telefon nie zna tego słowa 😄
          • krwawy.lolo Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:07
            A swora zna? To go spytaj, kto to. smile
            • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:13
              Każda swora znajdzie swego amatora smile
          • asia_i_p Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 19:59
            Jakbyś była kompletnym, to byś robiła szopkę krakowską. From scratch.
            • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 20:24
              Dobrze, czyli jeszcze coś mnie ratuje
        • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:05
          👍
        • krwawy.lolo Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:06
          Na Boga, kim?!
        • juzustempy Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:47
          daniela34 napisała:

> Aha, tak jestem sworem
          Oj nie, to już za dużo jak dla mnie. Ale co kto lubi. De gustibus i takie tam.
          • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:51
            No ale ja nie wrzucam tego zdjęcia jako inspiracji tylko na potwierdzenie, że jestem swirem świątecznym. Ma być dużo.
            • juzustempy Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:11
              daniela34 napisała:

> No ale ja nie wrzucam tego zdjęcia jako inspiracji tylko na potwierdzenie, że
              > jestem swirem świątecznym. Ma być dużo.
              Niezwykle zdolnym manualnie świrem. I pracowitym.
              • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:14
                Mój świr jest posunięty do tego stopnia, że kiedyś po kolokwium rocznym na aplikacji, do północy skakałam po oknach i rozwieszałam dekoracje.
                • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:20
                  Szanuję 💪
                • panna.nasturcja Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 16:03
                  Mój świr lubi Twojego świra, też kocham święta i dekoracje.
                  • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 16:53
                    😄
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:03
        A do kiedy trzymacie choinkę? Zaraz po świętach out czy do 02 lutego?
        • daniela34 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:05
          Ja mniej więcej do 2 lutego.
          • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:09
            Ooo widzę, że swój człowiek 😁
        • berber_rock Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:07
          topcia27 napisała:

> A do kiedy trzymacie choinkę? Zaraz po świętach out czy do 02 lutego?

Do 6.01.
          Pozniej nie da sie jej wyrzucic na smietnik, bo smieciarki zbieraja choinki tylko w okolicach 6.01. Bez sensu - wiem ...
          • mayaalex Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 20:19
            nie, juz nie, zbieraja w te dni kiedy zbiera sie „zielone” smieci, od kilku lat mozesz wyrzucic pozniej.
            • berber_rock Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 08.11.22, 08:46
              o, to dobrze wiedziec. Chyba sie sugerowalam tym stosem choinek pod budynkiem 6.01 i po prostu dolaczylam do tlumu smile

dzieki
        • auksencja15 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:22
          Wywalam jak najszybciej. Już po 1.01 mi działa na nerwy.
          A rozkładam 6.12:smile
        • ritual2019 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:08
          topcia27 napisała:

> A do kiedy trzymacie choinkę? Zaraz po świętach out czy do 02 lutego?

Dekorujemy dom w srodku i na zewnatrz czyli ubieramy choinki 1.12. Zazwyczaj przez 1.01 wszystko skladamy. Koniec swiat. Ja lubie wszystkie dekoracje zlozone 31.12.
        • kandyzowana3x Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:24
          W pierwszy weekend po 2 lutego
    • berber_rock Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:05
      Co to znaczy rozkladac choinke?

A generalnie, choinke bede miala, jak malzon ja zakupi.
      Zwykle jakos w polowie grudnia, bo chcielibysmy sie nia troche nacieszyc zanim trzeba bedzie ja sprzatnac - a sprzatnac trzeba 6.01.
      • woman_in_love Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:09
        dlaczego trzeba 6.01?

choinka jest zwyczajem pogańskim, więc jakim cudem wymyśliliście sobie 6.01, skoro poganie nic o tej dacie nie mówią?
        • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:14
          Nic nie wiem o 06.01 ale moja kościólkowa babcia zawsze mi powtarzała, że choinki należy się pozbyć do Marki Boskiej Gromnicznej czyli do 02 lutego najpóźniej. Przyczyn nie znam...
          • irma223 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 08.11.22, 06:47
            Były dwie szkoły: albo do Trzech Króli, albo do Gromnicznej.
            Obie wersje są równie uprawnione.

Na dodatek obecne Trzech Króli (6.01) to dawniejsza Wigilia z czasów sprzed kalendarza gregoriańskiego. W obrządku wschodnim właśnie 6.01 obchodzi się Wigilię.
            Stąd wielu uważa datę 6.01 za właściwszą. Ale niektórym choinka się potrafi ładnie uchować i do 2.02.
        • berber_rock Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:14
          woman_in_love napisała:

> dlaczego trzeba 6.01?
          >
          > choinka jest zwyczajem pogańskim, więc jakim cudem wymyśliliście sobie 6.01, sk
          > oro poganie nic o tej dacie nie mówią?

To nie ja wymyslilam, jeno sluzba oczyszczania miasta, ktora te choinki zbiera.
          jak nie sprzatniesz w okolicach 6.01, to pozniej sie sama biujaj z problemem, gdzie tego krzaka wyrzucic - z reguly trzeba pociac i wywiezc samemu na zorganizowane skladowisko poza miastem. Nie kazdemu sie chce, skoro mozna 6.01 po prostu wystawic przed dom i zniknie samo.
          • madame_edith Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:20
            Nie wiem, gdzie tak jest, ale w Warszawie odbierają te choinki jeszcze w lutym.
            • panna.nasturcja Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 16:04
              W Warszawie odbierają do skutku, w lipcu teś zabiorą, ale Berber nie mieszka w Polsce.
      • krwawy.lolo Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:11
        W Niemcach pakują choinki w takie kondony a la kabaretki, siwe, z których trzeba padyla wyciąc i rozpostrzeć.
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:12
        Co znaczy rozkładać? Przynieść ze strychu, złożyć z 2 kawałków, rozłożyć pięknie gałązki i już 😁 Nie mam żywej ze wzgledu na długo czas kiedy napawam się świątecznym klimatem a naturalna nigdy tego nie wytrzyma.
        • panna.nasturcja Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 16:05
          Kup kiedyś świeżą, spokojnie wytrzymuje półtora miesiąca.
          • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 08.11.22, 06:20
            Miałam jak jeszcze mieszkałam w bloku, ale przy blokowym grzaniu strasznie szybko zaczęła się sypać a ja przez ładnych kilka lat wydłubywałam kolki z dywanu 😀
            Później wpadłam na pomysł żeby kupić taką rosnącą w donicy i też się szybko zniszczyła, jak ją wyrzucałam to się okazało, że sprzedający oszuści włożyli do donicy taką uchlastaną choinkę, zero korzeni...no i dałam sobie spokój.
    • pyza-wedrowniczka Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:06
      Koło 6-10 grudnia. Ale za to stoi do 2 lutego.
      • szklany.koreczek Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:21
        Ubieramy 2-3 dni przed Wigilią. Wcześniej to by się nam opatrzyła, a nastrój świąteczny to przecież Święta.
        • chococaffe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:32
          Wcześniej to by się nam opatrzyła

Czuję podobnie.
          • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:38
            Ze wzgledu na postępującą chorobę świąteczną dorobiłam się już choinki w każdym pomieszczeniu w domu ( łącznie z kuchnią, klatką schodową, 4 pokojami itd.)
            Każda jest ozdobiona w innym stylu także narazie nic mi się nie opatrzyło. Za to jak chowam ozdoby to przez miesiąc nie mogę dojść do siebie przez tą paskudną PUSTKĘ.
            • szklany.koreczek Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:44
              Ja jednak wolę iść w jakość, nie ilość wink
    • chococaffe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:14
      Nie "rozkładam".

Ubieram 23/24 grudnia.

Zawsze mam wątpliwości jaką kupić - trwalszą (jodła?) czy bardziej pachnącą (świerk?)
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:16
        Tego zapachu to faktycznie zazdroszczę, ale coś za coś, albo mam choinkę ponad 2 miesiące albo zapach przez 2 tygodnie.
        • chococaffe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:19
          ja stawiam na zapachsmile
        • panna.nasturcja Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 16:08
          Ja stawiam na jakość, wolę zapach, to on czyni święta, co tylko się da mam żywe, wieniec adwentowy jest z prawdziwych gałązek, dekoracje w święta z orzechów, pomarańczy z goździkami, lasek cynamonu, gwiazdek imbiru. Wtedy dom pachnie świętami.
      • chococaffe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:04
        p.s. za to już robię zakupy typu bakalie, przyprawy - mimo, że nie rozpakowuję, wyobraźnią czuję zapach.
        • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:22
          Tak, ja tak samo. Wszystko co do świątecznego gotowania potrzeba a się szybko nie psuje też już kupuje. Raz, że potem nie trzeba naraz wydać fortuny a dwa boję się że ceny znów ostro zapikują.
          • chococaffe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 14:53
            Ja też. I pierogi zamierzam niedługo robić i mrozić.
            • feniks_z_popiolu Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:23
              I ja też. Wcześniej robię pierogi i mrożę je od kilku już lat. Ale w zeszłym roku przydały się szczególnie; w weekend zrobiłam pierogi a w kolejnym tygodniu złamałam bark. Pozostałe menu rodzina ogarnęła ale z pierogami byłoby gorzej smile.
        • panna.nasturcja Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 16:09
          Też mam już kupione wszystko, co można kupić wcześniej.
    • ichi51e Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:23
      zamówiliśmy żywa ma być w przyszłym tygodniu
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:29
        O kurcze! I ona wytrzyma choćby do Wigilii?? Chyba, że zamówiliście taką rosnącą w donicy?
    • kasiaabing Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:23
      Na początku grudnia. Uwielbiam i czekam 😉. Na Mikołajki piekę z córką pierniki.
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:31
        Piona! 😉
    • kaki11 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:25
      W Wigilię lub 2-3 dni wcześniej. Zależy ile mam do zrobienia w wigilię lub czy gdzieś jedziemy.
    • gama2003 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:31
      Choinkę to nie wiem, przed świętami pewnie, ale mam już fazę światełek i świeczek.
      Robią mi zen razem z kocami i poduszkami, których mam zbierackie ilości.

I zaczynam mieć prezento- fiber, bo z racji pewnych zawirowań maści wszelakiej muszę w tym roku hurtową ilość przygotować. W kilku kategoriach. Niby lubię takie zadania, ale mam stres nie wiedzieć czemu.
      I chyba sylwestra organizuję, tu kombinuję jak to przygotować, by nie robić za kelnerkę non stop a gości sporo będzie.
      Liczę na coroczne wątki w stylu - przyjęcie dla 30 osób a mam na to dwie godziny ( po maratonie ).
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:33
        Ja niektóre światełka - drzewka mam "całoroczne". Nie jestem w stanie beż nich egzystować wieczorami...
    • berdebul Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:36
      Nie schowałam zeszłorocznej, podlewam, ładnie rośnie, od jakiś 2 tygodni mamy wieczory z lampkami. suspicious #YebaćJesienneCiemności
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:40
        Zazdro!!!!
    • angazetka Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:40
      W Wigilię.
      • szklany.koreczek Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:46
        U mnie w wigilię by nie dało rady. Albo mamy ostatnie przygotowania wigilijne, albo jesteśmy na wyjeździe u rodziny.

W każdym razie choinka w donicy czeka już od początku grudnia smile
        • angazetka Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:05
          W domu rodzinnym te "ostatnie przygotowania" to właśnie ubieranie choinki wink
          • szklany.koreczek Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:15
            No u nas już są zwykle goście, Lepimy pierogi, kroimy sałatki itp. Przygotowujemy stół.. Ubranie choinki to u nas 2-3 godziny. Lepiej wieczorem na spokojnie dzień - dwa wcześniej przy jakimś winie wink
            • kandyzowana3x Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 18:42
              U nas jest podzial, dziadek z dziecmi ubieraja choinke w Wigilie, pozostali kroja salatki smile.
    • szmytka1 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:40
      Ja mam żywą, stawiam z tydzień przed świętami. Stoi tak max do.polowy stycznia, zależy w jakim stanie jest drzewko. Jak nieciekawym, to wywalamy wcześniej.
    • ritual2019 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:44
      1.12 jak co roku.
    • juzustempy Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:45
      Ja popieram, w świętach najlepsze jest czekanie do świąt. Choinki nie rozkładam, bo odkąd mieszkamy w domu co roku kupujemy żywą w donicy i przesadzamy do ogrodu, więc im krócej stoi w cieple, tym lepiej. Ale świąteczne gadżety zacznę rozkładać już po 11 listopada. A co, raz się żyje. Jutro zajrzę do Pepco, w zeszłym roku o tej porze mieli fajne ekologiczne ozdoby, trzy tygodnie przed świętami nie było już nic.
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:50
        Generalnie w większości sklepów już od miesiąca szał świąteczny i z tego co widziałam to ludzie kupują. Pepco w tym roku pozytywnie zaskakuje, sporo fajnych ozdób a cenowo duuużo lepiej niż w Home&You.
        Bardzo mnie cieszy, że nie jestem sama w tym szaleństwie, pozdrawiam ciepło!
        • maleficent6 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 08.11.22, 14:07
          Od miesiąca? 3 września przyszła do mnie paczka z h&m ze spodniami w mikołaje dla syna 😂
    • abacosa Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:47
      Nigdy bo już rzygam od s.aczki ozdób świątecznych np. na fb trwającej od końca września tak jakby jesieni nawet nie było
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:51
        Szanuję. Jak ktoś nie czuje czaczy to faktycznie może zmęczyć.
    • maeve_binchy Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:50
      23/24. Ale najchetniej w ogole bym nie stawiala choinki. Jestesmy ateistami, choinka (zywa) jest dla dzieci, bo lubia ja ubierac. I lubia prezenty pod nia. Czekam, kiedy im przejdzie, dla mnie to za duzo zachodu. Zawsze sa jakies przeboje ze stojakiem i/lub lampkami. Chociaz lubie snieg i choinki ze swiatelkami, bo to takie nastrojowe, ale nie musza byc u mnie tongue_out
      • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:52
        Ja się przyznaje bez bicia, że katolik że mnie raczej marny, a choinkę i cały ten klimat kocham "pomimo tego".
    • tilijka123 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 12:51
      23 grudnia
    • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:04
      Z tydzień przed świętami. Ale wczoraj byliśmy na Listach do M 5 i uznaliśmy, że sezon świąteczny został oficjalnie otwarty 🧑‍🎄
    • feniks_z_popiolu Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:14
      Choinkę mam na tarasie. Z tym, że ona jest bożonarodzeniowo- wielkanocnasmile. Udekorowana stosownie do świąt bombkami lub pisankami.
      W domu jest już tylko stojak z pięknymi, oryginalnymi bombkami przytarganymi z wakacyjnych odwiedzin w muzeum bombek. I sosnowe pachnące gałęzie w wazonach. Dekoracje na BN wjeżdżają 23 /24 grudnia.
      • feniks_z_popiolu Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:28
        Natomiast kulinarnie Boże Narodzenie to zaczynam prawie już. Gromadzę zapasy mąki cukru, bakali, smalec na pierniczki, masło, orzechy. Na św. Marcina obowiązkowo gęsina a nadwyżki do mrożenia i do bigosu potem.
        I masa piernikowa w najbliższy weekend.
        • topcia27 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:37
          Ja 11.11 ze względu na wolne będę robić pierogi do zamrożenia na Wigilię, a jak zdążę to również uszka.. zawsze mnie to ratuje w ferworze walki w samą Wigilię.
        • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 14:11
          Do mnie właśnie dotarła świąteczna paczka spożywcza. Ciężka jak sto diabłów... A miły pan kurier mi prawie do salonu ją wniósł. Jak to sympatycznie, gdy ludzie są pomocni 😊
          • feniks_z_popiolu Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 14:22
            Pochwal się co zawierała ta świąteczna paczka, może się zainspiruję smile
            • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:06
              Oj, ale my to tak trochę nietypowo, bo dziecko lubi uroczyste śniadania w święta, z dużym wyborem różnych rzeczy, więc nie wszystko jest standardowo u nas. Z typowych: zakwas na barszcz, kapusta kiszona słoiku, grzyby suszone - kapelusze, kawałki i proszek, czekolady z rysunkami świątecznymi, będą jako dodatek do prezentów, świąteczne herbaty (akurat yogi, sypkie jeszcze muszę dokupić), a tak to faszerowane papryczki, oliwki, grzyby marynowane, pasty warzywne i z tuńczyka, anchois, ser w zalewie, pierniki toruńskie i korzenne do wypieku (udajemy że robimy same😉) - o, to też tradycyjne. To tak mniej więcej i jeszcze coś tam na bieżąco, dlatego wszystko razem ciężkie się zrobiło.
              • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:17
                No i bakalie, orzechy, owoce suszone na kompot, mieszanka Dary natury - wygląda przyzwoicie a nie prawie tylko jabłka jak w większości. Bo pierwszy raz nie kupiłam osobno śliwek, gruszek itd - potem mi zostają. Tak więc zobaczę, czy to błąd czy jednak sensowne i wygodne wyjście , też typowo 🌲
                • chococaffe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:23
                  Też kupiłam Dary Natury big_grin Pierwszy raz.
                  • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:24
                    No to testujemy 😊
              • feniks_z_popiolu Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:37
                A widzisz, też na BN mamy trochę nietypowych rzeczy; przede wszystkim sery. Jeden musiałam lata całe zamawiać dużo wcześniej w "imporcie prywatnym" teraz widzę go w ofercie krajowej. Resztę rzeczy kupuję stacjonarnie po troszeczku/ Mieszkam w takim miejscu, że szybciej coś nabędę w sklepie niż odpalę komputer / laptopa. Susz z Darów Natury powiadasz, zerknę bo też mam blisko smile.
                • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:43
                  Sery też lubimy, ale to pewnie przed świętami zajrzę do Leclerca po prostu - wiem, nie ta "półka" ale dla nas wystarczy.
                  A za susz nie ręczę, bo nie próbowałam wcześniej, ale nie wygląda źle imho.
                  • chococaffe Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 15:51
                    Uważam, że z połki "supermarketowej" Leclerc ma największy wybór serów i wiele jest niezłych. Jak potrzebuję serów na cito - (i nie tylko) to zawsze tam.
                    • powodzenia_juno Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 16:06
                      Auchan też był ok, ale ja nadal tam nie kupuję i raczej już nie wrócę.
    • heca7 Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:22
      My zwykle ubieramy dzień przed wigilią. A rozbieramy około 6 stycznia. To choinka żywa więc nieszczególnie dłużej postoi wink
    • asia_i_p Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:25
      W Wigilię. Bardzo mocne wspomnienie z dzieciństwa. Czasem, jak jest trudny rok, to się przełamię i dzień przed, ale od dzieciństwa to było dla mnie właśnie takie graniczne wydarzenie - kończymy czekanie na święta, zaczynamy święta.
    • borsuczyca.klusek Re: Kiedy rozkładacie choinkę? 07.11.22, 13:32
      Najchętniej w ogóle 🙄
      Rozłożymy tylko wtedy jak Stary Borsuk się uprze 😒

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka